(fro en firnrtsffexeh in het harL, Wagenmuseum straks zelfstandige stichting I r Zaterdag 19 juni: wandeltocht rond Texel in eigen tempo DANSEN t Exploitatie wordt voor paardensportvereniging te duur Bij ons GEEN PROBLEEM! TEXELtoerist komt vóór Pinksteren van tie pers h :S - Texelse kotter kreeg nieuwe taak in de tropen - Sportraad vergadert PARKEER- i Paviljoen „De Krim" vanaf heden dagelijks geopend. Beere Bar Beere goed 1 Iedere dag geopend. Experimenteel toneel in „Casino" Jaap Vlaming weer naar Kameroen „Met auto naar Texel wordt moeilijker" BAR Everplay „DE TOEKOMST" UJDAG 21 MEI 1971 njl do Uitgave N.V. v.h. Lange veld ft De Root) t Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 uiid.: Harry de Graaf, Keeoomlaan 43, Den rg. tel. (02220) 2741, '9 avonds (02220) 2403 t 84e JAARGANG No. 8571 Verschynt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn, pr(js ƒ4,50 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excl. 4<>/e BTW ng Het is de bedoeling dat het Wagen- museum in De Waal in de nabije toe komst een zelfstandig bestaan gaat lei den als „Stichting Wagenmuseum Texel" Tot dusver is het museum in eigendom en exploitatie bij de Vereni ging voor Vrienden van het Paard, maar dat is een luxe die de vereniging zich niet langer kan veroorloven. Het museum blijkt een tijd- maar vooral geldverslindende aktiviteit te zijn. Hoe wel geen grote verliezen worden gele den (het museum wordt drukbezocht) is het toch een zaak van bijleg. Als het museum in een stichting wordt onder gebracht, is de kans op overheidssubsi die veel groter. Nu heeft het museum de (goede) financiële positie van de paardensportvereniging achter zich waardoor het voor de overheid onmo gelijk wordt met subsidie te komen, di Een soortgelijke situatie als bij Teso, waar men ook het verliesgevende bus bedrijf van het winstgevende bootbe- drijf heeft moeten loskoppelen om kans op subsidie te hebben. De statuten voor de nieuwe stichting zijn reeds opgesteld. De heer G. A. Os kam, administrateur van de Stichting Cultureel Werk heeft zich hiermee be last. Tijdens de laatstgehouden leden vergadering van de paardensportver eniging werden deze statuten aan de leden voorgelegd. Er werd uitvoerig over gediscussieerd. Het is de bedoeling de nieuwe stichting te voorzien van een bestuur dat gedeeltelijk bestaat uit be stuursleden van de vereniging voor Vrienden van het Paard. Toegevoegd zullen worden een door B. en W. te be- ;ii(l ekt noemen lid alsmede een afgevaardigde van de stichting Texels Museum. Dit bestuur is bevoegd zelfstandig te han delen maar moet van haar doen en la ten verslag uitbrengen aan de vereni ging voor Vrienden van het Paard. Niets weggeven Vereniging en museum zullen zo in tensief mogelijk contact blijven houden. De inventaris van het wagenmuseum bestaat uit schenkingen en in bruikleen afgestane stukken. Veel wagens zijn ten koste van enorm veel tijd en geld ge restaureerd. Niet iedereen voelde er dan ook voor deze moeizaam verwor ven inboedel zonder meer aan de stich ting cadeau te doen. Stemmen gingen op om het materiaal aan de stichting in bruikleen te geven, zoals ook wel in andere musea gebeurt. Zoals bekend krijgt het Wagenmu seum een nieuwe beheerder. Wegens ziekte heeft de heer Zandstra zijn taak moeten neerleggen. Zijn werk wordt nu gedaan door het echtpaar Haarsma. Voorzitter Joh. C. Roeper heette hen hartelijk welkom in hun nieuwe werk kring en dankte ook de heren Former cn Van Egmond die tijdens de afwezig heid van de heer Zandstra voor rond leidingen en toezicht hebben gezorgd. Er werden ruim 3500 bezoekers geteld. Dankwoorden werden ook gericht aan het adres van de heer Zandstra die door Roeper werd gekenschetst als een bekwaam en vriendelijk man. Zomerprogramraa Het concours hippique is voor dit jaar vastgesteld op 17 juni. Men hoopt op beter weer en dus meer belangstel ling dan de vorige keer. Niet alleen waren de weersomstandigheden slecht, ook het „wisselen" van de vakantiegan gers juist op die dag, had een nadelige invloed. Het showelement van de ko mende feestdag is nog niet bekend. Men hoopt een optreden van de quadrille- groep te kunnen geven. Natuurlijk zul len ook de ponyclubs weer meedoen. Woensdagavond 28 juli gaat men weer nng-rijden. Het is de bedoeling, meerdere ringen per route te laten ste ken. Daardoor zou het publiek beter verspreid kunnen worden en iedereen meer van het spel kunnen zien. De ge- zelligheidsnt vindt plaats op 13 juni en zal iets korter zijn dan gebruikelijk was. In de nazemer wil de vereniging Het eerste num mer van de der de jaargang van de toeristenkrant TEXELtoerist komt zaterdag ochtend voor Pinksteren van de pers. Deze eerste krant zal 12 pagina's tellen; alle volgende num mers 16. Omdat de voorbereidingen in vergevorderd stadium zijn, zijn de mo gelijkheden om nog berichten en ad vertenties op te nemen beperkt. Zoals bekend zal TEXELtoerist 1971 voor driekwart uit een vastgedeelte bestaan dat in één keer voor het hele seizoen wordt gedrukt. Op deze vaste pagina's wordt melding gemaakt van evenemen ten en bezienswaardigheden die voor de hele zomer gelden, terwijl op de varia bele pagina's aandacht wordt besteed aan evenementen die één of twee keer plaatsvinden. Tot de variabele pagina's hoort ook de agenda. Deze is precies één pagina groot en kan daarom ook als aanplakbiljet fungeren in hotels e.d. Een bijzonderheid in de nieuwe TEXELtoerist is een enquête. Onder het motto „Stort uw hart uit" worden de toeristen uitgenodigd aan de hand van een veertigtal vragen een indruk te geven van hun ervaringen op Texel. De vragen zijn in nauwe samenwerking met deskundigen samen gesteld met de bedoeling een indruk te krijgen van wat er nog aan voorzieningen en dienst betoon op Texel mankeert. Meer dan een indruk kan het niet worden want m tegenstelling tot gang van zaken bij een „echte" enquête bepalen de toe risten zelf of zij het formulier zullen inzenden of niet. De resultaten zullen te zijner tijd onder meer ter kennis worden gebracht van de instanties waarop de eventuele op- en aanmer kingen betrekking hebben. Meer dan in de vorige jaargangen is er bij TEXELtoerist 1971 rekening ge houden dat een zeer groot deel van de vakantiegangers uit Duitsers bestaat De meeste artikelen zijn daarom van een Duitse vertaling voorzien. Vooral om die reden is TEXELtoerist aanmer kelijk groter geworden dan voorheen. De adverteerders zagen het belang van Duitse tekst blijkbaar niet want slechts weinigen maakten van de gelegenheid gebruik om hun advertentie (gratis) te laten vertalen. -V—-sr De garnalenkotter TX 43 die vorig jaar naar Afrika werd verkocht beoe fent momenteel op zeer succesvolle wij ze de visserij op het Victoriameer. Zo als bekend was de TX 43, een klein model hekkotter, eigendom van de fa. Betsema. Het schip, een eigen ontwerp, was grotendeels zelf gebouwd maar de ongunstige ontwikkeling in de garna lenvisserij veroorzaakte dat de exploi tatie weinig aantrekkelijk was. Toen de heren Betsema via een scheepmakelaar een aantrekkelijk bod kregen op hun „Geertrui" hadden ze daar wel oren naar. De nieuwe eigenaar werd het In stituut voor visserijprodukten TNO te IJmuiden. Deze wilde de kotter trans porteren naar Afrika om dienst te doen bij experimentele visserij op het Vic toriameer in het kader van een ontwik- kelingsprojekt. De gevangen vis moei: dienen als grondstof voor een vismeel- fabriek. Om voor zijn nieuwe bestem ming geschikt te zijn moest het 14 me ter lange vaartuig worden verbouwd. iDe boomkorren maakten plaats voor een inrichting voor bordenvisserij; er werd air conditioning en koelappara tuur aangebracht en het dek werd (voorzien van een zonwering. Het trans port naar Afrika geschiedde met het Vrachtschip „Garoet". Sinds februari vaart de voormalige TX 43 op het Vic toriameer onder de naam „Mdiria". De vangsten zijn zeer overvloedig, gemid- De voormalige TX 43 „Geertrui" op het Victoriameer deld anderhalve ton per uur! De be manning bestaat uit vier Afrikanen en een Nederlandse schipper. Het is de be doeling ook te experimenteren met boomkorvisserij. nog een tochtje organiseren voor de le den. Overwogen wordt een bezoek aan het (rijtuigen)museum te Leek of Bu ren. De heer Biesheuvel, als spreker voor de bijeenkomst uitgenodigd, vroeg zich af of in de toekomst niet diverse paar denrassen zullen verdwijnen. Vooral voor de Gelderse en Groninger paarden bestaat het gevaar, dat zij eruit gefokt worden. Hij gaf een kort overzicht van de verhouding tussen de landbouw- en rijpaard-fokkerij aan de hand van de jongste landbouwpaarden-tellingen. Het rijpaard blijkt duidelijk steeds meer terrein te winnen. De U.T.V. tentoon stelling in Utrecht zal dit jaar op 17 september word engehouden, in combi natie met de nationale tentoonstelling voor schapen, geiten en varkens, die voorheen in Den Bosch werd gehouden* Bestuursuitbreiding De vele aktiviteiten maakten het noodzakelijk het bestuur met twee per sonen uit te breiden. Gekozen werden mevrouw M. Goeman-Smit en de heer Jaap Lap A.J zn. De heer P. Bakker, die met mevrouw Goeman-Smit een jaar adspirant-bestuurslid is geweest, zag zich door drukke werkzaamheden ge noodzaakt van verdere deelneming af te zien. Herkozen werden mevrouw Keesom-Karsten en de heer K. du Por to. Tenslotte werd de commissie van toezicht op de financiële administratie van de heer P. C. Hin uitgebreid met de heer Joh. de Visser. Dinsdagavond 25 mei vergadert de Stichting Texelse Sportraad in hotel „De Graaf". Ter sprake zullen komen de dit seizoen te organiseren strandlo- pen op Tweede Pinksterdag te De Koog en de medio juni te houden atletiek- kampioenschappen van Texel. Evenals vorig jaar is 't de bedoeling deze kam pioenschappen vooraf te laten gaan door een statenloop waarna de loop- nummers 100, 200, 400 en 800 meter aan bod komen evenals het hoog- en ver springen. Dit jaar wordt door Seven Up een beker voor de kampioen beschik baar gesteld. In 1970 werd Mariska Coutinho sportvrouw van het jaar. Er komen twee nieuwe bestuursleden in de stichting; voorgedragen zijn J. Kiljan en Hank Witte. Eventuele nieu we candidaten moeten voor het begin van de vergadering bij het bestuur zijn voorgedragen. Atletiekliefhebbers op Texel streven naar de oprichting van een atletiekver eniging. Met name de heer I. v. d. Berg spant zich zeer hiervoor in. Voordeel bij de beoefening van deze sport is dat men geen hulpmiddelen of bijzondere terreinen nodig heeft. Bovendien is at letiek een zeer veelzijdige lichaamstrai ning en wordt daarom vaak de „moe der van alle sporten" genoemd. MODEHUIS MOERBEEK ingang Warmoesstraat i iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiira Paal 28 De Cocksdorp HHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliii IJlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDlllllllllllllllllllinilUUIIDUUUIM Vier jaar achtereen is het „Rondje om Texel" gelopen door een steeds gro ter wordende groep wandelaars en vier keer achtereen ontstonden tijdens de tocht geschillen over de organisatie. Door organisator P. Rijkers was nl. be paald dat iedere deelnemer bij elk controlepunt moest wachten tot ook de laatste wandelaar daar was aangeko men. Als een „kompakte" groep trok men daarop verder. Dit was zo bepaald om het wandelevenement ook voor de minder snelle lopers aantrekkelijk te maken. Ook de meest tragen wisten dat op hen werd gewacht en het gezel schap van de grote groep gaf hen de morele steun om door te zetten tot het eind. Voor de snelle wandelaars wat dat telkens wachten echter een verschrik king. Naarmate de tocht vorderde werd het steeds moeilijker om de toch al ge forceerde spieren na elke wachtperiode „warm" te lopen. Tijdens de laatstgehouden tocht werd een der verplichte wachttijden (bij de Slufer) zo lang dat een groepje wande laars besloot zich niets meer van de be paling aan te trekken en door te lopen naar de finish in De Cocksdorp. Met het gevolg dat zij werden gediskwali ficeerd. Dit incident heeft nu tot ge volg gehad dat een aantal wandelaars heeft besloten dit jaar het 60 km lange „rondje" op een andere wijze te orga niseren; iedere deelnemer mag zijn ei gen tempo bepalen en heeft tijdens de controles op niemand te wachten. In juni De „alternatieve" wandeltocht zal vroeg in het seizoen worden gehouden: op 19 juni. De organisatie berust bij de heren De Grave en Ploeger. Om zeven uur 's morgens wordt gestart bij de veerhaven van 't Horntje, wat makke lijk is voor deelnemers van het vaste land. Nog niet vast staat of de tocht dan via de Oostelijke zeewering zal gaan of over de Hors (een van de zwaarste tra jecten van de tocht). Langs de gehele route zijn vaste controleposten inge richt. Omdat de aanvankelijk gesloten groep door onderling verschil in tempo al snel uit elkaar zal zijn getrokken, ontstaat een geheel ander beeld dan bij de rondjes van de afgelopen vier jaar. Geen muziek Het druppelgewijs aankomen bij c/e finish betekent dat geen feestelijke massale intocht kan worden gehouden met muziek. Het blijft bij afmelden bij de finishpost. Ieder die de tocht vol brengt krijgt een medaille. Momenteel word veel propaganda gemaakt om een groot aantal deelnemers te kunnen wer ven. Het evenement is onder meer aan gekondigd in de Wandelgids voor sport- wandelaars. Zestien jaar De organisatie heeft zich laten leiden door de richtlijnen voor lange afstand lopers. Dat betekent dat deelnemers minimaal 16 jaar oud moeten zijn. Wie ouder is dan 60 moet zich eerst medisch laten keuren. Overigens wordt elke deelnemer aangeraden zich medisch te laten keuren. Men kan hiervoor het beste bij zijn eigen huisarts terecht. Voor een mobiele Rode Kruispost en een bezem wagen wordt gezorgd. Rijks waterstaat heeft aangeboden met de jeep langs de route te patrouilleren. Nadere gegevens over inschrijfgeld enz. zullen nog worden verstrekt. Wie mee wil doen kan zich alvast opgeven bij de heer H. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg. Scene uit Zomaar een interpretatie" van de studententoneelgroep Polonaise Vrijdag komt een tiental Tilburgse studenten naar Texel om in „Casino" te Den Burg een uitvoering te geven van het experimentele toneelstuk „Zomaar een interpretatie". Het is geschreven door een der studenten, de Texelaar Kor van Heerwaarden, „De Grie". Het stuk werd eerder opgevoerd in Den Bosch, Veghel en Tilburg. „Zomaar een interpretatie" stelt op kritische wijze enkele aktuele proble men aan de orde: het onmondig accep teren van gezag, revolutie, geweldmis- bruik, geestdodende reklamemethoden, de onnodige consumptie- en prestatie maatschappij. Muziek (voortgebracht door twee gitaristen) speelt een be langrijke rol in dit toneelgebeuren, evenals de projektie van dia's en film. Bij de uitvoering gaat alles zeer geïm proviseerd toe, er is zelfs geen podium nodig. De entreeprijs bedraagt ƒ1,50. Aan- van 20.00 uur. Na afloop speelt de HBS- band „Casus belli". Jaap Vlaming („Veelust" in Het Noorden) gaat opnieuw naar Kameroen om te werken op een ontwikkelingspro- jekt te Diang. Jaap gaf een desbetref fend verzoek gehoor omdat ernstige moeilijkheden waren ontstaan bij het voortzetten van het werk dat hij in de afgelopen jaren in Diang had opgezet. De aanvankelijk aangeworven opvolger is nl. verongelukt en een tweede gega digde trok zich terug. Om het zo suc cesvol gestarte projekt niet te laten mislukken gaat Jaap er nu weer voor ruim twee jaar heen, na een „vakantie" in Nederland van vijf maanden. Algemeen Dagblad De voorpagina van het Algemeen Dagblad- van 18 mei bracht een bericht waarmee de meeste Texelaars wel niet zo blij zullen zijn geweest „Met de auto naar Texel wordt moei lijker. Er zijn grote moeilijkheden met het overvaren van toeristen van het vasteland naar Texel. De Texelse veer- (zie vervolg pagina 2) Disco - dancing „De Vergulde Kip", De Koog, Zijweg 14. RUSTIG EN GEZELLIG. Vrijdag, zaterdag, zondag m.m.v. BAR-DANCING

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1