Groen <2wartsjexeh in het harL, Willen we Texel ook schoon hóuden? „We moeten kinderen opnieuw leren spelen" SBOT-studio officieel in gebruik genomen Bungalow op de duinen strijdig met toekomstig plan Eerste „nieuwe" vuil gesignaleerd ES 'BÜ Texelse kotters op jacht naar „zoute" haring Maximaal 800 pk DETV-bestuur wil pk-stop in belang van tongstand Bekende voetbalelftallen komen naar Texel Bejaarden van Den Burg naar Wassenaar CREATIEVE HANDVAARDIGHEID VAN PETER RITECO EN ZIJN LEERLINGEN Nog tot vrijdag in het raadhuis Plechtigheid direct uitgezonden gfp"a Geen voorrang Allen, die op 25 mei en in de daaraan voorafgaande periode op de een of andere wijze hebben deelgenomen aan de aktie Schoon Texel willen wij langs deze weg zeer hartelijk dankzeggen. Zweefvliegtuig beschadigd hij ongelukkige landing H. Wuis: Barbertje moet wachten.... )INSDAG 8 JUNI 1971 Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 [cd.: Harry de Graaf, Rcesornlaan 43, Den lorg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 84e JAARGANG No. 8576 TEXELSE1581 COURANT Verschijnt diaedag» en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbont; Coop. Rail* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 452. A bona, prijs ƒ4,50 p. kvr. -|- 50 ct incasso; los 20 ct Advert 20 ct per mm. excl. 4®/# BTW de Houden we het schoonDat is een vraag, waarop op dit ogenblik nog geen antwoord kan worden gegeven. Dat Texel veel schoner is, na de groot scheepse aktie op dinsdag 25 mei lijdt geen twijfel. Totaal v/erden 150 auto wrakken opgeruimd en geschat wordt, dat plm. 250 kubieke meter huisvuil op de dag van de bliksemaktie op de belt werd afgeleverd. Vrijdag werd door gemeente en de diverse blokhoofden nog eens een na beschouwing van de aktie gehouden. De organisatoren van alle districten geven een verslag van het verloop van de remigingsbezigheden in hun gebied en konden allen bevestigen, dat overal door de bevolking spontaan en enthou siast werd meegeholpen. Een bijzonder >34! 2351 !27 Voor het eerst in de geschiedenis Net als hun grote broers uit Vlaar- dmgen, Katwijk en Scheveningen zijn Texelse kotters deze week op jacht ge gaan naar zg. zoute haring. Voor zover bekend is dit nooit eerder gebeurd. Aan de haringvangst wordt door drie span nen deelgenomen: de TX 33 met de TX 67; de TX 38 met de TX 25 en de TX 9 met de TX 29.De haring waarom het gaat is te vet om op de normale wijze in het ijsruim opgeslagen te kun nen worden. Ze gaan daarom in het zout in kantjes. Een grote voorraad van deze plastic vaatjes zijn eind vorige week door de deelnemende kotters aan boord geno men. De haring houdt zich op ter hoog te van Schotland. De kotters moeten ongeveer 40 uur „stomen" om dit zee gebied (56 gr. Noorderbreedte) te berei ken. Niettemin zijn zij toch voorne»- mens binnen een week weer terug te zijn zodat zij zich slechts korte tijd met de vangst van zoute haring kunnen be zig houden. Het bovenstaande verklaart tevens waarom de Texelaars zich nooit erder met deze visserij tak hebben be- :ig gehouden. De meeste schepen wa- •en tot voor kort te klein en hadden een te geringe actieradius. Het in het zout zetten van de vette haring is een vak apart. De Texelaars zijn hierin niet irvaren en daarom vaart met elk span ten Katwijker visser mee die de kneep jes van het vak beheerst. Met andere vissersverenigingen is het •estuur van de Texelse vissersverenl- ;ing DETV het ermee eens dat er een ik-stop moet komen voor kotters die er tongvangst gaan. Overduidelijk is lebleken dat het steeds maar verder •pvoeren van het aantal pk's van de cheepsmotoren een bedreiging inhoudt oor de tongstand. Er is momenteel al sprake van over- •evissing, wat blijkt uit het feit dat de angstresultaten achterblijven bij wat ïen na inzet van meer motorvermogen iad mogen verwachten. Men wil nu al kotters adviseren niet verder te gaan an 'n vermogen van 800 pk. De mees- vaartuigen zijn nog niet zo sterk, laar er zijn er reeds die dit maximum overschreden hebben. Het DETV-be- :uur verwacht dat de Texelse vissers et hiermee eens zullen zijn. Het is een iaatregel waarmee de vissers tegen ichzelf beschermd worden. De pk-stop eldt niet voor andere vormen van vis- len DRIJ woord van dank voor de „blokhoofden" is zeker op zijn plaats, daar zij zich ex tra hebben ingespannen voor het wel slagen van de schoonmaakbeurt. Men was het er op de vergadering over eens dat de aktie zonder meer een succes is geweest. Nieuw vuil Toch werden ook minder positieve geluiden gehoord. Een der blokhoofden moest tot zijn spijt ontdekken, dat in zijn district (langs de bermkanten van de Bernhardlaan) alweer nieuw vuil is neergegooid. Ook elders werden nog vergeten of weer nieuw onstane vuil- concentratie's gesignaleerd. Bijvoor beeld in de begroeiing langs de Brink in De Koog werden hoeveelheden afval afkomstig uit tuinen gevonden en ook in het gebied van Staatsbosbeheer aan de Ruyslaan lagen weer (of nog) stuk ken hout en ander groot vuil. Dit was wel een beetje teleurstellend, maai' ge hoopt wordt, dat tenslotte ook de meest hardnekkige vervuilers tot andere ge dachten zijn te brengen. Om 't schoon houden te bevorderen, wordt bij ge meentewerken gesproken over de mo gelijkheid het aantal papierbakken in de dorpen en vooral op de drukstbe- zochte punten te vergroten. Een pro bleem hierbij is echter het regelmatig ophalen van het vuil. De bakken zullen meerdere malen per week geledigd moeten worden, wat met de huidige (krappe) personeelsbezetting niet zo eenvoudig te verwezelijken is. Vuilstorten Veel eenvoudiger zou het zijn, als ie dereen zelf zijn vuil en afval op de juiste plaats bracht. Gelegenheid om vuil te storten op de belt is er iedere dinsdag- en zaterdagmiddag van half twee tot kwart over vijf. Men kan dan tot maximaal een kwart kubieke meter vuil voor niets storten, d.w.z. dat men ongeveer 6 gevulde plastic vuilniszak ken kwijt kan, zonder hiervoor te be talen. Voor grotere hoeveelheden moet wel betaald worden. Voor één kubieke meter vuil of een gedeelte daarvan (groter dan een kwart) wordt ƒ3,ge rekend. Natuurlijk kan men ook meer dere malen met kleinere hoeveelheden heengaan. Het staat nu definitief vast, dat op 24 juli op Texel een sensationeel sport^ evenement zal plaatsvinden. In het ka der van het 60-jarig bestaan van S.V. Texel zullen op die datum twee beken de Nederlandse elftallen op het Texel- veld een wedstrijd spelen. Het Neder lands Militair Elftal treedt in 't strijd perk tegen de volledige eredevisieploeg van F.C. Groningen (vroeger GVAV). In het militair elftal speelt o.a. de voetballer Arie de Haan, die het 2de doelpunt maakte voor Ajax in de Euro- pacupwedstrijd vorige week woensdag. Er wordt een zeer grote belangstelling verwacht. De wedstrijd begint om 18.30 uur en zal geleid worden door een be kend scheidsrechter. Dinsdag 29 juni gaan de bejaarden van Den Burg op reis Het reisdoel is deze keer het dierenpark Wassenaar, waar ook de broodmaaltijd zal worden gebruikt. Er wordt gereisd met vier bussen. Bejaarden die mee willen wor den verzocht zich op te geven bij me vrouw J. WassenaarWilmink, W. van Beierenstraat 34, telefoon 2181. De on langs gehouden lijstcollecte voor deze tocht heeft een mooi bedrag opgeleverd maar wie nog niet in de gelegenheid is geweest aan dit doel bij te dragen kan alsnog bij mevrouw Wassenaar terecht. De lijst blijft hier nog even liggen. „Creatieve handvaardigheid van de brugklas van de LTS en werk van Peter Riteco". Aldus wordt de tentoonstelling aangekondigd, die nog tot vrijdag in de expositieruimte van het raadhuis is te zien. Het is de moeite waard hier een kijkje te nemen, want men wordt er geconfronteerd met de resultaten van een stukje heropvoeding. „De kinderen hebben het spelen verleerd", zegt Peter Riteco, onderwijzer aan de technische school te Den Burg en belast met het bijbrengen van creatieve handvaardig heid. „Ze proberen iets te maken dat ergens op lijkt en dat ergens voor ge bruikt kan worden. Ze zoeken het in versiering en in gecompliceerde vor men. Het vermogen om schoonheid te ervaren van simpele grondvormen is door dat functionele denken helemaal verdwenen". Dat het mogelijk is toch weer terug te keren naar het „oor spronkelijk beschouwen" leert de expo sitie op verrassende wijze en is daar door een compliment voor de heer Ri- TIJ. Zaterdagmiddag 19 juni, aanvang alf drie, houdt DETV een vergadering het Gebouw voor Chr. Belangen te osterend. De voorgestelde pk-stop zal :n der gespreksonderwerpen zijn Het de bedoeling de regering te zijner larvajjd voor te stellen de pk-stop tot een 'ettelijke bepaling te maken. :<\u- DE KOOG Vrijdag rond het mid- id va [guyj. vond op de Boodtlaan ter hoog- van het voetbalveld een botsing aats tussen de Ford Capri van mevr. Roeper-Bakker uit Eierland en de stelwagen van H.B. uit De Koog. B. ilde vanaf een zijweg de Boodtlaan rijden en verzuimde voorrang te ver- nen aan de van rechts komende per- nenauto. Beide auto's liepen schade terwijl de inzittenden ongedeerd even. De schade werd onderling ge- 0) 234|geld. De Stichting Bejaarden Omroep Texel heeft donderdagavond haar nieuwe op namestudio in gebruik genomen. Dat was voor de sinds 1969 aktieve omroep een belangrijke gebeurtenis en de in gebruikneming van de studio ging dan ook met enig officieel vertoon gepaard in aanwezigheid van B. en W., verte genwoordigers van de verschillende be jaardentehuizen, bestuursleden van de stichting en enkele andere genodigden. Zoals bekend heeft de Stichting de be schikking gekregen over een der ver trekken van het houten noodgebouw aan de Parkstraat waar ook de muziek school Texel een onderkomen heeft ge vonden. Het kantoortje waar eens re creatieconsulent J. M. de Vries zetelde is herschapen in een ruimte die qua technische outillage niet veel onder doet voor een opnameruimte van de „grote" omroepen. Twee bandrecorders, twee platenspelers, mengpaneel en an dere technische toebehoren zijn samen gebracht in een (zelfgebouwd) meubel. Dat deze kostbare apparatuur kon wor den aangeschaft is te danken aan de Winkeliersvereniging Den Burg die een groot deel van de opbrengst van de Sint Nicolaasaktie 1970 (ƒ3.000, voor dit goede doel afstond. Het bestuur van de Winkeliersver eniging hoorde daarom ook tot de ge nodigden die de ingebruikname bij woonden. Het ging er donderdagavond allemaal heel professioneel toe. Het was een spannende gebeurtenis, want in tegenstelling tot de gebruikelijke gang van zaken bij de bejaardenomroep werd de hele plechtigheid rechtstreeks uitgezonden. Er mocht dus niets mis gaan. Gele, groene en rode lampjes waarschuwden als de microfoon „open" stond en men dus zijn mond moest hou den. Om precies acht uur startte de uitzending, beluisterd door de bewo ners van de drie bejaardentehuizen. Mevrouw Arensman, echtgenote van de voorzitter van de Stichting, kondigde de uitzending aan en gaf het woord aan haar man die de verschillende ge nodigden verwelkomde en wees op de grote betekenis van de studio voor de bejaardenomroep. Herkenningsmelodie Hij verzocht burgemeester Sprenger de studio in gebruik te stellen door een bandrecorder in bedrijf te stellen die de nieuwe herkenningsmelodie van de uitzendingen liet klinken: ,,A trumpet Voluntary". De burgemeester vergeleek de mensen van de bejaardenomroep met de legendarische Texelse sommel- tjes die zonder vergoeding en in het verborgene voor hun medemens wer ken. De heer P. Arensman bood daarop bloemen aan aan mevrouw Sprenger- Pool en gaf vervolgens een indruk van de omstandigheden waaronder de be jaardenomroep tot dusver werkte. De opnamen werden gemaakt in de huis kamer van de familie Arensman Voor de eerste één uur durende uitzending waren twee avonden nodig, waarbij drie mensen in touw waren. Naderhand groeide de routine maar heft bleef een bezwaar dat gewerkt moest worden met eenvoudige privéapparatuur. Zeer welkom was een bedrag van ƒ250, (afkomstig van de Amro-bank ter ge legenheid van de opening van het kan toor in Den Burg) waarvoor een nieu we recorder kon worden gekocht. Van de Rotaryclub kwam het geld voor een tweede apparaat, maar een werkelijk volwaardige studio kwam er pas dank zij de Sint Nicolaasaktie van de Winke liers. Vaste bijdragen geniet de stich ting Bejaardenomroep van de bejaar dentehuizen, de Stichting Bejaarden zorg en de diaconiën van de Hervorm de en Gereformeerde kerk. Inkomsten werden ook gehaald uit de verkoop van boeken op de folklorewoensdagen. Het geld wordt o.a. gebruikt voor de aan schaf van grammofoonplaten waarvan men er nu zo'n 1500 heeft. Veel platen (zie vervolg tweede blad) teco, die echter met spijt moet vast stelen, dat er na de brugklas (nog) geen verdere opvang is om op de eenmaal gelegde basis verdcr#te werken. Het aardige is dat de tentoonstelling niet alleen het werk laat zien van een klein selecte groep, maar van alle leer lingen. Ieder toont wat, maar Riteco geeft graag toe dat menigeen aldus ook demonstreert dat hij zich nog niet heeft kunnen losmaken van het willen kopië ren, het willen maken van dingen die „nuttig" zijn. Getoond worden tientallen knipsels, uitgeknipte vormen, waarmee de leer lingen hebben mogen spelen. Sommigen maakten alleen maar een symmetrisch patroontje, anderen kwamen verder en maakten iets dat er door zijn ritme pf compositie „lekker" uitzag. Aardig zijn ook de boldelen uit gedreven staal die tot goede, grijpbare ornamenten moes ten worden samengevoegd en de com posities van zinken bubussen. Zelf denken en oplossen Wie denkt dat Peter Riteco zijn leer lingen precies voorhoudt hoe het moet, heeft het mis. „Het gaat om zelfstan dig leren denken en oplossen. Ik moet alleen maar begeleiden en de ogen trachten te openen voor iets waar ze anders misschien blind voor waren ge bleven. Dat geeft veel voldoening, maar ook wel teleurstelling...." Veel wordt op de LTS met klei gewerkt. Het meeste is niet gebakken en geglazuurd, want de oven van de vereiste grootte ontbreekt nog. Mede als gevolg daarvan zijn verschillende broze werkstukken aan diggelen gegaan tijdens het trans port. Wat wel heel aankwam illustreert hoe simpel de uitgangspunten bij de nieuwe vormbeschouwing zijn. Bij elk werkstuk staat de opdracht die de leer ling kreeg vermeld. Bijvoorbeeld: maak een kubus en tast hem aan. Het hangt nu maar van de wijze van „aantasten" af, wat eruit te voorschijn komt. Het zelfde gebeurt met bollen, kokers e.d. Vaak wordt gewerkt met twee gelijke Het Gemeentebestuur. Een éénzits zweefvliegtuig (Gruneau Baby) van de Zweefvliegclub Texel is zondagmiddag vrij ernstig beschadigd geraakt bij een voortijdige en veel te harde landing. Het toestel heeft een waarde van ƒ1800,Deskundigen zul len onderzoeken of reparatie nog de moeite waard is. De Gruneau Baby werd bestuurd door Eddy van der Star, een ervaren vlieger en houder van het zweefvlieg- bewijs. Toen hij op het vliegveld een landing wilde uitvoeren en naar bene den stuurde, verkeek hij zich waardoor hij zijn toestel niet opving toen het de grond naderde. Inplaats van een zachte glijlanding op het vliegveld stootte het met een flinke schok op een aangren zend graanveld, waardoor de romp werd ontzet. Eddy van der Star bleef ongedeerd. VIERDE LAMMERENMARKT Op de vierde lammerenmarkt wer den rond 780 lammeren aangevoerd. De opbrengst varieerde van ƒ105,tot ƒ127,50 per lam. Verder werden nog twee schapen aangevoerd, die 125,- opleverden. Er was een vrij vlotte han del. vormen, die tot een harmonieus geheel moeten worden samengevoegd. Maar er is ook een serie maskers te zien, die wat artistieke kwaliteit sterk uiteenlopen. Pleidooi De hele tentoonstelling is een bewijs, dat de makers zich op het grensgebied bewegen van blindheid en juist iets be ginnen te zien. Een hartstochtelijker pleidooi voor uitbreiding van het crea tieve onderwijs aan de scholen kan men zich nauwelijks voorstellen, vooral als men denkt aan het probleem van de zinvolle vrijetijdsbesteding, dat deze leerlingen in de naaste toekomst krijgen op te lossen. Juist deze technisch ge schoolde jongelui zullen bij verkortende werktijden behoefte krijgen aan een compensatie van hun, op toepassing en bruikbaarheid gerichte dagelijkse ar beid. Er zit een stukje generatieconflict en revolutie achter, want de inspiratie tot een andere kijk komt doorgaans met van huis, waar men het produkt dat zoonlief toont doorgaans begroet met vragen als: wat stelt het voor, wat kost het en waar dient het voor. Vooral ouders moeten daarom niet verzuimen de expositie te gaan zien- ze kunnen er zelf ook wat van leren. Wie niet in de gelegenheid is te gaan kijken op de uren dat het raadhuis is geopend, kan woensdagavond (morgen) terecht van 19.30-21.30 uur. In bijna elke raadsvergadering ko men tegenwoordig beroepsschriften aan de orde tegen de weigering door B. en W. van een gevraagde bouw vergunning. Ook in de hedenavond te houden raadsvergadering moet over een drietal van dergelijke beroe pen worden beslist. De heer H. Wuis van hotel „Op- duin" wil op de duinen nabij de Bad- weg te De Koog een woonnuis bou wen. De vergunning werd door B. en W. aangehouden omdat voor de plaats waar de heer Wuis wilde bou wen een voorbereidingsbesluit geldt. Voor de heer Wuis betekende dat dat hij niet kon bouwen want zolang het voorbereidingsbesluit duurde kon hij niets doen, terwijl het nieuwe bestem-, mingsplan de bouw van woonhuizen in de duinen verbiedt.. In zijn beroep bij de gemeenteraad wijst de heer Wuis erop dat op de plaats waar hij wil bouwen voor 1940 huizen stonden. Deze werden op last van de bezetter afgebroken maar na de oorlog werden de betrokken eigenaars in de gelegenheid gesteld hier opnieuw te bouwen. „Het weer mogen bouwen op de fundamenten van de afgebroken huizen is voor de belanghebbenden be schouwd als een hun toekomend recht en blijkens de steeds verleende vergun ningen hebben zowel de Rijks- als ge meentelijke overheid dit ook zo gezien. Houdt dit recht dan nu ineens op nu H. Wuis een dergelijke vergunning ivraagt?" De heer Wuis vindt het motief van B. en W. (dat een voorbereidingsbesluit van kracht is) onaangenaam. Hoewel hij het formele recht daartoe niet be twist, vindt hij dat dit formele recht wordt gehanteerd ten nadele van een ingezetene en diens bedrijfsbelangen zonder dat het algemene belang dat eist en dat noemt hij een kwalijke zaak. „Immers- als B. en W. de vergunning zouden willen geven, dat kan het ook nu en zou er voor uitstel van de ver gunning geen grond zijn. Ergo: B. en W. kunnen niet weigeren maar later als hun bestemmingsplan voor de dui nen van De Koog onherroepelijk vast staat, dan wel. Met andere woorden: Barbertje moet hangen maar moet nog even wachten tot de strop er is". De heer Wuis had het oprechter en open lijker gevonden als B. en W. gezegd zouden hebben; H. Wuis krijgt geen vergunning. (zie verder binnenzijde van dit blad)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1