oorpagina Ruwvoederpositie op diverse bedrijven nog krap SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST gametuwtijdmee-gamardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE ubriek voor japp LANDBOUW en VEETEELT SI Korrektie Vruchtwisseling nog altijd belangrijk Uitslag schaatswedstrijd IJsclub Oudeschild Jeugdd ammen VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD u v Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 12 januari 1971 We hebben de indrukdat op heel it Texelse bedrijvenwaar schapen orden gehouden de eerste vorstpe- >de met vreugde is uitgeluid. Op >el wat bedrijven hebben we de op- •rking gehoorddat de ruwvoeder- orraden zeker nog niet zo zijndat ?n zonder zorgen een strenge win- en laat voorjaar tegemoet durft te i. Wat het rundvee betreft kan vooral t tijdstip van het begin van het voor- rr een belangrijke rol spelen. Het gin van de weideperiode kan in een oeg voorjaar wel 14 dagen eerder Hen dan in een voorjaar als we in 70 hebben beleefd. Bij een veestapel n zo'n 20 melkkoeien met bijbeho- d jongvee kan die 14 dagen wel tot vier ton hooi, of een gelijk- jardige hoeveelheid kuilgras beteke- Op bedrijven met schapen is er naast invloed van een vroeg of laat voor- r ook die van een „open" winter of nter met veel ijs en sneeuw. Hoewel afelopen vorstperiode zeker niet oeg is ingevallen betekende deze paar ken ijs en sneeuw tooh al een nog •t verwadhte aanslag op de ruwvoe- rvoorraden. Omstreeks 20 december opten <heel wat schapenhouders nog, t de schapen het de eerste weken nog iden kunnen doen met gras, dat nog de weiden aanwezig was. Nu het weer open weer is i de schapen werden gegeven weer verminderen nu ijs en sneeuw weer n verdwenen. In veel gevallen zal t mogelijk zijn. Dok al is het gras, dat nog op het id staat van niet zo'n beste kwaliteit n het toch bij de voeding van de lapen een belangrijke rol spelen. De afgelopen dagen kwam bij het be rk aan de bedrijven enkele malen de •gelijkheid van vervanging van ruw er door krachtvoer bij schapen ter ake. Er werd daarbij gewezen op er- ringen in het verleden, waarbij de ïapen gedurende de hele winter geen vvoer kregen bijgevoerd. Ze moesten n de vorige krant was een ingezon- t stuk opgenomen waarin de heer A. os uit Eindhoven wees op verschil de vormen van landsahapsbederf op xel en pleitte voor een commissie die h met het signaleren en verhelpen irvan zou bezig houden. Men kon irover met de heer Dros contact op- nen. Dat laatste zou echter wel eens eilijk kunnen worden want als adres ,s onder het stukje vermeldt: Lijster laan 3. Het juiste adres is echter sterlaan 3. Fouten bij postbezorging i vrijwel zeker omdat in Eindhoven c een Lijsterbeslaan is. het in deze gevallen doen met gras, dat nog op het land aanwezig was en een flinke portie krachtvoer. Als we de voedernormen van scha pen vanaf twee maanden vóór het wer pen tot aan de lammerentijd bekijken, dan moet dit ook wel mogelijk zijn, al moet er in dit geval wat de portie krachtvoer betreft flink in de zak wor den getast. Zolang er maar wat gras is te vinden moet het mogelijk zijn om met 1 kg 'krachtvoer per schaap de die ren voldoende in conditie te houden en voor te bereiden voor het moeder-zijn. Het krachtvoer moet in dit geval wel van goede kwaliteit zijn. We denken daarbij vooral aan de zetmeelwaarde. Wat het eiwit betreft is krachtvoer met 12 - 15% verteerbaar ruw eiwit al vol doende. We kunnen ons voorstellen, dat de meeste schapenhouders nog wel wat „zwaar" aankijken tegen die kilo krachtvoer per dag. Als men er echter vrijwel zeker van is, dat de ruwvoeder- voorraad te klein is en men dus voor de keus staat om óf hooi te kopen voor ƒ200,óf meer per ton, dan kan het naar we menen op de weg liggen om te kiezen voor een grotere portie kracht voer. We zullen het op prijs stellen de me ning van sohapenhouders hierover te horen. In een inleiding, die de heer C. Zij dewind, bedrijfstakdeskundige van het consulentschap voor de Akkerbouw te Sohagen onlangs heeft gehouden kwam ook het belang van een goede vrucht- wisseling ter sprake. Het is een onder werp, dat even oud is als de landbouw zelf, maar dat nog altijd aandacht ver dient. De heer Zijdewind baseerde zich in zijn mededelingen op gegevens, die ver kregen zijn op een vruchtwisselings- proefveld in de Wieringermeer. Daaruit blijkt duidelijk, dat zowel voor granen als voor hakvruahten een goede afwis seling van gewassen nog altijd belang rijk is. Bieten en aardappelen Bij een vergelijking van een driejari ge en zesjarige vruchtwisseling bleek, dat het eenmaal in de drie jaar bieten verbouwen ten opzichte van het een maal in de zes jaar bieten verbouwen een opbrengstvermindering van 11% opleverde. Dit opbrengst verschil was bij aard appelen nog veel groter. Daar kwam men tot oogstdepressies van 40% als men een driejarige teelt vergeleek met een zesjarige. Vergelijking van een driejarige met een vierjarige vruóhtwisseling gaf lang niet zulke grote opbrengstverminderin gen 'bij de driejarige teelt, maar ook in dit geval zijn -er aanwijzingen, dat men heel gemakkelijk tot een op brengstvermindering van enkele pro centen. De heer Zijdewind had de indruk, dat een opbrengstvermindering van en kele procenten vrij gemakkelijk wordt genomen, omdat men redeneert, dat ook bij een wat lagere opbrengst van bieten en aardappelen de financiële re sultaten toch altijd beter zijn dan bij de verbouw van granen. De heer Zijdewind toonde met cijfers aan, dat een opbrengstvermindering van bijv. 4%, ofwel 2 ton bieten bij een driejarige teelt al voldoende kan zijn om over te gaan op een teelt van een maal in de vier jaar. Uitbreiding van de graanteelt zou in dit geval aantrek kelijker zijn dan de zeer intensieve bie tenteelt. Bij de granen Ook voor granen geldt, dat bij een hoog percentage granen in het bouw plan de opbrengst vrij spoedig gaat te rug lopen. Ook hier geldt, dat bij een opbrengstvermindering door een te in tensieve teelt al heel gauw de verbouw van andere gewassen aantrekkelijker wordt. Hier werd met name gewezen op de verbouw van zgn. handelsgewas sen. Voor ons gebied zouden we hierbij kunnen denken aan gewassen als stop- pelknollenzaad, zaadteelt van bladkool en graszaadteelt. In dit verband willen we nog eens wijzen op het belang van een goede op volging van de diverse graansoorten. Als men voor de noodzaak staat om een intensieve graanteelt te bedrijven, dan is de volgorde, waarin deze graan gewassen worden verbouwd zeer be langrijk. Als het er naar uitziet, dat drie jaar achter elkaar graan moet ver bouwen, dan is naar onze mening deze volgorde veruit te verkiezen boven een andere haver, tarwe, zomergerst. Op nog niet volledig uitgebouwde grond kan men bij deze opvolging voor alle gewassen een „volledige" opbrengst verwachten. OUDESCHILD De vorige week door de IJsclub Oudeschild georgani seerde schaatswedstrijden voor de jeugd, leverden de navolgende uitsla gen op: Meisjes 6 en 7 jaar: 1. Ans Schellin- ger; 2. Hanneke Bakker; 3. Trudy Bet- sema. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Gerda Zijm; 2. Mirjam Kok; 3. Marjan Kuiper. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Nies Schel- linger; 2. Mary Boersen; 3. Yvonne Bakker. Jongens 6 en 7 jaar; 1. Kees Boersen; 2. Cor Barends; 3. André Janssen. Jongens 8, 9 en 10 jaar: 1. Hans Zijm; 2. Kees Jongedijk; 3. Piet Bruijn en Cas v. d. Kerkhof. Jongens 11 en 12 jaar: 1. Jaap Zijm; 2. Bert Schaven; 3. Dick van Liere. 103. „Jonge, jonge, jonge....", dacht de smid. „Als professor Nosco werke lijk de Kludde is, dan passen de stukjes van de Kludde-legkaart werkelijk goed in elkaar! Daar heb je bijvoorbeeld die avond, dat de Kludde mij een klap op mijn kop gaf! Waar ben ik toen bij mijn positieven gekomen? Vlak bij het huis van Nosco! En die had mij er ge makkelijk zelf naartoe kunnen dragen, want hij is sterk genoeg. Hij rukte me immers met gemak die goeiendag uit de hand en smeet die over de muur van het kasteel. En wat deed hij thuis met mij? Hij lapte me op met pilletjes en drankjes en pleistertjes en vertelde me, dat-ie zo'n beetje in de scheikunde liefhebberde. Dat is ook al héél toeval lig, want in de oude kelder onder het slot zit de alchimist, die al van alles heeft uitgevonden. Nosco zou dus thuis al die uitvindsels kunnen testen. En wat heeft hij verschrikkelijk zijn best gedaan om mij er maar van te over tuigen, dat er absoluut geen Kludde bestond! Hij daagde me zelfs uit om me't hem te gaan wandelen in het Kne kelwoud om het bestaan van de Kludde te bewijzen. Maar wie we toen zagen, géén Kludde. Nee, allicht niet! Nosco is immers zélf de Kludde! Maar nou heb ik hem tooh in de smiezen, de schurk!" Smidje Verholen dacht nog wat ver der na en kwam toen tot de slotsom, dat hij er heel onverstandig aan had gedaan de professor te vertellen van die rare alchimist onder in het kasteel van Balderik. „Hij deed toen héél erg verwonderd", gromde de smid. „Maar nu snap ik waarom! Hij dacht natuurlijk in zich zelf: Alle duivels! Hoe weet die Verho len dat? Later ging hij met mij het oude slot binnen en zakte toen door een valluik ja ja. maar dat deed hij met opzet of mijn naam is geen smidje Ver holen!" Uitslagen van 5 januari 1971 B. Duin-J. Hooijberg 20 F. Bos-E. v. d. Wetering 02 F. Commandeur-P. Witte (B) 20 J. Bakker-C. Blom 02 H de Beurs-R. Jumier 20 C. Mozes-P. van Beek 20 D. Zuidewind-D. Witte 20 K. Ie Noble-^W. Oosterhof 20 B. Koning-J. v. d. Slikke 11 J. Veenbaas-A. Kikkert 02 R. Gaasbeek-E. Rutten 02 E. v. d. Wetering-B. Duin 02 G. Blom-F. Commandeur 02 J. Bakker-J. Hooijberg 02 F. Bos-H. de Beurs 20 C. Zoetelief-C. Mozes 20 R. Jurnier-K. Ie Noble 02 W. Oosterhof-A. Kikkert 02 P. van Beek-W. Bakker 02 J. v. d. Slikke-P. Witte (B) 02 J. Veenbaas-R. Gaasbeek 02 E. Rutten-G. Blom 02 W. Bakker-K. Ie Noble 20 F. Commandeur-F. Bos 20 P. van Beek-B. Koning 20 C. Mozes-J. Bakker 02 R. Jurnier-W. Oosterhof 20 W. Bakiker-C. Zoetelief 20 F. Commandeur-B. Duin 02 A. Kikkert-K. Ie Noble 20 G. Blom-F. Bos 20 E. Rutten-D. Zuidewind 02 J. v. d. Slikke-J. Veenbaas 20 D. Zuidewind-J. Hooijberg 02 A. Kikkert-P. van Beek 20 J. Bakker-J. v. d. Slikke 20 J. Hooijberg-B. Duin 02 J Hooijberg, E v. d. Wetering en F. Commandeur speelden kansrijk tegen B. Duin, maar moesten allen genoegen nemen met een nederlaag. Van degenen, die meer dan 10 wed strijden hebben gespeeld, is de situatie aan kop gesp. pnt B. Duin 13 24 92.31 G. Blom 12 18 75 F. Commandeur 15 22 73.33 J. Hooijberg 11 16 72.73 E. v. d. Wetering 12 16 66.67 F. Bos 16 20 62.50 P. Wite (B) 12 15 62.50 Zeer kansrijk staat ook H. Jonker met 10 punten uit 5 wedstrijden. 5. Het getuigenverhoor rekte zich. ar de verdediger vorderde en door eg de rechtbank er van, dat de al- éérste aanleiding tot dit dodelijk on- ral was geweest het rijden van de ohtautochauffeur, die de veiligheid het verkeer in gevaar had gebracht >r niet voldoende rechts te houden, het dat het zo érg veel zou helpen, liscussieerde Mark met een collega, vaste klant van de rechtbank, maar waren nu twee schuldigen, de een ekt, de ander indirekt. Als Van Bas- niet zo doezelig geweest was, had natuurlijk kunnen remmen, dat >te al het water van de zee niet af. -laar de verdediger had alvast een chologisch effekt bereikt: de situatie arin Van Basten zich bevond, was t normaal, hij was niet zómaar de Bp opgereden, het was niet zijn uld dat hij tegen de vrachtauto was •otst, dat kwam door het onvoor- ïtig rijden van de andere chauffeur. Punt één" zei de collega en Mark kte, bijna voldaan. Nu hij toch het r omgooide, gaf het hem haast voi cing, een punt in het voordeel van man, die hij ook wel enigszins be- ouwde als zijn eigen slachtoffer, te men noteren. „En het komt er alle- ial in" beloofde hij zichzelf, „hij Igt het volle -pond", ïen jongen van de zetterij schuifelde rzichtig achter de perstafel, haalde beschreven velletjes weg. „Méér kan niet in, meneer Weeda", fluisterde „complimenten van Prins en hij t sluiten". Zo is 't genoeg", constateerde Mark, blik vloog nog even over het pa- dan krabbelde hij gauw (de po- eskundige was net aan het woord, vertelde tooh niets nieuws) de kop en het papier: „AANRIJDING OP BURGWAL BERECHT kCHTWAGENCHAUFFEUR REED VOORZICHTIG". Ziezo. Vandaag O -d- werd Van Basten tenminste een beetje ontlast in de Avondpost. De zitting duurde lang, werd ge schorst voor middagpauze, 't Was te voorzien dat het de hele dag zou du ren, met al die getuigenwacht, nee die waren meest nodig voor dit vracht wagen-geval, vanmiddag zouden ze wel harder opschieten. De middag vond Mark Weeda weer gekluisterd aan de perstafel in de kille lichte en ongezellige zaal met de groe ne gordijnen en de groene tafel. De brigadier, die 's morgens z'n han den vol had gehad met de eerste aan rijding, werd nu over het eigenlijke feit gehoord. Ja, de gedaagde sprak wartaal, was diezelig, rook sterk naar drank. Het hele lijstje van zijn verte ringen werd opgesomd. ,,U hebt het nogal stevig aangepakt", zei de president, zijn ogen scherp ach ter zijn fonkelende brilleglazen, „heeft u er niet bij stilgestaan, dat u straks weer moest autorijden?" Van Basten schudde het hoofd, suffig Deze man was al verslagen, dacht Mark. Gelukkig voor hem, dat hij zo'n vechtjas van een verdediger heeft. Visser, de compagnon, werd voorge roepen. Mark keek verbaasd op, maar het bleek, dat de wagen waarmee de aanrijding was geschied, zijn eigendom was. „U wist toch wel" aldus de president, „dat Van Basten aan de borrel was? Waarom gaf u hem toch de wagen?" „Die had hij nodig voor z'n werk", antwoordde de man stug. „Hebt u hem nooit gewaarschuwd, dat het op die manier niet door kon gaan?" „Als ie nuchter was was ie heel goed voor z'n werk. Ik heb trouwens niks meer met hem te maken. We werken niet meer samen". „Hebt u de samenwerking verbro ken?" „Ja". ontwaardiging over de dronken auto bestuurder. Hij ontkende dat zijn cliënt dronken was geweest, hij kon heel wat hebben, maat gaf toe dat zijn reactie vermogen verminderd was. De presi dent glimlachte een beetje.dat maakt voor hem niets uit, wist Mark. Maar de pleiter legde er wel de volle nadruk op dat zonder het onverant woordelijke rijden van de vrachtwa genchauffeur Van Basten nimmer de macht over het stuur zou hebben ver loren. Hij probeerde de konklusie „dood door schuld" langs allerlei juridi sche aanvalslinies te verzwakken. Hij wees op de gevaarlijke situatie ter plaatse, op de gladheid van de we'g door de regen, kortom, hij liet niets na om de aansprakelijkheid van zijn cliënt voor het dodelijk ongeval te verminde ren. Van Basten heeft 'n goeie aan hem, dacht Mank, maar ik vraag me af, of hij e»r iets mee klaarmaakt. Vooral in dit stadium. De heren rechters hebben al meer getoond, onverbiddelijk te zijn voor autobestuurders „onder invloed" die brokken maakten, laat staan nu het een mensenleven heeft gekost. Toen belichtte de adrvocaat de per soon van zijn cliënt, wiefts grote zwak was dat hij zijn maat niet wist en die zijn auto nodig had voor zijn werk. anders beter géén auto had kunnen hebben. Hij liet uitkomen, dat Van Basten geen man was die het huis houdgeld verdronk, integendeel een goed echtgenoot, een zorgzaam vader, maar altijd weer geplaagd door zijn zwak. Met name, zidh beroepend op het reclasseringsrapport, schilderde hij de volkomen verslagenheid van zijn cliënt door dit ongeval, vertelde en passant dat de overleden dokter diens eigen huisdokter was geweest en dat hij zeer zwaar gestraft was door de wroeging, die hem dag en nacht geen rust liet. De toestalte van de man in de verdachten- bank scheen ineen te schrompelen, en opeens voelde Marfk wat hij nimmer had gedacht met deze man te kunnen hebben: medelijden. De pleiter tornde niet aan de eis, deze man voor lange tijd het rijbewijs te ontnemen, hij acht te dat goed voor hem, al zou het hem in zijn werk wellicht benadelen. Maar hij pleitte uiterste clementie, ook met het oog op het gezin. Tenslotte haalde hij een brief te voorschijn. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl „Dus hij ds zijn broodwinning kwijt". „Ja.'t was allesbehalve een re- klame voor de zaak". Mark meende te zien, tot zijn genoe gen, dat ook de president niet bepaald wég was van die meneer Visser. De advocaat modht een vraag stellen. „Is het waar, getuige, dat u het gezin Van Basten ook zonder mCer hebt la ten zittenze niet gesteund hebt of zo". „Dat heeft met de zaak niet te ma ken", wees de president terecht, „en als de getuige daartoe niet verplicht kon worden, was hij juridisch ook niet verplicht het te doen". De advocaat maakte een verontschul digend gebaarhet zou hem straks in zijn pleidooi te pas komen. Een reeks vragen en antwoorden bracht weinig nieuws. Mark spitste zich op het requisitor van de officier van justitie. Deze magistraat stak on gemeen scherp van wal, en Mark con stateerde zonder plezier, dat hij zelfs de Avondpost citeerde, hij zag De Jode lachend zijn collega's aanstoten. De eiser liep licht reen over de eerste aan rijding, legde de volle nadruk op de dronkenschap van de bestuurder, wijd de gevoelige woorden aan het slacht offer, besloot met een algemene perora tie over de piraten, die de weg onvei lig maken. De eis was niet mals. „Nou nou", zei Marks collega, „dat heb je d'r van jong, als je die kerels in de krant nog eens ophitst. Dan geven ze 'm helemaal van katoen. Mark glimlachte witjes. Maar hij ging recht zitten toen de pleiter aan 't woord kwam. Die begon met eien woord van deernis voor de familie van het slachtoffer en sloot zich aan bij mijn heer de officier in zijn algemene ver- Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3