Groen rwartsjexelsin het harL, Bejaardenflats „Starkenburgh" officieel in gebruik gesteld Bouwplannen voor andere dorpen liggen klaar Texelse koren deden het best op concours in Schagen Baldadigheid veroorzaakte chaos in jeugd sociëteit Jac. P. Thijsseschool kwam niet verder dan tweede ronde PWJN: geen gevaar voor herhaling Moeilijk om niet boven maximumprijs te komen Texelse jachten krijgen ligplaats in NlOZ-haven Brievenbus als nestkastje Ongekende drukte op de Rode Zee Gratis zwemmen op Luilakochtend Amnesty-film in ,,'t Asiel" Taptoe Texel '71 op 24 juni Tweede lammerenmarkt Panne in onze drukkerij Het blekende drinkwater Noordhollandse schoolvoetbalkampioensehappen DINSDAG 25 MEI 1971 TEXELSE 84e JAARGANG No. 8572 COURANT UHfBT* N.V. tJi. LangtTeM k De Root) Poatbm 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Reel.: Harry 4e Graaf, Keeaomlaan 43, Den Bnrf, teL (02220) 2741, avond* (02220) 2403 Verschijnt Bank: Nederl. Middenstandehaiik; Coop. Raif- f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 452. A bona, prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 54 ct incasso; los 20 ct Advert 20 ct per mm. excl. 4»/» BTW Hedenmiddag is he complex van 36 bejaardenwoningen aan de Thijsselaan te Den Burg officieel in gebruik ge steld. De openingsplechtigheid bestond uit het onthullen van de naam die aan het imposante complex is gegeven „Starkenburgh" (naar: de sterken van Den Burg). Die naam was bedacht door mevrouw Bakker-Hin („Spyk"), een der zeer velen die gehoor hadden gegeven aan de oproep in de krant om een pas sende naam voor de woningen in te zenden. Er waren totaal 150 namen voorgesteld. Mevrouw Bakker kreeg de beloofde premie vanmiddag ter hand gesteld. Het vlaggendoek dat de naam op de gevel verborgen hield werd weg getrokken door de oudste bewoonster van het complex, mevrouw Schagen- Vlas (83) die werd geassisteerd door de heer H. Schol van de Provinciale Direk- tie van Volkshuisvesting. De plechtig heid werd onder meer gade geslagen door de bewoners van de woningen die daarna meegingen naar hotel „De Lindeboom-Texel" waar meerdere sprekers stilstonden bij deze verheu gende uitbreiding van de bejaarden huisvesting op Texel. Zoals bekend is het initiatief tot de bouw van deze bejaardenwoningen uit gegaan van de Stichting Bejaardenzorg Texel. De voorzitter van deze stichting, de heer G. Bakker, ging nog even in op de ontstaansgeschiedenis van de stich ting, die acht jaar geleden voortkwam uit een fusie van alle bejaarden- en fa miliehuisjes (in diverse dorpen) voor zover daar geen besturende familiele den meer aan verbonden waren. De heer Bakker memoreerde dat het des tijds burgemeester De Koning was die het initiatief nam tot het samengaan van al deze kleine stichtingen. Na eni ge jaren werd besloten de oudste niet meer in deze tijd passende woningen af te stoten en zich te gaan bezig houden met nieuwbouw voor de bejaarden, pas send in het kader van het streven om de bejaarden zolang mogelijk zelfstan dig te laten zijn. Het eerste resultaat van dit streven pronkt nu aan de Thijs selaan. Het is een bijzonder harmonieus geheel geworden, een levendig accent temidden van de omringende bebou wing en ook dat is in overeenstemming met de moderne aanpak van het be- jaardenwoningprobleem. Dank werd gebracht aan het gemeentebestuur, de heer Schol van de provinciale direktie, Gedurende havenwerken De aanleg van de nieuwe werkhaven te Oudeschild is er de oorzaak van dat de situatie in de oude haven enige tijd nog benarder zal zijn dan reeds het ge val was. De situatie dreigde vooral zor gelijk te worden voor de Texelse jachtbezitters. Dank zij medewerking van Rijkswaterstaat en NIOZ is echter een oplossing gevonden. De jachten zullen tijdelijke ligplaats vinden in de haven van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in Het Horn- tje. Aan een geïmproviseerde steiger zullen hier acht tot tien vaartuigen te recht kunnen, zolang de havenwerken voortduren. Meer ligplaats kan het NIOZ niet aanbieden zonder zelf in moeilijkheden te raken. Er is een vrij druk eigen schepenverkeer en ook proefopstellingen maken grote drukte ongewenst. De eerste jachten zijn in middels in de NlOZ-haven afgemeerd Men verzocht ons er met nadruk op te wijze, dat alleen de Texelse jachten (via de Watersportvereniging aangewezen) van de NlÓZ-haven gebruik mogen maken. Jachten van toeristen blijven op Oudeschild aangewezen. NA PINKSTEREN GEEN KRANT In verband met het feit, dat maandag 31 mei (tweede pinkster dag) als werkdag vervalt, zal de Texelse Courant van dinsdag 1 juni niet verschijnen. Abonnees en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Direktie Texelse Courant het architectenbureau Ir. W. Ph. van Harreveld en S. van Waardenberg uit Haarlem, specialisten op het gebied van bejaardenhuisvesting. Verder werd er kentelijkheid betuigd jegens aannemer Drijver en de onderaannemers, ge meentewerken (voor de tuinaanleg), de Tem en niet in de laatste plaats aan de eerste bewoners voor het bouwlawaai, storingen en ander ongerief dat zij ge durende de afbouw hebben moeten ver dragen. In fasen Zoals bekend werd de bouw in fasen uitgevoerd. De eerste woningen werden 1 jaar geleden al betrokken, nadat de bouw na de bouwvakvakantie van 1969 van start was gegaan. Van grote bete kenis wordt de samenwërking geacht met de Gezinsverzorging eri Bejaarden hulp. De dienstwoning van het complex is betrokken door zuster Heijmink (ge diplomeerd bejaardenverpleegster in dienst van de gezins- en bejaarden hulp). De heer Bakker zei de contacten met andere bejaarden verzorgende instellin gen (rusthuizen e.d.) op grote prijs te stellen. De gewenste voorzieningen op het gebied van bejaardenverpleging en -huisvesting zijn er helaas nog niet al lemaal. Er moeten nog veel meer be jaardenwoningen komen en gehoopt wordt dat ook het dringend noodzake lijke verpleeghuis er spoedig zal zijn. De heer Bakker dronê er bij de bewoners van het nu ingebruik geno men complex op aan dat zij van hun hart geen moardkuil zullen maken. Als er wensen en verlangens zijn, dan moe ten die spoedig worden kenbaar ge maakt. Dat kan het beste gebeuren via een uit drie personen bestaande con tactcommissie. Andere dorpen Plannen voor de bouw van soortgelij ke bejaardenwoningen in andere dor pen zijn in vergevorderd stadium van voorbereiding. Nadat op hooravonden de behoefte was vastgesteld, zijn plan nen ontworpen voor totaal 70 wonin gen: 16 in Oosterend, 14 in Oudeschild, 16 in Den Hoorn, 12 in De Koog en 12 in De Cocksdorp. De oppervlakte per woning is gelijk aan die van de nu ge bouwde woningen in Den Burg, wat het maximaal haalbare is binnen het kader van de nu geldende Rijksregeling voor subsidiëring. De Rijksregeling schept op Texel overigens wel de no dige problemen want het is uiterst moeilijk om de stichtingskosten van de woningen onder het vastgestelde maxi mum te houden. Met de uitvoering van de plannen in de andere dorpen wordt zo groot mo gelijke spoed betracht. Volgende week zullen de prijzen van de aannemers be kend zijn en kan hopelijk snel in een der andere dorpen met bouwen worden begonnen. „Velen vragen er om. Er wordt op gewacht", aldus de heer Bakker, die de hoop uitsprak dat het laatste projekt in de buitendorpen eind 1972 in gebruik zal zijn genomen. DE KOOG Omstreeks de Paasdagen begon een echtpaar mezen met het bouwen van een nest in de brievenbus van de fa milie Koopman Brink 32) te De KoogDe houten, los tegen de muur bevestigde brievenbus was daartoe zeer geschikt en dank zij beschermende maatregelen van de familie Koopman kwamen er tenslotte 12 eieren die vorige week allen zijn uitgekomen. De brievenbus werd aan zijn oor spronkelijke bestemming onttrok ken. Er kwam een tweede brie venbus en de postbode werd ver zocht alleen daarin zijn post te deponeren. Mevrouw Koopman dacht het aanvankelijk met kool mezen te doen te hebben, maar volgens vogelwachter Boot uit De Waal moeten het pimpelme zen zijn gezien het zeer grote aantal jongen. Aktie Schoon Texel Van de zaterdag geboden gelegenheid om huis- en ander vuil gratis naar de vuilnisbelt te brengen is op een zeer grote schaal gebruik gemaakt. De druk te was de hele dag enorm. Een bijna onafgebroken stroom auto's en trekkers meldde zich op de Rode Zee om zich te ontdoen van sterk uiteenlopende hoe veelheden vuilnis. Tot ergenis van om wonenden ging een deel ervan direkt in vlammen op. Sommigen bleken in de veronderstelling te verkeren dat ook autowrakken op de Rode Zee bezorgd konden worden. Zij moesten worden verwezen naar het autokerkhof aan de Pontwcg. Enkele malen dreigde een chaotische toestand te ontstaan (mede omdat niet iedereen zich wat aantrok van de aanwijzingen van het toeziend gemeentepersoneel) maar over het al gemeen kan worden gezegd dat de gra tis stortgelegenhcid een succes is ge weest. Vandaag heeft het hoogtepunt van de aktie Schoon Texel plaatsgevonden. De schoonmaakploegen in de verschillende districten hebben grote hoeveelheden vuil bijeengebracht en eveneens op de belt bezorgd. Hedenavond is de belt van 6-9 uur geopend voor gratis vuil storten. Ook gedurende de rest van de week bestaat nog dagelijks gelegen heid: van half acht tot half één; van half twee tot kwart over vijf en van zes tot negen uur 's avonds. De vuil- brengers worden met klem verzocht zich aan deze tijden te houden Ook het toeziend personeel moet de gelegenheid hebben middagpauze e.d. te genieten. Autowrakken Donderdagmiddag en -avond en za terdagmiddag bestaat nog gelegen heid om autowrakken gratis te bezor gen op het autokerkhof aan de Pont- weg. Tegen een vergoeding worden ze desgewenst van huis gehaald door de heer J. Kaan te Oudeschild (telefoon 2461). Nu er overvloedige gelegenheid is geweest zich van storende rommel te ontdoen, is de gemeente voornemens veel strenger tegen vervuilers op te treden dan tot dusver. Het gaat er nu om Texel schoon te hóuden. Zonder de medewerking van ieder zal dat een vrome wens blijven. Zondag werd in Schagen het jaarlijk se concours voor zangkoren in Noord holland gehouden. Van Texel namen hieraan deel het gemengde koor „De Eilandzangers", het Dameskoor Den Burg en het koor „Advendo" uit De Koog. Ondanks het uitvallen van meer dere belangrijke krachten in de Texelse koren werd het een geslaagde dag. Er werd een verplicht en een vrij werk gezongen. De jury bestond uit de vroeger op Texel werkzame KI. Venne- ker en C. Jonker uit Schoorl. Totaal namen zestien koren deel, waarvan vier in de afdeling jeugdkoren. De ove rige waren onderverdeeld in de cate gorieën: Afdeling I, Uitmuntendheid en Superieur. Eilandzangers De „Eilandzangers" onder leiding van dirigent P. Heertjes zongen (in de Afdeling I) als verplicht nummer Zondagavond is gebleken dat de on langs gestarte jeugdsoos ,,'tasiel" een minder veilig toevluchtsoord is, dan de initiatiefnemers beoogden. Vernielzucht van enkele balorige jongelui veroor zaakte een chaos die de vraag heeft doen rijzen of de sociëteit wel op de huidige basis kan worden voortgezet. De bedoeling van het bestuur van de Stichting Open Jeugdwerk was ,,'tasiel" aan de Burgwal tot een gelegenheid te maken waar jongeren zich in hun ei gen sfeer en in een zeer grote vrijheid konden amuseren. Er moest meer kun nen dan in de gevestigde horecabedrij ven waar iets dat op onrust lijkt door gaans snel de kop wordt ingedrukt, desnoods door de sterke arm van de ondernemer of zijn medewerkers. Al eerder werd ,,'tasiel" bezocht dool heden die van deze vrijheid misbruik maakten door luidruchtig en irriterend gedrag. Zondag echter liep de zaak vol komen uit de hand. Wim Trap, die avond belast met de leiding, kreeg het al gauw te kwaad met een tweetal jon gens die er plezier in hadden om in het gebouw rotjes af te steken. Met een zoet lijntje werd getracht hieraan een eind te maken, maar het baatte weinig. Er werd nog meer vuurwerk afgesto ken, volgens Wim Trap zelfs in bier flesjes, wat uiteraard levensgevaarlijk was. Het kwam tot een handgemeen. Barkrukken en stoelen werden ver nield. Lampen werden van het plafond gerukt Tientallen glazen en flesjes gin gen aan scherven. De politie werd ge waarschuwd en onderhield zich met de onruststokers. Nadat de jongelui bereid waren gebleken de schade (voor ca ƒ200,te vergoeden achtte de politie de orde hersteld en vertrok weer. Kort daarop bleek echter dat brand was ont staan. Een der rotjes was in een ka pokmatras terechtgekomen wat vuur met veel rookontwikkeling tot gevolg had. Blussen mislukte omdat 't brand- blusapparaat verkeerd werd bediend. De brandende matras werd tenslotte de straat opgesleept, een spoor van bran dende kapok achterlatend. De leiding van ,,'tasiel" vreest dat door dit incident de jeugdsoos een zo danige reputatie heeft gekregen dat de categorie jongeren waarvoor het cen trum was opgezet, voortaan wegblijft om plaats te maken voor kwaadwillige elementen. Men beraadt zich nu over maatregelen. Bij wijze van „stunt" kan zaterdag ochtend (Luilak) door de jeugd gratis worden gezwonnen in het zwembad Molenkoog en wel van 04.00 - 08.00 uur. Badmeester Van Amstel zal trachten de jeugd prettig bezig te houden met wedstrijdjes e.d. De Recreatiestichting zorgt voor versnaperingen, maar ver zocht ons te vermelden dat het niet de bedoeling is dat de luilakvier- ders die van deze gratis service gebruik maken, hun luilakattributcn meene- Psalm 113 van componist D. Nanninga en hadden voor de vrije keuze 't lied „Es geht ein Wehen" van Joh. Brahms ingestudeerd. Zij behaalden totaal 221punt, goed voor een tweede prijs. Het koor haalde in de afgelopen jaren steeds eerste prijzen en in 1968 won het een wisselbeker. Door het nog maar kort geleden wisselen van dirigent (vroeger stond het koor onder leiding van de heer J. Hooy) en verloop onder de leden was het resultaat dit jaar ma gerder dan men gewend was. De waar dering van de jury was echter zeer goed, vooral voor ritme, uitspraak en opvatting van tekst en muziek werden hoge cijfers gegeven Opvallend was het dat de waardering per jurylid voor de verschillende onderdelen nogal uiteen liep. Prijzende opmerkingen kreeg de dirigent voor de leiding van het on geveer 25 leden tellende koor. Dameskoor Den Burg Zeer goed was de uitslag voor het Dameskoor Den Burg, dat gedirigeerd werd door de heer J. Visser. Maar liefst zeven van de dertig leden waren absent, maar men haalde toch een pun tentotaal van 233, waarvan 117% voor het verplichte en 115% voor het vrije onderdeel in de categorie superieur. Een 1ste prijs werd toegekend. De cij ferlijsten toonden voornamelijk achten en negens, waarbij werd opgemerkt, dat vooral de uitspraak zeer verzorgd was met een goed klank'gehalte en slui tende samenzang als de sterkste kan ten. De dirigent werd geprezen om zijn deskundige leiding. Gezongen werden „Kyrie" van Henk Stam voor het ver plichte onderdeel en voor het vrije werk „Ich ruf' zu dir" van Heinrich Schütz. Advendo Een uitstekende prestatie leverde ook „Advendo" uit De Koog. Het koor was met zijn 18 leden de kleinst deelnemen de groep van het concours. Onder ent housiaste leiding van dirigent J. Hooy zong men „Jubilate Deo" van W. A. Mozart (verplicht nummer) en het lied „Der Greis" van Joseph Haydn. Het koor was ingedeeld in de afdeling Uitmuntendheid en behaalde 238% punten, ruim veertien punten meer dan het minimum om voor een 1ste prijs in aanmerking te komen. Vooral het vrije lied was zeer goed geslaagd. Ook hier was de waardering voor uitspraak en klankgehalte zeer hoog. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van Amnesty International wordt vrijdagavond a.s. in ,,'tasiel" aan de Burgwal de film „Interview met ex- gevangenen" vertoond, om acht, negen en tien uur. De toegang is vrij. In het kader van hetzelfde jubileum wordt zondag gedurende de gehele dag in ,,'tasiel" een informatiemarkt ge houden. Men wordt er uitvoerig voor gelicht over het doel en werkwijze van Amnesty International, die zich de af gelopen 10 jaar heeft bezig gehouden met het voeren van akties om politieke gevangenen in allerlei landen en onder uiteenlopende politieke systemen vrij te krijgen, veelal met succes. Donderdagavond 24 juni zal de Tap toe Texel '71 worden gehouden op de Groeneplaats te Den Burg. Meegewerkt wordt door het Kon. Texels Fanfare korps met drumband, DEK met drum band, de drumband Voorwaarts Mars uit De Koog, de drumband Margaretha Sinclair. Totaal 270 medewerkenden. De taptoe staat weer onder leiding van de heer D. Haker uit Den Burg. In tegenstelling tot vorige jaren zul len de deelnemende korpsen en bands vanaf verschillende punten in Den Burg naar de Groeneplaats opmarcheren waar ze tegelijkertijd moeten aanko men. De hele taptoe zal ongeveer een uur duren. Het is de bedoeling dit jaar ook te beginnen met het organiseren van Taptoe's in andere dorpen. Als eer ste staat Oosterend op het programma. Volgend jaar komt Den Hoorn aan bod in verband met het feit dat de meisjes- drumband van DEK dan 10 jaar be staat. Op de markt werden gisten 875 lam meren aangevoerd en enkele schapen. Er was een vlotte handel en de kwali teit was gemiddeld beter dan de vorige week. De prijzen voor de lammeren va rieerden van ƒ102,50 tot ƒ125,Ge middeld werd ƒ116,genoteerd. De schapen brachten ƒ120,tot ƒ140, op. Texelse Courant gedrukt in Harlingen De Texelse Courant die nu voor u ligt is deze keer niet gedrukt in onze drukkerij te Den Burg, maar in Harlingen. Dat was bit tere noodzaak omdat onze pers gisterochtend defekt raakte en ondanks alle inspanning niet op tijd kon worden gerepareerd. Redding bood tenslotte Drukkerij Houbijn in Harlingen die bereid was de Texelse Courant op de ro tatiepers te drukken. In een Volkswagenbusje zijn de drukvor men hedenochtend naar Harlingen vervoerd waar de 4500 exemplaren van onze krant snel werden geproduceerd. In verband met het andere drukfor- maat is de krant wat breder dan gewoonlijk en ook in andere op zichten zal de uitvoering iets af wijken van wat u gewend bent. Het belangrijkste is echter dat de Texelse Courant op tijd bij de abonnees in dc bus ligt. Dat is mede te danken aan Drukkerij Houbijn die wij dan ook zeer er kentelijk zijn. Direktie Texelse Courant Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland kan nog niet met zeker heid zeggen wat de oorzaak ervan is geweest dat vorige week woensdagmid dag een hoeveelheid chloorbleekloog in 't waterleidingnet terecht kwam. Wel iswaar staat vast dat de geconcentreer de chloorbleekloog afkomstig is uit de nieuwe pijpleiding naar Oudeschild (deze werd met het middel ontsmet) maar hoe dit blijkbaar tegen de stroom in in het gewone distributie net kan zijn gevloeid is een vraag stuk waarover de PWN-technici nog gebogen zitten. Vrijwel vast staat dat door bedienend personeel geen fouten zijn gemaakt en dat er ook geen mecha nisch defekt kan zijn geweest. Na een eerste onderzoek, gistermiddag in het pompstation te Den Burg, heeft men wel enkele theoriën ontwikkeld. Het onderzoek is dus nog gaande maar van PWN-zijde kon men ons wel verzeke ren dat herhaling van het gebeurde uitgesloten is. Voorlopig hoeven geen leidingen gechloreerd te worden maar als dit ooit weer eens noodzakelijk zou zijn, zou een methode worden toege past waarbij contact tussen chloor bleekloog en het water in het distribu tienet is uitgesloten. Het onbruikbaar, en gedurende korte tijd zelfs gevaarlijk worden van het drinkwater heeft overigens niet tot veel ernstige klachten geleid. In één geval werd kennis gegeven van bleek- schade aan textiel. Een ander geval be trof 't oneetbaar worden van de maal tijd. Voor zover bekend heeft niemand letsel opgelopen door het drinken van het water. De zeer hoge concentratie van het ontsmettingsmiddel is overi gens alleen in Den Burg en direkte omgeving geconstateerd. Verder in het net was de verdunning al zodanig dat alleen de smaak walgelijk werd. Dank zij het snel doorspoelen van het gehele waterleidingnet was het ongerief bin nen drie uren verholpen. Het elftal van de Jac. P. Thijsse- school uit Den Burg, dat winnaar werd van het Texelse schoolvoetbaltoernooi, heeft zaterdag een moedige poging ge daan om kampioen van Noordholland te worden. Onder supervisie van de KNVB traden te Heiloo de plaatselijke kampioenselftallen uit Noordholland tegen elkaar in het strijdperk. De Thijs- seschool deed het bijzonder goed. De jongens van meester Bakker spreidden een „uitgekookte" voetbalstrategie ten toon en kwamen door de eerste ronde met een 10 overwinning op het ster ke kampioensteam van de Willibrordus- school uit Schagen, een van de meest serieuze gegadigden voor de Noordhol landse kampioenstitel. De eerste vijf minuten bleken beslis send voor het verdere verloop van de ze voor de Thijsseschool zware begin fase. Een snelle uitval door het midden van een sterk verdedigend spelend team van Texel rondde Marco van der Vis af met een prachtige solo en een strak en beheerst schot in de rechter bovenhoek; de 10 voorsprong werd pure winst. Na deze voorsprong werd door aan voerder Wieb Bosma de grendel op de achterhoede getrokken, waarbij Jaap Verdoorn steeds met fors ingrijpen goed ruimte gaf en de gevaarlijke rechtsbui ten van Schagen geen kans gaf om te scoren. De tweede helft gaf een gelijk- opgaande strijd te zien, een steeds fel ler aanvallend Schagen dat steeds tot turuggaan werd gedwongen door lan ge uitvallen vanaf het middenveld. Bij de tegenpartij gaf dat onverwachte en gevaarlijke situaties. Het vermoeide Thijsse-team had al in de eerste wed strijd veel kruid moeten verschieten maar slaagde er nu toch in met twee volle punten winst uit deze aantrekke lijke wedstrijd te komen. Helaas Loting wees in de tweede ronde als tegenstander de Mgr. Beckersschool uit Breezand aan, kampioen van Anna Paulowna. Hoewel de Breezanders lager stonden genoteerd dan de door de Thijsseschool uitgeschakelde kampioen uit Schagen gaf hier de eindstand aan dat het „onmogelijke" mogelijk was Twee prachtige kansen werden door de Thijsseschool al direkt onbenut gelaten. Het team bewoog zich steeds mater over het veld. De vermoeidheid sprak een duidelijk woordje mee. Marien van der Slikke verrichtte keeperwerk van klasse maar kon niet verhinderen dat een steeds moediger spelend Breezand in de laatste zeven minuten wist te scoren vanuit een goed opgezette aan val over rechts. Het verslagen Thijsse- team moest in de laatste minuut nog een doelpunt toestaan waardoor de Texelaars voor de derde ronde in de halve finale werden uitgeschakeld. Winnaar van dit goed georganiseerde toernooi werd de Albert Schweitzer- school uit Zaandam. De tweede plaats was voor de Van Speijkschool uit Eg- mond aan Zee en de derde plaats voor de Mgr. Beckerschool uit Breezand.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1