iooravond in De Cocksdorp trok veel belangstellenden Kommunikatieivonder AGENDA ERVOLG VAN PAG. 1 'Iv Mej. A. G. Luysterburg trekt opmerkingen niet in ,De vinger leggen op de zwakke plekken in onze samenleving" Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 19 januari 1971 le mensen hebben moeite met trap open en zullen op zo'n bovenver- )ing snel geïsoleerd raken, niette- staande het fraaie uitzicht. Het rkoepelend Orgaan van Vrouwen- misaties had een dergelijke opmer- ai per brief aan de gemeente doen comen. Het verzoek was doorgege- aan de Stichting Bejaardenzorg :el, de belangrijkste instantib diè met de bouw van bejaardenwo- ;en op Texel bezig houdt. Wethou- Daalder vertelde dat de mogelijk en om bejaardenbouw in één woon- uit te voeren, daar momenteel eus worden bestudeerd. Het is ove ns de bedoeling in De Cocksdorp ejaardenwoningen te bouwen. R 39,9 23,4 10,9 naai 17,9 74,9 >9,! t d o |S€ Onredelijk ie heer M. Boon vond het onredelijk zo'n groot prijsverschil bestaat tus- grond voor woningwetwoningen en r premiewoningen. Hij had de in- k dat Ihet tekort dat ontstaat door noodgedwongen laag houden van grondprijs voor ww-bouw, wordt geslagen over de grond voor parti- erc bouw. De heer Van Agteren 85,-|telde dat ingevolge ministerieel rscnrift geen post „onvoorzien" en geen toeslag in de grond voor ww- ;w mag worden gecalculeerd. Boven- is premie'bouw alleen toegestaan twee woningen onder één kap ter- ww-woningen in veel langere worden gebouwd waardoor per hing veel minder grond nodig is. 27,6 n bewoner van een premiewoning ft eel meer genot van zijn grond, kan zijn woning makkelijk aan de terzijde benaderen en kan een ga- bouwen". De heer M. Boon: Dat >2,4 voor de hoekhuizen der rijen •woningen. Dat werd toegegeven r het verschil in grondprijs op Jnd van ministeriële richtlijnen bleef »2f- I een factor die verschil veroor- !cte. De heer Boon zette een vraag- achter de opmerking dat pre- •bouw in langere rijen onverkoop- r zou zijn. „Door de lagere grond- s zijn dergelijke woningen door de nemers ook voordeliger aan te bie- De heer Boon was tevreden toen klaard werd dat als de behoefte rtoe blijkt premiewoningen eventu- ook in langere rijen kunnen worden ouwd, Daar is wel een mouw aan te jsen, ook als er nu in het plan niet ivordt voorzien. I)e heer P. Swarthof merkte op dat I grond aan de Rogslootzijde van de pkei tstraat nu agrarisch is maar vol- het nieuwe plan mag hier een ltuin komen. Op zijn vraag of dat [oudt dat ook de voor speeltuinen ïge dienstgebouwen e.d. daar straks en worden gerealiseerd, werd be- itigend geantwoord. De heer Oskam: procent van de oppervlakte mag rden bebouwd met gebouwen ten ste van deze bestemming, met een thoogte van maximaal drie meter. >zefJ^e°ijoenijenij ijijen ijijenen en Uitzicht )e heer Holtman zag op de kaart dat i de Ploosterstraat en aan de nieuwe 'bindingsweg aan één kant, en wel i de buitenkant van het plan, wo- gwetwoningen kunnen worden ge- iwd. Vanuit die ww-woningen heeft n dan een schitterend vrij uitzicht, ar zij schermen de lagere bunga- rs af. Hij vond die plaats voor ww- aingen veel te attractief. Deze saaie enblokken zullen nu het gezicht i het dorp vormen. Zijn bezwaren den bij B en W. en de hun secon- ende ambtenaren weinig weerklank. werd1 op gewezen dat het gebruike- is lage bouw te omringen door hoge ■bouw. De heer Bosma vond dat een ww-woning op een mooi plekje staan. |n het bestemmingsplan is weinig ite voor openbaar groen, minder in andere Texelse plannen. Dat rd betreurd door de heer C. Ellen Postweg krijgt straks een ander tra- Hij hoopte dat dit niet ten koste het Molenbos zal gaan. Hem werd zekerd dat het groen zoveel moge- wordt gespaard maar rond de tats waar de Postweg zich splitst in 'lenlaan en Vuurtorenweg zal in het ang van de verkeersveiligheid het i en ander moeten veranderen en is niet te vermijden dat daarbij wat nen zullen moeten wijken. de vraag van de heer Siebinga of bungalows in het nieuwe plan ook eede woningen mogen zijn, werd be zigend geantwoord, hoewel het stre- erop gericht is zovetel permanente afcvoning te creeëren. Geen ruimte voor industrie heer Th. v. d. Laan concludeerde t de gemeentelijke overheid De gl cksdorp in de eerste plaats als een L :reatiedonp ziet. Er is tenminste imte geprojekteerd voor industrie ewel het bestaande industrieterrein n de Langeveldstraat volledig in ge- nk is. Mr. Sprenger zei dat van eni- behoefte aan meer industriegrond in Cocksdorp niets is gebleken. Het zou gek zijn om dan toch maar een ter- daarvoor te reserveren. Mocht de hoefte alsnog blijken dan kan het n altijd nog worden aangevuld. Een soortgelijke opmerking had de heer M. Boon. Hij wilde ruimte aangewezen zien voor appartementenhotels e.d. De ze bouw is nu alleen mogelijk aan de Kikkertstraat, op de plaats van „de gele buurt". Wie hier iets zou willen beginnen zou deze huisjes dus eerst moeten opkopen. Dat kan een kostbare en langdurige zaak worden en derhalve is het niet aantrekkelijk om zoiets in De Cocksdorp te beginnen. Hetzelfde1 geldt als het bestemmingsplan ten be hoeve van een dergelijk object zou moeten worden gewijzigd. Mr. Spren ger ontkende dit niet maar wees op het nog in voorbereiding zijnde bestem mingsplan buitengebied, dat men er eigenlijk bij zou moeten hebben om te beoordelen of voor recreatiebouw wel voldoende mogelijkheden zijn in De Cocksdorp of omgeving. Dorpshuis De grond van wijlen de heer Hannes Zoetelief is in het bestemmingsplan be stemd voor woningbouw. De heer Sie binga vond het echter een geschikte plaats voor een dorpshuis annex zwem bad. Mr. Sprenger zei dat deze wens aanleiding zou kunnen zijn om het >plan te herzien. Overigens kan een dorps huis met zwembad in principe worden gebouwd op het terrein dat is geprojec teerd tussen sportveld en de nieuwe be bouwing. De Krim Wie gedacht had dat de bespreking van het hete hangijzer „Krimplan" wel tot een vurig bekvechten tussen ge meente en Cocksdorpers zou leiden, kwam bedrogen uit. Zoals bekend zijn de aandeelhouders van De Krim hevig verontwaardigd over de voorwaarden die de gemeente hen wil opleggen bij de verwezenlijking van het plan, hoe wel de grote partner in het plan, de Newomij, wél met deze voorwaarden akkoord kan gaan. ,,'t Zijn toch geen openbare wegen die dwars door het terrein lopen?", informeerde ipriori- teitsaandeelhouder J. de Beurs on schuldig. Het leek hem onjuist als de gemeente dat zou willen want het gaat tenslotte om de belangen van rustzoe- kende toeristen die geen belang hebben ben e'en racebaan langs hun bungalows en tenten. Mr. Sprenger zei dat de we gen wél openbaar zullen worden, wat met inhoudt dat alle verkeer er terecht kan. Het is mogelijk allerlei verkeers- beperkingen in te stellen en het inder daad de bedoeling daartoe over te gaan. Over de dijk De heer Hooischuur was niet zo ge lukkig met het lozen van (gezuiverd) afvalwater op de Rogsloot. Hij was bang dat dit water wellicht soms toch niet helemaal schoon is en dan zou het beter zijn het via een persleiding over de dijk te pompen. Op een vraag van de heer A. Boon antwoordde Mr. Sprenger dat bij de uitvoering van het plan de gemeente (die de wegen en centrale voorzienin gen moet laten aanleggen) gelijke tred zal houden met het scheppen van voor zieningen door de exploitanten. Het zou geen zin hebben alles aan te leggen als voorlopig toch niets zou worden ge bouwd, maar de exploitanten zouden bij de verwezenlijking van hun plannen ook niet mogen worden vertraagd door het uitblijven van door de gemeente aan te leggen voorzieningen. Voor het goede begrip diende gesteld te worden dat op dit moment alleen de gemeente en de Newomij eigenaars zijn van het Krimplan. Beide participanten zijn tot overeenstemming gekomen wat de in richting van het terrein betreft. Het zijn de toekomstige exploitanten van de gemeentelijke tien hectare die be zwaren maken. Teveel wegen De heer Monen vond het wegennet veel te uitgebreid. Het terrein wordt erdoor versnipperd waardoor goed be heer onmogelijk is. De heer De Graaf vreesde dat de wegenaanleg onnodig duur wordt als de gemeente dit werk laat uitvoeren. Niet omdat er niet hard genoeg moet worden gewerkt maar om dat alle uren moeten worden betaald. Als de exploitatie de wegen in eigen beheer zouden aanleggen zou men, ge zien het eigen belang, uiteraard geen arbeidskosten maken. Mr. Sprenger: Als de overheid iets doet, gebeurt het zo goedkoop mogelijk. Maar de over heid heeft ook de verantwoordelijkheid voor de toestand van de wegen en het dient dus wel goed te gebeuren. De schijnbaar willekeurige groepe ring van bungalows en tenten hangt samen met het feit dat men de bunga lows op het heuvelachtige (duin)ter- rein wil neerzetten en de tenten in de lagere gedeelten. De heer Th. v. d. Laan was niet ge lukkig met de plaats van het jeugd- speelterrein achter de zuiveringsinstal latie en aan de openbare weg. Moeders kunnen hun kinderen niet in het oog houden want het terrein ligt niet cen traal. Volgens de heer Oskam zou ou derlijk toezicht er in de praktijk wel zijn omdat het 2,4 ha grote terrein is 'bedoeld als een speelplaats waar men zich de hele dag in gezinsverband ver maakt. Voor het gewone spel biedt het terrein bij de huisjes en tenten vol doende mogelijkheden. Waarmee het onderwerp Krimplan was afgehandeld en men vragen van algemene aard kon stellen aan het ge meentebestuur. Verkeer De heer Monen pleitte voor eenrich tingsverkeer in de Kikkertstraat. Nu raast het verkeer er in twee richtin gen door en veroorzaakt veel gevaar. De heer Van Hoorn verwachtte dat zo'n maatregel achterwege kan blijven als de Postweg is verbreed. De Postweg zal dan bij de ingang van het dorp zo danig worden verlegd dat zij recht streeks overgaat in de Vuurtorenweg. Om naar De Cocksdorp te gaan moet men dan scherp rechtsaf slaan, waar door men het dorp mei; veel geringere snelheid inrijdt. Het is de bedoeling de Postweg-Vuurtorenweg tot aan de vuurtoren éénrichtingweg te maken. Dat zal ook met de andere wegen ge beuren die rond het dorp liggen;, het is tenminste aangevraagd. De heer Bak ker wees erop dat de parkeerverbods borden in de Kikkertstraat door het omringende groen onzichtbaar zijn, zo dat de mensen hier te goeder trouw hun auto neerzetten en dan een bekeu ring krijgen. Mr. Sprenger-. We zullen er wat aan doen. De heer W. van 't Noordende vond de parkeerdrukte in de morgenuren een probleem. Er zou den parkeerterreintjes moeten komen achter de particuliere woningen waar door men van de eindeloze versperren de rijen auto's af zou zijn. Mr. Spren ger: „Als er mensen zijn die hun ach tertuintje beschikbaar willen stellen, kunnen ze zich nu melden. De heer M. Boon had in de Texelse Courant iets gelezen over het Krim- bos, waarvan de verwezenlijking aan staande zou zijn. De heer Oskam zei dat de aanplant inderdaad zeer spoedig zal kunnen beginnen. Het wachten is op de machtiging uit Den Haag. Niet ieder bleek te weten wat met „Krimbos" werd bedoeld. Het betreft een vijf hec tare groot recreatiebos tussen de scher pe bocht in de Duinweg en het terrein van de Nillmij. Niet bevroren De heer Roeper informeerde naar de uitbreidingsmogelijkheden van Midden- Eierland. Antwoord: er zijn nog moge lijkheden op basis van het oude uit breidingsplan maar er zullen dan eerst ontsluitingswegen moeten worden aan gelegd. Op dit moment zijn er dus geen mogelijkheden. De heer Roeper: We zijn dus nog niet bevroren. Vuil De heer Hooischuur klaagde over hout, glas en andere afval dat zich bij de „ingang" van de Slufter heeft op gehoopt. De heer Van Hoorn vertelde dat het de bedoeling is deze omgeving en ook het strand in het komende voor jaar „een grote beurt" te geven, mis schien in samenwerking met de scho len. Het probleem heeft in ieder geval Wie mocht hebben gedacht dat mej. A. G. Luijsterburg met haar excuus in de krant van 30 december haar opmer kingen aan het adres van verschillende Texelse uitgaansgelegenheden heeft in getrokken, heeft het mis. In een brief aan B. en W. en de gemeenteraad schrijft mej. Luijsterburg dat het haar is opgevalen dat alleen insiders de door haar aangeboden excuses in de krant goed hebben begrepen. Zij voelt zich daarom genoodzaakt er nogmaals op te rug te komen. Zij schrijft verder „Ik had geen enkele behoefte te rea geren op ingezonden stukken maar ik stel er wel prijs op mij in de raad nog een keer duidelijk hierover uit te spre ken. Mijn verontschuldigingen heb ik aan geboden over het feit, dat ik namen noemde; maar met geen enkel woord heb ik mijn uitspraak ingetrokken, dat er in het afgelopen jaar in verscheide ne gelegenheden op ons eiland diverse soorten overtredingen op de politionele bepalingen i.v.m. de uitoefening van een cafébedrijf zijn voorgevallen. Door het niet meer noemen van na men behoeft dus niemand zich per soonlijk gekwetst te voelen. Wanneer ieder zijn taak zonder smet weet te houden, hoeft ook niemand verontrust te zijn. Er moet nog wel even ten overvloede gesteld worden, dat ik als raadslid niet alleen zulke zaken in een raadsverga dering aan de orde mag stellen, maar dat het zelfs mijn plicht is de vinger te leggen op zwakke" plekken in onze klei ne samenleving". De telex mag dan geen uitvinding van vandaag of gisteren zijn, het appa raat dat de vorige week in het VVV- kantoor te Den Burg is geïnstalleerd is het enige op Texel en daarom 'n kleine sensatie. Op de foto ziet men bestuurs leden van de VVV (M. C. de Gorter, P. Becmsterboer en voorzitter W. A. Visser geheel rechts de heer Feike- ma) geïnteresseerd toezien hoe infor- matrice Tine Zwieringa bezig is be richten uit te zenden. Het heeft een paar dagen geduurd alvorens men met de werking van het apparaat vertrouwd was, maar nu gaat men er mee om alsof het nooit anders is geweest. De telex geeft nogal wat tijdsbesparing, omdat het niet meer no dig is telefoongesprekken achteraf schriftelijk te bevestigen. Dat gebeurt nu tegelijkertijd, bliksemsnel en be trekkelijk goedkoop. Wat we wel moeten herroepen is de mededeling in de vorige krant dat derden zonder meer van de telex ge bruik kunnen maken en daarom het VW telexnummer maar op hun brief papier moeten vermelden. Dat telex nummer wordt binnenkort waarschijn lijk gewijzigd, als Texel in een ander telexdistrict wordt ingedeeld. Boven dien dienen leden die de telex willen gebruiken voor het verzenden en/of ont vangen van berichten, daarover eerst afspraken te maken met de VW, want het kan natuurlijk niet kosteloos. Fragment uit een der eerste experimen tele telexboodschappen, die de VVV met relaties op het vasteland uitwisselde. Het is een berichtwissellng met VVV-direc- teur Rovers van Noordwijk, waaruit een stukje gezonde rivaliteit tussen twee va kantiecentra aan het daglicht treedt. tovh ve ee vreemd dat er bij jullie geeen nl bij staat is texel zo bekend in het buitenland kan het niet geloven-f zegoen u 270 aanvragen per dag u niet genoegen? neen niet t o v noordwijk+ wareen bluf+ bij ons hoofb je jn ieder geval niet over te varen/ +is er wel genoeg frisse liucnt+ ja want os et ons strand is heel org groot dekeer ëee dekker beweert anders+ dat wil neg niet zeggen dat wat dekker zegt juist is+ dat is zo over en sluiten de aandacht. Volgens de heer Monen was het tijd een dergelijke schoon- maakaktie ook in het dorp en langs de dijk te houden. Bij de reddingboot- schuur heeft men zelfs een autowrak neergegooid. Als men de eigenaar zou weten, zou men die toch kunnen dwin gen het ding weg te halen? Mr. Spren ger: „Wil degene die een auto heeft achtergelaten bij de reddingbootschuur 4ven zijn vinger opsteken?" (Hij zei echter dat de gemeente zich ernstig be zig houdt met het probleem van de vervuiling. De heer J. Graaf vroeg hoe het stond met de kleuterschool die De Cocksdorp nodig heeft. In het nieuwe bestem mingsplan is er ruimte voor. Als de gemeente de grond heeft verworven zou hier gebouwd kunnen worden met toepassing van artikel 19. Daar is het streven op gericht maar er zijn ook fi nanciële problemen die nog moeten worden opgelost. Buitengebied Op een vraag van de heer Alb. Dros zei Mr. Sprenger dat plan voor het bui tengebied wellicht dit najaar kan wor den getoond. Er zal gelegenheid tot in spraak wordpn geboden. Omdat het moeilijk is hiervoor heel Texel in een zaal bijeen te roepen, zullen diverse or ganisaties in de gelegenheid worden gesteld opmerkingen te maken. Het plan buitengebied betreft het gehele platteland van Texel. De heer Dijkshoorn pleitte voor het toestaan van kamperen op kleine schaal op boerderijen. Volgens hem was daar niets tegen en een organisatie als de ANWB is er vóór. Vooral de rust- zoekenden zouden ermee gediend zijn. Mr. Sprenger wees erop dat er op dit moment geen mogelijkheden zijn. Al leen familieleden tot de derde graad mogen op het erf kamperen. Ook kam- peerpaspoorthouders mogen op Texel niet op boerenerven kamperen. Wat wel mag is het verbouwen van agrari sche gebouwen tot recreatieverblijf, on der voorwaarden waarover men op het raadhuis graag het nodige vertelt. Waddenkust De heer Van der Laan informeerde naar de recreatiemogelijkheden aan de Waddenkust. Er zijn gegadigden die wel eens willen weten hoe hun kansen liggen. Uit het antwoord van Mr. Sprenger bleek dat de gemeente doen de is met een plan, zonodig met toe passing van artikel 19. De beslissing berust dan bij G.S. De heer J. Witte vroeg of hel waar is dat bewoners van de ww-woningen aan de Ploosterstraat zijn benaderd met het verzoek om zich in een van de „Dure" ww-woningen in Den Burg te vestigen. Hij zou dat niet in het belang van de leefbaarheid van het dorp vin den. Mr. Sprenger zei dat inderdaad verschillende gezinnen zijn benaderd. Het ging erom woonruimte te vinden voor het hoofd van de school van Mid- den-*Eierland. Het was een noodsprong want men had daar een woning nodig. Het ging erom slechts één gezin te la ten verhuizen; de woning wordt on middellijk door de onderwijzer betrok- *ken. Dat kan men moeilijk een gevaar voor de leefbaarheid noemen. Dinsdag 19 januari De Koog, hotel „De Toekomst", 20.00 uur, hearing. Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel', 20.00 uur, jaarvergadering Folklore. Woensdag 20 januari Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur bijeenkomst vrouwenvereniging NKV Vrijdag 22 januari Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, bij eenkomst fotoclub „De Kiekendief"

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3