briek vergroot kans aardgas voor Texel SlT/THl"lT77 gametmtijdmee-ga naardenmb 00K VOOR HOGE SPMRRENTE 38 fasen ©}-® Smaakmaker Olievoorraad ;hi Noodvoorziening Personeel Te vroeg Warm zwemwater if-dan gestart zes verdampervaten, verdeeld [Tiers. In elke kamer heerst een temperatuur en luchtdruk dat amale hoeveelheid waterdamp, water, wordt geproduceerd. In te vat waarin het nog verse terecht komt wordt nog een uur bereikt van 112,1 graden )ij 1.47 atmosfeer; in kamer 38 heerst een druk van slechts ïosfeer, zodat het water daar al 35 graden Celcius. Zonder ge- >r verbranding zou je daar de n kokend water kunnen steken, iriment zou alleen uitvoerbaar igjnen een ruimtepak droeg, want lage luchtdruk is geen mense- n mogelijk. Bij een minimum gie wordt aldus een maximale eid zoet water geproduceerd i liter per dag Dat water is jrootst denkbare zuiverheid, is immers gedestilleerd. Het izin dat de verontreiniging van lenzee een gevaar zou inhou- de drinkwatervoorziening van lals zelfs wordt beweerd door beter kunnen weten. Zelfs al Waddenzee geheel uit rioolwater p1 dan nog zou de ontziltingsin- daar 100% zuiver drinkwater stoom - i\ A A A .AAAAAAAaj. -e^wwvD (ft /V/v V V VERH ITTER VERDAMPER produkt ater is zo absoluut vrij van dere stof, dat het onaangenaam t te drinken. Alvorens het wa- het pompstation in Den Burg fstuwd, worden er daarom be- :alkzouten aantoegevoegd. Het waarmee dat gebeurt wordt IM de smaakmaker" genoemd. WN-station wordt het gefabri- 'ater bovendien gemengd met e hoeveelheid duinwater. Hoe- apaciteit van de waterfabriek arvoor voldoende groot is, pro- »n de Texelse drinkwaterbe- Kh zoveel mogelijk met duin deken Berekend is dat aan het igebied bij Den Hoorn jaarlijks i3 water kan worden onttrok- er schade aan vegetatie te ver- Noodgedwongen is deze hoe de laatste vijf jaar veel groter 700.000 m3. Na de ïngebruik- an de waterfabriek wordt weer 0 m3 per jaar teruggeschakeld, duinen dan niet langer worden ti« geld, waarmee het natuur- pc^ an Texel is gediend. Het komt p neer dat het water dat we t de kraan krijgen gemiddeld at de helft uit gedestilleerd en kr indere helft uit duinwater be- mengverhouding wisselt ge- het jaar sterk. De water al in de zomer een aanmerke- r deel leveren dan in de win- vast staat dat de kwaliteit van ls leidingwater belangrijk zal an, de smaak zal verbeteren en zal ook minder hard zijn, wat :ige wetenschap is voor ge- van wasautomaten en vaat- nes. ZO WERKT DE ONTZILTINGSINSTALLATIE Vanuit het zeewater-inlaatstation waar door middel van filters grote verontreini gingen geweerd worden, wordt het zee water door de toevoerpomp naar de verdamper bij punt (2) gepompt. In een bundel van pijpen stroomt het zeewater door de verdamper, die in vele kamers verdeeld is, heen van punt (2) naar punt (3). Ondertussen wordt het zeewater ge leidelijk verwarmd Het zeewater verlaat het verdampervat en wordt in een ver hitter d m.v. stoom op de tuiste tempera tuur gebracht om in de eerste kamer waar het bij (5) Ingevoerd wordt te kunnen ver dampen. De waterdamp stijgt op en con denseert aan de iets koudere pijpenbun- del (3) - (2). Het neerdruppelende zout- vrije condensaat wordt in een goot (8) - (9) als destillaat opgevangen In de eerste kamer is het zeewater iets afgekoeld en het zoutgehalte is toegenomen. Door spe ciaal berekende openingen stroomt het zeewater (vanaf dit ogenblik „brijn" ge noemd) naar de tweede kamer. Een va cuümsysteem zorgt voor een geringere druk in de tweede kamer, waardoor het mogelijk wordt dat opnieuw een gedeelte kan verdampen En omdat in deze kamer de pijpenbundel kouder is dan in de eer ste kamer, kan de gevormde waterdamp ook hier als condensaat neerslaan en worden opgevangen in de destillaatgoot. Dit herhaalt zich van kamer tot kamer De brijn verlaat bij (6) het verdampervat met om te worden ingeschakeld als de tur bines zouden uitvallen en voor het op vangen van „pieken". Het is economisch gunstiger om een klein tekort met een dieselgenerator aan te vullen, in plaats van met de tweede turbine-unit. Afge zien van de twee dieselgeneratoren, die er worden uitgehaald, blijft de centrale in Den Burg de eerste jaren gehand haafd als noodvoorziening. Het is reëel vooral in de eerste tijd op storingen te rekenen, waardoor het wellicht eens noodzakelijk is de taak van de turbines door al het nog bestaande dieselmate- rieel tijdelijk te laten overnemen, voor zover dat over een paar jaar nog moge lijk is, want de behoefte aan elektrici teit stijgt snel en de tijd is nabij dat de huidige centrale niet meer aan de vraag kan voldoen. De in de nieuwe centrale opgewekte stroom gaat via vijf kabels naar de gebruikers: drie kabels gaan naar het schakelstation bij de oude centrale in Den Burg, één gaat naar De Koog en één levert energie voor de di recte omgeving. De eilandpositie van Texel dwingt tot het in voorraad nemen van een grote hoeveelheid (zware) olie. Er komen bij de centrale drie tanks: één voor diesel ite: naar de elektriciteitscentrale. oe de eerste acht jaar werken met bine-generatoren van elk 7,5 Twee dieselgeneratoren, af- nt de oude centrale, zullen ook sje krijgen in de machinehal )ir. er- en elektrici en ek Texelstroom' ep: ijks 12 miljoen e- re olie als brand- rb^uiken. Er is re- gehouden dat lijd za! worden akeld op aard- lai: 'etrekkelijk ecn- jrcflvijzc kunnen de arvoor geschikt emaakt. Per jaar abriek ongeveer r m3 aardgas hen. Dat is zo de aanwezigheid belangrijke af- ër n belangrijk ar- s al s om Texel zo ogt dijk op het lan- ?n rdgasnct aan te iin« tonder grote af- daarop voorlo- kans, want het n een aardgas- Texel is een Mbare aangele- Veel eenvoudi- ïalQ de zaken ten htc an eilanden als rnikoog en Deze worden van het vasteland ge scheiden door droogval lend wad en het is niet zo moeilijk hier een leiding te leggen. Ondanks de af wezigheid van grootver bruikers op deze eilanden zal men daar al binnen kort van het aardgas pro fiteren. Een pijpleiding door de Texelstroom naar Wieringen is zeer kost baar, doch technisch uit voerbaar en redelijk be trouwbaar. Ondanks het veel kortere traject kan dat niet worden gezegd van een leiding door het Marsdiep naar Den Hel der. Waarbij men moet bedenken dat het even tueel uitvallen van de aardgastoevoer naar Texel een minder grote ramp is dan het wegval len van water en elektri citeit. Het is dus verant woord genoegen te neenm met een zeer klein risico. Bij de water- en elektri citeitsvoorziening was dat risico niet aanvaardbaar en dat heeft dan ook in belangrijke mate bijge dragen aan de beslissing om water- en elektriciteit op Texel zelf te gaan ma ken. Bij uitvallen van aardgas kan de centrale in ieder geval weer terug schakelen op olie. Onder het Texelse publiek klinkt de vraag om aard gas steeds luider. Niet in de laatste plaats als ge volg van de sterk geste gen olieprijzen. Olie voor centrale verwarming kostte vorig jaar nog 9 cent per liter; nu is het al bijna 15 cent De TEM voert over aanslui tingsmogelijkheden druk overleg met de Gasunie. De nodige berekeningen en gebruiksprognoses zijn reeds opgesteld en de aanwezigheid van de grootverbruiker „Texel stroom" bleek daarbij een zeer positieve factor te zijn. In vergelijking met de nieuwe elek- triciteits- en waterfabriek is de huidige TEM-centrale maar een bescheiden be drijf. Dank zij de combinatie zal het personeelsbestand toch niet met meer dan een man of tien behoeven te wor den uitgebreid Op het ogenblik werken 14 man in de TEM-centrale; het worden er straks 24. Verschillende TEM-werk- nemers zijn bezig de nodige bekwaam heid op te doen; zij studeren voor hun „stoomdiploma" en gaan bij toerbeurt vier weken naar Velsen om praktijk ervaring op te doen in een der centrales van het P.E.N. Per 1 mei a.s. zijn enkele nieuwe krachten aangetrokken. Produk- tiechef wordt de heer P. C. Carelsen uit Leek (Gr.) en bedrijfsleider de elektro technische HTS-er J. den Haan uit Zwolle. Laatstgenoemde wordt de rech terhand van directeur B. Kleinhuis. PsiiiiiP INLAAT - STATION een temperatuur die slechts enkele gra den hoger is dan de temperatuur van het inkomende zeewater Met de brijnpomp (7) wordt de brijn, waarvan het zoutge halte inmiddels verdubbeld is terugge pompt naar zee Het destillaat (zoet water) verlaat bij (9) het verdampervat, waar het evenals de brijn een temperatuur heeft van enkele graden hoger dan het zee water De destlllaatpomp (10) transpor teert het produkt naar de opslagtanks (11) De verhitter (4) wordt gedreven met stoom 12) afkomstig van de turbines van de elektriciteitscentrale en het stoomcon- densaat (13) wordt teruggevoerd naar de stoomketel. In dit vereenvoudigd schema zijn enkele funkties van de drinkwaterfabriek Texel buiten beschouwing gelaten Tussen de punten (1) en (2) resp (9) en (10) als ook (6) en (7) is een koelsysteem en een zeewatervoorbehandeling inge schakeld Deze systemen zijn noodzake lijk om vervuiling van de Installatie te voorkomen. Verder wordt het zoete water alvorens naar de opslagtank geleid te worden, door een aktiefkool-filter en over een mi- neralenbed geleid om aan het drinkwater een aangename smaak te geven. olie en twee voor zware olie. Om in de omgeving niet al te zeer te storen, zijn de tanks niet hoger dan 8 meter (drie meter lager dan oorspronkelijk de be doeling was). De olietanks, die momen teel in deze omgeving staan, zijn 11 me ter hoog. De hoeveelheid olie, die men in vooraad kan hebben, bedraagt 8000 m3, het dubbele van de huidige voor raad. Daarmee kan de centrale een halfjaar draaien. Bevoorrading ge schiedt vanuit de nabije werkhaven door een tanker, die de olie via een speciale steiger met pijpaansluiting rechtstreeks naar de opslagtanks pompt. Uit het bovenstaande verhaal blijkt dat zo ongeveer met alle eventualiteiten rekening is gehouden. Zelfs een moge lijke overstroming van het terrein, waarop de centrale staat, is in de over wegingen opgenomen met het gevolg dat het centralegebouw op een één me ter hoge terp komt. Omdat een jaar vertraging is opgelo pen worden nu al vele onderdelen aan gevoerd voor het project. De kleinere stukken worden zolang opgeslagen in de TEM-loods op het industrieterrein. De grote onderdelen van de ontziltings- installatie wachten op een opslagterrein in Amsterdam op het moment dat ze op Texel op de funderingen kunnen wor den geplaatst. Op 27 maart j.l. werd een aantal verdampervaten (per stuk 70 ton) per schip vervoerd van de machine fabriek v/h E. H. Bregemann te Hel mond naar Amsterdam. Tebhin heeft diverse onderaannemers in de arm genomen. Op dit ogenblik verricht De Vries v.d. Wiel graaf werk. Met het civiele bouwwerk van de centrale is Nelis N.V. te Uitgeest belast. Het 20 meter lange gemaal dat het water vanuit het zeewaterbassin naar centrale en ontziltlngsmstallatie zal persen Dit on derdeel van het project wordt een dezer dagen onderhands aanbesteed. (Tekening Jan Bruin). Het elektrotechnisch werk wordt uitge voerd door Rietschoten Houwens te Rotterdam, de ketels komen van „De Schelde" en turbines en generators wor den gemaakt door een Engelse onderne ming: English Electric. Het onderhands aan te besteden pompstation zal moge lijk door een Texelse firma worden ge bouwd Waterstaatsman L. J. WEIJDT ingrijpend karwei Zoals uit nevenstaand artikel blijkt, i zal de nieuwe elektriciteitscentrale zijn afgewerkte koelwater (ruim 4 2300 m3 per uur) continu in zee lo- zen Dat gebeurt bij de Hornt en het X gevolg daarvan zal zijn dat dit nu al vrij druk bezochte dijkstrandje nog 4 veel aantrekkelijker wordt, want het zwemwater zal hier aanmerkelijk 4 warmer worden. Het koelwater heeft nl. een temperatuur die tien graden 4 boven die van de gewone zeewater- temperatuur ligt. Het zal dus moge lijk zijn hier 's winters te zwemmen en 's zomers zal de watertempera tuur in de nabijheid van het lozings- punt zelfs een bijna tropische tem peratuur bereiken, waarschijnlijk ruim 23 graden Celcius. (De gewo ne zeewatertemperatuur is in de zo mer bijna nooit hoger dan ca 18 graden) Het is de moeite waard om te onderzoeken of die grote hoe veelheden warm water die nu zo maar in zee worden gestort, op nog betere wijze aan het toerisme dienstbaar kunnen worden gemaakt. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. De door het ingenieursbureau Tebhin te Haarlem ontworpen ontziltlngsinstallatie, die in de openlucht naast de centrale komt te staan en per dag 3 miljoen liter nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl drinkwater zal kunnen produceren Om een indruk van de grootte te krijgen, lette men op het mannetje, dat zich rechts op de pijpenbrug bevindt (Maquette Tebhin).

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4