Individueel gymonderrieht leidt tot veel betere resultaten Kunstmelk en lammerkorrels niet samen in één maag 9 69 De strandreiniging en het zwaard van Damocles >5 (4) Nationale primeur voor Texel 241 28 ,78 ,5 Machine spuit pieren uit de Wadden De Vries en v.d. Wiel laagste inschrijver WrWMMMGGmm Koode Kruis geeft filmvoorstellingen Raadsvergadering Een Texels lam vertelt over zijn eerstelevensdagen Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 20 april 1971 Bij de gymnastiekvereniging Texel en ook in Oosterend en De Cocksdorp is men begonnen met individueel gymna stiekonderwijs. Bij het toestelturnen gaat men niet langer massaal-klassi- t kaal tewerk waarbij een hele groep t3 hetzelfde programma in dezelfde tijd 22 moet instuderen maar krijgt ieder de jclegenheid zijn eigen tempo te bepa len. Voor zover kan worden nagegaan •ordt dit systeem, dat opmerkelijke j overeenkomsten vertoont met 't school- ^*on der wijs nieuwe stijl, nog niet elders in het land toegepast. Het is een initia tief van gymnastiekleider G. Praam- ira die spreekt over „montesorigym". De heer Praamstra zog niet zo veel leer in het tot dusver toegepaste klas- kale werk. Voor een deel van de leer ingen is het in te studeren programma zwaar, voor anderen te licht. Met et gevolg dat sommigen minder geïn- [eresseerd worden omdat ze het veel te .kkelijk vinden terwijl anderen zich .vertillen" en daardoor ook de animo erliezen. Veel beter zou het zijn ieder rnd individueel te begeleiden bij het .nstuderen van een programma volgens nsflt US ANC oud NGE AAS -46 Uitvinding Gebroeders Duinker koop ar: rfles 50Z SEN JN likje IATE JREE -26 r\VAS Woensdag 21 april ■terend, Gebouw voor Chr. Belan- 5en. 16.00 en 20.00 uur, middag en vond filmvoorstelling tb.v. Neder- andse Rode Kruis, resp. kinder en ohv. lC P0nderdag 22 april J jf Koog, De Toekomst, 16.00 en 20.00 ,ur middag en avondfilmvoorstelling h.v. Nederlandse Rode Kruis, resp. gezinder en volw. Vrijdag 23 april Hoorn, De Waldhoorn, 16 en 20 Efi ur middag en avondfilmvoorstelling b.v. Nederlandse Rode Kruis, resp. ;inder en volw. 59 ®urS» LTS-kantine, 20.00 uur, fo- «lub De Kiekendief, beginnerscur- ~s les 37. ^Zaterdag 24 april RSTB terend, De Bijenkorf, 14.30 en 20.00 Jr, solistenfestival, torste! Burg. S.V. Texel veld, 10.30 uur, Mhoolvoetbaltoernooi. Tot 23 april Burg, raadhuis, tentoonstelling 10 jaar fotografie. Openstelling ex- iitie van 9.00 - 12.00 uur en van •00 - 17.00 uur o>p werkdagen. eigen tempo. Dat zou echter pas moge lijk zijn bij voldoende geoefende lei ding en in die behoefte voorziet de per 1 januari j.l. gestarte voorturncursus die een groot aantal onbezoldigde lei ders en leidsters aflevert. Het „opper toezicht" blijft bij de heer Praamstra berusten. Bij dit individuele gymonderrieht zijn alle afdelingen betrokken. Natuur lijk is het niet van toepassing op de typisch gemeenschappelijke onderdelen van de les zodat de rhytmische vor ming, lopen, werken met banken e.d. Veel voorbereiding De heer Praamstra is weken bezig geweest met het opstellen van de oe fenschema's die voor zijn „montesory- gym" nodig zijn. Want om bij te kun nen houden hoe elke leerling ervoor staat, moet ieder over een turnpaspoort beschikken waarop de vorderingen worden aangetekend. Elke oefenserie wordt met een letter aangeduid en voor elke leerling is het dus zaak zo ver mo gelijk in het alfabet door te dringen. Op die manier zal zich al gauw een groep van topturnsters aftekenen, een keurgroep dus die voor de representa tie van de verenigingen van betekenis kan zijn. Dat is echter niet het voor naamste doel. Het gaat er in de eerste plaats om dat ieder kind (nog) meer plezier krijgt in de gymnastiekbeoefe- ning. Ook de „slechten" komen er bij dit systeem sneller uit. Zij kunnen door wat extra aandacht en aanmoedigingen worden „bijgewerkt". Het is „remedial teaching", net als bij het vernieuwde onderwijs. Uniform systeem De oefenseries zijn uniform en gel den dus zowel voor Den Burg als Oos terend en De Cocksdorp. Dat geeft weer mogelijkheden voor onderlinge wedstrijden die een belangrijke stimu lans zijn. Ook het lesrooster ligt als ge volg van dit schema overal vast. Ieder weet precies naar welk doel wordt ge streefd. Omdat ieders prestaties bekend zijn hoeft leider Praamstra slechts in het logboek te kijken om een groepje te kunnen samenstellen waarvan vast staat waartoe het in staat is. Iedere voorturner beschikt over 'n oefenboek, zodat hij weet waarnaar hij moet stre ven met zijn pupillen. •De heer Praamstra vertelde ons dat de resultaten van het nieuwe systeem zich nu al aftekenen. Haven en zeewaterbassin Bij de vrijdagochtend te Haarlem ge houden aanbesteding heeft het aanne mersbedrijf De Vries van der Wiel met het laagste bedrag ingeschreven voor de aanleg van de werkhaven en het zecwaterbassin van de elektrici- teits- en waterfabriek bij Oudeschild. De Vries van der Wiel schreef in voor ƒ5.571.900,De gunning volgt binnen dertig dagen. De verwachting is dat het werk inderdaad aan genoemde laagste inschrijver zal worden gegund. Aan de aanbesteding werd in totaal door 10 aannemers deelgenomen. De één na laagste was de fa. Daalder uit Alkmaar met ƒ5.698.000,Vervolgens Van Oord-Sasdijk uit Werkendam voor ƒ5.768.000.aannemersbedrijf Petten voor ƒ5.958.000,Van Oord, Utrecht voor ƒ6.273.000,Van Oord-Laantje te Werkendam voor ƒ6.289.000, Noordennen voor ƒ6.360.000,Strij- land voor ƒ6.360.000,en de fa. Dek ker voor ƒ6.597.000, Voor een uitvoerige beschrijving van het betrokken waterbouwkundige werk verwijzen wij naar ons artikel in de krant van dinsdag 6 april j.l. Een beperkt aantal overdrukken daarvan is nog voor belangstellenden gratis be schikbaar. 8rl.*»f> 1.0 Ur.ri b.lt.a ivintaooM^liild 4* De gebroeders Duinker in het Texelse Q0l)osterend hebben een vernuftige ma- hine ontworpen, die het tijdrovende landspitten van zeewormen en zagers aas voor zeehengelaars) gaat mechani- eren. Tijdens enkele proefvaarten op 10 Ie Wadden zijn de afgelopen dagen al angsten van vierduizend zeewormen ^er uur geboekt. Dit is het zevenvoudi- van wat een geharde aasspitter in uur bij elkaar kan steken. De gebroeders Duinker, die zelf een erhuurbedrijf voor sportvisboten ex- loiteren, hopen een internationale roothandel in zeeaas te kunnen op- 98 ouwen. De snelle groei van de sport te isserij heeft een nijpend aasprobleem oft pgeworpen. De komende jaren vallen ok grote delen van 't Zeeuwse kust- 69 bied do r afsluiting van de zeegaten vöor de aasvoorziening. Een hande- lar in Zeeland importeert al zeewor- Q| ien en kleine zagertjes uit Frankrijk. Jan Duinker heeft een grote schroef an een buitenboordmotor in een soort talen tunnel gemonteerd. Deze schroef irdt aangedreven door een automotor zeventig pk. Het schroefwater •uit met enorm geweld de zeebodem zodat een brede strook zand tot 35 ntimeter diepte in een bak wordt ge- Kiten. Zand en wormen worden via jongen zeef gescheiden. De wormen komen achtig op een transportband aan lord van het schip. (uit „De Volkskrant") Het Nederlandse Roode Kruis geeft ze week in verschillende dorpen Imvoorstellirlgen, zowel voor kinde- n .als ouderen. Op de voorstellingsda- wordt de kindervoorstelling om ir uur 's middags gegeven: een film n Stan Laurel en Oliver Hardy. De 'ondvoorstelling voor personen van 14 vABlj >r en ouder begint telkens om acht ir; gekozen is de film „The family ■D éy". De voorstellingen worden gegeven de volgende dagen en plaatsen: isdag (heden) Den Burg, City theater nsdag, Oosterend, Geb. v. Chr. Bel.; oderdag De Koog „De Toekomst" en Den Hoorn, dorpshuis. Je entree voor de kindervoorstelling draagt 0,50, voor de avondvoorstel- g ƒ1,50. Naar aanleiding van het uitstekende artikel over de strandreiniging in de Texelse Courant van 2 april jl. willen wij als initiatiefnemers van de machi nale strandreiniging 1970, onze diepe teleurstelling kenbaar maken over het gemeentebeleid in deze zaak, sinds de vorige zomer. Alvorens hier verder op in te gaan, willen we bij deze alle instanties, on dernemingen en particulieren, die ons initiatief hebben gesteund, danken voor hun bijdragen en medewerking. In het bijzonder N.V. Teso, VVV Texel en de Recreatiestichting Texel, die samen met ons het exploitatietekort van ruim ƒ1200,voor hun rekening hebben ge nomen. Na het afgelopen zomerseizoen, heb ben wij in het gemeentehuis een ge sprek gehad over de resultaten met o.a. wethouder Joustra van recreatie en de heer J. van Hoorn, direkteur Gemeen tewerken. Allen konden met vreugde vaststellen, dat de strandreiniging een groot succes was geweest. Naast een effektieve reiniging, kwam een onver wachte meevaller naar voren: de psy chologische waarde bleek zo groot, dat de afvalzakken, die voorgaande jaren nauwelijks eenmaal per week geleegd hoefden te worden, nu meerdere malen per week geheel gevuld waren. Vele enthousiaste reakties waren het gevolg en de reklame, die hievan uitging, is niet te schatten. Met name de VVV, waar voorgaande jaren vele klachten over strandvervuiling binnenkwamen, hoorde nu alleen positieve geluiden. Allen waren het roerend eens: dit moest voortgezet worden. Wethouder Joustra: „Jongens, jullie hebben het handig gespeeld; dit zal nu wel geheel een gemeentezaak worden". Dit „handige spel" onzerzijds bestond o.a. hieruit, dat wij geheel voor eigen risico, duidelijk hadden aangetoond, dat voor een, in verhouding tot wat de gemeente berekend had, gering be drag het strand machinaal gereinigd kon worden. De in 1972 geplande aan schaf door de gemeente van een reini gingsmachine van ƒ30.000,(met al leen al een jaarlijkse kapitaalslast van ruim ƒ6500,kon vervallen en de ex ploitatiekosten konden door een aantal voorzieningen van technische en orga nisatorische aard tot een minimaal be drag worden teruggebracht. In een volgend gesprek, enige maan den later, waarin de aanpak voor 1971 zou worden besproken, bleek, dat de gemeente zich bij monde van wethou der Joustra, plotseling weer wat gere serveerd toonde. Door de machinale strandreiniging te kleineren en argu menten aan te voeren, als het door kruisen van de gemeentelijke plannen, kregen wij sterk de indruk dat er iets broeide en dat men probeerde de zaak op een of andere manier af te schuiven. Het initiatief en de organisatie had volgens de heer Joustra bij de gemeen te vandaan moeten komen en hij achtte het ongewenst, dat de jonge onderne mers met de eer gingen strijken. Het komt ons voor dat dergelijke stand punten en uitlatingen van een rivali teit getuigen, die niet bepaald in Texels Belang is. De rest van de ontwikkeling is be kend: de zaak is op de strandexploitan- ten afgeschoven. Het enthousiasme van de strandexploitanten (enkelen uitge zonderd) die nu blij zijn met de in feite al jaren bestaande regeling, waarbij de exploitant bij pachtovereenkomst ver plicht is het strand tot de vloedlijn schoon te houden, is voor ons onbegrij pelijk. Een ieder ervoor deze re geling als een onrechtvaardigheid en in de praktijk kwam er dan ook niets van terecht. Dat een exploi- van zijn opstallen schoon te houden is logisch. Het zou een overbodige ver plichting moeten zijn, daar dit bij een goede exploitatie een vanzelfsprekend heid is. Net zo goed als een winkelier zijn stoep zal schoonhouden, echter de gemeentereiniging heeft de zorg voor straten, pleinen, etc. Uitgangspunt is steeds geweest, dat het strand de grootste toeristische trek pleister voor Texel vormt en van een direkt algemeen belang is, zodat het onderhoud dan ook uit de algemene middelen betaald dient te worden. Inmiddels is het duidelijk geworden, dat nu de toeristenbelasting is inge voerd er bij de particulieren (terecht) geen belangstelling meer bestaat het strandfonds te steunen. De wet op de milieuverontreiniging bepaalt dat de vervuiler betaalt. De toerist gebruikt, resp. vervuilt (samen met de zee) het strand, maar betaalt toeristenbelasting. Daarom vinden wij het juist dat de strandreiniging uit deze belasting bekostigd wordt. Bovendien ervaart de toerist op duidelijke wijze, dat er iets extra's met zijn kwartje wordt gedaan; een niet onbelangrijk nevenverschijn sel. De houding van de strandexploitan ten is voor ons in zoverre begrijpelijk dat zij hierdoor een voor hen niet op te brengen pachtverhoging hebben voor komen. De wijze waarop het gemeente bestuur de exploitanten voor deze al gemene zaak heeft weten te vinden, waarbij pachtverhoging als een zwaard van Damocles gehanteerd wordt, keu ren wij zonder meer af. Dat de strand reiniging tot een prestigekwestie is ge maakt, is onaanvaardbaar. Niettemin hebben wij het loonbedrijf Kikkert gevraagd, in principe de gehe le zomer klaar te staan om op sein van de direkteur gemeentewerken 't strand alsnog machinaal te reinigen. Moeten wij nu van onze kant zeggen; Gemeente, jullie hebben het handig ge speeld?. De tijd zal het leren. Jonge ondernemersorganisatie Texel VREEMDE VALUTA Westduitse Mark (100) ƒ98,10 Belgische franc (100) 7,13 Franse franc (100) ƒ64,40 Zwitserse franc (100) 82,90 Amerikaanse dollar (1) ƒ3,55 Engelse pond (1) ƒ8,61 Zweedse kroon (100) ƒ68,70 Dinsdagavond 27 april, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van twee leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Cul tureel Werk Teocel wegens periodieke aftreding. Aanbevolen worden: voor de heer J. D. Koning: 1. de heer J. D. Ko ning, Oudeschild; 2. de heer G. Monen, iDe Cocksdorp. Voor de heer C. J. Witte 1. de heer C. J. Witte, Schilderend 24; 2. de he«er B. ,F. Paagman, Zuid-Eier- land. 4. Beslissing op een beroepschrift van de heer C. P. G. Swarthof tegen de weigering van een bouwvergunning. 5. Aankoop van een perceel grond nabij de Dageraad 't Horntje van de heer J. Beumkes, wonende aldaar. 6. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de Kamerstraat te De Koog aan de heer G. Visser, wonende te Leeuwarden. 7. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de Kogerstraat te Den Burg aan de heer A. van Loon, wonende al daar. 8. Verkoop van een strook grond aan de Ruyslaan te De Koog aan de heer J. C. Duinker, wonende aldaar. 9. Verkoop van een strook grond aan de Haffelderweg te Den Burg aan me vrouw G. Rab-Oros en de heer J. P. Rijkaart, wonende aldaar. 10. Verkoop van een perceel indu strieterrein nabij de Kotterstraat te Oosterend aan de heer E. Vermeulen, wonende aldaar. 11. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Bernhardlaan te Den Burg aan de heer C. H. F. Duin, wo nende aldaar. 12. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1970. 13. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1970. 14. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1971. 15. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1971. 16. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1971. SCHIETOEFENINGEN Op 21 april wordt geschoten te Bree- zanddijk. 11-18 uur met de 100 - 5 lang 30, 120 mm. gmr. Sector 180° Af sluitdijk richting Den Oever. Diepte 15 km, hoogte 15.000 voet. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 20 april 2.12 en 15.12; 21 april 3.56 en 16.54; 22 april 5.31 en 18.23; 23 april 6.48 en 19.29; 24 april 7.48 en 20.19. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Ik vind mensen toch maar merk waardige wezens. Ze beweren altijd dat ze het verschrikkelijk druk hebben. Zij zoeken steeds naar nieuwe mogelijkhe den om zich sneller te verplaatsen, waarbij ze beweren dat reistijd verlo ren tijd is, en ze dokteren voortdurend aan de produktiemethode, omdat die evenredig schijnen te zijn aan hun be loning en de nationale welvaart. Dat zijn allemaal mooie en indrukwekken de woorden, maar mensen gebruiken die nu eenmaal graag. Met al dat heb ben ze, buiten hun vakantie, niet eens tijd om lekker lui in de zon te gaan liggen. Eigenlijk hadden ze, zoals wij, herkauwers moeten zijn, zodat ze nu en dan wel wat rust hadden nemen. Of misschien hadden wel een methode uitgedacht om het herkauwen 's nachts te laten plaatsvin den. Met elektronica doen ze immers wonderen! Ze hebben hun maatschappij zo in gericht dat iedereen moet werken om te kunnen bestaan, afgezien van een stuk of wat bevoorrechten, die blijk baar alleen maar hun mond behoeven open te sperren om de gebraden dui ven binnen te laten. En het merkwaar dige is dat ze, indien ze naar hun me ning te veel vrije tijd hebben, dan nog weer extra werk gaan verrichten. Schnabbelen noemen ze zoiets, en ik heb begrepen, dat de fiscus daar gek op is. Ik had gedacht, dat mijn baas aan ons drieën al een hoop werk had. Dat was ook wel zo, maar blijkbaar is hij één van die mensen die een teveel aan vrije tijd haten. Er kwam nog een lam bij ons inwonen. De baas had hem op een boerderij in Den Hoorn op de kop getikt, waar het een prettig leven had gehad. Wees vanaf de geboorte, door twee pleegmoeders verstoten, was het diertje gedurende enige weken in een of andere donkere stal met de fles ge voed. Het was daar blijkbaar ook niet zo proper als in ons zomerhuis, want vuil dat het was, zo vuil dat mijn scha penvocabulaire tekort schiet om dat te beschrijven! Bovendien was het erg schuw, vanzelfsprekend overigens, want het lijkt me helemaal geen lolle tje door twee pleegmoeders hardhandig verstoten te worden. Ik kan nog steeds niet begrijpen waarom mijn baas het vuile, schuwe beest Moene heeft genoemd. Indien ik me niet vergis is Moene de advocaat van de duivel. Wat heeft vuilheid en moeten schuwheid nou te maken met de ge- dan slepen rechtsgeleerde die de echte Moene toch wel moet zijn? Misschien dat mijn baas antwoord op die vraag zou kunnen geven als ik 'n redelijk ge sprek met hem zou kunnen voeren. Maar hij onderschat mijn kennis, en praat net zo tegen mij als hij dat zou doen tegen een pasgeboren mensenba by: „Bluffie, Bluffie, zoet meiske hoor!" en dat gaat dan gepaard met liefkozend gestreel over mijn kop. Ove rigens kon ik het best met hem vin den, en dat konden we allemaal, zelfs de a-sociale Moene. Je moet er in de omgang rekening mee houden dat de mens meent dat de natuur hem supe rieur heeft gemaakt, en dat hij de die renwereld wil regeren met menselijke normen. Dergelijke maatstaven heeft hij ook aangelegd voor de indeling van het jaar. Zo heeft hij bepaald dat het voorjaar dient te beginnen op 21 maart Moeder natuur trekt zich echter niets aan van de menselijke becijferingen. Haar lente liet ze in onze streek enige weken later beginnen. Toen werd ze plotseling zeer scheutig met het rond strooien van zonnestralen en draaide de regenkraan zorgvuldig dicht. Zo kun je lammetjes niet binnen hou den konkludeerde onze baas, want schapen zijn tenslote buitenbeesten, en hij omrasterde een stukje grasland naast het zomerhuis, van niet meer dan tien vierkante meter. Daar mochten we overdag spelen. Het was er heerlijk zonnen en de jonge grassprietjes smaakten opperbest. Maar die laatsten waren spoedig op, en toen begonnen we bij wijlen aan de heg te knabbelen en ook de bessenstruiken in het gras moesten het ontgelden. Wij deden dat niet met het doel te vernielen, maar toch waren de struiken na enige dagen houtachtige sprieten geworden. Het kwam omdat we groenvoer nodig had den. Dat gaat zo bij ieder lam, dat een zekere leeftijd heeft bereikt, waarop het herkauw-magensysteem zich gaat ontwikkelen. Dat alles was de baas niet ontgaan. Hij was erin geslaagd in de omgeving een stukje grasland voor ons te be machtigen, had het keurig omheind en er naar verschillende richtingen wind- schotten geplaatst. In twee groepjes van twee werden we er heen gebracht. Het leek er wel leuk; wat meer gele genheid om je poten eens te gebruiken, maar eigenlijk toch nog veel te klein, temeer omdat ons gezelschap was uit gebreid met een buitenbeentje, een zwart lam, dat Lola heette. Bovendien was het gras verre van best. Het was weliswaar groen, maar verder lang en stekelig en voedzaam, ho maar! In die tijd kwam onze baas voor een moeilijk vraagstuk te staan. Wij waren langzamerhand op een leeftijd gekomen dat onze maaltijden aangevuld dienden te worden met wat lammerkorrels. Voor lammeren die bij hun moeders zijn is dat geen probleem. Zij wennen geleidelijk aan heft korrelvoer. Voor ons lag de zaak een beetje anders. Lieden die 't menen te weten, hebben in leer boekjes geschreven, dat kunstmelk en lammerkorrels niet samen in één maag kunnen, zonder tot een gasoorlog te komen, waarvan de lammeren het slachtoffer worden. Je moet, zo zeggen die deskundigen, abrupt stoppen met kunstmelk en volledig overgaan op korrels. Onze baas volgde dat advies op, maar met uitzondering van Lola, die haar kop zo nu en dan in de bak met water stak, konden wij niet uit een bakje drinken. De baas hakte de knoop door; hij bleef water per fles aanvoeren. Overigens maakte de over gang, dat onze eetlust danig terugliep, hetgeen gelukkig maar van korte duur was. We waren al vrij gauw aan de nieuwe voermethode gewend. De kor rels smaakten zelfs lekker, vooral als de baas ze presenteerde gemengd met wat pulp. Voorts bleek het gras, afge zien van de voedingswaarde, toch een aanvaardbare maagvulling te zijn. Neen, we hadden in die eerste weken op dat miniatuur-weidje geen reden t(V> klagen. En dat deden wij niet; geen van ons allen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3