Groen in het harL, 'el gepraat over reeds ingevoerde VVV -reserveringsdienst Aanleg haven wordt 16 april aanbesteed se DUINKANTERS ZEER GOED IN EMOTIERIJK STUK chts 4 stemmen tegen contributieverhoging ïilwaterpubliciteit ook voor Texel zeer nadelig Ook bassin voor waterfabriek OS isei ar ddenstand kwam aal over de brug -4 bestuur van dc VW heeft het tel voor dc nieuwe regeling van W-reserveringsdienst aangehou- In de donderdagavond gehou- algemene vergadering in hotel Oranjeboom" werden nogal wat ren tegen dit plan geuit, voor een grijk deel als gevolg van het feit e exploitanten tevoren niet over aktijk van een reserveringsdienst i gepolst. Ze gaven er blijk van precies te weten waarom het ging iurfden daarom niet akkoord te Een eindeloze discussie waarbij ne misverstand na het andere op- s het gevolg. Het middcr- lelijke uur was reeds gepasseerd voorzitter VV. A. Visser tenslotte itelde de reserveringsdienst op- v aan de orde te zullen stellen in linnenkort te houden vergadering de statutenwijziging. Tevoren zal |de betrokken bedrijfsgroeperingen leg worden gepleegd. ïRijkswaterstaat wenst asfaltweg naar Hors Raad van State behandelt Ceres-kwestie DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers panl 9 MAART 1971 EXEL iN.V. v.h. I angeveld De Rooü 11 Den Burg, Tcxel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 84e JAARGANG No. 8551 COURANT Versclitfnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. cxcl. 4% BTW vergadering werd wel gevraagd lord te gaan met de begroting voor T72 hoewel daar een ïnkomsten- jvan ƒ5000,(baten uit de reser- Igsdiensl) in was opgenomen. Zon- 1 reserveringsdienst zou men dus leen tekort van die grootte blij- ptten. De voorzitter beloofde ech- bij het niet aanvaarden van een re- |ringsdïenst, dat het bestuur dan dekkingsmiddelen zou zoeken bg hij kennelijk zelf niet in waar geld vandaan zou moeten komen. reserveringsdienst heeft twee Jignjke pluspunten. Het is een an commerciële aktiviteit waar- 1 WV een belangrijke bron van isten aanboort en bovendien voor- het in een duidelijke behoefte van Vakantieganger. De wijze waarop 1 nu een vakantie op Texel moet hgeren (afgezien van de all-in rei- I is volkomen uit de tijd. Wat moet die nu naar Texel wil onder- ikswaterstaat wil het zandpad dat van de Mokweg naar paal 6 op ors vervangen door een asfaltweg een breedte van 2 Ms meter. Dc weg [t een lengte van ongeveer 800 me- m volgt de duindijk tussen de twee vatermeren. De aanleg van de weg trijdig met het bestemmingsplan, r B. en W. willen toch een aanleg- unning verlenen met toepassing artikel 46, lid 8, van de wet op de atelijke Ordening. Dat betekent dat -erzoek van Rijkswaterstaat met de horende tekening vanaf heden s weken ter inzage ligt op de ge melijke secretarie. Gedurende die kunnen schriftelijke bezwaren wor- ingediend bij B. en W. tegenstelling tot wat de adverten- elders in deze krant vermeldt, is geen voetpad maar een (smalle) die is bestemd voor autoverkeer Rijkswaterstaat. Anderen mogen er i gebruik van maken en daarom t aan het begin van het pad een 5oom. Sleuteltjes om deze boom te ien openen worden in het bezit ge- i van de gebruikers en van ande die om zeer dringende redenen van weg gebruik willen maken, zoals dweer e.d. Rijkswaterstaat zegt de nodig te hebben voor haar onder- iswerkzaamheden aan de duinen in omgeving. De wagens met mensen materiaal kunnen de Hors nu moeï-i of via een omweg bereiken. Het ïn door het duinzand over telkens Te routes veroorzaakt vrij de. nemen? Hij vraagt om inlichtingen bij de VVV en krijgt dan het bekende blad ,,Voor Vrienden van Texel" waaruit hij een vakantieadres kan zoeken. De ad- spirant vakantieganger moet dan zelf aan het werk. Hij belt op naar deze en gene, schrijft briefkaartjes enz. Vaak vergeefs want vooral in de drukkere periode zal de gevraagde akkommoda- tie al bezet zijn. Hoe vaak zal het ge beuren dat de klant de moed opgeeft en zijn heil elders aan .de kust of in het buitenland gaat zoeken? Ongetwijfeld gaan bij de huidige methode duizenden vakantiegangers voor Texel verloren, vooral als men weet dat de buitenland se vakantiegebieden het hun gasten heel wat gemakkelijker maken. Overal kan men tegenwoordig reizen boeken. Men vraagt een folder, stuurt een kaartje en alles wordt verder kant en klaar geregeld door het betrokken reis bureau. Die funktie van reisbureau wil de VVV nu gaan vervullen door niet alleen, zoals tot dusver, de gratis in formatie te verstrekken en de klant verder aan zijn lot over te laten maar door zelf de akkommodatie te bespre ken. Zowel de vakantieganger als de gastheer moeten voor deze dienstverle ning iets betalen; elk 3°/o van het lo- giesbedrag. De klant heeft dat er graag voor over want hij is van veel romp slomp en kosten af en ook de gastheer zal het iets waard zijn dat de VVV tracht bij hem de „gaatjes" op te vul len zodat hij vooral in de perioden vóór en na het drukke seizoen tot een betere exploitatie komt. Niets verplicht Belangrijk is dat niemand verplicht is van de reserveringsdienst gebruik te maken. Wie zonder reserveringsdienst zijn kamers bezet krijgt, kan daarmee gewoon doorgaan en er wordt dan ook niets betaald. Tegen het systeem zijn ook bedenkingen geuit. Degenen die de adressen voor de klanten uitzoeken dienen strikt objektief te zijn en zich alleen te laten leiden door de wensen van de klant. Een ander bezwaar hoor den we op de vergadering van een ho telhouder. Hij vond dat men bij een re serveringsdienst een deel van de „aar digheid" van het ondernemerschap af haalt. „Het is niet bevredigend dat een ander jouw akkommodatie moet verko pen. Je hebt het gevoel dat je het zelf veel beter zou doen, gezien het belang dat je er zelf bij hebt". Overigens zal de praktijk wel de beste leermeester blijken. Feit is dat er wat moet gebeuren want zoals het nu gaat, kan het niet meer. De mensen willen een vakantie kant en klaar ge organiseerd zien. Het was direkteur J. W. Dekker die vurig betoogde voor de reserverings dienst. Zijn argumenten klonken niet aan dovemansoren, ook met bij de aar zelende hoteliers want die waren alleen kopschuw omdat ze niet wisten hoe de reserveringsdienst in de praktijk zou draaien. Geen overleg Aan het begin van de vergadering was een brief voorgelezen van de Ho- recaf (Ned. Bond van werkgevers in hotel-, café- en aanverwante bedrij ven), ondertekend door de heer J. P. Kikkert van „Juliana" uit De Koog, waarin men schreef niet gelukkig te zijn met de wijze waarop de reserve ringsdienst tot stand is gekomen. Er had overleg met de belanghebbenden moeten zijn; zoals de zaken er nu voor staan is men tegen. In de vergadering bleek dat de heer Kikkert dacht dat het reserveringssysteem dit jaar al van kracht zou zijn. Het gaat echter om het boekjaar 1971-'72. Vierkant tegen stander van een reserveringsdienst toonde zich de heer J. Venneman. Op grond van de gebrekkige gegevens die hem ter kennis waren gekomen con stateerde hij: er komt niets van te recht. Hoewel slechts enkele mensen aan deze discussie deelnamen, waren er ook positieve geluiden. Dat het pu bliek inderdaad vraagt om kant en klare reizen blijkt niet alleen uit het succes van de all-in aktie maar ook van de Libelle/NS reizen. Het was de heer Van der Brink die daarop wees. De heer J. W. B. v. d. Meer was vóór zwaar van de heer Venneman was dat hij bij reserveren door de VVV niet wist welke personen hij in zijn bunga lows zou krijgen. Hij had op dat ge bied slechte ervaringen. De heer Dek ker; de mens lijdt het meest van het lijden dat hij vreest. Uitstel Men had de reserveringsdienst er donderdag zeker wel kunnen doordruk ken aangezien egn ruime meerderheid van de aanwezigen voor was. De be zwaren kwamen echter uit de meest belanghebbende sector; daar zal men straks mee samen moeten werken. Toen bleek dat men daar ook zelfs geen principeuitspraak wilde doen, oordeel de het bestuur het verstandiger de beslissing uit te stellen tot de volgende vergadering. Intussen zal dan overleg met de betrokken bedrijfsorganisaties worden gevoerd. Merkwaardig Wat 't onderwerp reserveringsdienst betreft, was donderdagavond sprake van een merkwaardige situatie. Zoals uit het bovenstaande blijkt werd hevig over het voor en tegen van een reser veringsdienst gediscussieerd als of het ging om het al of niet invoeren. En dat terwijl de reserveringsdienst van de VVV al meer dan een jaar draait! Het invoeren van de reserveringsdienst is overigens een bevoegdheid van het be stuur; de leden hoeven daarover met te stemmen. Het punt stond dan ook niet als zodanig op de agenda. Waar het wél om ging was de financiële re geling bij deze reserveringsdienst. In- plaats van een vast bedrag per boeking wil de VVV overschakelen op een sy steem waarbij zowel de gast als de gastheer 3% van het logiesbedrag aan de VW betaalt. Met dit geld kan een fonds worden gevormd waar uit extra propaganda-aktiviteiten kun nen worden bekostigd, zoals de circa ƒ40.000,kostende fraaie 4-seizoenen- folder die op het verlanglijstje staat. Dat er donderdag toch over gepraat kon worden, hing samen met het feit dat de te verwachten inkomsten uit de re serveringsdienst in de begroting voor 1971-'72 waren geraamd. Dit jaar wordt nog op de oude wijze gereser veerd. De heer Houwing had zich voor de bestuursverkiezing niet herkiesbaar gesteld. Zijn plaats in het hoofdbestuur werd ingenomen door de heer H. Wuis (zie vervolg pagina 2) Op donderdag 13 mei a.s. zal de Raad van State het beroep behandelen dat door B. en W., de gemeenteraad en de N.V. Ceres is ingesteld tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten om geen goedkeuring te hechten aan het bestemmingsplan Ceres". Zo^ls bekend staat het omstreden be stemmingsplan de bouw toe van een groot hotel met congresruimte, zwem bad, sauna e.d. in het poldertje Ceres, twee kilometer ten zuiden van Oude- schild. Evenals de velen die tegen dit plan bezwaar hebben gemaakt, was men bij G.S. van mening dat het Ce- res-hotel het landschap ter plaatse op onaanvaardbare wijze zou schaden. B. en W. en de gemeenteraad dachter er anders over en gingen tegen deze af wijzing in beroep bij de Kroon. De Kroon laat zich adviseren door de Raad van State die de kwestie momenteel in studie heeft en op 13 mei de verschil lende voor- en tegenstanders zal horen. De zitting van de Raad van State be gint om 11 uur 's morgens in het Bin nenhof te Den Haag, aanvang 11 uur. De behandeling is openbaar en derhal ve vrij toegankelijk. DE KOOG Met veel succes bracht de Koger toneelvereniging „De Duin- kanters" zaterdagavond het vier bedrij ven tellende toneelspel „Sterker dan goud" van Martin van Spaandonck. De voorbereidingen waren nogal moeizaam verlopen. Er was een groot verloop on der de spelers en bovendien was het moeilijk voor elke rol de juiste bezet ting te vinden. Dat men hier tenslotte toch in is geslaagd werd bevestigd door dc enthousiaste reakties na af loop van de opvoering. Ook het zoeken van een geschikte ruimte was niet een voudig geweest, maar uiteindelijk vond inen mevrouw v. d. Veen van „De Bu- teriggel" bereid een zaal beschikbaar te stellen. Zij kreeg hiervoor zaterdag avond een bloemstukje aangeboden als blijk van dank. Ondanks het ijzig kou de weer was de zaal goed bezet. In „De Butcriggel" had men echter dc grootste moeite om de zaal warm te stoken. Vooral bij de ramen zaten veel toe schouwers te huiveren; sommigen trok ken hun jas aan. Het verhaal start in het uitgaanscen trum van een grote stad. Het wat jach tige, maar toch aanvaardbare bestaan van barhouaste'r jTonia en haar huisge note Elly groeit tot een onhoudbare situatie door de komst en invloed van neef Henk. Hij is een jonge intellek- tueel, die meer brood ziet in het amu sementsbedrijf dan in het volgen van een studie. Aanvankelijk is hij zeer succesvol en weet een vooraanstaande plaats in de zakenwereld te veroveren. Na verloop van tijd blijkt hij echter niet opgewassen tegen de specifieke ei sen die het milieu van bars en nacht clubs stelt. Tot groot verdriet van Elly, waarmee Henk inmiddels getrouwd is, en zijn beste vrienden en trouwe on dergeschikten is er na een jaar weinig veel Ëde reserveringsdienst; hij wilde dat er dit jaar al mee werd gestart. Een be- Op vrijdag 16 april zal te Haarlem de aanbesteding worden gehouden van een voor Texel uiterst belangrijk wa terbouwkundig werk: de aanleg van een werkhaven ten noorden van de be staande haven van Oudeschild alsmede een inlaatbassin ten behoeve van de elektriciteits- en waterfabriek. Het bo venstaande maakt een eind aan een pe riode van jarenlang wachten. Zoals be kend zal de werkhaven (zeven keer zo groot als de bestaande haven) in eerste instantie dienen voor het drijvend ma teriaal dat nodig is voor de verhoging van de Oostelijke zeewering van Texel. Er is echter zoveel ruimte dat dc snel groeiende kottervloot er vrijwel direkt ook gebruik van kan maken en dat be< tekent de oplossing van veel misère. Do oude haven kan daardoor meer plaats bieden aan jachten en op den duur tot een volwaardige jachthaven worden gemaakt: ook een economisch belang van de eerste orde. Het inlaatbassin ten behoeve van de water- en elektri citeitsfabriek sluit in noord-oostelijke richting ongeveer op de nieuwe haven kom aan en beslaat ook een indruk wekkende oppervlakte; ongeveer vier keer de grootte van de bestaande Ou deschilder haven. Het inlaatbassin is bedoeld als voor raadkamer voor de elektriciteits- en waterfabriek. Bij hoog water loopt het via een automatisch werkend inlaatge- maal vol. Langdurige perioden van la ge waterstand kunnen ermee worden overbrugd. Mocht het bassin bij zeer lang aanhoudende oostenwind toch leeg raken (het is praktisch ondenkbaar dat dit ooit zal voorkomen) dan wordt water van de fabriek zal dan niet in overgegaan tot recirculeren. Het koel- zee maar in het bassin worden gestort. Werkhaven en inlaatbassin zullen een langgerekt gebied beslaan dat reikt tot „De Hornt". Werkhaven Binnen een maand na de aanbeste ding moet de gunning volgen. Ver wacht mag worden dat de werkzaam heden eind mei zullen zijn begonnen. Het projekt kan in ruim een jaar wor den voltooid. Het graafwerk zal in het meest noordelijke gedeelte beginnen. De planning is zodanig dat de water en elektriciteitsfabriek eind volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Er moet dus op worden gerekend dat ook in de zomer van 1972 nog met schepen drinkwater moet worden aan gevoerd. Het uitblijven van de aankondiging van de aanbesteding heeft voortdurend ongerustheid en onzekerheid veroor zaakt. Vorige week werden over deze zaak nog vragen gesteld door het SGP- kamerlid ir. H. van Rossum. Hij vroeg de minister van Verkeer en Waterstaat of hij bereid was de aanbestedingsda tum te noemen omdat dit van grote psychologische betekenis zou zijn. meer van hem over, dan een geestelijk en lichamelijk wrak. Zijn concurrenten, met name bar-exploitant Kareltje zien zijn ondergang met vreugde tegemoet en trekken tenslotte profijt uit zijn fail- lisement. Op het rustige, om zijn scha pen en geïsoleerdheid door Henk fel- gehate en bespotte Texel komen de overspannen zenuwen tot rust en de problemen tot een oplossing. Voor dat het zover is wordt echter menige traan gelaten en vallen vele harde woorden. Bezield spel Van alle spelers kan gezegd worden dat zij zich ten volle ingezet hebben en zich opvallenc) goed inleefden in de situatie. Dat er zo bezield gespeeld werd, is niet in de laatste plaats te danken aan de regie die in vertrouwde handen was bij de heer A. D. Blok- v.d. Velden. De gebeurtenissen spelen zich af in de gezellige, rommelige woonkamer van café-houdster Tonia, die ondanks een hartkwaal graag de lakens uitdeelt en zich overal mee be moeit. De vertolking van deze rol door mevrouw Bakker-Buysman was zeer geslaagd. Kostelijk waren vooral de ge sprekken met het meisje Anneke, dat met een onschuldig gezicht en lieve maniertjes steeds de zwakke plekken van de oudere vrouw wist te raken. Dean van Koningsveld speelde de fan tasierijke, dromerige en brutale tiener heel natuurlijk. Vooral haar kattige opmerkingen waren levensecht. Haar broer, de 'miskende' kunstschilder werd door Hans Bakker leuk uitge beeld. Met wijdse gebaren en gloedvol le betogen droeg hij zijn artistieke ge voelens uit. Een gereserveerder hou ding moest mexvrouw J. van Egmond- van Tatenhove aannemen als Elly, de vrouw van zakenman Henk en tevens de grote liefde van kunstschilder Jan. Zij slaagde hier uitstekend in. De rol van geslaagd zakenman en later totaal ontredderde en onbegrepen figuur was H. van Splunter op het lijf geschreven. Er waren momenten, dat men zou ver onderstellen, dat hij werkelijk een ver loren alcoholist is geweest. De sterk wisselende stemmingen eiste een groot aanpassingsvermogen en akteertalent. De heer Van Splunter bleek beide in ruime mate te bezitten. Nieuw talent heeft de vereniging er trouwens bijge- kregen door Jeanette Groenhof. Een waardevolle aanwinst. Zij maakte haar debuut met een heel originele en grap pige creatie van het hulpje Minet. Alle moeilijkheden werden door haar op kordate wijze aangepakt, in het bijzon der als het de barbediende Jaap betrof. Haar stelregel „Je mot ze gr óóg hou- we" was het uitgangspunt van een nog al hardhandig optreden. Klaas Bonne liet zich deze behandeling echter vrij onverschillig welgevallen. Zijn spel was eenvoudig en soms wat erg be scheiden. Een aardige, tamelijk korte rol had tenslotte de heer A. Schoo als de gehaaide bar-exploitant Kareltje. Hij voelde zich goed thuis op 't toneel. Sporadische haperingen in de rolken- nis werden door souffleur Chiel Bak ker vlot verholpen. Al met al leverde de toneelgroep een goede prestatie. NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOO, KRENTEN BOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1