Cjrocn ^warts- Jexels in het hart. Gemeenteraad nam ruim de tijd goedkeuring begroting voor 3 dagen kerst-avondverkoop j Appositie: Veel te optimistische troonrede College van B en W verdeeld lot van Sarasani over le KAMER DINSDAG AKKOORD MET TOERISTENRELAST1NG? W estdorp Chantage van \atuurmonunienten Zaterdag 8 uur dancing^. „THE EVERPLAY' P. C. Brandsen, AFWEZIG Raad is weer verstaanbaar Lijk van opvarende TX 26 opgevist Twee wethouders voor stopzetting Les in Texels dialect School Zuid-Eierland kan niet worden gemist FDAG 18 DECEMEBER 1970 fEXELSE 84e JAARGANG No. 8528 COURANT gave N.V. v/h Langeveld De Roofl stbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en rrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail fcisenbank; Amro-baok. Postgiro 652. Abonv prys ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso Advert. 19 ct p\ mm. excl. 4o/t BTW De gemeenteraad heeft dinsdagmiddag en -avond langdurig gediscussieerd over de gemeentebegroting 1971 en het daarmee nauw verband houdende investeringsplan voor de komende vijf jaar alsmede de beleidslijnen. De gemoe deren raakten daarbij bepaald niet verhit. De begroting werd ongewijzigd aangenomen; de toeristenbelasting kreeg geen steun van de Pakt-fractie, omdat men het niet eens was met de vorm, die B. en VV. aan deze nieuwe heffing willen geven. Het Pakt is van mening, dat de toeristenbelasting de vorm van een doelheffing moet krijgen, dus een apart fonds, dat uitsluitend mag worden aangesproken voor het bekostigen van toeristische investeringen. In het voor stel van B. en VV. is de toeristenbelasting als gewone inkomstenpost in de totale begroting opgenomen. Volgens het college maakte dat geen verschil met een doelheffing, omdat de gemeente in de afgelopen jaren uit de gewone middelen aanmerkelijk meer aan toeristische voorzieningen heeft uitgegeven dan nu in de vorm van toeristenbelasting terugkomt. Dat was een oude kwestie waarover de voorzitter, Mr. Sprenger, en de leider van de Pakt-factie, de heer J. J. Westdorp, het niet eens werden. De vergadering was bij uitzondering middags. De raadsleden hadden dus eer volop de tijd om uitvoerig van ge- aerten te wisselen en dat deden ze an ook. Het was half negen 's avonds ien de bijeenkomst eindigde. En dan as nog niet eens de rondvraag gehou- ♦♦fen Deze werd verschoven naar de vol- :nde bijeenkomst, die al op dinsdag- rond 22 december zal worden gehou- m. De raad beleeft een drukke tijd. Veel werk Aan het begin van de behandeling an de diverse op de begroting betrek ing hebbende stukken bracht Mr. prenger dank aan het gemeenteperso- eel dat aan de samenstelling van die ukken had meegewerkt. Dat was ge- •urd in een spoedeisende situatie en was in korte tijd veel werk verzet, voorzitter deelde ook mee dat de •rste kamer op 22 december bijeen )mt om onder meer de nieuwe wet t verruiming van het gemeentelijk iastinggebied te behandelen. Het is ze wet die de invoering van toeris- nbelasting per 1 januari mogelijk aakt. Zoals bekend is de Tweede Ka ler reeds met de wet akkoord gegaan verwacht mag worden dat het ont- 'erp ook in de eerste kamer geen 'eerstanden zal ondervinden. De heer "estdorp, denkende aan de critieke po- tieke situatie van dat moment (des onds zou het debat over de loonmaat- igelen van de regering worden gehou- n), was er nog niet zo zeker van dat t zou gaan zoals de voorzitter ver achtte. Hij liet echter blijken het niet zullen betreuren als de huidige re- Makelaar-Taxateur in onroerende goederen te Den Burg van woensdag 23 tot maandag 28 december 1970 gering zou vertrekken, al was dat wel licht naar voor de gemeente Texel. Te laat De heer J. Zuidewind (VVD) stelde vast dat de stukken met betrekking tot de begroting veel te laat in het bezit van de raadsleden waren gekomen. De grote Thorbecke citerend toonde hij aan dat het wettelijke plicht is dat de stuk ken per 1 september behoren te zijn in gediend, zodat voldoende gelegenheid bestaat er zich in te verdiepen en even tueel met alternatieven te komen. Niet eerlijk De heer M. Bakker Pzn. (Texels Be lang) had er bezwaar tegen dat straat belasting ook wordt geheven op land bouwgronden. Hij argumenteerde dat deze grond een kapitaalsgoed is dat zonder arbeid geen waarde heeft. Hij vond het niet eerlijk daarvan straatbe lasting te heffen, wèl van de bebouwde oppervlakte. Desnoods moest de straat belasting van de bebouwde oppervlakte maar verhoogd worden, maar de andere grond moest vrij blijven. 'Maar', zo ver onderstelde hij, „Ze zullen wel denken, die boeren kunnen we makkelijk pak ken" De heer F. Standaart (Texels Belang) betreurde het in zijn algemene be schouwing op de begroting dat de toe ristenbelasting geen echte bestem mingsheffing wordt. Kritiek had hij op de welstandscommissie; deze zou meer rekening moeten houden niet de omge ving waarin een bepaald bouwplan wordt gerealiseerd. Hij toonde zich voorstander van openheid bij het ge meentelijk beleid en vond het daarom een goed idee dat hearings worden ge houden alvorens bestemmingsplannen ter vizie worden gelegd. Hij verzocht te blijven streven naar aardgas voor Texel en gaf het idee in overweging om ten behoeve van het publiek een ge meentebegroting in beknopte populaire vorm uit te geven. Blij De heer C. Timmer (ARP) was blij met de toeristenbelasting zoals die per 1 januari kan worden geheven. Het is in ieder geval een rechtvaardige rege ling, zo constateerde hij Of het een be stemmingsheffing wordt of niet, maak te volgens hem in de praktijk niets uit. Maar „om de heer Standaart gerust te stellen" zou het misschien aanbeveling verdienen een overzicht te geven van toeristische investeringen van de afge lopen jaren. Dan zou duidelijk zijn dat enorme sommen aan het gemeentelijk budget zijn onttrokken voor de ontwik keling van het toerisme. Een zeer uitvoerige beschouwing weidde mej. A. G. Luijsterburg (CHU) aan de begroting. Ze zei dat de CH- fractie het juist vond dat B. en W. ook dit jaar geen aanvullende uitkering uit het gemeentefonds hebben willen vra gen. De beleidsnota noemde zij een stuk waarin wel ongeveer alles was ge noemd dat ook haar fractie als urgent beschouwt. Wat de bestrijding der mi lieuvervuiling betreft mocht het niet bij plannen blijven. Met veel vasthou dendheid moest naar werkelijke resul taten worden gestreefd. Veel lof zwaai de zij toe aan de experimentele speel- leerklas te De Koog. Er was geld voor deze proef beschikbaar gesteld maar spreekster betwijfelde of de waardering zo groot is als het initiatief verdient. Voor het nieuwe systeem is ruimte no dig. Nu moet de gang van de school dienst doen als aansluitlokaal. Dat is op den duur een onhoudbare toestand en op korte termijn moet gestreefd worden naar een behoorlijk lokaaltje. De bestaande verwarmingsinstallatie is in ieder geval groot genoeg om deze extra ruimte te verwarmen. Bejaardenwerk Zeer tevreden toonde mej. Luij ster burg zich over de start van het Open Bejaardenwerk op Texel. Toch heeft dit de Sociale Dienst, waar in feite ook de' touwtjes van deze nieuwe tak van hulpverlening samenkomen, voor grote problemen gezet. Aan Open Bejaarden werk zit nu eenmaal meer vast dan al leen maar wat vrijwilligsters. Zoiets moet goed voorbereid en opgezet wor den. Zonder een gefundeerde onder grond en een goed lopende administra tie is het nu nog bloeiene Open Be jaardenwerk te vergelijken met een kindje dat maar een paar jaar oud kan worden. Niet alle betrokken vrijwillig sters en vaste hulpen kunnen op den duur medewerking blijven geven. Er moet dan een dienst zijn die alles op kaartsysteem heeft en de opengevallen plaatsen tijdig kan bezetten. De gehol pen bejaarden mogen niet de dupe wor den van een „bevlieging van liefdadig heid". Aan een uitbreiding van het personeelsbeleid van de Sociale Dienst zal met het oog hierop zeker moeten worden gedacht en daar mag niet te lang mee worden gewacht. Meer geld voor sport In de memorie van toelichting bij de begroting van de Stichting Cultureel Werk was het mej. Luijsterburg opge vallen dat de sportverenigingen mede door hun groeiende ledental een sub sidieverhoging krijgen van 2500, Spreekster vroeg zich af of (in het licht B. en W. hebben de klachten over de slechte verstaanbaarheid op de publieke tribune niet naast zich neergelegd. Bij wijze van proef waren disdagmiddag in de tribune vier luidsprekertjes aan gebracht, die waren aangesloten op de microfoon die voor de no tulering wordt gebruikt. Het was een hele verbetering die niet eens veel geld heeft gekost. Woensdag rond het middaguur heeft de IJmuidense kotter IJM 118 'Gerdina' op ongeveer veertig mijl ten westen van Den Helder een lijk in de netten gekre gen. Het werd later geïdentificeerd als dat van de 26-jarige Gerard A. v. d. Star uit Den Burg, schipper van de kotter TX 26 „De tijd zal het leren" die op 18 november j.l. is vergaan. Om één uur woensdagmiddag ver trok de reddingboot van Den Helder naar de IJmuider kotter om 't lichaam over te nemen. Om half zeven werd het aan wal gebracht waarna indentificatie volgde. Zekerheid verschafte de inscrip tie in de trouwring. Na onderzoek door de justitie is het lichaam aan de fami lie overgedragen. van de gemeentelijke bijdragen aan bv. de bibliotheek en de muziekschool) of daarmee de broodnodige betaalde lei ding mogelijk wordt gemaakt. Zij vond dat het tijd werd de gemeentelijke bij drage zo hoog te stellen dat een ver antwoorde" sportbeoefening mogelijk wordt. Mej. Luijsterburg vond dat de strand- reiniging moet worden voortgezet en uitgebreid. Er moet een tweede reini- gingsmachine komen. Misschien kan dit jaar, naast een royale bijdrage uit de opbrengst van de toeristenbelasting, een kleine bijdrage opgelegd worden aan al degenen die meeprofiteren van een stookolievrij strand. Het mag niet meer voorkomen dat een groot bungalowcom plex met een eigenaar op het vasteland eenvoudig néé zegt als ook van hem een bijdrage wordt gevraagd. De das om Een dorpshuis voor De Koog (als on derdeel van de RST-kantine) noemde mej. Luijsterburg een grote noodzaak omdat juist De Koog hard bezig is zichzelf geestelijk de das om te doen. Het dorp moet, althans in de winter, de gelegenheid krijgen zijn gezamenlijk „dorp zijn" te beleven. In andere dor pen is bewezen welk nut dergelijke huizen hebben en als kern in de ge meenschap een geweldige stimulans kunnen betekenen voor het beoefenen van gezamenlijke aktiviteiten. Het sei zoen wordt ieder jaar langer en 't blijkt steeds moeilijker om de mensen uit hun kleine, enge „wereldje-van-geld-ver- dienen" los te maken. Het ontbreken van een ruimte waar de gemeenschaps zin kan bloeien, zou op den duur fu neste gevolgen hebben voor De Koog. Optimistisch De beschouwing van de heer P. Smit (KVP) was zeer kort omdat, naar hij zei, veel gras voor zijn voeten was weg gemaaid. Hij vond de gemeentebegro ting een weinig overtuigend stuk, dat Binnen het college van Burgemeester en Wethouders bestaat geen overeen stemming over de vraag of de popboer derij „Sarasani" op Texel kan worden gehandhaafd. De burgemeester en wet houder Joustra willen de beheerder nog een kans geven om het beter te doen dan in het afgelopen jaar, de wethou ders Daalder en Dros achten het ver trouwen beschaamd en vinden voort zetting van de exploitatie niet verant woord. De bevoegdheid om in deze een beslissing te nemen berust bij de burge meester persoonlijk. Naar verwacht mag worden zal hij rekening houden met het gevoelen van de gemeenteraad. Bespreking van de kwestie staat dan ook als punt 6 op de agenda van de raadsvergadering van dinsdagmiddag a.s. Naar aanleiding van ingekomen rap porten en mededelingen betreffende Sarasani in 1970 hebben B en W. een onderzoek ingesteld en de beheerder gehoord. „Ons streven is erop gericht geweest 'n oordeel te vormen op grond van feiten", aldus het college. Daarbij is gebleken dat reklame is gemaakt in afwijking van de gemeente-afspraken (buiten Texel). Er zijn verdovende mid delen verkocht maar het is niet aange toond dat dit is gebeurd met instem ming van de beheerder. De keus van de medewerkers is niet gelukkig geweest, maar de beheerder heeft zijn aanspra kelijkheid voor de daden van onderge schikten niet ontkend. B. en W. trekken de konklusie dat het seizoen 1970 in diverse opzichten een totaalindruk heeft achtergelaten, die minder gunstig is dan die van vo rige jaren, ook wat de neveneffekten betreft. De vraag is in hoeverre dit is terug te voeren tot de aansprakelijk heid van de beheerder. Oveï deze vraag zijn de meningen binnen 't college ver deeld. De burgemeester en de heer Jou stra menen dat weliswaar fouten ge maakt zijn, maar dat wanbeheer niet is aangetoond. Zij achten een waarschu wing van pas, doch sluiting onnodig. De beheerder moet kans krijgen het beter te doen maar zal de naleving van duidelijk geformuleerde voorwaarden moeten waarborgen. STRAATNAMEN De twee geprojecteerde straten in het bestemmingsplan Den Burg zuid-oost (achter Bernhardlaan en Schilderend) zullen Texelse vogel namen krijgen. B. en W. hebben voorgesteld de straten Lieuw- straat en Tjakkerstraat te noe men. Lieuw is de Texelse bena ming voor scholekster en tjakker voor merel. De direkteur van de PTT te Den Helder is met deze keuze niet erg ingenomen omdat hij verwacht dat vooral niet- Texelaars moeite zullen hebben met de spelling wat tot onjuiste adressering aanleiding zou kun nen zijn. B. en W. willen voor dit be zwaar echter niet uit de weg gaan en houden vast aan de Texelse namen. Mogelijk zullen in de toe komst nog meer nieuwe straten Texelse vogelnamen krijgen. Er is keuze genoeg: Tjerk (tureluur), Stoar (visdiefje), kragemaker (kemphaan), marei (grutto, wilster (goudplevder). „Kragemaker" komt waarschijnlijk niet in aan merking omdat het teveel lijkt op Wagemaker. De serie is nog uit te breiden met andere dialect-woor den die ontleend zijn aan de Tex else folklore en de schapenhou derij. Voor wie zich interesseert voor het Texelse dialect zijn de straatnaambordjes straks mooi lesmateriaal want de vertaling van elk woord wordt er steeds bij vermeld. De naam Lieuwstraat zal wor den gegeven aan de oostelijk van de Bernhardlaan geprojecteerde straat die uitkomt op de Burdet- straat; de naam Tjakkerstraat aan de ten oosten van de hoek Schil- derend-Bernhardlaan geprojec teerde straat die uitkomt op de Bernhardlaan. op te optimistische gegevens was geba seerd. Het tekort van ongeveer een ton is in feite veel groter. Dat was ook de mening van de heer J. J Westdorp. De begroting gaf het zelfde beeld te zien als vorig jaar. Voor veel urgente voorzieningen ontbreekt eenvoudig het benodigde geld. De toe stand van wegen en straten is slecht en gaat ieder jaar verder achteruit. De heer Westdorp noemde de begroting een minimum programma. Veel van wat in het investeringsprogramma staat had allang uitgevoerd moeten zijn maar de financiële positie van de gemeente staat dat niet toe. Bij goedkeuring van deze posten zullen de dekkingsmiddelen blijken te ontbreken. Wat mej. Luijster burg in haar beschouwing aan verlan gens uitte, was inderdaad allemaal no dig maar dat kost veel geld. Het is niet moeilijk te zeggen wat er allemaal moef gebeuren maar dan moet je ook aange ven op welke wijze dat betaald moet worden. De beleidsnota 1971 vergeleek (Zie verder pagina Al jaren bedraagt het aantal leerlin gen aan de o.l. school van Zuid Eier- land minder dan 50, het wettelijk mi nimum. Over 1970 werd de school door gemiddeld 32 leerlingen bezocht, wat ongeveer gelijk is aan de „stand" van de afgelopen drie jaren. Om de school te handhaven moet de gemeenteraad bepalen dat de school met kan worden gemist; anders zou tot opheffing moe ten worden besloten. Met nadruk zij vermeld dat dit een door de wet voor geschreven formaliteit is. Het bestaan van de school van Zuid Eerland loopt geen gevaar. De school voorziet in een behoefte hetgeen wordt afgeleid uit het feit dat het merendeel der leerplichti ge kinderen uit Zuid Eierland en omge ving de school bezoekt, ondanks ver schil in „richting" der ouders. illlllllltf iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiuniiiD Van maandag 21 t/m woensdag 23 december mogen j de winkels tot 's avonds 9 uur geopend zijn, evenals op dinsdagmiddag 22 december. Algemene Texelse Middenstandsvereniging Winkeliersvereniging Den Burg. r illllllllillllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIHHIIIIIIIilHItlllllllllllllliiliilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHSl

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1