Cjroen 2warL-J~exels in het harL. Centraal bestuur Cultureel Werk leende jeugdsoos „startgeld" I. CJ i m'i mmm 1 emeente steunt inrichting van kinderspeelterreinen Experiment met openbaar Muypad is mislukt 25 jaar op de kotter BEGRIP VOOR „MINDER ELEGANTE" AANPAK jrmis bracht veel ïogere pacht op [s§ DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers Propaganda voor Texel in Rotterdam Publiek richtte teveel schade aan Zeldzaam jubileum Nieuwe predikant KOMBINATIE-SETS Electrohuis Bakker informatie-centrum ♦yrx boekhandel j. nauta -IaG 23 MAART 1971 Fexelse 84e JAARGANG No. 8555 COURANT ie N.V. v.h. Langeveld De Rooü js 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 jury de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct per mm. excl. 4"/0 BTW n« |d b Tiet Centraal Bestuur van de stich- Cultureel Werk is vrijdagavond rd gegaan met het verstrekken een lening van ƒ4.000,aan de in hting zijnde Stichting Open jdwerk Texel. Dit geld is voor een reeds uitgegeven aan herstel- en jhtingswerkzaamheden in het voor- ige dorpshuis aan de Burgwal waar eugdsoos voorlopig zal zijn geves samen met het vormingsinstituut ;tant". Dat men reeds geld had ge it zonder zeker te zijn van de le- van Cultureel Werk wekte bij :hillende afgevaardigden irritatie, leer Joh. C. Roeper vond dat de lursleden weer eens voor het blok ,en gezet. „Als we nu de lening jen weigeren, zouden die jongelui ie moeilijkheden zitten. We móéten wel goedvinden. Waarom zitten ier eigenlijk?". Ook mevrouw G. [geveld-Keijser dacht er zo over, het merendeel van de afgevaar- bleek toch wel begrip te hebben de situatie. jongelui hebben al zo lang op lezelijking van hun plannen moe- Ivachten. Toen zij de kans kregen eindelijk in het oude dorpshuis te linen, hebben ze de handen uit de wen gestoken en zelf het risico ge- Ben dat het benodigde geld wel- [niet zou worden gefourneerd. Mr. Sprenger vertelde dat het dage- |bestuur het verzoek om de lening toen de jongelui al geruime bezig waren. Ze rekenden erop dat jen zo positieve zaak was, dat men op steun kon rekenen. In aan- |ing moet worden genomen dat herstel van het dorpshuis zo'n ■00— was geraamd. Door de eigen jzaamheden heeft het nu minder pe helft gekost. heer A. Kaper uit Oudeschild, hauw bij de uitvoering van de pen betrokken is geweest en nu als Igenwoordiger van 't Open Jeugd- ïn het centraal bestuur van zitting heeft, vertelde dat men rekende dat de lening wel zou Ten verstrekt maar dat het risico |dragen door „Textant". Zou het Jer niet komen, dan zou „Textant" |r moeten opdraaien, wat wel be- flijk is gezien de reeds grote penlast van dit vormingscentrum. Democratisch natuurwit, boerenbruin, OERENROG, PUNTJES EN BOLLEN. krenten-rozijnenbrood, KRENTEN BOLLEN. buurtwerk bood geen perspectieven. Overigens is de bestuurssamenstelling van de stichting gebonden aan een reeks bepalingen, omtrent plaats van herkomst, leeftijd e.d. In ieder geval is dat opzicht een aangelegenheid voor de er voor gezorgd dat de jeugdsoos in jeugd van heel Texel is. Uiteindelijk was ieder het er over eens dat de gang van zaken wellicht niet elegant is ge weest maar dat dat gezien de omstan digheden ge enreden moest zijn om de lening te weigeren. Oude film In 1927 vervaardigde dee folklore- expert D. J. v. d. Ven een film over „Folklore rond de Zuiderzee". Een stuk van ruim een kwartier is geweid aan het Ouwe Sunderklaasfeest op Texel. Dat zal gebeuren op dinsdag- in de toenmalige Doopsgezinde pasto- die en er zijn verschillende mensen op te herkennen zoals notaris Mulder en de heer J. A. van der Vlis. De folklore- stichting heeft de nu hoogbejaarde heer Van der Ven uitgenodigd om deze film die door de Rijksvoorlichtingsdienst is aangekocht, en in veel buitenlandse hoofdsteden is vertoond, te draaien op Texel. Dat zal geburen op dinsdag avond 20 april tijdens een avond van de Folklorestichting; ook anderen zul len daarbij welkom zijn. Bij de folklo restichting acht men vooral het Texel se gedeelte van groot plaatsclijk-histo- risch belang. Overwogen wordt om van dit gedeelte een kopie te laten vervaar digen. Nagegaan zal worden in hoever re de Stichting Cultureel Werk in de kosten (ƒ800,kan bijdragen. Een andere mededeling was dat Ge deputeerde Staten voor 1971 een subsi die van ƒ4571,voor de muziekschool hebben toegezegd. Als de school gere kend zou worden als „streekmuziek- school" zal dat een extra uitkering van ƒ10,per lesuur mogelijk maken. Mevrouw Laan-Kistemaker, mevrouw Kikkert, mevrouw Albers en de heer P. Zevenhoven keren niet terug in het bestuur van de Stichting. Vooral me vrouw Laan, die sinds '63 tevens zit ting had in de subsidiecommissie, heeft zich bijzonder ingespannen voor het Texelse culturele leven. De verga dering ging ermee akkoord dat haar een boekenbon als afschendsgeschenk wordt aangeboden. De heer J. Oostijen, werkzaam op het bureau culturele» zaken, gaat per 1 juni naar Renkum waar hij letterlijk in de voetsporen treedt van zijn voorganger J. de Boer als ambtenaar sportzaken bij de gemeente aldaar. De „Werkgroep dramatische expres sie" van de universiteit van Amster dam heeft aangeboden in april of mei op Texel een voorstelling te geven van „Tiestes" van Hugo Claus. Van het overleg met o.a. de scholen zal afhan gen of de voorstelling inderdaad zal doorgaan. De handenarbeidtentoonstelling die van 22 maart tot 2 april in de exposi tieruimte van het raadhuis wordt ge houden, moet worden gezien als expe riment. Het betreft werkstukken van kinderen uit Oudeschild. De tentoon stelling betekent niet dat elke andere (zie vervolg pagina 2) Lammetjes voor Blijdorp-direkteur Morgen begint in Rotterdam een vrij groot opgezette Texel-campagne in sa menwerking met de Rotterdamse VVV. Een week lang zal een zeer Texelse sfeer heersen op het Rotterdamse VVV- kantoor aan het Stadhuisplein. Mej. Dean van Koningsveld, informatrice van de VVV Texel, zal hier alle ge vraagde informatie /verstrekken. Fol dermateriaal en foto's staan tot haar beschikking. Een groot fotopaneel, ge maakt door de heer G. J. de Haan, geeft een aantrekkelijke indruk van Texel waar de naar frisse lucht en schoon water hunkerende Rotterdam mers van harte welkom zijn. Het in de aandacht brengen van bin nenlandse vakantiegebieden onder het motto „De stad uit; het land in" doet de Rotterdamse VW al geruime tijd. Men had nu Noordholland willen pre senteren, maar omdat de Noordhol landse VW federatie de handen vol had aan de aktie in Essen, viel de eer toe aan Texel. Van niet gering belang bij deze aktie is de publiciteit die de huis-aan-huis verschijnende bladen „De Havenloods" en „Het Zuiden" aan Texel weiden. In het komende nummer van beide bladen (totale oplage meer dan een half miljoen!) wordt een uit voerig artikel aan Texel geweid, waar bij de indruk wordt gelegd op de va kantiemogelijkheden buiten het top- seizoen, vooral het voorjaar. Zaterdag a.s. beleeft de aktie een hoogtepunt. Dan gaat de groep Oude (zie vervolg pagina 2) Twee jaar lang is het mogelijk ge weest dwars door de broedkolonie De Muij te wandelen door gebruik te ma ken van een ca 800 meter lang pad dat daartoe bij wijze van experiment door Staatsbosbeheer was aangelegd. Het aantrekkelijke was dat dit wandelpad het hele jaar vrij toegankelijk was, dus ook in de broedperiode van 1 april tot 1 september. Dat paste in het „open- stellingsbcleid" van Staatsbosbeheer. Zoveel als mogelijk is wil men de heer Roeper was toch niet erg ■omen met de gang van zaken, (gevraagd kreeg hij van de heer G. kam te horen dat het bij de vor- van de stichting inderdaad niet fproken democratisch is toege- Dat is bij stichtingen nooit het De bij de jeugdsoos geinteres- fe groeperingen zijn rond de tafel [zitten en zijn tot aktie overge- Ze deden dat nadat gebleken lat een Stichting Open Jeugdwerk 'icieel Rijkssubsidieverband geen [are kaart was. Als voorwaarde o.m. gesteld dat de soos dan da- open moest zijn. Dat zou het be- n van zeker twee bezoldigde me- 'kers noodzakelijk maken en viel niet te denken. Ook het OUDESCHILD De heer Jonas Schagen (58) uit Oudeschild herdacht zaterdag dat hij 25 jaar geleden op de kotter kwam van de heer B. v. d. Vis uit Oosterend. Dat hij de familie Van der Vis sindsdien trouw bleef betekent een bijna uniek jubileum. Voor zover bekend is het tot dusver op Texel maar één keer eerder gebeurd dat een me- deopvarende zijn zilveren jubileum vierde. De gebroeders J-, B. en S. van der Vis hebben deze gebeurtenis dan ook niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdagmiddag werd in het haven restaurant een drukbezochte receptie gehouden, gevolgd door een brood maaltijd. Daarbij waren talrijke fami lieleden present en natuurlijk ook de opvarenden van de kotters TX 3 en TX 4,-beiden eigendom van de gebroe ders Van der Vis. De heer Schagen werd met vele gelukwensen en ge schenken verrast. Namens de beman ning overhandigde Harry Ellen een geschenk onder couvert. De heer Scha gen is stuurman. Hij heeft bij de fami lie Van der Vis al vier kotters „ver sleten" en elke nieuwe kotter was weer groter en vergde meer van zijn aan passingsvermogen in verband met de steeds ingewikkelder elektronische ap paratuur. Schagen heeft zijn taak steeds tot grote tevredenheid verricht; ook de verhouding met zijn mede-opva renden was steeds prima en dat is heel belangrijk bij de maatschapvisserij. Zeer bekwaam is Schagen in het her stellen van beschadigde netten. „Er gaat bij ons nooit een net de wal op", ver telde ons TX 3-schipper J. v .d. Vis. Dat de TX 3 nooit slechte vis aan wal heeft gebracht (in tegenstelling tot me nige andere kotter) is mede het gevolg van het deskundige „ijzen" (het in het ijs zetten van de vis in het koelruim) waarmee Schagen zich altijd belast. Zo gehecht is de heer Schagen aan zijn collega's dat hij er niet over prakki seert ooit bij een ander te gaan varen. Dat bleek onlangs toen de oude kotter werd verkocht, vijf maanden voordat de nieuwe ariveerde. De heer Schagen weigerde pertinent om in die tijd op een andere kotter te stappen. Op de foto ziet men hoe de heer Schagen (links) de felicitaties in ont vangst neemt van „zijn" schipper, de heer J. v. d. Vis. Staatsbczittingen voor de recreanten toegankelijk maken. Velen hebben van het Muij-pad gebruik gemaakt. Op zo merse dagen werden gemiddeld zo'n 400 bezoekers per dag geteld. Aan be langstelling ontbrak het dus niet. Toch wordt het experiment als mislukt be schouwd en is besloten het pad op te heffen. „Het kon echt niet langer", zegt de heer M. Mantje, de „baas" van Staats bosbeheer op Texel. „De mensen rich ten zoveel schade aan dat het ons ge woon teveel geld kost om dat steeds maar weer te herstellen. Het was de duinbegroeiing die enorm veel te lijden had. De bezoekers bleven niet op het pad maar gingen ernaast lopen met het gevolg dat de vegetatie over een brede strook werd stukgetrapt, met grote verstuivingen als gevolg. Te duur Het zou wel doenlijk zijn om het pad open te laten en de schade telkens te herstellen, maar daarvoor ontbreekt het geld. Jaarlijks besteedt Staatsbos beheer op Texel al ƒ180.000,aan herstel en onderhoud van de binnen- duinen. Er is niet méér beschikbaar, zodat het onverantwoord was het kos- tenveroorzakende Muij-pad te hand haven. Dat zal ongetwijfeld door ve len worden betreurd. De 800 meter lan ge route van de 's-Hertogenboschweg naar het strand ten zuiden van de Sluf ter was bijzonder boeiend door het ge varieerde karakter; het pad voerde weliswaar niet langs de lepelaarsnesten maar wel dwars door een kolonie meeuwen. De vrees dat hier veel eie ren zouden worden geraapt is met be waarheid. Om die reden hoeft men te genwoordig geen broedgebied meer af te sluiten. Het pad door de Muij kon worden benut als onderdeel van een AV2 km lange rondwandelng: Muij, strand, Slufter, pad door de Nederlan den. Niet „zelfleidcnd" Medeoorzaak van de schade langs het Muij-pad is hö feit dat dit pad niet voldoende „zelfleidend" was. Er was geen prikkeldraad en de mensen moes ten alleen de geelgekopte paaltjes vol gen. De begroeiing is van zodanige aard dat wel heel verleidelijk en mak kelijk is om naast' het pad te gaan lo pen, vooral als het oorspronkelijke pad door de wandelaars wat mul geworden is. Veel gunstiger is wat dat betreft de situatie in De Geul bij Den Hoorn. Hier loopt een soortgelijk openbaar pad echter temidden van duindoorns, hei en andere hoge begroeiing. Hoewel deze route veel drukker wordt gebruikt ontstaat hier geen schade zodat dit pad gehandhaafd kan blijven. Het treft wel ongelukkig dat de Staat heeft besloten het Muij-pad juist nu af te sluiten, want het is sinds kort ontdekt als de kortste en best begaan bare route naar de gestrande „Bena- Ds. M. Mulder uit Leermens (Gr.) heeft het beroep aangenomen dat op hem was uitgebracht door de kerke- raad van de Hervormde gemeente Den Burg. Vrijdagavond, tijdens de kennis making in „Eben Haezcr" heeft de pre dikant dit officieel meegedeeld. Op zondag 25 april zal ds. Mulder intrede doen. Ds. Mulder is met zijn 28 jaar de jongste predikant die ooit door de Herv. gemeente Den Burg^ werd beroe pen. De he^r Mulder werd op 7 de cember 1943 geboren te Wagenborgen bij Delfzijl. Hij woonde daar tot zijn achtste jaar en ging toen naar Amster dam waar hij ook studeerde, aan de Universiteit van Amsterdam. In 1968 ging hij naar zijn geboorteprovincie terug waar hij werkzaam was als hulp prediker. Ds. Mulder heeft nog geen doctoraal examen gedaan; mogelijk ge beurt dat in een van de komende ja ren. In ieder geval huldigt hij de me ning dat een goede predikant eigenlijk nooit is uitgestudeerd. De nieuwe predikant vertelde ons een bijzonder goede indruk van Texel te hebben. Hoewel hij voordien alleen op Terschelling was geweest (met va kantie) zei hij veel voor de eilanden te voelen. Dat hangt samen met zijn lief de voor de zee. Een wens die hij graag nog eens vervuld zou zien is dat hij een pastorale functie bij koopvaardij of vloot zou kunnen bekleden Hij is een uitgesproken individualist, die graag een eind langs een eenzaam strand wandelt en zich tot de ruiter sport voelt aangetrokken. Hij wekt dan ook enige verbazing als hij vertelt dat hij autorijden als een van zijn belang rijkste ontspanningsmiddelen be schouwd. Zijn hang naar vrijheid is ër wellicht medeoorzaak van dat hij op korte termijn geen trouwplannen heeft. van Bobby Brooks. BOETIEK U kunt er weer bij horen met een hoorapparaat. Inlichtingen Welkom in Uw inloop- waar wij U graag van zaken een persoonlijk 4 ips npvpn met kennis advies geven waar U een ongekende keuze hebt in een uitstekend samen gestelde voorraad. waar U altijd van harte welkom bent. texels grootste boekhandel

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1