'%watw mmm wou r.jl ir rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Vieuws over proefvelden SPORTPROGRAMMA Om niet te vergeten Burgerlijke stand Tweede prijs voor „Tanja" Collecte 24 mei-5 juni helpt het Roode Kruis helpen Aktie Schoon Texel Ds. Rozemond doet intrede in Hoofdplaat Landschapszorg en schoon Texel Ruim zelf de rommel op Een schoon Texel begint op het Marsdiep Jaarvergadering S.V.T. Verkeerde film Bouwvergunningen 45 geslaagden voorturncursus Het aantal proefvelden, dat op het iioment nog in de diverse gebieden rordt aangelegd is maar heel klein. Al en aantal jaren geleden is men er nl. oe over gegaan de proefvelden meer te oncentreren op proefbedrijven. Toch hebben we tot nu toe vrijwel eder jaar 1 of meer proefvelden in ei- en gebied gehad om speciale plaatse- jkc problemen te onderzoeken. Zo adden we de laatste jaren een proef- eld, waarbij het effekt van bestrijding an kweek in bieten werd onderzocht. dit artikeltje iets over de bevindin- en van dit jaar. PCNB op aardappelen De pootgoedtelers op grond, die churftgevoelig is gebruiken al enkele aren als bestrijdingsmiddel tegen :hurft een middel, dat aangeduid rordt als PCNB. Het wordt in ver- chillende hoeveelheden gebruikt en ovendien is de wijze van toepassing erschillend. Een aantal pootgoedtelers [rooit dit middel uit, anderen verspui en hel. De vragen, die bij de toepassing van CNB opkomen zijn deze. Heeft PCNB inderdaad een gunstige uitwerking als het gaat om de be strijding van schurft en rhizoctonia? Welke hoeveelheid moet er per bun der worden gebruikt? Is er verschil in effekt tussen de dro ge en de natte toepassing? Op verzoek van een aantal pootgoed- :lers is er nu een proefveld aangelegd p het bedrijf van de fa. Witte en Zijm De Cocksdorp. Op dit proefveld liggen de volgende bjecten: 50 kg van het strooimiddel met 60% werkzame stof. 30 kg van het strooimiddel met 60% werkzame stof. 40 kg van het spuitmiddel met 75% werkzame stof. 24 kg van het spuitmiddel mei 75% werkzame stof. Onbehandeld. Bestrijding wilde haver Een ernstig probleem voor diverse tkerbouwers is de bestrijding van wil- i haver. In 1970 is in een aantal ge- allen proces verbaal opgemaakt en de aete die daarvoor werd opgelegd was iet mals. Hoewel de chemische bestrijding wel lig succes geeft is het beslist nog niet i, dat met een uitsluitend chemishe ;strijding kan worden volstaan. Het rntal planten, dat de bestrijding over- eft is meestal nog zo groot, dat na- 6' lukken beslist nodig is om terrein te innen. We hebben nu een proefveld aange- gd, waarop enkele nieuwe bestrij dingsmiddelen worden beproefd. Deze ieuwe middelen worden op diverse jdstippen toegepast om na te gaan op elk moment de beste resultaten wor- verkregen. ZDH-nieuws Zaterdag a.s. is het jaarlijkse ZDH apillentoernooi, waaraan wordt deel- enomen door in groep A: HCSC a, exel a, St. George a en ZDH a. In groep B spelen de baby-pupillen in bovengenoemde verenigingen. Het «mooi begint om 10.15 uur en is om 15.30 uur af. De winnaar van poule A ontvangt de lelbeker, beschikbaar gesteld door lelkhandel B. Wijngaarden. Deze is omenteel in het bezit van HCSC a. Zondag is er het ZDH adspiranten- Pfl «mooi, waaraan wordt deelgenomen wr Vesdo, Beemster, Texel en ZDH, der met 2 elftallen. Ook dit toernooi int om 10.15 uur terwijl het om S30 uur af is. De traditionele vlaggenparade zal dit ar niet plaatsvinden, zodat de ope- mg maar 5 minuten in beslag zal ne- en; waardoor de wedstrijden langer iren, nl. bij de pupillen 24 minuten en i de adspiranten 26 minuten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren: zilveren armband met aamplaatje Dirk Wit; deel van bor- 'urpatroon schellekoord; gouden arm- and, smal, schakel, met 2 hartvormige Juden bedeltjes waarin gegraveerd de amen Dina 201067 en Martin 111070; art lederen geldbuidel inh. 4 postze- üs van 25 ct. en 3 gld aan klein- dd; rode damesfiets; damespolshorlo- vermoedelijk merk „Amere" met 'ublé schakelarmband; 1 blauw kin- ïschoentje; jongenszwembroek blauw it gestreept en rode badhanddoek; 'nkerrode gitten armband, 3 strengen gouden slot, waarop 3 gitjes; jon- nszwembroek kleur meest oranje met sine bloemetjes; 1 plastic loopscoo- kleur rood; 1 paar voetbaltrainings- loenen; gouden halsketting lang plm. cm met blauw aquamarijn; hond, kl. odwit gevlekt met halsband, soort ■entse patrijs, langharig, roepnaam Jra. Gevonden: huissleutel nr. 2 en 2 sleu fjes aan ring; reservesleuteltje van ddkistslaapzak kleur blauw-geel ge- °kt; wit vest maat 44; 1 herenpols- 'rtoge merk ,,Onsa", bruine wijzer rat, groot model, brede donkerbruine md; geld 25,—. Dit proefveld is aangelegd op een perceel van de heer H. Roeper nabij „De Ruitersplaats" te Den Burg. Op het betreffende perceel wordt zomergerst verbouwd. De toepassing van de nieu we middelen is nl. alleen mogelijk in de gewassen zomergerst en tarwe. Oriënterende proefjes Naast de bovengenoemde proefvelden hebben we op een aantal bedrijven nog enkele kleinere proefjes, die speciaal op het gebied van de onkruidbestrijding liggen. Zo liggen er verspreid over het ei land een aantal veldjes, waarin een nieuw middel tot bestrijding van kweek na opkomst van de bieten wordt be proefd. Dit middel is nog niet in de handel, maar voor beproeving hebben we een kleine hoeveelheid ontvangen. Verder ligt er een proefje, waarin het effekt van de bestrijding van muur in grasland wordt nagegaan. Naast het al langer toegepaste middel MCPP is ook gebruik gemaakt van een nieuw mid del. V Het staat wel vast, dat we in het be strijdingsmiddel TCA een goed wapen hebben in de strijd tegen het moeilijk te vernietigen onkruid kweek. Dat geldt zowel voor de originele toepassing in de herfst tegen een hoeveelheid van 75 kg per ha als ook voor het gebruik in het voorjaar op percelen, waar bie ten op raapzaad zullen worden gezaaid. In het laatste geval geeft een hoeveel heid van 15-20 'kg TCA per ha al heel goede resultaten. Intussen blij'kt wel duidelijk, dat de veiligheidstermijn van 3 maanden, die bij de herfsttoepassing wordt aanbevo len voor percelen, waar in het volgend seizoen granen zullen worden verbouwd meer dan nodig is. Of waarscchijnlijk is het beter om te zeggen, dat we als het de bedoeling is om het perceel voor de verbouw van granen te gebruiken een langere vei ligheidstermijn moeten nemen. Uiter aard zal dit van jaar tot jaar verschil len. Valt er onmiddellijk na de bespui ting een flinke hoeveelheid regen, dan zal de veiligheidstermijn korter kunnen zijn dan in het geval op de bespuiting een droge periode volgt. Dezer dagen waren we op een be drijf, waar op 1 december op een per ceel, waar flin'k kweek aanwezig was een hoeveelheid van 75 kg TCA-kor- rels werd gestrooid. In de eerste dagen van april, dus 4 maanden na de uitge voerde bestrijding van de kweek werd op dit perceel zomergerst gezaaid. Op het gedeelte, dat behandeld is met TCA is de stand duidelijk minder dan op het onbehandelde deel. Een flink gedeelte van het zaad heeft nog wel een misvormde kiem gebracht, maar tot bladvorming komt het niet. Ook de planten, die nog boven de grond zijn gekomen ontwikkelen zich minder goed dan de zomergerst op het onbehandelde gedeelte. Het laat zich aanzien, dat op het gedeelte, dat be handeld is in ieder geval wel een flin ke oogstdepressie zal optreden. We namen als kop voor dit artikeltje „Om niet te vergeten". Dat geldt voor de akkerbouwers, die er in de toekomst toe over gaan om kweek chemisch te bestrijden. Het geldt evenzeer voor de voorlichters. Bij hun adviezen zullen ze met deze ervaring rekening moeten houden. van 12 tot en met 18 mei 1971 Geboren; Bernadette Johanna Maria, dv. Dirk van Heerwaarden en Cornelia M. Bakker; Silvio Romano, zv. Bernar- dus A. Roest en Aafje M. Mosk; Johan Jacob, zv. Jacobus C. Zijm en Trijntje van der Meer; Barteld, zv. Jan Post en Sietske Combé; Dirk, zv. Jacob T. Boon en Neeltje van der Beek; Jeannette, dv. Huibertus Kok en Jeannette A. M. van der Kooij; Linda, dv. Aris J. Eelman en Johanna J. Kamminga. Overleden: Johanna M. Barhorst, wv. Zoetelief, oud 91 jaar, wonende te Den Burg. De Dalmatische hond „Tanja" van de heer M. J. Bakker („Astrid", Den Burg) heeft op de internationale tentoonstel ling van de Kynologenclub Rotterdam een tweede prijs behaald. Tanja kwam uit in een jeugdklasse en verwierf het predikaat „zeer goed" met de zilveren medaille. De tentoonstelling werd ge houden in de Ahoy-hallen te Rotter dam. Er waren meer dan 1200 inzen dingen. Van 24 mei tot en met 5 juni gaat het NedeTlandsche Roode Kruis de straat op om geld in te zamelen om al zijn aktiviteiten ten behoeve van medemen sen in moeilijke omstandigheden te kunnen blijven bekostigen. Ook aan u wordt dan weer gevraagd een offer te brengen voor het Rode Kruiswerk, dat jaar in jaar uit in nog steeds toenemen de mate wordt verricht. Iedere Nederlander kent een aantal facetten van dat werk: de bloedtrans fusiedienst, de vakantieprojekten met o.a. het hospitaalschip Henry Dunant, de hulpverlening langs de wegen, de lectuurvoorziening voor verpleegden in inrichtingen en thuisliggende zieken. En zeer goed is bekend dat het Rode Kruis na rampen in het buitenland al tijd zo snel mogelijk hulpgoederen zendt die het eerste nodig zijn. 1 Er is echter meer, veel {neer werk, dat niet altijd zo op de voorgrond komt. Zoals dat van de Radio Medische Dienst, die per jaar honderden adviezen geeft voor schepelingen die ziek zijn of een ongeluk hebben gekregen. Zoals de hulp van de Trombosediensten en de Moedermelkcentrale en de duizend-en- één goede diensten van het Jeugd Rode Kruis en de Jongeren Hulpdiensten. Zoals het stimulerende en aktiverende werk van de talloze bezigheidsthera peuten voor patiënten in ziekenhuizen. En zoals de ontspanningsavonden die door het Prinses Irene Fonds van het Rode Kruis in bejaardentehuizen en in richtingen worden verzorgd. Dat zijn een aantal nationale taken van het Nederlandsche Roode Kruis. Maar daarnaast wordt in meer dan 450 plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis nog veel meer verricht: niet overal hetzelfde, maar juist dat waar aan in de eigen plaats of streek de meeste behoefte bestaat. Mogelijk hebt u wel gehoord van auto- en bustochten voor bejaarden, kerstpakketten, Sinter klaasattenties voor langdurig zieken, fruitakties voor behoeftigen, zwemoch- tenden voor gehandicapten, koopavon den voor mensen die zelf niet gewoon kunnen winkelen. En als de Henry Du nant 's avonds ergens afmeert is er tel kens weer een andere Rode Kruis-afde- ling die de recreatie aan boord ver zorgt. Sommige afdelingen hebben zeer bij zondere aktiviteiten ontwikkeld. Zo werden in verschillende plaatsen ten behoeve van de plasma-avonden bloed- schudmachines ontworpen en vervaar digd. Elders wordt jaarlijks een pony- safari voor gehandicapte kinderen ge houden. En in weer een andere plaats werd bemiddeld bij de opsporing van vermiste familieleden in Indonesië en bij de terugzending van de ring van Zaterdag (morgen) kunnen de gehele dag gratis wrakken wor den bezorgd op het autokerkhof bij de rioolzuiveringsinstallatie aan de Pontweg bij Den Burg Desgewenst kunnen wrakken worden afgehaald tegen een ver goeding van ƒ15,tot 25, Men neme daarvoor contact op met J. Kaan, Loodgsingel 29, tele foon 2461. De Rode Zee is de gehele dag geopend voor het gratis storten van huisvuil. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma machine- schrijven 165 slaagde mej. Joke Hoo- genbosch; voor het praktijkdiploma ma- chineschrijven 130 mej. Ria Zoetelief. Beiden werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom. Mej. Dr. C. Rozemond, die op 28 fe bruari j.l. te Oosterend afscheid nam als predikante van de Hervormde gemeen ten van Oosterend en Oudeschild zal op Hemelvaartsdag 's middags om half twee (na vooraf in dezelfde dienst te zijn bevestigd) door ds. Ph. J. Leemans uit Breskens, intrede doen als predi kante van de Hervormde gemeente van Hoofdplaat in de classis IJzendijke. Zij is daar beroepen in de vacature van ds. J. Eijgendaal die naar Zuidzande in Zeeuws Vlaanderen is vertrokken. een in de oorlog overledene. Veel van dat werk is ingebed in de plaatselijke aktiviteiten van Rode Kruis-colonnes, de vrijwillige welfare en het Jeugd Ro de Kruis, dat bijvoorbeeld ook ehbo-op- leidingen voor verkeersbrigadiertjes verzorgt. En een groot aantal afdelin gen is ingeschakeld bij de verspreiding van het tijdschrift Beter met Max voor patiënten in ziekenhuizen en inrichtin gen. Al dat werk is Rode Kruiswerk en met het meeste van dat werk is geld gemoeid. Veel geld. Vandaar deze op roep om de jaarlijkse inzamelingscam pagne van het Nederlandsche Roode Kruis van 24 mei tot en met 5 juni met een zo groot mogelijke bijdrage te steu nen. Üï&V Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Wij verzoeken onze leden dringend om opgave van vrije kamers, bunga lows, huisjes, caravans, etc., met prij zen, voor het pinksterweekend. De heer S. Keijser spreekt er zijn spijt over uit dat niet tien jaar eerder is overgegaan tot de oprichting van de werkgroep Landschapszorg Texel. Hij spreekt ook over „koppen van graniet" waartegen men botst als men voor deze zaken strijdt. Wat mij betreft: het heeft mijn volle instemming. En niet alleen dit initiatief maar ook het plan voor de grote schoonmaak van Texel op 25 mei. Laat men het bestaande verzorgen en behouden en laat men er voor zorgen dat het nieuwe daarbij wordt aange past. Ik woon al jaren in de Noordoostpol der. Het is daar allemaal goed verzorgd rechte kavels, rechte wegen alle maal heel keurig, maar mooi? Ik heb nog altijd heimwee naar het Texelse landschap en het spijt me meer dan anderen dat ook daar veel ten ongun ste is veranderd. Let eens op de sporen van ruilverkaveling en oorlog en kijk eens naar de Stenenplaats,, Groene- plaats en Binnenburg. Veel wat nu er gernis geeft is te herstellen of te voor komen. In de Weverstraat staat al ja ren een bouwval op instorten. Loop je verder dan kom je op de Stenenplaats met een pomp die jaren geleden half afbrandde maar nooit is hersteld. En daar zit een ijsbeer (pop) in een stoel. Doe niet zo naief en haal weg dat ding! Het gaat echt niet alleen om de rom mel die in sloot of greppel ligt. Kijk eens naar de boerenerven. Soms staat daar zo ongeveer de helft van de in ventaris in de openlucht. De Bomendiek was vroeger iets fraais. Nu hebben om wonenden er zich van hun rommel ont daan. Het is verheugend dat de Texe laars nu zelf zien dat het niet langer kan. Ik zou zeggen: sta pal en wijk geen duimbreed. Texel moet schoon. Een oud-Texelaar, J. van der Knaap, Emmeloord-west. Heel Texel schoon, voorwaar een lof waardig streven. Ik vraag me echter af of het op deze manier wel zin heeft. Degenen die zo gemakkelijk hun vuil ergens neergooien (of dat nu een oude fiets of een sigarettendoosje is) leren het zo nooit af. Wat heeft de strandrei- niging opgeleverd? Alle dagen weer even veel vuil. Want het wordt immers tóch opgeruimd? En daamee verdwijnt ook de romantiek van het strand. Want ook de oude mand, het stuk wrakhout of de fles met het eventuele briefje zijn verdwenen. Als ik goed geïnformeerd ben ligt veel vuil op of in de nabije omgeving van Natuurmonumenten. De ze is dus een grote belanghebbende) maar als zó lang wordt toegestaan dat er vuil gestort wordt, moeten wij dan als geméénte dat vuil opruimen? Deze vereniging heeft personeel genoeg. Laat ieder zijn eigen vuil opruimen en er niet een ander voor laten opdraaien. De meierblis is juist voorbij, dus alle brandbare materialen zijn grotendeels verdwenen. Voor het afhalen van oude landbouwmachines e.d. hoeft u géén geld toe te geven. Als u C. Spigt in Ei- erland belt worden dergelijke stukken afgehaald en men krijgt de waarde aan oud ijzer uitbetaald! Als ieder zo zijn eigen tuintje wiedt kan de gemeente voor deze keer de knip op de beurs houden. En wat ook belangrijk is om te bereiken dat ieder zijn rommel steeds zelf op de juiste plaats deponeert: voor taan alle zaterdagen de Rode Zee open voor gratis vuil storten! Natuurvriend (Naam en adres bij de redaktie bekend). Op Texel begint men de vervuiling te bestrijden wat een loffelijk streven is, maar moet men niet verder kijken dan het eiland groot is? Volgens mij moet men beginnen het goede voorbeeld te geven aan de toeristen, vóór ze aan wal stappen. Vrij geregeld werpt het perso neel van het Teso-buffet dozen met af val overboord. Als men daar wat van zegt doet men of men van de prins geen kwaad weet, maar gaat wel op dezelfde voet door. Geen vervuiling van het eiland meer maar met vervuilen van de zee gaat men door. Misschien beseft men niet hoe ver we al met de milieuvervuiling zijn. Daarom wil ik de onlangs door VN-secretaris-generaal Oe Thant ge uite woorden aanhalen. „Als men met de vervulling van ons milieu zo door gaat is het mensdom over vijf genera ties uitgestorven". Laten we daarom al len bijdragen aan een „clean" milieu zowel van het water, de lucht als het land. Nogmaals mijn complimenten voor de reinigingsaktie op het eiland Texel maar hou de zee ook zo schoon moge lijk. Naam en adres bij de redaktie bekend De sportvereniging Texel houdt dins dagavond 25 mei, aanvang half negen, de jaarvergadering in „De Kletskeet". Aller opkomst is gewenst. De leden, die nog contributieschuld hebben, worden verzocht dit vóór 15 juni te voldoen bij de penningmeester, de heer F. Rootlieb, Kogerstraat 112 of op postgirorekening 345698 t.n.v. pen ningmeester S.V. Texel, Den Burg. Tijdens de middagvoorstelling in het City theater ontstond zondag enige ver warring, toen bleek, dat een andere film was gestuurd dan was aangekon digd. De toegezonden doos vermeldde wel de juiste titel,, Jungle Jim in het verboden land" maar bevatte een ande re film. De bezoekers kregen op verto ning van het toegangsbewijs hun geld terug. Aan de volgende personen werden vorige maand bouwverguningen ver strekt De heer J. Visser te Den Burg voor het bouwen van een doucheruimte aan de Warmoesstraat; aan de heer D. Lap te Den Hoorn voor het verbouwen van een woonhuis op H 65; aan de Woningbouw vereniging Texel voor het uitbreiden van een cv-installatie aan de Willem van Beierenstraat; aan de heer G. Troost te De Cocksdorp voor het bou wen van een garage-berging aan de Kikkertstraat; aan de heer N. Blom te Oudeschild voor het veranderen van een keuken aan de De Ruyterstraat; aan de heer H. Veenbaas te Den Burg voor het uitbreiden van een bergruimte aan de Wagemakerstraat; aan de heer F. Witte te Oosterend voor het bouwen van een dakkapel aan Achtertune; aan de heer A. Kalis te Oosterend voor het verande ren van een woonhuis aan de Mulder straat; aan de fa. v.h. J. Koorn Mzn. te Den Burg voor het bouwen van een ga rage aan de Epelaan; aan de heer J. Boersen te Oosterend voor het uitbrei den van een woonhuis aan de Hoofd weg; aan de heer T. Witte te Oosterend voor het veranderen van een landbouw- schuur in een recreatieboerderij op O 179; aan de heer T. Tuitman te Den Burg voor het uitbreiden van een keu ken aan de Boogaard; aan de heer J. M. Koning post Den Burg voor het bou wen van vier douohes in „De Brem akker"; aan mevrouw B. Seemann te Iheringsfehn (Did.) voor het uitbreiden van een pand aan de Hoofdweg en aan de heer J. C. Dijker, O 133 a, Oosterend voor het bouwen van een berging al daar. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon gaal 23 mei op om 4.36 uur en gaat onder m 20.38 uur; 26 mei op om 4 32 uur en onder om 20.42 uur. Maan. 24 mei N.M.; 1 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 mei 4.57 en 17.48; 22 mei 6.17 en 18.57; 23 mei 7.23 en 19.52; 24 mei 8.21 en 20.40; 25 mei 9.13 en 21.26; 26 mei 9.59 en 22.11; 27 mei 10.39 en 22.54; 28 mei 11.16 en 23.35; Zaterdag werden in het gymnastiek lokaal aan de Beatrixlaan de diploma's uitgereikt aan de 45 geslaagden van de voorturncursus. De cursus was gestart met 50 deelnemers, maar tussentijds zijn er vijf afgevallen. De diploma's werden overhandigd door sportleraar G. Praamstra, daar de voorzitter van de gymnastiekvereniging, de heer P. Schoorl verhinderd was. De cursisten, in leeftijd variërend van 11 tot 15 jaar, moesten zich tijdens een examen be kwaam tonen in drie onderdelen, nl. sport EHBO, theorie en kennis van de oefenstof. Het behaalde cijfergemiddel- de was bijzonder gunstig. De volgende uitslagen werden geno teerd, resp. sport EHBO, theorie, kennis oefenstof Anneke Rijk 8 9 9 Carla Dekker 7 8 8 Yolanda van der Meer 9 8 6 Anita Pierik 7 7 6 Christy Neyens 10 10— 7 Henny Dekker 9 9 iV-i Tiny Boonman 9 9 6Vz Pim van Beek 7 9 6 Corrine Gombert 5 6% 6V^ Agnes Bosma 7 9— 8 Jan P. Reij 8 7— 5V£ Jan Rijk 9 9 8 Tineke Huisman 10 9 9% Elly Witte 9 8 9 Corrie van der Meer 8 6 6 Annita Swaerts 10 8 7 Mar ja van Etten 10 9 8^> Joke Grisnigt 9 8 7 Ria de Ridder 10 8 6Vfe Mariska Coutinho 10 10 10 Tineke Brans 10 6 7 Karin Polman iVz 7 7 Jolanda Vlaming 10 8 8 Heieen Jorna 10 7 7 Kees Duin 8 10 8 Anneke van der Werve 10 7 6 Anneke Kooger 9 8 9 Els Bas 8 10 10 Theo Witte 8 8 6 Yvonne Kempenaar 9 8 9 Ellen Trap 10 7 7 Jeanette Schoorl 10 8 8 Mona Coutinho 10 9 10 Vera van Heerwaarde 7 8 6 Piëta Drijver 10 9 10 Tine Nooy 10 9 9 Joke Goënga 9 9 Janneke Harting 10 9 9 Annie van der Star 9 9 9% Nelly Burger 10 10 7 Jolanda Smit 9 8 7 Ronald Bakker 7 9— 8 Joost P. Coutinho 9 7 6 Lia van Heerwaarde 9 9 7 Lida Huizinga 8 8 10

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 4