Groen r£wcirtsJ~exeh in het harL, ispraak niet alleen in belang van urgers maar ook van bestuurders aar mentaliteitsverandering m vorming is noodzakelijk Kleuterschool De Cockstlorp al elf jaar in noodsituatie ƒ500,- n W in nota inzake inspraak, openheid en connnunieatie: raadsvergadering epraten n iet zinvol GEEN PARKEER PROBLEEM! PSP0RING VERZOCHT 1 VAN TEXELAARS Berging „Benares" door pech achtervolgd Gift van STICHTINGSBESTUUR HEEFT MOED BIJNA VERLOREN a G 12 MAART 1971 EXELSE 84e JAARGANG No. 8552 COURANT N.V. v.h. Langeveld De RooU 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. excl. 4% BTW a? gemeester en wethouders willen de inspraak, openheid en com- ie inzake het gemeentelijke wel e bevorderen. In het recente ver is dat al uit diverse veranderin- ebleken maar er kan nog meer ren. Dat blijkt uit een nota over idenverp die gisteren aan de le an de gemeenteraad is toegezon- lct het houden van hoorzittingen de bestemmingsplannen is al be- n. Verder worden als suggesties n: het zonodig horen van diverse fstakken en belangenorganisaties middenstand, horeca, agrarische visserij en vakorganisaties; het iek houden van gemeentelijke komsten in de diverse dorpen, het publiek vragen kan stellen ar met bestuurders en ambtena- ;an worden gediscussieerd; het men van de „drempelvrees" voor ladhuis; het geven van voorlich ter gemeentelijke problematiek innen via een speciale rubriek in xelse Courant en het reageren op nden stukken die betrekking n op het gemeentebeleid. het wegnemen van de drempel- bij het raadhuis betreft is al een stap in de richting gemaakt door rganiseren van tentoonstellingen expositiekelder. Door ook op de l> verdiepingen van het gebouw [nstellngen te organiseren zal het jvend binnenwandelen van het lis een steeds vanzelfsprekender rorden. Gemeentcrubriek de publicaties in de Texelse it betreft wordt gedacht aan een jk die door het erboven afdruk- |an het gemeentewapen als zoda- kkelijk herkenbaar is. Het is de ing dat een der ambtenaren, ge wordt aan de chef van de afde- Igemene zaken (de heer G. Pan- in deze optreedt als coördinator, ig herschrijft hij de te plaatsen len zodanig dat deze worden ont- van vaktechnische en typisch lijke uitdrukkingen zodat ze voor .verteerbaar" zijn. Dat gebeurt in samenwerking met de redak- an de Texelse Courant die in- s de benodigde plaatsruimte iit doel heeft aangehouden. De woordelijkheid voor de inhoud rubriek berust bij het gemeen- ïur. Opname betekent dus niet redaktie van de krant het met loud eens is. De positie van de moet onafhankelijk blijven en de k. moet daarom duidelijk herken zijn. De betrokken ambtenaar een ruime volmacht. Routine 's mag hij zelfstandig afdoen, t het zaken op bestuurlijk niveau oet met B. en W. overleg worden Deze vorm van voorlichting geen periodiek karakter maar er toe overgegaan zodra opinievor- an belang is, aldus B. en W. ons &DEHUIS MOERBEEK lang Warmoesstraat piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif ■nog geen abonnement hebben l IHillmannette leesportefeuille. worden verzocht zich zo |j «lig mogelijk te melden voor'1 gratis proefabonnement zon- M verplichtingen bij LM ANNETTE, Antwoord- mier 45, Schoonhoven (post- d niet nodig). ^"IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Wat betreft het reageren op ingezon den stukken, willen B. en W. met de traditie breken dat door het gemeente bestuur in principe met op dergelijke stukken wordt gereageerd. Als de zaak van voldoende gewicht is, zullen B. en W. voortaan dus commentaar geven op ingezonden stukken waarin het ge meentelijk beleid wordt aangevallen of waarin de gemeente op een andere ma nier ter sprake wordt gebracht. In de praktijk kon het tot dusver voorkomen dat ingezonden stukkenschrijvers een volkomen onjuist beeld gaven dat niet temin toch door een grote schare le«- zers voor waar werd aangenomen met alle daaruit voortvloeiende onrust, ver denkingen, argwaan en wantrouwen. Drie begrippen Bij deze problematiek is sprake van drie begrippen; over de betekenis waarvan op zichzelf al veel onenigheid kan ontstaan. Het woord inspraak dreigt al te verworden tot een mode uitdrukking, een kapstok waaraan on tevredenen hun grieven kunnen ophan gen. Onder inspraak verstaan B. en W.: zijn mening kenbaar maken, medezeg genschap of nog verder strekkend mede het beleid bepalen. Bij het na streven van openheid van bestuur mag niet worden volstaan met het houden van openbare raadsvergaderingen, maar de burgers moeten ook worden geïnformeerd en voorgelicht over het beleid. Onder communicatie wordt ver staan, de verbinding tussen overheid en burger. Volgens B. en W. zou de gemeentelij ke overheid zich ongeveer kunnen la ten leiden door de inhoud van het wetsontwerp „Openheid van bestuur" dat door de commissie Biesheuvel is opgesteld. Hel komt erop neer dat on geveer alles openbaar zou mogen wor den gemaakt voor zover belangen als veiligheid, goede betrekkingen met vreemde mogendheden, de economische of financiële belangen van de staat, zich daartegen niet verzetten. Wisselwerking Openheid en insprak zijn niet alleen van belang voor de burgers maar ook voor de bestuurders, aldus B. en W. Zij wij zen op het belang van het feit dat mo gelijk verzet tegen maatregelen aan het licht komt en dat tegenargumenten naar voren worden gebracht. „Er wordt wel eens tegengeworpen, dat de evenredige vertegenwoordiging, de ver antwoordingsplicht van burgemeester en wethouders aan de raad, alsmede de openbaarheid van raadsvergaderin gen voldoende waarborgen zijn voor een democratisch bestuur. Het is en blijft echter een feit, dat de burgers van vandaag, door de gewijzigde om standigheden, door hun grotere econo mische zelfstandigheid, en ook als ge volg van het meerdere onderwijs dat zij genieten, hiermede geen genoegen meer nemen, hoewel ook dit soms een kwestie van mode kan zijn. Evenmin mag vergeten worden, dat een raads lid te maken krijgt met een veelheid van problemen en niet op elk terrein de verwachtingen en bedoelingen van de kiezers zal kennen. Tenslotte heeft de bestuurder meer dan de burger de kans maar ook de plicht, deskundigen te raadplegen. Kloof verkleinen Als antwoord op de vraag hoe de steeds groter wordende kloof tussen burger en bestuurders kan worden ver kleind, zeggen B. en W. dat de burger die inspraak verlangd volledig op de hoogte is van de betrokken problema tiek, de nodige vergader- en gespreks techniek bezit en bereid is zich met de gemeentelijke problemen constructief bezig te houden en daarbij het alge meen belang te laten prevaleren. Dit eist een bepaalde vorming maar vaak ook een mentaliteitsverandering. Dat is niet ineens te verwezelijken. Middelen daartoe kunnen zijn: hoorzit tingen, openheid, informatie via de pers, inschakelen van burgers in niet- ambtelijke funkties, voorlichting op school, het in klasseverband bezoeken van raadsvergaderingen of het maken van excursies naar het raadhuis en het zo volledig mogelijk inlichten van de burgers over de gronden waarop een bepaald besluit wordt voorbereid, aan genomen of afgewezen. B. en W.: „Met nadruk wordt gesteld dat niet alleen mentaliteitsverandering van de burgers nodig is, maar ook van de bestuurders en ambtenaren. Hoewel op Texel zeker geen regentenmentaliteit bestaat en de ambtenaren zich stellig niet bezondi gen aan geheimzinnigdoenerij zonder enige reden het tegendeel is eerder waar eist een en ander wel een zich voortdurend afvragen, hoe het beoogde doel kan worden bereikt. Een eerste eis hierbij is: openheid". Een en ander betekent natuurlijk niet dat de overheid zich moet neerleggen bij de mening van een aantal burgers. Hoorzittingen e.d. worden vaak juist bezocht door opposanten, niet door die mensen die het met de daar ter dis cussie gestelde plannen eens zijn. Het zou niet moeilijk zijn een groep onte vredenen te formeren die dan de over heid zou dwingen een bepaald beleid te volgen, terwijl toch de meeste ge meenteambtenaren het daarmee niet eens zijn. De bestuurder moet, na zich te hebben verdiept in de argumenten pro en contra, niet vergeten dat hij het belang van de hele gemeente moet die nen en niet uitsluitend dat van een of meer ingezetenen. Hij moet de moed kunnen opbrengen een misschien voor een deel van de bevolking niet populai re maatregel te nemen. Niet overdrijven Na erop te hebben gewezen dat op Texel al veel wordt gedaan in het be lang van openheid en inspraak (hoor- avonden, het beschikbaar stellen van raadsstukken, bijeenkomsten met groe peringen die bij het toerisme zijn be trokken en het verstrekken van uitvoe rige inlichtingen aan ieder die daar be hoefte aan heeft) stellen B. en W. dat men in enkele andere gemeenten is overgegaan tot het laten meepraten van het publiek tijdens de raadsverga deringen. Zij voelen hiervoor weinig want er kleven diverse praktische be zwaren aan. De duur van de raadsver gadering wordt er langer door en di verse zaken zijn voor de leek zo inge wikkeld dat zij slechts na uitvoerige (schriftelijke) toelichting te overzien zijn. „Ieder zal instemmen met open heid en inspraak maar de democratie kan hieraan bij overdrijving ten gronde gaan. Tussen de burger en de door hem gekozen overheid kan toch ook vertrouwen bestaan. Vele zaken eisen bovendien een slagvaardig beleid en langdurige discussies hierover zouden niet in het belang van de gemeente zijn". (zie vervolg pagina 2) De zoveelste poging om de „Benares" die sinds 3 februari bij De Slufter op het strand zit los te trekken is mislukt. Woensdagavond was men zover gevor derd dat nog maar een enkel rukje no dig was om het schip in diep water te krijgen. De dag tevoren was men er nl. in geslaagd het schip 150 meter in de goede" richting te krijgen. De vracht vaarder was toen blijven steken op de laatste bank. Verwacht werd dat het bij 't behoorlijke tij water van woens dagavond eindelijk zou lukken. Maar een korte doch hevige westerstorm strooide toen roet in het eten. De „Hol land" moest toen wegens 'de hoge zee de tros losgooien, iets dat de „Titan" al eerder moest doen. De ankers die er voor hebben gezorgd dat het schip in de afgelopen twee weken niet meer hoger op het strand kwam functioneer den niet meer omdat de „Benares" het ankerpunt reeds was gepasseerd. De gevolgen laten zich raden: de onfor tuinlijke vrachtvaarder zit nu weer in de oude, slechte positie. De fa. Drijver te Den Burg heeft aan de gymnastiekvereniging Texel een geldbedrag van ƒ500,toegezegd. Het geld is bestemd om te worden toege voegd aan de opbrengst van de vrijdag (hedenavond) te houden veiling in „De Oranjeboom". DE COCKSDORP „Je kunt gerust spreken van een noodtoestand. We moeten nu al elf jaar met dit lokaal doen en dat kan nu echt niet lan ger meer. ,t Zou zo erg nog niet zijn als we uit zicht hadden op wat be ters maar dat is nu juist niet het geval. Na al die jaren hebben we alle hoop praktisch verloren". Dat zegt de heer A. Stu- dulski, secretaris van de Stichting kleuterschool De Cocksdorp-Eierland, als hij praat over de be huizing waarin de kleu terschool van De Cocks- dorp sinds de oprichting in 1960 is gehuisvest. Het is een der lokalen van de oude lagere school aan de Kikkertstraat een voor kleuters ongeschik te ruimte, zeker volgens de huidige inzichten. De school wordt dagelijks bezocht door 36 kleuters (méér mag niet) die voor zover zij niet in het dorp wonen met een Volkswa genbusje overal in de uitgestrekte polder van huis worden gehaald. Er is aanmerkelijk méér belangstelling tien kleuters slaan op de wachtlijst. Die 36 kleuters vermaken zich in een lokaal dat een veel te kleine opper vlakte heeft maar dat wel zeer hoog is tè hoog In de zomer kan men wat kleuters kwijt op de gang maar in de winter is het daar veel te koud en zit ten de kinderen rond de oliekachel in het moeilijk te verwarmen lokaal. De ramen zijn voor de kleintjes te hoog om naar buiten te kijken waardoor het contact met de buitenwereld, belang rijk voor kleuters, onvoldoende is. We gens de kleine ruimte kunnen de ver schillende speel- en werkaktiviteiten waaruit het moderne kleuteronderwijs bestaat niet behoorlijk worden ont plooid. Prioriteit Wat De Cocksdorp en Eierland drin gend nodig hebben is een „echte" twee- klassige kleuterschool. Er is niemand die dat ontkend maar de gemeente heeft de centen niet, tenminste niet voor dit doel want de urgentie die mèn aan de school toekent is niët bepaald hoog. „Als daar verandering in zou kunnen worden gebracht, zouden we een flinke stap in de goede richting hebben gedaan. We zetten nu alles op alles om B. en W., de gemeenteraad en alle instanties die met het kleuteron derwijs te maken hebben ervan te overtuigen dat er nu eindelijk eens iets moet gebeuren. We hebben veel te lang zwijgend afgewacht". Aanvankelijk zag het er met de kleu terschool niet zo somber uit. Al in 1960 werd om een gebouw gevraagd. De Hiermee moet de kleuterschool van De Cocksdorp het doen: een qua inrichting volkomen ongeschikt oud schoollokaal dat veel te klein is voor het grote aantal kinderen Op de foto ziet men mejuffrouw T. Frederiks met haar kompakte kinder schare rond de kachel. raad verleende medewerking voor een 1-klassige school. Gezien de groeiende belangstelling heeft men later tot een 2-klassige school moeten besluiten. De inspectrice van het kleuteronderwijs gaf voor dit projekt zonder aarzelen een urgentieverklaring af. Er werden talrijke besprekingen gevoerd, maar er was geen geld. Zelf lenen via een par ticuliere bank bleek niet mogelijk. De hoop dat men iets met de burgerzinle ning kon doen, werd ook de bodem in geslagen. Nog jaren Sinds dat moment ziet het er naar uit dat men nog jaren moet wachten en dat kan eenvoudig niet. Er moet nu snel een schooltje komen op het daar voor geprojecteerde fraaie plekje m het nieuwe bestemmingsplan. De andere dorpen hebben toch ook behoorlijke kleuterscholen? Vooral de laatste tijd zijn heel wat mensen uit de polder zich gediscrimineerd gaan voelen. Een kleu terschool is juist in deze omgeving van groot belang voor de leefbaarheid. Het noorden van ons eiland moet immers aantrekkelijk blijven voor jonge gezin nen? De scholensituatie is daar toch al verre van ideaal. De heer Studulski wijst erop dat de bewoners van De Cocksdorp en de polder er bijzonder op gesteld zijn dat hun kinderen kleu teronderwijs krijgen. Dat is bijvoor beeld gebleken toen een busje voor het halen en brengen van de kleuters moest worden bekostigd. Enige tijd ge leden is het vervangen; ook dat was geen financieel probleem want er wer den voor dit doel bieten gerooid, ba zaars gehouden enz. Adhesie-aktie Het stichtingsbestuur heeft onlangs de ernst van de situatie uiteengezet in een brief aan de gemeenteraad, de schoolraad, de vereniging voor open baar onderwijs en tal van andere in stanties en organisaties die direkt of zijdelings met het onderwijs hebben te maken. In de brief werd om een be hoorlijke school gevraagd en de ge adresseerden werden verzocht hier aan adhesie te betuigen bij de gemeente. Het streven is gericht op een stenen schooltje dat ca 2Vz ton zal kosten. In semi-permanente uitvoering komt het op ƒ60 - 70.000,Verschillende ge meenteraadsleden hebben de huidige situatie waarin het schooltje verkeert al persoonlijk in ogenschouw genomen. Het stichtingsbestuur heeft nog een héél klein beetje hoop dat het daarbij niet zal blijven. En zo ziet het eruit in de kleuterschool van De Koog: een ruim speel-werklokaal voorzien van alle benodigdheden, zodat verantwoord kleuteronderwijs er zich vol ledig kan ontplooien. Dat is van groot be lang voor het kind dat een grotere kans op succesvolle ontwikkeling op de grote" school heeft als het een behoor lijke vorming op de kleuterschool heeft opgedaan. i

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1