Cjroen 2rwarL-Jexeh in het harL, Grote Sterns terug op De Schorren TAXI (02220) 3132 Is&xd - {roedseizoen '71 71 paren TROUWPLANNEN?! witte Mercedes J trouwcoupé Martien van de Wetering VOGELS* WEL eTwEE**"" Vormingscentrum „Textant" start nieuwe seizoen Drie gewonden bij botsing op aanhanger Automobilist naar ziekenhuis Folklore Texel naar Bundesgartenschau Merkwaardige jachtbuit Excursie naar nationale tentoonstelling Overstekend jongetje aangereden Succes voor Kotex-lid SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend H00RT0ESTELLEN Electrohuis DAG 14 SEPTEMBER 1971 84e JAARGANG No. 8605 aye N.V. v.h. Langeveld De Roo|j jbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Versch(jnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. A boon. pr|js ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct Advert 20 ct per mm. excl. 4°/o BTW Ir hebben dit jaar 71 paren grote rns op de schorren achter de Een- Jehtspolder gebroed. Voor de vogel- iners een verheugend bericht, want vogelsoort was sinds 1963 ver enen als broedvogel op Texel, de dentele broedgevallen van 1966 en 0 niet meegerekend. En dan gaat hier om een soort die eens de alge- inste broedvogel van het eiland was, in sommige jaren een kolonie van ini 100 - 15.000 paar aki Ju is de grote stern altijd wisselval- geweest. Naast de topjaren van ;r dan 10.000 nesten, zijn er ook ja- geweest van maar enkele honder paren. Na 1957, ook zo'n topjaar, het aantal wel onrustbarend af trad er geen herstel in. Soms ver- ïden de vogels zich wel in het voor- maar bleven niet. In de vele jaren k elden door hoog water (de vogels edden nauwelijks boven de hoogwa- ijn) de eieren weg. Dat gebeurde eger ook wel, maar die klap kon stand van de sterns wel hebben, n het begin van de jaren zestig er onder de vogels van het Wad- prjgebied een onrustbarende sterfte Naast de lepelaars en de eidereen- waren het vooral de grote sterns de dood vonden. Oorzaak bleek te de vergiftiging door gechloreerde Iwaterstoffen (DDT enz.). Dit ver kregen de vogels binnen via het isel, dat bij grote sterns uitsluitend zandspiering bestaat. Deze zand- hng wordt gevangen aan de Noord- :ust voor de Waddeneilanden. Zl ij onderzoeken is gebleken dat het ter dat uit de grote rivieren de rdzee instroomt zich maar lang- n met het zoute water vermengt en [s de kust naar het noorden stroomt e y i procent van de Waddenzee is ri- water. Voor het behoud van een >nde Waddenzee is het dus noodza- k dat de Rijn schoon wordt. Verbetering din, de laatste jaren is de hoeveel- gechloreerde koolwaterstof in het er- en daarmee in het zeewater der geworden. Dat houdt uiteraard 0 iand met de beperkingen in het ge- ervan, die o.a. in Duitsland zijn gevoerd. Hierdoor hebben de grote is en andere vogelsoorten de kans J egen zich weer enigszins van de te herstellen. Te hopen is dat an- JJifstoffen, zoals kwikverbindingen *0B's de kwalijke rol van de ge teerde koolwaterstoffen niet gaan nemen. Goed resultaat [en in mei de kolonie grote sterns e schorren door de bewakers wer- Informeer naar onze SC: den geïnspecteerd telde men 61 nesten daarvan bevatten 38 2 eieren. Dat is voor Texel een ongekend hoog percen tage; vroeger bestonden de meeste leg- sels uit slechts één ei. In juni kwam er nog een nieuwe vestiging van 10 paren die wellicht elders hun legsels verloren hadden. De eieren van de grote stern liggen veelal zonder meer op de grond Een nest is er niet of nauwelijks. Op de Schorren hebben ze altijd gebroed en broeden ze nu ook weer op een bepaal de plaats aan de buitenkant van het ge bied. In de hoop dat de vogels eens zouden terugkeren en op advies van NIOZ-bioloog C. Swennen is deze plek in de jaren dat de grote sterns er niet waren toch gemaaid. Het is n.l. de er varing dat ze niet graag broeden op ruig terrein. Ook elders goed Op Griend en andere plaatsen in ons land (Zuid-Hollandse eilanden o.a.) is de stand van de grote stern toegeno men. Op Griend, evenals de Schorren een vogelreservaat van de Vereniging van behoud van Natuurmonumenten in Nederland, telde de kolonie dit jaar zelfs 1600 paar. Op de schorren is bo vendien het aantal noorse sterns toege nomen; deze soort had er nu een vesti- door Andri Binsbcrgen ging van meer dan 20 paar. Het aan tal visdiefjes is met zo'n 150 paar nog wel stukken lager dan vroeger, maar toch ook niet slecht. Als we boven dien weten dat de dwergstern sinds vele jaren weer op Texel heeft gebroed in een kolonie van 5 paar, dan kunnen we rustig stellen dat het met de sterns op ons eiland goed gaat. Kosmopoliet De grote stern is en kosmopolitische soort, die buiten Europa ook in Azië, Afrika en Amerika voorkomt. Dat wil niet zeggen dat hij overal in de ge noemde werelddelen broed. Integendeel zim verspreiding is wat men noemt er ratisch, dat wil zeggen slechts hier en daar. Onze grote sterns zijn trekvogels, die in april/mei in ons land aankomen en in september/oktober weer vertrek ken naar hun winterresidentie in Afrika, vaak tot aan de andere kant van de evenaar. Kaugek Volgens,,Texel het vogeleiland" van J. Drijver is een van de Texelse volks namen voor de grote stern „Kaugek". Dat is afgeleid van de Franse naam Sterne caugek. Waarschijnlijk houdt deze naam verband met de roep die volgens „Zien is kennen" als „starriit" klinkt, maar volgens de „Vogelgids" als „kirrik" en volgens weer andere boe ken als „kerri&". Die luide raspende roep laat hij vooral horen als hij aan het noordzeestrand op visvangst is. Nu, in september, zijn vele grote sterns al op weg naar het zuiden en kunnen wij ze aan het strand zien. Een van de vele plaatsen waar ze ook altijd zitten is bij het reddingboothuisje tussen De Cocks dorp en de vuurtoren. In deze tijd van het jaar kunnen we daar ook jagers waarnemen. U zult zich afvragen wat doen die jagers daar op de dijk? Schie ten op de sterns misschien? Maar maak u niet ongerust! In de eerste plaats neem ik aan dat geen jager ooit nog jacht maakt op sterns (er is in het be gin van deze eeuw een tijd geweest dat de vleugels van sterns werden gebruikt voor de versiering van dameshoeden). In de tweede plaats bedoel ik met „jagers" heel wat anders, n.l. vogels. Jagers of roofmeeuwen zijn vogels die wel wat op sterns of meeuwen lijken en leven van vis of ander voedsel dat ze van meeuwen of sterns afhandig j maken. Deze jagers broeden in Scandi navië en nog noordelijker en trekken in de herfst met de sterns mee naar het zuiden. Er zijn 4 soorten, n.l. de grote (zo groot als een zilvermeeuw), de klei ne (zo groot als een kapmeeuw), de middelste (formaat van een storm- meeuw) en de kleinste (als een kap meeuw). Alle jagers zijn donker ge tint; alleen de volwassen kleine, mid delste en kleinste hebben een lichte buik (er zijn echter van de kleine en middelste ook donkere volwassen vo gels), terwijl ze allemaal verlengde staartpennen hebben, die bij de grote nauwelijks zijn waar te nemen, maar bij de kleinste zeer lang zijn. Alle jagers hebben een lichte of witte vlek op iede re vleugel. Bij ons kunnen we de kleine en de grote het meest waarnemen. Als het om de volwassen vogels gaat zijn de jagers wel makkelijk van elkaar te onderscheiden. Bij jonge vogels, vooral van de kleine, de middelste en klein ste (de grote is véél groter), is het heel moeilijk. Enfin, wilt u ze zien, mét de grote sterns hebt u nu nog een kans. Ik vergeet haast te vermelden, dat de grote stern behalve aan zijn roep te herkennen is aan de lange zwarte sna vel met de gele punt (de visdief heeft een rode met 'n zwarte punt, de noord- sestern een rode zonder zwart en de dwergstern, die ook veel kleiner is, een gele met zwarte punt). De staart van de grote stern is minder diep in gesneden dan die van de visdief en de noordse stern. Op maandag 20 september start vor mingscentrum „Textant" het nieuwe seizoen in jeugdgebouw ,,'t Asiel" aan de Burgwal. De eerste drie avonden zijn bedoeld om gezamelijk de defini tieve vorm van het programma voor deze winter te bepalen. Per avond moet ƒ1,50 betaald worden. Wie van plan is aan meerdere bijeenkomsten deel te ne men kan voordeliger per kwartaal be talen, de kosten komen dan op 25,- p. persoon. De onderwerpen van de eerste avonden zijn als volgt: Maandag (20 september) „Versier je leven", waarbij je kunt denken aan je kamer, huis, omgeving enz. enz. Dinsdagavond (21 september) algemene ontwikkeling van uit aktualiteiten. Woensdags/vond (23 september) nog geen onderwerp vast gesteld. Donderdag (23 september) pan- tomine. Voor informatie kan men zich wen den tot Teja v.d. Knaap, Warmoes- straat 38 te Den Burg, Goos Wester- laken, Schilderend B41 te Den Burg, Wim Trap, Verlorenkost 14, Oosterend, Lex Kaper,'Trompstraat 16a te Oude- schild, Henk Hin, Witteweg H77b te Den Hoorn of Lucy v.d. Wee, Schilder end 38 te Den Burg. EIERLAND Drie jonge mensen wer den gewond bij een aanrijding die zich vrijdagavond omstreeks half tien voor deed op de Postweg ter hoogte van „Madura". Een door mej. D.S. (19) uit De Cocksdorp bestuurde Volkswagen Variant botste op een auto met aan hanger, bestuurd door J. van M., die juist het erf van Madura had verlaten. Uit het ontbreken van remsporen wordt afgeleid dat de uit de richting van Den Burg komende VW-bestuur- ster de aanhanger niet heeft gezien. De botsing met volle snelheid had tot ge volg dat de Volkswagen onherstelbaar werd gehavend. De drie inzittenden liepen een hersenschudding op. Mej. S. had bovendien een kapotte knieschijf. Zij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, evenals de naast haar zitten de verloofde Jan B. (20) uit Den Burg, die een heupbeen ontwrichting had op gelopen. Deze ontwrichting bleek zodanig gecompliceerd dat corrigeren in Den Helder niet mogelijk was. De zelfde nacht werd Jan B. nog van Den Helder naar Amsterdam vervoerd. Her stel van zijn verwondingen zal maan den vergen. De achterin de wagen zit tende mej. H. de G. (19) uit De Cocks dorp werd naar haar huisadres ge bracht. In de nacht van zaterdag op zondag, tegen één uur, schoot de 20-jarige J.K.V. uit Den Burg met zijn DKW- personenauto van de Pontweg. De wa gen velde een betonnen P-bord, kruis te de greppel en bleef tegen de tuin- wal steken. Er ontstond brand maar deze werd door voorbijgangers geblust. De bestuurder had een hersenschud ding en kneuzingen opgelopen. Door een toevallig passerende taxi werd hij naar huis gebracht, maar later bleken de kwetsuren toch van zodanige aard dat opname in het ziekenhuis nood zakelijk werd geacht. De groep oude dansen en de boeren- kapel gaan vrijdag a.s. naar Keulen om daar deel te nemen aan het amu sementsprogramma van de Bundesgar tenschau. Op een der podia op het uit gestrekte tentoonstellingsterrein zal van 20.00 tot 21.00 uur worden opge treden, enkele malen onderbroken door een propagandistisch praatje over Texel. In verband met de propaganda- waarde van de tocht heeft de VW Texel de kosten van het busvervoer naar Keulen voor zijn rekening geno men. De folkloremensen nemen ook grote pakketten folders mee die aan de toeschouwers zullen worden uitge reikt. Het spreekt vanzelf dat speciaal de aandacht op het winterarrangement zal worden gevestigd. De folkloregroep vertrekt vrijdagmiddag met de boot van één uur en komt in de loop van zaterdagmiddag weer op Texel aan. Overnacht wordt in een hotel. De Bun desgartenschau is een jaarlijkse mani festatie, die telkens in een andere Westduitse stad wordt gehouden. De tentoonstelling in Keulen heeft tot dusver al 3% miljoen bezoekers ge trokken. DE COCKSDORP Jachtopziener H. Wijsman (hoeve ,Vianen) verschalk te in de nacht van donderdag op vrij dag een merkwaardige jachtbuit. In de duintjes achter Madura' meende hij een verwilderde kat te zien. Hij vuurde tot twee keer toe maar het aangescho ten beest ontsnapte onder het uitstoten van geluiden die bepaald niet aan een kat deden denken. Vrijdagochtend werd het dier met behulp van honden teruggevonden. Het bleek een fraaie vos te zijn, een dier dat op Texel niet in het wild levend voorkomt. Men houdt het er maar op dat het een ont snapt exemplaar is. De heer Wijsman is bijzonder trots op zijn unieke vangst en hij zal de vos laten opzetten. Enige jaren geleden is een jonge vos ontsnapt bij de heer H. E. Peeters („Pandion')' aan de duinweg, maar de veronderstel ling dat het geschoten dier de vos van Peeters was bleek onjuist. Het ontsnap te dier was n.l. een vrouwtje en de door de heer Wijsman geschoten vos was van het sterke geslacht. De excursie van de vereniging van Oudleerlingen naar de Nationale Ten toonstelling van schapen en geiten op de Nieuwe Veemarkt te Utrecht op vrijdag 17 september a.s. gaat door. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. Opgave voor deelname kan gedaan worden bij de heer C. P. Laan, Koger- straat 21 te Den Burg, tel. 02220-2126. DEN HOORN De 3-jarig Erik Jan- son (Duitsland) stak zaterdagochtend zo plotseling de Herenstraat in Den Hoorn over, dat een naderende auto mobilist hem met meer kon ontwijken. Het jongetje werd door de spiegel van de auto aan het hoofd gewond. Hij werd per taxi naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd, maar mocht na te zijn behandeld direct weer huis waarts keren. De aanvragen voor een weekend en korte vakantie in de komende herfst- en winterperiode stromen binnen. In verband daarmee wil de WV graag op de hoogte zijn van alle vrije accomoda te in de sectoren hotels, pensions en (goed verwarmde) bungalows. Op de clubmatch van de Neder landse Wenerclub, die zaterdag j.l. te Apeldoorn werd gehouden, behaalde de jonge witte Wener-ram van de heer P. Nat te De Koog, de eerste prijs met het predikaat „fraai" en werd later op die dag uitgeroepen tot het beste dier van de hele clubmatch, waarmee hij in het bezit kwam van een zilveren be ker. Aan deze keuring werd door 125 Weners, uit het hele land, deelgenomen. ZDH - GSV 2-1 In een harde wedstrijd heeft GSV de eer aan ZDH moeten laten, in. het le kwartier twee gelijkwaardige ploegen. Daarna kwam ZDH enkele keren ge vaarlijk voor het GSV-doel, maar het ontbrak ZDH aan doorzettingsvermo gen terwijl ze een keer pech hadden toen de bal tot twee keer toe door een GSV-speler uit het doel werd getrapt. Na een half uur spelen liep H. Hin goed door en scoorde 1-0. Maar het was Kolk die de stand voor rust weer in evenwicht bracht. Naa de rust een fel ZDH-offensief, maar dit hield nogal gevaar in aangezien, GSV bij vlagen twintig minuten was het dan eindelijk raak toen GSV voor vermeend buiten spel bleef staan en Hin 2-1 kon scoren. Hierna gebeurde er niet zoveel meer, keeper Heerschap moest nog eenmaal languit toen Kolk weer een van zijn harde schoten afvuurde. Vijf minuten voor tijd werd D. Dijker vervangen door W. Bakker, aangezien Dijker nogal ongelukkig op de hak van een tegen stander terecht kwam en waarschijnlijk een rib kneusde. ZDH-jeugd De junioren behaalden wederom een overwinnig, nu was Callantsoog het slachtoffer. De doelpunten werden door W. en A. Bakker gescoord. Eindstand 2-0. De adspiranten gaven goed partij tegen HCSC d, maar moesten toch een 2-0 nederlaag incasseren. Welpen a verloor van het goed spelend Texel a met 4-1, terwijl b in Den Burg de winst (4-0) aaan Boys c moest laten. TEXEL c - COCKSDORP c 0-0 De b-welpen deden het stukken be ter in een leuk gespeelde wedstrijd te- de Texei-c-welpen. Eén punt mee naar huis te nemen, de stand bleef 0-0. Jun. W.WAARD -COCKSDORP 4-3 De junioren van De Cocksdorp ston den na vijf minuten spelen door een doelpunt van Nico van Heerwaarden op 0-1. Wieringerwaard zorgde er voor de rust nog voor dat de stand 3-1 in hun voordeel werd gebogen. Na de rust kwam Wieringerwaard nog op 4-1 door een penalty. Daarna trok De Cocksdorp massaal ten aanval. Het waren Adrie Westdorp en Hans v Noordende die de stand tot 4-3 terugbrachten. Het was jammer dat in de laatste minuut een hard schot via de lat weer in het veld terecht kwam, anders was het stellig verdiend gelijk geworden. COCKSDORP a -OOSTEREND a 1-5 Het was al in de eerste minuut dat Oosterend de leiding nam. Nog geen vijf minuten later was de stand weer in evenwicht door een doelpunt van Rudi Westdorp. Vlak voor rust werd het nog 1-2 voor Oosterend, dat zeer goed op dreef was en nog drie maal wist te scoren zodat de eindstand 5-1 werd. UITGEEST - DE COCKSDORP 4-0 In een zeer goed gespeelde wedstrijd van beide kanten moest Cocksdorp in de 2e helft zwichten voor Uitgeest dat verdiend won. In de le helft was Uit geest wel meer in de aanval maar strandde steeds weer op de goed in grijpende verdediging. Cocksdorp dat het meer met uitvallen probeerde, zorgde voor diverse gevaarlijke ogen blikken. Na rust was het Uitgeest dat de kans kreeg om de score te openen door een penalty die echter naast ge schoten werd. Na twintig minuten ont stond er een misverstand tussen een verdediger en de doelman, waarvan de middenvoor dankbaar profiteerde. 01 minuten later bracht de linksbuiten de stand op 2-0. Cocksdorp, meer in de aanval, wist nog een doelpunt te scoren wat wegens buitenspel werd afgekeurd. De linksbinnen bracht de stand op 3-0 toen de bal via het hobbelige veld in het doel verdween. In de laatste mi nuut kopte een speler van Cocksdorp bij een voorzet de bal in eigen doel, zo dat de eindstand 4-0 werd. (Zie vervolg pagina 2) Philips Bosch Siemens Tevens verzorging oorprothese CJ

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1