Begrotingsvergadering van hoofdingelanden 1 71.-7'" 7 5ï°lo tot 61 1°| ook als u 2000,-, 5000,- of/10.000,- wilt lenen! Beter sparen bij VERMEER &Co. SIEM BREMER fïLMNIEljWS Raaci gevraagd om uitspraak inzake krimmoeiiijklieden ga meluw tijd mee-ga naardenmh! Aangedrongen op snellere uitvoering dijkverzwaring Polderlasten blijven f50,- per ha. VFDVnic w* VtKVULu VA N rt tu. 1 PUBLIEK VERKOPEN 1839 k 0 4 'V.VAnY'v..'. HOTEL „LYDfl" BOERDERIJ GROOT WINKELPAND DE COCKSDORP, KIKKERTSTRAAT No. 86 WONING Tweede blad Texelse Courant vrijdag 14 mei 1971 Het eerste dienstjaar van het water schap Texel is achter de rug. Het is tot tevredenheid verlopen, aldus consta teerde dijkgraaf M .Roeper Pzn. aan het begin van de begrotingsvergadering die vorige week in het polderhuis werd gehouden. Daarmee is niet gezegd dat jlle moeilijkheden zijn opgelost en dat alle wensen zijn vervuld, liet verhogen van de zeedijken verloopt op Texel in n traag tempo doch de heer Roeper on meedelen dat in een bespreking te n Haag is aangedrongen op snellere oortgang. De aanleg van de vverkha- n te Oudeschild kan als een nieuw ginpunt worden gezien. Tijdens de nleg van de werkhaven zullen tevens lozingssluizen van het gemaal Dijk- anshuizen worden aangepakt, die venals het in 1970 gereedkomen oorbereidende werk aan de Schans luizen zullen worden verlengd en erzwaard. Na voltooiing van de werk- De brug bij Remagcn" is een recon- ructie van een historische gebeurte- uit de 2de Wereldoorlog. De ver- vering van de enige niet vernielde rug over de Rijn in Duitsland door erikaanse strijdkrachten is een be- lissende slag geweest voor de Duitse erdediging en heeft de oorlog met vele aanden verkort. Het verhaal: In februari 1945 doen de merikaanse troepen een aanval op de rug bij Ober Kassei, die op het laat- moment door de Duitsers wordt op- eblazen. Hitier geeft onmiddellijk op- acht de enige verbinding over de Rijn nog intact is, de brug bij Remagen, vernietigen. Maar generaal Von rock en de zeer menselijke majoor reuger, die het commandov over de rug heeft, weten dat dan het gehele 5de leger afgesneden zal zijn. Zij sla- erin het opblazen enige tijd uit te ellen, waarmee niet alleen het 15de ger maar ook de in dit gebied opere- nde Amerikaanse stoottroep een kans rijgt, over de Rijn te trekken. De brug ordt ten koste van verliezen inge- men en dan ligt de weg naar Berlijn indelijk open. De film, waaraan hon- rden Tsjechische soldaten meewerk- fn, draait zaterdag-, zondag- en maan- igavond (8 uur). Toegang 14 jaar. Zondagmiddag (3 uur) kan men ken- ismaken met een kolonie reusachtige apmensen in de film „Jungle Jim in et verboden land". Drie mensen willen m geheel verschillende redenen de toe- ang tot het land der aapmensen weten. Ir. Linda Roberts wil er de afstamming an de mens bestuderen. De Resident an het district wil de door hoog water lgesloten olifantenkudden van het ge- ïed in veiligheid brengen. En tenslotte l Denise, de doortrapte pleegdochter |an een oude jager, ook geïnteresseerd t het verboden land. Zij wil de oli- inten afslachten, met behulp van een rijgslustige stam en de kostbare slag inden van de dieren over de grens nokkelen. Ze haalt de Resident over ree gevangen aapmensen vrij te la- n, om ze naar huis te volgen. Haar leegvader wordt vermoord als hij deze jannen wil dwarsbomen. Dat alles toch let gaat zoals Denise gewenst had, is Idanken aan de inmenging van Jungle |im en het losbreken van een der aap mensen. De olifanten worden uit de pas jeweerd door een instorting en de boze verongelukt als de gevluchte J haar in het nauw drijft. Toegang jaar. haven zal als eerste het- dijkvak Ccres- Oucleschild worden verhoogd en zullen met de totale verhoging van de zeewe ringen nog verscheidene jaren gemoeid zijn. De verontreiniging van het opper vlaktewater op ons eiland is een bijr zonder ernstige zaak en het is een eer ste belang, dat de vervuiling wordt te ruggedwongen. Reeds wordt onzerzijds bij zowel de gemeente als de provincie met nadruk hierop gewezen. Momenteel kan nog met van een verbetering wor den gesproken, al is de rioolwaterzuive ring aan de Pontweg een stap in de goe de richting voor het gebied rond De Koog. Maar dorpen zonder zuivering en ook bedrijven en particulieren bui ten de woonkernen veroorzaken tot op heden een niet te tolereren verontreini ging van het oppervlaktewater. De ge meente heeft reeds meerdere plannen voor uitvoering gereed, doch kennelijk blijven de subsidies en goedkeuringen van rijk en provincie uit. Begroting 1971 Uit de begroting voor het dienstjaar 1971 blijkt o.a. dat naast het normale jaarlijkse onderhoud aan de zeewerin gen enkele verbeteringswerken aan de buitenbelopen en -bermen gepland zijn. Genoemde objecten zullen worden voor zien van een klinkerglooiing, die on danks de komende dijksverhoging nog noodzakelijk geacht wordt. Evenals in voorgaande jaren zullen weer enkele wegen verbreed worden De Middelweg door Waalenburg zal een verhardingsbreedte van 5,50 meter krij gen en de Derde Dwarsweg door Het Noorden wordt op 5,00 meter gebracht. Ook zullen diverse wegen van een nieu we slijtlaag worden voorzien. Het jaarlijkse onderhoud aan hoofd wateringen en bermsloten wordt uit gebreid met het herstel van ingekalfde taluds, die in de komende jaren zullen worden aangepakt. Het Kanaal door Westergeest staat thans op het pro gramma. Hier zullen de taluds worden voorzien van een azobé-vlechtmat met filterdoek. Ook in de Prins Hendrik Polder worden maatregelen tegen wal kant-beschadiging getroffen. Door het automatiseren van de kleine pomp van het gemaal en het aanbrengen van een klepstuw zal naar een constanter peil worden gestreefd, waardoor uitspoeling van de walkanten zal worden tegen gegaan. Polderlasten 1971 Ondanks de grote kostenstijgingen is het mogelijk gebleken de polderlasten op 50,per ha te handhaven en ook de lasten op de gebouwde eigendom men ondergaan geen verhoging. Wel zijn overeenkomstig het Bijzonder Re glement van het waterschap de over gangskortingen van de verschillende polders met ƒ2,per ha verlaagd. Dat de polderlasten niet behoefden te wor den vtjrhoogd is hoofdzakelijk hel ge volg van de subsidie, die door rijk en provincie worden verstrekt voor on- derhouds- en verbeteringswerken aan de zeewaterkeringen en vooral aan de wegen. Tevens werd in deze vergadering be sloten tot een aantal grondaan- en ver kopen De woning van het waterschap te Nieuweschild O 48 ter grootte van ca 450 m2 zal, evenals het „Ruige Land je" aan de Rozendijk met een opper vlakte van 0 81 80 ha worden verkocht. Aan de Vuurtorenweg is besloten een perceeltje tuingrond aan te kopen ter verbreding van de smalle berm en ter verbetering van het uitzicht in de bocht van genoemde weg. In het slotwoord dankt de dijkgraaf het personeel van de binnen- en buiten dienst vooi1 hun inzet tijdens het eer ste dienstjaar van het waterschap Texel waarna hij deze geanimeerde en vrucht bare vergadering sluit. u pi l O 1 «s ~2SÉ' naar goed gebruik tien procent van het totaal bedrag zal zijn (of misschien vijf procent), zonder dat zeker is ge steld welke diensten hiervoor worden verleend. In feite betekent dit dat door de gemeente een winstpercentage wordt bedongen in zaken waarin zij geen en kel risico loopt. Wij hebben hiertegen fel geprotes teerd, doch ontvingen tot dusverre ont wijkende antwoorden. Het is een algemeen belang dat de Raad zich uitspreekt of inderdaad een extra heffing ten behoeve van de Ge meentekas ten laste van de EMK in re kening mag worden gebracht, al dan niet te verhogen met Omzetbelasting. Indien wordt uitgegaan van een to taal verschuldigd bedrag van één mil joen voor het Krimplan, betekent dit dat daarentegen door de Gemeente nog eens honderdduizend gulden verhoogd met veertien duizend gulden BTW als „heffing" wordt berekend, zonder dat dit via een belastingwet is gelegali seerd. Bij uitvoering van werk in ei gen beheer wordt de kostprijs automa tisch 10°/o lager, maar dat mag niet van B. en W.! Ook hierin doen wij een beroep op de verantwoordelijkheid van de Raad 5 Zoals hiervoor reeds vermeld zal de EMK de Gemeentelijke 10 ha niet in erfpacht verkrijgen doch gaan aan kopen. Het voert te ver om hier in details op de voorgelegde erfpachtsvoorwaarden in te gaan (deze liggen voor de Raads leden wel ter inzage. Feit is slechts dat geen enkele zekerheid was opgenomen dat de EMK na verloop van de erf pachtsperiode een vergoeding kreeg Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x 127,07. Of 5000,-in han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óóku zich thuis voelt! voor haar investeringen, Een bepaling welke normaliter wel wordt opgenomen doch ondanks ons herhaald verzoek zelfs niet in overweging werd geno men. Daarenboven was het zo, dat de ver schuldigde koopprijs door „abuizen" telkens werd verhoogd, zodat de EMK wel genoodzaakt was, om aan deze prijsstijging een eind te maken, tot di- rekte aankoop over te gaan. 6. In de Raad is reeds herhaaldelijk aandrang op het College van B. en W. uitgeoefend te verklaren waarom en hoe de kostprijs van grond is vastgesteld. Deze kostprijs bestaat voor een groot gedeelte uit „winst" wegens herwaar dering, bijschrijving van rente (ook over die herwaardering, wat dus zui vere winst oplevert van de winst), er doorberekening van geleden verliezei wegens exploitatie door de RST Herhaaldelijk ook heeft de EMK aan de Gemeente verzocht opheldering te geven omtrent de samenstelling van de koopprijs (c.q. boekwaarde), te reke nen vanaf de aankoop in 1958 tegen de prijs van ƒ23.000,Daarbij dient te worden beseft dat de koopprijs nu is vastgesteld op ƒ285.000, Wij menen dat het niet juist is te stellen, dat de EMK zich met deze koop prijs heeft verenigd, zodat elke verdere toelichting achterwege kan blijven. Im mers reeds voorheen werd toegezegd dat over de samenstelling der koop prijs een nadere toelichting aan de Raad zal worden gegeven. Ook in dezen stellen wij de Raad ver antwoordelijk voor elke vaststelling der koopprijs. 7. Er is van de zijde van B. en W. nogal kritiek geuit op de winstuitke- ring welke door de EMK over het jaar 1970 werd gedaan. Inderdaad was deze uitkering niet mals, namelijk twaalf procent van het gestortte bedrag. Voor waar, een aardig rentebriefje. Ondanks de reeds vaker gegeven toelichting wordt er echter voorbijgegaan aan het feit dat het totaal bedrag der' uit gekeerde rente slechts ƒ2.800,be droeg, en tevens, dat de direktiekosten uitzonderlijk laag geweest zijn, doordat geen enkele vergoeding is uitgekeerd voor vergaderingen, reis- en verblijf kosten enz. voor de direktie en Raad van Commissarissen. De totale be heerskosten (direktiekosten) bedroegen slechts een gedeelte van de direktie kosten welke voor de noodcamping bij de koopprijs worden geteld. Wij zijn van mening dat dit nu eindelijk wel eens duidelijk en in klare taal open baar mag worden, zodat niet een on juiste beslissing getrokken kan worden. De EMK is zuinig, zeer zuinig op haar middelen, en de belangen van de Texe laars (aandeelhouders) worden deson danks niet uit het oog verloren. Tenslotte schrijft de heer Boon dat door het doen van een prin- cipeuitspraak inzake al deze kwesties de gemeenteraad en niet de EMK vol ledig verantwoordelijk wordt voor alle overeenkomsten die terzake van het Krimplan moeten worden afgesloten. Het zal ook van deze uitspraken af hangen of de EMK op de ingeslagen weg kan voortgaan. Vrijdagavond (heden) houdt de EMK de algemene vergadering van aandeel houders in hotel „De Lindeboom- Texel" te Den Burg, aanvang half ne gen. Notaris J. R. van Wijland te Texel zal op donderdag 27 mei 1971 te 3 uur n.m. in hotel „De Zwaan", te Den Burg, Texel, 1 ten verzoeke van het R.K Kerkbestuur van Den Burg, Texel: De riante woning met garage, onder en bijgelegen grond aan de Beatrixlaan 50 te Den Burg, Texel, groot ongeveer 3 aren 67 centiaren. Het woonhuis is als volgt ingedeeld: royale hall met toilet en kelderkast. Grote woonkamer met 2 vaste kasten, stu deerkamer, woonkeuken met stookgelegeniheid en toegang naar voor- en achtertuin en garage, ruime garage met wa terleiding en afvoer. Fraaie trapopgang naar boven, ruime overloop met kast, douche met vaste wastafel en toegang naar plat dak, 3 slaapkamers voorzien van veel kastruimte, 1 slaapkamer voorzien van vaste wastafel. Grote begaanbare zolder met mogelijkheid voor meerdere slaapkamers. 2. ten verzoeke van de heer A. Maas te Den Burg, Texel, huize St. Jan, kamer 112. Een woonhuis met onder en bijgelegen grond aan de Zwaan straat 1 te Den Burg, Texel, groot 66 centiaren. Omvattende: gang met trapopgang en kelderkast, ruime woonkamer, keuken met 50 liter Daalderop warmwaterboi- Ier, keukenkast, bijkeuken met toilet en gelegenheid voor het maken van een douche, erf met fietsen- en kolenhok. Boven: gang met toegang naar 3 slaapkamers, waarvan 2 met vaste wastafel, 1 slaapkamer geeft toegang tot plat dak. Vliso-trap naar grote zolder met mogelijkheid tot het maken van slaapkamers. Al de vloerbedekking, gordijnen, vitrage, gordijnroeden zoals aanwezig in het pand zijn bij de ver koop inbegrepen. 3. ten verzoeke van de erven P. J. Bremer te Texel: Een perceel land, gelegen aan de Pontweg in de Everste- koog op Texel, geschikt voor bloembollencultuur, groot 1.53.40 ba. Verpacht tot 20 maart 1973 voor 270,- heer J G. Roeper te Akenbuurt, Texel. per jaar aan de Beide woonhuizen zijn te bezichtigen op zaterdag 15 en 22 mei a.s. van 3 tot 5 uur n.m. verder na afspraak. Sleutel van het huis sub 1 verkrijgbaar ten kantore van de notaris en het huis sub 2 bij de heer A. Maas, voornoemd. De woonhuizen wor den verkocht vrij van huur en gebruik, met vrije vestiging voor permanente bewoning. Betaling van de koopsommen voor of uiterlijk op 7 juli 1971 Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoem de notaris, telefoon (02220) 2564 - 3110. ANNO 1 jaar vast 7% 2 jaar vast 7'/4% 3, 4 of 5 jaar vast 7%% voor bedragen vanaf 1000, Andere mogelijkheden van Voor nadere inlichtingen op Texel bij Mulderstraat la, Oosterend, telefoon (02223) 221 Spaaragentschap van VERMEER CO, Bankiers te Amsterdam, geaffilieerd met F. van Lanschot. i- DE KOOG, DORPSSTRAAT No. 44. 17 st. slaapkamers, complete bedrijfsinventaris, voorzien van CV en na overleg te aanvaarden. DE KOOG, PIJPERSDIJK No. K 38 met erf en tuin 5000 m2 grond tevens ha land DEN HOORN, HERENSTRAAT No. 55 met woning, 6 st. slaapkamers, grote garage met pakhuis. Voor velerlei doeleinden geschikt. Aanvaarding in overleg. met zomerwoning en een kampeerhuisje plus grond ong. 1800 m2. Te bevragen bij P. Eelman beëdigd Taxateur te De Koog, Texel.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3