Sonnema eve zuster Ursula ïemische onkruidbestrijding in de bieten ga met uw lijd mee - ga naaide nmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE OPBOUW en VEETEELT Een vroeg voorjaar? Peter Agter jeugdkampioen badmintonclub Badmintonclub Texel Eindstand eilandeompetitie volleybal Burgerlijke stand Gespreksavond uitgesteld bfiekvoor j. I Onder reduMir Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 12 maart 1971 or de bietentelers, die eind maart eerste dagen van april de suikre- i willen zaaien is het moment om r gevaar een bestrijding van k met het middel TCA toe te pas- u bijna verstreken. We menen, dat lergelijke bestrijding nl. minstens ten vóór het zaaien van de bieten gebeuren. Diverse deskundigen n, dat het beter is om de periode het uitvoeren van de bestrijding zaaien op 6 weken te stellen. En innen het daarmee wel eens zijn. ietekent niet ,dat bij een kortere altijd schade zal optreden, het is beter om ook in dit geval risico's te nemen. iral als we te maken hebben met jre grondsoorten wordt de kans op |e aan de bieten groter als we een periode van 3 weken vóór aien komen. We kunnen de me- dat het in feite onverantwoord is |en bestrijding met TCA tegen uit te voeren op zandgrond bieten zullen worden verbouwd [onderschrijven. De proeven, die laatste drie jaar hebben geno- ibben aangetoond, dat ook op de dere zandgrond en lichte zavel- de bieten geen of niet noemens- ige schade behoeven te onder van een op tijd uitgevoerde be- y met TCA. De onkruidbestrijding met Pyramin r de bestrijding van de normale ;onkruiden in bieten wordt voor 1 100% gebruik gemaakt van een [ting met Pyramin. Dat betekent lat de werking van Pyramin al- l0°/o is. Vooral in 1970 zijn er vrij ;egenvallers geweest. Een gevolg voldoende regenval in de perio- het spuiten van de Pyramin. nu toe wordt Pyramin bijna al- irekt of enkele dagen na het van de bieten gespoten. Valt er laarna voldoende regen, dan is ;ultaat van de onkruidbestrijding I jwel alle grondsoorten goed. Een ering zijn de zware kleigronden zeer humusrijke zandgronden, we mogen wel constateren, dat 7o van de Texelse grondsoorten Jsultaat van een bespuiting met in bij voldoende regen goed is. tg jaar is in enkele gevallen de inbespuiting enige tijd vóór het uitgevoerd. Dit had de bedoe- kans op voldoende regen na de ting te vergroten. Voor zover we kunnen nagaan is het resultaat eze vroege bespuiting beter ge- dan van de later uitgevoerde be- igen. zijn daarom van mening, dat in gevallen, waarin het zaaien wat later tijdstip gebeurt het reling kan verdienen om de Py- één tot twee weken voor het van de bieten te verspuiten. Daarbij moet dan het volgende wor den opgemerkt. Op het moment van de bespuiting zal het zaaiklaar maken van de grond voor een groot deel ge beurd moeten zijn. Na de bespuiting mag men niet meer met 'n zware egge op het perceel komen. Het ziet er naar uit, dat het geen bezwaar is om een enigszins verregend zaaibed vóór het zaaien met een lichte egge nog iets open te halen. We hopen, dat de bietentelers, die deze methode dit jaar gaan toepassen ons op de hoogte willen stellen van hun ervaringen. Bij voorbaat dank. We stallen ons voor, dat tijdens de korte vorstperiode, die we de laatste dagen van februari en de eerste week van maart te verwerken kregen diver se critische noten gekraakt zijn over ons artikeltje van een paar weken ge leden. In dat artikeltje constateerden we, dat 1971 ons een vroeg voorjaar gaf. Al is achter de kop van het artikel tje, dat u nu onder ogen krijgt een vraagteken gezet, toch is het niet zo, dat we ernstig twijfelen aan het feit of we een vroeg voorjaar krijgen. Wel iswaar betekent dit late wintertje een flinke vertraging in het op gang ko men en de voortzetting van de groei van gra$ en wintergranen, maar we la ten de hoop op een vroeg voorjaar toch nog niet varen. Intussen moeten we wel vaststellen, dat heel wat percelen grasland de fris-r groenen kleur hebben verloren. Het zal zeker wel enige dagen duren voordat het grasland weer het aanzien heeft van 25 februari. We stellen ons voor, dat er „voor zichtige" veehouders zijn, die met ge noegen constateren, dat ze niet behoor den tot de optimisten, die vóór de vorstperiode al enkele percelen gras land met stikstof hadden bemest. Hoe wel we graag toegeven, dat ons advies aan de vroege veehouders afwach- tender zou hebben geluid als de komst van dit late wintertje bekend was geweest, betekent dit beslist niet, dat de vroege stikstof „weg" is. Wat dit betreft zou een aan tal dagen overvloedige regen beslist nadeliger zijn geweest dan de periode met vorst en sneeuw. Nu niet lang meer wachten We steken er onze hand niet voor in het vuur, dat de weersomstandigheden van de laatste weken de laatste tegen slag van dit voorjaar zijn geweest. Er kunnen heel goed nog eens dagen ko men met flinke nachtvorsten en zware sneeuwbuien. Toch zijn we van mening, dat wan neer de grond voldoende droog is op de hogere percelen de eerste stikstof kan worden gegeven. Tot op dit mo ment verloopt de dooi gunstig, d.w.z. dat de dooi niet gepaard gaat met overvloedige regenval. Het zal dus weer heel gauw mogelijk zijn om het land te berijden. U behoeft ook niet te denken, dat dit late wintertje de hele voorsprong, die het gevolg is van de zeer gunstige weersomstandigheden in januari en februari teniet heeft gedaan. We blijven geloven, dat de zeer vroege datum, waarop de temperatuursom van 200 graden C. in Den Helder, nl. op 21 februari was bereikt een blijvend stem pel zal drukken op het voorjaar van 1970. Peter Agter heeft vorige week de jeugdclubkampioenschappen badminton gewonnen. Om 10 uur 's morgens werd gestart met de vyedstrijden. Ieder jeugdlid moest 8 wedstrijden spelen en dat was .beslist geen kleinigheid. De jongelui hebben zich echter tot en met de laatste wedstrijd fanatiek verde digd en er is bijzonder sportief ge speeld. Om half één werd een pauze ingelast en werd een warme maaltijd, ten huize van voorzitter R. Veenstra, aangeboden. Ook de scheidsrechters waren hierbij welkom. Aldus versterkt met de nodige caloriën vertrok de groep om 2 uur naar de sporthal. De spanning werd groter naarmate de wedstrijden ten einde raakten. Vooral om de tweede en derde plaats is veel spanning geweest. Peter Agter moest weliswaar nog een wedstrijd speleni, maar kon zich desalniettemin al kam pioen noemen. Toch heeft Peter in zijn laatste wedstrijd voluit gespeeld en dat siert wel de goede mentaliteit van deze speler. Ook de jongens, die nog niet zo lang bij de club aangesloten zijn, hebben zich kranig geweerd. De uitslagen luiden 1. Peter Agter (kampioen), 2. Edu Veenstra; 3. Chris Bakker; 4. Jan Paul Reij; 5. Willem Peter v. d. Vis; 6. Roel Heerschap; 7. Jan Zijm; 8. Guus Veen stra; 9. Bert Koning. Om 6 uur was het feest afgelopen en kon de voorzitter de beker en medailles uitreiken aan de winnaars. Om de competitie wat vlotter te doen beëindigen zijn 20 spelers ingedeeld in 5 poules. Op deze wijze moeten er nog 35 wedstrijden gespeeld worden om te kunnen zien wie definitief als eerste eindigen. Het is van belang dat op ie ders prestatie gerekend kan worden, desnoods kan er gespeeld worden op dat tijdstip dat de deelnemer het beste past. Eventueel kan in dit raam ook nog een verliezersronde ingepast wor den, zodat tenminste nog 5 wedstrijden gespêeld kunnen worden. Uitslagen 8 maart 1971 Poule 1 R. Berkenbosch-H. Elzinga 2—0 Poule 2 B.Oostra-T. van Lingen 2—0 Poule 4 R. Veenstra-H. Dros 1—2 C-groep Mevr. Agter-mevr. Leijen 2—0 Mevr. Keijser-mevr. Bosboom 0—2 originele EXAKTA VX 500 spiegelreflexcamera met Meyer optiek 2,8/50 3 ORWO films goed voor108 kleurendia's inclusief ontwikkelen. Op 20 en 21 maart is er een sport- uitwisseling met „The Backhands" uit Harderwijk. Gaarne spoedig opgave lo geeradressen bij de secretaresse van B.C.T., mevrouw Reij, telefoon 2345. J Resp. gespeeld, gewonnen, verloren, punten, sets voor en tegen 4 ORWO films goed voor 144 zwart-wit foto's n fotc-mthowjjten. t»o cifr-r-, met loeker lyiterm en Meyr, eptn-k Oom-pUn 2.BSO. 5(uiterton vjn 1/JO L'm 1/500 B Onlefbaie u.Oe\nvmo|el.jk heien f 250,- veci een preeiur umni van kUise 3 kleu'rnduhifTK f 4 mirt-wit hlmt UatuJ rn-m ?«C cv/nen) Dames 1. Smash 68 1 7 7 0 14 14— 2 2. Badminton 7 6 1 12 13— 3 3. Tevoko 3 7 5 2 10 11— 4 4. Oudeschild 7 4 3 8 9— 7 5. Tevoko 4 7 3 4 6 6— 8 6. Smash 68 2 7 1 6 2 3—12 7. Tevoko 5 7 1 6 2 2—12 8. Tevoko 6 7 1 6 2 2—13 Heren le klasse 1. Apollo 6 6 0 12 12— 4 2. G.V.T. 6 5 1 10 11— 5 3. Drijvers Glob. 1 6 3 3 6 8— 7 4. Smash 68 1 6 3 3 6 7— 8 5. Systeem H. 6 2 4 4 7— 8 6. Tevoko 3 6 2 4 4 5— 8 7. D.O.K. 6 0 6 0 2—12 Heren 2de klasse 1. Badminton 6 6 0 12 12— 1 2. Wilhelminalaan 6 5 1 10 11— 3 3. v. d. Meer 6 4 2 8 8— 4 4. Smash 68 2 6 3 3 6 6— 7 5. L.T.S. 6 2 4 4 7— 8 6. Amro 6 2 4 4 5— 9 7. Drijvers Glob. 2 6 0 6 0 0—12 Kom snel kijken bij Uw foto- X handel in de Parkstraat telefoon (02220) 2741 Volgende week woensdag, donder dag en vrijdag (17 - 18 - 19 maart) or ganiseert Tevoko een toernooi. Hieraan nemen naast vele teams uit de eiland competitie ook de le en 2e teams van Tevoko deel, die verder aan de over kant spelen. Woensdag en donderdag wordt er om half zeven gestart. Vrij dags beginnen we met de finales om 8 uur. We rekenen op veel publiek en hopen op een sportief toernooi voor ie dereen. van 3 t.ë.m. 9 maart 1971 Geboren: Simone, dv. Cornelis Win ter en Benjamintje J. de Ridder; Mathias Stefanus Jozef, zv. Hendricus M. Smit en Petronella Bruin; Dina Elisabeth, dv. Jacobus Bostelaar en Gesina Stark. Ondertrouwd: Koop O. Oostra en Simonette C. M. Zoetelief. Overleden: Klaas Tjepkema, oud 86 jaar, wonende te Den Burg; Dieuwertje Kouseband, wv. Koopman, oud 82 jaar, wonende te Den Burg; Francisca M. F. Mostertman, wv. Maas, oud 83 jaar, wonende te Den Burg. De gespreksavond (voor leerkrach ten) over sexuele voorlichting op scho len enz. kon door ziekte van de inleid- ster, mevrouw Toorens-Hoed, op 12 fe bruari geen doorgang vinden. Nu vindt deze, door de Werkgroep Texel van de NVSH georganiseerde avond op vrijdag 12 maart plaats in de kantine van de LTS. De belangstelling hiervoor is zeer redelijk. Ieder die op een of andere wijze bij de opvoeding van de jeugd is betrokken, is welkom. feuilleton door L. van Schooten Jazou het niet beter zijn pr meneer Jonkers zélf die ma- ümg demonstreren, inplaats van is? Hij heeft er zó lang de deur jopen knikte Ursula „daar is iets zeggen. Goed, als hij hier zo komt, zal ik hem zeggen dat hij pg naar Van den Berg gaat om (chine te demonstreren". iJpninste" zei Likkens en zijn stem "lots een klank van beduchtheid geen andere plannen heeft", hij geen andere plannen heeft?" de Ursula verbaasd, bedoelt u dat?" ers maakt altijd zijn eigen ïema op" vertelde Likkens „en i kunnen zijn dat het hem met maandag naar Van den Berg te schikt het hem maar wèl" Ursula „tenslotte, en het is |at iedereen dit weet, meneer ben ik het die hier de dienst et". naar dat is ook nódig, juffrouw nstein, als wij allemaal op eigen fingen werken iesdie meneer Jonkers so'n beetje een staat-in-de-staat en". ns glimlachte. „Daar komt het, k wel min of meer op neer" gaf verandert" besliste Ursula. u er op, meneer Likkens, dat Jonkers maandag die machine den Berg demonstreert!" -kend juffrouw". Likkens stond 2egt het hem wel zélf?" vroeg ongewone nadruk. vingers omklemden de brief- Iurlijk" zei ze „en meteen.... leer Jonkers dat ik hem ver- ;ur werd gesloten, ze hoorde Likkens' stem.... toen snelle stappen. De deur ging open, nu niet met een ruk, maar voorzichtig, bijna eerbiedig. In de deuropening stond Frits Jon kers. En in zijn hand hield hij een grote bos stralend-gele narcissen. HOOFDSTUK IV „Lieve zuster Ursula" „Meneer Jonkers" zei Ursula hoog hartig, rechtop zittend achter haar bu reau „wat betekent dat?" „Die zijn voor u" antwoordde Frits eenvoudig, verwondering in zijn blik over zoveel onbegrip. Hij sloot voor zichtig de deur, beende dan met grote stappen naar het bureau en zette zich vrijmoedig op de punt daarvan. De bloemen legde hij voor Ursula neer. „Lieve zuster Ursula" begon hij, maar meteen rees Ursula op uit haar stoel. „Meneer Jonkers" in haar stem klonk nauwelijks bedwongen woede door „u vergeet tegen wie u spreekt". „O nee" antwoordde Frits lachend en bleef rustig op zijn ongewone zitplaats „dat vergeet ik helemaal niet, juffrouw Ursula Leeuwenstein. Dat zou ik zelfs geen ogenblik kunnen vergeten". „Mag ik dan vragen.begon Ur sula. „Waarom ik zei: Lieve zuster Ursu la?" hielp Frits haar. „Precies" zei ze. Ze beheerste zich slechts met grote moeite, haar vuisten balden zich achter haar rug. „Maar" vroeg Frits stomverwonderd „kent u dan Pnkkebeen niet? Nóóit van gehoord? Eén der méésterwerken van de Nederlandse literatuur! Och. maar dan hebt u een stuk literaire op voeding gemist! Dat is toch iets prach tigs!" Opeens wipte hij van het bureau af, plantte zich wijdbeens midden in de kamer en declameerde met een stem als een klok „Kind'ren, komt en hoort mij aan 'k wil u hier vertellen gaan hoe 't heer Prikkebeen verging dié zo graag kapellen ving maar wiens zuster Ursula wou dat hij 't vangen laten zou!" Ursula had enkele malen getracht hem te onderbreken, maar zijn sonore stem liet het haar niet toe. Maar nu sloeg ze op de tafel en riep „Nu is het uit! Meneer Jonkers" haar stem was gevaarlijk dreigend „als u soms denkt dat het hier een. „Schouwburg is" vulde Frits behulp zaam aan. „Precies.als u denkt dat het hier een theater is waar u. „Onbenullige kinderversjes" assi steerde Frits vriendelijk. „Juist.. ..onbenullige kinderversjes kunt staan declameren, dan bent u mis. Het is hier. „Het privékantoor van jufrrouw Ur sula Leeuwenstein, direkteur van Leeu wenstein en Co." viel Frits weer in „waarvan ik de eer en het genoegen heb, vertegenwoordiger te zijn". Ursula dacht dat ze hem graag zou slaaninplaats daarvan beheerste ze zich met bijna bovenmenselijke, moeite, en nam weer plaats achter haar bureau. Haar stem klonk donker van verontwaardiging. „Meneer Jonkers, u gedraagt zich on gehóórd brutaal. „O nee" bestreed Frits opgewekt „als u dat denkt, vergist u zich. Maar ik zou u juist uitleggen, waarom ik „Lieve zuster Ursula" zei...." „Uw uitleg interesseert me helemaal niet" probeerde ze af te weren. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! „O.... maar dat moet u horen! Als Prikkebeen zó door Ursula getergd is, dat hij het niet langer bij haar kan uithouden ,dan schrijft hij haar een brief.en weer nam hij de pose van een declamator aan; „Lieve zuster Ursula Ik ga naar Amerika!" Opeens liet hij toen zijn gebarende handen zakken, en nam rustig en be heerst plaats in de stoel naast het bu reau, als was er niets gebeurd. „Luister eens, juffrouw Ursula" en zijn stem had nu een gans andere klank, zodat Ursula, haars ondanks, luisterde naar zijn woorden, nerveus spelend met de briefopener die ze nog immer in de hand hield ,toen ik hier zo binnen kwam stuiven, zoëven toen stond ik perplex. Gewoon perplex. Dat u nu onze nieuwe direkteur bent! Ik dacht: Frits jongen, waak je nou of droom je? Ga jij voortaan werken voor deze juffrouw Ursula Leeuwenstein? Ik kon m'n geluk niet geloven". Hij zag hoe Ursula het hoofd afwendde en ijve rig in haar tasje begon te zoeken. „En toen u me zo prompt de deur weer uit gooide (ze hoorde de lach in zijn stem) toen ben ik, zo snel als m'n benen me dragen konden, naar een bloemenwin kel gehold. En daar heb ik een grote bos bloemen gekocht", hij stond op, en met een koddig gebaar overhandigde hij haar de narcissen, „die ik u hierbij eerbiedig aanbied, als bewijs van mijn eh.... hoogachting, mijn diepe eh.... verering en m'n eh.... onsterfelijke toewijding". Ursula zag hem recht aan, hooghar tig als een vorstin. „Meneer Jonkers" verzocht ze op vrieskoude toon „wees zo goed en smijt deze rommel in de prullemand". Een ogenblik stond Frits Jonkers als aan de grond genageld. „Méént u dat?" „Ja, dat méén ik. U schijnt ten enen male te vergeten, dat u zich hier be vindt in het privékantoor van de direk teur, uw direktie, dat ik u, als verte genwoordiger van de firma, heb ont boden voor een zakelijk gesprek. Ik wens niet gemeten te worden naar de maatstaf van uw vriendinnetjes". Ze zag hoe hij met zijn ogen knipperde, als ontving hij een klap midden in het gezicht, en ze wist zich zelf op dat ogenblik gemeen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3