Cjroen <2jwarLrjJexels in het hart- losterenders discussiëerden metl BenW over uitbreidingsplan bejaarden coördineren voor bejaardenwelzijn Werk voor door Raad J'Elleboog wordt geluiddicht De heer Kempenaar in nota aan BenW: zrste hearing werd druk bezocht "ia „KOTA RADJA" Voor uw diner uit of thuis t Ouderen moeten zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen Texel telde bijna 11.500 inwoners Ongelukkige val van trap Nachtelijk bromfietsverbod in Den Burg tot vier uur N.J.N. Texel bestaat 5 jaar Nieuwe directeur voor „De Krim" 84e JAARGANG No. 8533 AG 12 JANUARI 1971 ie N.V. v.b. Langeveld De Rooij its 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 [airy de Graaf, Keesomlaon 43, Den I. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. excl. 4% BTW KT >nt HC aai OSTEREND Een groot aantal he rstellenden kwam vrijdagavond in dorpshuis van Oosterend bijeen, om jft^erste van een reeks hearings bij te ien, die burgemeester en wethou- in de verschillende dorpen zullen den. Deze bijeenkomst moet gezien wor- (59 als een vrijblijvend praten tussen elingen en het college van burge- :ster en wethouders", aldus Mr. enger in een korte inleiding, liet uitspreken over nog niet aanwezi- plannen kan bijzonder nuttige in- IP2 natie opleveren. Naast de burge- ïster en de wethouders Daalder en >s waren ook de heren Van Hoorn Gemeentewerken) en Van Agteren Grondbedrijf) aanwezig. 1 )urspronkelijk ag het in de bedoe- Oosterend aan de westkant uit te iden. De plannen hiervoor stuitte ter bij Gedeputeerde Staten op di- se bezwaren. Het nieuwe uitbrei- gsplan, Oosterend-Oost, moet gezien rden als een noodsprong. Men achtte oplossing op korte termijn noodza- ijk. Bovendien bezat de Gemeente ■||Kel aan deze zijde reeds grond. De 111 areiding maakt deel uit van het n-in-onderdelen „Oosterend" en is itendeels gelijk aan een eerder ge- akte ontwerp. Alleen de begraaf- ats met een parkeerruimte is ver- sd naar de andere zijde van Adhter- ïe en vallen nu onder de plannen litengebied", die vrijdag niet wer- besproken. De grond voor de be- afplaats is aangekocht en er zal zo 22( ,É?dig mogelijk met de aanleg begon- p worden. Nieuwe straat uitbreiding betreft het gebied iter de Oranjestraat, tussen Peper- aat en Achtertune. Tussen beide Ij tstgenoemde straten zal een nieuwe V aat komen met halverwege een af- pking naar de Oranjestraat. Het plan bdt ruimte voor de bouw van 11 wo- rigwetwoningen en 20 premie- of he sector woningen. Tevens zullen 13 ngalows gebouwd kunnen worden, ^k is aandacht besteed aan groenstro- n, voatpaden en zullen er twee in- ekparkeerhavens worden aangelegd, or 20 a 25 auto's. Parkeerruimte Herhaaldelijk werd de veronderstel- tg geuit, dat de parkeerruimte beslist klein zou blijken, vooral wanneer in zomer veel mensen hun woning ver- ren en zelf in de garage wonen. Bij ;e woning zouden dan minstens twee to's geparkeerd staan. Het in de iefennen genomen straatprofiel van 5 t meter werd te smal geacht. Burge meester Sprenger wees op de kosten Jlln wegverbreding, die het plan on- Invaardbaar zouden maken. Boven- 3|en zou een bredere straat meer (snel)" rkeer aantrekken en daardoor min- r veiligheid bieden aan de kinderen. Bouwgrond niet duur De heer Van Agteren, direkteur van t Gemeentelijk grondbedrijf gaf eni- mformaties met betrekking tot de anciële kant van de uiAbreidings- annen. De verwachte grondprijzen jjfi categorie woningen (excl. BTW) ekte diverse reakties op Volgens be keningen kwam de grond voor een - oningwetwoning op 4.275,voor de 'ijstaande woningen ƒ12.300,en •or de premiewoningen ƒ8.100, oor een bungalow werd een prijs van 18.150,genoemd. De gemiddelde )stprijs per m2 kwam op 29,Fak- ren, die de grondprijs bepalen zijn de Chinees restaurant 1 Gravenstraat 3. Dinsdags gesloten. aankoop van grond, het noodzakelijke grondwerk (egaliseren) aanleg van rio lering en verlichting. Het zijn onver mijdelijke posten om een gebied bouw rijp te maken. Een statistiek toonde aan, dat de prijzen in Oosterend ge middeld lager zijn dan elders op het eiland. Variatie De heer Ellen meende, dat het glooi ende terrein in zijn natuurlijke staat moest worden gelaten. Hij noemde dit een variatie op de rechte, vlakke bouw zoals die o.a. in de nieuwe wijken van Den Burg te zien is. Het is de bedoe ling, het terrein zoveel mogelijk te be houden zoals het is, maar enig grond werk is onvermijdelijk, aldus de heer Van Agteren. Op de vraag van de heer Van Tatenhoven of voor de riolering niet geegaliseerd moet worden, werd geantwoord, dat een pompinstallatie gebruikt zal worden. Enkele aanwezigen spraken hun ver bazing uit over het enorme prijsver schil per kavel. Oorzaak hiervan is on der meer het verschil in oppervlakte (voor een woningwetwoning 200 m2, voor een dubbel woonhuis 300 m2) en het voorschrift, dat voor woningwet woningen geen onvoorziene posten en toeslagen mogen worden ingecalcu leerd. Voor een terrein met bestem ming „bungalow" betaalt men het woongenot. Een en ander is wettelijk vastgesteld. Heien De heer Trap informeerde of Jietf college bekend was met het feit, dat in de grond tot minimaal 7 meter geheid zal moeten worden. Een factor die de bouwprijs zeker zal verhogen. Als dit inderdaad noodzakelijk is, zal hiermee rekening moeten worden gehouden, was het antwoord van de heer Van Hoorn. Over Oost werd medegedeeld, dat hier in de toekomst geen enkele uit breiding zal worden gedaan. Oost wordt bevroren in de huidige situatie, stelde de burgemeester. Ook als het land aan de gemeente verkocht zou worden, ligt het niet in de bedoeling hier te gaan bouwen. Verkeersp rob lemen Na een korte pauze werd aandacht besteed aan tal van huidige problemen in het dorp. Diverse klachten werden geuit t.a.v. het parkeren. In de eerste plaats is er gebrek aan parkeerruimte, waardoor in veel straten aan beide zij den wordt geparkeerd wat vaak een vlotte doorgang van het verkeer be lemmert. Bovendien is de enige par keerplaats met sledht weer zo modde rig, dat hiervan maar gedeeltelijk ge bruik wordt gemaakt. Van deze par keerplaats zal de helft binnen niet al te lange tijd definitief verhard worden, kon de heer Van Hoorn beloven. Met parkeerproblemen zal men echter altijd en overal blijven kampen. Reden tot klagen gaf ook de slechte konditie van de bestrating, waarvoor het vrachtver keer als hoofdschuldige werd aange wezen. Het voorstel om een parkeer verbod voor vrachtwagens in te stel len zal nader bekeken worden. Er zijn op Texel sledhtere wegen, die voor rang krijgen, merkte wethouder Daal der op. „Als er geld genoeg was, zou den we alles ineens doen". De heer J. C. Roeper (voorzitter dorpscommissie) zou graag zien, dat voor onderhoud van plantsoenen een vaste medewerker in Oosterend wordt aangesteld. Afgelopen zomer had men ook een vaste kracht in het dorp, maar dit bleek niet rendabel. Als de be graafplaats gereedgekomen is, zal het misschien wel de moeite lonen. Riolering Inwoners van Oost drongen aan op de aanleg van riolering in het buurt schap. Vooral ook in verband met ver huur in de zomermaanden is dit een dringende noodzaak. Binnen afzienbare tijd zal er iets aan gebeuren. Met het oog op de steeds toenemende sportvis- serij aan het strandje bij Oost, werd voorgesteld hier enige algemene voor zieningen te maken zoals een openbaar toilet. De heer Sprenger: Mijn erva ring is, dat een openbaar toilet bijzon der moeilijk van de grond te krijgen is. Voorlopig moet hier dan ook niet op gerekend worden. Meer mogelijkhe den zijn aanwezig, als recreatieaktivi- teiten onder de dijk uitgebreider wor den. De kans hiervoor is aanwezig en besprekingen zijn gaande. De mogelijk heden hangen voor een belangrijk ge deelte af van het dijktrachée. Details konden nog niet genoemd worden. Voorts werd meegedeeld, dat de mo gelijkheid tot het bouwen van 24 be jaardenwoningen in het bestemmings plan aanwezig is. Alleen wordt nog niet over voldoende grond beschikt. Het tegenovergestelde geldt voor uit breiding van het sportveld. De grond is aangekocht, maar financieel is de zaak nog niet rond. Een van de kleinere wensen van de inwoners van Oosterend is een speel- tuintje voor de kinderen, waarvoor men het stukje grond achter de Raif- feisenibank door de centrale ligging bij zonder geschikt acht. Deze grond is uit eindelijk bestemd voor bejaardenwo ningen. DaaldeT wilde graag laten on derzoeken, of het bestaande terrein niet intensiever gebruikt kan worden. Mogelijk kan een gedeelte van dit veld afgeschut worden en met verplaatsbare attributen tot speeltuin gemaakt wor den. Met evenementen als een muziek- konkoers zou het veld weer geruimd kunnen worden. Hierin zag men een taak voor de dorpscommissie, evenals in het bemiddelen voor een ijsbaan. Een stuk land is al gevonden; de eigenaar wil evenwel een ander stuk hiervoor in plaats hebben. Naar zo'n vervangend perceel wordt dus gezocht. Op het ogenblik wordt de laatste hand geleegd aan het geluiddicht ma ken van de bar-dancing „J'Elleboog" in de Kantoorstraat te Den Burg. Het is een karwei dat ten koste van ongeveer ƒ30.000,wordt uitgevoerd door de fa. Y. Schakel. De binnenzijde van het dak wordt beschoten met astbestplaten van een centimeter dikte; hierop komt een laag glaswol en deze wordt weer afge dekt met „akoestisch hout", smalle schroten die van geluidsabsorberende sleufjes zijn voorzien. Om ook de klein ste „geluidslekken" te vermijden gaat men zeer nauwkeurig te werk. De astbestplaten worden met behulp van plastic H-profiel vrijwel herme tisch aan elkaar gesloten. Een probleem vormden de openingen voor de venti latoren die natuurlijk niet konden wor den afgesloten. De lucht komt nu door een verlengde, bochtige tunnel die van absorberend materiaal is voorzien, waarin het geluid vrijwel „doodloopt". Reeds is vastgesteld dat de geluidsiso latie aan de verwachtingen voldoet. Een prettige ervaring was dat ook de warmteisolatie aanmerkelijk is verbe terd waardoor aanmerkelijk minder ge stookt behoeft te worden om het ge bouw aangenaam warm te krijgen. Ergernis Zoals bekend kwam de „J'Elleboog" herhaaldelijk in het nieuws door de geluidsoverlast die de omwonenden on dervonden. Vooral voor de bewoners aan de Hogerstraat, achter het gebouw, was de urenlang dreunende popmuziek een ergernis. Herhaaldelijk werden klachten ingediend bij de burgemees ter die dan ook niet verzuimde van zijn bevoegdheden gebruik te maken en de muziek vergunning beperkte. Exploi tant-eigenaar J. Jellema was met de voortdurende dreiging van nog ernsti ger maatregelen verre van gelukkig. Het produceren van minder harde mu ziek achtte hij niet mogelijk. „De he dendaagse popmuziek móet hard wor den gedraaid; anders is de power eruit. Bij discotheek is het geluid niet zo bar, maar levende muziek is heel doordrin gend. Vooral de lage tonen laten het dak resoneren en dragen erg ver. Toen die buren begonnen te klagen was ik daar natuurlijk niet blij mee, maar achteraf moet ik toch wel toegeven dat het soms erg was. Proef op de som De „J'Elleboog'-eigenaar verwacht dat het straks in orde zal zijn. „Dan ben ik de stilste dancing van Texel". De proef op de som wordt volgende week genomen. Dan komt er levende muziek die dan een paar forse num mers zullen weggeven. De gemeentelij ke autoriteiten en de buren kunnen dan komen luisteren wat er buiten van te horen is. Natuurlijk is het onmogelijk alle geluid te smoren, maar het ge luidsniveau zal wel tot een wat men noemt aanvaardbaar niveau zijn terug gebracht. De heer Jellema koos voor de asbest-glaswol-hout isolatie na advies ingewonnen te hebben bij andere be drijven die geluidsisolatie hebben moe ten toepassen. Het aanbrengen ervan heeft veel organisatorische hoofdbre kens gekost. Het bedrijf moest 's avonds gewoon doordraaien zodat het steigerwerk telkens moest worden op geruimd. Totaal is 350 m2 isolatie toe gepast. Wij zijn geopend van woensdag t/m zondag van 12 tot 10 uur en maandags van 12 tot 7 uur. NU LAGERE PRIJZEN Bovenstaande geldt tot 1 april '71 Om alle werkzaamheden en voorzie ningen voor de Texelse bejaarden te kunnen coördineren, zal een Plaatselij ke Raad voor Bejaardenwelzijn moeten worden opgericht. De Sociale Dienst Texel heeft het gemeentebestuur uitge nodigd daartoe het initiatief te nemen, zo blijkt uit de „Nota Bejaardenwel- zijn" die de direkteur van de Sociale Dienst, de heer M. L. Kempenaar, een dezer dagen aan het college van B. en W. heeft gezonden. Van de bevolking van Texel bestaat 10,8°/o (1226) uit be jaarden. Dat is hoger dan het landelijk gemiddelde dat 9,2°/o bedraagt. Zowel absoluut als procentueel beweegt het aantal bejaarden zich in sterk stijgende lijn; de Texelse samenleving veroudert. Verwacht wordt dat in 1980 het aantal Texelaars van 65 jaar en ouder 1530 zal zjjn. Belangrijk uitgangspunt is dat de mogelijkheid om bejaarden zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen, sterk bevorderd moet worden. Er is op Texel behoefte aan bejaardenwoningen; hier in wordt thans voorzien. De dienstver lening aan de zelfstandig wonende be jaarde zal gecoördineerd en uitgebreid r.ioeten worden om de zelfstandigheid van de bejaarden zolang mogelijk te handhaven. Het open bejaardenwerk, aldus de nota, verdient daarom alle aandacht. Uitbreiding van het aantal bejaardenhelpsters kan niet uitblijven. Op dit terrein worden reeds initiatie ven ontplooid. Onderzocht zal moeten worden of de stichting van een of meerdere dienstencentra gewenst is. Eventueel kan voorlopig worden ge werkt met de bestaande wijkgebouwen en/of dorpshuizen. Enquête Om na te gaan welke voorzieningen in het leven moeten worden geroepen zal onder de Texelse bejaarden een en- qète moeten worden gehouden, even- Stand per 31 december j.l.: Texel is er in 1970 nèt niet in geslaagd op 11.500 inwoners te komen. De stand per 31 decem ber was nl. 11.498 (per 31 decem ber 1969 telde Texel 11.394 in woners). Een en ander blijkt uit een overzicht van de loop der be volking over 1970, dat ons ver strekt werd door de afdeling bur gerlijke stand van de gemeente. Op Texel werden in het afge lopen jaar 207 kinderen geboren; dat is evenveel als in 1969. Het waren 106 (100) jongetjes en 101 (107) meisjes. Er werden totaal 30 (41) kinderen die op Texel thuishoren buiten Texel geboren, meest in het ziekenhuis te Den Helder. Het aantal sterfgevallen op Texel bedroeg 58 (78), waar van 24 (33) vrouwen en 34 (45) mannen. Buiten Texel overleden 46 Texelaars (41) waarvan 18 (18) vrouwen en 28 (23) mannen. Ver gelijking van het aantal gebore nen en overledenen leert dat het geboorteoverschot over 1970 iets hoger was dan het jaar ervoor nl. 139 (136). Vergelijking van het aantal ingekomen 459 (405) en vertrokken personen 494 (450) le vert een vertrekoverschot op van 35 (45). Er werden 117 (105)) huwelij ken gesloten en 4 (8) echtschei dingen uitgesproken. Er waren vijf huwelijken waarbij een der partners van buitenlandse natio naliteit was, nl. 1 Algerijnse, 1 Zuidafrikaanse, 3 Duitse, 1 Engel se en 1 Oostenrijkse. tueel in samenwerking met de Stich ting Cultureel Werk Texel. „De plaats van de bejaarden in onze samenleving is een geheel andere dan enkele tientallen jaren geleden, aldus de nota". De verzorging van de bejaarde ou ders door hun kinderen komt nog maar sporadisch voor. De bejaarde kan zich dikwijls niet meer dienstbaar maken en voelt zich terzijde gesteld. Er wordt veel gesproken over het „bejaardenpro bleem en de bejaardenzorg" maar wat daarmede dan bedoeld wordt is niet geheel duidelijk. Het geeft de indruk alsof de meeste bejaarden hulpbehoe vend en stakkerig zijn en dit is geens zins het geval. Beter is het te spreken van een welzijnsbeleid voor bejaarden. Dit houdt in dat wij een klimaat moe ten scheppen waarin de oudere mens op waardige wijze (zonder betutteling) kan leven en waarin hij zoveel mogelijk onafhankelijk kan zijn". (zie vervolg pagina 2) OUDESCHILD Vrijdag rond het middaguur viel het anderhalf jarige zoontje Pieter van de familie D. de Vries in de Keikesteeg te Oudeschild van de trap. Het kind bleef bewuste loos liggen. Dokter J. B. Seegers ver leende eerste hulp en liet het kind per ambulance overbrengen naar het zie kenhuis te Den Helder. Daar kwam het jongetje spoedig bij kennis. Hij bleek een hersenschudding opgelopen te heb ben. De ernst van de toestand viel ge lukkig mee. Het verbod om 's middags en 's avonds in het weekend met de brom fiets in het centrum van Den Burg te rijden zal met ingang van 16 januari worden uitgebreid. Thans geldt 't ver bod van 14.00 tot 01.00 uur, het wordt van 14.00 tot 04.00 uur. Tot de uitbrei ding van het verbod is besloten naar aanleiding van klachten over nachte lijk bromfietslawaai. In januari van dit jaar is het vijf jaar geleden dat afdeling Texel van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie werd (her)opgeridht. Dat deze afdeling nog steeds bloeit is reden tot vreugde. Daarom organiseert de NJN Texel op zaterdag 16 januari een avond in de Landbouwschool (Beatrixlaan), aanvang half acht. Adriaan Dijksen zal dia's laten zien en vertellen over zijn reizen naar Roemenië. De avond is voor iedereen, ook voor ouderen, vrij toegankelijk. De volgende ochtend (zondag 17 ja nuari) is er een „openbare" excursie naar Geul, Mokbaai en Horspoldertjes. Vertrek half tien, bij de Landbouw school. De heer J. C. Dros heeft op eigen verzoek ontslag gekregen als direkteur van de N.V. Exploitatiemaatschappij De Krim. In zijn Dlaats is tijdelijk, tot de eerstvolgende vergadering van aan deelhouders in het voorjaar, de heer M. Boon benoemd. Gebleken is dat het wethouderschap van de heer Dros moeilijk verenigbaar is met het direk- teursdhap van De Krim. Als belang hebbende zou hij zich wellicht van stemming moeten onthouden als ten aanzien van het Krimplan in B. en W. beslissingen worden genomen. De heer Dros is nu weer (prioriteits)aandeel- houder. De heer M. Boon was tot dus ver commissaris; zijn plaats zal voor lopig niet door een opvolger worden bezet aangezien het minimaal voorge schreven aantal commissarissen nog in het bestuur zitting heeft.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1