Er komt weer gras om in te kuilen Ie man die niemand werd" y SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIEUWS LANDBOUW en VEETEELT NUTSSPAARBANK Burgerlijke stand Geslaagd Belangrijk voor bejaarden Koersen vreemde valuta Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 27 augustus 1971 rubriek voor I De schaarste aan gras, die in de 2de helft van juli en in het begin van au gustus de beweiding moeilijk maakte is verdwenen. De aanblik van het gras land is in een paar weken sterk ver anderd. Bij het aanhouden van goede groeionistandigheden mogen we er op rekenen, dat zeer binnenkort weer gras beschikbaar zal zijn voor de voeder winning. Hoewel het niet onmogelijk is om Iook in september nog hooi te maken moeten we er toch op rekenen, dat het gras. dat niet nodig is voor de bewei ding in de meeste gevallen tot kuilgras zal moeten worden verwerkt. We zijn van mening, dat dit vooral Ivolgens de voordroogmethode, al of niet gecombineerd met toevoeging van melasse of suiker zal moeten gebeuren. Vooral voor die laatste mogelijkheid willen we uw aandacht vragen. Uit ervaringen in de praktijk blijkt, |dat het in ieder geval voor voorjaars- as heel goed mogelijk is om een goe- kuil te maken zonder toevoeging van een suikerhoudend produkt. Als men maar zorgt, dat het gras voldoen de droog is, of bij gebruik van de maai- cneuzer in het goede ontwikkelingssta- Imm verkeert, dan kan zonder toevoe ling het kuilproces goed verlopen. Ook van nazomergras kan meestal ij voldoende voordrogen, d.w.z. tot 'n rogestofgehalte van ruim boven 40% oed kuilgras worden gemaakt. Het re- ultaat is niet zo zeker als van voor- larsgras, omdat gras, dat in augustus september is gegroeid een andere timenstelling heeft. Het suikergehalte an dit gras ligt over het algemeen inzienlijk lager. Vooral als het gras sgroeid is in een periode met vrij iel regen en weinig zon kan het raad- lam zijn om ook bij een goede gele- |enheid om het gras voor te drogen een toevoegingsmiddel te gebrui- I In ieder geval is de noodzaak van jevoeging van suiker of melasse nodig i men er niet in slaagt om het gras |>ldoende droog te krijgen. We willen larbij wel opmerken, dat ook als het (et gelukt om het gras op een droge- jfgehalte van boven 40% te brengen it voordrogen toch altijd voordelen «ft. Suiker of melasse Bij de vraag of als toevoegmiddel fiker of melasse moet worden ge likt kunnen we op twee zaken let- In de eerste plaats op de prijs en op de tweede plaats op de arbeidsme- thode. Het suikergehalte van melasse ligt ov 50% van suiker. Willen we dus met melasse een zelfde resultaat bereiken als met suiker, dan moet de hoeveel heid, die toegevoegd wordt dubbel zo groot zijn. In 't algemeen zal de prijs van melasse minder dan de helft van die van suiker zijn. Wat de wijze van toevoeging betreft menen we, dat zowel voor suiker als voor melasse geldt, dat toevoeging op de kuil tijdens het aanbrengen van het gras niet eenvoudig is. Daarom is men er de laatste jaren toe overgegaan om het toevoegmiddel op 't veld te geven. Daartoe wordt het gras op dunne wier- sen gebracht. Het blijkt heel goed mogelijk te zijn om de melasse uit een giertank of vat over de wiersen te verdelen zonder, dat er veel verloren gaat. Vorig jaar hebben we enkele keren gezien, dat dit zeer goed verloopt en dat de tijd, die hiervoor nodig is veel korter is dan wanneer de melasse tij dens het aanbrengen op de kuilhoop wordt toegevoegd. Verder mogen we aannemen, dat de verdeling bij het toe voegen over de wiers veel beter is. Het daarna verzamelen van het gras met de opraapwagen blijkt ook geen moeilijkheden op te leveren, zodat we deze methode alleszins kunnen aanbe velen. Daar we tijdens het voeren van op deze wijze gewonnen kuilgras hebben waargenomen, dat de kwaliteit heel goed was kunnen we volledig achter dit systeem staan. Als de weersomstandigheden niet toelaten om het gras voor te drogen, dan zal er 5% melasse moeten worden toegevoegd. Bij een opbrengst van 15 ton gras per bunder derhalve 750 kg melasse per bunder. Naarmate het gras droger is kan de hoeveelheid worden verlaagd. Als we in de buurt van 40% droge stof komen kan worden volstaan met een toevoeging van 3% melasse. NOG ENKELE WEKEN MOGELIJK Het is geen geheim, dat we bij ver nieuwing van grasland er de voorkeur aan geven om dit te doen in de tweede helft van juli en de eerste helft van augustus. We menen, dat er in dit ge val de mogelijkheid in zit om in de na zomer en herfst nog van het nieuwe grasland te profiteren. Dat geldt zeker voor bedrijven, waar ook schapen wor den gehouden. Het bovenstaande betekent niet, dat we van mening zijn, dat er na 15 au gustus een punt achter de graslandver nieuwing moet worden gezet. Er zijn zeker ook na deze datum nog goede mogelijkheden om met succes grasland zwart" te maken en opnieuw in te zaaien. We zijn nl. van mening, dat de noodzaak daarvoor in diverse gevallen nog aanwezig is. „Versleten" grasland We hebben de laatste weken nog di verse percelen gezien, waar het gras bestand zodanig is, dat niet verwacht kan worden, dat er nog mogelijkheden zijn om het grasbestand nog weer op peil te krijgen Het betreft niet alleen oud grasland, maar ook percelen, die nog niet zoveel jaren geleden ook ver nieuwd zijn. We hebben er al eerder op gewezen, dat er dit jaar zeer veel grasland „dood" gemaaid is. Dit bete kent vrijwel altijd, dat het grasbestand sterk in kwaliteit achteruit is gegaan. Voor veel van deze percelen is het gewenst om ook al is het intussen eind augustus geworden tot vernieuwing orver te gaan. We mogen er niet op gaan rekenen, dat de grasinzaai ook in oktober nog 100% kans van slagen heeft, zoals dit in 1970 in een aantal gevallen is gebeurd, maar inzaai tot 15 september geeft geen grote risico's. Als u dus met percelen zit, waarvan het grasbestand beslist te wensen over laat, dan menen we, dat u er alsnog „de ploeg" in moet zetten. Nog eens de methode Uit de artikelen in deze rubriek en ook uit mondelinge voorlichting is wel duidelijk geworden, dat de Texelse voorlichters bij graslandvernieuwing voorkeur hebben voor de beproefde methode van frezen met de Howard frees, ploegen, kilveren en inzaaien met de vlaszaaimachine. Wel is gebleken, dat bij een bewer king met de Lely-frees het resultaat kan worden verbeterd wanneer vóór of na het zaaien de grond wordt aan gereden. Dit moet dan spoor aan spoor met de tractor gebeuren. We menen, dat ook in dit geval het risico van een goede aanslag groter is dan bij de oude beproefde methode. Verder blijft ons hoofdbezwaar, dat er aan de ligging van de percelen bij gebruik van de Lely-frees niets kan worden verbeterd altijd nog bestaan. Er zijn praktisch geen percelen, die een zo ideale ligging hebben, dat er niets aan te verbeteren is. En van die verbetering kan bij gebruik van de Le ly-frees niets komen. Vandaar onze blijvende voorkeur voor de methode Howard frees, ploegen, kilveren en in zaaien met de vlaszaaimachine. van 18 tot en met 24 augustus 1971 Geboren: Albert, zv Jan M. Ever aarts en Margaretha M. Muller; Dun can Edward Youngson, zv. Edward Y. Whyte en Els van Asperen; Adriana Margaretha, dv. Jacob J. Moens en Paulina J. Prins; Valentijn, zv. Jaco bus J. van der Burgh en Marianne J. L. van Leeuwen; Ingeborg Talea Ange- lique, dv. Arnold Looijer en Geertje C. Prins; Richard Cornelis, zv. Cornells W. Smit en Maria A. Witte1; Dennis Nicolaas, zv. Johannes P. Goudsblom en Dirkje Hardeman. Ondertrouwd: Willy Huizinga en Ma ria A. M. Zijm; Frederikus C. van der Star en Catharina M. Barhorst; Corne-| lis Manten en Adriana G. Koningsveld. bij en- eve gen tap- gel- s is I pe afgelopen week slaagde te Arn- mejuffrouw Geertje Zuidewind kr kinderverzorgster van de Centrale |ad voor Kinderuitzending (verem- .Kleuterzorg"). Zij volgde de op- fing eveneens te Arnhem. SCHIETOEFENINGEN leegat van Texel. Ligging schietter- C 52 '52,5'N - 4 42,8'E. In het Ivak van 1 tot en met 30 september li zullen, op werkdagen van 8.00 tot 10 uur van bovengenoemd terrein letoefeningen worden gehouden met Ite luchtdoelartillerie. De onveilige land is tot 14.000 meter. 138. „Hiep hiep hoeraaaa!!!!" juichte de oude man. „Ick voel my nu nae jae- ren eyndelyck weer vry man! nu ick het leeven buyten1< casteel heb gesien, wil ick geen moment langer hier bly- ven dan strickt noodzaeckelyck is! Wanneer gaen we?" Hij had zich intussen bliksemsnel aangekleed en liep nu dansend van ple zier voor de smid uit. „Heisa, jon gens!" riap hij uit. „In de loop van de jaeren heb ick dit slot so leeren hae- ten, dat ick er het alderliefste de brandt sou insteecken! Maer dat gaet natuurlyck veel te ver en daeromme sal ick my bepereken tot het stuck- smyten van een ruyt! Hoeplaaaa!" En voor smidje Verholen het kon verhinderen had de oude baas een zwa re knots gegrepen die daar toevallig hing en dit voorwerp met een krachti ge zwaai naar buiten gesmeten. Rinke lend vloog de ruit in stukken en met een doffe slag kwam de knots buiten ergens op de grond neer. „Hèhè, dat lucht op", zei de alchimist. „Als cnaep- jen wilde ick dat oock altydt al so graeg doen, maer ick en moght het nooyt van myn vaeder. De alchimist zou anders wel vreemd hebben opgekeken, als hij geweten had waar zijn knots terecht gekomen was. Precies op het puntje van de schedel van de Zwarte Kludde namelijk en om dat de knots zwaar was en van grote hoogte neerplofte, moet het niemand verwonderen dat het hoofd van de Kludde tegen dit geweld niet bestand was. Met een zachte snik viel de scha vuit voor de tweede maal in zwijm, en daar lag hij nu, dwars over het lichaam van Sterke Stef heen. En zo zien wij daar dus een schilderachtig tafereeltje van e'en kasteel bij nacht, waar twee lieden bij een oude put in zwijm liggen terwijl rondom hen heen enkele vuur wapens, een knots, een hamer en een sigarettenpeukje zijn uitgestald..-. (wordt vervolgd) Vrijdag-, zondag-, maandag- en woensdagavond (8 uur) wordt in het City theater vertoond de Amerikaanse kleurenfilm „De dolle dwaze waaghal zen van de scherpe bochten". Zoals de titel al doet vermoeden een dolkomisch verhaal, waarin de meest halsbre kende toeren worden verricht. Hoofd motief is de bekende Monte Carlo Ral ly, die al sinds het prille begin van de autosport ieder jaar wordt verreden. De coureurs worden voorgesteld als de meest excentrieke karakters en zonder linge figuren, die om geheel verschil lende redenen van plan zijn de race te winnen. Bovendien worden de raarste voertuigen in de strijd gezet; van een piepklein mini-autootje tot een enorme hippe sport-cabriolet, die door de con currenten van de eigenaar smalend wordt betiteld als een „gemeubileerde rolschaats". In de hoofdrollen ziet men bekende akteurs, o.a. Tony Curtis, Su san Hampshire, Peter Cook en Gert Frobe. De film is geschikt voor alle leeftijden en garandeert een avondje vrolijke ontspanning. „Sabata" is een mysterieuze scherp schutter ergens in het uitgestrekte „wild-west"-gebied in Midden-Ameri- ka. Hij heeft zich tot taak gesteld op te komen voor de verdrukten en slachtof fers van bandieten en erop toe te zien, dat de wet in het grensstadje Daugher- ty wordt gehandhaafd. Als de plaatse lijke sheriff en zijn assistenten machte loos moeten toelaten, dat de bank voor ruim 60.000 dollar wordt beroofd, biedt Sabata zijn hulp aan. Na enkele aan slagen op zijn leven en een duel met de bendeleider wordt de strijd beslist en zegeviert het recht. De film draait zaterdagavond (8 uur) en is toeganke lijk voor personen van 14 jaar en ou der. De heer J. Agter sr., voorzitter van de afdeling Texel van de Bejaarden- bond, verzocht ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te bren gen. Bejaardenverzekering Als gevolg van de verhoging van de AOW-uitkeringen met ingang van 1 maart j.l. zullen ook de toelatingsgrens en de premie-inkomengrenzen van de bej aarden-ziekenfondsverzekering wor den opgetrokken. De ministerraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een besluit, waarbij de toelatingsgrens wordt verhoogd tot ƒ11.493,—. Op deze wijze wordt bereikt dat de stijging van het AOW-inkomen geen nadelige gevolgen heeft voor de be jaarden, die premie moeten betalen voor de bejaarden-ziekenfondsverzeke ring. De bedragen van de premie-inko mensgrens en die van de premiebeta lingen luiden nu als volgt: INKOMSTENKLASSE PREMIE per per maand week tot 6768,- /'20,70 4,75 <van 6768,- tot 7778,- ƒ41,40 9,55 van ƒ7778,- tot 9636,- ƒ51,75 ƒ11,90 van ƒ9636- tot ƒ11493,-* 72,45 ƒ16,70 van ƒ9636.- tot 11493,-* ƒ51,75 ƒ11,90 gehuwd ongehuwd Uiteraard is het bedrag van de aan vullende verzekering niet in deze op gave vermeld, daar deze in verscheide ne gebieden verschillend is. Westduitse mark (100) 99,90 Belgische franc (100) ƒ6,99 Franse franc (100) ƒ62,40 Zwitserse franc (100) 85,90 Amerikaanse dollar (1) ƒ3,39 Engelse pond (1) 8,39 Zweedse kroon (100) ƒ66,40 i in I >pen een ?een :t. >uche ïr. cheid ikt. MllllllllllllllilllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Feuilleton door Tom Lodewijk niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Brooker stelde hem als zijn gast J aan de president van de club en lie andere dignitarissen, en en-pas- 1 aan de mensen die hem kwamen peten en een gesprek aanknoopten, (ging allemaal verkwikkend infor- Gerard kreeg een ogenblik het lel dat hij 'n vreemde eend in de- lypisch-Britse bijt was. Het bleek 1 geen typische mannenclub, ook ■v.'en waren present. Dat gaf het Tel een gezellig en gemoedelijk ka- won de achting van de barkee- een echte oudgediende die zijn je met ijzeren hand en vaderlijke ülendheid regeerde, door zijn ap- tie voor de hem aanbevolen whis- 'et een huldigend gebaar kenbaar aken, en was al spoedig in druk erend met een paar zakenmensen die gd is. «P^ten over zijn gevoelens ten "en van Engeland in de Europese enschap. Telkens weer anderen 'en naar de bar, sommigen alleen iun glas nog eens te doen vullen, [en om met het glas in de hand, een praatje te maken, een korte pauze maakte hij 'aar gebruik, om met 2;org een Ie lange dunne sigaren, die hij op tijd meenam, aan te steken, toen 'eens een stem die in een. Engels Udelijk een Amerikaanse afkomst hoorde zeggen: „U bent Hol- nietwaar?" id hetl U opl p aan-l Schil-1 Het was een vrouwenstem en Gerard keek verrast op. Er waren hier wel meer vrouwen, al bestond de meerder heid uit mannen, maar hij verwachtte niet, zó maar aangesproken te worden. Men was hier tamelijk formeel, zonder voorgesteld te zijn sprak je een dame niet aan, maar deze dame sprak hèm aan. En dat zat-em, dacht Gerard, den kend aan haar accent, waarschijnlijk in het feit dat zij géén Engelse was. „Inderdaad", zei hij wat stijfjes, „De Rheede is mijn naam" hij zei het als een stille terechtwijzing. „Als u mijn naam hoort denkt u óók niet dat ik geboren en getogen ben in Gods Eigen land" lachte ze, „ik heet Susanne van Zuylen, Sue voor mijn vrienden". ,JDat verwondert me helemaal niet", antwoordde Gerard. „Al eeuwen lang zijn Hollanders naar Amerika getrok ken en u weet toch ook wel, dat New York oorspronkelijk Nieuw Amsterdam heette, en Brooklyn Breukelen?" „O ja," antwoordde ze luchtig „na tuurlijk weet ik dat. Wij zijn erg de mocratisch in ons land, met adel en aristocratie houden we ons niet op na tuurlijk, maar we hebben meer rangen en standen dan bij u, en we spreken zelfs van William of Robert I, II of III, als het gaat om afstammelingen van de grote geldfamilies. Ik stam inderdaad nog af van die eerste Hollanders, en misschien was die eerste Van Zuylen wel een gewone scheepstimmerman". „En heette hij Van Zuylen, omdat hij uit Zuilen kwam", lachte Gerard. „O ja, best mogelijk, maar dat doet er niet toe. Bij ons zijn het de oude kolonisten en bij de anderen de lui die met de Mayflower meekwamen, die de plaats innemen van uw baronnen en graven. Ondanks alle democratie, en zélfs al zijn ze arm. Maar niet al te arm, want anders tel je bij ons niet mee. Succes is altijd het fundament, van alles". „Ik kan me een slapper fundering voorstellen" zei Gerard. Hij voelde zich met deze vrouw, deze Sue van Zuylen, meteen op zijn gemak. Ze was, naar hij schatte, de veertig gepasseerd, maar ze zag er jonger uit en deed daartoe een beetje minder opvallend moeite dan haar Amerikaanse zusteren. Ze had nog gitzwart haar in het midden gescheiden en in een zware wrong sa mengevlochten. Ze had grote bruine ogen en een tikje scheve, grote mond, wat de indruk gaf dat ze voortdurend een beetje cynisch glimlachte. Kostba re ringen aan haar handen en een bij zonder fraai bewerkte gouden halsket ting met een sieraad uit groene jade verrieden dat zij in ieder geval niet tot de „armen" behoorde, die het zon der succes moesten stellen. „U gelooft dus ook in succes" stelde ze vast. „Mijn geloof is een ervaringsfeit" zei hij en ze lachte. „Mooi gezegd. Ik vroeg trouwens niet, ik stelde vast. U bent het type. Niet van de man die geluk heeft ge had". „Geluk is óók een kwaliteit, heeft Napoleon eens gezegd. Geluk moet men hebben, maar men moet het herkennen als het er aan komt, en het grijpen vóór het voorbij is". „Want het is ongelooflijk snel ter been" lachte Sue. Hij zorgde er voor dat haar glas op nieuw gevuld werd en gaf haar vuur voor haar sigaret. Ze vertelde dat ze in Londen was voor „zaken". Net als hij. Ze wist, al pratend, een sfeer van intimiteit te scheppen beiden vreem deling hier beiden Hollanders, niet waar? die het gesprek buitenge woon vergemakkelijkte. En Gerard vond het niet te vrijmoe dig, haar voor te stellen, de volgende avond met hem te gaan dineren. Ze maakte geen van de conventionele be zwaren, maar klapte verrukt in de handen. „Dat doen we" zei ze en ze spraken af dat hij haar aan haar hotel zou komen afhalen. Net bijtijds, want opeens werd door een tweetal oudere dames beslag op Sue gelegd. „Het bloed kruipt waar het niet kan gaan" zei een grijzende heer die naast Gerard stond „het Hollandse bloed be doel ik, want mrs. Van Zuylen is toch ook van Hollandse afkomst?" e „Dat heeft ze me tenminste verteld" zei Gerard „en we zijn van plan elkaar morgenavond wederzijds voor te lich ten over Hollanders hier en Hollanders daar". „U zult u niet vervelen" zei de ander „Sue van Zuylen is een in vele opzich ten interessante vrouw". De .toon waar op het gezegd werd, gaf Gerard vrij moedigheid te vragen „Kent u haar? Ik had haar nog nooit gezien en eerlijk gezegd, nog nooit van haar gehoord". „Dat laatste is alleen te verklaren uit het feit dat u hier niet woont" lachte de man die zich inmiddels voorstelde als Sis Edward Landseer. „Sue van Zuylen is een voor onze begrippen rij ke Amerikaanse weduwe, al behoort ze niet tot de allergrootsten, de Rockefel lers enzo. Zij zelf heeft geen druppel Hollands bloed in de aderen, haar man was een Van 3liylen. Zat in de tabak, sigaretten en de duurdere rookmelan- ges. Zo op het peil van Dunhill. Het is een charmante vrouw maar een zeer scherpe zakenvrouw. Ze heeft een scherp verstand, veel mensenkennis. U moogt het als een compliment beschou wen, Mr de Rheede, dat ze uw invita tie zo zonder aarzelen heeft aanvaard. Ik geloof niet dat ze puriteins is, maar wel kieskeurig op haar gezelschap. En laat ik er u dit bij zeggen: ze probeert er altijd beter van te worden, al is het maar door nog weer beter geïnfor meerd te raken dan ze al is. Als ik haar goed ken, vindt ze u een man die haar niet alleen een gezellige avond zal bezorgen, maar haar ook het een en ander kan vertellen over hoe de zaken aan de" overkant staan". „Zulke vrouwen zijn er te weinig" lachte Gerard. „Ja" zei Sir Edward nadenkend „maar als je" er mee getrouwd bent heb je er wel handen vol aan. Dat heb ben tenminste twee andere Amerikaan se broeders ervaren, die ook de vreug den van een huwelijk met Sue hebben gesmaakt, maar er na enige tijd van afzagen. En Van Zuylen, die veel ou der was dan zij, is misschien tijdig de weg van alle vlees gegaan, tijdig ge noeg voor Sue om op haar leeftijd al erfgename te zijn van een fortuin". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3