Ie man die niemand werd" SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 8 oktober 1971 PORT EN SPEL in het afgelopen weekend HV NOOIT DOOR Burgerlijke stand uuuiuuiiiiuiuiuumuaiiiiimiiuuuiiuuijuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii SDOB - OOSTEUEND 2—2 een vrij harde wedstrijd tegen het M [sspelende SDOB (Broek in Water- j) is Oosterend de kans op volle st door een noodlottig doelpunt in ,aatste minuut ontnomen. Op dat o- blik had men echter al een grotere rsprong kunnen hebben als de voor de wat fortuinlijker was geweest. het geheel maakte het elftal een je indruk, men scheen te weinig ge- [iveerd. Na een moeilijk begin was j. Oosterhof die als eerste scoorde I. Nauwelijks een minuut later was itand weer in evenwicht. Dit was de ruststand. Na rust opnieuw aanvallend Oosterend dat echter tot een doelpunt kwam. Eindelijk er opnieuw een kans en op het ,t van J. Oosterhof had de keeper verweer. Met deze krappe 1-2 iprong kreeg Oosterend het in het _;e gedeelte van de wedstrijd nog "ïlijk. Voortdurend kwam de thuis- voor doel en deze aanvallen waren •r niet ongevaarlijk. De verdediging jde echter op, zij het wel eens te jg. SDOB scheen op gelijke voet te ien, toen men terecht een penalty ;g toegewezen, maar deze unieke en bij een onoverzichtelijke situatie werd gemist. SDOB bleef gevaar- »rde men, 2-2. Nog geen minuut na treffer floot de strak leidende •idrechter af. lESLUIS 3 - TEX. BOYS 2 1—2 jys 2 heeft met hard werken de |e winst bij Oudesluis 2 weggehaald. Besluis opende in de eerste helft de Te, doch Giel Kuip zorgde met een [erend schot voor een 1-1 ruststand. Jelfde speler was ook de maker van |tweede Boys-doelpunt. TEREND 2 W.WAARD 3 4-7 [en met 10 man spelend Oosterend 2 J het deze keer tegen medekoploper waard niet bolwerken. Al spoedig l de stand 3-0 in het voordeel van fyaard door slordig spel in de ver ging Een paar te zachte terug hallen werden bekwaam door de ■voor van W.Waard in doelpunten lezet. Voor de rust wist SVO nog T tweemaal via Zwaneveld te scoren Ir ook Wieringerwaard had keeper ■Vries tweemaal weten te passeren, lat SVO met een 5-2 achterstand Irust in kon gaan. Na de rust ging (wel beter, maar men kon de ach- jtand toch niet meer inlopen on- twee doelpunten van W. Keyzer. Iringerwaard bleef de sterkste en nog tweemaal het net te vinden, bt het tweede met 7-4 aan het kort- |eind trok. S.R.C. 4 - S.V.O. 3 1—0 let derde leed een kleine nederlaag In SRC 4, dat in het veld niet ster- I was, maar een kans wist te benut- j wat naar later bleek, voldoende voor beide punten. Ondanks in- [pirerend keepen van Beuring, kon I toch niet tot de verdiende gelijk- |er komen. SCHAGEN 6-TEXEL 4 2—3 Texel begon goed en wist al na 5 tot scoren te komen. Doch Schagen i sterk terug en wist na een kwar- op 11 te komen. Direct daarna i Schagen de leiding door een bui- jpeldoelpunt. Texel werd nu in de Idediging gedrukt maar wist geleide- I het initiatief weer te nemen en vlak Ir rust werd het nog 22. la de rust een aanvallend Texel. Ir een kogel van Kooger nam Texel leiding. Een kwartier voor tijd ging schagen-keeper bij een aktie aan de I hangen, waardoor deze het begaf. Iveel gepraat werd de wedstrijd op I hoofdterrein hervat. In het laatste rtier wist Texel nog enige kansen heppen, doch de eindstand bleef ■ewijzigd. BKC 4-TEXEL 5 3—0 Texel gmg met 10 man weg, omdat ook nu weer diverse spelers niet kwa men opdagen. Misschien daardoor ge ïnspireerd stortte Texel zich fel in de slag en kreeg BKC geen voet aan de grond. Met de uitstekende spil Blom aan het hoofd van de verdediging, hield Texel het doel van keeper Maas schoon. Pas vlak voor rust profiteerde BKC van een klein foutje en het was 10. Ook na rust bleef BKC aanvallen, maar Texel verdedigde stug. Slecht eenmaal wist de rechtbuiten zich vrij te lopen, wat 20 betekende. Vrij kort voor tijd wist BKC op 30 te komen door een hard afstandsschot. Waarmee het einde van de wedstrijd kwam. DE KOOG 2 - W.WAARD 6 2—5 De Koog 2 trof in W.Waard 6 een te genstander, die er weinig van maakte evenals De Koog. Voor de rust ging het redelijk, W.Waard kwam al gauw op 1-0, door een geweldig frommeldoel- punt. Het was Jan Witte die echter voor de gelijkmaker zorgde. De achter hoede van De Koog rammelde, maar ook bij W.Waard ging het ongeregeld toe. De scheidsrechter nam bovendien nogal eens een omstreden beslissing. Voor de rust vielen verder geen doel punten meer. Na de rust begon het bij De Koog steeds meer te rammelen en werd er ontstellend slecht gespeeld. De achterhoede was slecht maar ook de voorhoede van De Koog bracht er wei nig van terecht. W.Waard trok zich hieraan op, ging beter spelen en doel punten maken. De stand was spoedig 1-3. Wim Veger, de beste man van de voorhoede, bracht de stand op 2-3, maar het hielp niet veel. W.Waard pro fiteerde van de nodige fouten in de achterhoede van De Koog en bracht de stand op 2-5. Doelman Dekker, goed keepend, kon hieraan weinig verande ren. WATERVOGELS 5-ZDH 3 5—1 Een met veel invallers spelend ZDH 3 heeft een grote nederlaag moeten in casseren tegen Watervogels 5. De ZDH keeper Grabowski was in goede vorm, maar in het veld was Watervogels de betere ploeg. B. Snik redde de eer bij ZDH. JUN. WGW 2-TEXEL 1—5 Een goed spelend Texel won verdiend met 51 van WGW. Na 2 minuten spe len was het 10 door H. du Porto, maar 10 minuten later werd de gelijk maker gescoord door de GW-midvoor. Vlak voor rust scoorde K. Oosterhof 2—1. Het eerste kwartier na rust werd de score opgevoerd naar 51. De doel punten werden gemaakt door P. Hin, A. v.d. Slikke en H. du Porto. Texel heeft deze wedstrijd verdiend gewonnen, vooral door goed werk van de invallers T. v.d. Slikke en P. Hin. OOSTEREND Junioren - W.G.W. 3 8-1 De Oosterender junioren bleven op het goede pad, door WGW met een ro yale nederlaag naar huis te sturen. Voor de rust zat het er nog niet zo in, dat de score zo hoog zou op lopen, want het was WGW dat stevig ten aanval trok. Hierdoor kreeg vooral Co Timmer veel ruimte en door hoge ballen over de verdediging werd deze keer op keer geklopt door de sprintsnelheid van Co, hetgeen al spoedig tot uiting kwam door een fraaie hattrick. Na de rust kreeg WGW loon naar werken, door de achterstand te verkleinen tot 3-1, tot stand gekomen door een foutje van de overigens voortreffelijk spelende doel man Andre Witte. Hierna was het weer Oosterend dat ten aanval trok met als resultaat nog vijf treffers voordat de goed leidende scheidsrechter Jonker het eindsignaal floot. TEX.BOYS Jun. - GEELZWART 2 11-0 De Boys-junioren hadden deze mid dag zeer weinig tegenstand. GeelZwart is bijna niet over de middellijn geweest zodat de Boyskeeper niet veel anders overbleef dan een paar terugspeelbal len op te rapen. De doelpunten werden goed over de twee wedstrijdhelften verdeeld, n.l. 5 voor en 6 na de rust. T. Schrama goed geassisteerd door z'n medespelers, benutte vijf kansen en de overige doelpunten kwamen op naam van J. J. Kuip 2x, T. Witte lx, H. Wit te lx en N. Zoetelief 2x. Junioren COCKSDORP - SUCCES 0-3 In de eerste helft een vrij gelijk op gaande wedstrijd, waarbij Succes de beste kansen kreeg, om de scoor te o- penen maar maakte daar geen gebruik van. De ruststand was 00. Na de rust was het Succes dat na 115 minuten scoorde. Niet lang hierna werd het 2-0. Cocksdorp proberde vergeefs nog ver andering in die stand te brengen. Suc ces wist nog eenmaal te scoren. Na dit doelpunt werd nog een penalty van Succes tegen de lat geschoten. JUN. ZDH-WATERVOGELS 3 18—0 ZDH heeft tegen een met 9 man spe lend Watervogels 3 geen medelijden ge had. Het was een ééntonige wedstrijd, waarin de Watervogels-keeper de bal 18 keer moest laten passeren. S.V. DE KOOG Wiron a - Dc Koog a 3-0 Adsp. a raakten hun ongeslagen re cord kwijt, nodig was dit echter niet geweest. De ploeg zette zich weinig enthousiast in en speelde nogal onver schillig, waardoor het ongeslagen record met weinig moeite werd gebroken. Pupillen De Koog b - Oosterend b 01 Pupillen b kreeg Oosterend b op be zoek en moest met 10 verliezen, De nederlaag was gelukkig klein. ZDH-JEUGD De adsp. a kwamen met een kleine 10 overwinning op WGW e thuis. Er komt weer even meer gang in dit elftal. Pupillen a wonnen met 54 van Texel b. De beide voorhoedes waren goed op dreef, waarbij ZDH tenslotte 1 doelpunt meer produceerde. Pupillen b kwam met de kleinst mo gelijke nederlaag uit De Cocksdorp te rug. SVC b behaalde een 10 overwin ning. OOSTEREND a - GEEL ZWART a 2-0 De a'tjes zorgden voor een grote ver rassing door het hoog geplaatste Geel Zwart met 2-0 te verslaan. Al in de eerste minuten verkreeg Oosterend een voorsprong doordat D. Seitsma goed doorzette en vanaf de achterlijn voor zette, het was Ewald Witte die de bal bekwaam in het doel tikte. Hierna kwam Geel Zwart sterk opzetten maar de verdediging onder leiding van Kees de Brok hield goed stand. De ballen die er doorheen rolden vonden de be kwaam keepende doelman Heerschap op hun weg. Na rust hetzelfde spel- beeld; Geel Zwart dat alles probeerde om de achterstand weg te werken, maar het verwachte doelpunt viel aan de an dere kant. D. Seitsma nam de bal over van een tegenstander en greep gretig zijn kans aan om 2-0 voor Oosterend aan te tekenen. Bijna was het nog 3-0 geworden, maar een vliegend schot van D. Seitsma ging net over. Pup. OOSTESREND b DE KOOG b 1-0 De pupillen b behaalden een knappe 1-0 overwinning op De Koog b Het was Han Boonman die voor de rust Ooster end naar een 1-0 voorsprong schoot. Na rust was Oosterend iets sterker maar kon toch niet meer tot scoren komen. OOSTEREND b - HELDER F 7-0 De b'tjes hadden een goede dag want een groot deel van de geboden kansen werd door de Oosterend voorwaarden bekwaam omgezet in doelpunten. Het waren Jan Brouwer 2x en Louis v.d. Vis 2x, Lody v. Leeuwen lx, J. P. Slik lx en tot slot nog Rudi Timmer met een doelpunt, die de Heldersen met een fikse nederlaag naar huis terug stuur den. Adsp. OOSTEREND c - TEXEL c 0-1 De c'tjes konden het tegen Texel c weer niet bolwerken, maar er werd veel beter gespeeld dan de vorige keer. Het was jammer dat doelman Drijver een foutje maakte waardoor het enige doel punt van Texel gescoord kon worden. Pup. COCKSDORP b - Z.D.H. b 1-0 De b-welpen van De Cocksdorp be haalden 'n mooie overwinning op ZDH. Het was in de eerste helft Adrie van Rossum die scoorde. Na de rust werd er niet meer gescoord. TEX. BOYS b - COCKSDORP a 0-10 In een wedstrijd waarin De Cocks dorp oppermachtig was werd er met grote cijfers van Texelse Boys gewon nen. De doelpunten werden gemaakt door Niek Siebinga (6x), Jan v.d. Laan (lx), Henk v.d. Star (2x) en Gerard Hooyschuur (lx). Adsp. COCKSDORP a - FLEVO 0—1 De adspiranten konden het niet redden tegen Flevo. Cocksdorp dat in het veld veel sterker was kon maar niet tot sco ren komen, wel moet er gezegd wor den dat ze nogal eens pech hadden, wel driemaal werd tegen de lat geschoten Flevo wist vlak voor het einde 1-0 te 3-1A3I»» 143. De brave Pluto kon er niet in slagen de poesjes te voorschijn te tove ren uit de kleren van de zwarte man. Daarom hield hij op met bijten en be sloot hij zijn prooi mee te nemen naar het politiebureau. Zijn baas, de briga dier, zou de poesjes dan wel weten te vinden. En zo zien we hier dan hoe de zelfverzlkerde Pluto trots binnenkwam met de angstig gillende Kludde bij zich. „Nou? Wat heb ik gezegd?" zei de brigadier lachend. „Een best hondje, hè?" „Een héél best hondje", beaamde de smid. „Een rotbeest!" riep de Kludde jan kend uit. „Ik zal alles bekennen, maar doe eerst die hond weg!" De brigadier legde Pluto aan de ket ting en smidje Verholen trok met een ruk het zwarte masker van de Kludde af. Dat masker vormde met de kleding een geheel en zodoende draaide Kludde enkele malen om zijn as. Toen hij uit geteld was, stond daarprofessor Nosco, in zijn geleerde toga! „Wel, nou nog mooier!" brieste smid- je Verholen. „Dan heb ik dus toch ge lijk gehad! Jij, Nosco, bent de Kludde!" „Ja, ik ben de Kludde", zuchtte Nos co. „Ik beken. Het spel is uit". „Ende voorwaer, ïck mag cnappen, als ghy oock Vosmaer niet en syt!" riep de alchimist, een bestraffende vin ger naar Nosco uitstekend. „Bewijs dat maar", gromde Nosco. „Eenvoudig genoeg", antwoordde smidje Verholen. „Ik vond uw glim mende dasspeld in de jas van Vosmaer geprikt. Die speld heb ik natuurlijk meegenomen, Hier is hij! Kijk maar! Durf je nou nog te ontkennen? En be ken dan ook maar meteen, dat je even eens de man bent, die alle etenswaren met die flitsspuit bespoot! En die ver volgens alle musea leegroofde!" (wordt vervolgd) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 9 oktober op om 6.53 uur en gaat onder om 18.01 uur; 13 oktober op om 7.00 uur en onder om 17.52 uur. Maan: 11 okt. L.K., 19 okt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 okt. 11.08 en 23.23; 9 okt. 11.44 en 23.58; 10 okt. 12.23 en 11 okt. 0.34 en 13.18; 12 okt. 1.22 en 14.11; 13 okt. 2.29 en 15.32; 14 okt 3.59 en 17.02; 15 okt. 5.19 en 18,17; 16 okt. 6.25 en 19.14 Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. van 29 sept, tot en met 5 okt. 1971 Geboren: Astrid, dv. Johannes C. Tuntelder en Hiltje G. Visser. Ondertrouwd: Cornelis T. Kuijper en Johannetta S. Roeper, Jacobus Lager- veld en Jenny Ellen; Jakob K. M. Hop man en Karin Kempenaar; Frits Bon ne en Neeltje H. Bruin. Overleden: Pieter W. Kooy, oud 82 jaar, wonende te Den Burg; Jacob P. Eelman, oud 61 jaar, wonende te De Koog; Jacob Kreeft, oud 64 jaar, wo nende te Den Burg. Illllllllll lllllllUltniDQIUIIIIlIlM Feuilleton door Tom Lodewijk Dan was het een kwestie van snel delen, en het moest er uitzien of het om een roofmoord. Alles over- p, sieraden verdwenen, de geheime scb niet gevonden (anders zou men afvragen hoe de dief zo goed de wist). Die sie^a^en de gracht in, zou niemand meer vindendiep L\ de Amsterdamse prut. Dan terug het station, eerste trein naar Ut- it, zorgen ongezien weer binnen te len, 's morgens meneer De Rheede rekt, ontbijt op bed, de conferentie- dan waarschijnlijk het telefoontje Amsterdam. In discrete bewoordin- om hem niet meteen ïe zeer te Dkken. Hij grijnsde. n de volgende dag zouden de kran- vol staan. De rede van me neer De ede, in een opvallend perspectief de tragische gebeurtenis. De asten van de pers zoudeni het al en: de inbreker wist waarschijnlijk De Rheede in Utrecht ve rtoefde, had al in alle krataten gestaan dat daar zou spreken. Waarschijnlijk r het slachtoffer, die alleen in huis betrapt, haar in p^iiek om het le- gebracht, sieraden geroofd. Haar genoot uit een conferentie wegge- ri, diep geschokt - wilde met nie- «i spreken. Och och, eten en drin- voor die luidjes, een hele voo rpa- itie 25 31 En slechts één mens zou de waarheid weten. Hijzelf. Nimmer zou die waarheid aan het licht komen. Ook daarvoor zou hij zelf zorgen. En met een sportieve activiteit zette hij zich aan de taak, de perfecte mis daad te volvoeren. Hoofdstuk X Lajngs duistere wegen. En nu was het dan zover. Het eerste deel was gelukt. Tiental len mensen konden erop zweren, dat Gerard de Rheede naar zijn kamer in het hotel was gegaan. De portier had zijn instructies. De liftboy wals nog op de kamer geweest om de lamp aan te draaien die Gerard enkele ogenblik ken daarvoor zelf had losgedraaid. Hij ontsloot zijn koffer. Zijn pyama', wat linnengoed, legde hij in de kast. Daaronder lagen de spullen die hij derf5 nacht nodig had. Hij keek op z'n horlo ge. Hij had nog vijf kwartier voor de laatste trein naa^r Amsterdam ging. Een zee van tijd! Hij voelde z'n pols en constateerde tevreden, dat die niet sneller sloeg dan normaal. Gerard de Rheede was vol zelfvertrouwen en ontspannen. Walpt de spanning was er geweest gedurende de dagen dat hij moest wachten, en het spel spelen dat de verdenking van hem moest afwentelen. Met hoeveel zorg had hij zijn uit rusting gereed gemaakt! De donker blauwe pet met glimmende klep, die hij van zijn boot had meegenomen, de korte grijze jekker, die niet geheel vlekkeloze donkerblauwe broek met de bollende knieën, de degelijke zwarte schoenen, niet al te zorgvuldig ge poetst. De geruite zakdoek, de grijze wollen handschoenen, het goedkope hoornen brilletje, de oude pijp die zo was doorgerookt, dat niemand kon ver moeden dat Genard er eens in London vijf pond voor betaald had, en de ta bakszak met de goedkope baai. Dat moest hij er voor over hebben Zijn gouden signetring, zijn polshor loge stopte hij in zijn jaszak. Die jas hing hier goed. Een goedkoop, maar nauwkeurig lopend stalen klokje stopte hij in de zak van zijn bonker. Zorg vuldig trok hij de grijze wollen sokken aan. Daarna graaide hij lang met zijn handen door de tabak, tot zijn vinger nagels rouwrandjes hadden en wreef de kop v^n zijn pijp over zijn handen die er niet al te schoon mochten uit zien. Zo,n herenhand kon hem verra den Hij drukte zich de pet diep in de ogen, zette de bril op. Hij had zich voor het diner niet geschoren en nu kon je dat goed zien - dat moest ook. Hij wijdde daarna zijn volle aamdacht aan zijn gebit (Ivonne zei altijd dat hij zo'n mooi roofdierengebit had) en dat za|g er daarna bruinig uit, met een zwarte tand ertussen. Gerard ver trouwde niet te veel op vermommingen maar je moest wel type-getrouw zijn, en zo'n arbeider met een prima ver zorgd gebit was opvallend. In die klas se wist Gerard liepen de mensen niet zo gauw naar een tandarts Toen pakte hij een oude, veel ge bruikte leren tas, stak een duimstok in z'n jaszak zodat het uiteinde zichtbaar bleef, keek nog eens of het grijze fla nellen shirt er inderdaad uitzag of hij het al een paar dagen a^n had. Wat had dit alles overleg en moeite gekost, hoe had hij zitten piekeren om te zor gen voor een kloppend geheel! Maar nu hij in de spiegel keek, was hij inder daad een man die er uitzag als knecht van een electricien of iets dergelijks, een man die je in een bestelwagentje kon zien rijden of op een ladder zien staan. Een man van twaalf in een do zijn. Nu kwa'm het gevaarlijkste moment hij moest het hotel verlaten. Liefst on gezien, maar wie hem zag moest geen argwaan krijgen. Dat iemand hem zou herkennen als meneer De Rheede vajn Kamer 14 was uitgesloten. Maar het was hem opgevallen hoe laat nog, en hoe vroeg al, de mensen afchter de schermen van het hotelbedrijf in actie waren. Op de gang zag hij niemand. Voorzichtig liep hij die af naar de a'chtertrap. In een hoek stond een kamerstoffer en een lege emmer. In een impuls pak te hij ze op en sjouwde ermee de trap af. Een kelner kwam hem gehaast te gemoet, lette niet eens op hem. Tevre den zette Gerard het gereedschap in een hoek en stond enkele ogenblikken later in het smalle straatje naast het hotel. Hij sloeg niet de richting van het station in, maar liep naar de andere kant langs de nu duistere etalages vain een meubelmagazijn. Hij kwam in een straat waar af en toe een auto door heen zoefde en mafer weinig mensen liepen. Het was stil weer, de hemel duister, het motregende een beetje. Het anders zo drukke stationsplein was nu bijna verlaten, haastige reizi gers staken nog over voor de laatste treinen. Met de rustige, wat sloffende tred van de m^n die precies weet hoe laat de trein gaat en die nog ruim de tijd heeft, ging Gerard de hal binnen en kocht een retourtje-derde Amster dam. 't Was een oud treinstel, zag hij opgelucht, er zaten ma/^vr weinig men sen in. Hij vond een leeg compartiment Er lag een krant in het bagagerek, Gerard vouwde die open en kroop er achter. Ejen fluitsignaal schrilde, met een schok zette de trein zich in beweging. Van achter zijn krant stdarde Gerard naar buiten zonder iets te zien. Hij wist dat het nu geen zin meer had, maar hij controleerde nog eens al zijn handelingen. Had hij ergens een fout gemaakt? Iets vergeten? Hij was alleen wat nerveus, omdat hij de trein in z'n plannen had moeten incalculeren. Een auto was beter ge weest. Maar ten eerste kon hij z'n ei gen aiuto beslist niet gebruiken, die moest daar de hele nacht wit-glimmend voor het hotel staan. Hoe had hij een andere wagen moeten versieren, wan neer hij persé alles alleen wilde doen, in dit land waar letterlijk alles gefor muleerd en geregistreerd was? En zélfs als hem dat was gelukt, had hij risico's gelopen. Hij kon panne krij gen met de wagen en Gerard was een man die precies wist awar de olie en de benzine in moest, maar daarmee hield z'n kennis van de automechanica ook op. Een lekke band zou voldoende zijn om zijn plan te doen'mislukken. '(wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 3