Cjroen ZwartsJexels in het hart-. ijdensweg plan „De Krim" na 2 jaar achter de rug? AGENDA Jeugdsoos in dorpshuis kan van start gaan laad na uren akkoord met ter visielegging „Laat B. Gieze maar een bouwvergunning vragen" ethouder Dros el tegenstander THE VALENTINO'S Burgerlijke stand Gebruik samen met V ormingscentrum Open jeugdwerk zonder rijkssubsidie Raad mogelijk niet tegen platte daken GEEN PARKEER PROBLEEM! Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. j G 19 MAART 1971 84e JAARGANG No. 8554 N.V. v.b. Langeveld De Rooü jpj li - Den Burg, Texel - Tel. 2741 fcrry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbond; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -J- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per min. excl. 4BTW ziet er naar uit dat de lijdens- dic de gemeente Texel in de afge- jaren met het Krimplan is ge- ten einde loopt. De gemeente en ,v. Coördinatiebouw, destijds met r getrouwd om de centen (vijf zullen dan een kind op de wereld i waarmee men blij zal zijn [dat het er eindelijk is, niet omdat Kr mooi uitziet. Tijdens de zwan- Ehap van twaalf jaar is de baby elite zwaar geworden; de bevalling loft pijnlijk te worden. In de dins- ■vond gehouden raadsvergadering Kgden de weeën zich aan. De vroc- ■aderen hebben nog eens uitvoerig er de affaire gediscussieerd, geheel [dé stijl van het onderwerp, zoals Mr. Ircnger opmerkte. Waar het om ging Biet voorstel om het plan nu einde- 1 eens ter visie te leggen. Dat kon iren nadat een zekere mate van nstemming was ontstaan over de aarden waaronder dit toekomsti- {ecreatiedorp zal worden gereali- geëxploiteerd. luim een jaar geleden zag het er uit dat alles rond was. De ge- Jte had de Recreatiestichting Texel (d gevonden de gemeentelijke 10 re van het plan uit te voeren en iploiteren. Toen diende zich een particulieren aan die later de Exploitatiemaatschappij De Krim in oprichten. De gemeenteraad gaf joorkeur aan de EMK boven de wat een reeks moeilijkheden tot had want de EMK was niet be- ;e gaan exploiteren onder de voor- len waarmee de RST zich akkoord erklaard. Gebonden lals bekend is het grootste deel ia) van het Krimterrein eigendom |de n.v. Newomij, een dochter van •oegere Coördinatiebouw. Wat de •logische ontwikkeling betreft wil rneente de gemeentelijke tien hec- en het terrein van Newomij als ;ebied zien. Met Newomij kwam [tot overeenstemming maar met de niet. De exploitatiemaatschappij een reeks bezwaren. Men wilde inl openbare wegen in het terrein, |had bezwaren tegen de indeling en verschillende financiële regelin- e EMK zou dan ook het liefst de hectare op eigen houtje tot ont- eling brengen, maar daar wilde [emeente niet aan niet in de plaats omdat in de afgelopen 'ige periode bij Newomij ver- [tingen waren gewekt die men als •rlijk bestuurder moest nakomen, [eel geharrewar en eindeloze brief- flingen werden op 15 februari „af- nde besprekingen" gevoerd met r.Bmij en EMK. Ontwerp-plan en p:hriften kregen toen hun defini- vorm waardoor het mogelijk tot tervisielegging over te gaan. Wijzigingen |dens de besprekingen is op som- punten aan de wensen van de t tegemoet gekomen. Het tracee weg over de 10 hectare kreeg tender beloop waardoor een doel- feer indeling van de kampeer- en esterreinen mogelijk werd en een re rust op de 10 ha werd bereikt, de openbaarheid van de wegen 3er heetste hangijzers bij de be- Zaterdag en zondag Vrijdagdiscotheek. sprekingen heeft de gemeente echter onverkort vastgehouden. Wel zouden voor de zijwegen bepaalde verkeersbe perkende maatregelen kunnen gelden. Het Krimplan voorziet in een „recrea tiedorp" dat te zijner tijd ongeveer 4500 personen zal kunnen herbergen. Daarvoor zijn goede ontsluitingswegen nodig die door de overheid moeten worden onderhouden. De openbaarheid is bovendien voorwaarde om de hoofd weg die de afstand tussen Eierland en Krimslag met ongeveer 750 meter be kort, als quartaine weg aangémerkt te kunnen krijgen. Dat laatste maakt sub sidiëring mogelijk. Op de door de EMK te exploiteren 10 hectare zal naast en in combinatie met een kantine-noodon- derkomen ter hoogte van maximaal 200 m2 ook 'n kampwinkel van 100 m2 gebouwd kunnen worden na beraad is ook Newomij daarmee akkoord ge gaan. Sinds de vaststelling van de „Kredietbeschikking Toeristische Ak- kommodatie 1970" en de „Richtlijnen subsidiëring toeristische akkommoda- tie 1970" zijn de mogelijkheden ter ver krijging van financiering en subsidië ring in de met de ontwikkeling van het terrein gepaard gaande kosten, ver groot. Vast staat dat de EMK een sub sidie van ƒ67.500,zal krijgen mits zij de grond in erfpacht neemt, de met de subsiedie verband houdende bouwop drachten door de gemeente worden ge regeld en een exploitatie voor eigen re kening wordt nagestreefd. De ontslui- tingskosten van het terrein (wegen, rio lering, zuivering) werden in maart 1970 begroot op ƒ903,100, Dit jaar exploiteren Evenals vorig jaar zal de EMK de gemeentelijke 10 hectare alvast als camping mogen exploiteren. Vorig jaar gebeurde dat tegen een beneden de kostprijs liggende huur. Voor het* ko mende seizoen wil de gemeente de wer kelijke kostprijs doorberekenen wat een bedrag betekent van ƒ28.500te betalen in termijnen. Het is dan billijk ook de Newomij in de gelegenheid te stellen haar 45 hectare alvast te exploi teren voor tenten, caravans e.d. De gemeente acht de credietwaarde van de EMK nog onzeker. Het geplaat ste aandelenkapitaal is zonder nadere credietstelling wellicht niet toereikend. Om de zaken toch niet te vertragen is in de nu gemaakte overeenkomst een bepaling opgenomen waardoor de EMK zich tot 1 januari 1972 zal kunnen te rugtrekken als zij het niet kan bolwer ken. De gemeente kan daar dan in haar plaats treden, of de n.v. Newomij. Bij een dergelijke ontwikkeling zou echter de oude bepaling van kracht zijn dat tenminste 50% van de 10 ha aan Tex else gegadigden moet worden aangebo den op redelijke, in overleg met het gemeentebestuur op te stellen, voor waarden. Kopen Het is niet uitgesloten dat de EMK de gemeentelijke tien hectare.zal kopen in plaats van deze in erfpacht te ne men. De beslissing daarover hangt af van het overleg dat gaande is met de nationale investeringsbank terwijl ook de kansen op subsidie een rol spelen. EMK, gemeente en Newomij hebben van 10 tot en met 16 maart 1971 Geboren: Marco, zv. Willem P. van Leersum en Cornelia Koorn; Ingrid, dv. Johan J. Witte en Libberdina van der Star, Louise Johanna Maria, dv. Lam- bertus J. Witte en Cornelia M. A Al kemade; Daniëlle Chantal, dv. Nicolaas Blom en Truus Lakerveld; Jeanette Afina Maria, dv. Bernardus H. Boog aard en Geertruida J. Bakker; Yvonne Reinetta, dv. Leendert Daalder en Ma- rita Müller; Alexandra Maria, dv. Wil helmus G. Jas en Maria Plomp; Petro- nelle, dv. Dirk Slegh en G. de Leeuw. Ondertrouwd: Gerben Wijngaarden en Jelkje A. Bakker; Pieter de Wit en Catharina A. M. Boersen; Simon Bak ker en Olga Timmer. Overleden: Jacob Kasteleijn, oud 77 jaar, wonende te De Koog; Dirk Drij ver, oud 93 jaar, wonende te Den Hoorn. Texel heeft een Stichting Open Jeugdwerk. De commissie die de mo gelijkheden voor open jeugdwerk op Texel bestudeerde, heeft besloten de handen uit de mouwen te steken en is met groot enthousiasme overgegaan tot het opknappen van het voormalige dorpshuis in de Burgwal samen met het vormingsinstituut „Textant". Al ge durende zes weken wordt gedurende twee avonden en één ochtend per week op vrijwillige basis gewerkt. De verbeteringen betreffen het waterdicht maken van het dak, het vervangen van de tl-buizen door spotlichten; het verbeteren van de elektrische installa tie, het schilderen en sausen van hout werk en muren, het betimmeren van de raamvlakken, het veranderen van de bar, het maken van twintig ban ken en een serie demontabele tafel sets. De genoemde werkcommissie heeft besloten een stichting te vormen die echter voorlopig niet in rijkssubsidie- verband zal kunnen werken. Dat be tekent dat de geldmiddelen waarover men beschikt zeer beperkt zullen zijn. Bij het opknappen van het dorpshuis, met toestemming van de Stichting Cul tureel Werk Texel, is voor ƒ5000,on kosten gemaakt, ƒ1000,daarvan kan worden gedekt uit het liquidatiesaldo van het Centraal Jeugd' Overleg Texel en de opbrengst van de in 1969 en 1970 gehouden tieneravonden. De Stichting Cultureel Werk Texel is gevraagd een rentedragend voorschot van ƒ4000, beschikbaar te stellen, af te lossen in 5 jaar tegen 5%. Het bestuur van de stichting zal be staan uit de volgende personen: de he ren G. Jansen uit Zuid-Eierland (voor zitter); A. J. Huisman uit Den Burg elkaar dus uiteindelijk gevonden in een basis om verder te gaan. Wethouder J. C. Dros is het met de nu overeenge komen regeling echter oneens en dat liet hij tijdens de vergadering duide lijk blijken. Ook de meeste andere raadsleden maakten niet bepaald een verheugde indruk maar legden zich tenslotte bij de tervisielegging neer omdat er tenslotte ééns een eind moet komen. Wat de kwestie van de open bare wegen betreft merkte Mr. Spren ger op dat de ANWB een advies heeft uitgebracht waarin wordt gezegd dat openbare wegen niet mogen worden aanvaard in een dergelijk recreatie-) terrein tenzij sprake is van uiterste noodzaak. Van die noodzaak is hier sprake, zo meende de voorzitter. De ANWB had voorts gepleit voor slecht- weervoorzieningen en het ontwikkelen van het plan als één geheel, liefst door één onderneming. Mr. Sprenger meen de dat een stelsel van openbare hoofd wegen onmisbaar is gezien de te ver wachten verkeersontwikkeling, nog af gezien van de financiële voordelen (subsidie). (zie vervolg pagina 2) Vrijdag 26 maart Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief, bijeenkomst, spreekster mevrouw Van Zon. Den Burg, „Casino", 20.00 uur, model bouwclub Texel, show. Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, avond NVSH inleiding met film door mevrouw Schrouwen-Monshouwer uit Den Helder over sprookjes en waarheden omtrent pil en after-pil. Oosterend, o.l. school, 20 uur, S.O.O.S. met toneeluitvoering 'Antje Mikmak' Zaterdag 27 maart Den Burg, „Casino", vanaf 10.00 uur, de gehele dag show modelclub Texel. De Cocksdorp, hotel „De Hoop" 20.00 uur toneeluitvoering S.O.O.S. met Antje Mikmak. GESLAAGD Te Zaandam slaagden afgelopen week mej. R. Bakker en mej. A. Zijm, bei den uit Den Burg voor het diploma Verpleegkunde A. Zij volgden een op leiding aan het Johannes-ziekenhuis. (secretaris); K. Bakker uit Den Burg (penningmeester); A. Kaper uit Oude- schild (afgevaardigde in het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk). Leden in het bestuur zijn: W. Trap uit Oosterend; C. Lemstra, B. Haarsma, D. Witte en N. Slijderink uit Den Burg. De Stichting zal haar aktiviteiten of ficieel per 1 april starten. In stichtings- verband zal een programmaraad werk zaam zijn waarin behalve de heren Jansen, Kaper, Trap en Lemstra ook de heer J. M. de Vries en een verte genwoordiging van „Textant" zitting zullen hebben. De Stichting mag het dorpshuisge bouw gratis als sociëteitsgebouw ge bruiken maar kosten van licht, water en verwarming moeten aan Cultureel Werk worden gerestitueerd. De jaar lijkse lasten die de stichting moet op brengen belopen totaal ƒ2150,Een deel van dit bedrag zal door 'Texetant' moeten worden voldaan bij wijze van gebruiksvergoeding. Het bestuur denkt dit risico wel te kunnen aanvaarden. Gewoonlijk zullen de bezoekers van de soos geen entree verschuldigd zijn; alleen bij speciale evenementen. De inkomsten van de jeugdsoos zullen worden gevormd door de winst op de consumpties en door speciale akties. Omdat het in de huidige situatie niet mogelijk is Rijkssubsidie te krijgen, kan ook geen omvangrijke gemeente subsidie worden verstrekt. In het algemeen zullen de aktivitei ten van de stichting zich richten op jeugd vanaf 16 jaar. De mogelijkheid wordt bestudeerd om daarnaast het ge bouw beschikbaar te stellen voor de opvang van schooljeugd van het voort gezet onderwijs tijdens de middagpau zes. Het centraal bestuur van de stichting Cultureel Werk zal vanavond over de aanvraag om een rentedragend voor schot beslissen. Als de heer B. Gieze aan de Bern- hardlaan premiewoningen wil bouwen met platte daken, moet hij maar een aanvraag om een bouwvergunning in dienen. De kans dat zijn verzoek door B. en W. wordt ingewilligd is nihil, maar als hij daarna in beroep gaat bij de gemeenteraad zal hij mogelijk wel zijn zin krijgen. Verschillende raadsle den lieten dinsdagavond blijken weinig bezwaar te hebben tegen de door Gieze gewenste platte daken. De heer Blanken van de Pakt-fraktie vond het een verantwoord plan. Ver schillende argumenten die B. en W. te gen de kaploze woningen hadden aan gevoerd vond hij aanvechtbaar zoals het zich beroepen op het advies van de Commissie Ruimtelijke Ordening die van mening is dat platte daken wel goed staat bij riante woningen maar niet bij de door Gieze beoogde betrek kelijk eenvoudige huizen. De heer Blanken vond dat het uiterlijk effekt in belangrijke mate wordt bepaald dóór de bouwmassa en deze is bij twee woningen onder één kap zoals Gieze die wil bouwen groter dan bij de ge middelde riante vrijstaande woning. Het zou best kunnen dat de bewoners door het missen van bergruimte op zol der, schuurtjes willen bouwen, maar dat kan men dan toch verbieden? En wat de evenwichtigheid van het be stemmingsplan zuid-oost en het leef- klimaa betreft, dat is een kwestie van smaak. De Pakt-fraktie vond de platte daken wel aanvaardbaar. Prijsverschil Zo dacht ook de heer F. Standaart van Texels Belang erover, hoewel hij vooral gevoelig was voor het niet ge ringe verschil in kostprijs. Hij vond het niet juist dat de gemeente bij de woningen van Gieze spreekt van een voudige en betrekkelijk kleine huizen terwijl deze aanmerkelijk ruimer zijn dan de algemeen als „royaal" be schouwde dure woningwetwoningen die aan de Bernhardlaan in aanbouw zijn. Volgens aannemer Gieze wordt een woning met kap meer dan ƒ7.000, duurder. Door gemeentewerken was dat bestreden maar volgens Standaart 'had men bij gemeentewerken een ver gelijking gemaakt met een kapwoning zonder een beloopbare vliering. Met platte daken zullen de Gieze-woningen ongeveer ƒ55.000,kosten; bij deze bouwsom komt dan een forse premie waardoor deze woningen voor een vrij grote categorie woningzoekenden nog betaalbaar zijn. Wordt de bouwsom door een kap hoger dan wordt de pre mie direkt veel lager. Uiteindelijk ont stond daardoor volgens de heer Stan daart een prijsverschil van maar liefst ƒ15.151,Dat is wel wat veel voor een zolder met hoogstens één kamer. De heer J. Zuidewind (WD) sloot zich daarbij aan. Of platte daken es- tetisch zouden zijn of niet, kon hij niet beoordelen. Dat zou pas vastgesteld kunnen worden aan de hand van een makette. Best mogelijk dat de platte huizen aan bunkers zouden doen den ken, maar het kan ook wel meevallen. Spijker op de kop De heer P. Smit (KVP) stelde vast dat woningen in de prijsklasse waarop de heer Gieze mikt in ieder geval in een behoefte voorzien. Als de platte daken in het plan zuid-oost passen, zou hij er geen bezwaar tegen hebben. Als ze er niet passen kan misschien een an der bouwterrein worden aangewezen. Volgens Mr. Sprenger sloeg de heer Smit hier de spijker op de kop. Het gaat er niet om of de woningen mooi of lelijk zijn, maar of het bestemmings plan zuid-oost deze woningen toestaat. Dat is niet het geval het is principieel onjuist om zómaar van de bepalingen van het bestemmingsplan af te wijken. Want dat plan is er immers om tot een evenwichtig geheel te komen? Gieze wist dat hij aan de Bernhardlaan op deze plaats geen kap-loze woningen mocht bouwen. Toch heeft hij de grond gekocht! Het bouwplan is op zichzelf misschien prachtig maar het kan op deze plaats niet worden verwezenlijkt. En wat het weigeren van de schuurtjes betreft; B. en W. komen toch wel on der druk te staan als de bewoners on voldoende bergruimte blijken te heb ben. Volgens de moderne opvattingen moe»t in of bij een huis voldoende berg ruimte zijn. Niet onverkoopbaar Dat woningen met kap zo duur zou den -worden dat ze onverkoopbaar zijn, geloofde Mr. Sprenger niet. Er zijn in deze omgeving toch veel kapwoningen gebouwd? De vergelijking die Stan daart had gemaakt vond hij niet juist. De aanwezigheid van wel of geen kap is niet het enige verschil want het hele ontwerp zal aan de kap-loze situatie moeten zijn aangepast. De heer Stan daart wees erop dat de bouwprijzen in de afgelopen twee jaar enorm zijn ge stegen; het arbeidsloon dat wordt door berekend is alleen al met 30% omhoog gegaan. De discussie kabbelde nog een tijdje voort. De heer Westdorp maakte er een eind aan door op te merken dat de heer Gieze geen 'bouwaanvraag heeft ingediend en dat van de gemeen teraad dus ook geen beslissing werd verlangd. Gieze weet nu hoe men er in de gemeenteraad ongeveer over denkt en kan een aanvraag indienen. Toen men zich afvroeg waarom Gieze nie een normale bouwaanvraag aan B. en W. had gericht, wist de heer Stan daart te vertellen dat de afdeling bouw- en woningtoezicht aan Gieze geen aanvraagformulier had willen verstrekken „omdat het plan toch niet goedgekeurd zou worden". SCHIETOEFENING Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 29 april 1971 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 T.E.M., van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. Bij ons MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat '|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip Iiiiiiiujiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunnnniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1