leve zuster Ursula SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING FILMNIEIjWS gametuwtijdmee-ganaardenmb! LANDBOUW en VEETEELT Een vroeg en vrij laat voorjaar De hoogste tijd Goede levenskrachtige lammeren Grondontsmetting met D.D. Correcties Broodmaaltijd bejaarden De rollen verdeeld in KNVB-subcommissie Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 april 1971 rubriek voor o.i.i,-.-r<-<iiii>iie Als we spreken van vroeg en vrij laatdan denken we aan de waar dering van de veehouderijbedrijven en akkerbouwbedrijven. We blijven van mening, dat het voor de veebedrijven 'n gunstig voor jaar is. Dat heeft 't late wintertje van eind februari en begin maart beslist niet ongedaan kunnen maken. Alles wijst er op, dat de „warmte" die in januari en februari in de grond is ge komen daar aanwezig is gebleven. In dit opzicht zijn we er van overtuigd, dat de kwestie van de* temperatuur- som zeker waarde heeft. Hoewel de weersomstandigheden de laatste weken werkelijk niet zo voor jaarsachtig zijn is de groei van het gras duidelijk op gang gekomen. Van diver- kanten horen we opmerkingen over een zichtbare werking van de op tijd gestrooide stikstof. Het staat voor ons dan ook vast, dat veehouders die op dit moment (26 maart) de stikstof nog niet gestrooid hebben zonden- meer te laat zijn. Op bedrijven, waar de eerste gift al- een bedoeld is als een aanzetten van de grasgroei wordt het nu de tijd om de aanvullende stikstofgift te geven. Wees met die aanvulling niet te zuinig. Voor zeer veel bedrijven is het een ïoodzaak om in het voorjaar een flinke te slaan. We denken hierbij aan le bedrijven met een zware veebezet- ling. Voor hen is het in de eerste plaats nodig om te profiteren van de gunstige Iroei in de eerste maanden van de J'eideperiode. En voor alle bedrijven leidt, dat voorjaarsgras hoogwaardig Kras is. Zolang u voor grasland, dat be- lveid moet worden nog niet op een loorjaarsgift van 90 - 100 kg zuivere Itikstof en voor percelen, die gekuild If gehooid moeten worden nog niet aan Ie 110 - 120 kg zuivere stikstof toe lent gekomen laat u nog een goede ge legenheid onbenut. Werk op bouwland stagneert 1 Op de akkerbouwbedrijven is op dit moment praktisch nog geen graan ge laaid. Op een aantal bedrijven is zelfs let stoppelknollenzaad nog niet in de ■rond. Hoewel er beslist niet gespro- Ken kan worden van overvloedige re ien valt er toch te veel om zonder dat [de grond verknoeid wordt aan 't werk i gaan. Het is op dit moment beslist nog niet dat we moeten zeggen, dat deze Jverlating" gevolgen zal hebben voor p opbrengst van de akkerbouwgewas- leri. Wel menen we te moeten zeggen, Bat een late zaai dit voorjaar vrij zeker peer nadeel zal geven dan in 1970. *n was het nl. zo, dat de hele natuur s het ware wat opgeschoven was naar [en later tijdstip. De groei van het gras n de wintergranen toont duidelijk aan, lat daarvan dit jaar geen sprake is. [Hier en daar liggen er nog percelen tasland, waar in de vorige herfst of in loop van de winter stalmest is uit treden net zo bij als de stalmest er gekomen is. Hoewel we over het lerk van de mestwagens over het al- |meen best tevreden kunnen zijn be tekent dit toch niet, dat er aan de mest na het uitrijden niets meer be hoeft te gebeuren. De beste tijd daarvoor is voordat de groei van het gras begint, gesteld, dat de grond voldoende droog is om het land te berijden. Als er van het slepen of horten van deze percelen tot nu toe niets is geko men, dan is het daarvoor nu de hoog ste tijd. Bij verder uitstel gaat het gras duidelijk lijden van minder fijn ver deelde stukken stalmest en bovendien moet u er rekening mee houden, dat het slepen of horten op een later tijd stip nadelig is voor de grasgroei. Het lijkt er op dit moment op, dat de gunstige weersomstandigheden voor de schapenhouderij van de afgelopen win ter een goede invloed hebben gehad op de vruchtbaarheid van de schapen. Verder lijkt het er op of ook de vitali teit van de lammeren over het alge meen belangrijk beter is dan in het voorjaar van 1970. Vooral óver dit laatste horen we gunstige geluiden. Wat de vruchtbaarheid betreft zal de mededeling van de schapenhouder die nadat er 24 schapen hadden gewor pen 60 lammeren had geteelt wel een uitzondering zijn, maar het aantal ge vallen waar men enkele dagen na het lammen nog op 1.9 lam per ooi zit zijn toch met zeldzaam. Vooral het feit, dat de lammeren een goede vitaliteit hebben is naar we me nen zeer belangrijk. Het aantal lamme ren, dat in diverse jaren na enkele da gen sterft is vrij groot. Slaagt men er in om een zeer groot gedeelte van de geboren lammeren groot te brengen, dan kunnen de uitkomsten ook bij een iets minder goede vruchtbaarheid van de schapen nog bevredigend zijn. Het blijkt, dat de moederdieren over het algemeen voldoende melk hebben. Het feit, dat op veel percelen de gras groei goed begonnen is zal er zeker aan meewerken om dit op peil te hou den. In ons artikeltje over de primering van grondontsmetting met D.D. ter voorkoming of bestrijding van aardap pelmoeheid is verzuimd om mee te de len, dat aanvragen voor een premie vóór 1 mei a.s. moeten worden inge diend. Dit kan gebeuren bij de Hoofd- mgenieur-Direkteur voor de Bedrijfs ontwikkeling, Postbys 314, Alkmaar. Ons artikel over „meer samenwer king" begon met de constatering, dat de roep om samenwerking als een „paar honderd jaar" werd gehoord. Dat „honderd" was een onjuiste invoeging van de zetter. In het epistel, dat we af leverden stond eenvoudig „een paar jaar". Hoewel we zeker niet meer bij de jonge landbouwvoorlichters beho ren kunnen we toch niet op een erva ring van een paar honderd jaar terug zien. Een andere hinderlijke fout is dat ergens in dit artikel staat; „Zoals ge zegd is op beide bedrijven mogelijkheid tot uitbreiding van de bestaande stal- ruimte". Voor „mogelijkheid" is hier „geen" uitgevallen. De Folklorestichting biedt de Texelse bejaarden op 27 april een broodmaal tijd aan. Velen hebben zich hiervoor reeds opgegeven. Verschillende bejaar den hebben zich gewend tot mevrouw Bakker-van Leeuwen, maar daarbij is verzuimd te informeren naar wensen t.a.v. vervoer e.d. Daarom worden de belangstellenden die zich al bij me vrouw Bakker opgaven, verzocht zich te wenden tot mevrouw Wassenaar, W. van Beierenstraat 34, telefoon 2181. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: 1 gymschoentje kleur wit; keulse' pot met aarde en resten bloe men; wieldop Simca; portemonneetje kleur blauw, model van poesenkop, inh. ƒ1,90; herenpolshorloge merk EMKO, rond model, zwart lederen bandje; pa relsnoer; 1 paar dameshandschoenen kleur bruin met naam; dameshand schoen kleur bruin, rechter, suède met gebreide tussenstuk; herenpolshorloge merk Union, rond model blank metaal met dito bandje; rijbewijs BE; zijden damessjaal lang bruin wit gespikkeld; fietstas (zijtas) inhoud plastic zak met wol; twee autosleuteltjes Simca aan ring; bruine schooltas met schoolboe ken; herenpolshorloge Pontiac, chroom kast met zwart bandje. Gevonden: gele plastic regenjas met cape; dameshandschoen zwart, rechter; groen baby truitje, nieuw; grote porte monnee met inhoud; briefje ƒ10, meisjeswant rechter, groen-wit-rood gebreid; bruine suède damesknipporte- monnee met franje, inhoud ƒ49,en 2 Tesokaartjes; 1 paar damesglacé's, kl. lichtbruin maar 7%, vrij nieuw. 112. „Nou nou, moet je nog peultjes?" stamelde smidje Verholen. „Ick en lust gheen peultjens", grom de de alchimist. „Maer ick lust u wel! Ick krygh warempel sin o mu oock een pack slaegh toe te dienen". Gelukkig ging hij niet onmiddellijk over tot deze drastische maatregelen, want de ridder kwam nu spoorslags op de auto afgereden. ,yHela, jongelui! Is er een ongeluk gebeurd? Kan ik mis schien helpen?" riep hij al van verre. „Een echte ridder van de oude stem pel", mompelde de alchimist blij. „A1- tydt bereyd de helpende hand te bie den!" Maar smidje Verholen zei: „Bedankt voor het aanbod, goede vriend. Maar zoals ge wel ziet heeft het geknakte boompje meer hulp nodig dan wij". „Een kostelijke grap", grinnikte de ridder. „Als ik landbouwkundig inge nieur was, zou ik me nu vol ijver op dat boompje storten. Maar a propos! Ik zie dat gij u beiden ook hebt ver kleed in maskeradecostuums. Leuk idee om met zo'n oude auto te komen! Gaat gij soms ook naar dat grote lief dadigheidsfeest op het buitengoed van jonkheer Duyvemelcker van Epscheu- ten? Dat zal een dolle boel worden, zeg! We krijgen een film te zien, er is gezellige muziek en er is ook gelegen heid voor een dansje. Een fijn volks dansje, denk ik". „Da's mooi", dacht de smid. „Daar ga ik met die oude alchimist naar toe. Iedereen zal dan denken, dat we ook voor de gelegenheid verkleed zijn. Een mooie kans om die oude baas eens te laten zien wat er tegenwoordig alle maal te koop is. Hij wendde zich dus lachend tot de ridder en zei „Ja, wij gaan er ook heen. Maar jammer genoeg zijn we de weg kwijt geraakt, want het valt helemaal niet mee dit oude brikje te besturen. Voor ik het wist zat ik tegen een boom". „Met mij is het ook al niet anders", ginnegapte de ridder. „Ik had er ook de grootste moeite mee deze knol in het gareel te houden. Maar wat de weg naar het landgoed betreft, jullie zijn er bijna. Deze weg af, bij de tweesprong naar rechts en dan wijst het zich van zelf verder. Tot straks!" Even later reden smidje Verholen en de oude alchimist weer verder en de smid zag, dat de oude baas erg somber zat te kijken. (wordt vervolgd) Ons bericht inzake de „rolverdeling" van de onlangs opgerichte subcommis sie Texel van de KNVB is enigszins on duidelijk geworden omdat twee regels waren omgewisseld. Ter opheldering van mogelijke misverstanden plaatsen wij het bericht daarop opnieuw Al geruime tijd geleden konden wij melding maken van de oprichting van de subadviescommissie Texel van de KNVB Noordholland. Via de commissie mag Texel voortaan zijn eigen voetbal zaken regelen. Thans is het zover dat verschillende werkzaamheden en ver antwoordelijkheden binnen de commis sie zijn geregeld. De heer P. L. Duinker (voorzitter) zal zich bezig houden met strafzaken, daarbij geassisteerd door de heer J. M. de Vries. De heer S. J. Swinkels (secretaris-penningmeester) is coördinator voor het bedrijfsvoetbal, de heer C. Bonne regelt het pupillen- voetbal en de toernooien, de heer C. W. Kok houdt zich bezig met terreinzaken en de heer P. v. d. Gracht met scheids- rechterzaken. Belangrijk zijn de bemoeiingen van de commissie met het bedrijfsvoetbal, waarvoor op de zomeravonden veel animo bestaat. Het zal niet langer mo gelijk zijn om dat op eigen houtje op een of ander terrein te organiseren. Men dient zich tijdig en wel vóór 15 april a.s. op te geven bij de heer Swin kels, De Zes 2, Den Burg. Het komende weekend draait de oor logsfilm „Mosquito Squadron", een van de vele verhalen, waarbij de tweede wereldoorlog het decor vormt en voor een belangrijk deel de gebeurtenissen bepaalt. In de zomer van 1944 wordt Londen aangevallen door de dodelijke V 2's, de gevreesde en totaal onver wacht uit de hemel neerstortende vlie gende bommen, waarmee Duitsland zijn vijanden teistert. Het gerucht loopt, dat de uitvinder van dit helse wapen, Wernher van Braun, in een kasteel in Noord-frankrijk ijverig bezig is met het fabriceren van een nog afschuwelij ker wapen. Dit is dan ook de reden van een verkenningsvlucht door het Engel se squadron Mosquito's boven het ge noemde kasteel. De commandant van deze onderneming, Quint, keert met een zwaarbeschadigde machine en een aantal nuttige foto's naar Engeland te rug. Men ontdekt, dat onder het kas teel een tunnel is gegraven en besloten wordt een bomaanval te ondernemen met speciaal voor dit doel vervaardigde stuiterbommen. Quint en zijn (houten) Mosquito's hebben slechts tien dagen de tijd om te oefenen. In deze periode ontdekt Quint verliefd te zijn op Beth, de weduwe van z'n gesneuvelde vriend Scotty. Tevens komt hij er achter dat Scotty nog leeft en als gijzelaar onder het Franse kasteel gevangen wordt ge houden. Daarom kan Quint niet aan Beth vertellen, dat haar man nog leeft. Hij stelt zijn manschappen voor, dat terwijl de tunnel wordt aangevallen, één vliegtuig de muur rond het kasteel zal bombarderen, zodat de Franse on dergrondse de Duitse kasteelbewoners onschadelijk kan maken en tevens de ingesloten RAF-vliegers bevrijden. Het wordt een geslaagde operatie met een bijzonder gelukkige afloop. De film draait zaterdag-, zondag- en maandag avond om 8 uur en ook zondagmiddag om 3 uur. Toegang boven 14 jaar. [11 Wanneer Henri Likkens al op de >gte was van de jongste ontwikke ld liet hij het niet merken. In zijn T*d had hij een offerte-aanvraag en [arover won hij het advies van Ursula trachtte zo goed mogelijk haar pdaeht bij de kwestie te bepalen, en Likkens repte van niets anders. In hij, zoals hij gewoon was, met een pte buiging het vertrek wilde verla- riep ze hem terug. I.Gaat u even zitten, meneer Lik- Is". H'J ging zitten, in afwachting, zijn In met een soort eerbiedige aandacht I haar gericht. |ïk kan me niet voorstellen", begon ■"la „dat u niet op de hoogte bent wat er hier, nog geen uur geleden, gepasseerd". P'j knikte kort. „Ik weet er wel iets daarom komt u dan bij me met die lrte, alsof er niets gebeurd is? from spreekt u er niet over? Dat meonnatuurlijk". P meende" zei Henri Likkens res- •yol „dat wanneer er hier ingrij- ■de dingen waren besproken, het aan fis direkteur van de zaak, stond, mij fover in te lichtenals u dat ienst en nodig vond. Ik dacht niet, i u het op prijs zou stellen als ik, j een smoesje binnengekomen, pro- ide een en ander uit te vissen". Pt hij precies hetzelfde had gedaan, I hij thans zo verachtend verwierp, Pat zij Ursula, keurig in de val was iPen, drong op dat ogenblik niet tot door. Ze erkende de juistheid van zienswijze en warmde zich aan het voor haar persoon, dat daaruit Haar strak gezicht verzachtte ze glimlachte, zij het niet vro- I hjkt me wel gewenst, dat u de feuilleton door L. van Schooten juiste toedracht weet. Meneer Jonkers heeft per sé geweigerd, mede te wer ken in het systeem datdat wij on langs bespraken. Hij dreigde zijn ont slag te nemen. Daarvoor ben ik, na tuurlijk' niet gezwicht". „Natuurlijk jiiet", glimlachte Lik kens. „Waarom lacht u?" vroeg ze scherp. „Neemt u me niet kwalijkmaar ik glimlachte, omdat ik nooit iets an ders van u zou verwachten. U bent, als ik zo vrij mag zijn dat te zeggen, met het type dat voor dreigementen zwicht". De dreigende rimpel verdween. „En verder zei ik: natuurlijk", ver volgde Likkens stoutmoediger, „omdat het voor mij eenwoudig vast staat, dat iemand die in een bedrijf werkt, zich onderwerpt aan de leiding, en anders eieren voor zijn geld kiest. Ik vind het", voegde hij er aan toe, „in de heer Jonkers te prijzen, dat hij dat zelf heel duidelijk ingezien heeft. Ik had van hem ook niet anders verwacht". „Verklaar u nader", vroeg Ursula. „Juffrouw Leeuwenstein", Likkens zag haar aan met een openhartige blik, u en meneer Jonkers zijn allebei ster ke wilskrachtige persoonlijkheden. Maar Jonkers is een man en u bent een vrouw". „Maakt dat verschil?" vroeg Ursula strijdlustig „Voor mij niet.... voor hèm blijk baar wel. Hij is.tenminste zo zie ik hethet primitieve type man, dat geen leiding van een vrouw verdraagt. Als zijn gelijke zou hij u misschien aanvaarden, en met u kunnen samen werken, als chefnóóit. Dat is hem waarschijnlijk van het eerste ogenblik af al duidelijk geweest". Inderdaad, dacht Ursula getroffen Likkens had gelijk. Hoe was Frits' eerste reaktie geweest? Bloemen! Die bracht je niet mee voor de direkteur, je aardig vond. Haar gedachten maak- die bracht je mee voor een vrouw, die ten wilde sprongendie bloemen waren eigenlijk een belédiging geweest! Hij had daarmee als het ware ver klaard, dat hij in haar niet de direk teur zag, maar alléén de vrouw, en zijn houding was daarmee steeds in over eenstemming geweest! Nu zij zich liet gelden als leidster van het bedrijf, en hem dus dwong, te kiezen of te delen had hij gekozen.en blij dat ze nog iets kon vinden, waardoor ze toch niet helemaal een hekel aan hem behoefde te hebben dacht ze: hij heeft het nog sportief gedaan óók. „Meneer Maartens", begon ze op nieuw, „is van mening dat het voor de zaak fataal zal zijn". „Dat kan meneer Maartens ook niet anders zien", antwoordde Henri „hij zit vast in het oude gareel, en dat was, al les maar te laten lopen zoals het liep. Zo dee<} Frits Jonkers zijn werkr en daarop had Maartens zich ingesteld. Goed-beschouwd, passen ze geen van beiden in een modern, sysematisch ge leid bedrijf.... Jonkers.... hij is een scherpzinnige vent, dat heeft u al ge merkt. heeft dat duidelijk gezien en.... de konsekwenties getrokken. Maar hij is nog jong, hij is niet, zoals Maartens, met lijf en ziel aan de zaak verbonden. Voor Maartens is de zaak een stuk léven, héél zijn leven eigen- leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,—. U lost af 18 x ƒ185,94. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltI lijk. Hij kan niet zo gemakkelijk zeg gen: dan ga ik er uit!" „Nee" peinsde Ursula hardop „maar wat dan?" Likkens zweeg en staarde voor zich uit. Voorlopig was alles gegaan zoals hij het wenste. .Frits Jonkers had z'n harde kop niet gebogendat had hij verwacht. Hij zélf had geen kwaad woord over Frits gezegd, integendeel, eigenlijk zijn beslissing geprezen. Ursu la Leeuwenstein zou hèm niet verden ken van persoonlijke motieven, waar hij zo nobel op Frits' handelswijze had gereageerd! Maar het geval-Maartens, dat zat zo eenvoudig niet! Hij wist, dat Ursula de oude heer reeds als klein kind had gekend, hem niet beschouwde als het factotum van de zaak alleen, maar ook als een vaderlijke vriend. „Als ik u was", begon hij voorzichtig „maar begrijpt u me goed, ik matig me daarmee niet aan, u advies te geven" inwendig grinnikte hij: zou ze werke lijk niet merken, dat hij steeds bezig was, niet anders te doen? „zou ik ook meneer Maartens, op zijn leeftijd, niet meer proberen óm te vormen. En als u hem voor de keus stelt, de reorganisa tie te aanvaarden of er uit te gaan, dan is dateen wreedheid, waartoe u niet instaat bent", voegde hij er haas tig aan toe. „Laat meneer Maartens in zijn waarde, handhaaf hem als procu ratiehouder, maar laat hij zich alléén mat de boekhouding bemoeien, neemt u de verkoopleiding zélf in handen". Ursula dacht na. Het denkbeeld lachte haar wel toe. „Dat zou een oplossing zijn voor het geval-Maartens" knikte ze „maar daar mee is de vacature-Jonkers nog niet vervuld". Likkens aarzelde. Nu kwam zijn gro te kanséén misstap en hij zat er naast. „Daarmee zou ik me niet haasten" adviseerde hij ,,u vindt niet direkt een man als Jonkers. Reizigers bij de vleet maar iedere nieuweling moet zich een tijdlang inwerken": „Zoudt u hem daarbij niet kunnen helpen?" informeerde Ursula. ,,U weet er toch óók alles van af?" Nu niet te begerig zijn, dacht Henri Likkens. Nu vooral niet te snel inhalen. De vis hapte al naar het aas. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3