Artsen uit ontwikkelingslanden twee cursusdagen op Texel Voor doorstromen naar duurdere woning max. f1250,- premie Vergelijking tussen Rotterdam en Texel l Verblijf op eiland boeiende ervaring É.WAV w mmm v@ig Defekte ijskast stichtte brand Nieuwe regeling al per 1 dec. ingegaan KRUISWOORDPUZZEL •JU N V. Meeste Texelse Metaalarbeiders krijgen de ƒ400- Boten en bussen lagen een uur stil ^fondernemers-aktiviteiten Nieuwe groente- en fruithandel Autowrakken in De Waal achter de schutting Kerstzangavond in „De Bijenkorf" „Excelsior" loot renteloze obligaties uit Kerstsamenkomst I'rotesttelegram naar Tweede Kamer 174 78 75 79 76 80 77 re me di ling ider rder lekh mm dusi Voo] •aat tijd Voo. iuw >orn 1222 Ople bew rlen F H. leor ;ure nsio rdsi hoo irm jOIÏ nde Horizontaal Verticaal 1. Europese hoofdstad 1. vorstelijke titel 5. waterplant 2. gewoonterecht 7. dik touw 3. wintervoertuig 11. druk 4. echtgenoot 13. glad, effen 5. vertegenwoordiger 15 meisjesnaam 6. ontevreden gemompel 17. klein kind 7. bergplaats 19. vreemde munt 8. water in Brabant 21. begrip 9. katrol 23. netto (afk.) 10. scheel 24. sein 12. nummer (afk 26. selenium (afk.) 14. jongensnaam 27. begin, aanvang 16 ijverig 29. verlaagde toon 18. deel der V.S. 30. natuurkundeterm 20. werkelijk 32. heilige (afk 22. pers. vnw. 33 godsdienst (afk.) 25. landbouwwerktuig 34. per expresse (afk.) 27. glazen knikker 35. punt 28. vissersvaartuig 37. grondtoon 31. vakverbond 39. kindergroet 34. jongensnaam 40. Europeaan 35. rekenopgave 42. buigzaam 36. soort wortel 43. kleur 38. te gelegener tijd (afk.) 44 larve 39. te zijner tijd (afk.) 46. bekende motorraces 40. bruto-registerton 47. soort verlichting 41. plakmiddel 48. uitdrukking 45. niets uitgezonderd 50 Frans lidwoord 49. edelsteen 51. deel v. e. Franse ontkenning 52. rivier in Duitsland 53. oude stofmaat 55. droogveld 54. ambtshalve (Lat. afk.) 56. herkauwer 55. welwillende lezer (Lat. afk.) 58. larve 57. scheepseigenaar 59. plaats in Duitsland 61 uitroep 60. zangnoot 63. schoenmakersgerei 62. bevestigingsmiddel 66. snijwerktuig 64. Engelse collegeplaats 67. boosaardigheid 65. losse naad 69. Europeaan 67. onb. telwoord 70 militaire rang 68. luizenei 73. gemeenschappelijke grond 71. familielid 74. gebergte in Rusland 72. soort verlichting 76. leerling (Fr.) 75. en omgekeerd 78. wapen 77. vanaf (afk.) 79 vat 80. daarna Voo :ege nge- J0 Her js *rla Ju ha _Ve det )nd ker Vie ril ïaa anj Te ed aat n 1 he zij ge zai 19 De 32 artsen uit Indonesië, Pakistan, Af- ganistan, Syrië, Portugal, Columbia, Nigeria en andere ontwikkelingslanden hebben twee dagen op Texel doorge bracht in het kader van een cursus die wordt georganiseerd door de afdeling tropische hygiëne van het Kon. Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam. Het was een cursus „gezondheidsontwikke ling" (Health Development). De afge lopen week stond het onderwerp Eco logie en gezondheidsleer op het pro gramma, de samenhang tussen het le vend organisme (in dit geval vooral de mens) en de omstandigheden van zijn omgeving. Eerst werd een bezoek ge bracht aan het dynamische Rotterdam met zijn luchtvervuiling, daarna als contrast aan het rustige en nog scho ne Texel. In Rotterdam lieten de artsen zich vooral informeren over de wijze waar op men de luchtvervuiling bestrijdt en op Texel werd kennis gemaakt met het landschap, de vogelwereld en de speci fieke problemen waarmee een eiland gemeenschap krijgt te maken als het gaat om de voor ontwikkeling en wel vaart noodzakelijke voorzieningen zoals water, elektriciteit, medische zorg e.d. De cursus duurt in totaal tien maanden en staat onder leiding van prof. dr. O. Kranendonk. Deze was het afgelopen weekend ook op Texel, evenals de do cent ecologie prof. Jac. P. Thijsse, (zoon van de „grote Thijsse") die enige jaren geleden in het nieuws kwam om zijn planologische toekomstvisie die o.m. voorzag in een supersonisch vliegveld - 0.1».v«B Ibibm - bvlUa BBMBtvaoiMyUiBld MB 4b rtUikllB HARE VEILIGHEID DE PIL Een oud spreekwoord houdt het erop dat het venijn in de staart zit van een verhaal. Zo ook met het ingezonden stuk „Is de pil wel zo veilig?" d.d. 8 december j.l. van de hand van G. Weick De Bilt. De bezwaren gelden naar mijn mening met de pil, maar zijn gericht tegen het vrije sexuele verkeer tussen jonge mensen, dat nu consequentieloos, d.i. zonder het risico van een ongewen ste zwangerschap, mogelijk is. Daarom fulmineert hij zowel tegen pil als condoom. Alle medicamenten hebben bijwer kingen, wat niet betekent dat het me dicijn waardeloos of gevaarlijk is. Het betekent dat de arts vóór en tegen moet afwegen. D.w.z. wat mankeert of wat heeft de patiënt nodig, welk middel heb ik beschikbaar en kan de .patiënt dit verdragen? Evenals voor aspirine, penicilline enz. zijn er voor de pil zeer duidelijk om schreven contraindicaties gegeven in de medische vakliteratuur. Het kleine percentage vrouwen dat inderdaad de pil op medische gronden niet kan of mag gebruiken, kan dan op simpele wijze een van plastic gemaakt lusje in de baarmoederholte laten in brengen, een zgn. I.U.C.D. (intrauterine contraceptive device) of hun partner een condoom laten gebruiken. R. W. Gay-Balmaz, arts, Ruysweg K 99 c, De Koog, Texel Staking heeft geen zin meer Bijna 75% van de Texelse metaalar beiders heeft de toezegging gekregen dat zij de veelbesproken ƒ400,zullen ontvangen. Op veel bedrijven is reeds een deel van het bedrag uitbetaald. Dit vertelde ons de heer C. Pastoor (be stuurslid Sint Eloy) op de vrijdagavond in „Casino" gehouden vergadering van de Texelse werknemers in de metaal nijverheid. Op 27 november was ook een vergadering gehouden, waarbij een motie was aangenomen dat van de werkgevers werd geëist dat zij over de uitbetaling van de volle ƒ400,zouden praten. Ook de bijeenkomst van vrijdag j.l. werd geleid door de NVV-afgcvaar- digde H. Vos uit Alkmaar. De opkomst was deze keerklein, wat gezien het reeds bereikte resultaat niet verwon derlijk was. Door een van de werkgevers die de ƒ400,nog niet willen uitbetalen werd naar voren gebracht dat men eerst de balans over het afgelopen boekjaar wil de opmaken alvorens een beslissing te nemen. Door dit bedrijf (J. Schoo) zal een personeelsvergadering worden be legd, waarbij ook de bonden zullen ver tegenwoordigd zijn. De heer Vos stelde dat in deze situatie een staking weinig zinvol was, gezien het feit dat het gaat om nog maar een klein aantal werkne mers. Ook de andere aanwezigen wil den de zaken nog even op hun beloop laten. Bij Electrohuis Bakker zijn de werknemers akkoord gegaan met het voorstel van de direktie om ƒ300,uit te keren. Het feit dat het personeel an dere materiële voordelen geniet maakte dit lagere bedrag voor hen aanvaard baar. op de Wadden ten Oosten van Texel (een idee waar hij later weer vanaf is gestapt). De cursus maakte geen deel uit van de artsenopleiding. Alle deelnemers zijn in hun land al meerdere jaren in de medische praktijk werkzaam. Belevenis Texel bleek voor de cursisten een be levenis te zijn. Vooral de excursie per bus over het eiland onder leiding van de heer C. Boot en prof. Thijsse was een interessante ervaring, wat bleek uit het ononderbroken stellen van vra gen. De artsen toonden zich zeer tevre den over de toelichting van de heer Boot wat ze na afloop tot uitdrukking brachten met een hartelijk applaus. De meer dan normale interesse bleek ook vrijdagmiddag toen burgemeester Sprenger in het souterrain van „Bos en Duin" het een en ander over Texel vertelde. Gevraagd werd naar de on derwijsmogelijkheden op Texel, 't aan tal mensen dat voor zijn werk op het vasteland is aangewezen, de wijze waarop in de behoefte aan water en elektriciteit wordt voorzien ook de cul turele mogelijkheden op het eiland in vergelijking met Rotterdam, de positie Van de één uur durende staking als protest tegen de loonmaatregelen van de regering is vanmorgen op Texel wei nig te merken geweest. In de meeste bedrijven werd gewoon doorgewerkt Het werk werd onder meer neergelegd in de drukkerij Texelse Courant, druk kerij Brügemann en bij aannemer Drij ver Het meeste opzien baarde de sta king bij Teso. Zowel het bootbedrijf als het busbedrijf werd een uur stilgelegd, wat tot gevolg had dat de dienst van elf uur van Texel en die van half twaalf van Den Helder uitviel. Het was de eerste staking in de geschiedenis van Teso. In het huis van de alleenwonende heer D. Koning (70) in de Warmoes- straat te Den Burg ontstond vanmid dag omstreeks één uur een begin van brand. De heer Koning was niet thuis. Buren zagen rook uit het dak en alar meerden de brandweer. Deze was snel ter plaatse en verschafte zich via de achterzijde met geweld toegang tot de woning. Daarbij bleek dat het vuur was ontstaan in de keuken. Als gevolg van een nog onduidelijk defekt was de koel kast in brand geraakt. De brandweer arriveerde juist op tijd. Het plafond had reeds vlam gevat zodat het niet lang zou hebben geduurd alvorens het hele pand in lichterlaaie had gestaan. De brandweer was nog geruime tijd be zig met het uitbreken van het halfver brande plafond. Vrijdagavond opende de heer R. Goudsblom uit Broek op Langendijk, aan de Ruyterstraat te Oudeschild, een groente- en fruithal. De winkel is ge vestigd in het voormalige pand van de heer Slaman. De heer Goudsblom vent al sinds een jaar op Texel. Hij had een loods van de heer A. M. van Boven aan de Barendsz- stra^t als hal in gebruik. De verbou wing is grotendeels door de heer Goudsblom zelf uitgevoerd. Elektriciteit werd aangelegd door de heer A. Wit vliet uit Oudeschild. Ingaand 1 december is voor Texel een nieuwe verordening van kracht ge worden inzake geldelijke steun bij doorstroming van een goedkope naar een duurdere woning. De nieuwe rege ling is aanzienlijk eenvoudiger dan de vorige, die volgens de minister onvol- diendc effekt had. Ook op Texel is zeer weinig van de regeling gebruik ge maakt. Volgens de nieuwe regeling houden de gemeenten er geen doorstro mingsfonds meer opna, maar krijgen zonder meer 80% vergoed van de bij dragen die voor „doorstromers" wor den uitgekeerd. De maximum rijksbij drage beloopt ƒ1000,per geval. Wil len de gemeenten voor de maximum rijksbijdrage in aanmerking komen, dan moeten zij ƒ250,per geval voor eigen rekening nemen. Het staat de gemeen- en het karakter van Teso, de landbouw en uiteraard de medische voor zieningen Met enige verwondering werd kennis genomen van het feit dat op Texel geen ziekenhuis is, een nadeel dat voor een belangrijk deel wordt goedgemaakt door de mogelijkheid om als het moet zeer snel een ziekenhuis op het vasteland te bereiken. De bur gemeester vertelde dat de gemiddelde leeftijd op Texel hoger is dan elders in Nederland waaruit men concludeer de dat het blijkbaar een gezond eiland is. Burgemeester Sprenger had andere verplichtingen en moest om negen uur vertrekken. Ook zijn toelichting werd beloond met een hartelijk applaus. De cursisten waren ondergebracht in hotel' „Bos en Duin". De ervaringen wa ren daar van zodanige aard dat het waarschijnlijk niet de laatste keer zal zijn, vertelde ons administrateur H. J. Hesp van het Instituut. Zaterdagochtend is het gezelschap weer naar Amsterdam vertrokken. „Sinds jaar en dag oefent de heer Witte zijn bedrijf uit op een wijze, die een niet te tolereren inbreuk maakt op het estetisch voorkomen van de omge ving", aldus de mening van B. en W: ten aanzien van de autowrakken en an dere rommel die de heer L. Witte te De Waal 'rond zijn smederij aan de Polder weg heeft liggen. Buurtbewoners vroe gen in een brief aan de gemeenteraad aandacht voor deze chaos. B. en W. zijn tegen de ontsiering al meerdere malen door aanschrijvingen opgetreden, echter steeds zonder blij vend resultaat. Een redelijke verbete ring bleek telkens van korte duur te zijn. De bermen van de weg ter plaatse, waar voortdurend rommel ligt, zijn van de gemeente zodat het juridisch en praktisch niet moeilijk zou zijn deze te laten ontruimen. Maar omdat deze berm voor de heer Witte een deel van zijn bedrijfsruimte is gaan uitmaken, willen B. en W. aan het gebruik daar van niet al te abrupt een eind maken, doch bij wijze van overgangsmaatregel toestaan dat een beperkt gedeelte van de berm tegenover Wittes bedrijf in ge bruik blijft voor het neergooien van autowrakken. Dit deel zal door een schutting echter zoveel mogelijk aan het oog moeten worden onttrokken. Het resterende deel van de berm zal met gaas worden afgeheind en van een be planting voorzien. De materialen buiten de schutting zal de heer Witte moeten opruimen, bij weigering zal dat op zijn kosten door de gemeente gebeuren. Er zal op worden gelet dat niet weer rom mel ontstaat. B. en W. zeggen naar een definitieve oplossing te blijven stre den door verplaatsing van het opslag terrein naar een ander stuk grond. Ge meentelijke bemiddeling hierijn heeft tot op heden echter geen resultaat op geleverd. OOSTEREND Zaterdagavond 19 december zal in De Bijenkorf te Oos terend een kerstzangavond worden ge houden. Medewerking wordt verleend door het Chr. gemengd koor Soli Deo Gloria onder leiding van de heer C. Bremer, het Christelijk Mannenkoor Oosterend en de Chr. Muziekvereniging „Excelsior" onder leiding van de heer A. Kuik. De toespraak zal worden ge houden door de heer De Boer; de heer G. Timmer is belast met de verzorging van de liturgie. De samenkomst begint om acht uur. De zaal is vanaf half acht open. Vorig jaar bestond voor de zang avond zeer grote belangstelling. ten vrij om een nog hoger bedrag dan ƒ1250,uit te keren maar dat meerde re geld moet de gemeente dan wel uit eigen zak betalen. Voordat tot declaratie bij het rijk kan worden overgegaan dienen eerst de gel den van het bestaande fonds te worden aangesproken. Dit fonds vertegenwoor digt momenteel een bedrag van ƒ38.136,Bij het toekennen van be dragen zijn de volgende voorwaarden gesteld 1. De huur van de verlaten woning mag niet meer bedragen dan ƒ140,per maand; 2. De huur van de woning waarnaar „doorgestroomd" moet tenminste 50% meer bedragen dan die van de verlaten woning doch niet meer dan ƒ250,per maand; 3. Indien de plaatselijke omstandighe den daartoe aanleiding geven kan ook een tegemoetkoming worden verstrekt bij het ontruimen van een goedkope huurwoning en het be trekken van een eigen woning. De zelfde bepalingen blijven voor een dergelijk geval van kracht. Voor Van de renteloze obligatie-lening die in 1968 door de muziekvereniging Ex celsior werd georganiseerd heeft het bestuur de volgende nummers uitgeloot 179, 119, 102. 56, 162, 202, 258, 204, 46, 189, 9, 257, 124, 22, 215, 182. Eén der bestuursleden zal in de ko mende weken bij de eigenaars langs komen en, na inlevering van deze num mers der obligatie-lening het daarop aangegeven bedrag uit betalen. DEN HOORN Woensdagavond wordt in „Ons Huis" een kerstsamen komst gehouden van de Herv. vrouwen verenigingen van Den Hoorn en P.H.- polder. Alle dames worden uitgenodigd deze avond bij te wonen. maandelijkse huur wordt gelezen maandelijkse lasten; 4. Een rijksbijdrage wordt ook verleend indien na het verlaten van een goed kope grote huurwoning een kleinere woning wordt betrokken (bijv. een bejaardenwoning) of een met zelf standige woonruimte (bijv. bejaar dentehuis). Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin niet geheel aan de eisen van de ministeriële beschikking en de gemeen telijke verordening wordt voldaan, doch waarbij niettemin van doorstroming sprake is. Indien de gemeente in ver band met plaatselijke omstandigheden aanleidmg vindt om in dergelijke ge vallen aan belanghebbenden een tege moetkoming te verstrekken is de mi nister ook bereid een rijksregeling toe te kermen. De nieuwe doorstromingsregeling is hedenmiddag in de raadsvergadering behandeld. De datum van ingang heeft men op 1 december j.l. gesteld omdat mogelijk in de loop van deze maand een aantal woningen van het complex van 109 stuks in gebruik zullen komen. De Texelse raad van Vakcentral^B heeft een telegram van de volgende üH houd verzonden naar de leden van (H Tweede Kamer. „De Raad van Vakcentralen op TexlH NVV - NKV en CNV in vergaderi* bijeen op 11 - 12 - 1970. Protesteert ra klem tegen de door de regering afgi kondigde loonmaatregel. Dringt er k de leden van de 2e Kamer op aan, ie voor de werknemers van Nederla: asociale maatregel te verwerpen". Het telegram was ondertekend do< de heren J. Visser (NW, F. Spij (NKV) en P. Bakker (CNV). - BADMINTONCLUB TEXEL Uitslagen van 14 december 1970 A. de Haan-J. Wendrich 0- - Mevr. Bosboom-mej. v.d. Ster 1- Mej. N. WLtte-mej. Jannes 2- r G. Witte-H. Elzinga 2- P. v. Bruggen-A. Leijen 2- Mevr. Reij-H. Dros 2- Mevr. Leijen-mevr. De Boer 0- - B. Oostra-J. Kramer 2- R. Berkenbosch-P. Bakker 2- Mej. G. Witte-mevr. Den Draak 2- M. Warnaar-M. Witte lr Mevr. Bosboom en mej. v.d. Ste speelden een drie-sets wedstrijd. Doo iets meer ervaring wist mej. v.d. Stc de zege veilig te stellen. Ook mej. 1 Witte behaalde een ruime overwinnifl op de toch niet slecht spelende me; Jannes 115 en 118. Mevr. De Draak is de laatste tijd wat van slag Ze kan veel beter. Setstanden 114 e 116 voor mej G. Witte De single P van Bruggen en A. Leijen verliep spafl nend. Beiden hadden nog geen punte gescoord in de competitie, het wei tenslotte 21, voor beiden een bevred gend resultaat. In groep A wist M. Witte in een har afmattend titanengevecht zijn totaal score van 100% te behouden tegen H Warnaar, het werd als vanouds ee drie-sets partij: 158, 415 en 12lJ De penningmeester doet een vriende lijk verzoek aan de leden hun contribu tie plus de bondscontributie ƒ4,50 voo! 1971 te willen voldoen. De competitie- leiding deelt mede dat 28 december oit 19 uur een toernooi zal worden georga niseerd voor gemengd dubbel. Zo spoe dig mogelijk opgave vóór of op 21 de cember. Inleggeld ƒ1,Belangstellen' den welkom!

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2