Cjroen "/Tvartsjexels in het harL, Eerste "Texelse nieuwe" aan burgemeester aangeboden negen uitvallers i- TAXI 0 In barre wandeltocht rond Texel Haringexperiment leverde nog geen grote vangsten (02220) 3132 f Wandelaars al na twee uur doorweekt Haai(tje) aan de haak ZESTIG DAPPEREN VERSCHENEN AAN DE START 2323 Donderdagavond Taptoe Texel '71 Lammerenmarkt Wagenmuseum zondag open v: Ontheffingen inrijverbod 30 Amsterdamse kinderen met Lt.-kol. Bosshardt naar Texel TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4-6, Den Burg JINSDAG 22 JUNI 1971 TEXELSE 84e JAARGANG No. 8580 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld it De Root) Postbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2741 [td.: Harry de Graaf, Keesomlaon 43, Den tel. (02220) 2741, 's avond* (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenatandebank; Coop. RaM- f eisen bank; A mr o-bank. Postgiro 452. A boon. prijs ƒ4,50 p. kw. -j- 50 ct Incasso; los 20 ct Advert. 20 ct per mm. exd. 4»/c BTW ?/7 I- Burgemeester Sprenger kreeg vrij dagmiddag op het raadhuis een plastic emmertje met Hollandse Nieuwe aan geboden. Het was een attentie van een groep vissers die op deze wijze cachet wilde geven aan het feit dat Texelse vissers voor het eerst in de geschiede nis hebben gejaagd op „zoute" haring. De tiendaagse verre reis naar het noor delijke deel van de Noordzee leverde teleurstellende vangsten op (er werden nog geen tweehonderd kantjes ver gaard) maar de kwaliteit was uitste kend en de ervaring die men heeft op gedaan is van onschatbare betekenis. Hel vissen en venverken van de vette haring die niet vers in ijs kan worden aangevoerd, is namelijk een vak dat ge leerd moet worden. De zes Texelse kotters die aan het experiment hebben deelgenomen trok ken drie ervaren Katwijker vissers aan die gedurende de reis hun Texelse col lega's de fijne kneepjes van het vissen, het „warren" en het kaken hebben bij- ;ebracht. Aan de eerste „Texelse ha ringrace" werd deelgenomen door drie spannen kotters: de TX 33 met schip per C. Drijver Mzn en de TX 67 met ichipper J. M. de Vries; de TX 9 met ichipper C. Drijver Jzn en de TX 29 net schipper P. Drijver Mzn; de TX 25 net schipper A. van Dijk en de TX 38 net schipper J. Betsema. De groep vis- £rs die vrijdag in het gemeentehuis iet emmertje haring kwam aanbieden lestond uit twee schippers en twee me- le-opvarenden van de deelnemende ipannen en bestuursleden van de vis- iersveremging DETV. Geschiedenis Na een inleidend woord van DETV- 'oorzitter B. Daalder, gaf de heer C. )rijver een uitvoerige verhandeling iver de haringvisserij. Al in de 30-er aren werd door Texelse spannen in et vroege voorjaar op haring gevist in Ie Waddenzee. Daar kwam een eind ian door de afsluiting van de Zuider waardoor de haring verdween. In 950 begonnen Urker vissers er weer iee en wel in de winter in het Kanaal omgeving. Aanvoer geschiedde te •reskens. Ook Texelaars voegden zich ij hen en verschillende Texelse fami- es hebben zich in verband daarmee elfs te Breskens gevestigd. De Kanaal- aring liet zich echter steeds minder ïakkelijk vangen wat er toe bijdroeg at in 1962 de vis werd opgezocht on er de Engelse kust en wel van augus- is tot het vroege voorjaar. Bij al deze De heer C Drijver overhandigt burge meester Sprenger een mmi-kantie door Texelaars gevangen en verwerkte ,,zoute" haring. aktiviteiten ging het om haring die in ijs kon worden bewaard en dus vers kon worden aangevoerd. Kaken en warren Bij de vette groene haring die in de noordelijke Noordzee wordt gevangen is dat niet mogelijk. Deze haring moet worden gekaakt en in zout gezet. De vissers hebben zich hierdoor niet laten afschrikken, vooral omdat de öntwik- keling van de tongstand enige zorg baart. Mede omdat er de laatste jaren steeds intensiever op gevist wordt, vormt de tong een te wankele basis voor de Texelse visserij. Als het ooit eens helemaal mis zou gaan, moet men kunnen terugvallen op andere vormen van visserij. En als de vissers daarmee nu al beginnen, heeft de tong wat meer rust en blijft misschien op peil. De heer Drijver vertelde dat de kotters meer dan dertig uur hadden moeten varen om het visgebied te bereiken. Als men geen tien dagen was weggebleven zou er maar wéinig tijd om te vissen zijn overgebleven. Omdat de kotters op slechts drie uur varen van de Schotse kust zaten, werd de zondag doorge bracht in Aberdeen. De kantjes werden in Katwijk aan wal gebracht; de inhoud bleek aan de hoogste kwaliteitseisen te voldoen. Het haringexperiment zal tot ca augustus worden voortgezet. Burgemeester Sprenger toonde zich verheugd over het emmertje haring (ca 35 stuks) dat hij had gekregen en sprak er zijn erkentelijkheid over uit dat de vissers niet langer alles op een kaart willen zetten en het aanpassings vermogen opbrengen om zich andere vissenjvormen eigen te maken. Er ont wikkelde zich daarop een geanimeerd gesprek over de Texelse visserij waar bij de Texelse vissers naar voren brachten dat veel van het plezier en de animo is te danken aan 't maatschaps contract- De „aanslag" van minister Roolvink daarop is mislukt. De vissers zitten nu sinds 1 mei in een eigen on derlinge verzekering, het Sociaal Fonds Maatschapsvissers. Gaarne herinneren we nog even aan de Taptoe Texel die donderdagavond om half acht wordt gehouden in Den Burg. Er wordt aan deelgenomen door alle Texelse muziekkorpsen en drum bands, die vanuit verschillende punten van Den Burg naar de Groeneplaats opmarcheren. Ze komen daar gelijktij dig aan en brengen dan een gevarieerd muzikaal programma. Mochten de weersomstandigheden tot afgelasting nopen, dan wordt de Taptoe automa tisch de volgende avond gehouden. Texel beschikt helaas niet over een zo grote zaal dat een dergelijk evenement onder dak zou kunnen worden ge bracht. De vorige Taptoe's waren een eclatant succes, met zeer veel belang stelling van het publiek. Ook nu rekent men weer op een grote toeloop. Logies- verstrekkers worden verzocht hun gas ten op dit indrukwekkende kijk- en luisterspel attent te maken. Gisteren werden 360 lammeren aan gevoerd, die ƒ100,tot ƒ118,op brachten. De handel was aanvankelijk tamelijk vlot, maar later veel stugger. De kwaliteit van de aangevoerde die ren was wat minder dan de vorige week. Ten bate van Texels Fanfare Veel Texelaars hebben nooit een be zoek gebracht aan het aardige Wagen museum te De Waal. Een van de rede nen is dat het museum op zondag door gaans gesloten is. Zondag a.s. zal l\et museum echter bij wijze van uitzonde ring geopend zijn van 10.00 tot 18.00 uur (zonder middagpauze). Gehoopt wordt dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken, niet in de laat ste plaats omdat de entreegelden ten goede komen aan het jubileumfonds van het Kon Texels Fanfare. De en treeprijs voor volwassenen bedraagt ƒ1,voor kinderen ƒ0,50. oor die 1 kan inli vrijl ■iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw Martien van de Wetering 1 Ook voor ziekenfonds en verz. 1 WlHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllIIIII^ In de stromende regen begonnen za terdagmorgen om 7 uur zestig wande laars aan het rondje om Texel. Een aanmerkelijk kleiner aantal dan het voorgaande jaar, toen ruim 140 mensen de lange wandeltocht ondernamen. Zo als bekend werd de tocht deze keer ge organiseerd door de Wandelsportvere niging „Het Gouwe Boltjc". Van de zestig deelnemers, die vooruit inge schreven hadden, waren er 24 Texe laars. Vermoedelijk is het slechte weer er de oorzaak van geweest, dat acht personen niet aan de start verschenen. Acht andere lopers lieten zich echter nog op het laatste moment inschrijven, zodat het aantal gelijk bleef. Er waren deelnemers uit het hele land, o.a. liep een 18-koppige trimploeg mee uit Kreileroord en enkele lange-afstandtip- pelaars. Zowel de deelnemers als de organisatie waren bijzonder tevreden over het verloop van de dag en noem den de tocht in alle opzichten geslaagd. Niet alleen is het tempo waarin ge lopen werd gemiddeld vrij hoog ge weest, (de snelste wandelaars passeer den de finish om tien voor vijf en de laatsten om twintig voor acht) ook con ditie en stemming van de deelnemers waren goed. Totaal vielen negen per sonen uit. Al vanaf het eerste moment werd het uithoudingsvermogen op de proef gesteld door de onophoudelijk neerstromende regen.. Na twee kilome ter waren de meeste wandelaars door weekt. Slechts een enkeling, die volle dig in plastic regenkleding was gesto ken was afdoende tegen het water be schermd. Vanaf het havengebouw werd eerst langs de Mokbaai gelopen en via het Amfibisch Oefenkamp en de Hors naar Paal 9. Al meteen na de start splitste de wandelaars zich in groepjes, die zich gedurende de hele tocht hand haafden. De snelste lopers namen al di- rekt een grote voorsprong. Eerste uitvallers Drie uur lang regende het en dit was er waarschijnlijk de reden van, dat zich al bij De Koog de eerste uitvallers meldden. Het waren dames van de trimploeg Kreileroord, die zich hadden laten overhalen aan de maratonloop mee te doen, maar toch niet in staat bleken hun enthousiast begonnen on derneming te volbrengen. Voor de Ro de Kruisploeg gaf het hemelwater ook het nodige extra werk. Veel eerder dan bij „normale" weersomstandighe den moest begonnen worden met het doorprikken van blaren en masseren van stijfgeworden spieren. Voor hen was 't een groot voordeel, dat de wan delaars in kleine groepjes waren ver deeld. Om iedereen voldoende verzor ging te kunnen geven had de vijf leden tellende kolonne de hele dag de handen vol. (Een van de EHBO-ers vertelde ons, dat de parate Rode Kruis-kolonne een ernstig gebrek aan leden heeft en graag mensen wil opleiden, die er iets voor voelen, op deze wijze aan aller lei evenementen mee te werken). Bij De Koog kreeg de mobiele EHBO- ploeg het nog drukker, toen een Duitse badgast alarm sloeg. Enkele vakantie-' gangers waren, ondanks het sombere weer gaan zwemmen en hierbij te ver in zee geraakt. De jeep van Rijkswater staat, die ten behoeve van de wande laars langs het strand patrouilleerde, werd ingeschakeld om zo snel mogelijk een reddingband naar de zwemmers te brengen. Geen van hen hoefde verder behandeld te worden.. Plastic zakken Bij de Slufter werden de lopers door een aantal verkenners van de Jeroen- groep in grote plasticzakken gestoken, om zo met droge voeten de geul over te kunnen steken. Dankzij de gunstige wind (in de loop van de morgen draai de de wind van zuid naar noord-oost) en omdat het om negen uur laag water was geweest kon iedereen zonder moei lijkheden worden overgebracht. De eer ste controlepost was ongeveer op de helft van de totale afstand, bij het „To renpaviljoen" bij de vuurtoren. Hier werden de wandelaars gesterkt met soep en velen konden hun natgeworden kleding verwisselen. Voor sommigen, die zelf geen extra kleding hadden meegenomen, was het een welkome verrassing, familie of bekenden met droge broeken en sqkken bij de contro lepost aan te treffen. Ook bij De Cocks- dorp vielen een paar wandelaars uit. Weddenschap Hier werd echter ook een nieuwe wandelaar toegevoegd. Een van de per soneelsleden van het Torenpaviljoen liep de rest van het rondje mee, waar mee hij een weddenschap won van en kele klanten en 25,verdiende. De tweede en laatste controlepost was in Oudeschild. Om hier te komen moest de smalle bochtige dijk langs de Waddenzee worden gelopen. Voor min der vermoeide wandelaars was dit mis schien wel het fraaiste trajekt met de vele vogelbroedgebieden en kleine re servaten. Vooral de Schorren boden de liefhebbers een fantastische aanblik. In de omgeving van Drijvers Vogelweid De Bol kon men meerdere malen een bergeend met jongen zien oversteken om een duik in zee te gaan nemen. Hinderlijk was het aan deze kant van het eiland, dat steeds over hekken en afrasteringen moest worden geklom men. Naarmate de dag vorderde ging dit steeds moeizamer. Een probleem waarvoor waarschijnlijk niet zo een voudig een oplossing is te vinden, daar de hekken dienen als afrastering van de diverse weidegebieden voor schapen op en naast de dijk. Door de kronke lende lijn, die de dijk volgt verkijkt men zich gauw op de afstand. Het dorp Oudeschild was al heel lang in zicht, voordat het bereikt was. Mede dankzij morele ondersteuning van belangstel lenden, waaronder de heer J. de Vries, die onophoudelijk langs de route reed om de lopers met een opwekkend mu ziekje en een bemoedigend woord op de been te houden, werden nog maar en kele uitvallers genoteerd. Gescheurde pees Een daarvan was N. Boon uit De Cocksdorp, die op een oneffenheid op de dijk misstapte en de tocht als gevolg van een gescheurde pees moest staken. Hij moest onder doktersbehandeling worden gesteld. De laatste lootjes we gen meestal het zwaarst en zeker bij een onderneming als de ongeveer 65 km lange wandeltocht rond Texel. Me»t (Zie vervolg pagina 2) OUDESCHILD Sportvisser Ch. Korsten uit Veghel (N-Brabant) keek wel even vreemd op toen hij, vissend vanaf de sportvissersboot „Wilma" in de buurt van de stijle bank in de Wad denzee, een gevaarlijk uitziende vis aan de haak sloeg. Het was een jonge Toonhaai die in de Noorzee vrij alge meen voorkomt doch door een henge laar uiterst zelden wordt verschalkt. Toonhaaien zien er precies zo uit als de gevreesde haaien in tropische wateren maar worden niet langer dan 1.10 me ter. Hun tanden laten over hun roof zuchtige levenswandel echter weinig twijfel bestaan. De heer Korsten heeft zijn vangst in leven gehouden en later afgeleverd in 't Texels Museum, waar de haai nu een der bezienswaardighe den van het aquarium is. Op de foto de heer Korsten met zijn Toonhaai. Aan verschillende automobilisten is door de gemeente ontheffing verleend van het inrijverbod voor Weverstraat te Den Burg en Dorpsstraat te De Koog. Men verzocht ons te publiceren dat het hier gaat om voorlopige onthef fingen die geldig zijn tot één juli. Met ingang van die datum zullen definitie- vei ontheffingen worden verleend, ech ter nadat de voorlopige ontheffingen nog eens critisch op noodzakelijkheid e.d. zijn bekeken. Betrokkenen hoeven dus niet opnieuw een aanvraag in te dienen; de definitieve ontheffing wordt zonder meer toegezonden. Uiteraard moeten degenen die menen recht te hebben op ontheffing maar daarom nog niet hebben verzocht, wel een aanvraag indienen. Op initiatief van de Raad voor het zomerwerk der kerken brengt 'n groep van dertig kinderen uit Amsterdam van 25 - 30 juni een vakantie op Texel door. De groep is samengesteld door het Leger des Heils en staat onder lei ding van luitenant-kolonel Bosshardt. De kinderen zijn afkomstig uit milieus waar doorgaans van een zinvolle va kantie weinig terecht komt. De groep verblijft in „Bloem en Bos" in Ger- ritsland. telefoon (02220) dag en nacht

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1