Groen warG-Jexels in het harL* „Ik geloof toch wel dat ik daar iets goeds heb uitgericht C „7 Provinciën" Sportvereniging ZDH: fraaie kantine voor weinig geld VVV -telex mag ook door anderen worden gebruikt kÉPVI Johny Champagner aap Vlaming na 2\ jaar terug uit Kameroen: Avontuur met ideële inslag VESPA CIA0 het einde THE MAGIC ZAMORA'S Jan Cremer was op Texel Leden sloegen de handen ineen Telefoneren met de schrijfmachine OPRUIMING LAMPEN PLATEN KOELKASTEN STEREO ELECTR0HUIS GROTE SENSATIE VAT 69 84e JAARGANG No. 8534 AG 15 JANUARI 1971 ive N.V. v.h. Lange veld De Rooij jus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 lurry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4»/0 BTW >OSTEREND Vanuit de vensters i hoeve „Veelust" aan de Tweede arsweg in 't Noorden kijkt Jaap aming (23) wat verwezen over het le, mistige polderlandschap. De over lig van het tropische Kameroen waar 2Vs jaar ontwikkelingswerk deed, ar het winterse Texel is wel wat erg >tseling geweest. Leuk om land, fa lie en kennissen weer terug te zien, lar dan? Weer bij vader in het be- ijf gaan werken? Jaap Vlaming ziet t allemaal nog niet zo erg. Hij is door avontuur wat verwend geraakt en zou de eerste niet zijn die na een rgelijke ervaring moeite had met te- gschakelen naar het gereglementeer- Europcse bestaan. Overigens: vóór- t hij vertrok voelde Jaap Vlaming al t hij avonturiersbloed in de aderen d, wilde experimenteren, iets nieuws innen, iets opbouwen. En wat er k bijkwam: hij wilde wat voor een der betekenen en niet het gevoel bbcn dat de onderontwikkelde me imens aan de andere kant van de wel- lartsgrens mede door zijn toedoen nog rder zou afglijden. Zin voor avontuur en een flinke por- idealisme waren de drijfveren toen zich meldde bij de Stichting Neder- ïdse Vrijwilligers, die hem naar de nge Afrikaanse staat Kameroen uit- nd Nu is hij terug. Tevreden? Jaap (angharig en baardig, een wat ottende blik in de on-Texels donkere en) denkt niet lang na als hij gt. ,,Ja, ik geloof dat ik wel iets eds heb uitgericht. Ik heb de mensen at kunnen leren en ik heb gemerkt t ze 'het geleerde in praktijk bren- n Dergelijke ervaringen worden in •t ontwikkelingswerk niet zo vaak op- daan, daar moet je in de eerste aats rekenen op teleurstellingen". Ook dit weekend weer gezelligheid en sfeer in BAR - DANCING rond de geweldige sound van JANUARI-AANBIEDING nu nog voor oude prijs Vespa dealer voor Texel GARAGE DROS N.V. Eierland, tel. (02225) 233 Zaterdag - zondag Vrijdag DISCOTHEEK hokken, inplaats van op straat en rond het huis. Het nadeel daarvan was dat de kans op ziekte sterk toenam, zodat de voorlichting over het bouwen van kippenhokken niet compleet was zon der adviezen over ziektebestrijding. Carte blanche Jaap kon zich volledig op de pluim veehouderij werpen toen hij in juli '69 niet langer streng geboden was aan het projekt-programma maar carte blanohe kreeg en mocht doen wat hem het bes te leek. Dat gaf meer voldoening dan het werk op het centrum dat eigenlijk een mislukking was omdat de bevol king weinig animo toonde om daar landbouwonderwijs te krijgen. Evenals vroeger in ons land redeneert men in Kameroen: ik ben boer, waarom zou ik dan moeten leren? Bovendien zijn de meeste mensen weinig ambitieus. Ze willen leren om een diploma te beha len dat hen toegang verschaft tot be roepen waarmee ze makkelijker hun brood verdienen. Er is een sterke trek naar de steden waar voor de meesten (zie vervolg pagina 2) De kantine: vrucht van goede clubgeest Klein projekt Haastig wijst Jaap erop dat het suc- is weinig met zijn kwaliteiten als ont- kkelingswerker te maken hebben. boekten resultaat omdat het om n klein projekt ging. Die grote ont- JAAP VLAMING eerst maar weer aan de Hollandse toestanden wennen wikkelingsprojekten geven voor de mensen die erbij betrokken zijn wei nig voldoening omdat op korte termijn geen zichtbare resultaten worden ge boekt". Jaap was landbouwvoorlichter. Aanvankelijk was hij werkzaam op een voorlichtingscentrum waar jonge in heemse boeren stage liepen; later ging hij de dorpen in om in samenhang met de direkte praktijk de mensen te wij zen op betere methoden. Hij hield zich toen vooral bezig met de pluimveehou derij. Hij deed de ervaring op dat ook de meest deskundige voorlichter niets klaarspeelt als hij het vertrouwen van de bevolking niet geniet. Frans geleerd Jaap zocht daarom de mensen op, praatte met hen over van alles en nog wat en won tenslotte het vertrouwen. Die gesprekken werden gevoerd in het Frans, naast het Engels de officiële voertaal in Kameroen. Jaap kende geen woord Frans toen hij vertrok; hij heeft de taal ter plaatse moeten leren de natuurmethode. Toen het ijs eenmaal gebroken was, werden de mensen open hartiger en begonnen blijk te geven van hun interessen. Ze bleken veel ple zier te hebben in de pluimveeteelt en daar maakte Jaap handig gebruik van. De inheemse kippen waren van een weinig produktieve en lichte soort. Daar kon verandering in worden ge bracht door het importeren van een be paald ras hanen. De kruisingen hadden een hoger slachtgewicht en begonnen vroeger eieren te leggen. Een goede stap in de richting van intensieve teelt was ook het houden van kippen in Jaap instrueert een inheemse boer bij een schoffelmachine in een perceel maïs. Het gaat erom het onkruid te verwijderen en de maisplanten te laten staan en niet andersomHet apparaat, getrokken door ossen, was ter plaatse gefabriceerd maar functioneerde niet best Een later uit Holland geïmporteerd schoffelappa raat voldeed veel beter. De roemruchte schrijver van onverbiddelijke bestsellers Jan Cremer was deze week (even) op Texel. Hij werd waargenomen in de bar 't Galjoen te De Koog en in Smullics bar te Den Burg. De nacht van woensdag op donder dag werd doorgebracht in hotel De Graaf. Cremer was op Texel om zijn relatie Han Blaauw, de stuntman en parachutisten-in structeur op te zoeken. Met hem is hij gisteren vertrokken voor een zakenreis naar Duitsland. Daarna wordt Parijs aangedaan „voor het opdoen van nieuwe in drukken". De veronderstelling dat Cremer alweer zo snel ver dwenen was omdat de toestanden die hij hier aantrof niet voldoen de onguur waren, is dus onjuist DEN HOORN Het is in de eerste plaats aan de goede clubgeest te dan ken dat de sportvereniging Z.D.H. te Den Hoorn nu beschikt over een fraaie kantine van 20 x 5 meter, die niet méér heeft gekost dan ƒ7.500, Tientallen ZDH-menscn zijn er de af gelopen maanden pro deo mee in touw geweest, moreel en materieel gesteund door het hele dorp. Want ZDH en Den Hoorn zijn twee handen op één buik. Dat moet ook wel als men bedenkt dat het 800 zielen tellende dorp een ver eniging heeft voortgebracht die zeven elftallen in het veld kan zetten. Die elftallen doen het bovendien bijzonder goed, getuige het feit dat maar liefst drie elftallen vorig jaar kampioen wer den. ZDH, dat in juni het 40-jarig ju bileum viert, is de trots van Den Hoorn Dat zal ongetwijfeld weer eens blijken als zondagmiddag om twee uur de kan tine officieel in gebruik zal worden ge steld. De twee jongste welpen van de vereniging zullen de naam op het front van het gebouw onthullen. Die naam is gisteravond gekozen door een uit drie personen bestaande jury. Zoals be kend kon het publiek namen indienen. Op de desbetreffende oproep is mas saal gereageerd: er werden tachtig na men voorgesteld. De genoemde 7.500,is het bedrag dat ZDH heeft moeten betalen aan de Grontmij, de vroegere eigenaar. De Sinds dinsdag beschikt de VW Texel over een telex. Het apparaat staat op gesteld in het hoofdkantoor te Den Burg en zal daar goede diensten bewij zen bij de communicatie. Vooral het contact met reisbureaus is met de telex zeer gediend. Het is goed te weten dat ook anderen van de installatie gebruik kunnen maken. Wie een telexbericht wil verzenden of via de telex berichten wil ontvangen kan dus bij de VVV te recht, uiteraard tegen een nog vast te stellen vergoeding. De VW-telex is tot dusver de eerste op Texel. Het apparaat (Siemens) wordt van de PTT gehuurd. Dinsdag werd het ge ïnstalleerd en konden de informatrices zich met de werking vertrouwd maken. Voor wie het nog niet weet: telex is telefoneren met een schrijfmadhine. De afzender typt een bericht en op het zelfde moment verschijnt dit bericht bij de geadresseerde op liet apparaat. Juist dit schriftelijk vastleggen is een belangrijk voordeel boven telefoneren. Bovendien is het goedkoper. Het telex- nummer van de VW is 32137. Wie zijn za'ken(relaties erop attena wil maken dat hij via de VVV per telex bereik baar is, doet er dus goed aan dit num mer te vermelden op zijn briefpapier: De telexgids van de PTT is een flink boekwerk. Zeer vele grotere bedrijven (waaronder reisbureaus, VW's e.d.) zijn op het telexnet aangesloten. Na tuurlijk is het apparaat van de Texel se WV de afgelopen dagen druk ge probeerd. Er werden berichten uitge wisseld met het Nationaal Bureau voor Toerisme, collega-VW's en andere te lexabonnees, ook in Duitsland. Afge zien van de momenten waarop men zelf bezig is een bericht uit te zenden, is het apparaat dag en nacht in staat be richten te ontvangen. Omdat bij elk bericht automatisch de datum en tijd wordt vermeld, weet men dus wanneer een bericht is uitgezonden als men het 's morgens op de telex vindt. Toekomst De VW is nu doende zoveel moge lijk reisbureaus en andere bedrijven waarmee men relaties onderhoudt of wil onderhouden op de hoogte te bren gen van de telexaansluibing. Dat is be langrijk met het oog op de toekmstige taakuitbreiding van de VW. Naast de bekende vormen van dienstverlening zal de vereniging zich steeds meer als een commerciële organisatie op reisgebied gaan ontwikkelen. Om dan goed te kunnen meedoen is een voorziening als telex onmisbaar. kantine stond nl. op het Horntje com pleet met luchtverwarming (waarde ƒ4.000,septische tank, vloerbedek king, stenen terrasje, olietank en zelfs serviesgoed. Die ƒ7.500,was voor dit alles dus een gering bedrag. Tot grote vreugde van het ZDH-bestuur gaf de gemeente toestemming het gebouw over te brengen naar het sportterrein aan de Witteweg. Begin november toog men aan het werk. Bereidwillige han den zorgden ervoor dat het gebouw in korte tijd uiteen werd genomen, zonder wat te beschadigen. 24 man slaagden erin het gebouw op een zaterdag naar het sportterrein over te brengen, waar het in elkaar werd gezet. In de weken erna gingen heel wat vrije uren zitten in de afwerking. De kantine omvat een ruime recreatiezaal, hal met twee toiletten, bestuurskamer en keuken. In de zaal is een mooie bar gemaakt. De heer H. de Vries zal hier de scepter slaan, ook al belangeloos. Hij mag als een ervaren kracht worden beschouwd want hij heeft jarenlang de kantine van het amfibisch oefenkamp onder zijn beheer gehad. Vanuit de zaal heeft men een prachtig uitzicht op het veld want de gehele voorzijde is van glas. In een later stadium zullen de kozijnen nog van anti condensstrip worden voorzien. Gezond ZDH is ook in financieel opzicht een kerngezonde vereniging. Daarom levert de financiering van het kantine-pro ject geen ernstige moeilijkheden op, hoewel het merendeel van het bedrag niet uit eigen zak kan worden betaald. Een bedrag van ƒ5.000,zal door een renteloze lening worden gefinancierd. Die financiële gezondheid is overigens voor een belangrijk deel te danken aan de zelfwerkzaamheid van ZDH. O.a. houdt men zich bezig met het verza melen van oud papier dat alweer voor niets mag worden opgeslagen in de schuur van Dirk Beumkes. He't is de bedoeling dat na de ope ningsplechtigheid van zondag zal wor den gevoetbald tegen Flamingo's uit Alkmaar. Mocht deze wedstrijd door de bond worden afgelast, dan zal een vriendschappelijke thuiswedstrijd wor den gespeeld tegen Texelse Boys. Die wedstrijd gaat in ieder geval door, zelfs als de winter weer mocht terug komen want dan zal hel; terrein voor de doelen met plastic worden afge schermd. piHHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniijH A.s. zondag wederom met het reeds beroemd 1 geworden gele kaartje j met zwarte cijfers. AS JE GOGUM BENT! illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllMIIIIHIIV

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1