(from ZwartsJexels in het harL, AGENDA Dutch Concert! Boeren letten scherp op nieuw plan voor landelijk gebied ZDH begon 40 jaar geleden als korfbalvereniging N.F.1N. vraagt weer om stuk naaktstrand op Texel Vrees voor beperking van mogelijkheden „De 7 Provinciën" (Geen entree) ^^fnuuuiuimiinniniKiiuuiniiiiiiniiiiuiiiiiirininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiïïii Zaterdag feest in De Waldhoorn BAR Eerste waterschip gearriveerd Gestolen 7500, totaal opgemaakt Aktie 12 juni: al ƒ3.000,binnen Speeltuin zoekt naar passende naam Sportviswedstrijd bij paal 17 Bij ons X GEEN PARKEER- X X PROBLEEM! Ook verzoeken aan drie andere gemeenten Bee re Bar Beere goed Iedere dag geopend. :JDAG 18 JUNI 1971 TEXELSE 84e JAARGANG No. 8579 COURANT JitgaTe N.V. tJi. LangoYoM Ml De Ro«U ►otftbiu 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 i\ Harry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den tl, tel. (02220) 2741, 's aronde (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en rrtfdacs Bank: Nederl. Middenstandsbaak; Coop. Rail- fe Leenbank; Amro-bank. Postgiro 452. A bona. prijs ƒ4,50 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. excL 4«/o BTW Welke gevolgen zal het nieuwe be stemmingsplan landelijk gebied hebben voor de Texelse agrariërs? Zullen al lerlei nieuwe bepalingen de rendabele uitoefening van hun bedrijf belemme ren of hun onroerend goed in waarde doen dalen? Om het antwoord te kun nen geven op deze vragen hebben de twee afdelingen van de Holl. Maat- happij van Landbouw, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de LTB en de afd. Texel van Bloembollencultuur ^jeen uit vijf man bestaande commissie gevormd die nog voor de officiële ter- visielegging van het plan (over ca twee maanden) met B. en W. van gedachten wil wisselen met het doel de belangen van de agrariërs zoveel mogelijk veilig te stellen. Burgemeester Sprenger heeft toegezegd dat de commissie inderdaad deze inspraakmogelijkheid zal worden [eboden, al zou de commissie nog lie er hebben gezien dat de landbouwor- [anisaties waren betrokken bij het ont- erpen van het plan. Dit ontwerpen is lomenteel vrijwel voltooid. Het Stedc- iouwkundig Bureau Hajema te Assen leeft het plan gemaakt en de zg. com- dssie Sepers staat op 't punt een rap- jort uit te brengen waarin het plano- ogisch beleid voor het Texelse land zal vorden uiteengezet. Op dit moment is dus niets officieel bekend over de nhoud van het plan, maar de agrariërs loeven niet in het koffiedik te kijken >m de verwachting te kunnen uitspre ien dat zij zonder twijfel geconfron- eerd zullen worden met zekere beper- iingen. Zij baseren dat onder meer op Ie inhoud van het voorbereidingsbe- luit dat onlangs door de gemeente verd vastgesteld en dat sinds woens- lag in het raadhuis voor belangstellen- len ter inzage ligt. Dit voorbereidingsbesluit loopt als iet ware vooruit op het bestemmings- ilan en is bedoeld om te voorkomen lat in de periode dat het bestemmings- ilan nog niet geldt er dingen gebeuren iraarvan mag worden verwacht dat de- e volgens het nieuwe plan verboden uilen zijn. Zonder voorbereidingsbe- luit zou men volgens de regels van het ude bestemmingsplan moeten hande- Men heeft het voorbereidingsbe- luit genomen omdat het nieuwe be- temmingsplan niet tijdig gereed kwam. fat er allemaal gaat veranderen is dus ot het moment van tervisielegging niet MUI ex Vrijdag 18 juni en Burg, S.V. Texel-terrein, sportdag Rijks Scholen Gemeenschap, en Burg, Wezentuin, 20.00 uur, optre den Marinierskapel. Zaterdag 19 juni Wandeltocht rond Texel, georganiseerd door Wandelsportvereniging ,,'t Gou we Boltje". Start 7 uur bij 't Horntje na aankomst eerste boot. Dinsdag 22 juni e Koog, speelweide, 10.00 uur, kinder spelen, 14.00 uur badweg strandspe- len leeftijd 6-14 jaar; 19.00 uur sportveld volleyballen, leeftijd vanaf 16 jaar. en Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 20.15 uur, bridge drive voor gasten en Texelaars. Donderdag 24 juni Cocksdorp, De Krim, 14.00 uur, strandspelen leeftijd 6-14 jaar. en Burg, Groeneplaats, 20.00 uur, tap toe van alle Texelse fanfarecorpsen en drumbands. Zaterdag 26 juni IK in Burg, Ned. Herv. kerk, 20.15 uur, optreden Mannenkoor Oosterend en Excelsior. Tot en met maandagmorgen 28 juni ;n Burg, raadhuis, expositie Lucebert, openingstijden van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur, bovendien don derdag 17 en woensdag 23 juni van 19.30 - 21.30 uur. fflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Bar - Dancing Zaterdagavond de Delftse group bekend, maar uit het voorbereidings besluit kan worden opgemaakt dat het bijv verboden zal zijn tuinwallen te slechten of te veranderen, het zal niet meer mogelijk zijn aan het gebruik ont trokken landbouwmachines e.d. op het erf te laten liggen, onder- of boven grondse leidingen aan te leggen, werk zaamheden uit te voeren die wijzigin gen van de waterhuishouding of wa terstand tot gevolg hebben, het vellen of rooien van houtgewas, het aanbren gen van afbeeldingen of tekens voor commerciële doeleinden (reklamebor- den e.d.) alles uiteraard met de nodi ge uitzonderingen. Bedrijfswoningen Ve'rder houden de agrariërs er reke ning mee dat de bepalingen voor het bouwen van bedrijfswoningen bij boer derijen zullen worden gewijzigd. Als een dergelijke bouwaanvraag nu wordt ingediend wordt deze niet verleend als men vermoedt dat het toekomstige be stemmingsplan een dergelijk gebouw niet toestaat. B. en W. besluiten dan tot aanhouding in afwachting van het ge reedkomen van het bestemmingsplan. De commissie van de standsorganisa ties bestaat uit de heren C. Zijm, M. H. M. Eelman, KI. Eelman („Wiljo"), M. C. Kuip en Schilling. Zij hebben deskundigen van hun organisaties ge vraagd hen bij te staan bij de critische beschouwing van het plan. Van het grootste belang achten zij het evenwel dat alle Texelse agrariërs er zich ook in verdiepen en niet te snel zullen den ken dat zij er toch niets van begrijpen. Ieder dient voor zichzelf na te gaan in hoeverre de geplande veranderingen voor hem een belemmering in zijn be drijfsvoering kunnen zijn of 'n aantas ting van de waarde van zijn bezit. Te gelijkertijd dienen zij te beseffen dat het bestemmingsplan er is ter wille van het algemene belang en dat het met altijd billijk is te verlangen dat eigen en algemeen elkaar tegemoet ko men. Een nieuw bestemmingsplan dient door planologen en landschapsdeskun digen te worden ontworpen. Pas daar na kan worden nagegaan in hoeverre men tegemoet kan komen aan mogelij ke bezwaren. Om die reden wil men geen groeperingen van belanghebben den bij het ontwerpen betrekken maar des te liever in de periode direkt daar na, in dit geval dus voorafgaande aan de tervisielegging. DEN HOORN Op 30 juni bestaat de sportvereniging ZDH te Den Hoorn 40 jaar. Zaterdagavond a.s. zal dit feit feestelijk worden herdacht tijdens een bijeenkomst van leden, donateurs en genodigden in het dorpshuis „De Wald hoorn", aanvang 8.15 uur. In de afgelopen veertig jaar is ZDH niet altijd voetbalvereniging geweest. In 1931 startte de vereniging als de „Korfbalvereniging De Zwaluw" onder voorzitterschap van de oprichter J. Beumkes. Tot 1940 werd uitsluitend de korfbalsport beoefend. De liefhebberij daarvoor was echter tanend. In 1941 werd in de schuur van J, Lap een ver gadering belegd waarbij besloten werd de vereniging nieuw leven in te bla zen door er een voetbalafdeling aan toe te voegen die in de competitie zou mee draaien. Andere naam Van de KNVB werd toen vernomen dat de naam „De Zwaluw" al bestond en daarom werd de vereniging her doopt in ZDH, wat een afkorting is van Zwaluw Den Hoorn. Na de oorlog werd nog één keer een korf bal wedstrijd ge speeld. Op Texel kon dat niet meer omdat de andere korfbalverenigingen ter ziele waren gegaan. ZDH trok toen per landingsboot naar Den Helder. Daarmee was het korfbaltijdperk afge sloten. Geruime tijd heeft ZDH ook een handbalafdeling gehad maar om de zelfde reden als bij het korfbal werd ook daarachter een punt gezet en gooi den de Hoornders het op uitsluitend voetbal. De periode na de oorlog werd gekenmerkt door wisselende successen. Tweede klas Drie keer slaagde ZDH erin de twee de klasse te bereiken, maar telkens weer keerde men terug naar de derde en ZDH voelt zich daarin goed thuis. Voorzitter F. Zwanenburg is er even wel stellig van overtuigd dat „zijn" club de mogelijk heeft om zich van een blijvende plaats in de tweede klasse te verzekeren. Het verschil is overbrug baar want jarenlang zat ZDH in het topje van de tweede klasse. Trots is hij erop dat het slechts 800 inwoners tellende Den Hoorn er toch maar in slaagt 7 elftallen in het veld te bren gen. Vorig jaar werden drie jeugdelf- tallen kampioen en twee jongens (Wil- co Bakker en Henk Zijm) kwamen in De korfbalvereniging „De Zwaluw" te Den Hoorn in 1931. Staande van links naar rechts: J. Kalis, B Duinker, P. Boon ff), J Beumkes, P Lap Azn. (f), C. Kalis en J Roos. Zittend van links naar rechts me/. A Lagendijk, mevr. A. C Kooiman- Drijver, mevr. S. de Grand-Roos, mevr. M. Zijm-Lap. mevr. A. Bakker-Beumkes mevr. T. Vermeulen-Kalis, mevr. A Dek ker-Drijver. mei van dit jaar in selectieelftallen te recht. De sinds januari op het veld staande kantine „De Spil" is inderdaad gebleken een samenkomstpunt te zijn waarom de hele vereniging draait. Kasversterking De onlangs gehouden jubileumloterij was een succes. In een minimum van tijd waren de 4000 loten van een gul den over heel Texel verkocht. Op 6 ju ni heeft de trekking plaats gevonden waarbij prijzen vielen op de volgende nummers: 2350, 1955, 3404, 2526, 3176, 3988, 1304, 265, 1853, 2011, 1329, 831, 2302, 602, 283, 1306, 956 en 1502. De prijzen zijn inmiddels bij de ge lukkigen thuisbezorgd. De verloting be tekende een welkome versterking voor de kas .Dat was ook het aanbod van mevrouw N. Klumper-Eelman; deze bood een zo goed als nieuwe ponywa gen aan als geschenk, bedoeld om te verkopen. In tegenstelling tot menige ander Texelse vereniging draait ZDH niet op één of twee enthousiastelingen. Het aantal harde enthousiaste werkers loopt in de tientallen en waarschijnlijk is dat nog de meest hechte basis voor een succesvolle volgende veertig jaar. Disco dancing „De Vergulde Kip", De Koog, Zijweg 14. RUSTIG EN GEZELLIG. OUDESCHILD Dinsdag is begon nen met het aanvoeren van drinkwater per schip naar Texel. In tegenstelling tot vorig jaar verliep het overpompen van de lading geheel naar wens. Voor het dagelijkse watertransport is nu één schip ingeschakeld van de Rederij Broere uit Dordrecht. Het wordt door gaans gebruikt voor het vervoer van vloeibare chemicaliën en is voorzien van roestvrije ruimen met een laadca- paciteit van 1350 ton. 's Nachts laadt het in Den Helder en maakt dan de tocht naar Texel waar de lading in on geveer zes uur tijd (250 ton per uur) wordt gelost via de nieuwe pijpleiding van Oudeschild naar Den Burg. Zoals bekend loopt de pijpleiding naar de toekomstige waterfabriek, maar ten behoeve van het watertrans port waarop men dit jaar en ook het volgende zomerseizoen nog is aange wezen is een aftakking naar de haven mond gemaakt waar de slang van het schip er op eenvoudige wijze kan wor den aangekoppeld. Alvorens schip, slangenleidingen en pompen voor het overpompen van het drinkwater in ge bruik werden genomen is alles inten sief gereinigd en herhaaldelijk gecon troleerd. Dit ter voorkoming van de verontreiniging zoals die zich vorig jaar op de eerste dag van het water transport voordeed. Het aangevoerde drinkwater wordt dus naar Den Burg gepompt waar het in de nieuwe rein- waterkelder terecht komt en vanwaar met het „eigen" water van Texel wordt gedistribueerd. Vorig jaar werd het water rechtstreeks in het distribu tienet geperst. Het watertransport wordt voortgezet tot 15 augustus, onge acht de weersomstandigheden. Dat be tekent dat in de komende acht weken zo'n 80 miljoen liter drinkwater naar Texel wordt overgebracht. De 23-jarige v.V. uit Leeuwarden meldde zich maandagavond volkomen „blut" bij de politie in zijn woonplaats. Hij had in de nacht van 28 - 29 mei uit het pension De Lepelaar te De Koog waar hij als seizoenhulp werkzaam was 7.500,uit een bureaula genomen en was ervan doorgegaan. Met zijn vrouw maakte hij met het geld goede sier; hij gaf het onder meer uit op Ameland. Toen hij zich aangaf was er niets meer van over. Dinsdagochtend is v.V. naar Texel gebracht om te worden verhoord en in gesloten. Vandaag zal hij voor de offi cier van justitie te Alkmaar worden geleid. De „Aktie 12 juni" verloopt zeer suc cesvol. Gisteren was een bedrag van ruim ƒ3.000,ingezameld. Een lijst- kollekte in Den Burg leverde ƒ1.600, op; in De Koog ƒ1.400,Wat recht streeks aan bedragen op de VVV-kan- toren en via de banken is bijgedragen is nog niet bekend. Inhakend op de ak tie heeft de VW de in het ziekenhuis liggende slachtoffers van een aardige attentie voorzien. Direkteur Dekker en een informatrice overhandigden giste ren aan elke gewonde een fotoboek van Jan v. d. Kam; voor de kinderen hadden ze een kleidoos meegebracht. De heer Hennink die zich bezig houdt met de lijstkollekte vertelde ons dat in slechts drie gevallen niets werd gege ven. De om het leven gekomen Duitser Alex Stein is gisteren in zijn woon plaats Hillscheid begraven; het aktie- comité had voor een boeket bloemen gezorgd. De aktie zal vóór 1 juli worden afge sloten. De organisatoren overwegen echter een blijvend fonds te vormen om cok medeleven te kunnen betuigen aan de ongetwijfeld vele andere slachtof fers die het verkeer op Texel nog zal eisen. De speeltuin aan de Thijsselaan na dert zijn voltooiing. In de afgelopen weken is hard gewerkt om de plannen uit te voeren. Het bestuur ziet zich nu geplaatst voor de opgave om een pas sende naam te bedenken voor de speel tuin. Degenen die een passende naam weten worden dan ook verzocht deze op te sturen aan een der bestuursleden. Er is wel spoed geboden want men wil de speeltuin zeer spoedig officieel ope nen en de voorgestelde namen moeten daarom voor 1 juli binnen zijn. Een aardige attentie wacht de inzender van de gekozen naam. In het dagelijks bestuur van de speeltuinvereniging Thijsselaan is nog één plaats open. Men zou deze gaarne bezet zien door een der inwoners van Starkenburgh. Wie er voor voelt, wordt verzocht een seintje te geven aan een der in de Thijsselaan wonende be stuursleden; mevr. A. A. Kok-Jansen, nr. 118; mevr. M. H. Bakker-van Lan- gelaan, nr. 44 en de heer S. Dros, nr. 79 Zondagmiddag a.s. wordt voor gas ten en Texelaars een sportviswedstrijd gehouden op het strand bij paal 17, ge organiseerd door de Sportvissersclub Texel. Begonnen wordt om twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,per persoon. De deelnemers moeten zelf voor aas zorgen. De prijzen bestaan uit hengelsportartikelen. MODEHUIS MOERBEEK t ingang Warmoesstraat X Dc Nederlandse Federatie van Na turistenvereniging te Den Haag heeft B. en W. en de gemeenteraad van Texel opnieuw gevraagd een stuk strand voor „ongeklede dagrecreatie" te willen aan wijzen. Een soortgelijk verzoek is tege lijkertijd gericht tot de gemeentebestu ren van drie andere kustgemcenten: Terschelling, Callantsoog en Schoorl. Men hoopt zo te voorkomen dat men weigert omdat men niet de eerste in Nederland wil zijn die een stuk naakt strand beschikbaar stelt. Zoals bekend vroeg dc NFN voor het eerst om een stuk strand in augustus 1969. Bij de af wijzing door de gemeenteraad in de cember van dat jaar speelde de angst om naam te krijgen als nudistenciland een belangrijke rol; de NFN hoopt dit door een aanvraag bij meerdere ge meenten tegelijk te kunnen ondervan gen. Het bovenstaande werd woensdag middag meegedeeld op een persconfe rentie die dc NFN in hotel Smits aan het Vreeburg te Utrecht belegde in het kader van de Wereldnaturistendag die op zondag 20 juni a.s. wordt gehouden. Op die dag zullen de poorten van de 17 Nederlandse naturistenterreinen open staan voor serieuze belangstellen den die aan den lijve kennis willen ma ken met het naturisme. De NFN meent met zijn hernieuwd verzoek voor een naaktstrand op Texel meer kans te hebben op succes dan in 1969 omdat de acceptatie van de natu- ristische levenswijze zich sindsdien snel heeft verbreid. De publicatie rond de aanvraag op Texel heeft daaraan vol gens de NFN in niet geringe mate mee gewerkt. Men heeft niet de illusie dat de principiële tegenstanders van des tijds er nu anders over zouden denken, maar voor de raadsleden die destijds tegen stemden omdat zij veronderstel den dat de aanwijzing van een naakt strand een stuk anti-reklame voor Texel zou betekenen zouden de kaarten nu anders kunnen liggen. Aan het verzoek aan het gemeente bestuur voegde de NFN een overdruk toe van een artikel uit Het Parool waarin Gerton van Wageningen het als onjuist betiteld dat het eerlijke natu risme in Nederland geen kans krijgt en daardoor gedwongen is een ghetto- achtig bestaan te leiden op afgesloten terreinen. „Dat er in de trein coupé's zijn voor rokers en niet-rokers vindt iedereen vanzelfsprekend maar aan het idee dat je stukken strand zou reserve ren voor mensen die zonder kleren wil len zwemmen moet in Nederland me nigeen nog wennen". Zoals onze lezers zich zullen herinneren is in 1969 gebleken dat de wet zich niet tegen een naaktstrand verzet. Wél een artikel in de1 Algemene Politieverordening, die door de ge meenteraad van een uitzonderingsbepa- ling kan worden voorzien. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIDIIOllllllllllllUllltllllllllllllllllllllllllllJIJIUlllU

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1