ieve zuster Ursula Wat u onthouden moet SMIDJE VERKOLEN EN DE RARE ALCHIMIST gametuwtijdmee-gamardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE LANDBOUW en VEETEELT K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Betere hulp voor 40.000 kinderen Derde blad Texelse Courant, vrijdag, 23 april 1971 rubriek voor I Omiw Op dit moment is het niet moeilijk om aan te geven op welke bedrijven de stikstof op het grasland nog niet is gestrooid, of te laat is gestrooid. Je kunt ze nu op verschillende gedeelten van ons eiland weer zien. Weiden, die nog de „rode" kleur van de rusttijd hebben. Mogelijk zou de stikstof, die kort na 25 maart werd gestrooid op dit moment wel ongeveer een zelfde uitwerking hebben gegeven als de stikstof, die al in begin maart op het land kwam. We zitten echter nog al tijd met het feit, dat regen niet op be stelling wordt geleverd. De stikstof, die de laatste weken is gestrooid ligt nog onwerkzaam op de grond. De vroeg gestrooide stikstof heeft geprofi teerd van de regen, die in de eerste 25 dagen van maart is gevallen en is nu flink aan het werk. Een eerste punt, waar we u in dit artikeltje op willen wijzen is het be lang van een vroege stikstofbemesting. Vrijwel ieder jaar is daar voordeel mee te halen. Vroege weiden Een tweede punt, dat er dit voorjaar weer duidelijk uitkomt is do voor spring van de nieuwe weiden. Speciaal het in de zomer van 1970 ingezaaide grasland is duidelijk voor bij het oude grasland. Maar als geheel is het duide lijk, dat bedrijven, waar regelmatig nieuw grasland wordt ingezaaid een voorsprong hebben op bedrijven, waar aan het vernieuwen van grasland niets wordt gedaan. We moeten blijven hameren op de I grote voordelen van het regelmatig vernieuwen van de graslandpercelen. Een Texelse boer die daar de smaak van te pakken heeft meent, dat bij het na laten van graslandvernieuwing onvol doende wordt geprofiteerd van de mo gelijkheden, die in de grond verborgen zijn. Door het „zwart" maken van het grasland en het daarna ploegen maak je voorraden „wakker", die bij het rus- I tig laten liggen van het grasland onge- bruikt blijven. Intussen moeten we wel zeggen, dat I we het voorjaar niet de meest geschik- I te tijd vinden voor het verrichten van I deze operatie. We kunnen ons voorstel- llen, dat bepaalde veehouders de buik I zo vol hebben van de te lage produktie Ivan slecht oud grasland, dat ze er in I het voorjaar de frees en ploeg in zet- 1 ten. Ze moeten dan echter wel beden- I ken, dat het produktieverlies in dit ge val „rond" het inzaaien veel groter is dan bij inzaai van 15 juli - 15 septem ber. Nog vroegere weiden Ook dit jaar blijkt weer duidelijk, dat als men werkelijk over een zeer vroege weide wil beschikken, dat men dan in de richting van een kunstweide met Italiaans raaigras moet gaan. Het is voor een melkveehouder om te kwe len als je ze kunt vertellen, dat er ook dit jaar weer bedrijven in polder Eier- land waren, die in de laatste dagen van maart de melkkoeien overdag van stal konden halen om ze in een royale wei de te brengen. Mogelijk, dat de jaarproduktie van Italiaans raaigras niet hoger ligt dan van een perceel goed oud grasland. Het voordeel is echter wel, dat je in het voorjaar de kans krijgt om de koeien 2 weken eerder van stal te laten gaan en ze in de herfst langer overdag bui ten te laten. Vooral voor bedrijven, waar nog wat bouwland aanwezig is, is een perceel Italiaans raaigras goed op z'n plaats. We willen in dit verband nog eens wij zen op het grote belang van onderzaai van Italiaans raaigras in granen. In veel gevallen is dit al gebeurd tegelijk met het zaaien van het graan. Als dit niet gebeurd is betekent dit beslist niet dat de kans voor dit jaar is verkeken. Ook als het graan al boven de grond staat en zelfs na de onkruidbestrijding met de gele kleurstoffen is er nog een mogelijkheid van onderzaai van Itali aans raaigras. Als het in de tijd van het inzaaien voldoende vochtig is, of in de weken daarna voldoende regen valt is de slagingskans bijna even groot als bij gelijke inzaai met het graan. Boven dien voorkomt u bij het latere zaaien het risico van een te hoog opgroeien van het gras in het graan. In gevallen, waar het Italiaans raai gras alleen moet dienen om in de herfst een weide te hebben, is een hoeveel heid van 20 - 25 kg zaaizaad per ha voldoende. Als men het plan heeft om het perceel in het volgend seizoen als weide te gebruiken, dan moet de zaad- hoevee^heid minstens 30 kg per ha zijn. Een zaak, die ons bezig blijft houden Diverse Texele rundveehouders we ten het wel. De redakteur van deze ru briek ziet nog wel iets in het geduren de het hele weideseizoen 's nachts op stallen van de melkkoeien. Vieux Plantiac We moeten wel constateren, dat het aantal bedrijven, dat in ons gebied de ze methode toepast, niet groter wordt, al mogen we rustig vaststellen, dat de bedrijven, die dit doen hiermee goede resultaten krijgen. Intussen mogen we wel zeggen, dat er landelijk meer aandacht voor de me thode van het 's nachts opstallen komt. Kort geleden waren we op het proef bedrijf voor de veehouderij in Millin- gen en het bleek, dat men ook daar een goede kijk op dit systeem heeft. Wel is gebleken, dat een wijze van toepassing, waarbij de koeien vanaf het moment, dat ze s' middags op stal gaan totdat ze 's morgens weer in het gras komen niets te happen krijgen, melk kost. Dat verwondert ons hele maal niet. Er behoeft echter geen produktiever lies op te treden als de dieren op stal zo'n 1000 gram zetmeelwaarde kunnen opnemen. Dit komt overeen met zo'n 3 kg hooi, of met een gift van 1 kg droge pulp en 1 - 1Y2 kg hooi. Ook in Millingen had men de overtuiging, dat de besparing van gras, die op deze wij ze te bereiken is groter is dan de hoe veelheid ruwvoer, die in de nacht moet worden gegeven. We denken er niet over om een vraagteken te zetten achter de medede ling van melkveehouders, dat de pro duktie van de koeien duidelijk stijgt als ze na enkele weken van overdag buiten en 's nachts op stal volledig in de weide blijven. Dat zal wel zo zijn. Het komt ons echter voor, dat met de methode van het 's nachts opstallen de produkie gelijkmatiger is en in de tweede helft van de zomer hoger ligt dan bij de dieren, die dag en nacht bui ten zijn. Een punt, waarover iedereen het eens is, is dit. Met de methode van het des nachts opstallen kan de oppervlakte grasland, die men „onder" de koeien moet houden belangrijk kleiner zijn dan bij het volledig weiden. Er zijn 40.000 kinderen in ons land, die van hun ouders niet de opvoeding kunnen krijgen, die ze nodig hebben. Hoe dat komt is niet in een paar woorden te zeggen, maar die kinderen èn hun ouders moeten geholpen wor den. En ze wórden ook geholpen; door de kinderbescherming, zo goed als maar mogelijk is. Dat is onder meer een kwestie van geld. Voor een zeer groot deel komt dat geld van de overheid, die het werk van de kinderbescherming ongeveer 40 verenigingen en tehuizen! subsi dieert. Maar voor beter werk, voor betere hulp is méér geld nodig. Er is behoef te aan méér deskundigen, want goed helpen is een vak Er zijn meer men sen nodig om kinderen en ouders zó te begeleiden dat de eenmaal begonnen hulpverlening ook wordt afgemaakt. Er moet systematisch en voortdurend naar goede pleegouders worden ge zocht, want veel kinderen kunnen ten slotte* toch niet naar het eigen gezin te rug of daarin blijven. Dat „zoeken" is een kostbare zaak. Wil de kinderbe scherming „bij" blijven, dan moet er geld zijn voor onderzoek daaraan ontbreekt nog veel. Kortom: de kinderbescherming helpt zo goed mogelijk, maar het kan beter. Daarom is er ieder jaar, ook op Texel, een „SAKOR'-kollekte: deze keer van 19 tot en met 24 april. SAKOR betekent; SAmenwerkende Kinderbescherming ORganisaties. Alle instellingen ongeacht „kleur, zuil of gezindte" delen in de opbrengst. Het gironummer is 40 40 40 ten name van de Stichting „SAKOR" te 's-Hertogen- bosch. Geluk (ook: kindergeluk) is voor geen geld te koop. Geld uw geld kan er wèl voor zorgen dat 40.000 kinderen beter aan hun trekken komen, dat ze de beste hulp krijgen die maar denk baar is en een eerlijke kans voor een toekomst, waarop ieder kind recht heeft. Koninginnedag in De Koog DE KOOG Koninginnedag in De Koog start 's morgens om tien uur met een „versierde optocht" door het dorp, voorafgegaan door de drumband 'Voor waarts Mars'. Opstellen vanaf half tien bij de lagere school. Voor de mooist uitgevoerde voorstellingen (enkelingen, paren en groepen) worden prijzen uit geloofd. Om twee uur 's middags wordt het feest vervolgd op het sportterrein waar kan worden deelgenomen aan al lerlei kinderspelen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jeanette, dv. Pieter Koorn en Cornelia van der Star; Miryam Elise Angélique Alide, dv. Kornelis Prins en Alida E. Goldnick; Irene Magrieta, dv. Cornelis Boekei en Neeltje J. Roeper; Maarten, zv. Leendert N. Broekman en Cornelia Kuiper; Francina, dv. Jacob Dijt en Anna Rus. Ondertrouwd: Simon Hamstra en Marianne J. Knol. Overleden: Theodora Rot, wv. Heijne, oud 91 jaar, wonende te Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon gaat 25 april op om 5.24 uur en gaat onder om 19.53 uur; 28 april op om 5.18 uur en onder om 19.59 uur. Maan: 25 april N.M.; 2 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 23 april 6.48 en 19 29; 24 april 7.48 en 20.19; 25 april 8.40 en 21.03; 26 april 9.25 en 21.41; 27 april 10.09 en 22.19; 28 april 10.47 en 22.56; 29 april 11.25 en 23.37; 30 april 12.00en—.—; 1 mei 0.1^ en 12.34. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water yj 116. Dat was heel verstandig van smidje Verholen, want de avond zou nog een vreemd straatje krijgen. Toen hij de oude baas namelijk had terugge bracht naar het kasteel, vroeg hij hem of hij misschien dat doosje met die te gengifpilletjes mocht hebben. „Jae, dat sal wel gaen," antwoordde de oude baas. „Maer soudt ghe niet lie ver een enckel daegjen wachten tot ick er wat meer heb? Ick moet rustigh de tydt hebben om se claer te maecken weet ghe". „Nee, ik wil ze nu graag hebben", hield de smid aan. „Dan sal ick se haelen", zei de alchi mist en hij wandelde het slot binnen met de zilveren prijsbeker onder de arm. Die zette hij zolang neer op een tafel in de grote ridderzaal en vervol gens zocht hij de pilletjes op om ze aan de smid te geven. Maar ach arme, de goede man was niet gewoon zilveren prijsbekers te ontvangen en daarom vergat hij zijn beker totaal. Hij wan delde naar buiten, gaf de pilletjes aan de smid en geeuwde: „Soo, myn beste. Hier hebt ghe de pilleckens. Maer nu gae ick slaepen, want ick ben vreese- lyck moede. De twee mannen namen afscheid van elkaar en ieder ging zijns weegs, de smid naar het dorp en de alchimist naar zijn kamer. Maar we weten het al: de mooie, zilveren beker liet hij in de ridderzaal staan. En smidje Verholen? Die wandelde met zijn doosje pillen zeer tevreden het Knekehvoud uit, dwars door de stralenreeks van het waarschuwings systeem. „Zie zo, laat de Kludde nu maar denken, dat er iemand het bos is ingegaan.grijnsde hij. (wordt vervolgd) feuilleton door L. van Schooten raag Jurg. 15. „Maakte hij grapjes?" informeer- ie Likkens, één wenkbrauw opgetrok ken. ,Hij dacht dat er wel gauw een tijd )u komen, zei hij, waarin ik me meer voor de luiermand dan voor kantoor- ïachines zou interesseren!" Ze bloos- fle van ergernis. „Onbeschaamd", meende Likkens LWanneer u mij had geroepen, had ik [Ie kerel er uit gesmeten". „Dat was niet nodig", antwoordde Jrsula rustig, „hij weet nu even goed vaar hij aan toe is". Likkens stond op en ijsbeerde door |>et kantoor heen en weer. i.'t Is toch ongehoord brutaal", mop- Jerde hij, „typisch Van IJzer, die lui liaan nergens voor.het enige wat ontbreekt is gebrek aan tact. Ursula zag hem verwonderd aan. fat meende hij met die laatste opmer- ig? En ze vroeg hem dat ook. Likkens aarzelde, zocht naar de juis- woorden. „Tjakijk es juffrouw euwensteinIk kan me levendig foorstellen, dat de manier waarop hij aanpakte u helemaal niet beviel pie zou zoiets némen? En daarom is |et juist zo moeilijk geworden, dit ge- |al objectief te bekijken". »Wat valt hieraan objectief te bekij- en?" informeerde Ursula argwanend. -Simpelweg" zei Likkens vlak „zijn orstel: combinatie van de beide be- fijven. Als u het van zijn kant bekijkt het dan zo'n gek idee?" -Waarom zou ik het van zijn kant pijken?" meende Ursula. LOmdat het altijd goed is, de motie- van de tegenstander te doorgron- leraarde Likkens „en dan ga ik afvragen: waarom komt Van IJzer hij u met dit voorstel?" •Misschien staat hij zwak!" meende rsula. -Integendeel", Likens leunde over de «leuning, „waarschijnlijk staat hij sterk. Waarschijnlijk meent hij, k nij de troeven in handen heeft". „Dus dan voelt hij zich sterker dan wij?" „Precies". „En is daarvoor reden?" Likkens liet de stoelleuning los en begon weer te ijsberen. Ursula's blik ken volgden hem verontrust, een ge voel van naderend onheil besloop haar. „Van IJzer heeft natuurlijk ook wel gemerkt" begon Likkens voorzichtig, „dat het hier enige tijd een slappe boel geweest is. Toen uw vader ziek was, en alles rustte op de schouders van me neer Maartens. „Zouden we die er maar niet liever buiten laten?" interrumpeerde Ursula. „Ik wou zeggen", zei Likkens onver stoorbaar voort, „in die tijd is, dank zij de heer Maartens vooral, het be drijf blijven draaien. Maar eh.sta- tionnair, begrijpt u? Toen kwam u, en nu waait er een nieuwe wind, maar dat is nog niet direkt naar buiten merk baar. En Van IJzer redeneert waar schijnlijk zo, dat u er niets kwaads ver moedend bent ingestapt, hebt gemerkt dat de zaak er toch niet zó florissant voorstond, en nu wel bereid zoudt zijn een ander er mee op te knappen". „Dan zou hij toch eenvoudig hebben kunnen proberen, ons er uit te boren?" „Dat kost tijd, moeite en geld. Waar om niet getracht het in vrede en vriendschap te doen? Van dat stand punt uit gezien, juffrouw Leeuwenstein zult u het hoop ik met me eens zijn, dat het begrijpelijk is dat Van IJzer u dit aanbod deed. Alleen de manier waarop. daarmee gooide hij zijn ei gen glazen in!" „Precies", stelde Ursula voldaan vast. „Leeuwenstein en Van IJzer", peins de Likkens hardop „dat zou niet eens zo'n erg gekke combinatie zijn. twee van de grootste firma's in de branche gecombineerd „U schijnt er nogal verlekkerd op te zijn", stelde Ursula vinnig vast. „Ik?" verontschuldigde* zich Likkens verbaasd. „O nee, maar dan vergist u zich. Laat meneer Van IJzer maar ge waar worden, dat Leeuwenstein weer een nieuwe direkteur heeft!" „En dat zal hij", beloofde Ursula. „Dat neemt niet weg", Likkens ging weer zitten en trommelde in gedachten met de vingers op zijn knie, „dat we toch terdege rekening met Van IJzer zullen moeten houden. Het is voor hem nu een kwestie van prestige geworden, en ook zonder dat was hij al een van onze scherpste concurrenten. We zullen alle zeilen in de mast moeten spannen en zo efficiënt mogelijk moeten wer ken". Het laatste zei hij met opvallende nadruk en dat ontging Ursula niet. „U zegt dat zo nadrukkelijk", ant woordde ze „gelooft u, dat dit op het ogenblik niet het geval is?" „Het kan nauwelijks", zei Likkens schouderophalend, „ik haat het om weer over meneer Maartens te spreken, maar die is op het ogenblik werkelijk niet honderd procent...." „Wilde u, dat ik hem aan de kant zette?" „Nee.... dat heb ik al eens gezegd, maar ach.we zullen 't wel rooien". „Erg hard vooruit gaan we niet de laatste tijd" stelde Ursula benepen vast „sinds meneer Jonkers....". „Dat heeft niets met meneer Jonkers te maken" haastte Likkens zich te ver zekeren, „we zitten een beetje in de slappe tijd.... Jonkers wist goed te verkopen, maar ook zichzélf goed te verkopen, hij wist de indruk te vesti gen, dat de zaak zonder hem niet draaien konhet is nu al te merken Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! dat die indruk foutief was, en dat nie mand onmisbaar is, ook meneer Jon kers niet',. „Weet u waar-ie zit?" informeerde Ursula met een zo onverschillig moge lijk gezicht. „Ze zeggen dat ie naar Amerika ver trokken is.begon Likkens, en Ur sula schoot haars ondanks in een lach. Likkens staarde haar verwonderd aan. „Lieve zuster Ursula, ik ga naar A- merika" citeerde ze. „Hij is tóch een man van z'n woord". Ze zag dat Likkens er niets van be greep en had toch helemaal geen lust, hem dat uit te leggen. ,,'t Zal hem daar niet meevallen", meende Likkens tevreden, „ze kijken daar naar resultaten". „Het verwondert mij, dat hij niet bij Van IJzer is gekomen", zei Ursula na denkend. „Hij bij Van IJzer" grinnikte Likkens „nu, die konden mekaars bloed wel drinken!" „Om de een of andere reden deed dit Ursula innig goed. „Nu, meneer Likkens" maakte ze een einde aan het onderhoud „de kop er maar voor, en we zullen het wel kla ren". „Daar kunt u op vertrouwen" was Likkens' bescheid en met die woorden nam hij afscheid. Ursula was weer alleen. Frits Jonkers.naar Amerika! 't Was toch een ondernemende vent! Ergens speet het haar, dat ze hem niet voor haar bedrijf had kunnen hou den Maar twee kapiteins op één schip dacht ze, dat zou nooit gegaan zijn. Haar blik ging naar de pul op de schoorsteen. Daarin hadden eens de bloemen van Frits Jonkers gestaan. „Niet sentementeel worden" bestraf te ze zichzelf, „er zijn zaken te doen, Ursula Leeuwenstein!" HOOFDSTUK IX Van Uzer slaat toe Herman Koning, de nieuwe verte genwoordiger van Leeuwenstein en Co, zat met een terneergeslagen gezicht in de stoel voor Ursula's bureau. „Wanneer u denkt, dat het niet gaat, ontslaat u me maar, juffrouw", zijn stem klonk mismoedig. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 5