(jroen ^warL-Jexels in het i liet verbouwen is kostbaarder dan wel verbouwen „Tesseltje" en „Texla" bleven achter in Rotterdam „Benares" naar Amsterdam %Jir\ j. nauta fotografie, DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" TE DE WAAL lussische parachute deed het best 'au Koster wordt te duur voor R.K. Kerk TE J Reis naar Parijs gaat door 100.000 liter-koe nu „erkend" Aanleg „Kerckeland" begonnen Veel animo voor nieuwe volleybalvereniging Palmpaasoptocht met steun van Folklore en dorpscommissie Botsing op beruchte kruising Jongens met ernstige brandwonden naar ziekenhuis Nog onzekerheid over lot Helicopterlandingen bij nacht Bloemenmeis jes naar Essen UW VOORDEEL j<SDAG 30 MAART 1971 84e JAARGANG No. 8557 htgave N.V. v.h. Lange veld De Rooty i 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrtydags Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 cl Advert. 20 ct per mm. excl. 4°/o BTW DE WAAL Als De Waal zou af zien van de plannen om het dorpshuis verbouwen, zou dat waarschijnlijk ten kostbaarder besluit zijn dat het uit- loeren van de verbouwing. Het oude Horpshuis is nl. zo slecht dat ieder jaar Jneer moet worden uitgegeven aan re- »aratiewerkzaamheden. Doorgaans ver telden de financiële bescheiden van Wielewaal" een jaarlijks exploita- lesaldo van meer dan ƒ1000,over let afgelopen boekjaar hield men Jechts ƒ430,over. Er was een stuk _j afgewaaid en het herstel heeft vele (onderden guldens gekost. I De financiële situatie van het dorps- luis is toch al niet zo sterk omdat het lorpsihuis maar weinig inkomsten leeft. Meerdere gebruikers betalen leinig of geen huur; dat is historisch 3 gegroeid en kan niet van de ene op i andere dag worden veranderd. Het i ook realisisch te weten dat na een |erbou\ving niet op een grote stijging aktiviteiten moet worden gere- lend; De Waal is maar een heel klein Torp. Vooral daarom is het van het pootste belang dat het dorpshuis een Jogere vergoeding krijgt voor het ge- fruik als gymnastiekzaal door de (hoolkmderen. Als het gebouw aan de >en voldoet zal die vergoeding inder- laad aanmerkelijk stijgen zodat dit ar- fiment alleen al sterk pleit voor het jorzetten van de verboifwingsplan- Nieuwe ontwerpen Het bovenstaande kwam aan de orde de vrijdagavond gehouden jaarver- (dering van het dorpshuis „De Wiele- EIERLAND Zaterdag voerde een instructeurs van de skydiving- jhool Texel een parachutesprong uit let een Russische parachute. Volgens importeur, Air Enterprises te Am- dam, hebben de Russen dit val- iherm pas onlangs voor export vrijge- iven en is 't de le keer dat 'n Russi- ie parachute in 't Westen wordt ge likt. De chute heeft het voordeel dat tillAt voor verplaatsing in de lucht niet ndg >dig is te draaien. Bij doelspringen de betrokken parachutist dus lortdurend het doel in het oog hou- n waardoor hij minder snel de kluts vijt raakt. Beweging is zowel in voor- an, s achterwaartse richting mogelijk. De rong van zaterdag met een geleend emplaar gold als proef. Ook andere rachutistenclubs zullen het sow jet lscherm proberen. Wjtpe heer W. Witte te Den Burg is niet jfcer in vaste dienst als koster van ■Mr.k. kerk te Den Burg. Hij zag zich I^Aioodzaakt ontslag te nemen omdat M kerk niet langer in staat was zijn ^^aris te betalen. De heer Witte werkt maar enkele uren in los verband in kerk. De meeste kosterstaken zijn ïrgenomen door de pastores en vrij age krachten. Deze ontwikkeling is gevolg van de verslechterende fi- aciële situatie van de kerk. De kos- zijn de laatste jaren sterk gestegen; n zit bijzonder „zwaar" omdat het terhouden van zes kerkgebouwen >r 3.000 katholieken een steeds moei er zaak wordt. De kostenstijgingen rden nl. niet gecompenseerd door £re bijdragen van de kerkgangers. op Texel loopt het percentage kgangers over de katholieken vrij waal". Die vergadering werd een maand later gehouden dan gebruikelijk omdat het de bedoeling was geweest het definitieve schetsplan voor de ver bouwing te tonen. Er is nl. een nieuw plan gemaakt. Zoals onze lezers zich zullen herinneren werd het oorspron kelijke verbouwplan vervangen door een ander onderwerp dat was gemaakt door het bestuur. Men was van mening dat dit beter was, maar de dorpshuis- bestuurders zijn geen architecten en ze namen tenslotte toch een vakman in de arm: architect B. Eerhart. Het werd een mooi ontwerp maar het bestuur ging er toch niet mee akkoord omdat het te duur zou worden. Toen werd met een nieuwe architect contact ge zocht: de heer Pieter de Hoog, docent aan de Rietveld-academie te Amster dam. Hij maakte een nieuw plan dat naar alle waarschijnlijkheid voor uit voering vatbaar is. De tekening kon vrijdagavond echter niet worden ge toond omdat de heer De Hoog juist ziek was geworden. De aanwezigen machtigden het be stuur echter de verbouwingsplannen verder uit te werken. De vergadering werd slechts door 14 personen bezocht. Besloten werd het bestuur tijdelijk met twee leden uit te breiden. Dat werden mevrouw Verber- ne-Bakker en de heer H. Tjepkema. De vijfdaagse reis naar Parijs, onder auspiciën van het Overkoepelend Or gaan van Vrouwenorganisaties, gaat door. De reis wordt gehouden van 3-7 mei a.s. De deelneemsters krijgen nog nader bericht. Wie zich nog niet opge geven heeft maar toch mee wil, moet zich haasten Opgave is mogelijk bij mej. J. Witte, „Bloemwijk", telefoon (02220) 2163. De preferente produktie-koe Ria, van de heer Joh. Witte van „Bloemwijk" die vorig jaar in de publiciteit kwam omdat zij haar 100.000e liter melk had geproduceerd, is nu officieel als 100 000 liter-koe erkend. Het stamboek kon vorig jaar de lijst nog niet erken nen omdat de melkproduktie in het eerste jaar door de heer Witte zelf was geregistreerd. Het afgelopen jaar heeft Ria 4387 liter melk gegeven waardoor de fokveremging de officieel vereiste zekerheid had. Ria werd geboren op 18 april 1952 en heeft veertien keer gekalfd. De kalveren vormen nu de overige stal van de heer Witte. KLEUTERMIDDAG OP 6 APRIL In de vorige krant meldden wij dat dinsdagmiddag een kleutermiddag zal worden gehouden in de paardenstal on der leiding van de Sint Jeroen verken ners. De datum stond er niet bij; op verzoek wijzen we er daarom op dat de kleutermiddag op dinsdag 6 april wordt gehouden van twee tot vijf uur. Alle kleuters zijn gratis welkom. DE KOOG Een aanvang is ge maakt met de aanleg van het dagre creatieterrein „Kerckeland" aan de Schumakersweg bij De Koog. Staats bosbeheer maakt hier een recreatiemo- gelijkheid die vooral goede diensten zal bewijzen als het geen strandweer is. Al in februari 1969 werden de plannen met het ca 25 hectare grote terrein openbaar gemaakt. Om financiële re denen heeft de uitvoering vertraging opgelopen. De kosten van aanleg ble ken nl. uit te gaan boven het geraam de bedrag. Men heeft daarom enkele voorzieningen wat minder kostbaar moeten uitvoeren. Het terrein omvat o.m. dagkampeerterreinen die door brede boomsingels worden omsloten, parkeerterrein voor auto's en bussen, restaurant, zandbak, speelvijver, toilet gebouwen, overdekte speelplaats en een speelberk. De totale aanelgkosten be dragen rond een half miljoen gulden. DE KOOG Voor het oprichten van een volleybalvereniging in De Koog is voldoende belangstelling bleek dins dagavond op de informatieve bijeen komst in „Capri". De vereniging zal een onderdeel worden van de bestaan de Sportvereniging. Het bestuur is daarom uitgebreid met de tijdelijke be noeming van de dames Koningsveld van Hemert en De Jong-Spraakman en de heer H. Bakker. Nadere bepalingen betreffende de volleybalafdeling zullen maandag a.s. besproken worden op de maandelijkse vergadering van de sport vereniging. Ook de lidmaatschapsgel den moeten nog worden vastgesteld. Dit bleek voor velen geen bezwaar; meer dan 20 personen lieten zich al vast inschrijven. Voor inlichtingen wende men zich tot de heer C. Duyzer (Eierland), de heer C. Bonne (Haffel- derweg, Den Burg) of de heer C. Kac- zor, Kaapstraat te De Koog. Op dezelf de adressen kan men zich ook opgeven. De buurtvereniging Schoonoordsin- gel-Wittekruislaan-Kogerstraat organi seert zondag a.s. als vanouds de Palm paasoptocht te Den Burg. Deze keer wordt van twee zijden financiële steun ontvangen: de Folklorestichting en de Dorpscommissie Den Burg. Er zullen geen prijzen beschikbaar worden ge steld; wel krijgen alle deelnemertjes die met een behoorlijke Palmpaas mee lopen een surprise. Om twee uur wordt de stoet op de Groeneplaats opgesteld. Voorafgegaan door het Kon. Texels Fanfare wordt dan volgens dezelfde route als vorig jaar een rondgang door Den Burg gemaakt. Op de voorrangskruising Beatrixlaan- Gasthuisstraat te Den Burg deed zich weer eens een aanrijding voor. Tegen twee uur zaterdagmiddag botste daar de Opel-bestuurder M. H. M. de Maes- schalck uit 't Horntje op de Citroën 2 CV van de heer J.v.d.Z. uit Zwolle. De Texelaar kwam uit de Beatrixlaan en had van de van rechts uit de Gast huisstraat komende Zwollenaar voor rang moeten krijgen. Beide auto's lie pen schade op. De 13-jarige Sjors Eelman en de 12- jarige Tonny Platvoet werden zater dagmiddag ernstig gewond toen zij werden getroffen door een steekvlam van een ontploffende benzinetank. Met een derde jongen, de 11-jarige Marco van der Vis, waren zij bezig een vuur te stoken op een opslagplaats voor auto's en autowrakken aan de Vogelen zang te Den Burg. In een autowrak troffen de jongens een tank aan waar nog een restje benzine inzat. Een hunner goot de benzine op het vuur waarna een ontploffing volgde. De tank werd uiteengereten en Tonny Platvoet werd enkele meters wegge slingerd. Alle jongens kregen de bran dende benzine op hun kleren en brand den enkele ogenblikken als fakkels. Omwonenden schoten toe en rukten hen de brandende kleren van het lijf. De toevallig passerende dokter Siebin- ga verleende eerste hulp. Sjors Eel man had brandwonden opgelopen in zijn gezicht. Tonny Platvoet werd aan beide benen gewond. Bedden werden met spoed naar het ziekenhuis te Den Helder gebracht. De toestand van Ton ny Platvoet was gisteren nog zeer ern stig. Marco van der Vis was op het mo ment dat de ziekenauto arriveerde al door buren naar huis gebracht; zijn toestand is niet bijzonder ernstig. ROTTERDAM Tot dusver ver loopt de Texel-aktie te Rotterdam naar wens. Zoals bekend wordt de aktie ge organiseerd door de VVV Rotterdam, die in serieverband binnenlandse va- kantiegebieden in de aandacht brengt onder het motto „De stad uithet land in". Voor Texel blijkt aanmerkelijk meer belangstelling te bestaan dan voor de eerder gepropageerde gebie den. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de lijvige artikelen die de huis-aan-huis veschijnende bladen terug; de wegblijvers betalen 'rgaans ook geen kerkbijdrage, te heer Witte heeft inmiddels een uwe werkkring gevonden: als hulp- ter van de K.V.C. jeugdherberg „De •rcoogh". IERLAND Het vliegveld Texel ft een nachtverlichting aangeschaft, ïrdoor voortaan ook nachtelijke lan gen van helicopters mogelijk zijn. verlichting is van eenvoudige aard bestaat uit een serie lampen die in kring zijn opgesteld. De helicopter ft midden in deze lichtkrans. Het 'topen weekend werd de eerste fteflijke landing uitgevoerd, door Noordzee-helicopter die van het mi)l uit de kust gelegen booreiland nneth" op de thuisreis was. Een ;ft°naris van de Rijksluchtvaart- ^t was aanwez.Vg om de kwaliteit de installatie te keuren. Dc „Bcnares" is zaterdag naar de Amsterdamse Droogdok Maatschappij te Amsterdam gesleept. Of het schip daar gerepareerd zal worden staat nog niet vast. Daar zal vandaag over wor den vergaderd; bij deze besprekingen zijn ook de assurandeuren betrokken. Het staat wel nagenoeg vast dat de la ding houten bielzen uit de „Benarcs" zal worden overgeladen in een ander schip dat voor transport naar Ham burg zal zorgen. De onder Liberiaanse vlag varende „Benares" die Singapore als thuisha ven heeft maar eigendom is van een Noorse rederij, liep in de nacht van 2 op 3 februari op het strand bij de zui delijke kop van de Slufteringang. Het schip heeft geen ogenblik muurvast ge zeten en daarom dachten ook de ber gers Wijsmuller en Doeksen dat het vlotbrengen binnen enkele dagen zou zijn gebeurd. De bergingsaktie werd echter door pech achtervolgd. Meerma len werd het schip over grote afstan den in zeewaartse richting getrokken maar telkens als men op het punt stond de vrachtvaarder vlot te brengen gooi de een storm roet in het eten. Het schip kwam dan weer hoger op het strand te zitten. Bij de voorlaatste poging om het 4246 brt metende gevaarte vlot te brengen werd het door de hoge zee niet alleen weer teruggezet maar zelfs en kele honderden meters in zuidelijke richting verplaatst. Maar dinsdagmiddag was het einde lijk zover. Na enkele daen en nachten waarin flinke vorderingen waren ge maakt, trokken de sleepboten Holland en Titan de „Benares" om tien voor drie in diep water. Het schip werd naar de Texelstroom ter hoogte van Oudeschild gesleept om te worden ge ïnspecteerd. Toen bleek dat de deer lijk gedeukte romp nergens in beteke nende mate lekte, werd zaterdag toe stemming gegeven voor het sleeptrans- port naar Amsterdam. De vrachtvaar der zal waarschijnlijk niet worden ge repareerd maar voor de sloop worden verkocht. Die omstandigheid is niet gunstig voor de bergers die tijdens de langdurige werkzaamheden meer kos ten hebben gemaakt dan de schroot waarde van het schip. Menige jutter moet het water in de mond hebben gekregen bij het denken aan de tropisch hardhouten bielzen waarmee de „Benares" was geladen. Toch heeft een enkele jutter er een paar kunnen bemachtigen. Om repara ties te kunnen uitvoeren was nl. een deel van het hout aan dek gezet. Bij de laatste storm die de berging vertraagde lag het schip zo hevig te rollen dat en kele balken overboord gingen en even later aanspoelden. Vrijdagochtend vertrokken drie bloemen meisjes per PH VVV naar Essen, waar zij luister bijzetten aan de persconferentie, die aan de opening van de ..Camping 71" voorafging. Het toestel vertrok omstreeks half negen van het vliegveld Texel. De charmante, uiterst modieus geklede meis jes moesten vroeg uit de veren, want zij kwamen van elders uit de provincie en hadden dus eerst nog de reis naar het eiland te maken. Vera Deken uit Blokker, Ria Alkemade uit Breezand en Marjan Slob uit Egmond hebben tijdens de pers conferentie in Essen grote hoeveelheden narcissen uitgedeeld Het hoofddoel van de aktie is uiteraard, dat de Duitsers op de gedachte worden gebracht om hun vakantie in Noordholland door te bren gen. Het staat vast dat dergelijke cam pagnes nodig zijn, maar het is in dit geval wel een nare zaak dat de Duitsers in Essen en omgeving vakantie hebben in dezelfde periode als de Hollandse bouw vakvakantie. Een groot succes van de aktie betekent dus tevens dat nijpende problemen worden opgeroepen Op de foto ziet men de drie bloemen meisjes. Verder (gehurkt) de piloot, VVV- directeur J. V7. Dekker, de heer Van 't Hof, bestuurslid van de Noordhollandse VVV-federatie en informatrice T. Zwie- ringa. „Het Zuiden" en „De Havenloods" aan Texel als vakantiegebied weid den. Zaterdagmorgen trok de groep Oude Dansen van de Folklorestichting naar de Maasstad om daar op de Lijnbaan te dansen. Op verschillende punten werd een dansje weggegeven op mu ziek die door een geluidswagen werd geproduceerd. Via de luidspreker werd ook het nodige commentaar gegeven. Grote aantallen mensen dromden om de dansenden heen en kregen ansicht kaarten uitgereikt. Tegen drie uur overhandigde VVV-direkteur J. W. Dekker twee lammetjes aan Dr. Van Dam, direkteur van de diergaarde Blij- dorp. Het rammetje „Texla" en het ooilam „Tesseltje" werden dankbaar aanvaard. Ze zullen worden onderge bracht in de „mini-zoo" van Blijdorp, een soort kinderboerderij. Hun namen zullen met bordjes op hun verblijf worden aangebracht. De dieren hebben hun eerste tien levens dagen gesleten bij de heer S. Lange- veld. Van de dansvoorstellingen en de overhandiging werden honderden foto's gemaakt. De aktie werd gesteund door schitterend weer. Op de „Texel-stand" in het Rotter damse VVV-kantoor wordt veel naar Texel geïnformeerd. Informatrice Dean van Koningsveld heeft al heel wat fol dermateriaal uitgereikt. De eerste boe kingen van Rotterdammers die de Paasdagen op Texel willen doorbren gen zijn al gedaan. Of het nu gaat over kleur of zwart-wit, foto's voor dankbetuigingen, of geboortekaartjes, reklamefoto's of kinderopnamen, huwelijksreportages, luchtfoto's pasfoto's of uw eigen opnamen is dat wij "fr als enige op Texel al het fotowerk in eigen bedrijf van A - Z kunnen verzorgen en X afwerken met de modernste, elektronische apparatuur. t beschikken over gespeciali- X seerde vakmensen ft U graag met deskundig advies X van dienst kunnen en willen zijn. Texels foto-informatiecentrum Fotografie in al z'n facetten, te land, ter zee en in de lucht.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1