Cjroen Zwarts-J~exels in het harL, AXI 0| Ons commentaar viel niet in goede aarde Protest! Onenigheid in „strijd tegen zedenverwildering" LTS-inbreker was op de hoogte Aard gasleiding bereikte Terschelling (02220) 3132 l ARP komt du met concessie 2323 x Beere Bar «dera dag Beore goed Met PéDé's bier veel meer plezier! aiiHosaano Jubileumconcert van Texels Fanfare Winkels in Den Burg 's avonds niet meer open Nog dit najaar in Den Burg kindercrèche? TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4-6, Den Burg zullen de meeste winkels weer tot 's avonds 6 uur geopend zijn. ZL Z;Mz MÈmtëMè® kG 20 AUGUSTUS 1971 84e JAARGANG No. 8598 N.V. v.b. Langeveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per nun. excl. 4<7« BTW achte redaktie, arne zouden wij zij het in het kort Hen gaan op uw commentaar dat ette koppen werd afgedrukt op aorpagina van uw blad van vrij- [3 augustus. U geeft hier nl. een •1 onjuiste voorstelling van zaken te beweren dat de afwijzing van naaktstrand reeds vast stond in m'oer 1970. Het was nl. en we ci- hier letterlijk: ,,een der afspra- die zijn gemaakt bij de wethou- erkiezing. Met name de ARP destijds de Candida tuur van een ie Texels Belangman wel willen en maar een der voorwaarden lat men in de komende raadspe- een eventuele aanvraag om een strand zou afwijzen. Die toezeg- werd gedaan ondanks het feit dat bij Texels Belang weinig princi- bezwaren tegen het naaktstrand Dit nu mijnheer de redakteur is men uit de lucht gegrepen en dat u dan maar verder waar maken. i schrijft u verder onder het kop- jenheid met een vraagteken, dat strikt geheim zou zijn gehouden meent u verder te moeten bekla- amens de mensen van de Naturis- federatie die nu een vijftiental »n hadden getyipt waarvoor men jd graag nuttiger had besteed, mor zouden we willen verwijzen de betreffende raadsvergadering n de wethoudersverkiezing plaats Hier werd door de AR-fraktie ;e openheid gezegd dat we grote iren hadden tegen de opvattingen het Pakt inzake hun opvatting zeden, moraal, normbesef, taak Ie overheid, gezag e.d. Zie notulen september 1970. Er is tevens ge- mede namens de fraktie van de dat hierover breedvoerig met de van Texels Belang en WD gesproken wat tot de afspraak geleid dat wij voor de vorenge- ie zaken, voor zoveel mogelijk ezind, zouden waken. Het spreekt ij vanzelf dat een ieder daarbij deljjk kan beslissen naar eigen geweten. deze afspraak werden geen de- ;enoemd, konden ook niet worden md. deze afspraak er niet geweest ad dit toch een volkomen loos ar- [it geweest tegenover het Pakt. een opmerking willen we ma- ver wat u schreef dat de heer er mogelijke voorstanders let wel eervuud gebeld zou hebben om an hun afspraak te herinneren, werkelijkheid is dat in eerste in- e de hèer Daalder zelf werd ge- door een fraktielid van Texels met het verzoek voor gemeen- ilijk fraktieberaad in verband iet hernieuwde verzoek van de Hieraan is door alle betreffende deden gevolg gegeven, behalve /elke die avond was verhinderd, [e we vragen mijnheer de redak- at hier voor kwaad of verkeerds iuilt? slotte nog uw opmerking dat ten te van dit hernieuwde verzoek verd gediscussieerd maar stom- werd gespeeld. Wij hadden ons standpunt gesteld dat gezien het at er nog geen 2 jaar terug zeer rig over was gediscussieerd, het :elfs een hele middag in beslag, iet nu weer opnieuw wilde doen waar blijven we indien we dat 'n korte periode weer zouden n doen. Daarvoor kunnen we, om gen woorden te gebruiken, onze ittiger besteden. Met dank voor de plaatsing, de frakties Texels Belang, AR en CHU. «ui Wartien van de Wetering voor ziekenfonds en verz. Durniinminm Mil ^mimmujiiuininiBiuuttHiiiiiiiiiiniii Ons commentaar in de krant van vrijdag j.l. Afwijzing van naaktstrand stond al vast in september 1970" heett stormachtige reakties uitgelokt. In het commentaar maakten wij de raads- iraktie van Texels Belang het verwijt dat zij zich bij de wethoudersverkie zing van 1970 aan een belofte had ge bonden die als konsekwentie had dat het eventuele nieuwe aanvraag voor een naaktstrand zou moeten worden afgewezen. Die afspraak werd destiids verlangd door de heer J. Daalder, sprekende namens ARP en CHU. Texels Belang en VVD gingen ermee akkoord, zodat tenslotte vier partijen bij de overeenkomst waren betrokken. Wij wezen de beschuldigende vinger echter alleen op Texels Belang omdat het deze groepering is geweest die zijn kiezers met nadruk heeft beloofd zich op geen enkele manier te zullen bin den. Wij concludeerden dat Texels Be lang deze belofte aan zijn kiezers had gebroken en meenden dat het goed was dit aan de kaak te stellen. Zoals mocht worden verwacht viel ons com mentaar bij de betrokkenen niet in goede aarde, men vond: wat wij had den geschreven was nonsens; er was helemaal geen afspraak gemaakt over het naaktstrand en ieder had in volle dige vrijheid beslist. Na de eerste emotionele reakties volgden rustiger gesprekken waarbij echter wel op „rektificatie" werd aangedrongen. Na diverse telefoontjes, besprekin gen ten huize van betrokken raadsle den en nog een paar telefoontjes zijn wij er nog meer van overtuigd ge raakt dat onze beschuldiging aan het adres van Texels Belang terecht was. Ook bleek daarbij dat onder de raadsleden onenigheid bestaat over de vraag of men inzake het naaktstrand nu bij voorbaat was gebonden aan een afwijzende beslissing of niet. Voor rec tificatie is dat geen aanleiding. Wel willen we enkele details van ons com mentaar corrigeren, hoewel deze aan de hoofdzaak niet veel afdoen maar wel enigermate verklaren waarom Texels Belang er destijds toe kwam een belofte te doen, zonder te beseffen dat deze vergaande konsekwenties kon hebben in de komende vier jaar. Allereerst onze correctie: bij de af spraak van 1970 is het woord „naakt strand" niet letterlijk genoemd. Men drukte zich veel ruimer uit; de be trokken frakties zouden zoveel als in hun vermogen lag vechten tegen zeden verwildering, druggebruik e.d. en ze zouden de Texelse moraal zo hoog mo gelijk houden. Het was de heer J. Daal der van de AR, sprekende namens zijn partij en de CHU, die deze toezegging verlangde en als voorwaarde stelde om steun te kunnen verlenen aan de twee de Texels Belang-kandidaat voor het wethouderschap. Niet vrijblijvend Die toezegging werd door AR en OHU nodig geacht omdat de zeden en moraal bij het PAKT in ieder geval niet veilig werden geacht; men moest op Texels Belang kunnen vertrouwen. Texels Belang, tuk op de wethouders zetel, ging direkt akkoord, blijkbaar niet beseffend dat het „vechten tegen zedenverwildering" voor raadsleden als J. Daalder en C. Timmer niet iets vrijblijvends is. Een naaktstrand bijv. is voor hen natuurlijk! een vorm van zedenbederf en aangezien de stel- lingname van genoemde heren in der gelijke kwesties doorgaans streng prin cipieel afwijzend is, was te verwachten dat dit vroeg of laat moeilijkheden zou geven ten opzichte van de niet-confes- sionele groepering Texels Belang die zich in meerderheid laat leiden door iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii X O ui Q X O OUDESCHILD zakelijke argumenten die kunnen ver anderen onder invloed van tijds- en andere omstandigheden. Dat geldt uit- teraard ook voor de andere niet-con- fessionele partijen. Voor de heren Stan daart, Dros, Zuidewind en Daalder staat vast dat de afspraak van destijds goedkeuring van een naaktstrand uit sloot. Het staat ook vast dat in ieder geval de AR het niet zou hebben ge accepteerd als men zou hebben voorge stemd; dat heeft de heer Daalder bij de besprekingen die aan de laatstge houden raadsvergadering vooraf gingen duidelijk laten blijken. Toen het er naar uitzag dat de heer Zuidewind vóór zou stemmen heeft de heer Daal der hem tot tweemaal toe benaderd om hem eraan te herinneren dat hij aan (Zie vervolg pagina 2) Dinsdag 7 september Dinsdag 7 september wordt het Kon. Texels Fanfarekorps 80 jaar. Het korps zal zijn verjaardag vieren door het ge ven van een jubileumconcert, dat 's avonds in de muzieknis in de Wezentuin zal worden gegeven. Het concert begint om half acht en zal ongeveer anderhalf uur duren. Het feest wordt daarna voortgezet in Casino, waar met mede werking van de revuegroep van de buurtvereniging Kogerstraat-Witte Kruislaan-Schoonoordsingel en het amusementsorkest van het Fanfare een genoegelijk programma zal worden af gewerkt. Tevens zal hier de trekking van dc verloting worden gehouden en zullen (hopelijk de nieuwe instrumen ten worden aangeboden. Het bestuur hoopt dat zeer veel Texelaars het jubi leum zullen komen meevieren. In verband met de verminderde koopdrukte hebben de meeste winke liers in Den Burg besloten hun winkels na zes uur 's avonds weer te sluiten. Ook zullen de winkels weer op dinsdag middag dicht zijn. De inbreker die in de nacht van maandag op dinsdag een bedrag van bijna ƒ1500,weghaalde uit het bu reau van de administrateur van de technische school te Den Burg moet op de hoogte zijn geweest van de gang van zaken in de school. De dader(s) wist in het gebouw de weg en wist ook dat er, in tegenstelling tot gewoonlijk, geld aanwezig was. De inbraak moet hebben plaatsge vonden tussen half tien maandagavond en dinsdagochtend kwart voor acht. Op laatstgenoemd tijdstip ontdekte con cierge D. Huizinga de vernielingen die de inbreker had aangericht om zijn doel te bereiken. De onbekende is het gebouw binnengekomen door het weg breken van een ruitje van het con- ciergaverblijf bij de ingang. Via een schuifraam kwam de inbreker toen in de gang. Gasbrander Hij wist waar hij wezen moest. Het handvaardigheidslokaal werd binnen gedrongen na het wegschroeven van een ruit. Uit het daarachter gelegen magazijntje haalde hij een gasbrander waarmee werd getracht de deuren van de direkteurskamer en het administra- teursverblijf op de bovenverdieping open te maken. Dit moest gebeuren door het kozijnhout bij de sloten weg te branden. Dit ging blijkbaar te lang duren want de deuren werden uitein delijk met een lijmtang geforceerd. In de direkteurskamer viel niets te halen maar in het administrateursverblijf werd een geldkist gevonden die in het lokaal beneden werd opengebroken zo dat het genoemde geldbedrag kon wor den meegenomen. Gebleken is dat de inbreker ook nog heeft getracht zijn slag te slaan in de kantine, maar hier werd niets vermist. Het gestolen geld waren afkomstig uit verkoop van leer middelen. Huishoudschool In dezelfde nacht werd oök ingebro ken in de landbouwhuishoudschool. De kamer van de direktrice werd 'ontruit' maar de inbreker ging onverrichter- zake heen, want nergens was geld te vinden. Een vette buit was hem op het laatste nippertje ontsnapt want de dag te voren was in de kamer nog een be drag van maar liefst ƒ12.000,aan wezig geweest, ook opbrengst van boe ken e.d. die bij het begin van het nieu we schooljaar aan de leerlingen waren' verkocht. Het geld was echter op een veiliger plaats bezorgd. Vingerafdrukken De technische recherge heeft dins dagmiddag beide inbraken nauwgezet bestudeerd. Ook een speurhond werd ingeschakeld. Om het onderzoek niet te bemoeilijken kregen de 187 lts-leer- lingen een dag extra vrij. De reukspo ren waren toen als gevolg van de rond het gebouw lopende leerlingen echter al niet meer vast te stellen. Wel slaag de de recherge erin een aantal vinger afdrukken te vinden. Als er voldoende animo voor is, zal nog dit najaar worden gestart met een kindercrèche te Den Burg. Het initia tief is genomen door mevrouw I. van Groenigen-Hemelrijk te Oudeschild, die, alvorens van start te gaan, eerst een indruk wil hebben van het aantal gega digde ouders. De bedoeling is te komen tot een kindercrèche die alle werkdagen is geopend, zodat werkende vrouwen er hun kinderen kwijt kunnen. Dc crèche zou gevestigd kunnen worden in een deel van het voormalige dorpshuis aan dc Burgwal, dat daartoe wel enigszins zal moeten worden verbouwd. sloten binnenplaats, waar de kinderen Men beschikt daar ook over een be- bij goed weer kunnen spelen. De leiding van de kinderen wil men zoveel moge lijk toevertrouwen aan mensen, die daarin enigszins ervaren zijn, zoals kleuterleidsters e.d. maar het is niet uitgesloten, dat ook anderen erbij kun nen worden ingeschakeld. Gestreefd wordt naar een zo voordelig mogelijk functionerend geheel, zodat de kosten voor niemand een bezwaar zullen zijn. Wie interesse heeft, wordt verzocht con tact op te nemen met mevrouw Van Groenigen, Heemskerckstraat 4 te Oudeschild, telefoon 3562 Verder is het de bedoeling zaterdagochtend 28 augus tus, aanvang 10.00 uur, een contact bijeenkomst te houden van belangstel lenden in het genoemde gebouw aan de Burgwal. Ouders, die willen deelnemen en anderen, die zich voor het project interesseren, worden verzocht aanwezig te zijn om gezamenlijk de mogelijkhe den, onder ogen te zien. telefoon (02220) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering. Vanaf maandag 23 augustus Wilt U daarmee rekening houden Algemene Texelse Middenstandsvereniging Winkeliersvereniging Den Burg o (Z O m O X Tussen Koehol en Zwarte Haan is men thans bezig met het trékken van een aard- gasleiding over het ondiepe Wad naar Terschelling. De stukken buis worden op de kust aan elkaar gelast en dan door een schip richting Terschelling getrokken Deze week bereikte het schip met een stuk buis ter lengte van 6J/s km. de kust van Ter schelling op een afstand van 500 m. Verder kan het schip niet komen. Op Terschel ling zal nu voor aansluiting worden gezorgd. Vanaf de wal zal nu een nieuw stuk buis van 6Ve km. naar het uiteinde van het eerste stuk worden gesleept en daaraan worden gelast, waarna nog eens een dergelijk stuk no dig is om een aansluiting op het Friese aardgasnet tot stand te brengen. Het totaal der stukken, 20 km. lang, zal dan nog ongeveer lVe m. diep de zeebodem worden ingespoten. Men vermoedt dat de werkzaamheden een kleine twee maanden in beklag zul len nemen. Daarmee heeft Terschel ling dan echter nog niet in elk buis aardgas. Het schijnt, dat er aan het Terschéllinger gasbuizennet eerst ook nog heel wat verbeterd moet worden. Het blijkt voorlopig nog niet mogelijk te zijn ook aardgasleidingen naar Vlie land en Texel te brengen en betwijfeld wordt of dat de eerste tientallen jaren wel ooit mogelijk zal worden. Met het buizennet kan men namelijk geen diepe geulen passeren en dat maakt deze beide eilanden praktisch onbereikbaar.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1