Als nachthok een plaats waar mensen zich plegen af te zonderen Sonnema Onze speciaal opgeleide verkoopsters weten alles van pasvorm. Pastimette RUVLEPA's KWALITEITSVLEES Berenburg aanbiedingen n 1970 veel meer schapen en lammeren dood op Texel mumMMi TEXTIELHUIS ZEGEL Een Texels lam vertelt over zijn eerste levensdagen (2) Opnieuw boren in Waddenzee Burgerlijke stand Volleybal De Koog vergadert 19 april Badmintonclub Texel Koersen vreemde valuta Voor diepvriezers en koelkasten P0LYGAS URSUSGAAS FRANS ZEGEL NACHTHEMDEN TEXTIELHUIS ZEGEL Pantyiet,door kruisje makkelijk te kombineren met panty-nylons. Cupmaten AA t/m D, Omdat er sccavmowli zoals a. De Ruyter's Vleespaleis N.V. afd. RUVLEPA De échte Dockumersinds1860 Derde blad Texelse Courant, vrijdag 9 april 1971 In 1970 is op de Texelse agrarische be- Irijven opmerkelijk veel vee omgeko- Qen. Dat is gebleken uit de aanvoer van lode dieren bij de Vereniging Texel tot erwerking van uit nood geslachte en ;estorven dieren. De aanvoer van dode animeren was zo'n 10% en van schapen >elfs 25% hoger dan in 1969. De oorzaak an dit verschijnsel is geen epidemie of ets dergelijks. Mog^Jijk houdt de toe- iame verband met het feit, dat de oude ichapen in 1969 weinig waard waren, waardoor ze zijn aangehouden. De totale aanvoer, verdeeld over de 'erschillende diersoorten, was als volgt: 1605 lammeren; 1271 schapen; 340 nuch- ere kalveren; 52 graskalveren; 87 •underen; 137 biggen; 26 varkens; 3 eulens; 6 paarden; 3 pony's; 22 geiten; konijnen; 95 nertsen; 3 zeehonden, 28 tonden; 23 katten; 1 haai en 1 hert. Hiervan werden goedgekeurd: 57 lammeren, 66 schapen, 1 nuchter kalf, Voor het boren naar olie of gas heeft Ie minister van Economische Zaken [wee nieuwe vergunningen verleend, len gebied van ruim 100.000 ha. is toe- ;ewezen aan een groep bestaande uit Amoco, Gelsenberg A.G. en Dyas 'N.V. Dit gebied strekt zich uit in Noord- lolland, het IJsselmeergebied, de Waddenzee en kustwaters benoorden de idanden. Placid Oil International heeft een boorvergunmng van ruim 32.000 ha. n Friesland, Waddenzee en de territo- iale wateren benoorden de eilanden Verder is de boorvergunning van N V. Petroland uitgebreid met 27.000 ha. in de Waddenzee. Het gebied van Petro- and is hierdoor vergroot tot ca. 106.000 ha. van 31 maart t/m 6 april 1971 Geboren: Anna Maria, dv. Wilhelmus K. M. Verweij en Petronella A. M. Koene; Igor, zv. Hendrikus G. J. Salden m Johanna Keijser. Ondertrouwd: Joannes J. F. Duin en Geertje M. Boekei. Overleden: Klasina Zurcher ev. Bruijn, oud 65 jaar; Pieter Jan Koorn, oud 79 jaar. 7 graskalveren, 18 runderen, 1 big, 1 varken, 3 paarden en 3 geiten. Goedgekeurd onder voorwaarde van sterilisatie werden: 7 runderen. Goedgekeurd voor de verkoop in het klein onder toezicht (Vrijbank): 31 lammeren, 97 schapen, 2 nuka's, 7 gras- kalveren, 24 runderen en 5 varkens. In totaal werd er 6128 kg. vlees ver kocht, met een bruto opbrengst van ƒ51.326,71. Uitgekeerd werd ƒ41.472,21. De winst, die de vereniging het afge lopen jaar behaalde, bedroeg ƒ411,23, welk bedrag aan de reserve werd toe gevoegd. Het kapitaal bedroeg per 31 december 1970 749,35. Aan kadavers en slachtafvallen werd in totaal verzameld 154,230 kg. ZONDAGSSCHOOL HOUDT GEZINSDIENST OP TWEEDE PAASDAG De Hervormde Zondagsschool te Den Burg houdt op tweede Paasdag, aan vang 10 uur 's morgens, een gezins- dienst. Om 'het karakter van gezins- dienst te benadrukken, blijft ieder zon dagsschoolkind bij zijn eigen ouders. Ouders, maar ook andere familieleden, vriendjes e.d. zijn van harte welkom. Muzikale medewerking verlenen Joke Tuinema en Joop Hillen (trompet). SOCIALE DIENST TEXEL Spreekuren: Maatschappelijk Werkster dinsdag en donderdag van 9 - 12.30 uur. Rapporteur maandag en woensdag van 8.30 - 12.00 uur. 5' DE KOOG De pas opgerichte vol leybal-afdeling van S.V. De Koog zal zo spoedig mogelijk beginnen met de training en het spelen van oefenwed strijden, om voor de aanvang van de eilandcompetitie al enigszins voorbereid te zijn. Bovendien zullen waarschijnlijk het komende seizoen, op het sportter rein, wedstrijden tegen gasten gespeeld worden. Een trainer moet nog gezocht worden en ook staat nog niet vast hoe de financiële regels zullen zijn. Daarom wordt op 19 april in „Het Witte Huis" een buitengewone algemene ledenver gadering gehouden. Men hoopt dan met alle leden (ook van de voetbalafdeling) en geïnteresseerden in volleybal (mini mumleeftijd 14 jaar) tal van kwesties rond de nieuwe vereniging op te lossen. Het komende winterseizoen zal gebruik mogen worden gemaakt van een zaal van de RST-kantine. Hoeveel tijd be schikbaar zal komen is nog niet bekend. Het is de bedoeling zowel dames- als herenteams te formeren. Men kan zich al opgeven bij alle bestuursleden van S.V. De Koog of bij de dames Van Splunter, van Koningsveld en De Jong in De Koog. Uitslagen 5 april 1971 J. Wendrick-mej. G. Witte 20 A. de Haan-G. Witte 20 J. Bijlma-P. Bakker 12 Finale R. Berkenbosch-H. Dros 21 B. Oostra-mevr. Reij 02 Han Dros, die dit seizoen tweemaal won van Berkenbosch moest nu in de finale toch door de knieën. B. Oostra, die steeds op het vinketouw zat, heeft waarschijnlijk zijn kans op de titel verspeeld door een verrassende neder laag tegen opponente mevr. Reij. Echter er is nog van alles mogelijk. Er wordt met spanning uitgezien hoe de finale zich verder zal ontwikkelen. 12 april: gewoon trainingsavond. 19 april de volgende wedstrijden Han Dros-mevr. Reij R. Veenstra-mej. Jannes mej. G. Witte-mevr. Rijkaart R. Berkenbosch-P. van Bruggen J. Wendrick-H. Dros (2) Duitse mark (100) ƒ98,10 Belgische franc (100) ƒ7,13 Franse franc (100) ƒ64,40 Zwitserse franc (100) 82,90 Engelse Ponden (1) ƒ8,62 Amerikaanse Dollars ƒ3,56 Zweedse kroon (100) ƒ68,70 We leven in een merkwaardig tijd- >erk. De met verstand begiftigde mens- leid heeft zichzelf en andere aardbe woners in voorhands onoplosbare moei- ïjkheden gebracht. De mogelijkheden nan wetenschappelijke toepassing van ihemische middelen voor het stimule ren en corrigeren van natuurlijke pro- :essen zijn uitgebuit, zonder dat men n staat is de nadelige konsekwenties afdoende te bestrijden. Er zijn voorts trachten ontketend, die men nog niet telemaal m de hand kan houden. Dat alles, samengevoegd met enorme indu striële ontwikkeling, en gepresenteerd in een verpakking van rationalisatie en mechanisatie, heeft geleid tot zodanige vervuiling van lucht en water, dat een uitspraak van Albert Schweitzer dreigt werkelijkheid te worden. Die uitspraak uidt: ,,De mens heeft het vermogen rerloren om vooruit te zien en te voor komen. Hij zal uiteindelijk de aarde vernietigen". Ik vertel dit alles, niet omdat ik ge leerder wil schijnen dan ik ben; ik ieb alleen maar flarden van gesprek- cen opgevangen, die mijn baas met zijn »on hield. Ik ben immers slechts een ïeel gewoon lam, en boeken van men den die een waarschuwende vinger heb- )en opgeheven, zoals „Dode lente" van lachel Carson of „Zilveren sluier en verborgen gevaren" van de Nederland- ïe bioloog dr. C. J. Briejèr, zal ik he- aas nooit kunnen lezen, hoe graag ik dat ook zou willen. Maar door deze in leiding zult u beter kunnen begrijpen n welk milieu ik terecht gekomen ben. 'uivere lucht en onvervuild water zijn kostbare goederen geworden. Deskun digen zijn al aan het becijferen welke economische gevolgen de schaarste daaraan zal kunnen helpen. Voordat die dorre cijfers tot fabelachtige waar de stijging zullen leiden van gronden in streken waar ze nog gevonden wor den, zijn vele mensen, die daartoe in gelegenheid waren, al gevlucht naar Plekjes waar zij hun longen nog kun nen vullen met zuivere lucht, en waar Z'J water kunnen drinken, dat niet schadelijk is voor hun gezondheid. Zo'n oase is mijn geboorte-eiland Texel, en daarom is ook daar een hand jevol mensen neergestreken, die ver- ontrust waren over alles wat gezegd en geschreven is over milieuvervuiling, en die niet of niet meer gebonden waren aan een of andere industriecentrum. In zo'n gezin werden wij mijn zusje en ik opgenomen. Geen boeren dus, geen lieden die door jarenlange erva ring verstand hebben van landbouw en veeteelt, inklusief de schapenhouderij, maar verplaatsbare stadsmensen, voor wie de op de lenteweiden rondsprin gende lammetjes nog wèl een vleugje romantiek betekenen. Zulke mensen hebben natuurlijk zelf geen weide, evenmin als een stal of een flinke boet; hoogstens een schuurtje waarin nauwelijks plaats is voor de fietsen, nadat de afgedankte meubelen erin opgeborgen zijn, en een brokje tuin dat niet eens groot genoeg is om de voor eigen gebruik nodige groente te kweken. Vandaar, dat voor ons wel een heel merkwaardig verblijf was ingericht: een achter de< woning staand zomer huisje, want zelfs een voormalige ste deling kon inzien, dat de prille lente nog te koud was om ons dag en nacht buiten te laten rondlopen. Er stond nog een ledikant in, compleet met bed en dekens en zorgvuldig afgedekt met een plastic zeil. Daarop lag een schrijfbu reau met de poten omhoog, net een verwenteld schaap. Een massieve werk bank stond onder de waterleiding en schuin daartegenover was de ketel van de centrale verwarming gemonteerd. Er was een apart nachthok; daartoe was de plaats waar mensen zich plegen af te zonderen, ontruimd, en de bodem was met droog stro bedekt. De deur er van bleef altijd open, maar er stond een niet al te stevig zelfgemaakt hekje voor, zodat wij er zonder hulp niet in of uit konden. Ik moet bekennen dat er goed voor ons gezorgd werd. In de eerste dagen werd ons zeven keer per etmaal de fles gepresenteerd, niet gevuld met verdunde koemelk, maar met een kunstprodukt, dat zorgvuldig werd af gewogen en aangemaakt, precies vol gens de voorschriften. Er kwam aan onze voeding nog een hele administra tie te pas, want iedere keer werd ge noteerd hoeveel mijn zusje gedronken had en hoeveel ik, en die hoeveelheden werden per dag opgeteld. Het was niet altijd gemakelijk ons te voeden. Een lam is gewend te eten als het eten wil, en nu moesten wij ons schikken naar de wil van de baas. Daarentegen komt je lamsgevoel wel eens in opstand! Maar de baas was een zeer geduldig man althans wat betreft het voede ren van lammeren en als hij het een enkele keer helemaal niet klaren kon, dan riep hij zijn dochter te hulp, die ons dan met haar zachte handen vast hield, en daarbij dikwijls een lied je zong. Niet dat schapen muzikaal zijn, maar het klonk toch heel aardig, ten minste voor een schaap dat zelf maar één klank kan uitbrengen. Aan haar danken wij ook onze na men. Of zij deze zelf ook bedacht heeft, of dat ze een produkt zijn gevormd door gezinsdiscussie, weet ik niet, maar in ieder geval was zij de eerste die de namen gebruikte. Mijn zusje noemde zij Knuf en ik, die altijd de flinkste van de twee ben geweest, kreeg de naam Bluf. Na de voeding van 's avonds 11 uur werden wij in het nachthok gestopt en dan werd de vloer van de rest van het zomerhuis nog gereinigd. De eerste voeding van de dag, om een uur of ze ven, betekende de verlossing uit het kleine nachthok, dat dan een schoon maakbeurt kreeg en vers stro. Zo zou deze periode eentonig verlo pen zijn, een rustige fase in het scha- penbestaan, als niet de gevolgen van het feit dat wij geen biest hadden ge had, zo akelig geweest waren. We had den niet voldoende afweerstoffen tegen boze bacterieën en virussen. Die poog den te profiteren van deze gelegenheid om in onze darmen enorme kolonies te fokken, met alle vieze gevolgen daar van. We aten weinig, vermagerden, waren niet erg tierig. En wat met onze ontlasting aan de hand was kan ik als schaap moeilijk onder mensenwoorden brengen. Voor mijn baas was onze verzorging toen waarlijk geen sinecure. Hij had ons gekocht om er een liefhebberij van te maken, maar ik geloof dat het hem toen speet, dat hij niet met het aanleg gen van een postzegelverzameling was begonnen! (wordt vervolgd) Rentenaar, Oosterend Jan Agter Dros' Smederij uit de tank, geen gesleep, geen gesjouw. SMEDERIJ KILJAN CREOSOOTPALEN DAMP ALEN KRAMMEN PUNTDRAAD OUDESCHILD, TEL. 2719 Wis met en zonder mouw, Alleen deze week BINNENBURG SCHAGEN. Leverantie door heel Noord-Holland en TEXEL Leverancier voor: HOTELS, RESTAURANTS, PENSIONS, ZIEKEN- EN BEJAARDENTEHUIZEN, SLAGERIJEN ENZ. VACUUM VERPAKTE TECHN. DELEN VERS VLEES o.a. v.h. rund hazen, bovenbillen, dikke en dunne lenden, muizen, spierstukken, platte billen, vaste deel schouder, tar taarvlees, gehaktvlees enz. v.h. varken: bovenbil, platte bil en pees end, dikke lende, spierstuk, schouder enz. VOORDELEN: A. geen gewichtsverlies door indroging; B. door het rijpingsproces wordt het vlees rijper en voller van smaak; C. ratio nalisatie van de werkpieken, dus personeelsbesparing; D op alle tijden van de week is nu vlees beschikbaar. Bij een opsla.gtempera- tuur van 0 - 4° C kan dot vlees zonder gewichtsverlies ca. 3 4 weken bewaard worden. Vanuit ons modern geoutilleerd bedrijf kunnen wij U steeds con stante kwaliteit vlees leveren, steeds mooi kant gesneden en ver- koopklaar. Wekelijkse prijszetting Franco huis Eigen koelwagens l GEPORTIONEERD DIEPVRIESVLEES Speciaal voor de horecasector brengt Ruvlepa iets nieuws op de markt. Geleverd wordt o.a.: doosjes runder lapjes, biefstukjes, varkenslapjes, haas-, rib- en schouderkarbonades, speklapjes, schnitzels, gepanneerde koteletten en gepanneerde schnitzels, biefstuk tartaartjes, slavinken, vlugklaar-artikelen enz. enz. Alle doosjes hebben een inhoud van 25 stuks. Rundpoulet, var- kenspoulet, mager rundgehakt, mager gehakt h.o.h worden gele verd in doosjes met een inhoud van 8 zakjes van 500 gr. Al dit vlees is van eerste kwaliteit en onder koeling verpakt en ingevroren bij een temp. van 50° C. Alle lapjes, karbonade enz. zijn apart verpakt. Het in voorraad hebben van deze doosjes geeft enorme voordelen, want U bent altijd in het bezit van een ruim assortiment grijpklaar diepvriesvlees. Voor verdere inlichtingen en prijzen Molenstraat 20 Schagen telefoon (02240) 2304

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5