oorpagina SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST gametuwtijdmee-ga naardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE jongens en meisjes UMDBOUW en VEETEELT schapenhouderij van Inov. '69 tot 1 nov. '70 4,- 3,— 7,- Algemene vergadering bedrijfsvereniging Secertariaat aquariumvereniging Ziekenverpleging-A ST.LIDWINA ZIEKENHUIS VEKHAAL UIT DE KRANTENWERELD >riek voor OihKt rnljikfii' >im f»vonintsrn Derde blad Texelse Courant, vrijdag 29 januari 1971 Ivvel we zeker niet kunnen stel- I at de gegevens, die in de perio- Jrn 1 november 1969 tot 1 novem- \970 op 49 Noordhollandse scha- drijven zijn verzameld maatge- I zijn voor de hele schapenhoude- gen we aan 't rapport, dat over edrijven is verschenen toch wel grijke waarde toekennen. I rapport, dat verzorgd is door het llentschap voor de Rundveehou- |te Alkmaar vermeldt de gegevens |0 Texelse bedrijven met schapen Noordhollandse bedrijven. We er in dit artikel iets van vertel- Texelse bedrijven I gemiddelde oppervlakte van de Jxelse bedrijven, die aan het on- Jek hebben deelgenomen is 22 let gemiddelde aantal melkkoeien |ze bedrijven was ruim 16. Daar- jwas het aantal stuks jongvee ge- tld eveneens ruim 16. gemiddeld aantal „lamschapen" Texelse bedrijven was 101. Daar- i werden er gemiddeld 40 enter gehouden. In het spreekgebruik liet rapport wordt aan het totaal ■„lamschapen" en enterlingen de tiding fokooien gegeven. De Tex- Sedrijven hadden derhalve gemid- ■140 fokooien. alle vee, dus melkkoeien, jongvee hapen omgerekend worden op ^ee blijkt het aantal grootvee-een- i per bunder op de Texelse bedrij- i te zijn. De vaste wal gemiddelde grootte van deze be- :n was plm. 25 ha. Het gemiddeld 1 melkkoeien was veel groter dan Bxel, nl. plm. 29 per bedrijf. De eebezetting was naar verhouding ichter. Hier waren nl. gemiddeld ïks jongvee aanwezig. aantal oudere ^chapen was ge- eld 42 stuks met daarnaast gemid- 25 stuks enterlingen. De schapen ting lag dus maar op de helft van xelse bedrijven. veebezetting per bunder is vrijwel aan die op de Texelse bedrijven, 92 grootvee-eenheden per bunder. Opbrengsten per fokooi rvoor is reeds vermeld, dat zowel idere schapen als de enterlingen fokooien worden gerekend. Voor eeste bedrijven aan de vaste wal dit ook ten volle, want in vrijwel jevallen wordt de ram ook toege- tot de ooien, die in het voorjaar jeboren. Zoals bekend is gebeurt ls regel op de Texelse bedrijven deze wijze van berekenen is het lijk, dat de opbrengst per fokooi bedrijven op ihet vasteland hoger ijn dan op de Texelse bedrijven, it boekjaar 1 november 1969 - 1 nber 1970 was de opbrengst per van de Texelse bedrijven ƒ119,-. Voor de bedrijven op het vasteland was dit ƒ134,We hebben hier dus te ma ken met het bedrag, dat verkregen wordt als de totale opbrengst aan ver koop lammeren, oude schapen en wol, plus eventueel de uitbreiding van de schapenstapel wordt gedeeld door het aantal fokooien. Uiteraard speelt de sterke daling van de lammerenprijs in 1970 ten opzichte van 1969 hier geducht in mee. Bij ove rige gelijke omstandigheden zou de op brengst per fokooi in 1969 wel 25, tot ƒ35,hoger hebben gelegen. De kosten Het gaat vooral om de kosten, die duidelijk toegerekend kunnen worden aan de schapenhouderij. Met een ge deelte van de kosten is dit niet moge lijk. Op een bedrijf, waar zowel koeien als schapen worden gehouden is het niet mogelijk precies vast te stellen welk deel van de pacht, of bij eigen dom van de eigenaarslasten aan scha pen en koeien moeten worden toegere kend. Hetzelfde geldt voor de bemes ting. Ook de arbeidskosten zijn niet duidelijk toe te rekenen. Verder zijn er de algemene kosten als contributies, assuranties, verbruik van water en elektriciteit, die niet duidelijk toegere kend kunnen worden. Een aantal kosten, waarvoor dit wel mogelijk is zijn in het rapport ge noemd. We vinden daarvoor de volgen de bedragen: (per fokooi) Soort kosten Krachtvoer Ruwvoer Stro Huisvesting Gezondheidszorg 3,50 3,50 Rente 18 ƒ16,- Diverse kosten 9,50 Totaal ƒ66,— ƒ56,— Texel vaste wal f 20,— ƒ17,00 ƒ12,— 5, 1,50 2,— Enkele opmerkingen Als we het totaal van de duidelijk toerekenbare kosten aftrekken van de opbrengst per fokooi blijft er op Texel een saldo over van 53,Voor de be drijven op het vasteland is dit 78, Bij de bespreking van het rapport kwam naar voren, dat het vrij moeilijk is de hoeveelheid ruwvoer juist aan te geven. Waarschijnlijk is het juister ook deze kosten te rekenen tot de niet dui delijk toe te rekenen kosten. Op bedrij ven, waar voldoende ruwvoer wordt gewonnen komen de kosten voor ruw voer uit de vergoeding voor het ge bruik van de grond, de bemesting en de arbeid, die voor de voederwinning moet worden verricht. De post huisvesting varieert op de diverse bedrijven vrij sterk. Sommige sahapenhouders redeneren, dat de ge bouwen er in de eerste plaats zijn voor het rundvee en dat er daarom voor de huisvesting van de schapen niets be hoeft te worden gerekend. We zijn van mening, dat dit niet juist is, omdat ook op een zuiver schapenbedrijf een bedrijfsgebouw nodig is, al kan dit veel kleiner zijn dan op een rundvee- bedrijf. De post rente bestaat uit een rente vergoeding van 9°/o over de gemiddel de waarde peT fokooi. Onder diverse kosten zitten een aan tal posten als stamboek, scheerloon, af rastering, enz. In een volgend artikel willen we nog wat verder ingaan op diverse zaken, die in dit rapport naar voren komen. We denken daarbij aan duidelijke ver schillen tussen de Texelse bedrijven en de bedrijven op het vasteland en verder aan het verschil tussen de uitkomsten op de normale schapenbedrijven en de fokbedrijven. Zoals we al eerder hebben medege deeld wordt deze vergadering dit jaar gehouden op donderdag 4 februari. In de loop van deze week zullen de leden van de Vereniging de convocatie ontvangen, waarop is aangegeven wat het programma voor deze dag is. Bij zondere aandacht vragen we voor het middagprogramma. Na de middagpauze hoopt de heer Vogelzang, voorlichtings- deskundige voor het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Sneek een causerie te houden over een reis, die een gezelschap landbouwkundigen dit jaar heeft gemaakt naar Zweden. Aan de ihand van dia's zullen diverse aspec ten van de landbouw in Zweden wor den belicht. Tegelijk met de convocatie ontvan gen de leden een overzicht van de fi nanciële toestand van de vereniging. Verder is bijgevoegd een overzicht van de resultaten van het onderzoek van ruwvoer, dat in het seizoen 1970 ge wonnen is op Texelse bedrijven. Een vergelijking van de voederwaarde van hooi en kuilgras van 1969 met dat van 1970 toont duidelijk aan, dat het ruw voer van het laatste jaar een hoge kwa liteit heeft. Daarbij mag wel worden aangetekend, dat het slagingspercenta ge op basis van het ammoniakcijfer van de Texelse onderzochte kuilen praktisch 100°/o is. Tenslotte willen we nog vermelden, dat de Boerderijentocht uitgesteld is tot omstreeks 10 tot 15 februari. Tijdens de laatstgehouden jaarverga dering is de heer H. Prins uit het be stuur van de aquariumvereniging ge treden. Als secretaris werd in zijn plaats werd benoemd de heer G. M. Legierse, Wilhelminalaan 63, Den Burg telefoon 3318. 105. Toen smidje Verholen een veilig eindje uit de buurt van Stefs huis was gekomen, bracht hij de oude auto op gang en onder hevig geknal begon de motor te draaien. Hij stuurde het ve hikel het dorp uit, reed door de stille landouwen en zette koers naar het Knekelwoud. „Jonge, jonge, wat zal die alchimist opkijken, als hij voor 't eerst van zijn leven een auto ziet", gniffelde hij. „En wat zal die Nosco opkijken, als hij merkt, dat ik hem doorheb! Ja ja, het zwakke, oude baasje spelen, de ongeoefende kamergeleerde! Maar met wat voor een reuzenkracht rukte hij me die goeiendag en die zwarte toga uit de hand! Nee, nee, Nosco! Jij bent niet die, waarvoor je je uitgeeft!" Nog veel meer bedacht de slimme smid en hij kreeg plotseling een schit terend idee. „Wel alle mensen", mom pelde hij. „Die alarminstallatie om het Knekelwoud wordt natuurlijk gevoed door de stroomdraad, die uit Nosco's kelder naar buiten loopt! Daarom mocht ik er niet naar kijken. En weet je wat ik nou 'es moest doen? Ik moest 'es met een schaar op die draad afgaan en hem doorknippen. Dan stond de hele zaak zonder stroom en kon ieder een ongehinderd het Knekelwoud uit en inlopen! Maar...., goeie help! Ik zag de Kludde met een kaars bij al die kostbaarheden in het oude slot staan en enNosco kocht voor een appel en een ei een he'el museum leegdus die man met hoed en donkere bril en flitspuit is ook Nosco! Dat moet wel zo zijn, want ze zijn even groot, hebben dezelfde soort neus en verder vormen een donkere bril en een snor een puike vermomming!" ZIEKENHUIS DEN HELDER In ons ziekenhuis begint op 1 maart a s. voor jongens en meisjes van 17 jaar en 7 maanden en ouder weer een cursus ter opleiding voor het diploma Sollicitaties en inlichtingen bij de adjunct-directrice, zr. A. G. Venema, Huisduinerweg 3, Den Helder, telefoon (02230) 14848. Voor de volgende cursus - die 1 september a.s. begint - kan men zich nu reeds (vrijblijvend) laten inschrijven. van 17 jaar en 7 maanden en ouder kunnen zich laten inschrijven voor de cursus ter opleiding voor het diploma Ziekenverpleging A, die 1 maart a.s. in ons ziekenhuis begint. Ook voor de volgende cursus (1 september) kan men zich nu reeds opgeven. Alle inlichtingen en sollicitaties bij de adjunct directrice, zr Lucidia, Polderweg 114, Den Helder, telefoon (02230) 12441. DEN HELDER Maar die onzekerheid.... Ja, als st dat ik, als ik hieruit kwam, be- in kon, werken kon, bij een baas les van me wist, voor wie ik niets e te verbergen, die me een beetje om weer op streek te komen. dj zuchtte diep, „dan is het om te komen. Dan ga je aftellen, niet? nu. zo erg als ik verlang om weg te komen, zo zie ik er tegen weer buiten te staan.in de lettelijk en figuurlijk in de want dan is de zomer óók voorbij, r dat ik er iets van gemerkt heb", >t hij en staarde voor zich uit. U kan het nog niet beloven", zei „ik kan alleen zeggen, dat ik er zeilen voor in de mast zal span- En zodra ik het zeker weet, kom *t vertellen. Het toeval heeft ons >eetje in mekaars schuitje gebracht >el ik het tenminste. ik zal met zaak pas vrede hebben, wanneer weer in orde is". Hij stond op, ook Basten rees van zijn stoel. Mark te de hand uit. uilen we mekaar daar de hand op i?" vroeg hij. t zijn verbazing en vreugde zag hij iet een andere man was, die nu te- ver hem stond en hem stevig de schudde. iaak u geen zorgen, meneer", zei Basten, „dat ik daar nog over pie- Ik vind dat u eeen keurige vent en het doet me in m'n botten d, dat er iemand is die me nog de te waard vindt. En als het es voor- iar mocht komen, meneer, ik reken et op.ga het dan éérst aan m'n w vertellen. Maar 't is voor mij al wat, dat u hier geweest bent, dat n mee hebt gedacht en bereid bent ne te helpen. Ik dank u wel". •Is u dat klaar kunt maken", zei ;evangenisdirekteur tot Mark, die ft gemakkelijke stoel in zijn kan toor zat, „komt die man er hoogst waarschijnlijk wel weer bovenop. Voor de meesten begint dan de moeilijkste" tijd, wanneer de deur zich achter hen sluit en ze de wereld weer ingaan". „Mar ze worden daarbij toch wel ge holpen?" meende Mark. „Natuurlijk, meneer Weeda. Maar er heerst onder de mensen nog zoveel mis verstand en zoveel vaak onbedoelde wreedheid. Misverstandook over het werk der reclassering. Een bepaald type auteurs mag de reclassering graag vereenzelvigen met zoiets van liefda digheid naar vermogen.... liefdadig heid naar voor m'n ogen, hoorde ik eens iemand zeggen. En natuurlijk zijn er ook bij de reclassering wel mensen die nog niet helemaal snappen waar het om gaan. Maar toch. „Voorzover ik weet wordt ieder jaar bij de reclasseringscollecte, weer de aandacht er op gevestigd", zei Mark. „Inderdaad, en dat is heel goed. Maar daarbij ziet men toch meest de buiten kant. Het zou goed zijn wanneer men eens wat dieper op dit werk inging. is dat nou niet 'es iets voor u. voor uw krant? Mijnentwege kunt u op alle mo gelijke medewerking rekenen". „Er zit wel wat in", zei Mark als in gedachten. Opeens stond hem weer sterk voor ogen wat hij de laatste tijd zo dikwijls had gevoeld. Hoewel kran tenman met hart en ziel, bevredigde dit werk hem niet helemaal. Hij zou zich graag méér bepaald in dienst stel len van een taak die de mensheid vooruit bracht. Hij zou mee willen hel pen een goed werk ondersteunen. Maar dan was dit waarlijk niet zo'n slecht begin. „Ik zal er eens met mijn hoofdredak- teur over praten", beloofde Mark, „dit geval Van Basten heeft me eigenlijk met de neus gedrukt op toestanden, waarin ik me nooit voldoende heb in gedacht. Het is met genoeg dat één zo'n man geholpen wordt, ze moeten alle maal een kans hebben". „Dan hoop ik u wéér te zien", zei de direkteur opstaande en schudde Mark hartelijk de hand. Toen Mark hoorde hoe de grote deur achter hem dichtsloeg en gegrendeld werd, stond hij stil en keek naar bui ten. Zó sta je dus, als je ontslagen wordt, dacht hij, hier op straat.... en begin dan maar. Het leek hem £en goed begin voor een mooie reportage. En, het hoofd alweer vol plannen, haastte hij zich naar zijn bureau. HOOFDSTUK XI „Een jaar is zó om" In het grote restaurant van Schiphol zaten ze, aan een tafel voor het raam, om Mies uitgeleide te doen. Van Do ren, zijn vrouw en Mark. Mark vond het heel plezierig, dat hij uitgenodigd was, al betekende dit afscheid voor hem meer dan een oppervlakkige de monstratie van vriendschap. Naarmate haar vertrek naar Amerika nader kwam, besefte hij des te beter dat hij voor Mies méér voelde dan gewone vriendschap. Tijdens de gesprekken had hij ge merkt, hoe ze vol verwachting uitzag naar haar werk in de Nieuwe Wereld, waar ze het materiaal zou verzamelen voor haar proefschrift waarop ze straks zou promoveren. Mark liet zich nimmer in een hoekje duwen, wanneer het ging om het werk van de krant. Maar an zijn privè-leven was hij veeleer verlegen, bang zich op de voorgrond te dringen, en bevreesd beslissingen te forceren, te meer naar mate die beslissingen gewichtiger wa ren. Hij had tot gewoonte het voor en tegen van elke zaak nauwkeurig fte overwegen, en in eenzame uren op zijn kamer had hij het „probleem-Mies" Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%%> NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! meermalen met zichzelf behandeld. Een ander om raad te vragen, dat kwam niet in hem op. Dit ging alleen tussen hem en Mies en dit moest hij zeil uit dokteren, zo meende hij. En wanneer hij nu eens de balans op maakte, dan vroeg hij zich af of hij Mies wel mocht vragen, haar carrière vaarwel te zeggen voor een leven sa men met hem. Zij ging nu naar Ame rika, zou straks promoveren. En dan zou ze het geleerde toch in de praktijk willen brengen! Hij zelf had zich meer malen smalend uitgelaten over de meis jes, die de belastingbetaler en de oude- lui een hoop geld kostten om zich na de studie aan de" universiteit, van alle leerboeken en alle wetenschappen niets aan te trekken en lekker te trouwen. „Ze hadden naar een huishoudschool moeten gaan", had hij gestormd onder het gelach van de collega's, die zich daarover helemaal niet zo druk maak ten. En nu zou hij zelf Mies moeten vra gen, datzelfde te doen? Trouwens, zou Mies hem wel willen hebben? De jour nalistiek maakte je niet rijk. Hij had een goede baan aan De Avondpost. Tja, misschien werd hij nog wel eens hoofd- redakteur. Maar.was dat werkelijk zijn ideaal? Steeds sterker werd in hem het ver langen, z'n gaven op ander terrein nut tig te maken. Er was zo veel nood, zo veel ellende in de wereld en de mensen wisten er zo weinig van. Ook hier ech ter speelde zijn afschrik van forceren, van doortasten, hem parten. Hij wacht te tot hem een kans geboden werd, maar hij ging die kans niet opzoeken. Op het grote platform van het vlieg veld stonden de grote zilverblinkende vogels, als duiven op het nest, te wach ten tot ze konden uitvliegen. En tel kens weer maakte er één zich met da verend geronk van de koppel los, taxiede omzichtig naar de startbaan, om dan en'kele minuten later, met grote snelheid en dreunende motoren, voort te stormen tot de wielen losraakten van de grond. En even behoedzaam kwa men andere vogels terug op het nest, werden netjes gemanoeuvreeerd naar een plaatsje op het platform, de blauwe opstapwagens reden aan, de trap rolde voor de deur, en uit de neus van de machine schoof de bagage langs de transportband op de kleine platte wa gentjes, die straks met hun last de douane-zaal zouden binnenrijden. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5