Plantinga Citroen Jenever Veelzijdig kunstenaar exposeert in raadhuis U loopt geregeld bij ons voorbij. Maar weet n wat n daardoor mist? HBS 1 kampioen schoolvoetbal voor voortgezet onderwijs Vakkennis voor de boer van steeds grotere betekenis een Privérekening bij Raiffeisenbank fZé Boerenleenbank Na felle strijd tegen ULO en LTS Uitslag ponycross ^&^m^KS^3SS!S3SSS!:i!lineSa^SS^ Sterkte toegewenst Jeroenverloting succesvol Geslaagden landbouwschool kregen diploma Discussieavond over homofilie Rectificaties 51 Tweede blad Texelse Courant dinsdag 11 mei 1971 M. leien bellea *erentweerie<9M4 4» r.dflrtl. Begunstigd door zomers weer wer den zaterdag de schoolkampioenschap- pen voetbal voor het voortgezet onder wijs gehouden. Er werden 26 wedstrij den gespeeld. Ondanks de warmte werd er zeer enthousiast en fel gestreden. In de hoogste afdeling, Poule III voor 16 jaar en ouder, ging dit jaar HBS 1 met de eer strijken. Hoewel de drie teams deze afdeling weinig voor elkaar on derdeden qua techniek en spelinzicht, wist HBS 1 eerst LTS 1 via een penalty en een strak laag schot van de linker spitsspeler met 20 te bedwingen. Daaran werd ULO 1 met 10 geveld, hoewel de wedstrijd tot in de laatste minuten open bleef. Pas in de laatste fase van de strijd besliste HBS de wed strijd in haar voordeel. De strijd tussen LTS en ULO gold toen nog slechts voor de tweede en der de plaats. Na een mistasten van keeper Nieboer 'kwamen drie ULO-spelers vrij te staan, waarvan een de bal in het lege doel kopte. Ongelukkigerwijs kwamen Jan Commandeur en Jan List 2 minu ten voor tijd met elkaar in botsing waardoor Jan List zijn kuitbeen scheur de. Van harte beterschap toegewenst. In poule II, waarin 5 teams vertegen woordigd waren, ging de strijd aanvan kelijk tussen LTS 2 en MAVO 3. Toen de beide teams dan ook tegen elkaar gelijk speelden, verhoogde dat de span ning in bijzondere mate. Tegen LTS 3 •beging MAVO 3 een misstap door ge lijk te spelen. HAVO 2 werd daardoor een geduchte candidaat voor de tweede plaats, daar LTS 2 zich al veilig had gesteld voor de eerste plaats door een 50 overwinning op HAVO 3. De laat ste wedstrijd, een rechtstreeks duel tus sen HAVO 2 en MAVO 3, besliste HAVO 2 met 21 in haar voordeel. De brugklassen, 8 teams in totaal, waren in twee poules onderverdeeld. Ook hier werd fel strijd geleverd tus sen de klassen LTS (Ol, 02 en 03), de RSG (IA, 1B, IC en 1D) en de lagere landbouwschool (LLS). Het was een ver heugend feit dat de LLS ondanks het leerlingenaantal met een elftal ver tegenwoordigd was. Na twee verliespar- tijen slaagden zij er in om 1B een ge lijk spel af te dwingen en zodoende dit team uit de finale te houden. Daardoor moest de 'beslissing vallen tussen Ol n 02 in een finalewedstrijd. Ol werd ;ampioen door twee doelpunten te pro duceren. Een drievoudige triomf voor de LTS, die met haar brugklassen de eerste drie plaatsen voor zich opeiste. Na de finale werden de prijzen uitge reikt door de heer Heetveld, die een ieder dankte voor zijn inzet en sporti viteit. In het bijzonder werd dank ge bracht aan de scheidsrechters, de fami lie Ploeger en de familie Rozeboom voor hun bijdrage tot het welslagen van de kampioenschappen. 1 Uitslagen Poule I (Brugklassen) 1-1A 2—0; 02-1B 0—1; 03-1D 3—0; LLS-IC 0—2; 01-03 1—; 02-LLS 3—0; 1A-1D 1—0; 1B-1C 1—1; Ol-ID 2—2; 02-IC 1—0; 1A-03 1—4; 1B-LLS 1—1. Finale: 01-02 2—0. Eindstand: 1. Ol; 2. 02; 3. 03. Poule II (14 en 15 jaar) LTS 2-Havo 2 3—0; LTS 3-Havo 3 0—2 Mavo 3-Havo 3 3—0; LTS 2-LTS 3 2—0 Havo 2-Havo 3 1-0; LTS 2-Mavo 3 0-0 LTS 3-Havo 2 0—2 ;LTS 2-Havo 3 5—0 LTS 3-Mavo 3 1-1; Havo 2-Mavo 3 2-1 Eindstand: 1. LTS 2; 2. Havo 2; 3. Mavo 3. Poule III (16 jaar en ouder) LTS 1-HBS 1 0—2; HBS 1-ULO 1 1—0; ULO 1-LTS 1 1—0. Eindstand: 1. HBS 1; 2. ULO 1; 3. LTS 1. DE COCKSDORP De in de dui- nen bij De Cocksdorp gehouden pony cross is succesvol verlopen. We noteer den de volgende uitslag. Grote pony's: 1. Verseput, 2. A. Stoop, 3. G. Buis, 4 K. Daalder. Kleine pony's: 1. S. Plaatsman, 2, N. Slot, 3. J. Duin, 4. J. Stoop, 5. A. Bak ker, 6. E. Stoop. 7. H. Hottentot; 8. C. v. d Linde, 9 H. Broekman, 10. S. du Porto, 11. R. Eelman, 12. I. Visman. Het parcours was ruim drie kilome ter lang. Er waren meerdere hinder nissen in opgenomen. rellktJe Eindelijk is er dan een Werkgroep Landschapszorg Texel in het leven ge roepen. Het is te betreuren dat het niet tien jaar eerder is gebeurd, want er in de afgelopen jaren veel land- schapsschoon verlor engegaan. Het wei nige dat is overgebleven en dat uniek is voor Texel moet behouden blijven. U zult er een zware strijd voor moeten voeren want het zijn granieten koppen waartegen men botst. Wij vertrouwen er echter op dat u geen duimbreed zult wijken want zij zijn door blindheid geslagen. S. D. Keijser Rzn., Den Burg De Jeroengroep ziet terug op een ge slaagde verloting waardoor de kas wat minder noodlijdend is geworden. De trekking is inmiddels gehouden, on der toezicht van opperwachtmeester Bark van de Rijkspolitie. De prijzen vielen op de nummers 784, 321, 157, 368, 618, 149 en 426. De prijzen zijn al bij de gelukkigen thuis bezorgd. U kunt uw lootje dus weg gooien. Licht gezoete ;itroenjenever K. Plantinga Zooa Bolsward. Anno 1870. Ondanks de steeds afnemende be langstelling voor beroepen in de land en tuinbouw, heeft de Lagere Land bouwschool Texel dit jaar nog 11 leer lingen afgeleverd. Donderdagavond kwamen zij met ouders, schoolbestuur, hoofd van de school C. P. Laan en pas tor Granneman voor de laatste 'les' bij een in het gebouw aan de Beatrixlaan. Ere-bestuurslid de heer H. Leber reikte de diploma's uit. Slechts één van de candidaten bezat onvoldoende kennis om te slagen, hoewel het er aanvanke lijk tijdens de examens naar uit zag, dat nog niet de helft het zou halen. De heer Laan vertelde dat de eerste cijferlijsten bepaald ontmoedigend wa ren, maar naarmate de examens vor derden werden betere resultaten ge boekt. Voor de vakken van onderwijzer Biesboer, die juist in de tijd voor het examen ernstig ziek werd, werd zelfs geen enkele onvoldoende gehaald Meer durf Namens het schoolbestuur feliciteer de de heer J. Beumkes (voorzitter) de geslaagden. Hij stelde vast, dat de tijden in het bijzonder in de landbouw snel veranderen. Hiermee doelde hij niet al leen op het sterk afnemende aantal jongeren met interesse voor de agrari sche beroepen. Dit zag hij meer als een tijdelijk verschijnsel, veroorzaakt door veranderende verhoudingen in de bedrijven. Vooral het tonen van durf vond hij een (prijzenswaardige) ver andering. „Wat jullie durven, durfden wij niet", vertelde hij „Het is dan ook! jammer te moeten bedenken, dat ik zelf een van de eerste leerlingen van de school ben geweest en hier misschien ook de laatsten meemaak" Het aantal leerlingen is zo klein, dat er inderdaad sprake van is dat de school gesloten wordt. Laatste les Om te tonen, dat er inderdaad wel het een en ander geleerd is in de afge lopen jaren, werd een laatste les ge geven. Twee leerlingen hielden een le zing met als onderwerp „De Wadden zee" en „Het melken met een tank", waarna de aanwezigen tal van vragen stelden. De sprekers bleken hun on derwerp grondig te hebben bestudeerd en ook als de kennis te kort schoot toonden zij voldoende spreekvaardig heid om iedereen tevreden te stellen. Hierna bood Benno Bakker namens de groep uit erkentelijkheid voor het niet altijd even gemakkelijke werk de heer Laan een kado aan, bestaande uit een boekenbon voor iedere leerkracht. Me vrouw Laan kreeg een mooie plant voor de vele kopjes koffie, die tijdens de examens werden geschonken. Direkteur Laan gaf vervolgens de jongens de raad, na deze basisopleiding bij te gaan leren. „Jullie hebben wel wat geleerd, maar volleerd zijn jullie nog niet!" Hij wees op de noodzaak van een goede vakkennis gekoppeld aan ge voel voor het werk en was er van over tuigd dat op basis hiervan in de toe komst de onmisbare land- en tuinbouw in de maatschappij beslist blijft voort bestaan. Al meteen bij het betreden van de expositieruimte van het raadhuis wordt men getroffen door zijn werk. Niet al leen de vaak hoogst aktuele inhoud van de schilderwerken, maar ook de geva rieerdheid in expressiemiddelen maken een diepe indruk. Schilder Andries van der Beek is in 1925 geboren en woont en werkt in Oldebroek. Hij volgde een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Arnhem. De tentoonstelling in het raadhuis geeft een beeld van de veelzijdigheid van de kunstenaar, hoewel niet volle dig. Niet vertegenwoordigd is zijn gra fisch en mozaïkwerk alsmede zijn kerk ramen. Bij het maken van een werk streeft hij er steeds naar, een zoveel mogelijk bij de omgeving passende compositie te maken. Zijn materiaalkeuze is onbe perkt. Zelf zegt hij: „Geen materiaal is me te gek". Zijn schilderijen zijn doorgaans opgebouwd uit forse stre ken met het paletmes, afgewerkt met een enkele penseelstreek. De land schappen en dorpsgezichten zijn eerlijk en openhartig. Ook de linoleumsneden getuigen van een realistische aanpak. Opvallend is het uit vier afbeeldingen bestaande verhaal van Lot; 't is de on verbloemde werkelijkheid van diens ge schiedenis. Assemblages Een apart hoofdstuk vormen de as semblages, werkstukken van de laatste jaren. De 'kunstenaar verwerkte mate riaal als hout, metalen cylinders, spij kers en een trage pasta (bestaande uit een mengsel van olieverf, infusoriër- aarde en zilverzand) met een cement- achtig effekt tot een opmerkelijke uit leg van de meest aangrijpende gebeur tenissen van onze tijd. De wereld van nu met zijn problematiek, tegenstrij digheden en conflicten is een belang rijke inspiratiebron geweest. Spreken de voorbeelden hiervan zijn de com posities „Heuvel 875" (de restanten van een strategisch belangrijk punt in Vietnam) en „Klaagmuur", twee sa mengesmolten verminkte oorlogsslacht offers bedekt en omringd door kogelga ten en granaatscherven. Soms werd de schilder ook door een religieus motief bewogen. Dit toont bijvoorbeeld het weik „Paasmorgen", het geopende graf van Christus met de weggerolde steen. De assemblages zijn minder vanzelf sprekend dan het overige werk. Nuttig bij het zich verplaatsen in de werk- en denkwereld van de kunstenaar is de catalogus Ieder werkstuk wordt hierin begeleid door een 'korte explicatie. de bank voor iedereen Tenslotte verdient de collectie aqua rellen, vrijwel allemaal afbeeldingen vaji Texelse landschapjes de aandacht. Andries van der Beek maakte ze tijdens zijn vele vakanties op het eiland. Zijn weergave van typisch Texelse dorps gezichten en natuurgebieden is zeer origineel. Een bezoek aan de expositie is dan ook in alle opzichten de moeite waard. De verzameling staat tot 2 juni in het raadhuis opgesteld. Vrijdagavond a.s. zal in het gebouw van de jeugdsoos aan de Burgwal (voor malig dorpshuis) een discussiebijeen komst worden gehouden over homo filie. De organisatie berust bij het vor mingsinstituut „Textant" maar de toe gang is vrij voor ieder. Er zal een in leiding worden gehouden door een be stuurslid van de Nederlandse vereni ging voor homofielen COC, waarna de aanwezigen kunnen discussieren met 'n forum waarin ook een Texelaar zitting heeft. De toegang is gratis. Begonnen wordt om 20.00 uur. Het vormingscentrum „Textant" heeft voor dit seizoen nog een ander bijzonder evenement op het program ma staan. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Amnesty Interna tional zullen op 23 mei in verschillende protestantse en katholieke kerken op Texel „alternatieve vieringen" worden gehouden. Amnesty International voert aktie in het belang van politieke gevan genen; velen hebben hun vrijheid aan de bemoeiingen van deze organisatie te danken. Op 30 mei zal in ,,'tasiel" een infor matieavond over Amnesty Internatio nal worden gegeven met stands en films. De bezoekers van deze (open bare) bijeenkomst werden in de gele genheid gesteld deel te nemen aan de bekende briefkaartenakties van de or ganisatie. In het verslag van de Plattelands vrouwenbijeenkomst schreven we dat mevrouw Sprenger enkele intermez zo's verzorgde met clavecimbelmuziek. Bedoeld werd: de heer Sprenger. In het verhaal over de Werkgroep Landschapszorg is ook een fout geslo pen. Een der leden van de groep was volgens het artikel W. J. Kikkert. Dit moest zijn: C. J. Kikkert. Misschien denkt u: wat móet ik met die bank. Dat is nou Juist de grapl U kunt 't bij ons gedaan krijgen, dat u heel wat minder móet dan nu. Zoals in 'n rij gaan staan om allerlei akkefietjes te betalen. Of om de haverklap naar de voordeur lopen. Of met 'n volgepropte portemonnee gaan winkelen. En nog zo wat ongemakken meer. Daarom, als u morgen weer bij ons langs komt, wip dan even binnen. Hoort u hoe gemakkelijk 't leven wordt met een Privérekening bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank vlak om de hoek. 2900 vestigingen

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3