Fall out-onderzoek start maandag 1 ism Trimmen (II) ga met uw tjjd mee - ga naardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Gemeente vraagt om medewerking Negen enquêteurs FILMNIEUWS gaan op pad „Advendo" groeit voorspoedig Wie is de afzender? Burgerlijke stand Duinkanters noodgedwongen naar de Büteriggel SPORTPROGRAMMA Badmintonclub Texel Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 januari 1971 doen tjes edt ink elijke ngwe i met Met ie. N Nleufa eur déér venls B.T B.T 3rieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie f*x\ttr^&SiïS- j,jf/'j. leider verzocht, van deelname aan deze uitvoering, af te mogen zien. Wij wil den met de gehele groep een goed pro gramma bieden en niet met 3-5 men sen iets brengen, dat voor het publiek in de zaal oninteressant is. Dit was dan mijn mening hierover. Verder wil ik nog iets zeggen over de verhouding „trimmen" en lid zijn van een sportvereniging in het alge meen. Ik distilleer nl. uit de uiteenzetting enige tegenstrijdigheden, wat betreft het lid zijn van een vereniging of zich aansluiten bij een trimgroep Ik wil van te voren vaststellen, dat beide mo gelijkheden, wat betreft het onder houd van de lichamelijke conditie góe de mogelijkheden zijn. Er wordt gesproken over het lid zijn van een sportvereniging bijv. voetbal, volleybal, kaatsen, badminton, gymna stiek, enz. Dit zijn dus alle soorten van sport, waarbij men zeer veöl energie verbruiken kan en het komt dus ten- goede van de konditie. Alle leden van sportverenigingen betalen voor him lidmaatschap. De verenigingen betalen bijv. zaalhuur, huur velden, materialen, trainers, leiders, kortom: dat kost in derdaad geld. Zie maar op Texel wat de diverse verenigingen bijv. aan zaal- huur moeten opbrengen, om aan hun financiële verplichtingen te kunnen voldoen. In de meeste gevallen gaat het bij bovengenoemde sporten ook niet om het halen van zekere prestaties, maar om de goede lichamelijke konditie en het plezier wat men heeft om het te doen. Wie zich verder in zijn tak van sport wil bekwamen, is daar natuurlijk vrij in te doen. Ik krijg uit de uiteenzetting de in druk dat men zich maar bij een trim groep moet aansluiten, daar dit niets kost en geheel vrijblijvend is. Wie trimmen wil, kan er zo mee be ginnen, staat er. Volgens mij kan dit ook bij de sportverenigingen. Bij het trimmen gaat het niet om het bereiken van prestaties (artikel). Ik n het artikel in de Texelse Cou- it van 8 januari 1971, heb ik een :eenzetting gelezen over het trimmen de Dennen, ten behoeve van het on thouden of verkrijgen van een goede tamelijke konditie. In deze uiteen- ting, heb ik mij toch wel verbaasd, enkele beweringen, die volgens jn gevoel nieet helemaal juist zijn ergegeven. Het gaat nl. om het vol- ide. [kzelf ben reeds enige jaren lid van gymnastiekvereniging Texel en ben een van de oudste, nog steeds aktie- leden, zeker één maal in de week in gymnastiekzaal aktief. k behoor dus ook wat men noemt de half zachte uitslovers. Kijk maar ar de seniorengroep van GVT, zegt ?n dan, want die willen nu ineens >rdei et meer meedoen met de uitvoeringen uvember 1970). Wat bezielt het aanwezige publiek zo'n avond? Maken wij ons nu wer- lijk zo belachelijk, tegenover het ge- rd publiek of kan men het ook an- •rs zien? Ik persoonlijk moet tot mijn ijt erkennen, dat ik meer voor het atste kan voelen. Nu wil ik nog even ingaan op het eigerden van de seniorengroep van VT, om hun aandeel te geven bij de atst gehouden uitvoering. Ik meen er ook te mogen spreken, namens de idere heren uit mijn groep. Wij heb- •n reeds jaren met deze groep en met ijwel dezelfde personen, meegedaan et tot dusver alle uitvoeringen van laatste 4-5 jaar. Als wij nu de me- zijn toegedaan, steeds als een >ort clown op te moeten treden, dan rie. N as er ook nooit een programma-on deel geweest op de uitvoeringen, aarin de oudere gymnasten hun eentje hadden willen bijdragen. Wat dacht u dat deze heren, ook ach- de coulissen, op een uitvoering •steren? Ja, het zijn ook deze oude die op zo'n uitvoering zich uitslo- om te zorgen dat alles vlot ver- afl >opt. Na de uitvoering is het ook aan- akken geblazen om de rommel weer te ruimen, zoals toestellen weg zet- enz., enz. Veöl tijd om dan eens kker op een stoel, bij het bal aanwe- ig te zijn is er niet. Er bestaat gelukkig nog iets van de are clubgeest en clubliefdö, bij deze •moren van GVT, om niettegenstaan- e hun leeftijd, toch hun deel voor de ereniging te geven. Vaak vindt men eze mentaliteit niet meer bij de jonge- en. Ik meen te mogen zeggen, dat het ertoonde op alle uitvoeringen van oed gehalte is geweest, ook al vanwe- ;e een goede konditie, anders kunnen oefeningen niet tot hun recht ko- len. Ook de leiding speelt bij deze uccessen een grote rol. Dat wij door de mensen uitgelachen morden, ach.... het is natuurlijk niet ilezierig, maar daar staan wij geluk- ig als sportmensen boven, hoewel wij eker de mentaliteit van hel; publiek n zo'n geval niet kunnen waarderen. Yij zijn echter niet van plan om voor- oed bij de uitvoeringen afwezig te ïjn. In de toekomst hopen wij er we- lerom bij te zijn. Wij hebben voor en ia de laatste uitvoering, van verschil- ende zijden, ook vanuit het publiek in le zaal, de spijtige en gemeende op- nerking gehoord: wat jammeer dat de seniorengroep verstek heeft moeten la lden gaan. Voor ons is dit een stimulans >m gewoon verder te gaan en ons aan- leel te leveren, bij de komende uit- oeringen. De reden van ons niet meedoen met 3e laatste uitvoering, lag op technisch- rganisatorisch gebied. Door ziekte van )nze leider, absenties van enkele se- lior-leden, waren wij onvoldoende oorbereid. Wij hebben daarom onze verklaar, dat dit bij sportverenigingen, ook niet altijd het geval is. Men kan hier ook zijn eigen tempo kiezen. Bij het trimmen zijn alle wedstrijd elementen vreemd, terwijl deelname open staat voor ieder, aldus het arti kel. Bij diverse takken van sport be staat er géén noodzaak om aan wed strijden mee te doen, men kan gewoon deelnemen, iedereen. U vindt dat de bezwaren tegen sport in verenigingsverband, daarmee zijn weggenomen. Ik heb hierboven die bezwaren nie tig verklaard. Het gaat naai* mijn ge voel de sohrijver om het begrip trim men, alleen zalig makend te doen ge lijken, tenoverstaan van alle Texelse sportverenigingen. Omdat het trim men niets kost en het lid zijn van een sportvereniging wel, vind ik de' manier van het propaganda maken voor het trimmen niet sportief. Want als alle mensen nu eens niet van een sportver eniging gebruik zullen maken, maar zich zouden aansluiten bij de dan ont stane trimgroepen, dan kan het er bij mij niet in, dat er dan trainers en lei ders, door de deelnemenden, niet be taald hoeft tö worden. Is dan de subsi die zo hoog, dat dit inderdaad niet hoeft? Het lidmaatschap van een sportver eniging biedt vele voordelen boven de aansluiting bij een trimgroep, bijv. het door kunnen oefenen in zalen bij slecht weer, kundige leiding van trainers, leiders, enz. Natuurlijk kan men zeggen trimmen kan men ook in een zaal. Maar dan wil ik graag weten of dit ook kosteloos kan gëbeuren, bijv. in de Burgemeester De Koning-hal. Ik eindig mijn betoog met te verkla ren, dat ik niets tegen het trimmen op Texel heb, in tegendeel ik juich het toe, dat die mogelijkheid er is. Indien ik de tijd heb, dan zou ik ook gaarne van de partij willen zijn, maar ik ben reeds vele avonden voor de sport be zig. Ik wil een ieder op het hart druk ken ook op sportgebied, de verbroede ring in ere te houden en een ieder het zijne in zijn tak van sport te gunnen. R. Veenstra, De Koog senior-lid Gym.ver. Texel NASCHRIFT Voor ons commentaar verwijzen wij naar het naschrift bij het ingezonden stuk van de heer G. Praamstra in het vorige nummer Red. nd iar (Oi i Zaterdag-, zondag- en maandagavond] FIG !8 uur) en zondagmiddag (3 uur) ver-j_ tij( toont het City theater „Midnight Cow boy". Een film möt in de hoofdrollen Dustin Hoffman (bekend geworden door zijn creatie in „The Graduate") en Jon Voight. Joe Buck, een knappe, naïve en weinig ontwikkelde jongeman uit Texas, is er van overtuigd in New York liefde en rijkdom te vinden. Hij neemt ontslag als bordenwasser en trekt in een „glamoureus" cowboyco- tuum naar het oosten. Als hij enige tijd later rillend, eenzaam en blut in New York rondloopt, maakt hij ken nis met „Ratso" (Dustin Hoffman), een cynische, ziekelijke scharrelaar, van wie hij eerst het slachtoffer en later metgezel wordt. Ratso koestert zelf ook een droom. Hij maakt Joe deelgenoot van zijn ideaal naar Florida te gaan, waar zonneschijn, kokosmelk en vele fraaigebouwde meisjes zijn gezondheid zullen herstellen. Langzamerhand wor den Joe en Ratso kameraden en com pagnons. Voor het eerst in 'hun leven hebben zij een vriend, om wie ze zich bezorgd kunnen maken. Na veel moeite lukt het Joe geld bijeen te krijgen voor de bus, die hen naar Florida zal bren gen. Maar Ratso's droom wordt geen werkelijkheid, want vlak voor de bus in het beloofde land aankomt sterft hij. Toegang boven 14 jaar. Maandag zal op Texel worden ge start met een onderzoek naar de be staande beschermingsmogelijkheden tegen radioaktieve neerslag (fall-out). Negen enquêteurs zijn ingeschakeld bij het verzamelen van de gegevens. Alle woonhuizen zullen worden be zocht. Het gemeentebestuur weet dat niet ieder overtuigd is van de zin van een dergelijk onderzoek maar doet toch op ieder het beroep om zoveel mogelijk medewerking te verlenen. Van gemeentewege verzocht men ons het volgende te publiceren Een belangrijk onderdeel van de be scherming van de bevolking in oorlogs tijd bestaat uit het nemen van maat regelen tegen zg. fall-out. Deze fall-out bestaat uit stofdeeltjes e.d., die radio- aktief zijn geworden door de explosie van een A- of H-foom. Ook wanneer deze explosie buiten Nederland plaats vindt bestaat het ge vaar, dat met een bepaalde windrich ting en -sterkte ook ons land met een dergelijke radio-aktieve neerslag te maken krijgt. Om in de komende jaren dit pro- fbleem tot een oplossing te brengen, staat de regering het volgende plan voor ogen: Primair zal de bevolking zichzelf in de eigen woning moeten trachten te beschermen door het nemen van een voudige en weinig kostbare maatrege len, zoals destijds in de zg. „Wenken" van de landelijke voorlichtingsaktie is aanbevolen. In die gevallen, waar in de eigen wo ning geen redelijke afschermmg kan worden verkregen, zal naar een andere In de afgelopen week ontving de re- daktie een drietal ingezonden stukken waarbij geen afzender was vermeld. Eén van de stukken komt voor plaat sing in aanmerking maar dan dient de schrijver zich wel eerst te melden. In sommige gevallen is het mogelijk een brief zonder naam van de afzender en voorzien van een pseudoniem te plaat sen, maar de redaktie moet wel van de juiste naam en adres op de hoogte zijn. Het bedoelde stuk was een criti- sche beschouwing van de wandeltoch ten die de laatste tijd op Texel worden gehouden. De afzender wordt verzocht zidh even bekend te maken. Red. oplossing gezocht moeten worden. Voor een belangrijk deel zal die te vinden zijn in het gebruiken van ruimten in bestaande grote gebouwen, zoals ker ken, kantoorgebouwen, fabrieken ed., die met. enkele voorzieningen voor bet beoogde doel geschikt gemaakt kunnen worden. In de eerstkomende jaren zal in het gehele land worden onderzocht welke besdhermingsmogelij kheden aanwezig zijn, zowel in de eigen woning als in grote gebouwen. In verschillende delen van ons land werd dit onderzoek al uit gevoerd of is men daarmee nog bezig. Ook in de gemeente Texel gaat men hiermee beginnen, en wel op maandag 18 januari. Er zullen 9 enquêteurs op pad gaan om de voorgeschreven gege vens te verzamelen. Deze gegevens heb ben o.m. betrekking op de constructie en de ligging van de woning en op het aantal personen per woning. Het totale onderzoek moet in de maanden janu ari en februari gereed komen. Gezien het grote belang, dat hierbij voor ogen staat, wordt een beroep op de bevolking gedaan om de enquêteurs 'bij hun taak zoveel mogelijk behulp zaam te zijn. Over het resultaat van het onderzoek zullen t.z.t. gegevens worden gepubli ceerd. In „Het Witte Huis" te De Koog hield de gemengde zangvereniging 'Advendo' jaarvergadering. Alle leden waren pre sent, evenals dirigent de heer Hooy met echtgenote. De voorzitter, de heer Groenhof, die deze functie voor de laatste maal be kleedde, sprak zijn vreugde uit over het enthousiasme van de groep en de trouwe opkomst van de leden. Drie nieuwe leden kwamen zich aanmelden. De vereniging breidt zich nog steeds uit. Besloten werd dan ook begin juni deel te nemen aan het konkoers in Noordholland in de klasse uitmuntend heid. Het idee werd geboren om, zodra De Koog kan beschikken over een dorpshuis (de onderhandelingen over 't gebruik van de nieuwe kantine van de RST verkeren in een vergevorderd sta dium), dit te openen met een optreden van de Texelse koren. Hiervoor is ui teraard nog heel wat overleg nodig. Bij de bestuursverkiezing werden mej. H. Maas en de heer H. Kievits tot nieuwe bestuursleden gekozen. Zij kwamen in de plaats van mej. D. Maas en de heer C. Groenhof. Met een aansporing van de leden om te blijven werken aan het werven van nieuwe leden werd de vergadering be sloten. Vrijdag 15 januari Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel', 20.00 uur, lezing door H. J. L. Von- hof voor VVD afdeling Texel. Zaterdag 1G januari Den Burg, Burgemeester De Koning hal, 14.30 uur, bejaardenvoorstelling Dubbele Von Sion. Den Burg, Burgemeester De Koning hal, 20.00 uur, Dubbele Von Sion- avond. Dinsdag 19 januari De Koog, 20.00 uur, hearing. Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel', 20.00 uur, jaarvergadering Folklore. Woensdag 20 januari Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur bijeenkomst vrouwenvereniging NKV Vrijdag 22 januari Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, bij eenkomst fotoclub „De Kiekendief" Geboren: Edwin, zv. Jan Spaans en Johanna Huisinga; Brenda, dv. Bernard Penha en Elisabeth A. Gedikink; Irma, dv. Willem J Reuvers en Tineke Koorn Vibeke, dv Wingfried W. C. Gieskes en Maria C. J. Schreurs; Frida Alice, dv. Franciscus J. Witte en Tetje J. Ro- zendaal; Jeroen Alexander, zv. Cornelis P. van der Werve en Johanna T. Benen Peter, zv. Cornelis Koopman en Sara Grit. Ondertrouwd: Hanfried J. B. Slawik en Geertje Bakelaar. Overleden: Bemardus Kooger, oud 74 jaar, wonende te Den Burg; Johan- nees Zoetelief, oud 68 jaar, wonende te De Cocksdorp. GESLAAGD Voor het diploma machineschrijven 165 slaagden mej. R. Zegers (Eierland) en de heer S. Kuiper te De Waal. Zij werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom. SCHIETOEFENINGEN Op 20 januari wordt geschoten te Breezanddijk van 10.00 tot 18.00 uur met de 105 lang 30. Sektor 180° Af sluitdijk richting Den Oever. Diepte 15 km Hoogte 15.000 voet. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche mlddenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt I DE KOOG De toneelvereniging „De Duinkanters" heeft enige tijd ge leden het spel in vier bedrijven „Ster ker dan goud" in studie genomen. Het stuk is geschreven door Martin van Spaandonck. Het is de bedoeling dat het op zaterdag 6 maart in „De Büte riggel" wordt opgevoerd. „De Duinkanters" ondervinden het als een ernstige handicap, dat in het dorp geen zaal meer beschikbaar is. Na de verbouwing is „De Toekomst" voor toneeluitvoeringen onbruikbaar gewor den. De andere zalen, die De Koog rijk is, kunnen te weinig publiek bevatten, waardoor de vereniging financieel on mogelijk uit zou kunnen komen. Hier door leek het er aanvankelijk op, dat zolang er geen Dorpshuis is, „De Duin kanters" hun aktiviteiten zouden moe ten staken. Daar dit wellicht het einde van de vereniging zou betekenen, heeft men gezodht naar een noodoplossing en de familie J. H. v. d. Veen bereid ge vonden, „De Büteriggel" beschikbaar te stellen. Dit wordt wel gevoeld als een noodoplossing. Het bestuur en de spelers vertrouwen er evenwel op, dat de belangstelling op 6 maart niét min der groot zal zijn dan gewoonlijk. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 januari op om 8.40 uur en gaat onder om 17.00 uur; 20 januari op om 8.37 uur en onder om 17.05 uur. Maan: 19 jan. L.K.; 26 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 15 jan. 10.59 en 22.58; 16 jan. 11.28 en 23.23; 17 ja. 1154 en 23.48; 18 jan. 12.17 en 19 jan. 0.14 en 12.42;; 20 jan. 0.44 en 13.16; 21 jan. 1.28 en 14.03; 22 jan. 2.29 en 15.10; 23 jan. 3.50 en 16.29. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. ZONDAG 17 JANUARI 1971 4e Klasse A K.N.V.B. Victoria (O)-Texel, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Afdeling Noordholland Tex. Boys-W.Waard, 14.30 uur Oosterend-Hauwert, 14.30 uur ZDH-Flamingo's, 14.30 uur De Koog-C all an tsoog, 14.30 uur Texel 2-Helder 4, 14.30 uur ZAP 4-Texel 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Op het ogenblik zijn de velden pri ma en de weersverwachting lijkt gun stig. We houden het er dus op dat er zondag gevoetbald wordt. Texel 1 gaat naar Victoria en heeft daarmee nog een appeltje te schillen. Als ieder zich werkelijk inzet, moet een overwinning tot de mogelijkheden be horen. •Het tweede ontvangt Helder 4 en moet winnen om in de middenmoot te komen. Texel 3 tenslotte gaat naar ZAP4 en houdt bij een overwinning mogelijkhe den op de bovenste plaats. F.S. Tex. Boys Zondag a.s. op het Boysveld om half drie Tex. Boys-Wieringerwaard. We re kenen op een goede wedstrijd, verdedi gend maar ook aanvallend. De doel punten maken de winst uit en dat is nodig. TerreindienstC. Kuip en C. Tim mer. W. Uitslagen 11 januari 1971 G. Blondeau-A. de Haan 20 Mevr. Rijkaart-mevr. Agter 20 Mej. N. Witte-mevr. Bosboom 20 Mevr. Reij-H. Elzinga 20 J. Kramer-A. Leijen 12 A. de Haan-B. Oostra 02 Mevr. Bosboom-mevr. Leijen 20 R. Veeenstra-H. Dros 02 R. Berkerubosdh-A. Leijen 21 M. Warnaar-M. Witte 20 M. Warnaar-H. Bakker 21 Tussenstand in de competitie Groep A °/o gesp. pnt 1. M. Witte 6 10 83.33 2. M. Warnaar 5 8 80 3. H. Bakker 5 2 20 Groep B gesp. pnt. 1. R. Berkenbosch 7 13 92.86 2. B. Oostra 9 (1) 16 88.88 3. G. Blondeau 4 (1) 6 75 4. H. Dros 7 (1) 10 71.43 5. R. Veenstra 3 4 66.66 6. J. Wendrich 7 '(1) 9 64.40 7. G. Witte 5 5 50 8. J. Bijlsma 2 2 50 9. J. Kramer 9 (3) 7 38.88 10. A. de Haan 9 6 33.33 11. P. van Bruggen 3 2 33.33 12. A Leijen 8 (2) 4 25 13. H. Elzinga 6 (1) 2 16.66 14. P Bakker 1 0 0 B-groep dames °/o gesp. pnt. 1. mej. G. Witte 6 (1) 12 100 2. mej. N. Witte 9 (2) 15 83.33 3. mevr. Reij 8 (7) 13 81.25 4. mevr. De Boer 2 3 75 5. mevr. Molenaar 2 3 75 6. mej. Jannes 5 8 66.66 7. mevr. Rijkaart 4 5 62.50 8. mej. v. d. Ster 6 7 60 9. mevr. Den Draak 5 4 40 10. mevr Bosboom 7 5 35.71 11. mevr. Agter 3 2 33.33 12. mevr. Visser 3 2 33.33 13. mevr. Leijen 4 0 0 14. mevr. v. d. Vis 3 0 0 De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de partijen, gespeeld tegen heren of dames aan.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3