Moeilijk om in bestemmingplan meer parkeerruimte te maken Sociaal raadsman de weg wijzen kan ff Streven is gericht op één parkeerplaats per woning lland noorden sterdam A rgemeester en wethouders: ur )verkoepeling" houdt jaarvergadering Plattelandsvrouwen Eierland hadden jaarvergadering ins-afd. van Jeroengroep d nieuwe leden gebruiken Geen bezwaren mogelijk tegen zuivering aan Pontweg Folklorefilm in première Muziekschool verhuisd Burgerlijke stand Goede gevers Gemeente leent half miljoen Grondtransakties Ambtenaren niet laten meewerken Zondag derde winterwandehocht Spoedig cursus speelleerklas aan pedagogische academie Den Helder Opvarende vergeten ORD ÉT' 152*^» wede sn GEZEUJGE PWcmii «ra KL POUmAMSCHAP T 250 K^ n KüSTPLEZIcn Texel op Caravan-R.A.I. De heer J. P. Eelman mag geen bungalow bouwen aan het Oude Dijkje is geen eenvoudige zaak om in bestemmingsplannen voldoende mg te houden met het sterk toe- er »de aantal auto's op Texel. In de ergadering van 10 november j.l. Ie de heer F. Standaart over het aan parkeer- en stallingsmoge- dcn in de nieuw geprojecteerde vijken. Er zou meer garageruimte n worden gebouwd en de straten breder moeten worden. B. en ïlen naar aanleiding van deze mee dat het probleem reeds de cht heeft. In de plannen wordt >streefd naar een parkeerruimte 1, d.w.z. één parkeeerplaats of ;r geprojecteerde woning. lit doel kan worden bereikt hangt rke mate af van de vorm en de ng van het gebied waarvoor een noet worden ontworpen, de aard le stichten bebouwing en de iële mogelijkheden. Dungalowbouw of bouw van dub- onmgen is er geen probleem om- in op de eigen grond voldoende an „Overkoepelend orgaan van enorganisaties Texel" houdt •dagavond 4 februari in hotel De de jaarvergadering. Gewoonlijk a op deze vergadering alleen het r en de commissieleden ver maar deze keer zijn ook de an- eden van de aangesloten vereni- van harte welkom. Men stelt op omst zeer veel prijs omdat men zoveel mogelijk dames bij de dis- wil betrekken. Gaarne ver men van hen aan- en opmerkin- et betrekking tot de aktiviteiten Overkoepeling. Deze „gewone" hebben echter geen stemrecht bij tuursverkiezing. OCKSDORP De plattelands- en afdeling De Cocksdorp - Eier- ield maandagavond in hotel „De de jaarvergadering. De opkomst leden was minder groot dan ge- *e! jk, wat misschien iets te maken net het feit dat de tradiotionele d deze keer achterwege bleef, bestuur werden voorzitster me- W. Kikkert-Neuteboom en me- T, van Beek-de Roo gekozen, danken van mevrouw Siebinga- s bestuurslid betekende dat drie rsleden vervangen moesten wor- at door de statuten evenwel niet toegestaan. Mevrouw Dros-SchuH •r (secretaresse) loste het pro- op door zich bereid te verklaren n jaar in het bestuur te blijven, rd derhalve alleen afscheid ge- van mevrouw M. de Graaf-Bak- Mevrouw Meindertsma-Ybenga mee dat voor 1971 twee cursus- er de „Overkoepeling" op het mma staan, nl. „Bloemschikken" :us) en „Kleine reparaties in de :oi iding". In De Cocksdorp is ten e van het open bejaardenwerk 'en vaste bejaardenhulp aanwe- n beroep van mevrouw Mein- a op de aanwezige dames bleef resultaat. De reiscommissie, be- uit mevrouw Monen, mevrouw en mevrouw Boon- van Zijl doel voor het jaarlijkse reisje rdamse glasfabriek uitgekozen, isje zal op 20 april worden ge- i°! No chi i it een verloting was gehouden le avond gesloten. De eerstvol- bijeenkomst wordt op 24 febru- ouden in het Vliegveldhotel. aatste tijd zijn de gelederen van 'ling Rowans van de Jeroengroep dund. Door allerlei omstandig- (studie e.d.) zijn nogal wat leder len zodat men nu doende is ingen te werven. De nieuwe- zoekt men in de leeftijdsklasse - 17 jaar die het dan,uiteraard bekwame leiding, vrijwel voor [gen hebben wat hun aktiviteiter. De Rowans komen regelmatig in de paardenstal aan de Holle- houden zich bezig met discussie, (platenavonden), knutselen (zo in- en uit elkaar halen van een ets onder leiding van een vak- Verder worden excursies ge- naar het vasteland, worden ont- gsweekenden georganiseerd er. men zich van tijd tot tijd bezig ruig" kamperen. Wie er voor alle gezindten zijn welkom) is njdagavond, aanvang acht uur. in de paardenstal. parkeerruimte kan worden geschapen. Slechts bij meer woningen onder één kap, vooral woningwetwoningen, is men voor het parkeren op de straat aangewezen. Als in een bepaald plan veel woningwetwoningen worden opge nomen houdt men met de parkeerruim te dan ook zoveel mogelijk rekening. Als voorbeeld noemen B. en W. het plan Den Burg zuid-oost waarin uit sluitend woningwetwoningen voorko men en desondanks toch een 1 1 par- keermogelij kheid. Een extra probleem hierbij is de moeilijkheid om in een dergelijk plan geprojecteerde garageboxen gebouwd te krijgen. De ervaring heeft geleerd dat bij het vasthouden aan de grond prijzen zoals die volgens de voorschrif ten moeten worden gehanteerd, geen enkele aannemer bereid of in staat is deze boxen te bouwen. Dat hangt sa men met het feit dat de Texelaar tot dusver wel iets voor de huur van eén garagebox wil betalen maar hij is niet bereid een op kostprijs gebaseerde huursom te betalen. De financiële mogelijkheden zijn dé grote beperking van de parkeerruimte. In de huidige plannen kon een aan vaardbaar minimum worden bereikt, zo menen B. en W., maar het zou toch wel gewenst zijn de zaak wat ruimer op te zetten. De mogelijkheden worden in feite bepaald door de verkoopwaarde van de nieuwe bouwterreinen. B. en W. zouden graag zien dat ten behoeve van de parkeervoorzieningen, die zij be schouwen als openbare voorzieningen, een beroep zou kunnen worden gedaan Het is niet mogelijk bezwaar te ma ken tegen de rioolzuivermgsinstallatie die aan de Pontweg wordt gebouwd. Er is namelijk geen hinderwetvergunning voor nodig,aldus delen B. en W. mee als antwoord op een vraag die in de raadsvergadering werd gesteld. Voor de zuiveringsinstallatie is wel vergun ning nodig van Gedeputeerde Staten en het Waterschap Texel en wel op grond van de onlangs in werking getreden Wet Verontreiniging Oppervlaktewater Evenals bij vorige zuiveringsinstalla ties is met het Waterschap overleg ge voerd en is toestemming verkregen. Ook is voldaan aan de voorschriften van het Rijksinstituut voor de zuive ring van afvalwater (BIZA). Dinsdagavond 2 februari gaat de nieuwe folklorefilm in première. Even als de eerste folklorefilm is de rolprent vervaardigd door de heer J. M. Vroom; opzet en inhoud zijn echter totaal an ders. De filmvertoning wordt gehouden in hotel „De Lindeboom-Texel", aan vang 8 uur. Toegang is vrij voor ieder. Bij wijze van verrassing zal ook nog een voorfilmpje worden getoond en voorts is het de bedoeling de film „De Strooppot" te draaien, een rolprent die 14 jaar geleden door enkele Texelse amateurcineasten werd vervaardigd. Na de pauze volgt een praat- en con tactbijeenkomst van de Folklorestich- ting. Wie daarvoor geen interesse heeft mag in de pauze natuurlijk vertrekken. De muziekschool Texel is verhuisd van het voormalige dorpshuis aan de Burgwal naar de voormalige bodewo ning annex kantoor culturele zaken aan de Parkstraat. Dit (nood)gebouw is voor het muziekonderricht aanmerke- lijk beter geschikt dan het dorpshuis dat nog wordt gebruikt door het vor mingscentrum „Textant". Ook de stu dio van de stichting Bejaardenomroep Texel is in het noodgebouw aan de Parkstraat ondergebracht. van 20 tot en met 26 januari 1971 Geboren: Adriana Margriet, dv.Wil- lem Timmer en Cornelia G. Prins; Lianne, dv. Jacob Dijker en Thea S. Veenbaas; Desiré, dv. Cornells Boks en Jacoba Spaans, Jan, zv. Jan Veldman en Gerda Varkevisser; Jeroen, zv. Jan H. Dros en Mary Telman; Daniëlle, dv. Pieter D. Roeper en Ieke Scholte. Ondertrouwd: Johan H. F. Hopster en Trijntje Hamerslag; Pieter J. Slik en Jannetje Rijk. Overleden: Johannes A. Barhorst, oud 81 jaar, wonende te Den Burg. DEN HOORN Onlangs maakten wij melding van de honderd gulden die een onbekende schonk aan de sport vereniging ZDH, voor de nieuwe kan tine. Dit voorbeeld heeft navolging ge vonden want voorzitter F. Zwanenburg kreeg deze week weer een briefje van ƒ100,met een briefje „Voor de Spil Veel succes!". Eerder had de heer Zwanenburg al twee keer een bedrag van 25,en twee keer een tientje ontvangen van enthousiaste ZDH-sup- porters. op de algemene middelen van de ge meente. B. en W.: „De voorschriften, waaraan wij bij het opstellen van grondprijs- calculaties zijn onderworpen, zijn ech ter zodanig stingent en het financiële toezicht van de zijde van de provincie evenzeer, dat deze mogelijkheid is uit gesloten. Zou in enig plan toch een bijdrage van de algemene dienst wor den geraamd, dan is, gezien de slechte financiële toestand van de gemeente, geen goedkeuring op de ramingen voor het bouwrijp maken van gronden te verwachten, waardoor de uitvoering van het betreffende plan in hoge mate wordt vertraagd en, bij handhaving van het gemeentelijke standpunt zelfs onmogelijk wordt. Bij de snel stijgende ontsluitingskos- ten is een vertraging van enige bete kenis in de uitvoering van een plan reeds van zodanige invloed o£ de te berekenen grondprijzen, dat zij de ma ximale grens van haalbaarheid zouden overschrijden. In het belang van een continue bouwstroom enerzijds en een beperking van de stichtingskosten voor particu liere bouwers anderzijds zal derhalve voortgegaan dienen te worden op de huidige weg, die weliswaar beperkin gen kent, maar niettemin tot aanvaard bare resultaten leidt. Een schrale troost hierbij is, dat het een landelijk probleem is, waar veel over gesproken wordt, maar waarbij het verlossende woord: een voldoende verruiming van de gemeentelijke mid delen, uitblijft". Bedrijven B. en W. merken verder nog het een en ander op over het parkeren bij zg. verkeersaantrekkende bedrijven. Wat de bestaande bedrijven betreft zijn de mogelijkheden voor het scheppen van eigen parkeerruimte meestal zeer be perkt, vooral daar waar de bebouwing als is uitgevoerd. Eenvoudiger is het ten aanzien van de nieuw te stichten bedrijven. Deze moeten voldoen aan ar tikel 258 van de bouwverordening waarin is bepaald dat dergelijke be drijven „op of onder het gebouw dan wel op of 'onder het daarbij behorende onbebouwd blijvende terrein" in de parkeerbehoefte moet worden voorzien. B. en W. zullen nagaan of de bestaande bepalingen nog moeten worden aange vuld en of de bepalingen ook kunnen dienen voor de bedrijven op de indu strieterreinen. Wat het laatste betreft zullen mogelijk speciale eisen moeten worden gesteld. Van de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenteen te Den Haag heeft de gemeente Texel een aanbieding ont vangen van een vaste geldlening van J 500 000,ter consolidatie van vlot tende schuld. De rente bedraagt 8Y2 procent en de lening wordt in 25 jaar afgelost. B. en W hebben de gemeen teraad voorgesteld de lening aan te gaan. De gemeenteraad wordt voorgesteld akkoord te gaan met de verkoop van een perceel grond aan de Strijbosstraat te De Koog aan de heer H. E. Gott- schal aldaar. De heer Gottschal is voornemens op dit 450 m2 grote terrein een woning te bouwen. De overeenge komen verkoopprijs is ƒ18.700, Komitc „Volkstelling 1971" Het Komité „Volkstelling 1971" Noordholland Noord te Schagen heeft aan het gemeentebestuur van Texel een brief gestuurd met een aantal be zwaren tegen het houden van 'n volks telling. De gemeenteraad' wordt opge roepen het gemeentelijk apparaat geen toestemming te geven aan deze volks telling mee te werken. B. en W. advi seren de raad niet op het verzoek in te gaan en de brief voor kennisgeving aan te nemen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 31 januari op om 8.23 uur en gaat onder om 17.25 uur; 3 februari op om 8.18 uur en onder om 17.30 uur Maan: 2 febr. E.K.; 10 febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 29 jan. 10.18 en 22.49; 30 jan. 10.55 en 23.26; 31 jan. 11.28 en 23.58; 1 febr. 11.59 en 2 febr. 0.28 en 12.32; 3 febr. 0.57 en 13.10; 4 febr. 1.42 en 14.17; 5 febr. 3.01 en 15.48; 6 febr 4.32 en 17.19. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. De derde wandeltocht in de winter- serie wordt zondagmiddag gelopen. Ge start wordt bij Catharinahoeve tussen 13.30 en 14.00 uur. Nieuwe wandel boekjes zijn bij de start verkrijgbaar. Aan de Openbare lagere school te De Koog wordt reeds geruime tijd met het systeem van de speelleerklas geëxperi menteerd. Het gaat er daarbij om de grens tussen kleuterschool en eerste klas lagere school te vervagen. In de kleuterschool is het reeds mogelijk de leerstof van de „grote" school op te doen maar in de eerste klas van de lagere school kan het kind zonodig af en toe „terugvallen" op het spelen van de kleuterschool. Het is waarschijnlijk dat op korte termijn door de Pedago gische Academie te Den Helder op Texel een cursus speel-leerklas wordt gegeven waaraan een groot aantal be langstellende onderwijskrachten van de Texelse kleuter- en lagere scholen zal deelnemen. Het goed functioneren van deze onderwijsvorm is grotendeels af hankelijk van het onderwijzend perso neel. B. en W. van Texel hebben laten weten dat zij tegenover het speelleer- klassysteem positief staan en er bin nen het raam van de financiële moge lijkheden, steun aan zullen verlenen. Aan het slot van het verslag van de overdrachtsvaart van de nieuwe TX 3 „Concordia" noemden wij de namen van de opvarenden. Er werd één be manningslid vergeten, nl. de heer A. Dekker, een verzuim dat wij bij deze hopen te hebben goedgemaakt. De afdeling Noordbrabant van de Partij van de Arbeid heeft aan het ge meentebestuur van Texel en een groot aantal andere gemeenten een brief ge schreven waarin wordt gewezen op de wenselijkheid een sociaal raadsman te benoemen, die tot taak heeft het pu bliek wegwijs te maken in het doolhof van voorschriften, verordeningen e.d. en waarmee men, wanneer men zioh benadeeld voelt, vertrouwelijk kan praten. De brief luidt als volgt „Het aantal voorzieningen op sociaal en cultureel terrein, zowel van de zijde van de overheid als van het particulier initiatief, breidt zich in toenemende mate uit. Blijkens ervaringen opgedaan in gro te steden, zou op weinig bevredigende wijze van deze gebruik gemaakt wor den doordat de mogelijkheden daartoe onvolledig bekend zijn bij de bevolking. Dit zou ook voor uw gemeente kunnen gelden. Om te onderzoeken of in uw gemeen te inderdaad behoefte bestaat aan het instituut van een sociaal raadsman, wiens taak het is te helpen de rechten te tkennen en te verwezelijken, de weg te wijzen in het doolhof van talloze in stellingen, van wetten, regelingen en verordeningen, bemiddelen indien men zich onjuist behandeld voelt door per sonen of instanties, gewoon eens ver trouwelijk praten, als men dat wenst, zouden wij willen verzoeken om bij wijze van experiment zo spoedig moge lijk over te gaan tot de aanstelling van een sociaal raadsman in full-time-ver- band, eventueel in samenwerking met andere gemeenten. Indien hiervoor een ambtenaar van de Sociale Dienst, die de vereiste ken nis en eigenschappen heeft, vrijmaakt dan geeft dit als voordeel, dat deze Geiende i «•OEMMOi EOUENvei 3 -J AMSTERDAM Op de Caravan- rai die tot 31 januari in Amsterdam wordt gehouden is ook een stand inge richt door de federatie van Noordhol landse VW's. Eén van de informatrices die hier alle gevraagde inlichtingen over het Noordhollandse vakantiege- bied verstrekt is mej. Sonja Witte van de WV Texel. De WV Texel heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de aandacht op Texel te vestigen als ideaal gebied om er met tent of caravan heen te gaan. Ter gelegenheid van de Caravan-rai werd een speciale folder gedrukt die een volledig over zicht geeft van alle Texelse kampeer terreinen die bij de WV zijn aange sloten alsmede gegevens over capaci teit, ligging, aanwezigheid van par keerruimte, kampwinkel, stroomaan- sluiting, boombeschutting, aanwezig heid noodonderkomen, kantine, enz., enz. Dat ons eiland in de belangstelling staat heeft mej. Witte reeds ervaren. Herhaaldelijk wordt met nadruk al leen naar Texel geinformeerd. Op de foto ziet men mej. Witte achter de bali van de Federatiestand op de Carav^n- rai. kennis draagt van de plaatselijke voor zieningen en aktiviteiten. Ons is bekend, dat in de kosten van dit experiment een Rijkssubsidie zal worden verleend van 40°/o van het sa laris en de daarop rustende 'kosten voor wettelijk verschuldigde sociale lasten en pensioenverzekering van de raads man, alsmede 40°/o van de apparaat kosten. Voorwaarde is, dat de onafhan kelijkheid van de raadsman gewaar borgd wordt. Zo zal deze niet in het raadhuis zitting kunnen houden. De sociale raadsman kan niet onder verantwoordelijkheid van de Direkteur van de Sociale Dienst werkzaam zijn. Bij een aantal gemeenten is hij toege voegd aan de afdeling Kabinet- en Al gemene Zaken. Om voor Rijkssubsidie in aanmerking te komen, dient uit de kring van de Ge meentelijke overheid en het particulier initiatief (vakbonden inschakelen) een begeleidingscommissie in het leven te worden geroepen, bestaande uit perso nen, die op grond van hun kennis van en contact met voorzieningen en akti viteiten ter plaatse kunnen bijdragen tot een doelmatige voorlichting op so ciaal en cultureel terrein. Dze com missie dient naar de mening van de Mi nister verantwoordelijk te zijn voor uit voering van de individuele voorlichting en heeft voorts tot taak de onafhan kelijkheid van de raadsman te waar borgen en hem te informeren over een zo breed mogelijk terrein van diensten en aktiviteiten, opdat een blijvende doelmatige taakuitoefening gewaar borgd is Hiervoor zou een commissie ad hoe in het leven moeten worden geroepen. De met een benoeming van een so ciaal raadsman verband houdende kos ten, worden na aftrek van de Rijkssub sidie geraamd op ƒ23.000, Deze kosten kunnen worden aange merkt als kosten van sociale zorg in gevolge het Financieel Verhoudings- besluit 1960, waardoor nog ongeveeer 80% zal worden terug ontvangen via de algemene uitkering uit het gemeente fonds". B. en W. gaan er niet akkoord mee dat de heer J. P. Eelman te De Koog een bungalow met garage bouwt aan het rijwielpad van het Oude Dijkje naar de Ruigedijksweg. De grond heeft een agrarische bestemming en dat sluit de bouw van een woonhuis dat niet hoort tot een agrarisch gebouw zonder twijfel uit. De heer Eelman heeft tegen deze afwijzing, vorige maand, beroep aangetekend. B. en W. hebben naar aanleiding daarvan nog overwogen» of het gewenst was het uitbreidingsplan te wijzigen, maar de door de heer Eel man aangevoerde argumenten werden daarvoor met voldoende zwaarwegend geacht. B. en W. wijzen er in hun schrijven aan de raad op dat de ge dachte bouwplaats onmiddellijk grenst aan een natuurmonument. Het is zaak dat het natuurmonument en de naaste omgeving zoveel mogelijk beschermd wordt. Bovendien moet de woning uit weg hebben op een weg en dat is bij het plan van de heer Eelman niet het geval. Derhalve wordt voorgesteld het beroepsschrift niet ontvankelijk te ver klaren. GESLAAGD Voor het Praktijkdiploma Moderne Bedrijfsadministratie slaagde te Alk maar de heer K. D. Koorn uit Oude- schild.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4