2 Lieve zuster Ursula Plantinga Friesch Rood Naast muur ook paardebloemen PSWAT m 2M&m wou?.£l LANDBOUW en VEETEELT Er moei meer samenwerking komen Straks weer Betanal spuiten? Programma Koninginnedag Den Burg Geen gereformeerde partij ter Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 27 april 1971 rubriek voor I On.i.-i- rciinHi.- Een paar weken geleden vertelden we iets over het voorkomen van muur in graslandpercelen. We gaven daarbij te vens aan hoe dit onkruid bestreden kan worden. Het is echter niet alleen muur, dat soms in een veel te grote hoeveelheid in het grasland voorkomt. In heel wat percelen is ook het percentage paarde bloemen veel te hoog. We vinden het echt geen bezwaar als er naast gras ook een beperkte hoeveelheid (on)kruiden het grasland aanwezig is. Dat geldt ook voor paardebloemen. Een enkele plant behoeft echt geen aanleiding te zijn om tot een chemische bestrijding over te gaan. Er zijn echter percelen, waar 't per centage paardebloemen zo hoog is, dat het gras er door overwoekerd wordt. We menen, dat er in die gevallen aan leiding is om in te grijpen. Vorig jaar is er op enkele percelen een bestrijding uitgevoerd. Kort gele den hebben we deze percelen nog eens bekeken. We moeten zeggen, dat het Een paar dagen geleden hadden we een gesprek met een Texelse akkerbou wer. Z'n vrij grote bedrijf wordt als eenmansbedrijf gevoerd. We stellen ons voor, dat heel wat agrariërs terug zou den schrikken voor de leiding van een akkerbouwbedrijf van zo'n 40 ha. De man in kwestie was zelf van oor deel, dat hij een veel leefbaarder be staan had dan collega's met een veebe drijf van zo'n 20 ha, waar 25 koeien in een traditionele stal zijn ondergebracht en verder nog een koppeltje jongvee en schapen worden gehouden. De mening van deze akkerbouwer was, dat veehouders op dergelijke be drijven geen kans moeten laten voor bijgaan om tot een bedrijf te komen, waar voldoende arbeid en uiteraard ook voldoende inkomen in zit om het bedrijf met twee man te voeren. Deze akkerbouwer stond op het standpunt, dat daarvoor eventueel ook de „bittere pil" van de samenwerking moet worden geslikt. „Bittere pillen" slik je niet voor je plezier, maar om dat er geen andere mogelijkheid is. We zijn het volledig met deze akker bouwer eens. Dat men er in vrijwel ;een enkel geval toe kan komen om tot samenwerking over te gaan ligt voor een flink gedeelte ook hieraan. Men ziet niet in, of mogelijk wil men dit ook niet, dat het vele malen aan trekkelijker is om met twee man de verzorging van 60 - 70 melkkoeien in :en moderne stal voor zijn rekening te moeten nemen dan alleen voor de ver- Bzorging van 25 melkkoeien in een tra- ^Jditionele stal te staan. Het staat voor ons vast, dat bedrij ven, waar men eenvoudig geen tijd heeft om ziek te zijn, of waar men het I genot van eenmaal in de twee weken een weekend vrij te hebben op den duur niet aanvaardbaar zullen zijn. En tioewel het diverse veehouders waar schijnlijk nog vrij onwaarschijnlijk in de oren zal klinken zijn we van oor deel, dat het bij een goede inrichting van de gebouwen m ieder geval voor een gedeelte van het jaar mogelijk is om de verzorging van 60 - 70 melk koeien gedurende de weekends alleen voor zijn rekening te nemen. resultaat zonder meer frappant is. De paardebloemen zijn zo goed als ver dwenen. Op één van de percelen werd een klein gedeelte niet behandeld. Als je op het moment het verschil ziet tussen het wel en niet behandelde deel, dan kijk je er van op, dat op 't behandelde gedeelte de „open" plekken, die door het wegvallen van de paardebloemen moeten zijn ontstaan zo goed met gras zijn opgevuld. Als er op uw bedrijf percelen gras land zijn, waar de bezetting met paar debloemen veel te zwaar is, dan kun nen we u een chemische bestrijding aanbevelen. Die bestrijding moet wor den uitgevoerd op het moment, dat de paardebloemen tegen de bloei zijn. Men gebruikt voor de bestrijding 2 tot 3 li ter per ha van 'n middel, dat 2,4-D be vat. We kunnen rustig stellen, dat het zaaien van de bieten zeer gunstig is verlopen. In tegenstelling met vorig voorjaar was het dit jaar nergens no dig om de bieten er in te knoeien. Toch zitten de bietentelers min of meer in zorgen. Het probleem van bieten telen op zandgrond is dat van het de baas worden van het onkruid. Sinds het onkruidbestrijdingsmiddel Pyramin op de markt is gekomen zijn er veel betere mogelijkheden gekomen voor het verbouwen van bieten op te lichte gronden. Heeft men nl. het ge luk, dat na een bespuiting met Pyramin die direkt na het zaaien van de bieten wordt toegepast, voldoende regen valt dan kan men zeggen, dat het onkruid geen probleem zal worden. Die „voldoende regen" is er dit jaar niet gekomen. Het buitje van vrijdag 16 april was gunstig voor de goede aan slag van de gewassen en het tot wer king brengen van veel nog droog lig gende kunstmest, maar die plm. 8 mm regen is beslist pnvoldoende voor hel aktief maken van de Pyramin. Diverse bietentelers rekenen er daar om al weer op, dat ze straks gebruik zullen moeten gaan maken van het na- opkomst-middel Betanal. Laat nu nie mand gemakkelijk konkluderen, dat de landbouwers maar raak spuiten. Voor men tot een bestrijding van onkruiden overgaat, die plm. ƒ150,per ha kost kijkt men eerst echt wel eens uit of er een mogelijkheid is het onkruid op een andere manier de baas te worden. Een kwestie van economie De beslissing om al of niet gebruik te maken van een bespuiting met Be tanal zal als het goed is vooral een kwestie zijn van kosten. Een bietente- ler stelt in dit geval de vraag of er een mogelijkheid is om het onkruid met mankracht te bestrijden en wat die be strijding hem kost. Is die mogelijkheid met aanwezig, of wordt het bestrijden van het onkruid met hak of schoffel een te kostbare zaak, dan zal een ver standige bietenteler in dat geval toch kiezen voor een bestrijding van de on kruiden met Betanal. We zijn van mening, dat financieel bekeken een chemische bestrijding vrij wel altijd aantrekkelijker is dan een bestrijding met hak of schoffel. Vorig jaar is het gebruik van Beta nal in veel gevallen een „noodmaatre gel" geweest. Men bleef hopen op een verlate werking van de Pyramin en dat betekende in heel veel gevallen, dat het goede moment voor de bestrijding met Betanal verstreek. In diverse ge vallen heeft men daardoor geen 100% resultaat gekregen. We hebben de indruk, dat een op tijd uitgevoerde bespuiting met Betanal een zeer goed resultaat geeft. Het juiste moment voor de bestrijding moet wor den vastgesteld aan de hand van de ontwikkeling van het onkruid. Het groeistadium van de bieten is van min der belang. In verreweg de meeste ge vallen doet de bespuiting van Betanal in de periode vanaf 10 dagen na op komst van de bieten tot begin juni aan het gewas geen enkele schade. Het „op tijd" uitvoeren heeft dus al leen betrekking op het groeistadium van het onkruid. We menen, dat het juiste stadium in veel gevallen zal lig gen in de periode van 2 3 weken na opkomst van de bieten. Vooral voor on kruiden als kamille, perzikkruid (rood- schinkel), varkensgras en muur is het zaak de bestrijding op tijd uit te voe ren. Per bunder gebruikt men 6 - iVz li ter Betanal. Het is gewenst om 300 - 400 lier water per bunder te gebruiken. Verder hangt het effekt nog af van de weersomstandigheden. Bij schraal weer is het beter om tegen de avond te spuiten. De bieten mogen echter niet nat van dauw of regen zijn. Ook regen binnen enkele uren na de bespuiting is nadelig voor het effekt. ELK JAAR EEN GIFT IS NIET VOLDOENDE Er is een storend foutje geslopen in het verslag van de ARP-bij eenkomst in Oosterend. Mr. v. d. Mark, sprekende over ontwikkelingshulp, zei volgens het verslag „Elk jaar een gift voor een of andere aktie is voldoende". In werke lijkheid heeft hij gezegd: NIET vol doende. 10.30 uur Opstelling en jurering aan de Jonkerstraat voor de ALLEGORI SCHE OPTOCHT. Hieraan kan worden deelgenomen door: enke lingen, paren, grote en kleine groepen en wagens. Onder wagens worden verstaan bespannen of mechanisch voortbewogen wagens. 11.00 uur Start van de Allegorische optooht m.m.v. de drumband Marg. Sinclair en het Kon. Texels Fanfarekorps. De route is als in voor gaande jaren. ±12.00 uur Einde Allegorische optocht op de Groeneplaats met aansluitend de prijsuitreiking. De beschikbaargestelde prijzen zijn als volgt: resp. 1ste, 2de en 3de prijs: enkelingen ƒ10,ƒ7,50 en ƒ5, paren ƒ15,ƒ10,en 7,50; kleine groepen: 20,ƒ15,en ƒ10,grote groepen 25,ƒ20,en ƒ15,en wagens ƒ40, 35,en ƒ30,Tevens zal de winnaar bekend worden gemaakt van de in de afgelopen week op de kleuterscholen gehouden wedstrijd. Per klas moest een werkstuk gemaakt worden met zelf te kiezen materiaal. Het mooiste resultaat zal beloond worden met een cheque voor de aanschaf van extra schoolmateriaal. De werkstukken worden morgen al voor jurering opgehaald, waarbij alle kleuters een ijsje krijgen aangeboden. 14.00 uur Kinderspelen voor de kinderen van de lagere scholen uit Den Burg op het B-veld van de Sportver. Texel. Gesplitst in twee afdelingen (jongens en meisjes) met ieder 6 (leeftijds-) groepen zal de jeugd een zeer uiteenlopend programma afwerken. O a. wordt een behendigheidsspel gedaan, een kruiwagenrace, steek spelen enz. enz. Voor alle twaalf groepen worden drie prijzen uitgereikt, t.w. 3de prijs ƒ2,50, 2de prijs ƒ5,en ƒ7,50 voor de eerste prijs. De uitreiking vindt binnen een half uur na het af lopen van de wedstrijden op het terrein plaats. 15 00 uur Voetballen voor jongens en meisjes van 12-16 jaar in het kader van wijk tegen wijk. De te behalen punten zullen dan ook mee tellen in de avondcompetitie. Bovendien krijgt het winnende elftal een beker. Iedere wedstrijd duurt totaal 20 minuten, waarvan zo wel de jongens als de meisjes 10 min. spelen. De wedstrijden zijn als volgt ingedeeld: (wijk 1 c; wijk 2 d; wijk 3 a en wijk 4 =b): ab, cd, ca, da, db, cb. 20.00 uur Wijk tegen wijk spel op de Groeneplaats. In tegenstelling tot voorgaande jaren heeft iedere wijk nu een vast aantal deelnemers. Totaal per wijk worden 31 personen ingezet plus een wijkleider. De deelnemers worden door de wijkleider vooruit gekozen. Om half acht dient iedere groep op het voor zijn wijk geldende ver zamelpunt aanwezig te zijn. In optocht met voorop het Kon. Texels Fanfare zullen de vier wijken naar de Groeneplaats ver trekken. Over diverse onderdelen zijn inmiddels enkele gegevens bekend gemaakt aan de wijkleiders. Dit geldt echter niet voor de bijzon dere opdracht. Mededelingen hierover worden om 19.15 uur, vlak voor de aanvang van het spel op de verzamelpunten vrijgegeven. Het zal waarschijnlijk een zeer verrassende en moeilijke opdracht worden; maar liefst 10 deelnemers zijn ervoor gereserveerd. 21.30 uur Quiz in „Casino". Voor iedere wijk zullen 3 personen aan de quiz deelnemen. De vragen hebben betrekking op Texels nieuws en sport en aktualiteiten algemeen Er zal gespeeld worden met een druktoetsensysteem, wat de spanning vergroot. Na afloop van de quiz zal in „Casino" de winnaar bekend worden gemaakt en de wisselbeker worden uitgereikt. De beker is mo menteel in het bezit van wijk 3, die het wijk tegen wijk spel al drie keer gewonnen heeft. Wijkleiders zijn* de heer en mevrouw Ploeger voor wijk 1, me vrouw Bonne en de heer Stiggelbout voor wijk 2; voor wijk 3 de heer Koorn en voor wijk 4 de heer J. Kager. trUTta tm Uian fc.lw» wl i m 4* rWikUe'SofiK Naar aanleiding van het verslag van de te Oosterend gehouden verkiezings bijeenkomst van de Anti Revolutionare Partij het volgende. In het verslag wordt gesproken van een gereformeer de partij. Dat „gereformeerde" staat tussen aanhalingstekens om aan te ge ven dat de ARP niet werkelijk als een gereformeerde partij kan worden aan gemerkt, maar het publiek leest gauw over dergelijke leestekens heen zodat mogelijk toch misverstand is ontstaan. Daarom willen wij hier nog eens in al le duidelijkheid stellen dat de ARP geen kerkelijke partij is en ook niet wil zijn. Ter illustratie hiertoe moge dienen dat er onder de Kamerleden zijn die lid zijn van de Geref. kerk maar ook bijv. van de Ned. Herv. kerk, ditzelfde geldt voor de kandidaten van lijst 4. Als u dus uw stem uitbrengt op de ARP wat we van harte aanbevelen, dan stemt u niet op een Geref. partij, maar heel duidelijk op een Chr. Volks partij. A.R. Kiesvereniging Texel GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren; zijden sjaal, kleur groen, bruin en wat wit; rode wollen sjaal; bruine damesboodschappentas; zwarte rechter dameshandschoen; enveloppe met 50,en adres Gollard; gouden armbandje met naamplaatje „Karei"; objectief Canon fotocamera; korte kra lenketting, 3 rijen snoer met verschil lende kleuren kralen; grijs bruine hond vrij groot; gouden ring met groene steenj; herenbril met donkere glazen en donker montuur; polshorloge merk Marti, rond model, witte wijzerplaat, suède bruine band; verzekeringsplaatje DHL-516; kleine prismakijker, 5x ver groting, kleur zwart; knipportemonnee kleur zwart-bruin, inh. 2x 25,brief je van ƒ10,en wat kleingeld en 2 bewijsstrookjes; lichtblauwe ceintuur met zilveren gesp, wollig, is van een wintermantel; briefje van ƒ100,te lelens van „Miranda" fototoestel in zw. etui; gouden trouwring met inscriptie „Geertje 23-1-1943"; blauw dameshor loge met blauwe band; fototoestel Ko dak Instant Matic; grote draagtas inh. filmcamera, casette, Sverige radio; he renportemonnee bruin, inh. ƒ150, legitimatiebewijs Nero, donorkaart bloedgroep, oude adres en sleuteltjes; grijze poes, blind aan 1 oog. Gevonden: lederen bal, bruin; dames horloge merk Zenra; 1 voorzetlens B&W; kinderhandtasje grijs, inh. o.a. poppenkleertjes; Groene sjaal; klein wit hondje; herenbril met dubbelfocus glazen en zwart montuur; knipkaart Teso voor auto. JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAKEN Uitslagen 20 april van de finalepool: le ronde J. Hooijberg-W. Bakker 10 N. Zoetelief-W. Jas 01 G. Kruithof-P. Bakker 01 F. Kellner-F. Bos 10 R. Riteco-C. Vermuë 10 i2e ronde W. Bakker-C. Vermuë 10 F. Bos-R. Riteco 01 P. Bakker-F. Kellner 10 W. Jas-G. Kruithof 10 Gerard Kruithof verloor verrassend van Piet Bakker en van Wim Jas. Wil- fried Bakker verloor in gewonnen stel ling van Joost Hooijberg door tijds overschrijding. Rob Riteco, Wim Jas en Piet Bakker staan daardoor bovenaan met twee overwinningen. Door deze onverwachte uitslagen belooft het een spannende strijd te worden. feuilleton door L. van Schooten 16. „Nu" troostte Ursula, „ik zou de noed maar niet laten zakken. Wie ?raat er van ontslaan? Ik ben ervan 'vertuigd, dat u uw best doet, meneer toning, maar. „Maar het levert niets op", viel de ongeman bitter .in. „Is dat uw schuld?" ..Weet ik niet.... misschien heb ik jeen geluk. Maar Napoleon heeft eens .ezegd, dat geluk óók een kwaliteit is, :n als ik die mis, deug ik niet voor dit verk". Onzin", meende Ursula kortaf. „Dit s geen kwestie van geluk. Wanneer ik 'et verloop van de laatste maanden ens naga, dan is er één ding dat mij 'Pvalt... dat we verschillende be- ^ngrijke orders hebben gemist, en dat ue allemaal gegaan zijn naar Van IJ- *!r". „Die zit ons ook wel geweldig dwars" 'ntwoordde Koning. „Ik weet niet of ik 'et goed zie, maar het lijkt wel of hij T alles op zet om onder onze duiven te chieten. En dat het dan in de tweede 'laats om de winst gaat, in de eerste 'laats om ons er uit te werken". „Die zienswijze kan wel eens juister !'jn dan u denkt". Ursula streek de 'and met een vermoeid gebaar over de §en. „Ik heb alle reden om te geloven at Van IJzer er alles op zet om ons er 11 te boren. Een andere zaak is, me- Koning, of het toeval is, dat zijn "ertes altijd net iets lager zijn dan onze, en dat hij altijd zo precies op hoogte is, waar wij een ijzer in het uur hebben om dan meteen het zijne vlak naast te leggen!" „Tja" twijfelde Koning, „hij kan het toch niet ruiken?" „Je zou haast zeggen van wel". Ze zag aan Konings gezicht, dat hij deze wending van het gesprek on vruchtbaar achtte. Herman Koning was een zeer nuchter en zakelijk mens, die afging op cijfers en feiten. Zijn erva ring was, dat wanneer hij een offerte deed, Van IJzer ook altijd van de par tij was, zelfs bij oude klanten van Leeuwenstein. En dat in vele gevallen de prijzen van Van IJzer lager lagen dan die van Leeuwenstein. Hij had die prijzen, voorzover dat mogelijk was, nagecalculeerd en uitgerekend, dat Van IJzer er op toelegde. Maar wanneer hij zijn verwondering uitte tegenover zijn klanten, lachten die en meenden dat Van IJzer het zelf moest weten, wan neer hij van zijn zaak een filantropi sche instelling wilde maken. Wat hén aangaat, ze kochten zo scherp mogelijk in, ze hadden niets tegen Leeuwenstein en wilden de oude relatie graag voort zetten, maar als Leeuwenstein niet kon meekomen met de concurrentie tja Ursula had het hele geval besproken met Likkens. En die had haar precies voogerekend, dat Leeuwenstein niet lager kon gaan, en dat Van IJzer het voor die prijs niet kon doen. „Als hij zo daargaat, maakt hij zichzelf kapot", had hij vol vertrouwen gezegd, „het gaat er maar om, wie de langste adem heeft". Maar Ursula was er helemaal niet zeker van, dat dit Leeuwenstein zou zijn. Ook tegenover Likkens had ze haar verwondering geuit over het feit, dat Van IJzer overal van de partij was. en altijd lager. „Dat hoeft u niet te verwonderen", meende Henri, „ik denk dat Van IJzer overal zijn mannetjes heeft zitten die hem een tip geven. Zo in de trant van: daar zit voor jou een kistje sigaren aan en ik ben het wel met u eens, dat dit er alle schijn van heeft, dat het een regelrechte manoeuvre tegen Leeuwen stein en Co. is, dat Van IJzer inder daad probeert, er ons uit te drukken". „Wat moeten we daartegen doen?" „Niets" antwoordde Likkens met kal me zekerheid, „uit laten zieken. Op de lange duur moet hij dit opgeven". „Maar inmiddels is onze positie dan ernstig verzwakt", vreesde Ursula. „Ernstig...." meesmuilde Likkens, „zó somber zie ik de toestand nu ook weer niet in". Ze probeerde er over te praten met de oude heer Maartens, wiens gezond heidstoestand hem de laatste weken niet meer toeliet, regelmatig op kan toor te komen. Soms bleef hij hele da gen weg. De leiding was dan ook vol komen in handen van Likkens geko men. Mary en hij waren het meer met elkaar eens dan ooit, maar Lies liep uit te kijken naar wat anders. „De oude heer was niet makkelijk, maar Henri is een stuk verdriet", had ze eens rond uit verklaard, en ze voerde dan ook met haar nieuwe chef een soort koude oorlog. De enige, die niet het minst onder de indruk was van Likkens nieuw verwor ven gezag, was Henkie. Nog altijd innig bevriend met de oude heer Maartens, zocht hij deze thuis op, wanneer Maar tens niet op kantoor kon komen. Hij voerde alle opdrachten uit, maar liet zich door Likkens niets zeggen. Al meerdere malen had Likkens Ursula een wenk gegeven, dat ze wel 'n „meer representatieve figuur" dan Henkie Duffel zou kunnen engageren, maar Ursula was erg aan Henkie gehecht en wist zich zeker van zijn onverflauwde devotie. Likkens begreep al spoedig, dat hij Henkie had te accepteren, en deed dat dan ook tenslotte, maar met weinig gratie. Maartens haalde de schouders o.p, toen ze hem over de moeilijkheden sprak. „Sinds Frits Jonkers weg is, loopt 't mis", stelde hij vast en raakte daar mee Ursula op een maar al te kwetsba re plek. Haar antwoord was dan ook vrij vinnig. „Dus het zijn-of-niet-zijn van de zaak hing af van de heer Jonkers?" Zoele bessenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. „Ik zou niet zo direkt willen zeggen" antwoordde Maartens op vrij raadsel achtige toon, „dat het zijn van de zaak er van afhangt of Jonkers er is, maar wel dat het mis gaat, sinds hij er niet meer is". „Dat komt op hetzelfde neer" meen de Ursula. „Dat lijkt maar zo" glimlachte de oude heer met pijnlijk vertrokken ge zicht. Zijn maag bezorgde hem weer last. „U spreekt in raadselen, meneer Maartens" stelde Ursula ontstemd vast. „Ik wou liever, dat u ronduit zei wat u dacht". „Dat kan ik niet" antwoordde Maar tens, „alles is niet onder woorden te brengen. Maar Frits Jonkers kon je zonder enige reserve vertrouwen". „Wou u zeggen dat meneer Ko ning „Ik dénk niet eens aan meneer Ko ning. Die jongen doet genoeg zijn best. Maar hij kan niet vechten op twee fronten". „Wéér zo'n uitspraak", riep Ursula ge-ergerd, „wat bedoelt u daarmee?" „Denk er maar eens over na" zei de oude heer met een duistere blik. Ze vertelde het aan Likkens en die lachte. „Twee fronten.tja, het ene is na tuurlijk tegen Van IJzer.en het an dere is het thuisfront. Meneer Maar tens is er in zijn ziel van overtuigd, dat het niet goed kan gaan, wanneer hij niet langer nummer één is. U hebt mij wel eens hard aangevallen om mijn kritiek op meneer Maartens, juffrouw Leeuwenstein, maar de kritiek van de heer Maartens op mij, de tegenwerking de verdachtmaking, daar heb ik maar nooit over gepraat. Dat hij dit nu nog voortzet. „Hij heeft u met geen woord ge noemd". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3