Groen 1'wartrjexels in het harL, Jtrechtse studenten werken ïatuurprojekt in duinpark en bos i TAXI (02220) 3132 j Nog te weinig reacties binnen voor oprichting kindercrèche 2323 Koger bos nu aantrekkelijker voor recreatie TAXI TOON SMIDT Wilhelminalaan 4-6, Den Burg Geen voorbereidingen voor parkeerterrein Verschrikte pony draaft in paniek de weg op Bemanningsleden marineschip hielden inzamelingsaktie voor Maartenshuis Huisvesting aan Burgwal niet ideaal Lezing voor aquariumliefhebbers Geslaagd Nieuwe leden voor drumband De Koog Exploitatiemaatschappij Texel bouwt 7 bungalows bij Oosterend Nieuw winkelpand in Weverstraat Kaarten voor ,.0p Locatie" Student met buikvliesontsteking naar ziekenhuis Extra trainingsdag voor badminton TROUWPLANNEN?! witte Mercedes trouwcoupé 84e JAARGANG No. 8601 gare N.V. v.h. Langcvcld De Rooü (bus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry dc Graaf, Kecsomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4°/o BTW de vastgestelde termijn hard nodig zul len hebben. Eerst wordt de grond op ie der recreatieterreintje geëgaliseerd en van grote opstakels als takken en wor- telstronken van gerooide bomen ont- fjk fjk J 1 daan. Daarna wordt er gras gezaaid en worden banken, picknicktafels en prul- lemanden neergezet. el Vanaf zaterdagmiddag j.l. tot donder- g bivakkeren bij de kampeerboerde- ,Uit en Thuis" aan de Ruysweg on- veer 140 studenten. Zij verrichten der toezicht en leiding van het Texels iseum onderhoudswerkzaamheden in t Duinpark en werken in opdracht n het Staatsbosbeheer aan een re- atieplan in het bos Everstekoog en igermient. Het initiatief tot deze •rkweek komt van het Utrechts Stu ntenkorps, een meer dan 800 leden lende studentenvereniging. Sinds vo- jaar krijgen de nieuw aangekomen identen een dergelijk projekt toege ven, wat zij onder streng toezicht de ouderejaars studenten binnen i bepaalde tijd moeten afwerken. Dp ze wijze heeft men gemeend het jegere ontgroenen, dat sinds enkele en verboden is omdat de opdrachten sommige universiteiten dreigden uit groeien tot levensgevaarlijke grap- op de meest doeltreffende wijze hebben omgevormd. Bovendien krij- de jongens hierdoor de kans elkaar der te leren kennen, wat straks op de iversiteit de aanpassing aan een ge- nieuwe omgeving vereenvoudigd, jaar viel de keus op Texel. Voor het xels Museum en het Staatsbosbeheer de studenten voordelige werk- ichten, want zij hoeven niet het sala- van de normale werkkracht te ont- figen, maar vragen slechts een ver ding voor de verblijfskosten. Minder studenten het Duinpark werken slechts 15 gens, de rest werkt in het bos. Aan- ïkelijk was het de bedoeling ,dat in park zo'n 60 studenten zouden wor- geplaatst, die o a. voorbereidend rk voor de bouw van het nieuwe seum konden verrichten. Door ver- illende omstandigheden kwam ech- een kleiner aantal dan verwacht :d en ook vielen enkele jongens af, zorg moesten dragen voor de voed- i'oorziening en ander huishoudelijk nk en kwamen in de loop van de •k enkele ziekmeldingen binnen, irdoor was het misschien een pretti- bijkomstigheid, dat de bouwplannen ter visie liggen en een deel van het •k vervallen is. et werk in hét park bestaat nu uit onderhouden en herstellen van de idelpaden. Vorige week is op ver- illende plaatsen in 't park gemaaid, heide en andere plantenafval die i hiermee verkreeg, wordt door het d van de paden gemengd en dient verstuiving tegen te gaan. In de nt van vrijdag 27 augustus namen een ingezonden stuk op van de heer nstra, die bezwaar maakte tegen kaalscheren van de duingebieden, name van het terrein pal tegenover hotel, waar in de toekomst waar- jnlijk een bij het te bouwen recrea- entrum behorend parkeerterrein nt. Bezwaar e heer Kamstra heeft nogal wat be- iren tegen de voorgenomen plannen wijzigingen in het landschap en fg bij het zien van een maaimachine het gewraakte terreintje voor zijn rijf het vermoeden, dat -men alvast voorbereidingen voor de aanleg gestart, terwijl de goedkeuring nog was verkregen. Bovendien had hij, anks de verzekering van de zijde Staatsbosbeheer, dat dit werk een erdeel van het projekt van de Ut- itse studenten is en bovendien een ïlmatig terugkerend karwei, de ver- telefoon (022!20) dag en nacht Speciaal voor ziekenfonds en verzekering. onderstelling, dat het hier niet bij zou blijven. Hij was bang, dat toevallig op de parkeerplaats ook wel plaggen ge stoken zouden moeten worden en mis schien nog wel ingrijpender afgraaf- werkzaamheden en dat alles onder het mom van onderhoudswerk. De heer G. de Haan, die het werk in het Duinpark leidt, vertelde ons, dat op het parkeerterrein inderdaad plaggen gestoken zijn, zoals de heer Kamstra voorspelde, maar slechts over een strook van lVs meter en niet om alvast stiekum aan de aanleg van de parkeer plaats te beginnen, maar om met deze uitgestoken stukken gras en heide de gaten op te vullen in diverse bestrate duinpaden. Verstuiving Het verharden van enkele gedeelten van de wandelpaden was noodzakelijk, omdat hooggelegen delen van het duin, die veel betreden worden ernstige ver stuivingsverschijnselen beginnen te vertonen. Op de lager gelegen paden ontstaat vaak op natuurlijke wijze een dichte begroeiing met verschillende grassoorten en is deze maatregel over bodig. Hoe hoger het terrein wordt, hoe moeilijker de diverse planten zich staande weten te houden. De paden werden bestraat met zgn. open stenen, waartussen nu kleine polletjes gras van de taaiste soorten worden geplant. De verwachting is dat dit gras zich wel aan de zandbodem gaat vastklampen en na verloop van jaren de bestrating steeds meer overgroeit, zodat tenslotte geen steen meer zichtbaar is. Een dich te bestrating had weliswaar eenvoudi ger geweest, maar men is van mening, dat een straatweg van géwone klinkers bijzonder storend in het duinlandschap is. De taaie grassoorten, o.a. zandzegge en schapegras, die voor dit opvullen tussen de stenen worden gebruikt ko men echter in kleine polletjes tussen de rijke vegetatie van het duingebied voor en kunnen niet zomaar wegge haald worden, zonden de overige be groeiing schade aan te doen. Gekweekte graslandjes Daarom heeft men in de buitenste ge bieden van 't Duinpark enkele schraal- graslanden gekweekt, door deze gebie den herhaaldelijk te maaien of constant te laten begrazen door paarden, scha pen of geiten. Het toekomstige parkeer terrein is zo'n gebied. De plaggen wor- Donderdagavond rond 8 uur deed zich op de Sohilderweg nabij Den Burg een aanrijding voor, waarbij een pony werd gedood. De pony, van de heer S. Keijser uit Den Burg werd door de 15-jarige M.B. naar het weiland gere den, toen het dier schrok, vermoedelijk van een aantal onverwaohts passerende schapen, zijn bereidster afwierp en in paniek de Schilderweg op draafde. Het verschrikte dier kwam na enkele me ters in botsing met de Opel Rekord 1700 van de Duitse toerist H. Leibold uit Oberhausen en liep hierbij dermate ernstige verwondingen op, dat het vrij wel onmiddellijk stierf. De auto werd voor enkele duizenden guldens bescha digd. De chauffeur en ook de afgewor pen amazone bleven ongedeerd. Op donderdag 2 september gaat een deputatie van bemanningsleden van het fregatschip „H.M Isaac Sweers" van de Koninklijke Marine o.l v. Ltz 1 R. J. Sindorf een schenking in de vorm van een geldbedrag overhandigen aan de direktie van het Maartenshuis te De Koog. Het geld is door een inzamelings aktie aan boord van het schip bijeenge bracht en is bedoeld voor het aanschaf fen van benodigde artikelen. Vorig jaar werd op het schip eenzelf de aktie t.b.v. het Maartenshuis gehou den. Om de overhandigingsplechtigheid feestelijk op te luisteren is ook de scheepsband aanwezig. den niet alleen voor de paden gebruikt, maar dienen ook voor herstelwerk zaamheden aan de tuinwallen. De door de heer Kamstra geuitte veronderstel lingen vindt de heer De Haan nogal overdreven en weinig steekhoudend. „Het zou onzinnig zijn, al met de uit voering van de plannen te beginnen, terwijl deze nog ter visie liggen". Recreaticplan Het werk in het bos bij De Koog is van heel andere aard. Ruim 90 studen ten zijn hier, verdeeld in groepjes van 10 personen bezig aan een ingrijpend recreatieplan, waarmee Staatsbosbe heer vorig jaar al een aanvang heeft gemaakt. Het bosgebied, gesitueerd tussen de Ruysweg, Californiëweg en Pontweg, nabij De Koog was tot voor kort een betrekkelijk weinig bezocht gebied. Door het hele trajekt liepen slechts twee paden, naast een ruiter pad dat intensief gebruikt wordt, en nergens was een eenvoudig te bereiken aantrekkelijk en beschut plekje waar men kon neerstrijken. Hierin komt nu verandering. De studenten leggen de laatste hand aan de aanleg van een aan tal picknickplaatsen, speelterreintjes en kleine recreatie veldjes en verbinden deze tereintjes door wandelpaden. Het is een omvangrijk werk, waarvoor zij Speelmateriaal Er komen ongeveer tien „gemeubi leerde" veldjes en elf speelterreintjes. Deze speelhoekjes bestaan uit met dich te loofhout begroeiing omringde gras veldjes. Staatsbosbeheer gaat hier sta peltjes geschild hout, bestaande uit bal ken en takken van verschillende lengte neerleggen, bedoeld als speelmateriaal voor bouwlustige kinderen. Dit zal ho pelijk voorkomen, dat de jeugd het hele hele bos doorkruist op zoek naar ge schikt materiaal voor het bouwen van hutten e.d. Het ruiterpad wordt ver legd naar de buitenkant van het bos en drastisch verbreed. De studenten staan vroeg op. Het werk begint om kwart over zeven en eindigt om kwart voor vijf. 's Avonds worden in het uit drie enorme tenten bestaande kamp allerlei aktiviteiten georganiseerd. De heer M. Mantje hield bijv. een lezing over de natuur op Texel en organiseerde ook de drie uur duren de excursie door de Muy en Slufter op zondagmorgen. Ook worden wedstrij den gehouden, waarbij de adspirant- studenten elkaar beter leren kennen, bijv. de wedstrijd „spreken in het open baar", waarvan morgenavond de fina le plaatsvindt. Donderdagmorgen wordt het kamp weer opgebroken en trekt de hele groep huiswaarts, tenminste als de voorgeno men werkzaamheden zijn verricht. Nog maar weinig reakties zijn bin nengekomen op de oproep van mevr. I. van Groeningen-Hemelrijk uit Oude- schild, die het initiatief heeft genomen tot het oprichten van een kindercrèche. Enkele telefoontjes en een vergadering met belangstellenden afgelopen zater dag leverden nog te weinig gegevens, om onmiddellijk van start te gaan. Bo vendien staat nog niet vast waar de kinderspeelplaats gevestigd gaat wor den. Omdat men de indruk gekregen heeft dat toch wel behoefte aan een crèche bestaat willen wij de oproep aan ou ders en andere geïnteresseerden om kontakt met de initiatiefneemster op te nemen nog eens herhalen. Het is de bedoeling dat in de crèche niet alleen kinderen van werkende of studerende moeders worden opgevan gen, maar ook peuters van ouders, die om welke reden dan ook een paar uur voor zichzelf willen hebben. Het betreft kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar. Over enkele weken wordt opnieuw een vergadering belegd, waarna waar schijnlijk bij wijze van proef enkele ochtenden of middagen gedraaid wordt. Mevrouw Van Groeningen liet zich uit voerig informeren over de gdng van za ken in diverse crèches in grotere plaat sen en bezocht de kindercrèche in Den Helder. Het blijkt op de kinderen een bijzonder gunstige invloed te hebben, als zij voor naar de kleuterschool te gaan al gewend zijn met leeftijdge nootjes op te trekken en al enigszins gewoon zijn aan tijdelijke afwezigheid van de moeder. In tegenstelling tot in de meeste crèches, kunnen de kinderen in de op Texel op te richten speelplaats niet slapen of eten. Daarvoor zullen de openingsuren te kort zijn. Voor twee ochtenden of middagen betaald men per kind ƒ10, Geschikte ruimte Het grootste probleem vormt de huis vesting. Aanvankelijk was het de be doeling in het voormalige dorpshuis aan de Burgwal te starten, maar bij na dere beschouwing bleek het wenselijk eerst nog eens naar andere mogelijkhe den uit te zien. Men zal hiertoe kontakt opnemen met o.a. de gemeente. Voor eventuele suggesties of aanbiedingen van anderen houdt men zich uiteraard ten alle tijden aanbevolen. Wordt bin nen afzienbare tijd geen acceptabeler ruimte gevonden, dan zullen aan het gebouw aan de Burgwal enige kleine verbouwingen worden verricht. De houten schotten, waarmee de ramen zijn geblindeerd worden verwijderd en de verlichting wordt enigszins aange past. Ook op het binnenplaatsje, dat uitstekend geschikt is als speelterrein- tje en plaats kan bieden aan een zand bak zal het een en ander opgeruimd moeten worden. Bruikbaar meubilair is reeds voldoende aanwezig en speelgoed hoopt men door een inzamelingsaktie bijeen te krijgen. Geen dagtaak Aanbiedingen voor leidsters waren er tientallen, echter bijna allemaal van meisjes, die in de veronderstelling wa ren, dat het hier een volledige dagtaak betrof met een vast salaris. Dit is echter niet het geval; mevrouw Van Groenin gen zal eerst alleen de leiding over de kinderen hebben en als het aantal per keer groter dan 8 gaat worden, hoopt zij de moeders te kunnen inschakelen, die dan voor enkele vaste uren per week ter beschikking zullen staan. Om de zaken te bespoedigen is het van be lang, dat alle belangstellenden in het projekt zich zo gauw mogelijk in ver binding stellen met mevrouw Van Groeningen, Heemskerkstraat 4 te Ou- deschild, telefoon 2562 (na 6 uur des avonds). Vrijdagavond aanvang 8 uur zal in de LTS-kantine door de heer W. Hooge- doorn uit Amsterdam een lezing wor den gehouden met de titel „Aquaria Safari I". De heer Hoogedoorn spreekt op uitnodiging van de aquariumvereni ging „In Aqua Vita". Men heeft bijzon der veel moeite moeten doen, om deze, in aquariumverenigingen zeer populaire spreker, naar Texel te halen, er wordt dan ook gehoopt op een grote belangstelling. Zijn voordracht „Aquaria Safari I" werd al diverse malen elders in het land met succes gebracht. De lezing zal worden gehouden aan de hand van een aantal dia's. De entree is gratis. Leden zowel als niet-leden zijn van harte wel kom. Gehoopt wordt, dat ook van de zijde van de dames eens wat meer be langstelling zal worden getoond voor het leven in het aquarium, dat toch meestal in de huiskamer staat. De lezing is misschien een goede ge legenheid eens nader kennis te maken met de boeiende wereld der vissen. Naar aanleiding van de bijeenkomst zal de visbeurs vrijdagavond gesloten zijn. Leden, die willen deelnemen aan de komende huiskeuring kunen zich bij de ze gelegenheid opgeven. Doordat diverse leden van de drum band „Voorwaarts Mars" zijn vertrok ken, door tijdgebrek, wegens studie e.d., bestaat de gelegenheid nieuwe leden op te nemen. Zowel meisjes als-jongens vanaf 7 jaar kunnen zich tot 7 septem ber aanmelden bij mevrouw Nat, Brink 25. Willen de meisjes, die de drumband hebben verlaten hun uniform inleve ren? De E.M.T., die tot voor kort nog maar weinig aktiviteiten ondernam, heeft hierin verandering gebracht. Enige tijd geleden zijn 7 bouwterreintjes aange kocht op het bungalowterrein 'De Toes' aan de Koningsweg bij Oosterend. Op deze terreintjes zullen bungalows ge bouwd worden, geschikt voor verhuur als zomerverblijf. Drie bungalows zijn juist opgeleverd, door de Fa. Drijver uit Den Burg. De overige 4 zullen voor het zomerseizoen 1972 gebouwd wor den, Makelaar P. Eelman uit De Koog is belast met de verkoop van de bunga lows. Onlangs is door Electrohuis Bakker n.v. het woonhuis met het daarachter liggend bouwterreintje van mevrouw Room, grenzend aan het winkel pand van de heer M. Bakker, aangekocht. De heer Bakker gaat er een bedrijfsruimte bouwen, uiterlijk aan gepast aan de gevel van de bestaande winkel. Het staat nog niet vast, of in het pand ruimte zal zijn voor één of twee winkels met bovenwoning. Het is de bedoeling, dat het geheel verhuurt gaat worden. Dinsdagavond zal in een grote tent op het parkeerterrein bij het strand paal 17 het NOS amusementsprogram ma „Op Locatie" worden opgenomen. Diverse Texelaars werken aan het pro gramma mee. Zoals bekend zal een één uur durend gedeelte van de opnamen worden uitgezonden in het tv-avond- programma van 19 september Wie de opnamen wil bijwonen dient zich tevo ren van kaarten te voorzien die bij de VVV-bureaus van De Koog en Den Burg ƒ1,kunnen worden afgehaald. Aangezien de plaatsruimte in de NOS- tent beperkt is, dient men hiermee wel spoed te betrachten. Met een ambulance werd maandag middag rond drie uur de 18-jarige Ut rechtse student Geert Pieter Hermans naar het ziekenhuis in Den Helder ver voerd, nadat een arts buikvliesontste- king had geconstateerd. De jongeman maakte deel uit van de 140 studenten, die in diverse Texelse natuurgebieden een 6-daags werkprojekt ondernemen. Vanaf heden zal de Badmintonclub iedere donderdag vanaf 9 uur tot 9.45 uur 's avonds een extra training hou den in het gymnastieklokaal van de J. P. Thijsseschool. Zondag 4 september (om 2 uur 's middags) wordt ook weer gestart met badminton voor de jeugd in de Burge meester De Koninghal. Nieuwe jeugd leden, zowel jongens als meisjes zijn van harte welkom. Aanmelden bij de zaal Informeer naar onze De afgelopen week slaagden te Am sterdam Jos van der Gracht en R. P. Kuyper voor het vakbekwaamheidsdi ploma voor schilder. Beiden zijn werk zaam bij de Verenigde Schilders te Den Burg. Martien van de Wetering J

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1