Groen 'ZwartsJexeh in het {estauratie N.H. kerk Oosterend s,„r;r;n:rr, kost ruim half miljoen TAXI Handiekenin genprotest tegen verhoging .bibliotheektarieven 1 (02220) 3132 I y „Op locatie" ol Morgen middag overdracht Beere Bar Klere dag geopend. Beere goed II Brandstoftanks drijvend naar nieuwe positie „Gelines" op straat overleden Bloemscliikvvedstrijd Teken- en boetseerenrsus van Frans Voskuil is. r 41| heeft donateurs nodig Burgerlijke stand Studente voert boringen uit op Texelse landerijen Jeugdsoos draait weer )AG IV SEPTEMBER 1971 .TEXELSE 85e JAARGANG No. 8606 t de restauratie werd begonnen ctober 1968. De plannen dateren al 1965. Aanvankelijk was het de be ng het gebouw alleen van buiten 19 e knappen, maar toen men met de jq czaamheden startte, bleek de kerk en zodanige toestand te verkeren veel ingrijpender restauratiewerk zakelijk was. Alle muren zijn op- iv gevoegd, en waar nodig van ou- ife N.V. v.h. Langeveld De Roo(j 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert. 20 ct. per mm. excl. 4% BTW restauratie van de Ned. Herv. k te Oosterend is zo goed als vol- d. Zaterdagmiddag om half vier zal irchitect, de heer Joh. A. Peeters, :ns een korte dienst de kerk offi- overdragen aan de Hervormde neente van Oosterend. De feestelij- lijecnkomst zal worden bijgewoond een 80-tal genodigden en andere ngstellenden. Daar de ruimte een rkt aantal belangsellenden toe- wordt van het plechtige gebeuren radio-opname gemaakt door de Be- denomroep. De weergave hiervan zondagavond om half acht in de Herv. Kerk te Den Burg geschie- en is voor iedereen te beluisteren. nsdag 7 september was de opname dit programma in de grote tent et „grote" parkeerterrein bij paal 'exel heeft zich van de goede kant zien. Diegenen die meededen wa- joed. Dit is ook de menig van vele n die er heen geweest zijn. Zij en het erg jammer dat aan de Ise muziekgroepen niet meer tijd ren was, dat hadden ze liever ge- 'an het beroeps ensemble van de zelf. In de rubriek „sprekers- sprak de heer M. Mantje over gej l als de „Parel van de Noordzee", jamerhand is de maat vol en mag et meer natuurschoon vernietigd len!" was zijn mening. Ik hoop lij dit gezegde meent en er ook handelt en er dus niet nog een rerplaats in de duinen, tegenover 'ïlvermeeuw", komt! de heer Mantje kreeg de heer B. gelegenheid in twee minuten te n, dat hij op Texel graag een na- en strand wil zien verschijnen, vond het jammer dat hij na de Mantje kwam, want van wat het gezegd wordt blijft het meeste n). Hij zei dat volgens de Texel- 1-enquête 44% had laten blijken tegenstander te zijn! Van de groep ten die ik na de opname gespro- eb, was er niet één voor. Het wa- oornamenlijk Duitsers die al ja- Texel komen. En als zij begre- tadden wat de heer Stolk propa- hadden zij niet (op aanwijzing ie programmaleider) meegeklapt1 zij. Hoe denkt de Texelse bevol- [van wie het eiland is) er over?1 laar werkelijk 10% gehaald wor- voor wie een bikini of zwem- nog te veel is? In het artikel e heer De Graaf over dit pro- ia heeft geschreven zegt hij, dat de toespraak van de heer Mant- eh" is geroepen. Dit „boeh" heb t gehoord, maar ik zat dan ook 1 andere kant dan De Graaf. Wel hard „boeh" geroepen toen de >tolk werd aangekondigd, en ook n rede! Nogmaals ik hoop dat de „Parel van de Noordzee" op alle gebied en dat B. en W. "oed zullen beraden voordat zij vergunningen uitgeven, dank voor de plaatsing, Mevr. Kamstra „De Zilvermeeuw" Het is mij trouwens een groot dat de heer Stolk aan het moest komen als „niet Texelaar*! Texelse programma, naar ik nog wel op speciaal verzoek van I.S.! j ÏRIFT 'ne herinneren we nog even aan tendingsdatum van ,Op Locatie' dagavond a s. van 20.25 - 21 25 i Nederland II. Red. •wiimitrMum iiiiiiiiiiniiiiiiiiii» de bepleistering ontdaan. De ramen werden volledig vernieuwd. Drie ra men in de consistoriekamer zijn weg gelaten en ook zijn hier en daar kleine nisjes tevoorschijn gekomen. De houten vloer werd vervangen door plavuizen. De grafstenen in deze vloer bleven op hun oorspronkelijke plaats. Het pla fond werd geheel overgeschilderd, ter wijl de balken aan de uiteinden ver nieuwd moesten worden. Het donker rood van de balken, tegen het lichtge- tinte plafond is wel de opvallenste wij ziging in het interieur. Men heeft er naar gestreefd, de kerk zo veel moge lijk in zijn oorspronkelijke staat te brengen. Royale subsidie De restauratie wordt royaal gesubsi dieerd. Van de Stichting Monumenten zorg ontvangt de Hervormde Gemeente 50% van het totaalbedrag, de gemeen te Texel geeft 30% subsidie en van de Provincie Noordholland wordt nog 10% ontvangen. De totale kosten van de res tauratie bedragen echter meer dan £en half miljoen, zodat het resterende be drag, dat door de kerk zelf moet wor den opgebracht nog aanzienlijk is. Bo vendien zijn er nog enkele hoge onkos tenposten, die buiten het restauratie werk vallen. O.a. werd het orgel geres taureerd door Flentrop te Zaandam. Tijdens de overdrachtsbijeenkomst zal het orgel worden bespeelt door de heer K Balt, organist van de grote St. BavoJ kerk te Haarlem. Onder de vernieuwde kerkvloer is een verwarmingssysteem aangebracht, zodat de plavuizen 's win ters verwarmd zullen zijn. Langs de wanden werden enkele radiatoren ge plaatst. Vroeger werd met slechts een kachel het gehele gebouw „verwarmd". Het nieuwe verwarmingsysteem kostte 18.000,-. Ook werd de verlichting ver nieuwd. Heel fraai is ook het interieur van de consistoriekamer geworden. Hier ontdekte men een boog van een raam, tussen de kerk en de toren. Het interieur van de kerk is nauwelijks meer te herkennen. Niet alleen werd de houten betimmering langs de wan den vervangen door wit bepleisterde muren en werden de pilaren, onder het orgel, vernieuwd en beschilderd. Ook de banken en stoelen werden anders opgesteld. In de zijbeuken liepen de banken voorheen amphitheatersgewijs. Het schuinlopende podium werd ver wijderd, de banken zijn doormidden ge zaagd en gerestaureerd en hierna in dubbele rijen opgesteld. Doopvont De kansel kreeg weer haar oorspron kelijke plaats. Nieuw is de één ton zwa re stenen doopvont, een legaat van een der leden van de Ned, Herv. Gemeen te te Oosterend, gebeeldhouwd met een voorstelling uit de Bijbel. Bij de res tauratie zijn enkele verrassende ont dekkingen gedaan. Gebleken is bijvoor beeld, dat er oorspronkelijk een hou ten kerk van grotere omvang dan het huidige gebouw heeft gestaan. Het hui dige stenen gebouw moet ook diverse malen verbouwd en uitgebreid zijn. De laatste verbouwing dateerd van 1724. De Ned. Herv. Kerk is de oudste kerk op Texel. In het interieur ontdekte men (Zie vervolg pagina 2) BuauiommiuuuDuiirnniniimmniiniiuuuuiiiiBinjiigHiiiKi'' OUDESCHILD Op het terrein bij Oudeschild waar momenteel de werk- haven wordt aangelegd staan onder meer twee olietanks van elk 1000 m3. Een tank was eigendom van de TEM maar is onlangs verkocht aan de Coöp. vereniging voor visserijbenodigdheden CIV. Beide .tanks moeten het veld rui men voor de nieuwe haven en worden daarom meer dan 200 meter in de rich ting van de Langwaalderweg verplaatst. Slopen en opnieuw opbouwen van de ze gevaartes is te kostbaar en technisch niet goed mogelijk. Op de vraag hoe de tanks in hun geheel kunnen worden verplaatst zonder schade op te lopen is nu een antwoord gevonden dat sterk aan het legendarische ei van Columbus doet denken. De fa. Drijver, die zich met het tran sportkarwei heeft belast, laat tussen de tank en de nieuwe standplaats twee dijkjes aanleggen waarbinnen water wordt gepompt. In het aldus gevormde kanaal kan de tank met een minimum aan energie drijvend worden verplaatst Dinsdagmiddag is het transport van de eerste tank begonnen. Eerst werd een waterreservoir aangelegd rond het be tonnen plateau waarop de tank stond. Nadat het gevaarte „vlot" kwam en een stuk in goede richting was verplaatst liet men het waterpeil zakken zoals bij het schutten van een schip in een sluis. In het volgende waterreservoir, op la ger niveau, werd de tank andermaal drijvend gemaakt en legde in weinige minuten tientallen meters af, waarna een volgend stukje van het transport- kanaal werd aangelegd. Zo gaat het verder totdat de tank, binnen enkele dagen z'n nieuwe plaats zal hebben be reikt. Over enkele weken zal ook de tweede tank op deze wijze worden ver plaatst. Woensdagavond is op de Keesomlaan té Den Burg de heer G. Boogaard („Ge lines") overleden. Men zag dat hij in eenzakte en waarschuwde de dokter, die echter niet meer kon doen dan de dood vaststellen. De geestelijk gehandicapte Gelmes (68) werd geboren in Nieuwkerk (Zuid- holland) en kwam als 18-jarige in het toenmalige Gesticht van Weldadigheid, later het algemeen bejaardenhuis Irene. Op 1 mei van dit jaar herdacht hij zijn gouden jubileum als Irene-inwoner. Ge lines mocht zich rekenen tot Texels meest bekende ingezetenen, die ook tot het vaste publiek hoorde bij trouwerij en en begrafenissen. Zijn opmerkelijke interesse voor het wel en wee bleelt ook uit het verzamelen van familie- advertenties en de hulpvaardigheid die hij toonde jegens de mede-bewoners van Irene. Gelines zal worden gemist. OPGAVE INZENDINGEN Deelnemers aan de maandag 20 sep tember in het dorpshuis te De Waal te houden bloemschikwedstrijd, uit ande re dorpen dan De Waal, die geen kans, zien hun inzending(en) zelf naar „De Wielewaal" te brengen, kunnen zich in verbinding stellen met mevr. Eelman- Muskee, Schilderend 90, tel.2074 of de heer J. de Vries, Boogerd 28, tel. 2473. Zij zullen gaarne voor het vervoer van de bloemstukjes zorg dragen, mits de opgave tijdig gedaan wordt. Opgave bij de heer De Vries tot uiterlijk heden avond. De werkstukjes mogen al leen vervaardigd worden van tuin- bloemen en andere in het wild bloeien de gewassen, zoals ook op de voor gaande wedstrijden gebruikelijk was. De heer Frans Voskuil uit Den Burg is voornemens om bij voldoende be langstelling weer enkele teken- en boetseercursussen te geven. Het is de bedoeling te starten op maandag 27 september met de tekencursus en met de boetseercursus op woensdag 22 sep tember. Beide cursussen duren 8 we ken bij een lesavond per week van 19.30 - 21.30 uur in de LTS. Cursus- kosten 30,-. Opgave voor vrijdag 17 september bij de heer Voskuil, Bern- hardlaan 85 te Den Burg, telefoon 3296. Bij zeer grote belangstelling kunnen ook meerdere avonden worden geor ganiseerd. Adverteerders in ons blad „Voor Vrienden Van Texel", die hun adver tentie-opgave voor de uitgave van 1972 nog niet hebben ingezonden, verzoeken wij dringend ons binnen 5 dagen mede te delen of de advertentie al dan niet dient te worden geplaatst. Voor nieuwe advertenties is nog be perkte ruimte. Geïnteresseerden gelie ven zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de WV Texel te Den Burg, telefoon 02220-2844. maak een slippertje in 't havenrestaurant zie pagina 3 De Stichting voor Gezinsverzorging en bejaardenhulp Texel (per 1 januari 1971 gevormd uit de vroegere Prote1- stants Interkerkelijke en R.K. Stichting voor gezinsverzorging) is van plan om in de tweede week van oktober een grootscheepse aktie te houden om het aantal donateurs te vergroten. De Stich ting is van belang voor de hele ge meenschap, o.a. zetelen in het bestuur ook leden van „Humanitas". Haar doelstelling is zoveel mogelijk te helpen waar dit noodzakelijk is en in het bij zonder wordt aandacht geschonken aan de hulp aan bejaarden. Momenteel zijn ongeveer veertig mensen bij de be jaardenhulp betrokken, waarvan ruim de helft part-time werkzaam is als be jaardenhelpster. Het is duidelijk dat dit werk veel geld kost. Weliswaar subsi diëren overheid en gemeente in ruime mate en wordt van de betrokken ge zinnen naar draagkracht een bijdrage ontvangen, maar de rekenig kan niet niet sluitend gemaakt worden. Daarom wil de Stichting een beroep doen op alle donateurs van de samengevoegde instellingen hun bijdrage te blijven ge ven en wil men de overige Texelse ge zinnen aansporen donateur te worden. In de week van 11 t/m 16 oktober hoopt men alle gezinnen te bezoeken en hierdoor zo mogelijk het ledental enige malen te verdubbelen. De mini- mumbijdrage staat op 7"10,Het be stuur doet alvast een beroep op aller medewerking. 22 september t/m 5 oktober tentoonstelling in raad huis van wandkleden van mevr. Hoo- gerwerf uit Den Helder, openingstijden vaan 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. 23 september Den Burg, 20.00 uur, Kantine LTS, le zing door mevr. J. G. Kerp-Schlessin- ger uit Bussum over schaarkunst voor plattelandsvrouwen. 24 september Den Burg, 20.00 uur, Muziekschool in de Parkstraat bijeenkomst Fotoclub De Kiekendief. van 6 tot en met 11 september 1971 Geboren: Maaike Cornelia Johanna, dv. Adriaan Gerrit Boerhorst en IJtje Maaike Veenstra; Nathalie, dv. Aris Bremer en HelenaElisabeth Hooimeijer; Kenneth Petrus, zv. Adriaan Petrus de Veij en Roberta Lennox; Barry Jan Jo hannes, zv. Hendrik van Boven en Dieuwertje Hendrina Huizinga, Arjen, zv Wop Geert Rienks en Anneke Alida Koorn. Ondertrouwd; Peter Quast en Cor nelia Marianne Schuijl; Frans Eijgen- raam en Cornelia Johanna Paula Sam- wel. Overleden: Cornelia Maria van den Berg-Rutten. Mej. Dcsirée Dominicus, studente fy sische geografie aan de Utrechtse Rijks universiteit, verblijft voor ca drie we ken op Texel om er een aantal grond boringen uit te voeren. Voor haar doc toraal kreeg ze n.l. opdracht de ont- staangcschiedenis van het eiland Texel te onderzoeken. Hoe Texel er vroeger uit heeft gezien wil zij vaststellen aan de hand van landschap en begroeiing alsmede door het nemen van een groot aantal bodemmonsters tot diepten van ca anderhalve meter. Op deze wijze hoopt zij onder meer de plaats van de oude zeeslenkcn te kunnen bepalen. Het gebied waarvoor zij interesse heeft beslaat een brede strook die dwars over het eiland loopt, ongeveer tussen de Hogeberg en Everstekoog. Mej. Dominicus vreest dat het in de praktijk niet altijd mogelijk zal zijn de betrokken landeigenaars om toestem ming te vragen. Als de boerderij zich niet in de directe omgeving bevindt wordt het erg tijdrovend om van elk stukje land telkens eerst de eigenaar op te sporen. Ze hoopt daarom dat men het haar niet kwalijk zal nemen als ze in sommige gevallen ongevraagd haar bodemmonsters neemt. Schade veroor zaakt zij niet, want elk geboord gaat je wordt zorgvuldig gedicht. Wie om welke reden dan ook beslist niet wil dat zijn land wordt betreden, kan daar van eventueel kennisgeven aan mej. Dominicus die de komende drie weken ('s avonds) verblijft in het log eerge bouw van het NIOZ in 't Horntje, tel. 02226-407. Gehoopt mag worden dat zij bij haar onderzoekingen geen moeilijk heden zal ondervinden, temeer daar de resultaten van de naspeuringen ook voor onze lezers zeer boeiend kunnen zijn. De resultaten zullen echter nog geruime tijd op zich laten wachten, want ook volgend jaar zullen nog bo ringen worden gedaan. De jeugdsoos 't Asiel van de stichting Open Jeugdwerk Texel is dit weekend weer open. Vrijdagavond van 20.00 tot 24.00 uur, zaterdagavond van 20.00 tot 1,30 uur en zondagavond van 20.00 tot 24.00 uur zal de jeugd er terecht kunnen, zij het op iets ande re wijze dan in het eerste seizoen. In tegenstelling tot vroeger zullen nu voortdurend minstens twee bestuurs leden aanwezig zijn om op de goede gang van zaken toe te zien. Verder is het interieur ingrijpend veranderd. Het achter de bar gelegen vertrek is bij de grote zaal getrokken en de bar zelf heeft een eigentijds gezicht gekre gen. Het enige nog aparte vertrek van het voormalige dorpshuis is nu van een „zwevende" vloer voorzien. Het ex terieur van 't Asiel heeft een ander kleurtje gekregen. Als de plannen van de regering door gaan zullen de tarieven van de Open bare bibliotheek Texel alsmede die van de andere gesubsidieerde bibliotheken in het land minstens urorden vertien voudigd. Nu betaalt een volwassene voor een jaar-abonnement nog 4,-; straks gaat het mogelijk 60,- - 100,- kostenDie aankondiging heeft ui teraard grote schrik veroorzaakt onder de betrokken bibliothcekbesturen. Me vrouw E. C. van Wolferen-v.d. Worp voorzitster van de Texelse bibliotheek zegt: „Met een matige verhoging van het bestaande tarief zouden we nog wel in kunnen stemmen, want dat is inder daad heel laag, maar als er straks wer kelijk 60,- tot 100,- betaald wordt zullen de lezers in grote getale wegblij ven, het eerst de minder gesitueerden. Dat is een heel ernstige zaak want de subsidiering van de bibliotheken heeft tot doel dat niemand het lezen om de kosten hoeft te laten. Als de tarieven zodanig worden ver hoogd dat het voor een categorie men sen te duur wordt, dan is dat een stap terug, juist omdat mesen die meer zouden moeten lezen het eerst getrof fen worden". De kans is ook groot dat de diensten die de bibliotheek voor de scholen verricht in het gedrang komen. (Scholieren betalen 1,- per jaar). Bij het onderwijs wordt met de aanwezig heid van de goedkope bibliotheek re kening gehouden. Van de leerlingen wordt verlangd dat zij er voor studie- en naslagwerk gebruik van maken, bij sterk verhoogde tarieven kan dat niet meer worden verlangd. Handtekeningen Om te trachten de voorgenomen ver hoging te voorkomen of te wijzigen heeft de Provinciale Bibliotheek Cen trale te Alkmaar (waarbij de Texelse bibliotheek is aangesloten) het initia tief genomen voor een handtekeningen actie. Momenteel licht in de bibliotheek een bezwaarschrift en het is de bedoe ling dat alle leden van de bibliotheek die het niet met de tariefsverhoging eens zijn, hieronder hun handtekening zetten. Derhalve wordt op alle leden het beroep gedaan in de komende da gen even te gaan tekenen en daarmee niet te wachten want men wil het pro test zo gauw mogelijk bij de betrokken instanties indienen. De Texelse bibli otheek heeft meer dan 1200 leden; het moet mogelijk zijn dat het Texelse pro test van meer dan 1000 handtekeningen vergezeld gaat. iiiiiiiiiiiiiiiuiiuiuyiiüufliiniiiuuiiiiui Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1