a Lieve zuster Ursula SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Schaakkampioenschap Damclub Texel Jeugdschaken wmm Jeugdkampioenschappen Man graaft vuilnisbelt af op zoek naar spaarcentjes. Sparen? De Amro Bank is er voor. ^2. Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 9 april 1971 SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend SVO 2-WATERVOGELS 5 1—3 Ook het tweede van Oosterend heeft het niet tot winst kunnen brengen in 'n voor rust gelijkopgaand duel, waarbij met de rust de stand nog dubbelblank was. Na rust wist Watervogels zich een overwicht te verschaffen, waarbij het een 20 wist te nemen. SVO wist nog wel via Terwindt terug te komen, maar vlak voor tijd wist de Water vogels-mid- voor de eindstand op 31 te bepalen. CALLANTSOOG-COCKSDORP 3—1 Cocksdorp startte goed tegen Cal- lantsoog. Het was na 13 minuten spelen toen Hans van Heerwaarden de stand op 10 bracht. Callantsoog dat ten aanval trok om daar verandering in te brengen, moest tot vlak voor de rust op de gelijkmaker wachten. Ruststand 1—1. Na de rust was het Callantsoog, dat doordrukte en na tien minuten de stand op 21 bracht. De voorhoede van Cocksdorp kreeg geen enkele kans van de goed opererende Callantsoog defen sie Na een half uur werd het nog 31 voor Callantsoog. Na dit doelpunt werd er niet meer gescoord. DE KOOG-G.S.V. 0—3 De Koog 1 speelde de laatste thuis wedstrijd en wel tegen GSV uit Groot- Schermer. Beide ploegen waren aan el kaar gewaagd. GSV beschikte over een technisch betere ploeg. De Koog miste door blessures enige spelers, waarbij vooral Kikkert in de voorhoede gemist werd. Kaczor stond op zijn plaats als midvoor. Na 10 min. nam GSV de lei ding uit een doorloopbal, waarbij de Koger keeper nogal vrij zwaar werd aangevallen (01). Ondanks veelvul dige kansen bleef het voor rust verder zonder doelpunten. Vooral keeper Veld man viel op door zeer rustig en be kwaam keepwerk. Na rust hetzelfde spelbeeld. Gelijkop- gaande strijd, die echter wel wat harder werd. Na 25 min. werd een fout in de Koger achterhoede fataal en via de snelle G.-rechtsbuiten werd het 02. De buitenspelval werd weer veel gehan teerd door De Koog. Tien minuten voor tijd verdween een ver en laag schot in de uiterste hoek (03). Velen dachten niet aan een doelpunt, omdat de bal gelijk weer in het veld terugkwam. DE KOOG 2-N.NIEDORP 4 0—8 De Koog 2 speelde een merkwaardige wedstrijd tegen a.s. kampioen N.Niedorp 4 Hoewel De Koog deze wedstrijd zeer vreesde, bleek men de tegenstander d in bedwang te kunnen houden. Het eerste doelpunt ontstond door een terug speelbal in eigen doel (01). Het twee de doelpunt, na 20 min., was een penal ty, heel zwaar gestraft (02). Kort hier na werd de Koger doelman te zwaar aangevallen en werd geblesseerd. Ter wijl hij nog niet helemaal hersteld was, schoot N.Niedorp de bal langs hem (0—3). De Koger voorhoede (zonder Bre mer) was te zwak om het de N.N.- achterhoede lastig te maken, hoewel men er geducht tegenaan ging. Na rust begon De Koog steeds meer vat op N.N. te krijgen. De N.N. voor hoede kon weinig meer uitrichten, ter wijl het bij N.N. achter steeds meer be gon te rammelen. Een fout in de Koger achterhoede leverde via een doorbraak echter 04 op. De Koog bleef vechten voor een beter resultaat, maar het lukte niet. Niets wees erop, dat er iets mis zou gaan. Toch kwam N.N. in het laat ste kwartier weer wat meer voor het Koger doel en daar ging het toen mis. Onverklaarbare fouten werden gemaakt en de doelpunten werden achter elkaar genoteerd. In een oogwenk was de stand van 04 tot 08 uitgegroeid, met nog de nodige geluksballen, die er net niet ingingen. SCHAGEN 6-TEXEL 5 3—1 Doordat twee spelers zo vriendelijk waren om niet op te komen, moest Texel 5 met 10 man naar Schagen. In de eerste helft was het heen en weer golvende strijd, waarbij Schagen na ongeveer een half uur de score opende. Texel liet het er niet bij zitten en wist via de aan voerder op 11 te komen. Na de rust werd bij Texel de lie man zwaar ge mist. Na 15 min. spelen kon de Texel- keeper niets anders doen dan de doorge broken Schagen-speler aan het shirt pakken. De toegekende penalty werd feilloos benut: 21. Kort daarna breid de Schagen de voorsprong tot 31 uit. En hoewel beide partijen hun uiterste best deden, kwam in deze stand geen verandering meer. JUN. OOSTEREND-VESDO 3—3 De junioren behaalden een zwaar be vochten gelijkspel. Na 10 minuten scoorde Vesdo 10, doordat doelman Witte te ver voor z'n doel stond en ver schalkt werd door een boogbal. Na een half uur spelen werd het door een goede Vesdo-aanval 20. Met deze stand brak de rust aan. Na rust een fel aan vallend Oosterend en deze taktiek had spoedig succes, want kort na elkaar scoorde Co Timmer 2 maal. zodat de stand gelijk was. Oosterend viel no£ sterker aan, want ze roken de over winning en met nog 6 minuten te spelen scoorde Jan de Vries van 30 meter af stand, omdat ook de Vesdo-doelman zich niet goed had opgesteld. In de laatste minuut echter, was het Klaas v.d. Berg, die te zacht terugspeelde. De Vesdo-midvoor pikte de bal op, om speelde doelman Witte en scoorde be heerst. Eindstand 33. S.V. COCKSDORP Pupillen Cocksdorp a-Tex. Boys a 01 De Boys-welpen konden in de eerste helft niet tot scoren komen, ondanks een veldoverwicht. Het was pas diep in de 2de helft toen de enige treffer in deze wedstrijd viel, zodat de Boys verdiend met de winst naar huis gingen. Pupillen Tex. Boys c-Cocksdorp b 40 De b-welpen van Cocksdorp moesten het afleggen tegen de Boys welpen. In de le helft werd er éénmaal gescoord. Na de rust vielen er nog drie treffers, zodat de eindstand 40 werd. ZDH-JEUGD De pupillen leden een grote nederlaag tegen Oosterend c. Het zag er voor rust niet naar uit, dat ZDH zo'n grote neder laag zou moeten incasseren, het stond toen nog met 10 achter. Maar na de rust drukte Oosterend met de wind in de rug door en scoorde nog 5 maal. Adsp. b leed een 32 nederlaag tegen WWG e. Voor de rust had ZDH een 20 voorsprong door een doelpunt van R. Bakker en een penalty van H. de Vries. Na de rust was de ZDH verdedi ging zeer kwetsbaar, waarvan WGW 3 keer profiteerde, zodat ZDH z'n laatste thuiswedstrijd met 32 verloor. S.V. OOSTEREND Oosterend a-Tex. Boys a 02 De adspiranten a konden het niet bol werken tegen Tex. Boys a, mede door dat de bal te lang in de achterhoede bleef. Doelman Medema werd 2 maal verschalkt door hoge ballen van de Tex. Boys-voorwaartsen. Oosterend b-Tcxel c 20 Zaterdagmorgen behaalden de b'tjes weer eens een overwinning. Na een ruststand door Ha Sijtsma scoorde na rust D. Trap nog eenmaal. Pupillen Oosterend a-Texel b 50 De pupillen bleven op het goede pad door Texel b met 50 te verslaan, on danks het voortreffelijke werk van de Texel goalie. Joost Brouwer scoorde 4 maal en Gerry Plaatsman 1 maal. Pupillen ZDH b-Oosterend c 06 De C-pupillen hadden lang werk om het net achter de ZDH-doelman te vinden. 2 minuten voor rust was het Aart Johan, die het eerste doelpunt maakte. Na rust was het alles Oosterend wat de klok sloeg, omdat ze het wind- voordeel goed wisten uit te buiten. Nadat Aart Johan nog een keer had gedoelpunt, scoorde Piet Koning met een ver schot. Hierna maakte één van de achterhoedespelers van ZDH hands. Piet Koning plaatste zich achter de bal en scoorde 40. Hierna maakten Hans Vlaming en aanvoerder Aart Zegers ieder nog een doelpunt en daarmee was de eindstand bereikt. Op vrijdag 2 april werden weer drie partijen gespeeld. Helaas is de stand door diverse uitgestelde partijen nogal onoverzichtelijk. Uitslagen 2 april A. Terpstra-J. Drijver 10 P. Bakelaar-C. Marinus 10 J. Hoogerheide-F. Blom 10 Uitslagen 30 maart C. Vinke-P. Bakelaar 02 P. W. Kooi-H. Bruining 02 P. Jansen-P. Kooiman 20 J. v, Heerwaarden-J. Vinke 11 W. Stam-W. Bakker 02 C. Vinke ging te vroeg naar de kerk- hofruit en moest dat uiteindelijk met een stuk bekopen. P. Kooiman verloor verrassend van P. Jansen door gebrek aan tempo. In een vrijwel vastgelopen stand werd dat noodlottig. P. Kooiman zakte daarmee naar de vijfde plaats. W. Bakker kon pas op het laatst een beslis sing forceren, nadat het lang op remise had geleken. Daarmee staat hij nu 12e en nadert dus het eerste tiental. Junioren H. van Es-P. Agter P. Agter-G. van Es G. van Es-J. Hooijberg P. Agter-J. v.d. Slikke Uitslagen 30 maart C. Zoetelief-P. Witte F. Bos-N. Zoetelief F. v. Sambeek-C. Zoetelief W. Brons-P. Brons A. Smit-S. v.d. Broek A. Witte-C. Vermuë H. Hopman-R. Bakker P. Brons-F. Bos H. Rump-J. Smit A. Witte-F. van Sambeek A. Smit-J. Groot P. Brons-S. v.d Broek J Hooijberg-T Bakker (1) R. Bakker-P. Brons C. Zoetelief-H. v. Heerwaarden F. van Sambeek-A. Witte R. Riteco-C. Vermuë R. Bakker-A. Smit H. Witte-A Witte F. van Sambeek-E. Boogaard H. Hopman-P. Riteco 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 0—1 1—0 1—0 V2—Vz 1—0 1—0 1—0 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 0—1 0—1 2—0 2—0 1—1 2—0 Op 30 maart werden de 5e en 6e ronde gespeeld in groep A en B. Diverse fa vorieten beginnen zich langzamerhand aan te dienen getuige de bij vermelde standen. Groep A, 5e ronde N. Zoetelief-A. Kikkert uitgesteld P. Duin-C. Zoetelief 20 W. Bakker-R. Vink 11 E. v.d. Wetering-J. v.d. Slikke 20 6e ronde R. Vink-E. v.d. Wetering 11 C. Zoetelief-W. Bakker 1f A. Kikkert-P. Duin 02 G. Blom-N. Zoetelief uitgesteld Stand, resp. gespeeld, punten 1. P. Duin 6 2. G. Blom 4 3. E. v.d. Wetering 5 4. W. Bakker 5 5. C. Zoetelief 5 6. A. Kikkert 4 7. N. Zoetelief 4 8. R. Vink 6 9. J. v.d. Slikke 5 Groep B, 3e ronde B. Duin-H. Jonker 4e ronde H. de Beurs-P. Witte D. Zuidewind-F. Bos H. Jonker-R. Venneman G. van Es-B. Duin 6e ronde D. Zuidewind-J. Hooijberg H. Jonker-P Witte G. van Es-F. Bos B. Duin-R. Venneman 10 8 7 4 4 3 3 3 2 2—0 0—2 0—2 2—0 0—2 0—2 2—0 1—1 2—0 114. „Wat is dat, een film?" vroeg de rare alchimist. „Dat kan ik je zo maar niet uitleg gen. Dat moet je zien", zei smidje Ver holen. Onthutst mompelend wandelde de oude alchimist met zijn makker mee en zocht een plaatsje in de grote zaal, waar het gonsde van de opgewonden stemmen. Toen ging het licht uit en een felle lichtbundel sloeg tegen het doek. Muziek weerklonk, gevolgd door gesproken woorden en daar kwamen de eerste beelden ook al. „O grutjens!" riep de alchimist geschrokken. „Daer rydt een automobiel van de muur af! (Hij komt op ons aengereeden!" „Stil toch" sisde de smid. „Het is toch niet echt!" Maar de oude baas was niet tot be daren te brengen. Hij verwachtte, dat de auto elk moment het zaaltje kon binnenstormen en hij schrok nog veel meer, toen er plotseling wat arme ne gers in het beeld verschenen, die de auto juichend verwelkomden. „Help! Nickers! Menseneeters! Cannibaelen!" gilde de oude baas en in panische angst stoof hij de zaal uit, dwars door de me nigte verklede gasten heen, die zich een aap lachten. „Nou, nou! Die speelt zijn rolletje kostelijk!" merkte een dikke baas op, die zich vermomd had als de gelaarsde kat. „Hij ziet er uit als een zeventien de eeuwse geleerde en doet net of hij nog nooit een film heeft gezien!" De gelaarsde kat kon natuurlijk niet weten, dat hij hiermee een diepe waar heid sprak, doch dat kan ons verder niet veel schelen en daarom gaan we eens naar smidje Verholen kijken, die achter de alchimist was aangerend. Hij kreeg de malle baas te pakken in de hall, waar juist een dienaar rondliep met een blad goedgevulde glazen. „Ja, geeft u ons maar gauw zo'n verfris send drankje", zei de smid. „Dat zullen we nodig hebben. Hèhè, dat smaeckt.mompelde de alchimist. „Nu kom ick weer een weinig bij. Maer waer sijn se nu, die woeste cannibaelen?" „Ze zijn er helemaal niet!" lachte de smid. „Het was film! Plaatjes op een doek!" (wordt vervolgd) Stand, resp. gespeeld, punten 1. B. Duin 5 10 2. J. Hooijberg 5 10 3. H. Jonker 5 7 4. G. van Es 5 6 5. F. Bos 6 5 6. H. de Beurs 5 4 7. P. Witte 5 4 8. D. Zuidewind 6 2 9. R. Venneman 6 0 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon gaat 11 apdïl op om 5.54 uur en gaat onder om 19.29 uur; 14 april op om 5.47 uur en onder om 19.34 uur. Maan: 18 april L.K.; 25 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 9 april 7.57 en 20.09; 10 april 8.32 en20.43; 11 april 9.02 en 21.14; 12 april 9.27 en 21.43; 13 april 9.51 en 22.12; 14 april 10.16 en 22,38; 15 april 10 40 en 23.04; 16 april 11.09 en 23.32; 17 april 11.43 cn Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. feuilleton door L. van Schooten 13. „Aha, juffrouw Leeuwenstein", dreunde zijn stem „ik hoorde, dat u de direktie van de firma had overgenomen en ik dacht bij mezelf; Adolf, jongen, met dat juffertje Leeuwenstein moet je toch es kennis gaan maken. De eerste vrouwelijke collega in onze branche, nietwaar? Hahaha!" hij lachte luid ruchtig. Ursula nam de haar toegestoken hand zo voorzichtig, alsof ze bang was gebeten te worden. Meneer Van IJzer was haar al meteen niet sympathiek en, gezien het feit dat ze elkaar nog geen minuut kenden, beslist al 'n graad of drie te familiair. „Collega, zei u?" antwoordde ze ge reserveerd, „aardig om het zo uit te drukken". Van IJzer scheen haar reserve niet op te merken en vervolgde met zijn lawaaierige stem: „Ik dacht zo, ik zal ros maar rechtstreeks in het hol van de leeuw wagen. Maar ik zie nu dat ik het mis had, hahaha! Ik zou eerder moeten zeggen: in het paleis van de to verfee!" „Het een zowel als het ander" merk te Ursula koeltjes op „lijkt me wel een weinig overdreven. Maar gaat u zitten, deneer Van IJzer, en vertel me eens, waarmee ik u van dienst kan zijn?" Adolf van IJzer nam voorzichtig op fe stoel tegenover het bureau plaats, zijn been over het andere met ■en gebaar of hij thuis was, besteedde mkele ogenblikken aandacht aan de touw in zijn broek, legde een heel licht Jnjze hoed voorzichtig over de knieën Ij-n antwoordde: „Van dienst zijn ac^ik kwam eigenlijk zo maar even aanlopen, voor een praatje voor de kennismaking". „Nu, dat waardeer ik ten zeerste", in Ursula's stem was van overvloedige waardering niet veel te merken „hoe wel ik momenteel erg druk bezet ben want ik dacht eigenlijk, dat de verhouding tussen onze beide firma's nu nooit zo.bijzonder hartelijk was, dat ze eigenlijk met elkaar op gespan nen voet leefden en elkaar op leven en dood beconcurreerden". Van IJzer lachte weer zijn bulderend- joviale lach. „Op leven en dood..nou m'n beste juffrouw Leeuwenstein, niet als 't aan mij ligt hoor! Men is tenslotte behalve concurrent oök collega. De concurrentie is nu eenmaal de ziel van de negotie en inderdaad hebben we elkaar wel eens een vlieg proberen af te vangen, maaris 't nodig dat dat zo blijft?" „Concurreert u wat minder scherp", glimlachte Ursula, „dan kunnen wij misschien ook een beetje kalmer-aan doen". Van IJzer moest hierom weer hard lachen. „Een echt zakenvrouwtje", zei hij waarderend. Ursula, die een gloeiende hekel had aan mannen, die meteen spraken van „mevrouwtje" en juffer tje, voelde dat ze blij zou zijn, wan neer het onderhoud ten einde was. „De perfecte, jonge, charmante, moderne zakenvrouw", prees Van Uzer „en nu we het er tóch over hebben, juffrouw Leeuwensteinjuffrouw Ursula Leeuwenstein, is het niet?" „Juffrouw Leeuwenstein lijkt me voorlopig voldoende" stelde Ursla ijzig vast. „Inderdaad, inderdaad" stemde Van IJzer toe „voorlopig zullen we nog maar strikt zakelijk blijven, niet?" „Het lijkt mij het beste", meende Ur sula „wanneer we dat altijd maar blij ven". „O die vrouwtjes!" Van IJzer lachte vermaakt. „Wanneer ze zakelijk zijn, zijn ze nog tienmaal zakelijker dan de mannen! Maar ik mag dat wel, juf frouw Leeuwenstein, ik mag dat wel. Ik geloof dat ik u al een beetje begin te kennen en daarom geeft me dat juist moed, om te voorschijn te komen met een idee dat al een hele tijd in mijn achterhoofd rondspeelt". Ursula zag hem afwachtend aan. „Ik had zo gedacht" de joviale trek verdween van Adolfs gelaat en Ursula zag hem opeens zoals hij was; hard, slim, een listige snuffelaar, maar niet te onderschatten als tegenstander. „Ik had zo gedacht", herhaalde Adolf van IJzer „waarom moeten onze zaken al tijd met elkaar concurrerèn. Waarom zouden we niet.samenwerken?" Hij leunde achterover met het gezicht van een goochelaar, die een konijn uit een hoge hoed getoverd heeft, en zag Ursu la verwachtingsvol aan. „Samenwerken?" herhaalde Ursula verbaasd. „En hoe had u zich die samenwerking dan wel gedacht?" „Nou juffrouw Leeuwenstein, mag ik eens ronduit spreken?" „Dat zou ik zeer op prijs stellen". Hij merkte de ironische klank van haar stem niet op, of veinsde die niet te merken, en vervolgde: „Kijk es juf frouw Leeuwensteinde firma Leeuwentsein is een prima firma met een prima naam, een prima reputatie. Daar zijn we het over eens, niet? Maar eh.van reputatie alléén kun je niet leven". t „Daar leven wij ook niet van" lichtte Ursula hem in. Ze verwachtte dat hij weer bulde rend zou lachen, maar dat deed hij niet. Hij was in volle ernst, zag ze, en dat intrigeerde haar toch. „Uw vader.hij ruste in vrede. sukkelde de laatste tijd nogal" zei Van IJzer met een uitgestreken gezicht „en de zaak is daardoor.... nu, laten we zeggen, ook een beetje» gaan sukkelen. De oude heer Maartens, een beste man, daar niet van, ik wou dat ik zo iemand in m'n zaak hadis geen bedrijfs leider. En stilstand, juffrouw Leeuwen stein,. stilstand is achteruitgang. Een zaak moet vooruit, nietwaar?" „U ben verrassend goed op de hoogte van de situatie bij Leeuwenstein en Co.," constateerde Ursula, met argwaan in haar stem. Spaargeld is natuurlijk wat anders dan huisvuil. Dat stop je niet in de vuilnisbak.Dat breng je naar de Amro Bank. Daar is het veilig. En je krijgt nog een hoge rente ook. „Ach juffrouw" hij maakte een wegr vegend handgebaar „er wordt toch ge praat, nietwaar? Als je je ogen en je oren niet in je zak hebt, kom je van alles aan de weet. En daarom, juffrouw Leeuwenstein, wou ik es een balletje opgooien.... zo maar een balletje, snapt u?'t Is geen voorstel, zo maar een ideetje van me, waar u misschien es rustig over kunt nadenken. waar om zouden we niet combineren?" „Waarom niet?" vroeg Ursula, toch verbaasd, omdat ze dit niet had ver wacht. „Ik zou liever vragen waarom wél?" „Omadt we dan allebei een dikkere boterham verdienen met misschien nog een beetje er op" legde Adolf van IJ zer uit. „Ik ben heus niet bang" antwoordde Ursula „dat deze zaak mij geen boter ham zal opleveren". „Och maar lieve juffrouw Leeuwen- sein" de bezoeker schoof zijn stoel een beetje dichter naar haar toe, „maar moet een charmante jongedame als u nu haar brood verdienen met al haar dagen achter een bureau door te bren gen, en haar aardige kopje vol te prop pen met cijfers over een kantoorma- chinehandel? Vandaag of morgen komt de ware Jozef, en dan hebt u helemaal geen interesse meer voor kantoorma chines.... misschien alleen nog maar voor luiermanden, hahaha!" Van IJzer sloeg zich op de knie van plezier om zijn eigen geestigheid, maar toen hij Ursula aankeek, drong zelfs tot hem door, dat zij die allerminst waardeerde. Haar ogen schenen bevro ren en ze staarde hem aan, als was hij een insect. ,/Het was maar een grapje" probeer de hij nog grinnekend uit te leggen, maar Ursula antwoordde hooghartig „Zouden we ons maar niet liever tot het strikt 'akelijke bepalen, meneer Van IJzer? Of zullen we dit hele ge sprek maar als een grapje beschouwen? Dat lijkt me eigenlijk nog het al lerbeste". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3