Groen Tjwartsjexels in het harL, ouw Texelstroom-centrale start over twee weken Vriendenkring greep te hoog met komische thriller I-N Gymnastiekvereniging „Texel" f 7000,- minder arm m ;ei üt. Jozefschool weer voor de T.V. ITISCHE Grotere kotter voor gebroeders Daalder Witteweg wordt in één keer verbreed Vijf zilveren leden Personenauto ramde trekker Gemeente bekostigt G.V. en gymnastiektoestellen voor RST-kantine Inspanning werd niet beloond Waterleiding naar vier strandslagen Na succesvolle veiling [(AG 16 MAART 1971 N.V. v.h. Langeveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Kcesomhian 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 84e JAARGANG No. 8553 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -|- 50 ct incasso; loe 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4% BTW lp l april zal worden begonnen met lil! )uw van dp nieuwe clektriciteits- alc van de TEM bij Oudeschild. meter lange gebouw is zoals be- geprojecteerd tussen de Lang- Jerweg en de Waddenzee ten envan Oudeschild ongeveer ter :e van de Hornt. De afstand van angwaalderweg bedraagt 400 me en werkstraat van die lengte is aangelegd. Het terrein tussen zee ibriek zal worden uitgegraven en •n zeewaterbassin worden gemaakt nil"' de „grondstof" voor de naast briek geprojecteerde zeewateront- |g jsinstallatie zal worden bctrok- Bij het ontwerpen van het centra- »ouw is zoveel mogelijk rekening iden met het landschap, bouwwerk is 15,3 meter hoog; de pijpen zijn 20 meter. De centrale 131 [ezicn vanaf de Langwaalderweg s voor een deel tegen de lucht :en omdat de hoge Deltadijk er achter zit. Op de foto ziet men de bijbehorende ontziltingsinstal- Deze heeft in vergelijking met entrale-gebouw slechts een be ien grootte en 2al ongeveer ko- •p de plaats waar men op de foto links de vrachtauto ziet. Hoofd- mer van het centrale-gebouw en jbehorende installaties is Tebhin e Haarlem. In het hoge gedeelte i de twee stroomturbines met ge nen van elk 7,5 megawatt plus dieselgeneratoren, afkomstig uit tde centrale en bestemd om in van defekt noodstroom te le- en voor het leveren van aanvul- l|] stroom als een piek moet worden angen. De machinehal is ruim ge- 'IN irdagmiddag 20 maart komt de klas van de Sint Jozefschool voor de televisie. Zoals bekend 'n ze tijdens de eerste uitzending •orronde in de quiz „Klassewerk" ihield dat ze opnieuw tegen een in het strijdperk moesten treden, mg werd deze week vastgesteld t op woensdag a.s. zal gebeuren congreszaal van het jaarbeursge- te Utrecht. De kinderen zullen achten te winnen van de Vincent oghschool uit Roermond. De uit- van de dan te maken opnamen zaterdagmiddag om vier uur. In talve finale zijn de opdrachten cider en moeilijker: naast schil- touwtrekken e.d. moet een be- tv-duo worden geïmiteerd. Een in de voor te dragen tekst is ver- het slot moet zelf worden be- sen kijken nu eenmaal verder hun neus lang is: ze weten irscheid te maken en zien ver vinden wij bijzonder plezierig. j. nauta, fotografie tnd, ter zee en in de lucht. noeg om nog een derde unit te bevatten met een vermogen van 15 megawatt. In het laagbouwgedeclte bevinden zich de schakelruimten, werkplaats, kanti ne, traforuimtc en controleruimte. (foto J. Nauta) OOSTEREND Per 1 mei a.s. zullen de gebroeders B. en J. Daalder over een aanmerkelijk grotere kotter be schikken. Ze zullen hun destijds van Urk overgenomen TX 34 „Sola Gratia" deze week overdoen aan de Volendam- mer J. Kes die het schip onder de naam VD 24 gaat exploiteren. De andere kotter, is 't thans nog als HD 204 „Cornelis" geregistreerde schip van de fa. C. de Boer en Zoon uit Den Helder. De kotter krijgt dezelfde naam en hetzelfde nummer als zijn voorgan ger. De nieuwe TX 34 meet 153 ton, is 33 meter lang en is uitgekust met een 660 pk Stork motor. De kotter werd in 1963 in Zaandam gebouwd en werd in verband met stabiliteitseisen later ver lengd. De Witteweg (van Den Hoorn naar paal 9) zal in zijn geheel en ineens worden verbreed hoewel een lengte van 700 meter in beheer is bij de ge meente en de overige 2100 meter bij het Rijk. De weg zal worden verbeterd en verbreed van 4,25 - 5,10 meter. Ge noemde' totale aanpak maakt een aan merkelijke kostenbesparing mogelijk. De kosten bedragen ƒ126.000,Van Rijk en Provincie wordt een subsidie verwacht van ƒ119.700, De afdeling Texel van de Katholieke bond van personeel in agrarische-, voedings- en genotsmiddelenbedrijven houdt donderdagavond in „De Zwaan" de jaarvergadering. Bij die gelegenheid zullen vijf leden het zilveren bondsin- signe ontvangen in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. DEN HOORN In de nacht van za terdag op zondag omstreeks half drie, botste de 33-jarige typograaf Th. v. d. B. met zijn Austin-mini personenauto op de landbouwtrekker van D. uit Den Hoorn die bezig was een verongelukte auto uit de bermsloot te trekken. De mini werd zwaar beschadigd; niemand werd ernstig gewond. De aanrijding gebeurde op de Hoornderweg, op het klinkergedeelte nabij de hoeve „Half weg". De typograaf kwam uit de rich ting Den Hoorn en zag mede als ge volg van de mist de onverlichte trek ker te laat. Ondanks hevig remmen volgde een botsing waarbij de Austin- bestuurder enkele gekneusde ribben opliep. Zijn wagen is waarschijnlijk on herstelbaar. VOLKSTELLING KOSTTE ƒ9550,— Voor het houden van de volkstelling op Texel heeft de gemeente ƒ9550, moeten uitgeven. Dit bedrag is van rijkswege vergoed. De gemeenteraad beslist vanavond over een begrotingswijziging die het mogelijk maakt dat de gemeente de aanleg van centrale verwarming in de nieuwe kantine van de Recreatiestich ting bekostigt en ook het gymnastiek- materiaal aanschaft. Met de cv is een bedrag van ƒ23.000,gemoeid en met de gymnastiektoestellen ƒ20.000, Zoals bekend is het de bedoeling dat de schooljeugd van De Koog de RST-kan tine in de wintermaanden (15 septem- ber-15 april gebruikt voor het ontvan gen van gymlessen. Tot dusver zijn zij daarvoor aangewezen op de kantine van de camping „Om de Noord". Voor het gebruik is geen huur verschuldigd; als tegenprestatie bekostigt de gemeen te daarom de genoemde voorzieningen. De jaarlijkse kapitaalslasten worden volledig door een hogere rijksuitkering gedekt. DEN HOORN „De Vriendenkring" te Den Hoorn mag zich rekenen tot de beste toneelverenigingen van Texel. In de club zit een aantal zeer talent volle krachten en bij de keuze van een stuk is men bijzonder critisch. In het recente verleden werden dan ook vele avonden van opvallend goed ni veau gebracht. Het enige nadeel van zo'n reputatie is dat het publiek met hooggespannen verwachtingen naar een uitvoering komt; de kans op een teleurstelling is aanmerkelijk groter dan wanneer men doorgaans met een niemandalletje wordt geconfronteerd. liet bovenstaande moet wel even worden opgemerkt voordat we vast stellen dat de uitvoering die De Vrien denkring vrijdag- en zaterdagavond in het dorpshuis gaf enigszins teleurstel lend was. Met de bedoeling er weer een goede toneelavond van te maken was een stuk gekozen waarvoor ook vak lieden hun neus niet ophalen: „De man, de vrouw en de moord" van André Koussin in een vertaling van Mary Dresselhuys. Het is een humoristische thriller, dus een verhaal waarin het aan moorddadige spanning niet ont breekt maar zó onwaarschijnlijk van inhoud dat geen ogenblik van werkelijke beklemming sprake kan zijn. Het was een gekke thriller of zo men wil: een persiflage. Om het „geinige" naar vo ren te laten komen werd van de spe lers een zeer bepaalde tekstinterpreta tie verlangd. Ook in de meest spannen de momenten moest het betrekkelijke van het hele gebeuren er als het ware bovenop liggen. Aan dat verlangen zijn de spelers van De Vriendenkring niet tegemoet gekomen; dat was gewoon te véél gevraagd van een amateurgezcl- schap. Wat we zagen was een toneelstuk waarin alle medewerkenden bloedse rieus en met veel loodzware emotie hun lange en moeilijke teksten voor droegen waardoor aanvankelijk de in druk werd gewekt dat we het te doen hadden met een moordverhaal van het gebruikelijke genre. Pas in de loop van het stuk leerden de onwaarschijnlijke verwik/kelingen en het uitblijven van een slot waarbij (Je misdadigers him trekken thuiskrijgen, dat we het to- neelgebeuren met een verkeerde in-' stelling hadden gevolgd. Een dergelijk stuk komt dan over als een levensgrote draak en het publiek, onvoldoende ge amuseerd, voelt zich lichtelijk geno men. Bijzonder jammer als men weet dat Hoornder tonelisten zich voor dit stuk toch een enorme inspanning heb ben moeten getroosten. Vooral me vrouw M. Kikkert-Kuiper, de hoofdrol speelster leverde een prestatie van be tekenis maar het was juist haar uiterst serieuze spelopvatting die in dit stuk niet gewenst was. Had regisseur Jac. van Wolf eren haar optreden een wat minder dramatisch karaktei' kunnen geven? Mischien, maar dan zouden ook maanden meer repetitietijd nodig zijn geweest. Verhaal Arlette Leboeuf, een charmante mo debewuste Pariesienne, trouwt met een boer op het Noordfranse platteland. Naar later blijkt omdat Arlette via haar misdadige broertje Kiki heeft vernomen dat de boer, Sebastian, in de loterij een kolossaal vermogen heeft gewonnen maar wegens een ernstige leverkwaal nog maar een half j.aar te leven heeft. Arlette heeft er wel een half jaar huwelijksleven op het saaie platteland voor over om erfgename te worden van dit geld. Maar het pro- (zie vervolg pagina 2) In aansluiting op de aanleg van wa terleiding naar de strandpalen 9, 15 en 17 zullen vier andere strandslagen van drinkwater worden voorzien door het doortrekken van de leiding. Het gaat om het Jan Ayeslag, slag van Wuis, Mienterglopslag en Krimslag. De kosten daarvan bedragen ƒ62.300, De subsidie in deze kosten bedraagt 46.725,zodat een bedrag van ƒ15.575,ten laste komt van de ge meente. Uitgaande van een 20-jarige geldlening a 7%°/o betekent dat een kostenpost van ƒ1528,per jaar; voor gesteld wordt daarvan 3/4 te laten be talen door de exploitanten-eigenaars van consumptietenten, strandhuisjes e.d. waarvoor de voor rekening van de gemeente komende jaarlijkse kosten post tenslotte slechts 382,bedraagt. HARTELIJK DANK De gymnastiekvereniging Texel is voorlopig uit de financiële zorgen. De vrijdagavond in hotel 'De Oranjeboom' gehouden veiling is een groot succes geworden. Er werd voor ƒ6.300,aan geschonken goederen en diensten ver kocht. De kosten die men had gemaakt belopen niet meer dan ƒ300,en er was een totaal bedrag aan giften bin nengekomen van ƒ1.000,Per saldo betekent dat dus dat de gymnastiek vereniging Texel ƒ7.000,rijker is ge worden. BeteV gezegd: minder arm, want het geld was dringend nodig om de financiële achterstand in te lopen, die voorafgaande aan de jongste contri butieverhoging was ontstaan. De GVT-mensen zijn „dik tevreden" met dit resultaat waarop ze overigens wel ongeveer hadden gehoopt. Tot gro te voldoening stemde het dat alle arti kelen werden verkocht. Menigeen koe sterde de vrees dat vooral de minder waardevolle zaken zouden achterblij ven die dan via een fancy fair zouden moeten worden versleten. Het was tien minuten voor één toen de marathon veiling werd afgesloten, behoorlijk vlot gezien de meer dan 550' nummers op de catalogus, maar vrijwel alle artike len werden met twee, drie of vier tege lijk in veiling gebracht. Dat gebeurde onder nauwlettend en gratis toezicht van notaris Van Wijland die weigerde de 1% veilinggeld waarop hij re"cht had, te accepteren. Van dezelfde goede kant lieten de afslagers, candidaat no taris H Holtman, de heer N. C. Witte en notaris-klerk Th. van Heerwaarden, zich kennen. Ze sloofden zich enthou siast uit en waren daardoor in niet geringe mate voor het goede eindresul taat verantwoordelijk. Vlot geboden Er werd vlot en goed geboden hoe wel men er de hersenen wel bijhield en niet bereid was een al te krankzin nige overwaarde te betalen. De belang stelling voor de' veiling was zeer groot. „De Oranjeboom" was voortdurend „staande" vol. De ruimte was enigszins beperkt doordat de meeste artikelen in de zaal waren uitgestald, tot vertwijfe ling van exploitant A. G. v. d. Berg die er niet zo erg in geloofde en voor zag dat hij de meeste spullen naar de Rooie Zee zou mogen helpen bren gen. Veel artikelen werden voor belangrijk meer dan de werkelijke waarde verkocht; anderen sleepten een koopje in de wacht, ƒ45,voor een stereo pick up is niet te veel betaald. ƒ5,voor een closetpot ook niet (je zult zo'n ding missen!) en met een beetje geluk zijn de eigenaars van de Nog gedeeltelijk verscholen achter een berg spullen is afslager Holtman bezig met met aan de man brengen van de aan geboden goederen en diensten Rechts ziet men notarisklerk Van Heerwaarden achter de telmachine, verder de GVT- mensen die de in veiling gebrachte artike len aan het publiek toonden en zelf ook het nodige aankochten. X Het bestuur van de gymna- stiekvereniging Texel wil bij deze X alle gevers, kopers, medewerkers en alle anderen die ervoor heb- X ben gezorgd dat de vrijdagavond X gehouden veiling een enorm sue- X ces werd, zeer hartelijk danken. X Ja mensen, het was geweldig. Bestuur G.V.T. oeroude wasautomaat voor ƒ60,ook niet bekocht. Een soggie, zo leerde de veiling, is 45,waard. Een kappers- behandeling (waarde ƒ10,„maakte" 27,50 en een gezinsabonnement voor het zwembad 80,Een koperen lan taarn, een mooi antiek ding ging weg voor 85,en twee karren mest voor 45,De diensten waren minder ge wild. Wel heel laag gewaardeerd werd „een avond oppassen plus kaasstolp" nl. ƒ1,En wat te denken van ƒ15, voor drie uur cv-monteren? Wat beter gehonoreerd werden acht manuren „klusjes timmeren" nl. J'95,Een ets je van Souwtje de Wijn bracht ƒ40, op, een kamer stofferen ƒ35,

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1