(jroen Twarts jexeh in het harL, "'Veel protest tegen woningen in Den i Ci bouw tweede Hoorn-zuid Op Texel al honderden lammetjes geboren Drukbezochte hooravond in het dorpshuis a rieuw plan biedt ruimte voor 72 woningen het einde Experiment op bedrijf N. de Wit V 97l „LOS RANCHER0S" OPRUIMING ELECTR0HUIS T0NY ALLEN De 7 Provinciën VESPA CIA0 Ghin. rest. „Kota Radja" Eerste „natuurlammetjes" ook geboren IDAG 29 JANUARI 1971 84e JAARGANG No. 8540 ave N.V. v.h. Langeveld De RooU bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, KecsomJaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Midden stands bank; Coop. Raif- fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per nim. excl. 4% BTW - rij et !L|>EN HOORN Ook voor de woens- avond te Den, Hoorn gehouden ravond (op verzoek van de heer J. an spreken we niet meer van „hea- £1 j") bestond grote belangstelling. Het psbuis „De Waldhoorn" was tot en de laatste plaats bezet en er werd endig en nuttig gediscussieerd. Te- het bestemmingsplan Den Hoorn dat aan de orde werd gesteld amen meerdere bedenkingen. Het ;ste bezwaar werd geuit tegen het ïdpunt van B. en VV. dat in het iwe plan bungalows mogen worden er ouwd die als tweede woning wor- gebruikt. Men achtte dat een ge- |r voor de leefbaarheid van 't dorp. .elijke woningen staan het groot- deel van het jaar leeg en in de toe- st zal dat mogelijk ook het geval met de in de oude dorpskern vrij ende woningen als die door de ir de bejaardenwoningen vertrokken naars aan mensen van het vaste- mogen worden verkocht. n ander bezwaar was het ontbre- n van bouwmogelijkheden voor re- sktieve doeleinden. Die mogelijkhe- Jzijn er alleen in de oude kern maar J? is voor het grootste deel be- gfcrmd dorpsgezicht, wat aanzienlijke ^erkingen inhoudt. Bet nu in voorbereiding zijnde be- anmingsplan aan de zuidkant van -J dorp beslaat de helft van het oor- Jftnkelijke. Er is plaats voor totaal «woningen: 10 woningwetwoningen Bds in aanbouw), 16 bejaardenwo- «4>en, 12 premie- of vrije sectorwo- enttjgen en 30 bungalows. Tussen het He Achterom en de (doorgetrokken) Zaterdag, zondag Mexicaans duo en disco. Vrijdag discotheek. B LAMPEN PLATEN STEREO Overzicht van de nieuwe uitbreiding van Den Hoorn, die plaatsbiedt aan 72 wonin gen Rechtsboven ziet men de tien reeds in aanbouw zijnde ww-wonmgen, voorts het L-vormige complex bejaardenwonin- gen op de hoek Naalrand-Kuilderweg. Linksonder het complex .goedkope" bun galows met kap en rechts het „dure" complex met platte daken. Geheel links onder, grenzend aan het terrein, waarop de lagere en kleuterschool staat, de speelweide. Naalrand komen de ww-woningen, be jaardenflats, premie- en vrije wonin gen en aan de zuidkant van de Naal rand zullen de bungalows verrijzen die in compacte groepjes (hofjes) rond eigen parkeerplaatsen worden gegroe peerd. Ongeveer de helft van het aan tal bungalows zal maximaal 250 m3 in houd mogen hebben en voorzien moe ten zijn van een kap; de andere worden minimaal 300 m3 en moeten een plat dak hebben. Zes ton De heer Van Agteren, direkteur van het gemeentelijk Grondbedrijf vertelde dat de realisering van het bestem mingsplan de gemeente zes ton gaat kosten. Van dit bedrag is ƒ260.000, uitgegeven aan grondverwerving. On geveer tweederde van de totale opper vlakte grond kan voor bebouwing wor den uitgegeven, de rest is bestemd voor wegen, openbaar groen e.d. De gemid delde verkoopprijs per m2 bouwgrond zal ƒ32,50 bedragen. Evenals in de vo rige dorpen werd dit bedrag als volgt gespecificeerd: ƒ12,grond; ƒ9,ver harding; ƒ3,riool en zuivering; ƒ0,50 brandkranen e.d.; 1,74 toezicht en ƒ2,50 voor toeslagen (ƒ2,risicodek king en 50 cent voor het fonds stads- verfraaiing). Niet voor alle categorieën woningen is de grondprijs hetzelfde. Een kavel voor een ww-woning komt gemiddeld op ƒ3.810,voor een premiewoning ƒ6 870,voor een bungalow ƒ16.300,- en voor eengezinswoningen ƒ10.550, i(prijzen exclusief 14% BTW). Burgemeester Sprenger, die de aan wezigen daarop gelegenheid gaf vragen te stellen, wees erop dat dit niet de laatste gelegenheid was om invloed op het plan uit te oefenen. Dat kan ook nog bij de officiële tervisielegging. Als men vindt dat de gemeenteraad onvol doende rekening houdt met de geuite bezwaren kan men nog in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten en zelfs bij de Kroon. Geen hotels De heer M. Bakker (voorzitter Re creatiestichting) merkte op dat het plan alleen in woningbouw voorzag. Geen ruimte is gereserveerd voor bijv. appartementen en hotellerie. Hij zou dat wel in het belang vinden van een evenwichtiger toeristische opbouw; nu heeft Den Hoorn alleen met de kam peerders van Loodsmansduin te maken. De heer Van Hoorn wees op het oude deel van Den Hoorn waar men panden zou kunnen opkopen om er hotels e.d. te bouwen. Rekening moet men dan wel houden met de eisen die voor het beschermde gebied zijn gesteld. Een mogelijkheid voor hotelbouw in het nieuwe gedeelte ontstaat misschien als met toepassing van artikel 19 wordt gebouwd, terwijl ook het plan voor het •bungalowgebied wellicht mogelijkhe den biedt. Fabeltjes De heer J. K. P. Zwan had grote waardering voor de openheid die de gemeente momenteel betracht bij de samenstelling van de grondprijs. Om dat dit in het verleden nooit gebeurde, hebben jarenlang allerlei fabeltjes de ronde gedaan. De heer D. Pool vond dat in Den Hoorn meer parkeerruimte moest wor den gepland. Bij de nieuw te bouwen bungalows is ruimte genoeg maar in het oude deel is zeker een tekort. De heer Van Hoorn twijfelde er kennelijk aan of een grote .parkeerplaats in Den Hoorn wel echt nodig is. In ieder ge val zal zo'n terrein slechts zeer korte tijd in gebruik zijn en dan wordt het wel een dure aangelegenheid. Verteld werd dat het in de Herenstraat moei lijk parkeren is, vooral ter hoogte van Zondagmiddag 1-JARIG JUBILEUM met sensationele top-attraktie, rechtstreeks uit Manchester en nog veel, veel meer. (HAIR AS JE GOGUM BENT „Happy Days" waar als gevolg van ge parkeerde auto's herhaaldelijk opstop pingen ontstaan. Lift De heer Pool had ook bedenkingen tegen het in twee woonlagen bouwen van .bejaardenwoningen. Wethouder Daalder, die dezelfde vraag ook al op alle voorgaande hooravonden te beant woorden had gekregen, zei dat 't moei lijk anders kan. Tot dusver blijkt het ongerief voor de bejaarden die op de bovenverdieping wonen erg mee te val len. Er zijn nog geen klachten verno men. Overigens wordt in de bouwplan nen de mogelijkheid geboden voor het laten aanbrengen van een lift. Op de vraag van mevrouw Van Wol- feren of het de bedoeling is de geplan de bungalows zoveel mogelijk perma nente woningen te laten zijn, werd ge antwoord: In principe z(jn er ook mogelijkheden voor tweede wonin gen. Dit is economische noodzaak. Het is nl. zaak dat de gronden in het plan binnen een zekere tijd worden uitgege ven, anders wordt het renteverlies zo hoog dat een tekort ontstaat. Als het er naar uitziet dat uit de eigen inwo ners onvoldoende gegadigden naar vo ren komen, verkoopt men grond aan overkanters die dan een tweede woning mogen bouwen. De zaal concludeerde dat het bestemmingsplan dan blijkbaar te groot is opgezet. Waarop de heer Van Agteren reageerde met de verklaring dat men het plan niet kleiner kon ma ken omdat de prijs per m2 dan te hoog zou worden. Want praktisch even kost bare ontsluitings- en centrale voorzie ningen zouden erop drukken. Als men dus de bouw van tweede woningen toe staat gbeurt dit min of meer noodge dwongen maar ook in het belang van de eigen inwoners die anders teveel voor de bouwgrond zouden moeten be talen. Die grondprijs is nu al rijkelijk hoog. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Als je nou eens in een andere sfeer uit wil gaan, gezelliger en goedkoper, kom dan eens langs in Effe lache weet je wel iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil JANUARI-AANBIEDING nu nog voor oude prijs Vespa dealer voor Texel GARAGE DROS N.V. Eierland, tel. (02225) 233 (zie vervolg pagina 2) NlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllliP RECTIFICATIE Met ingang van heden tot april 1971 |j alleen vrijdag, zaterdag en zondag geopend. EE IINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH EIERLAND „Bij De Wit in Eier land zijn lammetjes geboren!", had on ze tipgever gemeld. Met het voornemen een plaatje te schieten van een scha pemoeder met kinderen die dan als „vroege lentebode" de lezers moest ver tederen, stapten we de grote schuur te genover het vliegveld binnen en troffen daar niet twee maartweehonderd lammetjes aan. Het was dus wel direkt duidelijk dat de massale blijde gebeur tenis niet het gevolg was van een spe ling van de natuur of een ongelukje maar dat we te maken hadden met een nauwkeurig geprogrammeerd gebeuren. Het is tegenwoordig mogelijk (we schreven daarover al eerder) van scha pen lammeren te krijgen buiten 't nor male geboorteseizoen. Door het inbren gen van een spons die in een hormo nenpreparaat is gedrenkt worden de schapen vroeger bronstig waardoor de ram zijn werk veel eerder kan doen wat dus ook een vroegere geboorte van de lammeren tot gevolg heeft. Dat heeft commercieel gezien heel aantrek kelijke kanten. De lammeren zijn na melijk slachtrijp op een moment dat de gewone voorjaarslammeren nog gebo ren moeten worden en de wet van vraag en aanbod leert dat men bereid is veel geld neer te tellen voor dit vroege lamsvlees. Het bedrijf van de heer N. de Wit in Eierland is het eerste op Texel waar De heer N. de Wit bij zijn vroeg geboren slachtlammeren, die tegen Pasen hoge prijzen zullen moeten opbrengen op de Franse markt. Men ziet de goot, waaruit de lammeren via pijpjes de kunstmelk zuigen. vroege lammeren op grotere schaal worden gefokt. Dit gebeurt in nauwe samenwerking met de voerleverancier Wessanen die door inschakeling van zijn produkt-manager de heer B. A. Koning uit Uitgeest ook voor deskun dige begeleiding zorgt. De pasgeboren lammeren blijven niet bij het moeder- dier maar worden onmiddellijk over- gewend op kunstmelk, de door Wessa nen geleverde Wessalam. De kunstmelk Afgezien van de massale produk- tie van vroege lammetjes in Eierland zijn op Texel ook al de eerste ..natuurlammetjes" geboren. Woens dag schonk op het bedrijf van de heer C. van Rossem in de P H - polder een schaap het leven aan twee welgeschapen kinderen Dat gebeurde in de open lucht. Het schapengezin is direct naar de schuur gebracht. Een dergelijke vroege worpen is het gevolg van het abnormaal vroeg in bronst ko men van het betrokken schaap. wordt in goten gestort en de lammeren zuigen het er via pijpjes uit. De melk- produktie bij het moederdier houdt dan op, wat het geven van krachtvoer over bodig maakt. Op het bedrijf van de heer De Wit werden in augustus 350 schapen „ge sponsd" wat ongeveer de helft is van zijn totale schapenstapel. De schapen konden dus twee maanden eerder wor den bevrucht. De 350 stuks werden on derverdeeld in drie lichtingen die met tussenpozen van vijf dagen werden be handeld. Daardoor worden ook de lam meren in drie lichtingen geboren zodat het voor de boer prettig geregeld is: als de eerste lichting lammeren is over- gewend, komt de tweede „geboorte golf" en weer vijf dagen later de derde. Over tien weken, dus met Pasen, zijn de lammeren slachtrijp en worden zon der tussenhandel naar Frankrijk (Pa rijs) geëxporteerd. Hoge opbrengst Het is riskant om nu al te zeggen wat dit vroege lamsvlees gaat opbren gen, maar dö heer Koning rekent op ƒ9,tot ƒ10,per kilogram. Dat zou dan neerkomen op ƒ175,tot ƒ190, per dier. (Vorig jaar brachten de gewo ne lammeren op de Texelse markt rond ƒ100,op). Daarmee is niet gezegd dat deze fokkerij van slachtlammeren voor alle boeren aantrekkelijk is. Be langrijk is dat men over een grote ruimte binnenshuis beschikt. Als men die er speciaal voor zou moeten bou wen, zou het geen haalbare kaart zijn. Bovendien wordt van de betrokken veehouder veel toewijding verlangd want de praktijk is iets minder mak kelijk dan uit dit verhaaltje blijkt. Niet aantrekkelijk is het produceren van deze vroege lammeren voor schapen houders die fokdieren wil leveren en dat zijn er op Texel nogal wat. Zware lammeren Zonder aarzelen vertelt de heer Ko ning dat de vroege lammeren die bin nenshuis met kunstmelk zijn grootge bracht beter zijn dan de dieren die in het voorjaar groot worden in de weide. Het gemiddelde gewicht is ca 1 kg per dier hoger. De belangrijkste factor is echter dat krachtvoer wordt uitge spaard. De schapen die in augustus drachtig zijn geworden beschikken nog over de reserves en vitaliteit die ze in de zomerweide hebben opgedaan wat in veel mindere mate het geval is met de dieren die pas in oktober bezoek krijgen van de ram. Wil men van deze dieren goede lammeren hebben, dan dient gedurende de winter flink te worden bijgevoerd. Overigens staat deze vorm van slacht- lammerenfokkerij nog in de kinder schoenen. „Het is een testcase", zegt de heer Koning. „De toekomst zal leren of deze methode voor meer schapenhou ders aantrekkelijke perspectieven biedt".

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1