(jroen 2tmrtsjéxels in het harL> ial inspraak met inzicht leiden tot uitspraken met uitzicht? artige woorden op druk bezochte hooravond voor de Benares inkeliers bang oor toekomst inny Ghampagner iw 'f1 Provinciën 10,— beloning .G 12 FEBRUARI 1971 84e JAARGANG No. 8544 N.V. v.h. Langeveld De Roo(j 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 rry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 et Advert. 20 ct per mm. excl. 4BTW houden. Hier liggen dan ook uitbrei dingsmogelijkheden voor twee stuks. Nu al bomen planten De heer J. W. Dekker was blij met het vele groen dat in de plannen is ge projecteerd. De ervaring heeft echter geleerd dat het lang duurt alvorens op Texel de bomen groot zijn. Daarom zou nu alvast met het aanplanten moeten worden begonnen. Dat was volgens de heer J. van Hoorn (direkteur gemeente werken) moeilijk omdat npg niet alle grond gemeente-eigendom is. Boven dien leveren reeds aangeplante bomen moeilijkheden op als met de bouw van huizen en aanleg van wegen wordt be gonnen. De heer G. J. van Heerwaarden vroeg of voor 110 woningwetwoningen in het plan Noord-West weer is gekozen voor het gebruikelijke type. Mr. Sprenger zei dat men in verband met de prijs min of meer gebonden is aan de huidi ge vorm, hoewel de architecten hun best doen om het aanzien zo aardig en gevarieerd mogelijk te maken. Bij de particuliere bouw zijn de mogelijkhe den natuurlijk veel groter. Mevrouw M. Veld pleitte voor het aanbrengen van dubbel glas in de hui zen in het belang van de geluidswering. Met de Pontweg en Akenbuurtsweg zo dichtbij kon het in Noord-West wel eens rumierig zijn. Mr. Sprenger zei dat dit een zaak van degenen is die de wonigen laten bouwen. De gemeente kan wel zo veel mogelijk geluid weren door het aanbrengen van boomgordels, zoals ook de bedoeling is. Op een vraag van de heer J. de Beurs antwoorde de heer Van Agteren dat de minimum grootte van een kavel industrieterrein 900 - 1000 m2 be draagt. De praktijk leert dat veel be drijven uit zuinigheidsoverwegingen anders kleinere percelen grond kopen en bij groei van het bedrijf te kort blij ken te hebben. Bij een bedrijf op het industrieterrein mag één woning wor den gebouwd. Zonde van het uitzicht De heer P. C. Keijser, de man die ten behoeve van het plan Noord-West on langs een grote oppervlakte grond aan de gemeente verkocht, was tegen hoge boomgordels. Hij vondt dat zonde van 't uitzicht. Mr. Sprenger wees erop dat ook het gezicht op Den Burg vanuit het landelijke gebied belangrijk is. Boven dien zullen ook zonder bomen maar weinig woningen vrij uitzicht op het omliggende land hebben. Verschillende aanwezigen waren van mening dat het onjuist is dat de toe komstige woonwijk Noord-West geen rechtstreekse uitweg heeft op de Aken buurtsweg. Nu moet alle verkeer van en naar deze wijk via de Beatrixlaan rijden. Bij monde van de heer Van Hoorn werd meegedeeld dat het ge meentebestuur van mening is dat de Akenbuurtsweg de belangrijkste in- en uitvalsweg van Den Burg is, derhalve een drukke verkeersader waar men lie ver niet rechtstreeks een woonwijk op (zie vervolg pagina 2) dichten. Dit werd mogelijk door het aan boord brengen van een generator waardoor de elektrische lieren in wer king konden worden gesteld. De hoop van menige jutter dat het schip de 1500 ton bielzen tropisch hardhout zou lossen, werd niet bewaarheid. Die 1500 ton is nl. nog geen derde van de laad- capaciteit en het hout kan dus van het ene naar het andere ruim verplaatst worden. Vandaag vlot? Gisterochtend vernamen wij dat de werkzaamheden naar wens vorderen en dat het er naar uitziet dat het schip tij dens de springvloed van vandaag kan worden vlotgetrokken. Als dat niet zou lukken kan het een paar dagen later worden want door het rustige weer, met wind uit de verkeerde hoek, blijft de waterstand tamelijk laag. Na het vlottrekken zal de „Benares" naar IJ- muiden worden versleept voor verdere reparatie. De kans dat het schip nor maal in de vaart komt is klein. De ma chines zijn niet te repareren, de romp is gehavend en de leeftijd van het schip (gebouwd in 1946) is zodanig dat de re derij de vrachtvaarder wel voor .de sloop zal verkopen. Bij het bepalen van het bergingsbedrag is de schrootwaarde dus een der uitgangspunten. De „Bena res" wordt nl. geborgen op basis van „No cure no pay" volgens Lloyds open form. Er wordt dus niets betaald als het schip niet vlot komt. De grootte van de bergingssom wordt door een on afhankelijke commissie van deskundi gen te Londen vastgesteld. Naast de waarde van schip en lading speelt het risico dat de bergers hebben gelopen een rol alsmede de kosten die de ber gers hebben gemaakt. De uiteindelijk toegewezen bergingssom moet door Doeksen en Wijsmuller in overleg wor den gedeeld. gifte beschikbaar is. Prijs per vierkante meter: 16,Kosten voor de gemeen te ƒ500.000,Alle in dit artikel ge noemde grondprijzen zijn exclusief 14°/o btw. Bouwlustigen die voor zichzelf een begroting maken moeten ook de notariskosten niet vergeten, zodat een bungalowterrein van gemiddelde groot te ongeveer ƒ25.000,gaat kosten, een bedrag waarvoor men tien jaar geleden nog een aardig huis kon bouwen. En het wordt nog duurder. Elk nieuw be stemmingsplan levert weer hogere grondprijzen op. Ook dat is een reden om de plannen met spoed gereed te krijgen. Op de vraag van de heer J. W. Dek ker om in de plannen Oost en Zuid- Oost voldoende is voorzien in parkeer- mogelijkheden, werd door de heer Mul der bevestigend geantwoord, waarbij hij wees op de 110 parkeermogelijkhe1- den in Zuid-Oost. Onbillijk De heer S. Kooij wees erop dat de Bernhardlaan momenteel wordt door getrokken naar de Beatrixlaan (krui sing met Kogerstraat). Het is dus dui delijk dat deze weg van algemeen be lang is maar toch worden de totale kos ten ervan uitsluitend gedragen door de genen die in het plan Oost wonen. De heer Van Agteren, direkteur gemeen telijk grondbedrijf, zei het ermee eens te zijn dat dit onbillijk is. Zeker een deel van de aanlegkosten zouden uit de algemene middelen moeten worden be kostigd. Het gemeentebestuur heeft dit geprobeerd maar van de provinciale griffie kwam steeds een categorisch „neen". De straatarme gemeente Texel moet zien dat alle kosten door het plan zelf worden gedekt; anders blijft goed keuring uit. Genoeg werk De gezamenlijke plannen betekenen een enorme vergroting van het aantal woningen in Den Burg. Dat deed me vrouw Bakker („Helios") vragen of Texel wel werk biedt voor zoveel men sen. Mr. Sprenger: We zitten nu nog in het stadium dat we ons afvragen of er woningen genoeg zijn voor zoveel men sen. Voor een teveel aan woningen hoeft men niet bang te zijn. Zelfs als de „eigen" behoefte is gedekt zal blij ken dat mensen die op het vasteland werken, op Texel willen wonen. Mevrouw Den Braven vond de 8 in het plan Noord-West geplande garage boxen wel wat te weinig. Volgens de heer Mulder kon dat wel eens meeval len omdat in de praktijk blijkt dat Tex elaars niet bereid zijn veel geld te be steden aan het stallen van hun auto. Vrijwel niemand is bereid de reëele huursom (gebaseerd op kosten van grond en bouwen) neer te tellen. Op het vasteland is een bedrag van 50, per maand voor een box heel gewoon. Op Texel vindt men 25,al veel te veel. De heer Roest had vergeefs gezocht naar sportvelden in de nieuwe plannen. Dat klopte want die zijn er niet in ge projecteerd, afgezien van een „trap veldje" in Noord-West. Men wil de sportterreinen graag in één complex (nabij SVT-terrein en zwembad) bijeen Iaak zonder inzicht leidt tot uit zonder uitzicht". Aldus citeer- W. H. Sprenger aan het begin dinsdagavond in „De Oranje- gehouden hooravond over de ïingsplannen voor Den Burg. een waarheid als een koe maar e hopen dat degenen die deze tot zich hebben laten door tot de konklusie zijn gekomen van het effekt van deze hoor- geen al te grote verwachtin- g hebben. Ongetwijfeld zullen s zijn die bij het bekijken van nitieve plan zullen merken dat gesties niet zijn overgenomen, isteld zullen vooral de mensen niet beseffen dat het belang bepaalde groepering niet altijd .temt met het algemeen belang. 1 vast staat is dat alle aan- en ngen die tijdens de hooravon- de laatste tijd zijn vernomen :et zijn genoteerd en dat zowel als minder zinnige geluiden se- illen worden bestudeerd. Aan van de hooravond van dinsdag Ir. Sprenger daarop nog eens i de nadruk. de orde kwamen de bestem innen Den Burg Oost en Zuid- in Burg Industrieterrein en Den -ii oord-West. Verreweg het inte- ifct was het plan Noord-West dat |i*Ébied tussen Gasthuisstraat, Aken- fllweg, Pontweg en Beatrixlaan be- "Sl De andere plannen zijn reeds leen groot deel uitgevoerd. Het Ïuid-Oost betreft het projekt voor nngwetwoningen (met 33 garage- waarvan de eerste huizen reeds g ewoond. Het plan Oost betreft 1 lordelijk deel van de Bernhard- net omgeving. Hier zijn onder de bejaardenwoningen en een dubbele premiewoningen en ows gerealiseerd. Uitgebreide ïliere bouwmogelijkheden biedt s Oostelijke zijde van de Bem an waar tot dusver alleen de ,ow van de heer C. J. v. d. Kooi Aanvankelijk waren hier zeer percelen grond uitgezet; ze zijn iner en de bungalows zullen in >mpacte groepjes rond pleintjes gezet. lE Variatie niet meer stomweg in rijen pro- n van woningen is overigens ■rkend voor de woningbouw in «stemmingsplannen. Men wil be- ^■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Overzicht van de toe- V, komstige woonwijk Den Burg Noordwest. Met uitzondering van de grond, die bij Astrid,,De Eyercoogh" en enkele parti- u culiere huizen aan de Pont- weg hoort, is het hele ge- bied tussen Akenbuurtsweg, Koger- straat, Beatrixlaan, Gasthuisstraat en Pontweg er voor nodig. Bij de bocht in de Beatrixlaan ziet men de heuvel", waarop een groep bungalows is geprojecteerd. Het plan omvat 110 woningwetwoningen, 98 vrije sector wo ningen, 97 premiewoningen en ca 40 be jaardenwoningen. Op de tekening ziet men aan de Beatrixlaan het geplande be jaardenhuis Sint Jan en schuin daarachter de kleuterschool. De woonwijk krijgt drie ontsluitingswegen: één op de Gasthuis straat en twee op de Beatrixlaan. kavel voor een ww-woning (184 m2) komt op ƒ5000,voor een premiewo ning (192 m2) op ƒ6000,en voor een vrijstaande woning (462 m2) op ƒ20.330,Premiebouw kan in rijen van meer dan twee stuks worden uit gevoerd. Dat voor de grond voor pre miebouw toch meer moet worden 'be taald dan voor ww-bouw hangt samen met de voorschriften die het verbieden in de grondprijs de posten „toelagen" en „onvoorzien" op te nemen. Van het 15 ha grote plan Noord-West kan slechts 8,25 ha voor bouwgrond worden uitgegeven; 6,75 ha is derhalve be stemd voor wegen, groen, speelplaatsen e.d. Uitvoering van het plan kost de gemeente 2,75 miljoen. Van het plan Den Burg Industrie terrein viel niet veel te zeggen. Het industrieterrein (aan Waalderweg-Ma- ricoweg) is voor een deel reeds be bouwd. De grond tot aan de nertsfarm van de heer F. Veenema komt nu ook beschikbaar voor uitgifte. De voorzie ningen voor een dergelijk terrein zijn veel eenvoudiger dan voor woonwijken waardoor 80% van de grond voor uit- wust met de saaie eentonigheid breken en vermijden dat men bij elkaar in de ramen kijkt. Was men veel eerder tot dit inzicht gekomen, dan zou men nu niet zitten met de grauw-fantasieloze complexen woningwetwoningen zoals in de afgelopen twintig jaar tot stand zijn gekomen. De heer Tj. Mulder, stedebouwkun dig tekenaar van de gemeente, vertelde dat in de nieuwe plannen rekening is gehouden met de behoefte aan kinder speelplaatsen. Er zijn diverse terrein- tjes aangewezen. Ook parkeerruimte is er zoveel mogelijk. Bij het complex van 99 ww-woningen zijn 115 parkeer- mogelijkheden: de 33 boxen en verder parkeerstroken langs de straten. In het plan Noord-West zijn slechts 8 garage boxen gepland, maar hier rekent men erop dat in de vorm van insteekha- vens en de terreinen van de particulie re huizen er voldoende parkeermoge- lijkheden zullen zijn. Heuvel Het aardige van het plan Noord- West is dat 't terrein vrij sterke hoog teverschillen (tot drie meter) vertoont. De grond wordt niet geëgaliseerd (zo als vroeger ongetwijfeld wel gebeurd zou zijn) maar tot een positieve factor bij het streven naar speelse variatie ge maakt. Het is de bedoeling dat op de heuvel in het terrein groepen bunga lows komen. Rond deze heuvel komt dan de een meter lager gelegen weg, bestemd voor locaal verkeer. In het plan Noord-West zijn 5 kinderspeel plaatsen geprojecteerd. Er komt veel openbaar groen, vooral langs Aken buurtsweg en Pontweg. Op de plaats waar nu nog de Zwalkersburcht staat wil men het nieuwe bejaardentehuis „Sint Jan" maken en er is ruimte voor een kleuterschool geprojecteerd. Het plan Noord-West biedt bouwmogelijk heden voor 98 woningen in de vrije sector, 110 woningwetwoningen, 97 pre miewoningen en 40 bejaardenwonin gen. Wat de ww-woningen betreft is ihet 't eerstvolgende project na de veel besproken en nu vrijwel gereedgeko men woningen in plan Zuid-Oost. Dat feit op zichzelf is al een aansporing om met de uitvoering van het plan Noord- West spoed te betrachten. In het plan zijn geen winkels of andere bedrijven mogelijk gemaakt; ook met de andere bestemmingsplannen van Den Burg is dat niet het geval; voor winkels e.d. blijft het centrum van Den Burg de aangewezen plaats. Grondprijs De gemiddelde grondprijs in Noord- West zal ƒ36,per m2 bedragen. Een A.s. weekend I na het geweldige succes van vorige week c, en toen die week en die JU week ervoor en die week weer daarvoor. de grandioze in de bc De enige dancing, waar een pilsje slechts 80 ct. kost. weekend is ook onze gezellige ■-bar weer geopend De .Benares" op de stenen bij West- Kapelle in mei 1966. terschip moest worden vernieuwd. Na dien wisselde de „Benares" van eige naar en heeft jarenlang gevaren on der de naam „Benarita". Kort nadat het de oude naam herkreeg liep het bij de Slufter op het strandkennelijk is aan de naam „Benares" weinig ze gen verbonden De afgelopen dagen is men bezig ge weest met het ontruimen van een der ruimen van de „Benares", om de reste rende gaten in de romp te kunnen De 4246 brt metende „Benares" die op het moment dat u dit leest mis schien nog op het strand bij de Slufter zit, is al eens eerder op de Nederland se kust gestrand. Dat was in 1966 en het gebeurde bij Westkapelle waar het schip op de stenen dijkglooiing liep. We werden daarop attent ge maakt door de heer P. J. Scha gen uit Oudschild die ons een foto uit mei '66 liet zien waarop zijn dochter Nellie po seert voor het onfortuinlijke schip. De Benaresvoer toen nog onder Zweed se vlag. Het schip liep bij de stran ding ernstige schade op; het hele ach- het briefje van vijf gulden het nummer 2 F.V. 049063. [beloning wordt elke week Joogd met ƒ5,tot max. I,maar kan onbeperkt hen gestopt.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1