Cjroen Tjwartsjexeh in het harL, Ouwe Sunderklaas op heel Texel weer enthousiast gevierd In bijna alle dorpen grotere deelname politie is zeer tevreden STROP ELEGTROHUIS Broodmaaltijd voor leden bejaardensoos GROTE PRIJSVRAAG nm i'in—iii'>ii'iwiiii11 ii Adventsavond Plattelandsvrouwen GVT nam deel aan Turnkringkampioenschappen Een tot leven komende Sunderklaasdie over de de tuinwal Die echte knusse december-plaatjes koopt U bij 84e JAARGANG No. 8527 DAG 15 DECEMBER 1970 ave N.V. v/h Langeveld De Rooü bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Rail fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonar prijs ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso Advert. 19 ct. p\ mm. excl. 4"/# BTW De geheimzinnige verdwijning van tien tallen konijnen van de konijnenberg van B. Beumkes op Buitenheiminspireerde tot deze kostelijke voorstelling, die helaas niet voldoende punten kreeg voor een prijs. fijn kaliber. Dat waren de doordenker tjes die een beroep deden op enige ken nis van zaken Als het publiek de krant goed gelezen had, was die vereiste kennis aanwezig maar de betrokken speulers hebben helaas maar al te vaak de konklusie moeten trekken dat de kij kers zich meestal niet de tijd gunnen om de point te ontdekken. De beste creaties kregen daarom niet de waarde ring die zij verdienden en dat is be slist jammer. Belezen jurys Gelukkig dat de jurys zich doorgaans wat meer belezen toonde, maar ook hier zijn teleurstellende ervaringen opge daan. We zouden het ons kunnen voor stellen dat niet iedereen het eens is met de waarderingen die de jury van Den Burg aan sommige voorstellingen toekende, maar ook daar stond voorop dat het in de eerste plaats om Texelse aktualiteiten ging. Dat de „abortuskli niek" die van de voorstellingen in Den Burg ongetwijfeld het meeste succes oogste toch niet verder kwam dan een derde prijs, was te verwachten want wat heeft een abortuskliniek nou met Texel te maken? De prijs werd ver diend om het bijzonder leuke spel en de uitvoering van het geheel Het is overi gens wel zaak dat de jurys het begrip „Texels" niet al te nauw zien. Dingen die betrekking hebben op 't hele Wad dengebied komen ook in aanmerking. Jammer was het dat geen prijs was weggelegd voor een van de zeer goede smeerpijpvoorstellingen, in Den Burg het meest uitgebeelde onderwerp. Minder spelers in Den Burg In Den Burg was het aantal deelne mers iets kleiner dan vorig jaar, een teruggang die door een nog opvallend betere kwaliteit ruimschoots werd goed gemaakt. De jury beoordeelde 96 voor stellingen tegen 112 in 1969, waarbij wel bedacht moet worden dat niet ieder zich liet beoordelen. Voor de eerste keer was het nodig tevoren een num mer af te halen. De jury was over drie punten verdeeld zodat men in het héle binnenrondje van Den Burg zijn best moest doen. De eerste prijs bij de groe pen ging naar „Astrid". Het was een groot stuk-op-wagen voorstellende de veelbesproken schapenboet die het raadslid Bakker tot zomerverblijf wil de maken maar daarvoor van de ge meenteraad (waar hijzelf deel van uit maakt) geen toestemming kreeg. De voorstelling was aardig door de zeer rake karkituur die men van de heer Bakker had gemaakt, maar dat zou voor ons niet voldoende zijn geweest voor een zo hoge waardering. De voor stelling was gebaseerd op het onjuiste feit dat de heer Bakker in deze kwes tie in de gemeenteraad zijn eigen be lang had voorgestaan („Texels Belang - eigen belang"). Op Ouwe Sunderklaas- avond hoeft men het echt niet zo erg nauw met de waarheid te nemen, maar men moet niet bepaalde zaken anders om trachten voor te stellen. Oude kwestie Zolang op Texel nog geen openbaar toilet is,zal men op deze urgentie blij ven wijzen op 12 december. Ook nu waren ze er weer. Een van de voorstel lingen kreeg een derde prijs bij de en kelingen, vooral om het bijzonder aar dige spel want origineel is zo'n speuler In de mobiele Texelse abortuskliniek was een volijverig team van chirurgen de hele avond in touw met het onderbreken van zwangerschappen. licht, waren ook door de vlammen ver teerd. Op het kwistig strooien en spui ten van gif in de Texelse landbouw, op advies van ene C. van Gr., was aan leiding voor de kreet: „30.000 kg gif wordt ieder jaar op Texel gespoten. Dit is het einde RIP!" In levende lijven kwamen we ook de „wijkers en blij vers" van dezelfde C. van Gr. tegen. Over bepaalde gevolgen van Ouwe Sunderklaas heersen interessante ideëen Zo zou er sprake zijn van nageslacht dat er zonder Ouwe Sunderklaas niet zou zijn geweest. Dat is een gevolg dat men ook aan Sarasam toedicht en een tweetal spelers vroeg zich dan ook af waarom de dorpscommissie van Den Burg vóór Ouwe Sunderklaas is en te gen Sarasani. Een blik in de kijkkastjes die ze meevoerden lichtte de overeen komst tussen beide verschijnselen ver helderend toe. De voorstelling was goed voor een tweede prijs bij de paren. Twee oer-oude Texelaars voerden het bord mee: „14.000 jaar geleden waren er al Texelaars zouwe die ok al zo op de cente weest benne?" Reddingboot Een zeer goed verzorgde voorstelling die echter niet in de prijzen viel was de gemotoriseerde reddingboot op wielen compleet met redders in tenu. Het was de Ida Mary II, voorzien van de spreuk „Schipper Boon geen nood, hier is uw gemeentelijke belasting knevelapparaat was, voor „moeilijke gevallen". Een groep gemaskerde jongeren uit Dord recht liet luidkeels blijken niet meer naar Texel te zullen komen als de be lasting er zou komen. „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook de toerist niet!" Uiteenlopend waren de reacties die werden opgeroepen door het twee me ter lange mannelijke geslachtsorgaan dat door de straten werd gevoerd. Blij kens het opschrift stelde het ding de Texelaar voor die aan de leiband zou lopen van „import en toerist". Geen wanklanken Het Ouwe Sunderklaasfeest 1970 is zonder wanklanken verlopen. De poli tie heeft tenminste nergens hoeven op treden, ook verkeersongelukken bleven beperkt tot enkele gevallen met goede afloop. Veel materiele schade ontstond om vijf uur zondagochtend toen de 23- jarige J.W.B. uit Den Burg op de Schil- derweg nabij Burgzicht uit de bocht vloog, een boom en verkeerspaal ramde, Voor de leden van de bejaardenso ciëteit Den Burg wordt donderdagmid dag (aanvang 5 uur) een broodmaaltijd gehouden in De Witte Burcht. De ge bruikelijke soosbij eenkomst komt daar door te vervallen. Binnenkort rond de affaire F. F. Texel ziet terug op een zeer geslaagd Sunderklaasfeest. De deelname groot, de voorstellingen waren van ien zeer goede kwaliteit en de weers- mstandigheden waren ideaal. Een zeer ernstige factor was het feit dat het eest dit jaar op de zaterdagavond viel; en beter tijdstip is nauwelijks dénk- jaar. leder kon de bloemetjes onbelcm- nerd buiten zetten want de volgende lag was er geen werk dat het uitsla- jen belemmerde. Wellicht mede daar- loor was het aantal belangstellende oeristen groter dan ooit. Het is een erheugend verschijnsel dat het Ouwe mnderklaasfcest zich steeds duidelij ker ontwikkelt tot een avond waarop n de eerste plaats plaatselijke aktuali- eiten en toestanden op de korrel wor- len genomen. De vorige jaren had het nerendeel van de voorstellingen nog •en algemeen landelijk karakter en wa ren er nog tal van speulers die het kochten in sprookjesfiguren, clowns en mdcre creaties zonder plaatselijke ak- uele betekenis. Elk jaar werd het aan- al „eilandelijke" voorstellingen groter in nu lijkt de balans definitief te zijn loorgeslagen. Ouwe Sunderklaas zou je het feest /an de Texelse verdraagzaamheid kun- len noemen. Ook nu waren er veel ,rake" en soms ietwat pijnlijke voor tellingen bij maar er werd hartelijk )m gelachen, ook door degenen die on- ïerwerp waren van de spotternij. Maast tamelijk grove en vaak niet op uiste feiten gegronde satyre, waren er /oorstellingen met spot van een uiterst Deze speuler had een blikje slecht kuil- jras bij zich en liet honderden toeschou wers met de walgelijke geur hiervan ken- 1 is maken (Tweede prijs enkelingen). niet meer te noemen. Zeer jeugdige spelers waren betrokken bij de rijden de computer die volgens het begelei dend commentaar was ingeschakeld bij de volkstelling. Het publiek kreeg vra gen van zeer persoonlijke aard, zoals: „Zijn er kamerleden die u de nek zoudt willen omdraaien? Zo ja, naar welke kant?" Dat het gedwongen verblijf van VVV-direkteur Jaap Dekker op de Ra zende Bol onderwerp zou zijn, viel te verwachten. Een grote groep in boot bezong dit schokkende gebeuren. „Jaap Dekker goed bij de wekker, vond op de Razende Bol hopies lolEen indivi duele speler verklaarde ook de onfor tuinlijke WV-direkteur te zijn; hij liep voortdurend in zijn broek te plassen en dat was van de kou en niet van de angst, zo vertelde hij. Hoe stinkend vies het water van de Waddenzee dreigt te worden, kon het publiek eigenneuzig vaststellen bij de „stand" tegen de raadhuisgevel die aan de smeerpijp- vervuiling was geweid. Dat water moe ten we op Texel straks drinken. Na tuurlijk kregen ook Staatsbosbeheer en Natuurmomnumenten er van langs om hun verzet tegen de waterfabrieksitue- ring „Weg met de waterfabriek, leve de plasjes". Met die „plasjes" werden de natuurhistorisch belangrijke water tjes achter de dijk bedoeld, maar nie mand begreep dat, zo constateerden de betrokken spelers met spijt. Smeerpijp „Gaat de smeerpijp van de TEM naar Oudeschid of blijft hij in Den Burg?" vroeg een andere speler, die als roet- strooiende TEM-schoorsteen was „ver momd". De problematiek rond de mi lieuhygiëne was voor velen een dank baar onderwerp. Goed gevonden was de „mobiele vuilverbrandingsinstallatie". Het was een fel brandend en daardoor niet ongevaarlijk geval dat door in plastic vuilniszakken gekleed reini- gingspersoneel werd voortgetrokken. Het was een beetje uit de hand gelopen want de borden waarop de betekenis van het spectaculaire ding werd toege- uit zijn doodskist opstaat temidden van een groepje doodgravers, was goed voor een tweede prijs bij de groepen. De groep kwam tevens in aanmerking voor de folklorebeker nieuwe reddingboot" We zagen ook de oud-burgemeester van Warffum rondlopen, voorzien van het kaartje „praktijk hervat". De geboorte van de docher van Teso kreeg het bittere commentaar: „Uitver koop van onredabele zaken". En op de tegemoetkomende houding van de ge meente jegens de doorstromers: „Wij stromen door, maar dan wel naar een hoekhuis en cv, dan zijn we tevree". Het geweten werd even beroerd door een viertal dat aan de adoptie van de „Texelse" Biafraantjes herinnerde. Een fors uitgevallen Biafraantje liep met een leeg etensbord, een dichtgeplakte collectebus en een plakkaat waaruiti viel op te maken dat de burgemeester een collecte ten bate van de Biafraan tjes had verboden. (De spelers hadden zaterdagavond willen collecteren voor Terre des Hommes, die instelling die de adoptieaktie regelt, maar de burge meester was daarmee niet akkoord ge gaan). Toeristen belasting De versmade toeristenbelasting werd ook op de korrel genomen. Er was zelfs een middeleeuws martelwerktuig op wielen dat blijkens het opschrift een tot stilstand kwam. De vrijwel nieuwe wagen werd totaal vernield; de be stuurder liep slechts enkele onschuldige verwondingen op. Op de Ruigedijksweg deed zich een soortgelijk slippertje voor De politie was zaterdagavond versterkt door een patrouille van de verkeerspo litie en door een tweetal marechaussees uit Den Helder. UITSLAG DEN BURG Jeugd Enkelingen: 1. nr. 95 Denk aan de vo gels 25 Vz pnt ;2. nr. 77 Waar is de markt? 2lVs pnt.; 3. nr. 35 Nieuwe Rijksdaalder 21 pnt. Paren: 1 nr. 78 Zwemmers 23 pnt.; 2. nr. 43 Swiebertje, Malle Pietje en Bromsnor 22Vz pnt.; 3. nr. 30 Beer met oppas 22 pnt. Groepen: 1. nr. 99 Vuilniszak met hond en kat 26 pnt. 2. nr. 20 Teso-boot 24 pnt.; 3. nr 37 Uitgeklede toeristen 23Vz pnt. (zie vervolg derde blad) De afeling Texel van de Plattelands vrouwen houdt woensdagavond in de LTS-kantine de jaarlijkse adventbijeen- komst. 't Programma vermeldt de voor dracht van een gedicht door mevrouw v, d. Eijk-Bierens, een vertelling over het ontstaan van het lied „Stille Nacht" door mevrouw Blanken, kinderzang, vertoning van dia's door mevrouw Tiessen met voordracht van kerstge dichten door mevrouw Harting, de uit voering op fluit en piano van de vierde serenade van Mozart door mevrouw Cadée en mevrouw De Vries, een re portage in moderne stijl van het kerst gebeuren door mevrouw Sprenger en enkele andere leden, geïllustreerd met dia's van schilderijen die op het kerk gebeuren betrekking hebben, een twee tal sonates van Marcello en Handel door de dames De Vries en Cadée. De bijeenkomst wordt besloten met samen zang. Naast leden hebben ook eventuele andere belangstellenden vrije toegang. Drie jongens en vier meisjes van de gymnastiekvereniging Texel hebben zondag deelgenomen aan de kampioen schappen van de Turnkring Hollands Noorderkwartier te Egmond aan Zee. De ouderen lieten, in verband met de voorafgaande Ouwe Sunderklaasfestivi- teiten, verstek gaan. De meisjes boekten een zeer redelijk resultaat en kwamen boven de midden moot terecht. De jongens (Bart Witte, Kees Duin en Jan Rijk) namen resp. een tweede, derde en tiende plaats in. Dat lijkt goed, maar zelf vonden ze het zeer teleurstellend Er was volgens hen onjuist gejureerd. Er werd geprotes teerd; het turnkringbestuur zal over de klacht vergaderen.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1