Groen Vwarts lexel in het harL, Slechts twee raadsleden tegen tweelaags bejaarden woningen Streng optreden tegen automobilisten C i x x x U NO Firma Daalder met f1.744.017,-- laagste inschrijver Vooruitzichten voor kleuterschool De Cocksdorp en Postweg somher Beere Bar Beere goed Iedere dag geopend. Chaotische toestand in De Koog voi-portab, x tfilk.ro.p~* o°\- ELECTR0HUIS ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiuiuiuiiuiiiiuuiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiinii^ Vluchtelingenhulp Tennisbaan gesloten Badmintonclub sluit seizoen af GEEN PARKEER- PROBLEEM! BAR JDAG 11 JUNI 1971 84e JAARGANG JNO. ÖÖY7 O: itgatc N.V. tJ». Langwld ft De Roo| oetbiu 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 Harry 4e Graaf, Keeeomlaaa 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verechünt dlaedagw ea rr^dags Bank: Nederl. Middenstands baak; Coop. Ralf> feisenbank; Amro-bank. Postgiro 052. A bona. pr(js ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 et Advert. 20 ct per mm. excl. 4»/» BTW Met alleen de stemmen van wethou der J. C. Dros en de heer J. Witte te gen, heeft de gemeenteraad zich dins dagavond uitgesproken vóór de bouw i tweelaags bejaardenwoningen in de dorpen. Over het algemeen was men met B. en W. van mening dat de voor keur zou moeten worden gegeven aan laagbouw als vast zou staan dat deze laagbouw even duur zou zijn en het zelfde comfort zou bieden. Ondanks de door de tegenstanders gelanceerde al ternatieve plannen meende men daar over onvoldoende zekerheid te hebben. Zekerheid over de prijs bestaat pas bij aanbesteding. Blijkens de aanbesteding van de „hoogbouw" bejaardenwoningen de Stichting Bejaardenzorg, die middag juist gehouden, voldoen de prij zen van deze huizen ruimschoots aan de normen die van Rijkswege zijn ge steld om voor maximale subsidiëring in aanmerking te komen. Dat laatste is an zeer groot belang want door deze hoge subsidiëring worden de woningen voor bejaarden betaalbaar. Een niet ge ringe invloed op het verloop van de langdurige discussie over dit onder werp had ook het feit dat de voorbe reidingen van de omstreden plannen al in een zeer vergevorderd stadium zijn. Zou men in een of meer plaatsen toch besluiten tot laagbouw over te gaan, dan moet het teken- en rekenwerk op nieuw beginnen en moet er een nieuwe aanbesteding komen. De Stichting Be jaardenzorg wil de 70 woningen snel bouwen want er is dringend behoefte Een zeer gunstig effekt op de prijs heeft het feit dat de 70 woningen op Texel allen van hetzelfde type zullen zijn, met dien verstande dat in enkele donpen schuine daken moeten worden toegepast en in andere dorpen platte daken. De woningen zullen ook door één aannemer worden gerealiseerd. Waarschijnlijk is dat de firma H. Daal der Zonen uit De Cocksdorp die bij de dinsdagmiddag in De Koog gehou den aanbesteding de laagste inschrijver was. Hij is bereid de 70 woningen (16 in Oosterend, 14 in Oudeschild, 16 in Den Hoorn, 12 in De Koog en 12 in De Cocksdorp) te bouwen voor ƒ1.744.017,- Zou elk object per dorp afzonderlijk worden gerealiseerd dan wordt 't aan merkelijk duurder. De totale aanneem- som bedraagt dan ƒ1.918.420,een verschil derhalve van ƒ174.403,Het bouwen van de 12 woningen te De Cocksdorp komt afzonderlijk op 2x ƒ232.761,bij combinatie met de rest 272.817,een verschil dus van 59.944,Uit deze cijfers blijkt over duidelijk hoe belangrijk het is dat één aannemer de bejaardenwoningen in al- Draag mee die radio I Handige lichte portables in diverse uit voeringen. Kom en kies uit 4 prijzen 39.-/S9.-/79.--/99.- le dorpen bouwt. De firma's Duin en Drijver schreven resp in voor ƒ1.825.000,— en ƒ1.900.000,—. Overtrokken Mr. Sprenger noemde de bezwaren tegen de tweelaagsbouw begrijpelijk maar overtrokken. Wie op een etage woont, zit niet „op zolder". Er zijn wel bezwaren aan te voeren maar deze we gen niet zo zwaar dat moet worden af gezien van het doorzetten van de plan nen. Men moet bedenken dat de com plexen in bijvoorbeeld Oudeschild en Oosterend duurder worden als de plan nen voor andere dorpen zouden worden gewijzigd. Volgens de nu verkregen aanbestedingsprijs zullen de stichtings- kosten per woning ƒ37.695,bedragen. (De voor maximale premietoekenning vastgestelde uiterste prijs is ƒ39.000,-). Ook als het projekt in De Cocksdorp zou afvallen kunnen de woningen el ders nog beneden de maximumprijs worden gebouwd maar als nog meer dorpen afvallen niet meer. Mr. Spren ger las daarop een brief voor die hij diezelfde dag had ontvangen van de heer J. Zuidema, zelf bejaarde, uit De Cocksdorp. Hij pleitte voor éénlaags- woningen en begreep niet waarom een kleinere éénlaagswoning meer huur zou moeten opbrengen dan een grotere in twee lagen. Het grondprobleem zag hij niet zo ernstig. Er ligt in De Cocks dorp nog zoveel woeste grond „Toon liefde en gevoel voor de bejaar de. Sluit hem niet op in hofjes of bo venkamers", aldus de heer Zuidema, die daarbij onbewust zowel 't plan van Bejaardenzorg als het alternatief plan van Eierland veroordeelde. Mr. Spren ger zei dat dit overigens de enige re actie was die hij van een bejaarde had vernomen. Wèl cijfers Wethouder J. C. Dros, de enige ,,hoogbouw"-tegenstander in het colle ge, betoogde dat er wel sprekende cij fers over de laagbouw bekend zijn. „We zijn allemaal voor het bouwen in één laag en toch doen we het niet hoe wel niemand kan bewijzen dat bouwen in één laag duurder is". Mr. Sprenger; „Er is geen vergelijking mogelijk. Dat kan pas nadat ook het alternatieve plan is aanbesteed. Het is nu een gok om vast te stellen wat 't meeste kost". Waaruit de heer Dros concludeerde dat men niet streeft naar het beste maar naar het goedkoopste. Hij vertelde ver der van enige bejaarden (hij noemde mej. Over en mevr. Tiessen-Spaans) adhesiebetuigingen voor laagbouw te hebben ontvangen. Volgens deze bewo ners van bovenwoningen waren er di vers bezwaren zoals lawaaioverlast, te hoge ramen, niet goed bereikbaar alarmsysteem terwijl het ook voor om wonenden niet prettig is dat de bejaar den vanuit hun bovenwoning bij de bu ren op tafel kijken. Ook de heer Dros bleek een brief van de heer J. Zuidema te hebben ontvangen met ongeveer de zelfde inhoud. Hij vertelde dat hij ten aanzien van laagbouw diverse adviezen had ingewonnen waarbij was gebleken dat het wat betreft de premietoeken ning niet uitmaakte. Juist de kleine complexen bejaardenwoningen (waarbij het niet verantwoord is er een verzor ger of hulp in of bij te laten wonen) moeten in laagbouw worden uitge voerd. Overigens: laagbouw is mis schien wel goedkoper dan hoogbouw. „Maar is die aanbestedingsprijs be langrijker dan de bejaarde. Het gaat om de bejaarde, die staat bij mij cen traal". Laat protest Mevrouw Koning-Bruin vroeg zich af waarom men nu pas met protesten komt. „Het is toch al lang bekend dat men voornemens is bejaardenwoningen in twee lagen te bouwen. Het is moei lijk om de zaak nu terug te draaien. Er is dan alle kans dat er in geen ja ren meer wat komt van bejaardenwo ningen. Wij vinden dat op de ingesla gen weg moet worden voortgegaan, an ders gebeurt er voorlopig helemaal niets". De heer Blanken wilde de zaken zonder emotie bekijken. Het gaat om het bereiken van de beste mogelijkhe den. Hij had diverse bejaarden gespro ken die ervaring hadden opgedaan met het wonen op een bovenwoning. Allen uitten zich zeer tevreden. Wat er nog aan bezwaren zou resten, wordt teniet gedaan door de lift. Als iemand zó hulpbehoevend wordt dat hij op een bovenwoning geïsoleerd raakt, hoort hij niet in een bejaardentehuis thuis maar in een verzorgingshuis. De heer J. J. Westdorp herinnerde eraan dat het hier niet om een plan van de gemeente maar om een plan van de Stichting Bejaardenzorg gaat, een particuliere instelling met eigen middelen en mogelijkheden. Er zou nooit een conflict over de bejaarden woningen zijn ontstaan als de betrok ken bestemmingsplannen gereed waren geweest, het is alleen een gevolg van de artikel 19 procedure die moest wor den gevolgd om de woningen snel van de grond te kunnen krijgen. Bij ons staat het belang van de bejaarde ook centraal, maar we willen alleen vech ten voor het haalbare. Bij het alterna- ve plan kunnen we niet nagaan of de cijfers goed zijn terwijl ook mets be kend is over toegepaste materialen e.d. Er valt eenvoudig niets te vergelijken. Het is de bedoeling dat de bejaarden- woningen in de dorpen direkt van een lift worden voorzien; daarmee zijn de problemen toch opgelost?. De heer P. Smit schaarde zich ach ter de heren Blanken en Westdorp. Nauw betrokken zijnde bij het realise ren van gesubsidieerde bouw had hij de praktijk voldoende ervaren om te kunnen zeggen dat de Stichting Be jaardenzorg streeft naar een haalbare kaart. Texel beschikt nu al over 129 bejaardenwoningen. Liefst 85 daarvan zijn benedenwoningen. Er is dus wel een alternatief voor de mensen die niet langer boven kunnen zitten. Hij zei vertrouwen te hebben in de Stichting Bejaardenzorg die zeer serieus te werk is gegaan en wel degelijk de mogelijk heden voor laagbouw heeft laten on derzoeken. De protesterenden riep hij op terdege de konsekwenties te besef fen van volharding in hun houding. „Als alleen het complex van De Cocks dorp wegvalt, worden de huizen in Oudeschild al ƒ1000,duurder om nog maar niet te spreken van de vertra ging die 10°/o meerkosten per jaar be tekent". Tegen De heer J. Witte bleef duidelijk te genstander van de „hoogbouw". Hij vroeg zich af wat B. en W. onder „aan gepaste" woonruimte voor bejaarden verstaan. Hij herinnerde er ook aan dat niemand ooit het eerste „laagbouwont- werp" van Bejaardenzorg heeft gezien. Of een kleinere oppervlakte afbreuk doet aan het comfort is zeer de vraag. En wat kost die lift? Hoeveel wordt het hele plan daardoor duurder? De heer Witte vond het niet juist te suggere ren dat er eigenlijk maar weinig be zwaren tegen de hoogbouw zijn verno men. Op de hearings die de gemeente in de dorpen heeft gehouden zijn over al bedenkingen tegen tweelaags bejaar- denbouw geuit. De heer C. Koorn was alleen maar blij met de bouwplannen van Bejaarden zorg. Een dergelijk initiatief kent op Texel zijn weerga niet. De tegenstan ders hebben de zaak zwaar overtrok ken door onder meer te beweren dat het omgaan met een lift voor een be jaarde bezwaarlijk zou zijn. „Als ie mand niet met een lift kan omgaan is het ook niet verantwoord dat hij zelf zijn eten kookt". Veel minder enthousiast was de heer C. Timmer hoewel hij zich bij de stem ming wel achter het standpunt van B. en W. schaarde. Hij redeneerde: als éénlaagbouw de voorkeur heeft, waar om heeft men dan niet uitsluitend daar naar gestreefd. „Toen de commissie Ruimtelijke Ordening om advies werd gevraagd was het met de plannen al zo ver dat men eigenlijk geen afkeurende houding meer kon innemen. Zo zwaar wogen de konsekwenties van een nieuw plan maken, dat geen werkelijk vrije keus is gedaan". De heer J. Zuidewind merkte op dat de klachten die, blijkens uitlatingen van wethouder Dros, sommige bewo ners hebben, ter kennis dienen te wor den gebracht van de eigenaars van de woningen. Wie werkelijk moeilijk zit op de etage, moet aan een beneden woning worden geholpen. „Niet happy" was de heer Zuidewind met het alter natief van De Cocksdorp. Hij achtte elke vertraging in het nadeel van de bejaarden en hoopte dat men op korte termijn met de bouw van start zou gaan. In een uitvoerig commentaar ging burgemeester Sprenger op de verschil lende aan- en opmerkingen in. Het was hoofdzakelijk een herhaling van argu menten die al eerder naar voren waren gebracht. Nieuw was de mededeling dat het de bedoeling is dat de kosten van de lift over alle woningen worden omgeslagen. Die liften worden op kor te termijn aangebracht; daarover hoeft men niet ongerust te zijn. De lift bete kent een meerprijs van ongeveer ƒ1000,per woning. Wethouder Dros dacht dat het veel meer zou kosten en vond het ook onjuist dat de kosten ook door de bewoners van benedenwonin gen moeten worden opgebacht. Die ma ken er immers geen gebruik van. Hij geloofde niet dat bij plan verandering zoveel vertraging zou optreden. „Als men het werkelijk wil, kan het zelfs heel snel. We beschikken, over een ap paraat (hij doelde op het ambtenaren apparaat Red.) dat daartoe in staat van het woningbestand is. Voor het grijpen Wethouder Daalder betreurde het langdurige praten over deze kwestie. Hij had groot respect voor het initiatief van Bejaardenzorg en constateerde: „Als we nu ja zeggen hebben we 70 (zie vervolg tweede blad) De gemeente is niet langer bereid geduld te hebben met de automobilis ten die zich niets aantrekken van de verkeersmaatregelen die onlangs voor de Dorpsstraat te De Koog en de We verstraat te Den Burg van kracht ge worden zijn. Vooral in De Koog waar na het van kracht worden van de maat regelen chaotische toestanden zijn ont staan is duidelijk sprake van onwil, niet van onwetendheid. In de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering werd de „toestand in De Koog" ter sprake ge bracht door mej. A. G. Luijsterburg die van mening was dat het woud van ver keersborden in De Koog niet erg dui delijk was. De opschriften op de borden zijn niet te lezen en sommige inrijver- boden zijn 's avonds niet te zien omdat ze op een te donkere plaats staan. Vol gens mej. Luijsterburg was het gevolg van deze onduidelijkheid dat men zich niets meer van de bepalingen aantrok, waardoor de kans op ongelukken enorm is toegenomen. Ze vond dat de borden en opschrif ten verduidelijkt moesten worden en dat er een strenge controle en hoge boetes voor overtreders moesten komen. Met het laatste was Mr. Sprenger het eens. Het is op dit moment nog te vroeg om over het effekt van die maat regelen te oordelen. Men is naar aan leiding van de eerste minder goede er varingen bezig de aanduidingen te ver beteren. O.m. worden nu bakens op de weg geplaatst als 't inrij verbod is in gegaan en het resultaat was dat de auto's voor het eerst op de parkeer plaatsen stonden inplaats van in de straten. Het beter leesbaar maken van de opschriften op de borden zou vol gens Mr. Sprenger niets geven want hier is duidelijk sprake van onwil, niet van onwetendheid. Strenge controle is de enige remedie en die zal dan ook niet uitblijven al is het waar dat de politie met personeelsgebrek kampt. Het is veelzeggend dat ondanks alle „onwetendheid" alle auto's plotseling verdwijnen als een politieman in de straat verschijnt. De eerste processen verbaal zijn reeds gevallen. Mr. Spren ger deed een beroep op inwoners en gasten om aan de proef (want dat is deze verkeersmaatregel) loyaal mee te werken. De heer Zuidewind herhaalde zijn advies om een klein korps bezoldigde parkeerwachters op de been te brengen dat de taak van de politie kan verlich ten. Op het ogenblik worden nog mas sa's auto's op verboden plaatsen gepar keerd. Efficiencyonderzoek Op de vraag hoe het stond met de re sultaten van het onlangs gehouden effi ciencyonderzoek van het gemeentelijke apparaat, kreeg de heer Zuidewind te horen dat na de reeds uitgebrachte eer ste bevindingen het definitieve rapport voor augustus is te verwachten. In het kader van het onderzoek inzake de ont wikkeling van het winkelbestand van Texel en in het bijzonder Den Burg heeft het eerste gesprek inmiddels plaats gevonden. De heer C. Ellen had bij de aktie Schoon Texel een kist met afgedankte giftige bestrijdingsmiddelen aangebo den gehad en wist niet wat hij ermee moest aanvangen. Hij vermoedde dat meerderen met dit probleem zitten. Op de Rode Zee deponeren mag niet; in berm of sloot deponeren kan rampzalig zijn. De burgemeester adviseerde der gelijke bestrijdingsmiddelen af te ge ven bij gemeentewerken; die weten er wel raad mee. Verder vroeg de heer Ellen voor een betere afrastering en afsluiting te zorgen van het autokerk hof aan de Pontweg. Tot twee keer toe hebben baldadige lieden hier ma terieel en nog bruikbare auto-onderde len vernield en daardoor de exploitant van het kerkhof, de heer J. Kaan, een flinke schadepost bezorgd. Verder pleit te hij voor het vaker geven van gele genheid om gratis vuil op de Rode Zee te storten. De heer Witte had iets gehoord over plannen van Gemeentewerken om be paalde werkzaamheden over te hevelen naar de Centrale Werkplaats De Bol der. Dit werd bevestigd door wethou der Daalder; de besprekingen hierover zijn overigens nog niet afgerond. Naar aanleiding van het ongeluk met dodelijke afloop dat zich vorige week op de Duinweg bij De Cocksdorp voordeed vroeg de heer Westdorp er voor te zorgen dat de berm van deze weg regelmatig wordt gemaaid. Door het maaien wordt het gras voor voet gangers begaanbaar waardoor zij min der geneigd zijn op de weg te stappen. Volgens wethouder Dros zou deze weg van een voetpad voorzien moeten wor den. De rekening van het Mevrouw De Koning Hulpcomité is vanaf heden ge opend voor bijdragen voor de vluchte lingen uit Oost-Pakistan die op het ogenblik bij duizenden sterven door 'n cholera-epedemie, bij de Raiffeisen- bank Den Burg. Binnenkort wordt lan delijk een inzamelingsaktie gehouden. Degenen die bereidt zijn om met een lijstcollecte langs de deuren te gaan worden verzocht zich op te geven bij het raadhuis afd. Culturele Zaken. Vanaf heden is de tennisbaan te Den Burg wegens werkzaamheden geslo ten. De lessen van zaterdag vervallen. Volgende week zaterdag is de baan weer in gebruik en worden ook de les sen weer normaal gegeven. ■De Badmintonclub Texel beëindigt het seizoen. Maandag 14 juni zullen de nog resterende wedstrijden voor de competitie worden gespeeld. De vereni ging kijkt terug op een geslaagd sei zoen en hoopt dat ook op deze laatste bijeenkomst alle leden aanwezig zullen zijn, zodat dit speeljaar naar tevreden heid kam worden afgesloten. Bij ons f MODEHUIS MOERBEEK t ingang Warmoesstraat Disco - dancing „De Vergulde Kip", De Koog, Zijweg 14. RUSTIG EN GEZELLIG.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1