(fro en 'warL-Jexeh in het harL, m Bar „De Beerekuil" is gezellige ondergrondse trekpleister Dank zij gemeentelijke weigeringen heeft De Koog mooi VVV-kantoor Ie heer C. Groenhof legde de laatste dakpan Texelse kotter ving vliegende vis Drs. J. den Uijl morgen op Texel Dia-vertoning voor bejaardensociëteit Parkeerverbod op Groeneplaats Nog prijs af te halen Vismans Eethuisje in oud-Hollandse stijl verbouwd mm Kunstwerken geven exclusief karakter DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers ÏSDAG 6 APRIL 1971 rEXELSE 84e JAARGANG No. 8559 COURANT jtgave N.V. v.h. Langeveld De Rooft ojtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrftdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4°/0 BTW ook niet meer beantwoordde aan de wensen van het publiek. Tijdens voor bereidingen van het verbouwplan had den zich strubbelingen voorgedaan met de autoriteiten. De eerste ontwerpen vonden geen genade bij de welstands commissie, maar nu, zei de heer Visser: „Wij zijn dankbaar voor de weigeringen. We zijn er alleen maar be ter van geworden, dat we niet mochten bouwen zoals we dat aanvan kelijk wilden". Brandkast Na dank te hebben gebracht aan de aannemer, onderaannemers en tuinman, overhandigde de heer Visser aan VVV- directeur Jaap Dekker de sleutel van de brandkast met het advies terdege de inhoud van die kast in het oog te hou den. De eer om als eerste de vlag voor het gebouwtje te mogen hijsen, viel toe aan de heer Adrie Eelman, die in de af gelopen jaren meerdere malen „zijn le ven had gewaagd" als het dundoek met touw en stok verstrengeld was geraakt. Dat gebeurde nadat de heer Groenhof de laatste pan had gelegd. De heer Vis ser wees erop dat de heer Groenhof destijds hoorde tot de groep actieve VVV-bestuurders, die het kantoor in De Koog van de grond brachten. De verbouw heeft al met al ongeveer een halve ton gekost. Hoofdaannemer was de firma B Gieze. Verder werk ten mee Jan Agter (elektra), Moerbeek (stoffering), Schoo (cv) en Veltkamp (loodgieterswerk-sanitair). Het schilder werk werd in eigen beheer door de hoofdaannemer uitgevoerd en met de tuinaanleg belastte zich de fa. Heer schap uit Oosterend. Ie heer Groenhof legt de laatste pan. NicilWC boOf-gegcldigdc DE KOOG Vrijdagmiddag is het emieuwde VVV-informatiebureau te De Koog officieel in gebruik genomen, liet door het ontsluiten van de deur, het loorknippen van een lint of een ander eel toegepaste handeling, maar door iel leggen van de laatste dakpan. Het ïas de heer C. Groenhof, enig ere-lid an de afdeling De Koog van de WV Texel en nauw betrokken bij de bouw can het kantoor in 1947, die om half drie Ie ladder mocht beklimmen om de aatste nog ontbrekende dakpan op zijn ilaats te leggen. Verbouw van het Koger informatie- lureau was geen overbodige luxe Voor- 1 van binnen was het gebouwtje wel rg schamel, veel te klein en niet goed e verwarmen. Het verbouwplan, ont worpen door architect Alkema, voorzag n een verdubbeling van de vloeropper vlakte, wat werd bereikt door er een leugel aan te bouwen. Het rustieke uterlijk van het bureau bleef behouden loor handhaving van het daktype, de vitte muren en de ramen met de kleine uitjes. Het interieur is stijlvol-modern. len pronkstuk is de uit palissander ge naakte balie, een werkstuk van de heer 'oh Bakker uit Den Hoorn. De centrale verwarming maakt het de informatrice >ok buiten het zomerseizoen aangenaam (n in een zware kluis zijn de geldmid- lelen veilig. Dankbaar De heer W. A. Visser, voorzitter van Ie VW Texel, verwelkomde vrijdag - g een grote schare genodigden. Hij vertelde dat het oude kantoor niet al- oen steeds meer onderhoud vroeg, maar De kotter TX 24 heeft vorige week een vliegende vis aangebracht op het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee. Deze exoot was gevangen bewesten Texel. Vliegende vissen komen in scho len voor in de tropen en subtropen. Zelden verlaten deze merkwaardige dieren deze streken. Bij Zuid-Noor- wogen, bij Denemarken en in Het Kanaal zijn wel eens verdwaalde vliegende vissen gevangen. Dit exemplaar was voor zover bekend de eerste vliegende vis die de zui delijke Noordzee heeft aangedaan. Hun naam danken ze aan het feit, dat ze op de vlucht voor roofvissen Tich uit het water verheffen, door de staart snel heen en weer te bewe en, en zodra ze boven water ko nen, de op vleugels gelijkende borstvinnen te spreiden. De vlucht die dan volgt duurt enkele sekon- den, gewoonlijk over een afstand van enkele tientallen meters. Voor het gebied, grenzend aan dat waarvoor Petroland N.V. een winver- gunning bij de provincie heeft aange vraagd, is nu door de Amerikaanse olie maatschappij Placid International Oil Ltd. Texas een boorvergunning aange vraagd en verkregen. Het betreft de Waddenzee rond Vlieland. Drs. J. M. den Uijl, lijsttrekker voor de P.v.d.A. bij de komende kamerver kiezingen, komt morgen voor enkele uren op Texel in het kader van zijn tweedaagse werkbezoek aan Noord- holland-noord. Vergezeld van zijn echt genote en enkele PvdA-prominenten zo als mevr. A. van Weele-Plooijer en de heren A. Kloos, drs. E. van Thijn, C. Egas, P. Dankert, mr. A. Kosto, drs. K. Bant en mr. J. A. Post, komt hij met de boot van half drie uit Den Helder. Om drie uur brengt hij een bezoek aan de gebouwen van de scholengemeenschap, die, zoals bekend, dringend vervangen moeten worden door één volwaardig ge bouw. Daarna, om 3.45 uur, gaat het gezelschap naar „De Lindeboom-Texel", waar voorlichting over plaatselijke pro blemen zal worden gegeven door de heer J. J. Westdorp, voorzitter van de plaatselijke PvdA-raadsfractia en door bestuursleden van de Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. Drs. Den Uijl met zijn gevolg vertrekken met de boot van vijf uur, waarna zij in Hotel „Belle- vue" te Den Helder een persconferentie geven, gevolgd door een openbare ver kiezingsbijeenkomst. De leden van de bejaardensoos van Den Burg zullen donderdagmiddag a.s. tijdens hun bijeenkomst in De Witte Burcht kunnen kijken naar dia's van mej J. Witte. Het wordt een speciale Paasmiddag, waarbij ook alle helpsters van harte welkom zijn. Begonnen wordt om twee uur. GEEN KRANT NA PASEN Zoals gewoonlijk zal de krant van dinsdag na Pasen (13 april) niet ver schijnen. Abonnees en adverteerders verzoeken wij daarmee rekening te willen houden. JEUGDDAMMEN Uitslagen van 30 maart 1971 P. Bakker-T. Bakker 02 F. Bos-N. Zoetelief 11 iD. Zuidewind-J. Bakker 02 R. Jurnier-E. v.d. Wetering 02 T. Bakker-P. Bakker 20 N. Zoetelief-P. van Beek 20 K. Ie Noble-F. Bos 02 R. Vink-D. Zuidewind 20 E. v. d. Wetering-P. van Beek 20 P. Bakker-K. Ie Noble 20 R. Jumier-R. Vink 02 K. Ie Noble-P. Bakker 1—1 J Bakker-R. Vink 20 Het parkeerverbod voor de Groene plaats op maandag zal dit jaar eerder ingaan dan gewoonlijk, nl. reeds maan dag a.s. Dit besluit is genomen in ver band met de nu al grote toeristendrukte. DE COCKSDORP De hoofdprijs van de ten bate van de kleuterschool „De Wadlopertjes" gehouden verloting is nog niet afgehaald. Het betreft lot nummer 322 rose. De gelukkige winnaar wordt verzocht zich met zijn lootjes te melden bij mevrouw Boon-Waldus, Vuurtorenweg 5 te De Cocksdorp. De COCKSDORP De toerist, die het beton van de stinkende steden ont vlucht en op Texel zijn vakantie door brengt, is niet alleen gebaat met een mooie natuur, zonnig weer, een goed bed en goed eten ook stelt hij, zij het vaak onbewust, prijs op een vriendelijke ontvangst en persoonlijk contact. In zijn eigen omgeving is hij vaak een een zame, onbekende figuur, maar in zijn vakantie-oord schenkt het hem geluk, dat hij persoonlijk wordt benaderd, dat men hem herkent en dat men de tijd voor hem neemt. Voor dat persoonlijke contact, dat verder gaat dan een opper vlakkige, verplichte beleefdheid, leent een klein horecabedrijf zich beter dan een groot. Dat vindt de heer C. J. Vis- man een van de aantrekkelijke kanten van zijn eethuisje aan de Kikkertstraat. dat met het aangrenzende warenhuis een ingrijpende verbouwing onderging, waarbij het weinig groter maar wel veel sfeervoller en praktischer werd. Volgens een plan van architect Al kema werd het eethuisje van een nieu- we voorgevel voorzien, werden de bin nenmuren vernieuwd en kreeg het ver trek een hoger plafond. De achter het zaaltje gelegen keuken werd groter en doelmatiger. In de tussenwand werd een twee meter lang aquarium opgenomen. De toiletten, fraai betegeld en voorzien van vouwdeuren kregen een andere plaats, waardoor het mogelijk werd het slechts 1,80 meter lange buffet door een twee keer zo lang exemplaar te vervan gen. Ex- en interieur van het zaaltje zijn oud-Hollands: donkere balken, ra men met kleine ruitjes, zwaar-houten meubilair, boven- en onderdeur. Ook het interieur van het aangrenzende wa renhuis, waar hengelsportartikelen de voornaamste branche vormen, werd vernieuwd. De betimmering van ruw „juthout" geeft een rustiek effekt. Er werd in een opslagruimte van 70 m2 voorzien; tot dusver moest de hele voor raad in de winkel worden opgeslagen. Paling. De spijskaart van Vismans eethuisje vermeldt diverse unieke menu's. Kok W v.d. Broek kan daar alles over vertellen. Het nieuwe interieur van Vismans Eet huisje doet denken aan een oud-Hollandse gelagkamer en draagt bij aan een gemoe delijk contact tussen gast en gastheer De grote trekpleister zijn echter de palingmenu's. Wie bij Visman paling wil eten moet daarvan tijdig kennis ge ven, want de 's avonds au naturel opge diende paling wordt 's morgens door de heer Visman gevangen. Met zijn paling heeft Visman zich al een heel legertje fijnproevers tot vriend gemaakt. On langs gebeurde het dat iemand er met enkele relaties speciaal voor uit Rotter dam naar Texel kwam. Maar ook de ge wone eters kunnen bij Visman terecht. Er is plateservice en zelfs een speciaal kampeerdersmenu. Last but not least noemen we de expressokoffie, die, zo weten we uit eigen ervaring, bijzonder goed is. Aan de verbouw werkten meé aan nemer v/h Gebroeders Timmer te Oos terend, schilder J. C. Graaf, Dros Sme derij (sanitair en elektra), Moerbeek (stoffering) en de fa. Rademaker te Soest (winkelbetimmering). DE KOOGAls de familie Langeveld had geweten welke moeilijkheden zich zouden voordoen, hadden ze zich wel twee keer bedacht alvorens aan hun geruchtmakende verbouwplan te be ginnen. We doelen op ,,'t IJsbeertje" in de Dorpsstraat, dat vorig jaar een cafe taria was, gehuisvest in een nogal scha mel gebouw, maar nu is veranderd in een riant bedrijfspand met een onder grondse extra verdieping. De meeste hoofdbrekens heeft die kelderverdieping opgeleverd. Het was niet mogelijk om na het slopen van het oude pand zomaar een diepe kuil te gaan graven, want dat zou de aangrenzende gebouwen onder mijnen. Er werd daarom met een hei- installatie damwand geslagen, maar wie schetst de schrik toen als gevolg van de dreunende slagen van het heiblok in het belendende winkelpand van Mets scheu ren in de muren verschenen De ge meente liet de bouw stilleggen, de ver zekering kwam erbij enfin, zo ver telde ons een nu zeer opgeluchte Frits Langeveld, het was een hóóp tramme lant. Gelukkig is het allemaal goedgc- komen. Er kon alweer gauw worden verdergebouwd, de winkel van Mets bleef voortbestaan en het vernieuwde bedrijf werd op de geplande tijd een week voor Pasen, in gebruik genomen. Over de bedoeling van de ondergrond se verdieping bewaarde de heer Lange veld een geheimzinnig stilzwijgen, maar het publiek vulde dit gebrek aan infor matie met veel fantasie op. Maanden lang deden allerlei geruchten de ronde: Kijkje in De Beerekuil Barkeeper Peter Rijkers verricht er zijn taak in een sfeer volle schemering. Van de gelegenheid om ter gelegenheid van de opening een gratis consumptie te komen halen, werd vrijdag druk gebruik gemaakt. er zou een nachtclub inkomen, een kegelbaan en zelfs een besloten sex- bioscoop. Maar het werd een onder- gronde bar, die „De Beerekuil" werd genoemd en zaterdag onder grote be langstelling werd geopend, gelijk met het erboven gelegen bar-restaurant ,,'t IJsbeertje". De patates frites-afdeling is verdwenen en vooral dat heeft het aan zien van de zaak goed gedaan. Ook uiterlijk is het nu een restaurant van klasse geworden. Voor patates kan men straks in een van de andere Koger pan den van het Langeveld-concern terecht. Onder water Om een kelderverdieping van de voorgeschreven hoogte te kunnen bou wen, moest een kuil van SVsmeter diep te worden gegraven. Als bodem werd er een 55 centimeter dikke betonnen vloer ingestort, terwijl de bronbemaling op volle kracht werkte, want de druk van het grondwater is als gevolg van de dui nen in de nabije omgeving zeer hoog. De keldervloer bevindt zich 2Ve meter on der het grondwaterpeil. De heer Lange veld heeft er nog aan gedacht door mid del van een pijlschaal in de wand de barbezoekers hiervan te doordringen, maar dat zou misschien een onveilig ge voel geven en dat is het laatste waar naar men streeft in De Beerekuil De hele inrichting ademt een bijzonder warme, huiselijk sfeer De kleuren goudbruin, geel en rood zijn overwe gend toegepast De bar staat centraal in de vierkante ruimte en heeft een kla- verbladvorm De capaciteit is 60 kruk ken en dat geeft recht op het predikaat „grootste ondergrondse bar van Texel". Kunstwerken De wanden zijn met donkerbruine schroten betimmerd en bestaan verder uit kunstwerken met een voor Texel uniek karakter. Het zijn een soort drie dimensionale schilderijen, waarin de meest merkwaardige voorwerpen tot harmonische composities zijn gegroe peerd en geverfd. Het is mede daardoor dat De Beerekuil een enigszins exclusief karakter heeft. Toch „mikt" de heer Langeveld niet op een bepaalde „klasse" publiek. De praktijk zal wel uitmaken wie de trouwe aanhangers van deze ondergrondse beweging zullen zijn. Ondergronds bevinden zich ook de toiletgroepen. Lozing op het riool was daardoor niet zonder meer mogelijk. Er is een automatisch werkende pompin- stallatie aan tepas gekomen om het rioolwater van tijd tot tijd naar boven te pompen. Ook het bar-restaurant op de begane grond maakt een bijzonder goede in druk. Ook hier is veel textiel toegepast om het zo begeerde huiselijke en knusse effekt te bereiken. Het verbouwontwerp werd gemaakt door het architectenbureau Alkema, hoofdaannemer was de fa H. Daalder Zonen te De Cocksdorp. Verder werk ten mee: c.v.-installateur J. Schoo, elek- tra-installateur Jan Agter, J. Geus voor sanitair en waterleiding, Oele voor het lood- en zinkwerk, de Verenigde Schil- derscoöperatie, de fa. Moerbeek' voor de vloerbedekking en stoffering. Het ge ruchtmakende heiwerk werd uitgevoerd door de fa v. Weelden uit Limmen en de wegschuifbare aluminium pui van het restaurant kwam van Radeko uit Holwerd. w NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, f KRENTEN BOLLEN.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1