Cjroen kwartsJexels in het harL, Werkgroep wil karakter Texel helpen bewaren ioninginnedag op Texel zonder wanklanken gevierd tl Den Burg weer felle strijd tussen vier wijken „Méér dan alleen badplaats" El 400,- gestolen DWARSGEBAKKEN Op Texel gebakken dus dagelijks vers uit Casino Vakantiespreiding 1972 zeer ongelukkig Bromfietser (20) zwaar gewond Van boom tot beeld SDAG 4 MEI 1971 84e JAARGANG No. 8566 (gave N.V. v.h. Langeveld De Roojj tfbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif* felsenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 20 et Advert 20 ct per mm. excl. 4°/# BTW Koninginnedag in Den Burg ging ook it jaar weer gepaard met vele feeste- ijke aktiviteiten. Alle festiviteiten ge- oten een grote belangstelling. De or- aniserende dorpscommissie kan dan M>k op een geslaagde dag terugzien, 's Morgens werd traditiegetrouw een llegorisehe optocht gehouden. Tiental- in versierde fietsen, karretjes en wa- ens trokken met de drumband Mar- aretha Sinclair en het Kon. Texels 'anfarecorps in een bonte stoet door iet dorp. De deelname was ongeveer [elijk aan voorgaande jaren. Er wa- en geen voorstellingen in de categorie grote groepen", terwijl er meer „grote ragens" meededen. Voor de versiering en opluistering ras royaal gebruik gemaakt van voor- iarsbloemen: tulpen en narcissen. Het esultaat was een kleurig en zonnig ge- eel. Vooral voor enkele grote voorstel- J ingen had men zich veel moeite ge proost. Een opmerkelijke creatie was Gullivers Reizen", een meterslange eus met touwen op een „strand"wa- en gebonden, waarop het krioelde van e kleuters Diverse deelnemers waren 'einspireerd door de STER-reklames, »als de voorstelling „Bona in de arre- ee", een antieke arreslede, bemand oor een groepje jeugdige Bona-lief- lebbers en de wagen, waarop tiental- en kinderen reklame maakten voor ekende produkten. „Net echt" was het „Babar" uit de Franse televisie- erie. Een aktueel onderwerp bracht e CVO-kleuterschool in beeld met de ragen „Hou Holland Mooi"; temidden an een enorme hoeveelheid vuilnis en ommel zal een aantal ernstig vervuil- kleuters somber te kijken, op de 'oet gevolgd door een „schone" wagen, olgeladen met vrolijke vlinderkinde- en. Vanuit een miniatuurstrandje op n kleine wagen werd in dezelfde sfeer Ie vraag gesteld, wie dit jaar ons strand lal schoonhouden. Na de tocht door Den Burg werden >p de Groeneplaats de prijzen bekend ;emaakt. Tevens werden hier de win aars bekend van de knutselwedstrijd 'P de kleuterscholen. Uitslagen allegorisch optocht Enkelingen 1. Haar kabouterland, I De vrolijke keuken, 3. Versierde liets (nr. 13). Kleine groepen: 1. Weerhuisje van touw Holle, 2. Oliebollen voor het wembad, 3. Groen groen knollenland. Paren: 1. Babar, 2. Pinkeltje, 3 On- kr moeders paraplu. Omdat er geen grote groepen deel den werden de hiervoor beschikbaar instelde prijzen toegekend aan de cate- [orie kleine wagens. NATUURWIT, BOERENBRU1N, BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD, f KRENTEN BOLLEN. Kleine wagens 1. Ons gouwe boltje, 2. Bona in de arreslee, 3. Wie zal ons strand reinigen? Grote wagens: 1. Gullivers reizen (buurt Burdetstraat), 2. Kinderpotpour- rie (buurtver. 't Groentje), 3. Hou Hol land Mooi (kleuterschool CVO). De jury bestond uit de dames Haak- Dijks, Holtman, Sprenger, Buijsman- Woestenburg en Keijser-Slot en de he ren W. Tinholt, J. Driehuis, F. Voskuil, W. Loning en G. Westerlaken. Kinderspelen 's Middags werden op het B-veld van S.V. Texel kinderspelen en voetbalwed strijden gehouden. Ruim 60 vaste me dewerkers, geassisteerd door tientallen vrijwilligers zorgden voor een vlot ver loop van de middag. De uitslagen van de voetbalwedstrijden telden mee in het wijk-tegen-wijk-spel, dat 's avonds werd gespeeld. De beker werd veroverd door het elftal van wijk 3 en na afloop van de spelen in de kantine aan de aanvoer ders overhandigd. De uitslagen van de wedstrijden wijk 1 tegen 4: 00; 2 tegen 4: 02; 2 tegen 3: 00; 1 tegen 3: 11; 1 tegen 2: 00 en tenslotte 3 tegen 4 met 10. Hiermee noteerde wijk 3 alvast 4 pnu- ten, wijk 4 en 1 beiden 3 punten en wijk 2 kreeg 2 punten. Aan de kinderspelen op het B-veld van S. V. Texel namen 415 kinderen deel. Zij waren verdeeld in leeftijds groepen. Er werden wedstrijden gehou den in behendigheids- en geluksspelen. De uitslagen zijn als volgt: le klas Meisjes: 1. Nancy Zijlstra, 2. Gerda Zijm, 3. Alice Bakker. Jongens: 1. Wilke Wassenaar, 2. Ton- nie Smit, 3. Paul Bosma. 2de klas Meisjes: 1. Saskia de Veij, 2. Liliane Bakker, 3. Margriet Barhorst. Jongens: 1 Peter Jan Kager, 2. Ro bert v. d. Werken, 3. Riewert Pol. 3de klas Meisjes: 1. Marian Drink waard, 2. Wanda Keijser, 3. Jolanda van Tunen. Jongens: 1. Kees Jan de Haan, 2. Sico Dob, 3. Jan Witte. 4de klas Meisjes: 1 Henriëtte Terpstra, 2. Gu- ja Jansen, 3. Anja Bakker. Jongens: 1 Bernard Haak, 2. Dick de Lugt, 3. Edwin Vink. 5de klas Meisjes: 1. Grieta v. d. Ster, 2. Grie- teke Visser, 3. Marion Witte. Jongens: 1. Sipke Hengst, 2. John Huydink, 3. Diok Zuidewind. 6de klas Meisjes 1. Janneke Harting, 2. Saskia Veldwisch, 3. Willeke Arensman. Jongens: 1. Anton Witte, 2. Jan Ver veer, 3. André Smit. De kleur-plak-tekenwedstrijd van de kleuterscholen werd beoordeeld door de dames Schotanus en Bosboom. Zij kenden de volgende prijzen toe: Kleintjes: 1. 1ste klas CVO-school, 2. Maris Stella, 3 De Woelige Hoek. Een extra prijs kreeg de middengroep De Woelige Hoek. Groten: 1. Maris Stella, 2. De Woeli ge Hoek, 3. CVO kleuterschool. De prijzen bestonden uit waardebon nen voor de aanschaf van schoolmate riaal. Wijk-tegen-wijk Hoewel het 's avonds uitgesproken koud was, waren honderden mensen op de been, om getuige te zijn van of mee te doen aan het wijk-tegen-wijk- spel, dat zich voor een belangrijk deel op de Groeneplaats afspeelde. De aan pak was dit jaar iets anders dan voor- Ongetwijfeld het meest imposant in de allegorische optocht te Den Burg was de voorstelling .Gullivers Reizen". Men zag de kolossale Gulliver (op zichzelf een kunstwerk!) vastgebonden liggen op het strand, omringd door een grote troep ..dwergen" in de vorm van (echte) kleu ters. heen. Het aantal deelnemers per wijk was beperkt. Er moesten vijf opdrach ten worden uitgevoerd, waarvan één pas op het allerlaatste moment bekend gemaakt werd. Drie opdrachten be troffen een snelheids- of behendig heidsspel. Ook de toeschouwers hadden veel plezier met bijvr de kistenrace, waarbij een aantal kistjes zo snel mo gelijk tussen de benen doorgegeven moest worden. Iedere ploeg, die de fi nish bereikte, mocht een vuurpijl af steken, tot grote verrassing van het pu bliek. De wedstrijd skilopen met vijf personen op één paar skilatten was een kwestie van samenwerking en werd er door alle wijken redelijk afgebracht. Dit geldt ook voor de rekbandloop, een snelheidsproef. Twee personen aan een elastische lijn gebonden, moesten in een (Zie verder achterpagina) Van vrijdag op zaterdag, tussen 22.00 en 00.30 uur, is een bedrag van ongeveer ƒ400, weggehaald uit de huiskamer van de exploitant van „Ca sino". Het was de achtste inbraak in Den Burg in drie weken. De inbreker is te werk gegaan op de wijze die kenmerkend is voor al zijn voorgaande daden. Hij wachtte zijn kans af en verwijderde in de achteraf gelegen steeg naast het gebouw het glas uit een der vensters. In tegenstel ling tot de vorige keren slaagde hij er nu niet in het glas heel te houden. In de huiskamer lag het geld voor de greep: in een der laden van een meu belstuk. In de zaal van „Casino" was het volop koninginnefeest zodat het on der deze omstandigheden niet moeilijk was onopvallend te werk te gaan. Zo als eerder door ons werd gemeld be schikt de politie over aanwijzingen om trent de dader maar er zijn nog onvol doende bewijzen om hem als verdachte te kunnen aanhouden. De inbreker werkt nu blijkbaar met handschoenen, want pp het verwijderde glas werden bij de jongste inbraken geen vingerafdrukken meer gevonden. Uit het bovenstaande mag men de lering trekken dat het niet verstandig is geldbedragen van betekenis en kost baarheden in winkels, scholen, café's e.d. onbewaakt achter te laten. Vooral niet als de betrokken panden eenzaam zijn gelegen of zijn te bereiken via ste gen, pleintjes e.d. waar weinig publiek Donderdag C mei Den Hoorn, „Ons Huis", 20.00 uur, der de bijeenkomst jonggehuwden. On derwerp: „Opvoeding waartoe?" Vrijdag 7 mei Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 20.00 uur, algemene aandeelhouders vergadering N.V. T.E.S.O. Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst Texelse Modelbouwclub. Dit seizoen is de spreiding van de zomervakantie verre van gelukkig maar volgend jaar is het nog beroerder. In verband met de Olympische Spelen die in 1972 in West-Duitsland worden gehouden, zijn daar de zomervakanties als volgt vastgesteld: Noordrijn-Westfalen 22 juni - 5 aug, Rijnland-Pfaltz 6 juli - 16 aug. Saarland 6 juli - 19 aug. Berlijn 6 juli - 19 aug. Hessen 13 juli - 26 aug. Sleeswijk-Holstein 13 juli - 23 aug Hamburg 13 juli - 26 aug. Bremen 20 juli - 2 sept. Neder Saksen 20 juli - 30 aug. Baden-Württemberg 27 juli - l2 sept. Beieren 3 aug. - 18 sept. Zoals uit deze opsomming blijkt val len de vakanties van Noordrijn-West falen (het gebied waaruit bijna alle op Texel verblijvende Duitse vakantie gangers afkomstig zijn) in de periode waarin ook de Nederlandse school- en bouwvakvakanties zijn gepland. Voor de verdere toekomst is er enige hoop op betere regelingen want het plan be staat om ingaand 1973 een vakantiere geling voor langere termijn vast te stellen voor vijf jaar. Hierover zal nog dit jaar worden beslist. De 20-jarige dienstplichtige militair G. J. Keesom uit Den Burg botste vrij dagavond om half twaalf met zijn bromfiets op een aan de Bernhardlaan geparkeerde vrachtauto van de VTB. De bromfietser kwam uit de richting van de Hallerweg en heeft de in een parkeerhaven staande container waar schijnlijk niet gezien. Omdat hij geen valhelm droeg kwam de klap tegen het obstakel hard aan. De jongeman had een schedelbasisfractuur opgelopen en moest per extra boot naar het zieken huis worden vervoerd. Zijn aanvanke lijk zeer ernstige toestand leek gisteren iets te zijn verbeterd. Met het onder zoek heeft zich de marachaussee be last. Onlangs is een „Werkgroep Land- schapszorg Texel" in het leven geroe pen. De werkgroep stelt zich tot doel de snelle veranderingen waaraan ook Texel niet ontkomt te begeleiden met het doel te voorkomen dat het typische en unieke karakter van het eiland ver loren gaat. Als veranderingen aan de orde komen wil de groep meepraten en meedenken. Als datgene waaraan Texel zijn aantrekkelijkheid heeft de danken bedreigd wordt, zal men een duidelijk geluid laten horen. Mocht het overleg ter plaatse niet tot resultaat leiden, dan worden de hogere overhe den benaderd, eventueel met bezwaar schriften. Dergelijke werkgroepen zijn ook el ders in het land gevormd door men sen die zich zorgen maken over de snelle veranderingen die zich binnen hun streek voltrekken. Veranderingen die in hun ogen dikwijls een aantas ting inhouden van het oorspronkelijke karakter van die streek of van de leef baarheid. Pers, radio en televisie laten dagelijks horen van die plaatselijke be zorgdheid, van pogingen tot afwenden van dreigende gevaren en van akties. „Het is nu eenmaal zo dat de tech nische mogelijkheden groot zijn, ons aantal stijgt, onze behoeften nog veel harder stijgen, en onze neiging tot on middellijk gewin moeilijk verzadig- baar schijnt. We dreigen te komen verkeren in een éénvormig verstedelijkt gebied ontdaan van natuurlijke facetten, van typische landschapsvormen en van herinneringen aan de wordingsge schiedenis: Overal tussen rechte ver- keersbanen overeenkomstige vakjes met dezelfde huisjes en flatgebouwen, dezelfde fabriekjes en winkelcentra, dezelfde benzinestations en landbouw- schuren, gelijk aangelegde bosjes en gelijk bewerkte akkers; alleen hier en daar een uitschieter aan stedelijke verdichting of industrie-giganten", al dus de initiatiefnemers. Typische kenmerken bewaren De mening van de werkgroep is dat de belangen van het toerisme op Texel niet liggen in het zijn van domweg een aardige badplaats, maar in het geen rest aan wat typisch is voor dit eiland. In welke mate weet het zich nog te ma nifesteren als een evenwichtig eiland met eigen karakter, historie en natuur? Aardige badplaatsen met niet te best weer liggen er genoeg aan de Noord zee. Plaatsen, die zich nog onderschei den van het algemene beeld van ver stedelijking, met ook nog strand en vrije natuur, komen er steeds minder. Waar dit nodig blijkt kan de werk groep zich ook tot taak stellen een dergelijk inzicht veld te doen winnen bij de VW, bij belanghebbenden bij het toerisme. Er wordt naar gestreefd vanuit dit gezichtspunt te komen tot een plan op lange termijn voor Texel of delen daar van, als steun- of alternatief plan van gemeentelijke aktiviteiten. De werkgroep voelt zich weliswaar „uit nood geboren", maar wil zich daarbij „positief opstellen" en wil zijn wensen door overleg zien te bereiken. De werkgroep wil zich graag uitbrei den met geïnteresseerden die het aan het hart gaat wat op hun eiland ver loren gaat. Zij staat open voor deelna me voor ieder die zich voldoende vrij voelt t.a.v. verantwoordelijkheid voor dc uiteindelijk te nemen beslissingen. „We hebben behoefte aan mensen die zich daadwerkelijk voor een bepaalde zaak willen inzetten, maar ook meer passieve sympatisanten zijn welkom". De werkgroep bestaat uit: M. A Binsbergen, J. W. de Blok, G. C. Ca- dée, A. J. Dijksen, L. J. Dijksen, mej. W. Eelman, C Goënga, mej. M. Goën- ga, G. J. de Haan, W. J. Kikkert, J. H. Vosjan, M. J. v. d. Wal en P. A. W. J. de Wilde. Wat doe /e met een oude zieke boom die onder het stormgeweld is bezweken zodat alleen nog een takkenloze stam is blijven staanTekenleraar Harry Tiele- mans van de Scholengemeenschap wist er 'n antwoord op. Hij stelde zijn leerlin gen voor de kale stam achter het school gebouw tot een beeldhouwwerk te ma ken. Het idee sloeg aan en enthousiast gingen de ongens met beitels aan het werk (foto links). Het duurde niet lang of het relief was in het goed te bewer ken iepenhout aangebracht en was een kop ontstaan die sterk aan de bekende Paaseilandbeelden doet denken. De heer Tielemans (foto rechts) kon na korte tijd de laatste hand leggen aan de schepping en sindsdien is Den Burg een (goed koop!) kunstwerk rijker.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1