Groen '^wartsj'exels in het L gemene reactie: Was dat nou alles? Ons" zeewater is bijna het schoonst velaars lieten zich vlot tellen Kleuren-tv voor jubilerende hoofd machinist Karsman t meer dan 15 weigeringen Bedankt Weekend tijd hamster tijd Pé Dé Corner ooreiland verplaatst Tegenstanders vuilstorting in beroep bij de Kroon Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. POP-RECORD-SHOW Burgerlijke stand SPORTPROGRAMMA Gereformeerden en Hervormden houden gezamenlijke diensten Leger des Heils collecteert Vrouvvenwereldgebedsdag GEEN PARKEER- PROBLEEM! SEA SIDE SIX MAART 1971 EXELSE 84e JAARGANG No. 8550 COURANT ,V. v.h. Langeveld De Roojj Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den 2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandabank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. excl. 4% BTW RT als elders in het land hebben op naar weinig mensen geweigerd werken aan de volkstelling. To- ïren er slechts 15 gevallen van ke weigering. Dat getal kan nog worden want er is gelegenheid teer. Van de uitgereikte telfor- tn is ruim 95°/o ingevuld binnen. ophalen bleken niet alle men- uis te zijn en was een tweede, vierde en zelfs vijfde bezoek kelijk. Ook bij het uitreiken van nulieren was niet iedereen thuis, tr mensen zijn die nog helemaal ormulier hebben ingevuld. In de de dagen en weken zal worden it hen alsnog te bereiken; in dat wil men graag dat het formulier met de teller wordt ingevuld, deze het direkt weer kan mee- 5 tellers die op Texel op pad zijn ;t waren over het algemeen zeer en over de ontvangst die men kreeg. In slechts een viertal ge werd de teller niet in huis ge- De tellers hebben heel wat kop- :fie, thee of chocolade gedronken er nog veel meer geweigerd om- na vier of vijf kopjes echt geen •er hebt het afhalen van de formulieren algemene reaktie: wat dat nou Door de publiciteit en de .protest- hadden velen het gevoel gekre- at het toch wel om een tamelijk ete vragenstellerij ging. Assistentie veel mensen hadden moeite met het invullen. De tellers hebben in die gevallen graag geassisteerd. Bij de con trole kon al direkt een voor de ge meente nuttige konklusie worden ge trokken- veel mensen zijn op Texel verhuisd zonder daarvan kennis te ge ven op het raadhuis. Niet iedereen weet dat men verplicht is e«en verhui zing binnen vijf dagen bij het bevol kingsregister bekend te maken. De tel lers hebben hun handen volgehad. Voor velen ging er meer tijd in zitten dan zij hadden verwacht, vooral door de mensen die overdag niet thuis waren (werkende vrouwen e.d.) en daarom 's avonds bezocht moesten worden. booreiland Trans Ocean I van and N.V. dat sinds 10 november >ij het Inschot in de Waddenzee gas heeft geboord, is maandag :eeslepers naar een nieuwe boor- op de Noordzee gesleept en is ig op haar poten gezet. Zoals ge- heeft de Trans Ocean I op twee |en in de Waddenzee gas aange- Na twee testen kwam men tot inklusie, dat er een economisch ire hoeveelheid gas onder de |enzee zit en heeft men bij Gedepu- Staten van Friesland een win- oncessie aangevraagd voor een deel van het Waddengebied van 'eer 40.000 hectare. Op één punt dit gebied aan het Petroland isiegebied Leeuwarden. De bodem Noordzee, waar het boorplateau tst werd, 50 mijl zuidwest van .elling, moest eerst door duikers rakken e.d. worden onderzocht, pply is in handen van rederij en en deze huurde hiervoor af de (5 van Sj. Cousijn, die er met drie rsmannen heen trok. Het ligt in doeling van de N.V. Petroland een boortoren in de Waddenzee te ien. Deze komt dan te staan te er het vaarwater Oude Vlie en vermoedelijk begin juli worden bracht. De werkzaamheden met betrek king tot de volkstelling zijn, voor zover de inwoners hiermede te maken hadden, grotendeels afge rond. Allen die hebben meege werkt aan het welslagen hiervan, zowel tellers als getclden, zijn wij zeer erkentelijk voor de ver leende medewerking. Het aantal weigeringen is gering geweest. Zowel bij het uitreiken als het ophalen van de vragenlijsten ble ken verschillende inwoners niet thuis te zijn. Soms zijn zij 4 of 5 maal bezocht. Geprobeerd zal worden hen in de komende dagen en weken nog eens te bereiken. Wanneer u al ingevulde vra genlijsten hebt, wilt u dan zorgen dat deze ingevuld zijn? Dit ver gemakkelijkt de taak van de tel ler. Voor het geval u nog voor de eerste maal bezocht moet worden zou het gemakkelijk zijn wanneer de vragenlijsten samen met de teller worden ingevuld. Voor eventuele vragen of wen sen kimt u zich ook telefonisch in verbinding stellen met de ge meentesecretarie, tel. 3041, toes tel 141 of 140. Bij voorbaat danken wij u voor uw medewerking. Organisatie volkstelling Texel Vrijdag 5 maart Den Burg, hotel 'De Oranjeboom', 20.00 toneelvereniging U D.I. met „Antje Mikmak". Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur, bijeenkomst Texelse modelbouwclub. Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel' 14.30 uur, jaarvergadering Ver. Texel tot verwerking van uit nood geslach te en gestorven dieren. Den Hoorn, „Ons Huis", 20 uur, vrou wenwereldgebedsdag Zaterdag 6 maart Den Burg, hotel 'De Oranjeboom', 20.00 toneelvereniging U.D.I. met „Antje Mikmak". De Koog, „De Buteriggel", 20.00 uur, uitvoering „De Duinkanters" met „Sterker dan goud". Zuid-Eierland, „Bethel", 20.00 uur, to neeluitvoering met „Trekpleister" en „Joop ter Heuls vrolijke HBS-tijd". Zondag 7 maart Den Hoorn, „Loodsmanswelvaren", 13.00 - 14.00 uur, start openingswan deltocht. Dinsdag 9 maart Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur jaarvergadering woningbouwvereni- gmg. Oosterend, „Jatry", 20.00 uur, leden vergadering VVV Woensdag 10 maart De Cocksdorp, Herv. pastorie, 20.00 u., bijeenkomst Marcus-kring. Vrijdag 12 maart Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, bij eenkomst fotoclub De Kiekendief. Den Burg, hotel 'De Oranjeboom', 19.30 uur, veiling goederen en diensten ten bate van G.V.T. Den Hoorn, „De Waldhoorn", 20.00 uur, uitvoering „De Vriendenkring" met „De man, de vrouw en de moord". Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur, carnavalsvoorstelling „St. Jan" met „We komen niet uit met ons pen sioen". Den Burg, Eben Haezer, 20.00 uur, zen dingsavond. Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst Teotelse modelbouwclub. BENOEMD In haar vergadering van 1 maart 1971 heeft de gemeenteraad van Tubbergen tot hoofd van haar openbare lagere school te Manderveen benoemd de heer G. J. W. Rikken, thans nog onderwijzer aan de St. Jozefschool te Den Burg. Deze vierklassige openbare bassisschool wordt bezocht door 50% leerlingen uit R.K. en 50% uit Prot. Chr. gezinnen. De benoeming in vaste dienst zal medio mei ingaan. Met de aanleg van een vuilbegraaf- plaats nabij het Licht van Troost kan voorlopig niet worden begonnen omdat e enaantal tegenstanders in beroep is gegaan bij- de Kroon. De hinderwetver gunning die door de gemeente en door Gedeputeerde Staten was afgegeven, zal dus worden opgeschort. De tegen standers blijven van mening dat het niet verantwoord is een vuilstortplaats aan te leggen in dit duingebied omdat verwacht wordt dat het een bron van waterverontreiniging in dit nu nog schone gebied zal blijken te zijn. Ge probeerd wordt tijd te winnen om met een alternatief voorstel voor vuilstor ting te kunnen komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiif iiiiiiKiiiiiiHiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiliiliililiiiiiiiiiililiHUiiiiii a.s. zondag AS JE GOGUM BENT J De heer C. P. Karsman (63) heeft woensdag zijn 40-jarig jubileum in dienst van de N.V. Teso herdacht. Hoe wel zo'n jubileum bij Teso een verre van alledaagse gebeurtenis is, werd de herdenking op bescheiden wijze ge vierd, in verband met recente tragische familieomstandigheden. 's Morgens werd in het havenrestaurant een hul digingsbijeenkomst gehouden» waarbij Raad van Commissarissen, direktie en afgevaardigden van het personeel aan wezig waren. Cornelis Pieter Karsman kwam in 1931 als stoker bij Teso. In 1938 volgde zijn vaste aanstelling als machinist; hij was opvolger van de heer Pongers die het jaar tevoren was overleden. Thans is de heer Karsman hoofdmachinist. President-commissaris C. J. de Lugt zwaaide de jubilaris veel lof toe; hij prees vooral 't verantwoordelijkheids gevoel waarvan hij voortdurend heeft blijk gegeven. Van stoom naar stroom De heer Karsman paste zich soepel aan bij de technische veranderingen die Teso in de loop der jaren beleefde. Aanvankelijk werkte hij met stoom machines; later werden het dieselmoto ren en nu staat hij op schepen met die sel-elektrische voortstuwing. Zeven jaar geleden haalde de heer Karsman nog zijn binnenvaartsdiploma B om te kunnen voldoen aan de steeds hogere eisen. Direkteur M. C. de Gorter schetste de goede verstandhouding die de heer Karsman met het overige per soneel onderhield. Ook persoonlijk zei hij zich zeer met de heer Karsman ver bonden te voelen, gezien de langdurige jperiode waarin nauw werd samenge werkt. Met enige spijt constateerde de heer De Gorter dat de heer Karsman in 1973 met pensioen gaat en hijzelf in van 24 februari t.e.m. 2 maart 1971 Geboren; Robert Pieter, zv. Pieter Kikkert en Tineke A. Verseput; Sabri- na Jolanda Susanna, dv. Gijsbertus van der Vring en Liesbeth F. J, Marinus; Arjan Siméon, zv. Adriaan Sleutel en Geertje R, van der Zwaag; Nancy Mac Millan, dv. Theodorus van Asperen en Mary M. M. Atkins; Marleen Johanna Maria, dv. Johannes P. Witte en Mar tha C. Bakker; Linda, dv. Anne M. D. Kuiter en J. G. de With; Sandor Dimi- try, zv. Adriaan C. Mantje en W. E. Groot. Ondertrouwd: Jurrien Tuinema en Aly Vlaming; Herman C. Bosch en An na K. van der Knaap. Overleden: Johanna M. van Heer- waarden, ev. Zijm, oud 79 jaar, wo nende te Den Burg. De VVV heeft er weer een mooi „verkoopargument" voor Texel bij: het zeewater bij ons eiland is ongeveer het schoonst van het hele land. Dat is de voor ons verheugende uitslag van het onlangs gehouden onderzoek naar de mate van verontreiniging van het Nederlandse zee- en binnenwater. De resultaten van dit onderzoek versche nen in het jongste nummer van de Consumentengidshet maandblad van de Consumentenbond te Den Haag. Het zeewater van de Waddeneilan den kreeg de hoogste waardering: schoon. Een vergelijking tussen de Waddeneilanden onderling leert dat Texel in een gunstige hoek ligt want 't aantal colibacteriën per milliliter be droeg slechts 0,1 tegen Vlieland 0,9; Terschelling 0,7, Ameland 0,9. Alleen 1975. Hij vond dat Karsman die twee jaar ook nog maar moest blijven. Namens de n.v. bood de heer De Lugt een kostbaar geschenk aan: een kleuren tv. Namens het personeel werd o.m. een kijker overhandigd. Een atten tie was er ook van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel waarvan de heer Karsman bestuurslid is ge weest. 's Morgens en 's middags Zondag (7 maart) houden de gerefor meerde en hervormde kerk van Den Burg weer gezamenlijke diensten in het gebouw van de Gereformeerde kerk. Gehoopt wordt op veel belang stelling van beide kerken. Men hoeft in ieder geval niet bang te zijn dat het gebouw te klein zal zijn. Het aantal kerkgangers dat in deze „stille" tijd van 't jaar gewend is om naar de kerk te gaan kan ook bij een gezamenlijke dienst makkelijk in het Geref. kerkge bouw een plaatsje vinden. Het is de bedoeling op 21 maart a.s. weer geza menlijke diensten te houden in een nog nader te bepalen gebouw. Onder leiding van de Kapiteins Jas pers zal ook dit jaar het Leger des Heils, korps Den Helder, in het kader van de landelijke Nationale inzameling een collecte houden op Texel. Een twintigtal heilsoldaten zal hiertoe maandag 8 maart op het eiland ver toeven. Op ieder wordt het beroep ge daan, ook deze keer weer een bijdrage te leveren ter ondersteuning van het veelomvattende werk van het Leger. ZATERDAG 6 MAART 1971 Afdeling Noordholland Oosterend-Alcm. Victrix 2, 14.15 u. Junioren Callantsoog-Oosterend, 16.15 uur Adspirantcn Breezand Boys a-ZDH b, 16.15 uur (vertrek boot 15.00 uur) Texel a-Cocksdorp a, 15.00 uur Tex. Boys a-De Koog a, 15.00 uur Oosterend b-Tex. Boys c, 16.15 uur Texel c-Tex. Boys b, 15.00 uur Pupillen Afdeling A ZDH a-De Koog a, 15.00 uur Cocksdorp a-Tex. Boys a, 14.30 uur Tex Boys b-Texel a, 14.00 uur Afdeling B Oosterend c-Cocksdorp b, 13.30 uur ZDH b-Texel d, 14.15 uur ZONDAG 7 MAART 1971 4de klas A K.N.V.B. TexeKKolping Boys, 14.30 uur Afdeling Noordholland Kwadijk-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Strandvogels-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Kreileroord-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Con Zelo-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Cocksdorp-Wiron, 14.30 uur Flevo 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Tex. Boys 2-Helder 7, 14.30 uur Oosterend 2-Callantsoog 3, 14.30 u. Kaagvogels 4-Tex. Boys 3, 14.30 u. (vertrek boot 13.00 uur) De Koog 2-Winkel 2, 14.30 uur Wiron 3-Texel 5, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel 4-©irkshorn 3, 12.15 uur Junioren St. Boys-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) W.Waard-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Adspiranten Zeemacht a-ZDH a, 12.00 uur Flevo e-Texel b, 14.30 uur (terrein DWOW) (vertrek boot 13.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Na de goede prestatie van de laatste twee weken, kan Texel 1 nog lang niet op de lauweren gaan rusten. ZAP won nl. afgelopen zondag en we móéten dus zondag wel winnen van Kolping Boys. Allemaal er tegenaan en dan gaat het lukken. Texel 2 krijgt een heel zwaar num- (zie vervolg pagina 2) van Schiermonnikoog wordt vermeld: minder dan 0,1. Het is duidelijk dat deze theoretische verschillen van enig belang zijn te achten, maar een pret tig idee is het wel. Propaganda Ongetwijfeld is het feit dat Texel in een brandschone zee ligt, van grote propagandistische waarde maar het is dan wel zaak dat Texel die propagan da zelf maakt. Gebeurt dat niet, dan is het juist anti-reklame want de vervui- lingscijfers voor de Hollandse kust in het algemeen zijn helemaal niet gun stig. Het zijn vooral de termen „nog minder schoon", „vuil", „vuiler" die op vrijwel alle badplaatsen in Zuidholland betrekking hebben. Noordholland is al veel beter, daar geldt voor plaatsen als Callantsoog, Egmond, Wijk aan Zee en Zandvoort de term „minder schoon". Het zijn de alarmerende vervuilings- cijfers die naar buiten de meeste in druk maken. De praktijk heeft inmid dels wel geleerd dat dergelijke ongun stige geluiden in de Duitse pers breed worden uitgemeten. Zelfs als de Wad deneilanden als gunstige uitzondering zouden worden vermeld, dan nog wordt voor de oppervlakkige lezer de indruk gewekt dat het aan de Hollandse kust maar een vieze troep is. En bij Holland hoort ook Texel. Dit wetende en ook wetende dat van alle publiciteit be treffende milieuhygiëne door het pu bliek gretig wordt kennisgenomen, ligt hier een voor de hand liggende taak van de VW Texel. Maar ook voor de nog op te richten „commissie leefbaar heid" die ervoor moet zorgen dat nu eindelijk eens ernst wordt gemaakt met het opruimen van de rommel die grote delen van het beroemde landschap ont siert. In meer dan één opzicht zal dan kunnen gelden; Texel, een schoon land in een schone zee. In aanvulling op eerdere berichten inzake de wereldvrouwengebedsdag vermelden wij dat ook in De Cocksdorp en De Waal gebedsbijeenkomsten wor den gehouden. De bijeenkomst in De Cocksdorp heeft vrijdag (heden) plaats in het verenigingsgebouw bij de Herv. kerk, aanvang half acht. De bijeen komst in De Waal wordt, ook vanavond gehouden, ten huize van mevrouw Bur ger, Vermaningspad, aanvang acht uur. Bij ons MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat Zaterdag en zondag Vrijdag: discotheek.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1