Voorpagina SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST LANDBOUW en VEETEELT I Natte novembermaand twee lessen Dr ameren helpt Kerstsamenkomst op maandag 21 december Gemeente haalt gratis kerstbomen op Cursus voor tamboers J- jwMfYn Demonstratieavond muziekschool Nog meer gedupeerden Pas op voor landmijnen VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 15 december 1970 I rubriek voor o„.i.r n-ii»kti<- „Je hebt nog niets geschreven over le vele regen van de laatste weken". Deze opmerking kreeg ik maandag van >en Texelse boer te horen. Mogelijk is mijn zwijgzaamheid over leze zaak ook een gevolg van een op- nei'king, die in 't verleden door 'n an- lere boer werd gemaakt. Hij vond ver- neldingen van erge droogte of overma- ,ige regenval vrij nutteloos. Je kunt er ;och niets aan doen en in veel geval- en wordt erge droogte al heel gauw tchterhaald door een teveel aan regen, n ook het omgekeerde is het geval. In he opmerking zit een kern van waar- ïeid. Als ik op dit moment dan ook iets over de natte novembermaand ga schrij- ren, dan is dit maar niet een eenvoudig onstateren van vele regen, maar het jaat om de les, die er uit deze natte maand is te leren. De eerste les Er is op diverse bedrijven in de laat- ;te weken enorm „gemarteld" om de heten en in enkele gevallen ook de aardappelen nog geoogst te krijgen. Dat martelen" illustreert zich in de toe- land, waarin de grond na het oogsten achterblijft. U kunt dit op het moment op diverse plaatsen bekijken. Diepe ;poren, waar het water ook na een flink aantal droge dagen nog niet verdwenen Laten we hier niet te licht over den ken. Er is heel veel wijsheid van de boer en verder zeer gunstige weersom standigheden nodig om deze „wonden" tijdig te genezen, dat de gewassen r in 1971 geen hinder van ondervin den. Het „martelen" bij de oogst is in di verse gevallen ook gepaard gegaan met flinke verliezen van bieten. Er bleven rij wat bieten in hun geheel op het eld achter, terwijl ook de koppen wel eens veel zwaarder werden dan nodig We zijn van mening, dat de eerste les deze moet zijn. Het is in de meeste ge- allen riskant om te rekenen op gun stig oogstweer in de maand november. Als de organisatie van het werk het toelaat is de oude boerenwijsheid, dat op 1 november de gewassen van het veld moeten zijn nog altijd waar. Er mueten al diverse tonnen bieten bij groeien om de risico, die men bij het oogsten in november loopt goed te ma ken. Een tweede les Het tweede, waarop we willen wijzen is dit. Voor bouwland geldt nog meer dan voor grasland, dat de ontwatering prima in orde moet zijn. Dat geldt wel heel in het bijzonder als men bieten wil verbouwen. Ook al oogst men in okto ber, dan kan men niet gaan zeilen op de veronderstelling, dat het wel mee vallen zal. Bij een goede ontwatering denken we in de eerste plaats aan voldoende die pe sloten. Deze moeten de mogelijkheid geven om tot een diepte van 1 meter te draineren. Op het moment werkt er weer een draineermachine op ons eiland. Als de droogligging van één of meer percelen op uw bedrijf te wensen overlaat raden we u aan om zo spoedig mogelijk con tact op te nemen met de betreffende firma En laat u dan niet afschrikken door de hoge kosten. De jaarlijkse kos ten van drainage zijn in ieder geval be langrijk lager dan de gemiddelde jaar lijkse schade, die u lijdt als gevolg van een slechte ontwatering. In het laatste artikeltje over 't werk van de mengrotor kwam ook de ontwa tering van de diepbewerkte percelen ter sprake. Op grond van ervaringen in het verleden waren we van mening, dat het draineren van deze percelen direkt na het werk moeilijkheden zou geven. Deze mening is thans achterhaald. In de afgelopen week is in polder Eier- land een perceel machinaal gedraineerd dat in augustus j.l. met de mengrotor is bewerkt. Daar het drainagesysteem op dit perceel beslist onvoldoende was trad er in de afgelopen natte periode wateroverlast op. Vaak stonden er flin ke plassen. Dit was voor de akkerbouwer in kwestie een reden om dit perceel zo gauw mogelijk van een nieuwe draina ge te laten voorzien. Om het werk te kunnen uitvoeren is een nieuw systeem toegepast en met succes. Omhullingsmatcriaal vooraf aangebracht Een moeilijkheid bij het draineren van overmatig natte grond of grond, die kort van tevoren los is gemaakt is het doelmatig aanbrengen van het be dekkingsmateriaal op de buizen. Als dit zoals voorheen moest gebeuren met het in handkraeht aanbrengen van een laagje turfmolm op de buizen, dan is daar voor het direkt in elkaar zakken van de sleuven geen gelegenheid. Maar ook het machinaal aanbrengen van een vlasband, zoals die de laatste jaren als bedekking wordt gébruikt geeft nog moeilijkheden. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men wordt nu de vlasband van te vo ren om de buis bevestigd. Als buizen materiaal wordt op het moment vooral gebruik gemaakt van de zgn. ribbelbuis. Deze buis wordt geleverd aan rollen van 100 meter. De doorsnede van deze buis is 5 cm. Op deze wijze is een zeer aanvaard bare oplossing verkregen voor het aan brengen van het omhullingsmateriaal. Een oplossing, die nog beter is dan het bedekken met een losse vlasband. In dit laatste geval bereikt men nl. niet, dat ook aan de onderzijde van de buis bedekkingsmateriaal aanwezig is. Voor het vlot en gemakkelijk intreden van het water in de buizen is het van be lang, dat rondom de buis een zgn. wa termantel voorkomt. Snel resultaat Dat het aanbrengen van drainage voor de drooglegging een zeer belang rijke zaak is bleek deze week duidelijk op enkele diepbewerkte percelen. Ter wijl er tijdens het draineren nog grote plassen op één van deze percelen ston den waren die de dag daarna geheel verdwenen. Ook op een perceel, waar De grote kerstzangsamenkomst te Den Burg wordt dit jaar gehouden in de Ned. Herv. kerk en wel op maan dagavond 31 december om 20.00 uur. Meegewerkt wordt door het gemengd koor De Eilandzangers onder leiding van de heer P. Heertjes, de koorklas van de muziekschool onder leiding van de heer ,F. Kassenaar en het Koninklijk Texels Fanfarekorps^DEK, onder lei ding van de heer P. Heertjes. In tegen stelling tot de vorige jaren werken geen dominees of pastores mee voor de be groeting, schriftlezing, e.d. Inplaats daarvan zullen verschillende jongeren op bijzondere wijze een bijdrage leve- In de week van 28 tot en met 31 de cember is er gelegenheid om gelijk met de huisvuilzakken, dus in de normale route van de vuilniswagen, ook zg. grof huisvuil mee te geven. Daaronder wordt verstaan grote stukken zoals bundels takken, matrassen, fietsframes, grote dozen en kratten met vuil. Men is een vergoeding verschuldigd van ƒ1, per V4 m3, te betalen aan de chauffeur. Men moet dus zorgen thuis te zijn als de wagen langs komt. Ook kerstbomen kunnen worden meegegeven; hiervoor hoeft niets te worden betaald. de grond aan de oppervlakte niet over matig nat was werd de eerste dagen na het draineren nog veel water afge voerd. We willen nog eens wijzen op het grote belang van een goede droogleg ging van de grond. Dit geldt bij elk ge bruik, maar zeker bij gebruik als bouw land. Gebruik de mogelijkheid, die u de eerste weken weer hebt om uw grond machinaal te laten draineren. Wie zich opgeeft als tamboer bij het Koninklijk Texels Fanfarecorps, kan meedoen aan de cursus die door de Texelse Muziekschool wordt georgani seerd om leden van de verschillende drumbands op te leiden. De lessen zullen worden gegeven door de heer L. M. de Lussanet de la Sablonière uit De Koog in de periode van januari tot en met juni 1971. De kosten van de cursus bedragen 35, Wie mee wil doen kan zich tot uiter lijk 31 december opgeven bij de tam- boer-maitre van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, de heer D. Haker, Schil derend 110, Den Burg. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4 42,8'E. In het tijdvxak van 4 tot en met 29 januari 1971 zullen, op werkda gen van 8.00 tot 17.00 M.E.T., van bo vengenoemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoel artillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. i J. Professor Nosco verwijderde zich en smidje Verholen ging aan de ar beid. Eerst onderzocht hij de hoofdlei dingen, doch die waren allemaal in or de. De fout zat dus binnen het huis en niet daarbuiten. „Toch is er iets raars aan de hand", mompelde de smid. „De draden komen het huis binnen bij het schakelbord, doch van dat bord is een nieuwe draad afgetapt, die weer naar buiten loopt. Kijk, daar verdwijnt hij bij het kelderraampje. Maar waar zou hij heengaan? Dat moet ik weten". Hij opende het raampje en stak zijn hoofd naar buiten. „En, beste Zachie, zoek je soms iets?" klonk toen de stem van de professor, maar nu wel wat al te vriendelijk. On middellijk vatte de smid zijn rolletje op en grijnsde: „Da's ook toevallig, dat je d'r net ankomt, geleerde, want ik wou je net vragen waar deze leiding naartoe gaat. iMisschien zit daar de sluiting wel in". „Ik denk van niet, Zachie", ant woordde professor Nosco. „Die leiding is namelijk gloednieuw. Ze verdwijnt hier onder de grond en komt ginds in mijn garage en laboratorium weer bo ven". De smid keek in de aangewezen rich ting en ontwaarde een groot, garage achtig bouwwerk, dat stevig afgesloten was door een stalen schuifdeur en een groot slot. „Zo zo zo en heb de geleerde een mooie garaazien.zei smidje Verholen bewonderend. „En heb de geleerde dan misschien ook een mooie auto?" „Welnee, goed Zachie", lachte de professor. „Ik bewaar daar mijn fiets, mijn grasmaaimachine en nog wat an der tuingereedschap. Voor mooie auto's heb ik geen geld". „Nou sta je me te bedotten dacht de smid, want duidelijk afgete kend in de natte aarde van het tuinpad zag hij de sporen van autobanden staan, die in de richting van de garage lie pen. Maar de professor merkte blijkbaar waar de smid naar keek, want droog voegde hij eraan toe: „Zo'n garage is werkelijk heel gemakkelijk als men vrienden op bezoek krijgt, die wél over een auto beschikken. Die hoeft dan niet in de regen buiten te blijven staan. Maar ja, je keurig geharkte tuinpad wordt er niet mooier door. (wordt vervolgd) Vrijdagavond 18 december wortd in de Burgemeester De Koning-hal de jaarlijkse demonstratieavond van de Muziekschool Texel gegeven. Het pro gramma omvat onder meer een zg. in strumentenparade waarin de instru menten waarop aan de school wordt lesgegeven aan bod zullen komen. Naast dit individuele werk treden ook de koor-, fanfare-, orkest- en blokfluit klassen op. Voor de avond zijn de ou ders van de kinderen uitgenodigd als mede het college van B. en W., het be stuur van Cultureel Werk en de hoof den van scholen. Ook andere geïnteres seerden zijn welkom. Voor de avond zijn speciale bussen ingelegd: Zuid-Eierland, vertrek van o.l. school om 18.45 uur, via de Postweg nara Midden-Eierland, vanaf smederij Dros om 18.45 uur, via de Postweg naar Oosterend, vanaf de o.l. school om 19.10 uur naar De Waal, vanaf de vier sprong om 19.15 uur naar Den Burg. Uit De Koog vertrekt een bus om 18.45 uur vanaf de Lubertischool langs de Pontweg via de Westerweg naar Den Hoorn, vertrek vanaf de Jan Drijver- school om 19.05 uur, vervolgens via de Hoornderweg, Amaliaweg en de Schans naar Oudeschild, vertrek om 19.15 uur vanaf café Havenzicht naar Den Burg. Bijverdicnste-advertenties De waarschuwing ih de vorige krant tegen de advertenties waarin bijver diensten worden aangeboden, heeft nogal wat reacties tot gevolg gehad. Meerdere abonnees lieten weten dat ze zich hebben laten beetnemen. Zo was er iemand die zich gewend had tot de firma Metalon te 's-Hertogenbosch. De ze liet weten dat ƒ5,moet worden gestort, hetgeen geschiedde. Daarop ar riveerde een lijst van mogelijke werk gevers plus een aanbod om tegen ƒ2,50 nog een ander boekje met adressen toe te sturen. De betrokkene heeft laten weten dat zij inplaats van adressen, werk aangeboden wilde hebben en an ders haar ƒ5,terug. Zij heeft hierop geen reactie gehad. Op verschillende plaatsen in de Noordhollandse duinen zijn de laatste tijd door werking van de bodem onder invloed van de wind landmijnen aan de oppervlakte gekomen. De marine heeft al heel wat van dergelijk oorlogstuig geruimd, maar het is te verwachten dat nog meer te voorschijn zal komen. De minister van binnenlandse zaken heeft op dit gevaar geattendeerd en erop ge wezen dat het publiek vreemde voor werpen niet moet aanraken maar de politie in kennis stellen. Een verzoek om aan deze waarschu wing bekendheid te geven bereikte ook de gemeente Texel, hoewel hier de laatste tijd geen mijnen e.d. tevoor schijn zijn gekomen. BEËDIGD Door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar is de heer P. Eelman te De Koog her be ëdigd als taxateur in onroerende goede ren en beëdigd als taxateur in meube len, huisraad en bedrijfsinventaris. GESLAAGD De heren Hans Bakker en Wil Huizin- ga, beiden uit Den Burg deden aan de Pedagogische Academie te Den Helder met gunstig gevolg examen voor het einddiploma. 9. Op de boot heerste de drukte vóór 't vertrek. Plaatselijke functionarissen waren er ten afscheid, de kapitein stond op de brug ongeduldig te wachten tot de laatste man van de loopplank af was. Een Rode Kruis-officier begroette Mark en Mies. „O ja, komt u maar mee. U hebt de hele dag de tijd om alles te zien, dus ik zou zeggen: laten we éérst maar even een kopje koffie drinken". ,Ik snak naar koffie" zei Mies. Even later hoorden ze de fluit bassen. „Even de lui gedag wuiven", zei Mark Hangend over de reling, zwaaide hij vrolijk naar de verslaggevers die op een kluitje aan de kant stonden. „Een fotograaf, waar is een foto graaf!" riep Verkerk met zenuwachtig gebaar. „De foto van de dag! Persmag naat aan boord van Rode Kruisboot!" .yDóchter van persmagnaat, bedoel je", corrigeerde Pool en Mies lachtte: „Zotte kerels". .,'t Is een ras apart", zei Mark tevre den. „Nou jongens, dag hoor!" Hij zag Meskers al weg rennen. „Merkers heeft een primeur!" lachte Verkerk nog, maar hij was nauwelijks te verstaan. De kade scheen te wijken, de boot zocht het midden van de rivier. Weldra zagen ze, de huizen en de kloeke toren van Dordt verdwijnen. „We varen", zei Mark overbodig. „En onze koffie is koud natuurlijk", wist Mies. Maar hun mentor bleek een goed gastheer en had met de koffie gewacht tot ze terug waren. Langzamerhand kwam Mark op zijn gemak. Hij maakte kennis met de leid ster van deze tochten, een flinke, rus tige vrouw, die zich door niets van de wijs liet brengen, met de helpers en helpsters van wie velen een week va kantie offerden om de reis mee te ma ken, die hen druk werk gaf, en met de kok die hem inwijdde in de geheimen van de keuken voor dit „dreivende zie kenhuis". Hij keek op zijn horloge. Anderhalf uur was hij nu al aan boord. De tijd vlóóg om. Waar was Mies? Hij vond haar op het dek, met glas afgeschoten en herschapen in een lig- hal. Rijen witte bedden stonden hier. Een enkele zieke, die lopen kon, zat in een gemakkelijke stoel, een vrouw zat in een nvalidewagentje. Het was rustig en gezellig, radiomuziek speelde zacht. Een grote motortanker voer voorbij, de hele bemanning stond aan dek en wuif de naar de Rode Kruis-boot. „Dat is zo leuk", zei een vrouw in het witte bed, waarnaast hij stond, „alle mensen groeten ons". „U hebt vast nog nooit zoveel mensen gedag gezegd", glimlachtt Mark en zet te zich ongenodigd op de stoel bij het bed. „O nee", zei de vrouw met een opge wekte glimlach, „u moet niet vergeten meneer, ik ben nu al tien jaar ziek. Ik lig de hele dag op bed. We hebben een klein tuintje en daar kijk ik maar naar maar 's winters is er niet veel te zien, dan alleen de vogels". „U hebt dus niet veel vertier". „Alles is vertier", zei de vrouw, „als de dokter komt en de zuster. En de krant. En de bakker, die drinkt altijd een kopje koffie en dan hoor je nog es wat. En ik krijg wel eens familie. O, het is heus niet ongezellig". Mark kreeg een vreemd gevoel in zijn maagstreek. Daar lag deze vrouw, tien jaren aan haar bed gekluisterd. En ze vertelde vrolijk van de kleine genoe gens, de dokter, de zuster, de bakker, de vogels. Tien jaren in een ziekenka mer, tien jaren kijken naar een klein lapje tuin. „Toch is dit weer iets heel anders, nietwaar?" vroeg hij, en hij kende zijn eigen stem nauwelijks. „O menéér...." ze stokte even „Ik weet niet wat ik er van zeggen moet. Het is te véél.tevéél Ze zweeg even, haar ogen dwaalden naar het pa norama vóór hen. „Het is zo mooi, dat water, en die steden.Ik was als kind al invalide, ik ben maar één keer in Amsterdam geweest, toen ik naar het ziekenhuis moest. Dat was een mooie tijd, meneer, daar denk ik nóg vaak aan". De mooiste tijd van haar leven, over peinsde Mark. in het ziekenhuis. „Maar hier. Je kunt het haast niet op. Zoveel andere mensen. En de zusters, en de dokter, en iedereen. En 's avonds komen ze op bezoek, in iedere stad. Kijk, die bloemen", ze wees op een bos je bloemen naast het bed, „heb ik van de kinderen gehad, die 's avonds kwa men zingen. En er was eergisteren een reuzenkrentebrood van alle bakkers. En in Schoonhoven was het Schoonho ven? Ik raak de kluts kwijt! Daar heeft het muziekkorps 's avonds zo prachtig gespeeld. En het laatste wat ze speelden was.'k Wil U o God mijn dank be talen dat heb ik toen maar zacht jes meegezongen. Mark slikte eens en zocht haastig naar zijn pijp. Gelukkig kwam een in wit geklede Rode Kruis-helpster juist met een groot blad koffie aandragen. „o worden we maar de hele dag ver wend", lachte de vrouw in het bed. „En dat duurt nog de hele week", grapte de blonde helpster, „u wordt totaal bedorven hier!" Mark maakte van de gelegenheid ge bruik om weg te komen. Hij zocht een plekje om éven met zijn gedachten al leen te zijn. Maar toen hij op het achterdek kwam hoorde hij daar al een vrolijke groet: „Mogge meneertje.... en wat een weertje!" Verwonderd staarde hij in een paar vrolijke helblauwe ogen in een gebruind gezond gelaat. Daar lag een man, die men niet kon aanzien dat hij patiënt was. „Me hart gaat open en dicht", zei de man tot Mark. „Vijftien jaar gevaren Vieux Plantiac meneertje1, van Rotterdam naar Bazel en van Arnhem naar Coblenz, enzo voort. ik ken deze hele rivier als m'n broekzak!" De praatgrage varensgast vertelde Mark z'n verhaal. De ziekte die hem de baas geworden was, die hem hulpbe hoevend had gemaakt, hem vasthield op zijn bed. En nu. „Het is of ik weer jongkerel ben", zei hij. „Nou we boffen d'r allemaal mee", klonk de stem van een bleke man uit het bed daarnaast, „want Maartens hier kan de hele dag wel vertellen. We heb ben de ooggetuige-verslaggever aan boord hoor! Ik heb nooit zoveel van de rivier geleerd als deze dagen!" „Ach man", zei Maartens, „en ik ben nog zóveel vergeten!" „Kijk, daar gaat een Engels motor jacht", waarschuwde een ander, die in z'n scheerspiegel lag te kijken naar wat achter zijn rug gebeurde. Mark zag nu naast ieder bed het spiegeltje. „Handig trucje meneer", zei Maartens de voormalige schipper, ,,'t Eerste wat we leren.van de zusters". „Nou ja, 'n wonder", lachte de bleke man, „spiegelkijken is vrouwen eigen". „En de ijdelheid is de mannen vreemd", klonk de vrolijke stem van de scheepsmoeder, die naderbij gekomen was. „Hier meneer Maartens, hoe lang heeft ie werk vóór ie 's morgens gepikt en gedreven is?" „Nóóit langer dan twee uur", zei de man met het spiegeltje effen en knip oogde naar Mark, die ze met een hand- wuif groette en met de scheepsmoeder opliep. ,,'t Loopt allemaal zo lekker van daag" zei ze, „met dat mooie weer. De mensen zijn allemaal in het beste hu meur, op een enkele uitzondering na Zoals dat meisje daar", ze wees naar een bed en Mark ontdekte tot zijn ver bazing Mies, die ernaast zat en blijk baar in druk gesprek gewikkeld was. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5