t Lieve zuster Ursula OM GELD VERLEGEN? SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend ur UNICEF in het zilver 1971 coud ga met uw tijd mee -ga naar de nmb Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 30 april 1971 izer TEXEL-BKC 0—1 Al direkt na de aftrap kreeg Texel ;egen de straffe wind in 'n klein over- vicht, maar de BKC-achterhoede met ie zeer goede keeper Hendrikse als sluitstuk hield het goed dicht. Er kwa- nen wel goede kansen maar zonder ucces. Na een half uur vergat Jan van Jennekom, dat er een linksbuiten was, leze stond geheel vrij, gaf een mooie -oorzet, waarop keeper Vaars zich ver seek en rechtsbinnen G. Schenk scoor- le beheerst 01. Hierna nam Texel iet spel geheel in handen, maar het >leef 01. Na de rust weer hetzelfde leeld, maar geen Texel-doelpunten. Claas Dirk Koorn werd erg op zijn iuid gezeten en kon niet los komen an de niet van hem wijkende midhalf. fa twintig minuten kwam Hans Geus in botsing met rechtsachter D. Schenk fn deze brak helaas zijn onderbeen op wee plaatsen. Daar er geen Texelse arts bereikbaar bleek, verleende een Juitse gast, Dr. Reifer, de eerste hulp werd Schenk met de ziekenauto naar Den Helder vervoerd. Wij wensen ïem vanaf deze plaats een voorspoedig lerstel toe. Op verzoek van BKC werd de wedstrijd gestaakt door de goed lei dende scheidsrechter J. Buma. DE JEUGD VAN „TEXEL" Texel a-Cocksdorp a 40 Onder zeer slechte weersomstandig- leden, werd de laatste kompetitiewed- itrijd verdiend gewonnen. SRC b-Texel b 2—1 Door de laatste wedstrijd met de kleinst mogelijke cijfers te verliezen ran het sterke SRC b werd het kam pioenschap net niet gehaald. De Texel- jongens waren over het algemeen iets deiner en dat heeft de* doorslag wel gegeven. Jammer, maar hopelijk het olgend seizoen beter. Al met al was het toch een prima resultaat. S.V. TEXEL Het is de bedoeling om voor het ko mend seizoen in te schrijven met een juniorenelftal en een adspirantenelftal, die op zaterdagmiddag spelen aan de taste wal en twee adspirantenelftallen op zaterdagmiddag in de Texelse kom petitie. Ook zal nog met een adspiran- tenelftal op zondag gespeeld worden. m De pupillen spelen weer op zaterdag in de Texelse kompetitie. We kunnen nog enige junioren gebruiken, opgave bij de heren Van Zeijlen, Schellinger en Ten Cate. TEX. BOYS-JVC 0—1 'De eerste helft van de wedstrijd was duidelijk voor een beter spelend JVC. Ze wisten zich enkele redelijke kansen te scheppen, maar een goede afwerker ontbrak. Na een half uur spelen gaf Heethuis, na een afgeslagen hoekschop op het JVC doel, een pass over de ver ipged rongen Boys-achterhoede, M. ^^leemskerk sprintte door en scoorde met een schuiver 01. Na de thee e'en jeter spelend Tex. Boys. Ze kwamen echter ook nu weer niet tot scoren. >'g& Zelfs een toegekende strafschop werd nchs niet benut. H. van Sambeek dacht be- jngi heerst de bal in het doel te plaatsen doch schout net naast. Het eindsignaal werd door JVC, door deze overwinning uit de gevaarlijke loek, met grote opluchting en blijd schap begroet. HUGO BOYS-ZDH 1—1 In een zeer aantrekkelijke wedstrijd hebben ZDH en Hugo Boys de punten gedeeld. Na in de beginfase elkaar af getast te hebben kreeg ZDH een licht overwicht. Bij vlagen kwam Hugo Boys goed uit de verdediging, vooral als rechtsback N. de Wit naar voren kwam. Kort voor de rust bracht D. Dijker uit een corner van H. de Ruiter de stand op 10. Na de rust moest keeper Heer schap een paar keer handelend optre den en dat ging hem goed af. Na een kwartier bracht C. Plak de stand op 11. Hugo Boys drukte niet door zo dat ZDH weer in de aanval kon gaan maar toch niet echt gevaarlijk kon worden. De handelswijze van scheids rechter Dopjes, het niet toepassen van de voordeelregel haalde het ritme uit het spel en wekte bij diverse toeschou wers en spelers de indruk van een hohie referee. Beide ploegen kwamen niet meer tot scoren. ZDH maakte nog wel 21 maar dit doelpunt werd om onbegrijpelijke redenen afgekeurd. Door deze uitslag zullen Hugo Boys en Flamingo's een beslissingswedstrijd moeten spelen om uit te maken wie zich kampioen in 3C mag noemen. ZDH is definitief als derde geëindigd. SCHELLINKHOUT-OOSTEREND 2—3 In de laatste wedstrijd voor de com petitie heeft SVO dan toch nog weer eens een zege weten te behalen. Voor de rust wogen beide partijen goed te gen elkaar op, waarbij zich voor beide doelen reële scoringskansen voordeden, maar de keepers wisten aanvankelijk het doel schoon te houden. Koning zou het eerst de gang naar het net moeten maken, want na 20 minuten bleef de gehele SVO-verdediging voor ver meend buitenspel staan en de Schel- linkhout-midvoor had er geen moeite mee om Koning te passeren. SVO had hier meteen zijn antwoord op klaar, want 2 minuten later werd door P. de Vries, 'n corner van Van Nuland doel treffend ingekopt, 11. Bijna had SVO voor de rust de leiding genomen, toen de Schellinkhout-keeper een vrije trap van Koopman liet glippen, maar Kui per faalde. Na de rust had SVO het beste van het spel, maar toch was het Schellinkhout dat opnieuw de leiding wist te nemen, toen Koning een hoge voorzet voor de voeten van de links buiten sloeg en deze meteen inkogelde, 12. SVO liet de moed niet zakken en door een aantal omzettingen 'wist het Schellinkhout onder grote druk te zet ten, waarbij SVO in verdedigend op zicht opviel door het rustige opbouwen van de aanvallen via het duo Terwindt v. d. Kerkhof. De gelijkmaker kon niet uitblijven. Een kwartier voor tijd was het Van de Wetering, die een knappe voorzet van Van Nuland wist in te koppen: 22. SVO zag duidelijk moge lijkheden voor de zege en 5 minuten voor tijd nam P. de Vries een trekbal van Schaatsenberg ineens op z'n slof en wist hiermee de zege veilig te stel len. 23. Hoewel ook Schellinkhout nog een pracht kans kreeg op een doel punt, wist hun midvoor het niet verder te brengen dan een schot, dat via de lat overging. COCKSDORP-VZV 0—G Cocksdorp trad in de laatste wed strijd van dit seizoen in het veld tegen koploper VZV die nog één punt nodig had om kampioen te worden. Het was al na drie minuten raak toen Schmit van VZV uit een voorzet 10 scoorde. VZV dat in de le helft een hoger tem po ontwikkelde als Cocksdorp was vaak voor het doel te vinden. Het was in de 16e minuut toen Wenker door 'n hard schot in de hoek de goed keepen de keeper Stolk passeerde. Cocksdorp kon in deze periode geen vuist maken. In de 25ste miuut was het Wenker die de stand op 30 bracht. Door een mis verstand schoot een der spelers van Cocksdorp in eigen doel. Kort voor het eindsignaal scoorde Wenker z'n hat trick en bracht de stand op 50. Na de rust kreeg Cocksdorp enkele goede kansen om iets van de achterstand goed te maken, in de 20e minuut werd een kopbal van J. W. Boon van de doellijn getrapt. Het was weer VZV dat scoorde d.m.v. de linksbuiten. De laatste kans voor Cocksdorp om nog te scoren was bij een vrije trap in het strafschopgebied van VZV, helaas werd naast geschoten. De stand bleef 60 voor VZV, waarmee de ploeg verdiend kampioen werd. W.WAARD 5-TEX. BOQYS 3 2—2 Na een leuke wedstrijd werden hier de punten eerlijk gedeeld. Voor de rust met de straffe wind mee hadden de Boys al een voorsprong van 20 door doelpunten van Henkie van Sambeek en Nico Zoetelief. Hierna konden de Boys de juiste richting naar het doel echter niet meer vinden. Wieringer- waard scoorde na een half uur tegen toen de bal met veel effekt keeper Le- gierse voorbijschoot. De krachtige wind in de tweede helft tegen, verhinderde de Boys niet gevaarlijke aanvallen op te zetten. De Wiermgerwaard-keeper was toen echter uitstekend op dreef en wist z'n doel, zei het ten koste van een paar tanden door z'n lip, schoon te houden. Wieringerwaard kwam een paar minuten voor tijd gelijk uit een van hun goed genomen hoekschoppen. VZV 4-TEXEL 5 3—3 Met een volledig team bond Texel de strijd aan tegen het sterke VZV. Texel 5-1171 117. Ja, als smidje Verholen had ge weten wat er nu allemaal ging gebeu ren, dat was hij vast niet zo roekeloos geweest. O nee, hem zelf gebeurde niets. Hij kon rustig naar huis rijden en Stefs oude auto op stal zetten. Een kwartiertje later lag hij onder de wol, erg moe, maar voldaan. Eilaas, hij had brutaal het waarschuwingssysteem van de Kludde in werking gezet en deze had gegromd: „Wel verdraaid nog an toe! Iemand in het Knekelwoud en dat nog wel midden in de nacht!" Bliksemsnel trok hij zijn zwarte ver momming aan en repte zich naar het bos om op zoek te gaan naar die vreemde indringer. Maar hoe hij ook keek en zocht, nergens was onraad te bespeuren. De Kludde was ten einde raad. Hij ging op een boomstronk zit ten en mompelde: „De alarminstallatie heeft een sein gegeven. Dus is er ie mand door de stralenkrans heengelo pen. In het bos is echter niets te zien. Dat betekent, dat hij er niet in- maar uitgelopen is. Oei...., dat zou hele maal fout zijn! Dat betekent immers, dat iemand een ongemerkt bezoek aan het slot kan hebben gebracht! Wie kan dat geweest zijn? Wie is er zo slim, dat hij mijn waarschuwingssysteem omzei len kan? Nee...., niet iemand uit de buurt. De mensen hier zijn veel te bang om 's nachts het bos in te gaan, want ze denken, dat het daar spookt. De eni ge, die het kan geweest zijn, is dan smidje Verholen. Die weet hoe hij in het bos kan komen zonder de stralen- reeks te breken. Hij is dapper ook. Dat dient eerlijk erkend te worden. Hij trok zich van mogelijke spoken niks aan en waagde zich rustig in de buurt van het slot. Maar als smidje Verholen werke lijk hier is geweest, dan.dan is hij ontvlucht uit het politiebureau te Aar- pelo! Gompienikkie nog 'es an toe. Dat ziet er niet best uit! Als hij hier nog in de buurt rondzwerft, dan zou mij dat best de kop kunnen kosten. (wordt vervolgd) startte met de wind schuin in de rug en bezette het middenveld uitstekend. VZV sloeg dit deel van het veld met lange verre trappen over, wat na on geveer een half uur succes had 10. Texel kwam 10 min. later via de snel oprukkende rechtsback B. Staal gelijk 1—1. Vijf minuten later werd via een goed opgezette aanval rechtsbuiten Dootjes in uitstekende schietpositie ge bracht wat 12 betekende. Toch wist VZV voor de rust nog op 22 te ko men. Na de rust zette VZV de Texel- verdediging met verre hoge ballen zwaar onder druk, doch deze hield goed stand en verdedigde via het mid denveld zeer goed. Zo kregen beide partijen enige kansen waarvan VZV er 5 minuten voor tijd één benutte. Texel drong meteen sterk op en wist via de verrassend ver naar voren ge komen rechtshalf Dijksen 33 te sco ren. In de korte tijd die toen nog ge speeld moest worden, kon geen van beide partijen meer doelpunten, zodat de eindstand 33 werd. 25 jaar hulp en hoop voor kinderen Hoeveel kinderen werden er in Ne derland geboren op 11 december 1946? Laten we zeggen, dat het er 500 wa ren. Daarvan zijn er vandaag de dag nog 488 in leven. Die wonen allemaal in huizen, ze worden goed gevoed en gekleed, er is genoeg doktershulp als ze ziek zijn en ze zijn allemaal naar school gegaan. Hoe zit dat met 500 kinderen, die op diezelfde dag werden geboren in een ontwikkelingsland Daarvan leven er nog ongeveer de helft. Van die 250 kin deren zijn er waarschijnlijk zo'n 100 naar school gegaan, meestal niet langer dan drie jaar. Hun levenskansen zijn klein; gemiddeld zullen ze niet ouder worden dan een jaar of vijfig. Ze staan bloot aan veel gevaren: ondervoeding, te weinig medische zorg, armoede, on wetendheid. UNICEF, het Wereldkinderfonds, heeft sinds 11 december 1946 toen het zelf geboren werd als kind van de organisatie van de VN miljoenen van zulke kinderen gered van de hon gerdood en beschermd tegen de geva ren, die hun leven en hun ontwikkeling bedreigen. Daarom herdenkt UNICEF nu zijn 25-jarig bestaan. Met voldoe ning, maar ook met grote bescheiden heid, want er blijft nog zo ontzettend veel te doen in de volgende jaren. In ons land vraagt UNICEF ter gele genheid van zijn 25e verjaardag spe ciaal aandacht voor betere gezondheid voor de kinderen in Indonesië. Wie daar meer van wil weten, hoeft niets anders te doen dan ƒ1,50 over te schrij ven op giro 7515 ten name van UNI CEF, Den Haag. U krijgt dan een uit voerige, geïllustreerde brochure met interessante bijzonderheden over dit gezondheidsprojekt en bovendien een vel jubileumsluitzegels zoals er hier een is afgebeeld. ZILVEREN UNICEF feuilleton door L. van Schooten 17. ,,0 nee, maar het is duidelijk ge- Inoeg. Enfin als u nog denkt dat meneer Maartens het beter zal doen dat ik. I „Praat geen onzin, meneer Likkens. Meneer Maartens heeft ongetwijfeld Ij- grote verdiensten voor de zaak.ge- ">ad, maar vanmiddag kwam ik weer opnieuw tot de konklusie, dat hij geen rnkele constructieve bijdrage meer \e- 'ert, en alleen nog maar kritiek". „U zegt het weer precies zoals het stelde Likkens vast, en Ursula glimlachte. Deze man erkende in ieder geval haar oordeel. Eigenlijk haatte ze zichzelf, dat ze op deze toon met Likkens sprak over Maartens, de man wiens betrouwbaar heid en verknochtheid aan het bedrijf zo boven alle twijfel verheven was. Ze gaf er zich geen rekenschap van, dat deze houding voortvloeide uit haar ei- 5 9 gen gevoel van onzekerheid. Want Ursula had, door de geheim- 9,9 zinnige woorden van de oude Maartens eer dat onbehaaglijke gevoel van vijfel gekregen. Ging alles wel goed? landelde ze juist? Was het verstandig 1 'eweest, tegenover Frits Jonkers de ge- 7,5 agskwestie zo op de spits te drijven Jat deze, voor het tot „brokken" kwam leren voor zijn geld koos en nu zijn 8,7 de overkant van de oceaan 'u Kas gaan beproeven? Moest ze de GU I'' Ie heer Maartens niet anders aanpak- 2,0 :e\ zo at ze weer, als vanouds, ver- rouwelijk en open met hem kon pra- 2,3 en? Was Likkens een figuur, aan wie e vertrouwen kon schenken, ook al vas hij de krachtigste steunpilaar van l)5|iaar beleid? Maar van dit alles gaf ze zich nu ndi een rekenschap, doch het vage, onbe haaglijke twijfelgevoel, door Maartens' ritiek weer versterkt, noopte haar tot ^vriendelijke woorden over hem, en list tegenover Henri Likkens! En om- at Likkens er altijd weer in slaagde, aze twijfel-aan-zichzelf bij haar te do- en, haar telkens weer bijviel, was hij eigenlijk de enige, aan wie ze haar ge dachten kwijt kon. En nu het scheen te gaan tussen hem en Maartens, verzaak te ze de oude procuratiehouder, en ging ze achter Likkens staan. Maar dit alles kon de feiten niet ver hullen. En die feiten waren ernstig ge noeg. Het viel niet langer te verdoeze len; Van IJzer Molenaar, en natuur lijk aan de spits Adolf van IJzer, voer den een strijd op leven en dood met Leeuwenstein. En de concurrentie was op hun gebied tóch al fel genoeg. Lies kwam vertellen dat ze een an dere betrekking had gezocht en dus per eind van de maand opzegde. Tussen Lies en Likkens had het nimmer gebo terd, en dat werd er niet beter op, sinds Mary zich ontpopte als een trou we paladijne van Likkens en het er al le schijn van had, dat het stel zich toch binnenkort werkelijk zou gaan verloven. Maartens was nog steeds op halve kracht, moest meerdere malen thuis blijven, wanneer zijn maag het hem te lastig maakte. Ursula dacht er over na, of ze in de plaats van Lies een ander moest ne men, en kwam met een schok tot de konklusie, dat dit eigenlijk niet nodig was. De zaken waren wel hard achter uitgelopen. De jonge reiziger Koning werd al mismoediger en toonde zich openlijk teleurgesteld. Hij had fiducie gehad in de oude firma Leeuwenstein, maar kwam nu tot de konklusie dat de zaak hard achteruit liep, en dat hij veel minder provisie kon boeken, dan hij had verwacht. Koning keek ook al hard naar een andere betrekking uit, en wist dat hij bij Van IJzer wel terecht kon, maar hij was een fatsoenlijke jongeman en voelde er niet veel voor, juist naar de felste concurrent over te lopen. Ur sula waardeerde zijn loyaliteit zeer, maar begreep dat Koning op het ogen blik ook twee dingen tegelijk deed, die elkaar slecht verdroegen: werken voor Leeuwenstein en tegelijk uitkijken naar iets beters. Alleen Henri Likkens bleef verbeten doorvechten, trachtte er steeds de moed in te houden, en Ursula verwonderde zich over zijn onver woestbaar optimisme. Ze kwam tot de konklusie, dat ze deze man voorheen verkeerd beoordeeld had. Maar toch kwam de dag, waarop ook Likkens zijn optimisme moest laten varen. De jaarresultaten hadden het overduidelijk uitgewezen: Leeuwen stein leverde niet langer winst op. De firma werkte met verlies. Enerzijds was dit te danken aan de felle en dik wijls onsportieve concurrentie, aan de andere kant toch ook aan de innerlijke verslapping bij Leeuwenstein, waar men zo langzamerhand het gevoel kreeg te vechten tegen de bierkaai. Ursula staarde naar de cijfers, die er niet om logen. Ze zou hierover willen spreken met Maartens, maar ze vreesde zijn commentaar. En ze wilde er ook niet over spreken met Likkens, want dan zou onvermijdelijk de vraag aan de orde komen: wat nu? Maar terwijl ze hierover zat te pein zen, kwam Likkens zelf binnen, een vreemde uitdrukking op zijn gladde ge zicht. „Meneer Van IJzer heeft opge beld hij wil u graag nog eens spre ken. hij wou vanmiddag om drie uur komen". „Van IJzer?" Ursula's ogen schoten vuur". Waar haalt de kerel de moed vandaan? Is-ie nog aan de telefoon?" „Nee juffrouw Leeuwenstein". „Wat hebt u dan gezegd?" Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen in 24 x 144,20 en ƒ4000.— in 24 x 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Likkens aarzelde even. „Dat ik.. ..de boodschap zou over brengen". „Waarom hebt u hem mij niet recht streeks gegeven? Dan zou ik Opeens leek heft haar of er een an dere man voor haar stond. Het servie le, het bijna onderdanige in Likkens' houding was verdwenen. „Juist daaróm, juffrouw". „Hoe bedoelt u. „Ik was bang dat u overhaast, im pulsief „Meneer Likkens, u hoeft niet voor mij te denken". „Ik dacht juist dat dit, onder andere mijn taak was". Het kwam er zonder enige heftigheid uit, zo zakelijk, zo nuchter, dat Ursula er door werd geschokt. Ze dacht vlie gensvlug na. Had hij strikt genomen, geen gelijk? Hij was toch geen auto maat? „Het lijkt me toch" bond ze in „dat het wel gewenst zou zijn, wanneer u even overleg met me had gepleegd". „Daarvoor ben ik hier". „En u hebt al beslist dat. „Ik heb niets beslist. En u kunt ieder ogenblik opbellen en zeggen, dat u van middag voor meneer Van IJzer niet te spreken bent. Maar lijkt het u, in de situatie waarin het bedrijf zich thans bevindt niet verkieslijker om eerst eens te overleggen, of we hier een impulsie ve, op sentiment berustende koers zul len volgen, ons prestige handhaven en meneer Van IJzer zeggen dat hij naar de maan kan lopendan wel het ge zond verstand gebruiken en eens aan horen, wat hij te vertellen heeft? Luis teren kan geen kwaad, daarvan word je altijd wijzer!" Ze zweeg. Er was geen speld tussen te krijgen. Maar het ging haar tegen vlees en bloed in, deze vent weer in haar kantoor te zien zitten. De felle concurrentiestrijd had haar gevoelens ten aanzien van Van IJzer zeker niet verinnigd. U bent wel bij de hand, vanmiddag, wanneer ik u mocht nodig hebben? Of bent u er liever bij?" „Nee" antwoordde Likkens beslist „het lijkt me beter dat dit gesprek on der vier ogen wordt gevoerd. Uiteinde lijk, juffrouw Leeuwenstein, bent u de baas en neemt u de beslissingen". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3