Groen Twartsjexeh in het harL, Wethouder J. C. Drosstem tegen bestemmingsplan De Krim! Oefenende vliegtuigen moeten Texel zoveel mogelijk mijden Gemeente heeft zich niet gebonden aan openbare wegen ianleg centrale (winter)voorzieningen moet worden verplicht gesteld 'i 'isschop op 7 november naar Texel Nieuwe wLoodsmanswelvaren" eigenaar voor Herfstwandeltocht Trimmen goed begonnen Cursussen voor landbouwers Intern voorschrift bij luchtmacht: ASVZ-huis wordt geen verpleeghuis „De Vriendenkring" brengt „Sil de strandjutter" WAAROM? ISDAG 28 SEPTEMBER 1971 E X E LS EWCOU RANT 85e JAARGANG No. 8609 (gave N.V. v.li. Langeveld De Rooü jtbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den te!. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 et Advert. 20 ct. ner mm. excl. 4% BTW ting en minder werkeloosheid in de winter; lagere en gelijkblijvende prij zen; beter verantwoorde investeringen en een hogere opbrengst aan toeristen belasting. Wethouder J. C. Dros heeft in zijn underheidsadvies aan de gemecnte- iad stelling genomen tegen het he navond te behandelen bestemmings- an Dc Krim. Hij vraagt de gemeente- ad het college van B en W opdracht geven een nieuw bestemmingsplan te (werpen dat rekening houdt met de zwaren die tegen het thans voorge le plan zijn ingebracht. Wethouder Dros schrijft dat hij nog lledig staat achter 't eerder door hem •ediende bezwaarschrift (zie vorig ant) en deelt mee dat hij vele ter za- kundigen hun mening heeft ge- gd. De aldus vergaarde meningen iren eensluidend nl. dat er geen argaande openbare wegen behoren or te komen op recreatieterreinen. s wethouder Dros is het niet ist dat de bezwaren tegen het open- re karakter van de wegen terzijde rdt geschoven als niet zijnde betrek- ig hebbend op de Wet ruimtelijke or- oing. „Het heeft ter visie gelegen en i hoort behandeld te worden. Dit is zeer belangrijke zaak". De meer- ^rheid van het college motiveert de ^■dzaak van de openbaarheid van de ^pen onder meer door te stellen dat de verplichting tot beheer en on- houd kan worden vastgelegd en blij" ide kwaliteit is gewaarborgd. De r Drcs vraagt zich af of de gelden )r onderhoud en beheer steeds als it nodig is ter beschikking staan, irbij hij veelzeggend wijst op de it waarin de gemeentewegen mo- iteel verkeren. )e openbaarheid hoeft hier geen ba te zijn voor het heffen van straatbe- mg, die kan evengoed worden ge-» en. De kansen op subsidie uit het ;enfonds zijn nihil, zo meent wet- ider Dros. Kans daarop zou er pas i als het om een rechte doorgaande l ging. Niet gebonden [oorts zegt de heer Dros dat de ge- ite in het geheel niet is gebonden bepaalde toezeggingen jegens Co- latiebouw inzake de openbaarheid de wegen. „Bij de onderhandelin- is door de gemeente steeds van o- •aarheid uitgegaan. Andere partij maken tegen eigen wegen waarvan plan door de gemeente is goedge- rd geen enkel bezwaar". De heer staaft deze (belangrijke!) bewe-> met een brief van Coordinatie- (dd 7 juli 1971) aan B en W Tin deze n.v. ten aanzien van het igstuk van de openbaarheid der we- opmerkt: „Omtrent het al of niet nbaar zijn van de wegen (hoofdver- Hngswegen) zoals aangegeven in ontwerp bestemmingsplan is naar mening ook een aangelegenheid dn! 136! bisschop van Haarlem Mgr. Th. rtkruis komt op zondag 7 novem- naar Texel. Het bezoek hangt sa- met de eenwording van de ver- Uende parochies op Texel. De orga nic van deze eenwording is nu zo als voltooid en zal door de bis- formeel worden bevestigd. .kt iet en 2 m le 1J ierd lsi K HOORN 'De heer Wilhelm gev :er („Spyk") koopt per 1 januari 'et café „Loodsmanswelvaren" van ieré eer A. P. Bakker. De nieuwe eige- of pla; is voornemens de zaak te verbou- en te vergroten. De bar zal aan tik worden uitgebreid en er komt een dansvloer. Gestreeft wordt een inrichting die op een zo breed k]k publiek is afgestemd. De heer Bakker heeft de zaak willen ver- i in verband met zijn verslechter en dheidstoestand. Wilhelm Bak- ad al jaren het plan ooit nog eens horeca-sector te beginnen; hij be- reeds over de vereiste papieren. eer A. P. Bakker heeft „Loods- ^elvaren" 14 jaar geëxploiteerd, 1111 de zaak destijds over van de D- Rotgans. waarover men slecht kan oordelen om dat het openbaar zijn van de verbin dingsweg naast bepaalde voordelen zo als politietoezicht, verkeersregeling e.d. ook enkele nadelige aspecten heeft zoals geluidshinder en gevaar bij druk ker verkeer voor de recreanten en hun gezinnen alsmede de moeilijke controle door de exploitant op het uitsluitend gebruik van de terreinen door de kam peerders die daarvoor ook werkelijk hebben betaald. Op grond van het bovenstaande heb ben wij ons destijds niet verzet tegen de wens van B en W bepaalde hoofd wegen openbaar te maken doch onzer zijds zullen wij geen bezwaar aanteke nen indien uw college of de raad als nog zou besluiten van het openbaar maken van de wegen af te zien". Centrale voorzieningen De heer Dros; „Wanneer we met be sluiten dat aanleg van centrale voor zieningen zoals zwembad, sportveld, kantine restaurant, speeltuin enz. ver plicht is, komt daar op de huisjester reinen niets van terecht daar alles door verkoop versnipperd wordt. Wat heeft het voor zin er alleen maar een be stemming op te leggen als er voor deze belangrijke zaken geen verplichtingen aan vast zitten? Het is nu nog mogelijk om die vast te leggen in voorschriften of in de overeenkomst". De wethouder pleit in dit verband hartstochtelijk voor het creëren van re creatievoorzieningen die ook in dc win ter gebruikt kunnen worden want dat is de toekomst ook voor Texel. Dat de recreanten 's winters naar Texel willen komen is al gebleken, o.m. uit de op gang van de all in arrangementen van de VVV. Een enorme vlucht kan deze ontwikkeling pas maken wanneer de recreatiecentra beschikken over cen trale slechtweeraccomodatie. Als voor beeld noemt de heer Dros het park „De Lommerbergen" van Sporthuis Centrum dat een gemiddelde jaarbe zetting heeft van 60% en de vakantie oorden Hunzebergen en Westerbergen. De heer Dros wil dat de gemeenteraad aan B en W opdracht geeft om centrale recreatievoorzieningen verplicht te stellen in plannen als De Krim en an dere recreatieplannen die op Texel nog worden ontwikkeld. Pas dan ontstaat seizoenverbreding wat voordelen ,m- houdt als: regelmatiger arbeidsbezet- Het (eenvoudige) overdekte en verwarm de zwembad van het recreatiepark De Lommerbergen, gelegen in Limburg bij Tegelen. Mede dank zij deze en andere centrale voorzieningen haalt het park een hoge bezettingsgraad gedurende het hele jaar. Wethouder Dros streeft ernaar dat aanleg van dergelijke voorzieningen in De Krim maar ook in andere recreatie plannen die in ontwikkeling zijn verplicht wordt gesteld. (foto J. Nauta) De heer Dros acht de ingediende be zwaren van de bewoners van de Duin weg gegrond; hetzelfde geldt voor de bezwaren van de Jonge Ondernemers voor wat de wegen en de algemene voorzieningen betreft. Ook het be zwaarschrift van de heer Kooljiof vindt de heer Dros gegrond voor wat betreft riolering en wegen. De heer Dros acht het verantwoord dat de raad tegen het Krimplan stemt want hij verwacht dat de hogere goed keuringsinstanties de vele ingebrachte bezwaren gegrond zullen achten; dat zou dan weer maanden - misschien wel jaren - vertraging kunnen geven. De heer Dros zegt tenslotte toe dat hij tij dens de raadsvergadering van heden avond betere oplossingen aan de hand zal doen en deze met tekeningen zal toelichten. De heer Dros is ook tegen de be krachtiging van de voorlopige overeen komst tot ontwikkeling en ontsluiting van De Krim. Hij acht de overeen komst de gemeente onwaardig omdat deze volgens hem eenzijdig is opge drongen en kwalitatief matig is „Veel is niet afgerond; we moeten akkoord gaan met een ontsnappingsclausule; dat is m.i. een teken van zwakte. Ik voor zie bij de uitvoering van deze overeen komst nog veel moeilijkheden en raad u aan om hem goed door te lezen en eventueel advies van ter zake kundigen te vragen". Na de zomerpauze hervat ook de wandelsportvereniging haar aktivitei- ten. Deze ker wordt er gewandeld in de omgeving van De Cocksdorp. Op zondag 3 oktober kan men daar te recht om de benen weer eens te strek ken. Er wordt gewandeld over drie af standen nl. 5, 10 en 15 km. De 5 km - route is speciaal voor de kleinsten. De start en finish zijn bij het appartemen tenhotel van de heer O. Kikkert. Er kan gestart worden tussen 13.00 en 14.00 uur. De inschrijfprijs bedraagt voor junioren t/m 14 jaar 1,- en voor volwassenen 1,50. Leden van de wan delsportvereniging hebben een kwartje reductie. Veertig Texelaars van uiteenlopende leeftijd waren zaterdagmiddag om vier uur bij „Dennenoord" present om een uurtje te trimmen. In wisselend tempo lopend ging de groep naar het „martel veldje" nabij de Fonteinsnol waar het oefenprogramma werd afgewerkt. Dit gebeurde in ontspannende en vrolijke sfeer - tot de vele spieren die in bewe ging werden gezet behoorden ook de lachspieren en dat zal hopelijk stimu leren tot doorzetten en terugkomen Zaterdagmiddag hoopt men op dezelf de tijd en plaats (16.00 uur: vakantie oord Dennenoord van v.d. Berg) nog meer trimmers te begroeten. De lascursus voor land- en tuinbouw is volgeboekt en wordt gehouden in de technische school. De algemene tuin- bouwcursus en de economische cursus gaan niet door wegens te geringe deel name (resp. 7 en 3 deelnemers). De cur sus spreken in het openbaar heeft een aangifte van 10. Als er zich nog twee deelnemers opgeven, gaat deze cursus door. Aangifte bij C. P. Laan, Koger- straat 21, Den Burg, telefoon 02220- 2126. De deelname is vrij voor iedereen ook voor dames. „Het is voor inwoners en gasten van het noordelijk deel van Texel een ver schrikking om daar te leven onder het haast dagelijkse en indringende lawaai van militaire vliegtuigen. Ondanks dat reeds meer over deze overlast is ge klaagd is er nog niets veranderd", aldus het Pakt-raadslid C. Ellen in een brief aan het college van B. en W. Hij voegt er de veronderstelling aan toe dat de oe fenende vliegtuigen best via andere rou tes zouden kunnen aan- en afvliegen zo dat men voor veel lawaai gespaard zou blijven. In hun antwoord zeggen B. en W. dat zij herhaaldelijk schriftelijke klachten hebben ingediend bij de chef luchtmachtstaf (tussen 13 juli 1970 en 18 mei 1971 werden negen brieven ver zonden) bijna allen betrekking hebbend op het vliegen boven De Cocksdorp bij oefeningen op dc Vliehors. Uit de diver se antwoorden van ide chef luchtmacht- staf komt naar voren dat er geen enkel verbod bestaat tegen het overvliegen van Texel als daarbij de wettelijke be palingen in acht worden genomen maar bij interne voorschriften is niettemin bepaald dat overvliegen van de eilan den door vliegtuigen die gebruik maken van de „Vliehors range" zoveel mogelijk vermeden moet worden. Teneinde het sohietterrein zo doelma tig mogelijk te gebruiken worden de dagelijkse oefeningen ook qua wapen type gecombineerd. Het is een eis van vliegveiligheid, dat de onderscheidene aanvalspatronen zo doeltreffend moge lijk worden gescheiden, o m. teneinde botsingsgevaar te verminderen. Deze seperatie kan bij een intensief verkeer slechts visueel door de betrokken vlie gers tot stand worden gebracht. Dien tengevolge zal het voorkomen dat afge weken moet worden van het ideale aan vliegpatroon. Het vliegverkeer zal zich dan soms uitstrekken tot de formele be grenzing van het aangewezen gebied. Een gedeelte hiervan ligt over de noor delijke punt van Texel. De eilanden moeten zoveel mogelijk worden vermeden. De veiligheid van de vliegers en daardoor indirekt ook van de bevolking enerzijds, alsmede de noodzakelijke graad van geoefendheid anderzijds, maken het niet mogelijk een striktere formulering te hanteren. B. en W. delen de raad mee dat zij ook in de toekomst de bevoegde autori teiten zeer nadrukkelijk zullen blijven wijzen op overlast die van militaire vliegtuigen wordt ondervonden. In ver band daarmee is het gewenst dat mel dingen ter zake zo spoedig mogelijk on der opgave van alle bijzonderheden worden gedaan ter gemeentesecretarie. Traanroeier In dezelfde brief stelde het Pakt- raadslid nog twee vragen. Hij had vast gesteld dat de molen De Trèanroeier te Oudeschild dringend aan een onder houdsbeurt toe is. De molen lijdt dui delijk onder weersinvloeden B. en W. geven toe dat het onderhoud van de mo len te wensen overlaat. Omdat de ge meenteschilders (door grote hoeveelheid onderhoudswerken) volledig bezet wa ren, is getracht een particulier schil dersbedrijf te vinden, tot dusver ver geefs. Maar B. en W. verwachten toch wel dat het onderhoudswerk nog in 1971 voltooid zal kunnen worden. Scheepvaartmuseum De heer Ellen informeerde tenslotte naar de stand van zaken rond het te Het gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten dat door de Algemene Stichting voor verzorging en verpleging van zwakzinnigen (ASVZ) aan De Zes (in het voormalige wees huis) zal worden gesticht, is geen ver pleeghuis en valt daarom niet onder de voorzieningen waarin op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten tegemoetkomingen worden verleend. Aldus delen B en W schriftelijk mee als antwoord op een desbetreffende vraag in de raadsvergadering van 10 augustus. Onder een gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten wordt ver staan: een tehuis, bestemd voor diege nen, die niet verplegingsbehoeftig zijn, die in principe, qua eigen hoedanig heid, in het natuurlijk - en tot op zeke re hoogte in het maatschappelijk mil ieu - handhaafbaar zijn, die na al dan niet B.L.O. (voor zwakzinnigen) ge volgd te hebben, tot het verrichten van arbeid, hetzij in de vrije maatschappij, hetzij in een beschutte omgeving, bui ten het tehuis in staat zijn voor ver zorging en het tot stand brengen van relatieve sociale integratie niet langer in aanmerking komen. De leeftijd der verzorgden dient te liggen tussen 18 en (maximaal) 65 jaar. Zoals in de defeni- tie reeds is omschreven, is van verple ging als zodanig geen sprake. Zo'n te huis valt dan ook niet onder de voor zieningen waarin door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.) tegemoetkomingen worden verleend. De verzorgingskosten worden in hoofd zaak - via de Algemene Bijstandswet door de gemeenten betaald. Hierbij bestaat echter de mogelijkheid dat van gezinsvervangende tehuizen, die als zo danig door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn erkend, de verzorgingskorten ingevol ge de Tijdelijke Rijksgroepsregeling Mindervaliden bij het rijk worden ge declareerd; in deze kosten wordt een subsidie verleend van 60°/o. Teneinde te bereiken dat ook het op Texel te realiseren tehuis onder boven genoemde regeling komt te vallen, is reeds vanaf het beginstadium overleg tussen het ministerie en de A.S.V.Z. ge weest zodat de verwachting dat de er kenning te zijner tijd zal volgen, ge rechtvaardigd is. Momenteel zijn acht personen buiten Texel in gezinsvervangende tehuizen geplaatst, waarvan vier in niet door CRM erkende tehuizen. Verwacht wordt dat dit aantal in de komende tijd sterk zal stijgen. Voor de gemeente maakt het in financieel opzicht geen verschil of de gehandicapten op of buiten Texel worden ondergebracht, indien het althans erkende tehuizen be treft. DEN HOORN De Hoornder to neelvereniging De Vriendenkring heeft het stuk „Sil de strandjutter" van Cor Bruijn in studie genomen. Het zal me dio november in het dorpshuis worden opgevoerd. stichten scheepvaartmuseum in het voormalige doopsgezinde schuilkerkje te Den Hoorn. B. en W. antwoorden dat nog onzeker is wanneer de restauratie plannen verwezenlijkt kunnen worden Op een desbetreffende brief aan het ministerie van C. R. en M. (20 augustus j.l. verzonden) is nog geen antwoord ontvangen. Van dat antwoord zal ech ter afhangen welke maatregelen geno men moeten worden. Ten behoeve van de aanleg van de werkhaven zullen bij Oudeschild enke le panden moeten verdwijnen. B. en W. zullen erop letten dat daarbij geen za ken die voor het scheepvaartmuseumpje van belang kunnen zijn, verloren gaan. Voor tips houden zij zich aanbevolen. nou heel gewoon, als Je als enige op texel beschikt over: gespecialiseerde vakmensen -jüj- een eigen foto-laboratorium -fa een erkenning voor luchtfotografie en dan verder nog een moderne visie en enthousiasme voor het vak, dan spreekt 't toch wel vanzelfl j nauta fotografie te land, ter zee en in de lucht.

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1