Groen ^wartsffexels in het harL, Unny van Al ff bracht amusante voordracht AGENDA Oud-leerlingenvereniging moet zijn tarieven verhogen.... r/J por Overkoepeling Vrouwenorganisaties onte avond" gaf veeï plezier DWARS6EBAKKEN 0p Texel gebakken dut dagelijks vers Piet Jongejan (22) gaat ploegen in Amerika Auto's bij botsing zwaar beschadigd HET WACHTEN IS OP DE MINISTER Jeugdavomlen in „De Bijenkorf"? Volgend jaar kursus veeverloskunde Knoerten van bieten Folklore danste voor Aerosolcongres GVT-ploegen deden het goed op landelijk kampioenschap Palingdieven weer aktief bij Oost informatie-centrum 85e JAARGANG No. 8615 KG 19 OKTOBER 1971 re N.V. v.b. Langeveld De Rooi) u 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 lairy de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboim. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 c* Advert 20 ct per mm. excl. 4®/<» BTW evrouw Enny Alff-de Leeuvve eger Enny Mols-de Leeuvve) heeft lagavond in „De Oranjeboom" groot geoogst met een afwisselend •2 drachtprogramma. Zij kwam op odiging van het bestuur van het •koepelend Orgaan van Vrouwen- misaties Texel. Vele leden van bij organisatie aangesloten vrouwen- 51 nigingen hadden zich de kans om ationaal befaamde actrice eens van stt J te zien en te beluisteren niet voor aten gaan. De zaal was tot en met aatste plaats bezet. Zoals zo vaak 'exel zag het daar aanvankelijk niet uit. 's Middags waren nog lang niet kaarten verkocht, maar uiteindelijk sten zaalhouder A. G. v.d. Berg en assistenten toch nog de nodige ex- stoelen aanslepen om te voorkomen de laatkomers met een staanplaats- enoegen moesten nepien. In haar e openingstoespraak kon voorzitster rouw Meindertsma-Ybema ook het fo uilige college van B. en W. (met ste genotes) verwelkomen. evrouw Alff zei het heel plezierig inden om op Texel op te treden. Het heel wat jaren geleden, dat zij „in prille jeugd" op het eiland optrad, ar niemand van U zal zich dat •schijnlijk herinneren, want U ziet llemaal zo heerlijk jong uit", aldus ctrice, die met deze opmerking aan adres van haar gemiddeld toch niet eel prille gehoor het ijs in een keer Ze was in ieder geval niet van de volgende dag direct weer naar woonplaats Amsterdam te ver ken, maar zou met haar man van de 'enheid gebruik maken om de ken- ïaking met Texel te vernieuwen, rouw Alff zei een beetje bezwaar ebben tegen het woord „voor- htavond". Men denkt dan al gauw het voordragen zoals het vroeger hoogst cultureel maar zeer stijf, (rouw Alff zou er afwisselend solo- .'1 van trachten te maken, waarbij ildoende aanleiding zou zijn om af eens te lachen. Die belofte kwam (a. Het programma had een meren- ontspannend karakter en de „toe- na het eigenlijke voordrachtspro- ima was zelfs uitgesproken kluch- Stem en gestalte it publiek kwam er zeer van onder idruk op welke wijze mevrouw de door haar uitgebeelde personen en gestalte wist te geven. Zeer waren de diverse stemimitaties. bonte" programma startte met een 'ilandje" van Heijermans; het ont- bde verhaal van de twee meisjes Amsterdamse ziekenhuis. Als een |1 gek voordrachtje" kondigde me- iw Alff het stukje „Paarden" aan. verhaal van het nare Rotterdamse etje, dat in de trein naar Scheve- en zijn mede-reizigers telkens de sschnk bezorgt met zijn snerpende ïaardü" terwijl zijn prachtig Rotter- converserende moeder zich intus- verdiept in de details van een of *re jurk. Geleende stem beroep op de fantasie van het iek werd gedaan bij het schetsje Annie M. G. Schmidt over het me- |e dat een telefoongesprek voert met NATUURW1T, BOERENBRUIN. BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZlJNENBflOOO, KRENTENBOLLEN. haar vriendin Dolly Spreeuw. De stein die mevrouw Alff daarbij hanteerde had zij „geleend" van Mary Dressel- huijs; het was een verbluffend goede imitatie. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met het Falklandje „Aan zoek", de geschiedenis van de Fransman die de hand van een Amsterdamse dochter komt vragen. Voor de dames, die geen Frans verstonden, ging een deel van de humor verloren, maar er werd ook door hen uitbundig gelachen. Na de pauze allereerst een stukje wereldlitteratuur. De Provengaalse le gende van het eigenwijze geitje uit de Lettre du Moulin van Alfons Daudet. Volgde de ontroerende geschiedenis van het jongetje met het houten beentje, waarna mevrouw Alff zei dat het eigen lijke voordrachtsprogramma was afge lopen en 'n stukje „Eénvrouwscabaret" volgde. Dat ging dan over een „Nipo- onderzoekje inzake het nozemdom", waarbij aan allerlei denkbeeldige lieden de mening werd gevraagd. Erg leuk en puntig hoewel het nummer bij een actueler onderwerp aan kracht zou Toiletjuffrouw Tenslotte het platensucces („Ik ver dien aan elke single 11 cent") „Truus van de toiletten", de inmiddels onster felijk geworden monoloog van de toilet juffrouw speciaal voor Enny de Leeuwe geschreven door Annie M. G. Schmidt. Uit een langdurig applaus bleek de bewondering van de dames voor het ge- bodene. Mevrouw Meindertsma sprak welgemeende dankwoorden en onder streepte die met een bos dahlia's. Mevrouw Alff bracht dank aan de zaal. „Ik heb een plezierig en aandach tig gehoor gehad". Bij de vorige week in Oostelijk Flevo land gehouden nationale ploeg wedstrij den is de 22-jarige Texelaar Piet Jonge- jan als derde geëindigd, met slechts een halve punt verschil met de tweede plaats. Doordat de eerste prijswinnaar, de heer A. Havermans uit Zevenberg- sche Hoek al diverse malen aan de wereldkampioenschappen ploegen heeft deelgenomen, komt hij hiervoor niet meer in aanmerking. In september van het volgend jaar zullen daarom voor Nederland worden uitgezonden de heer B. Beijens uit Hogerloon, die tweede werd en Piet Jongejan. De wereld kampioenschappen zullen gehouden worden in Amerika. DE KOOG Op de kruising Pont- weg-Pijpersdijk deed zich zondagmid dag om kwart over drie een aanrijding voor, waarbij twee auto's zwaar wer den beschadigd Uit De Koog kwam J. G. (Oosterend) in zijn Volvo. Hij stond voorgesorteerd om linksaf de Pijpers- dijk op te rijden, toen hij van achteren werd geramd door de Simca-bestuurder H. L. P. uit Den Burg. De (nieuwe) Simca liep voor ƒ3500,schade op. Ook de Volvo werd flink gehavend. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. Zij hebben inzake de toedracht van het ongeluk tegenstrijdige verklaringen af gelegd. P. ontkent dat G. op de juiste wijze stond voorgesorteerd. Perevuurbestrijding Het rooien van Meidoorns is nu ook op niet-particulicre gronden gestaakt. Wanneer de aktie zal kunnen worden horvat is nog niet bekend. Volgens ad junct-directeur De Bruijn van de Plan- tenziektekundige Dienst houdt dit ver band met het feit, dat inzake de mei- doornrooi vragen zijn gesteld in de eer ste en tweede kamer. Men wil eerst het antwoord afwachten. Van dit antwoord hangt o.m. af of een schaderegeling kan worden ontworpen. Dit verklaart ook waarom nog steeds geen officiële reak- tie is gekomen op de bezwaren, die door Natuurbeschermers tegen de vernieti gingsmethode zijn ingebracht. Uit het bovenstaande mag worden geconclu deerd, dat er op dit moment geen moge lijkheden voor volledige schadeloosstel ling zijn. Ir. De Bruijn zei ons tevens, dat de meidoornrooi tot dusver alleen met vrijwillige medewerking van de betrokken landeigenaars heeft kunnen geschieden. uitstel van executie 7 OOSTEREND De dorpshuiscom missie van Oosterend overweegt „De Bijenkorf" open te stellen voor jeugd- avonden. Oosterender jongeren vanaf 14 jaar, die hiervoor interesse hebben, worden verzocht op zaterdagavond, 23 oktober, 20.00 uur, in „De Bijenkorf" te komen. Men kan bij die gelegenheid zijn ideeën spuien. Het is de bedoeling de leiding van de avonden geheel in han den van de jeugd te leggen. De Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouwschool ziet zich ge noodzaakt de prijzen voor het lid maatschap en de toegangskaarten voor de jaarlijkse toneelavonden te verho gen. Het lidmaatschap wordt van ƒ1,25 opgetrokken naar 2,25 en de toneel uitvoeringen kosten ƒ3,50; ƒ0,50 meer dan vorig jaar. Op deze wijze hoopt men de inkomsten wat te verhogen en de financiële positie van de vereniging weer in evenwicht te brengen. Uit het verslag van penningmeester Jos Witte tijdens de vrijdagavond in de Land bouwschool gehouden najaarsvergade ring bleek, dat men de rekening voor het afgelopen jaar niet sluitend heeft kunnen maken. Er is een nadelig saldo van ƒ11,76, waarbij nog moet worden opgeteld een onkostenpost voor het op 15 mei aan de heer C. P. Laan aange boden jubileumdiner. Het saldo van het spaarboekje bleef vrijwel ongewijzigd en staat momenteel op ƒ2.717,45. De belangstelling voor de vergadering was gering. Voorzitter G. Timmer sprak zijn spijt uit over de te leurstellende opkomst, omdat het voort bestaan van een vereniging afhangt van de interesse en aktiviteit van de leden. Aan aktiviteiten ontbreekt het de oud- leerlingen van de Landbouwschool overigens niet. Uit de notulen van de vorige vergadering en een terugblik op het afgelopen half jaar bleek, dat de vereniging nog springlevend is. Een excursie naar de paardenmarkt in Zuid- Laren vond wegens te geringe opgave geen doorgang, evenals het kerstdiner. De toneelavond werden echter een groot succes. Opgevoerd werd „Vader gaat op stap", tot tweemaal toe voor een nagenoeg volle zaal. Ook de ploegwed- strijden op 2 oktober j.l. trokken veel belangstelling. Algemeen kampioen werd Ard Saai met 397 punten. De prijzen werden nu uitgereikt door de heer Timmer, die als jurylid tijdens de wedstrijden aanwezig was. Hij stelde vast, dat de resultaten over de gehele linie goed waren, maar dat het verschil tussen de prestaties toch nog te groot was. „Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat de jury heel moeilijk een besluit kan nemen. Toch was het een zeer geslaagde wedstrijd". Ard Saai kreeg naast de wisselbeker ook de beker voor het 'ploegen met de rondgaande ploeg. Met een halve punt minder werd Piet Wit vliet eerste voor het onderdeel wentel- ploegen. Een volledige uitslag gaven wij in de krant van vrijdag 8 oktober. Druk winterprogramma De heer Laan, adviserend lid van de vereniging, lichtte het winterpro gramma toe. Ook nu zijn weer diverse kursussen georganiseerd met wisselend succes. Voldoende belangstelling was er voor de laskursus, die al enige weken geleden van start ging en begin maart zal eindigen. Maximaal 12 personen konden hieraan deelnemen, waardoor een dertiende gegadigde op de wacht- (Zie vervolg pagina 2) De bietenoogst is in volle gang. De op brengsten zijn over het algemeen goed, het suikergehalte eveneens. Zeer goed zijn de resultaten dit jaar op het be drijf Zeeburg'' van de heer Th. v d Laan in De Eendracht. Vooral als het gevolg van het feit dat de bieten hier ruimer zijn geplant dan doorgaans wordt gedaan is het gemiddelde gewicht per biet opmer kelijk hoog. Gewoonlijk weegt een suiker biet omstreeks 1 kg (voerbieten worden aanmerkelijk zwaarder) maar de heer v. d. Laan oogst exemplaren van ettelijke kilo's. Een voorlopig rekord op het bedrijf is een biet van 9,2 kg. Op de foto ziet men de 13-maanden oude Reinette v. d. Laan met links van haar de rekord-biet en nog een exemplaar van 6,5 kg, dat er ook wezen mag AMSTERDAM Vorige week werd in het Amsterdamse Hiltonhotel een internationaal congres van spuitbus-fa brikanten gehouden. Donderdag werd deze bijeenkomst besloten met een feestavond waaraan ook de groep „Ou de dansen" van de Folklorestichting heeft meegewerkt. De groep trad tweemaal een kwartier op voor het internationale gezelschap, in de diamantzaal en in de kristalzaal. Het initiatief om acht paren van de dansgrpep voor de congresgangers te laten optreden was uitgegaan van een der betrokken zakenlieden, de heer Lindeman, die in de afgelopen zomer tijdens zijn vakantie op Texel de groep bezig had gezien. Het dansen in Hilton maakte deel uit van een reeks evene menten in het kader van de „Hollandse dag" waarop de aerosol-fabrikanten werden getrakteerd. De leden van de dansgroep zijn bijzonder opgetogen o- ver de wijze waarop zij werden ont vangen. Na hun optreden mochten zij het gehele verdere feest als gast mee maken. De nacht werd in het Hilton hotel doorgebracht. Reis- en verblijf kosten werden vergoed en er was ook een royale donatie voor de Folklore- kas. De ploegen meisjes en jongens van de gymnastiekvereniging Texel hebben het goed gedaan op de verenigingswedstrij den voor kleine groepen (landelijke kampioenschappen) te Zwolle. Met 21 andere ploegen namen de meisjes deel aan het kastspringen en werden daarbij met 15,2 punten tweede. De eerste prijs werd gehaald door het Amsterdamse DOS dat 16 punten kreeg Ook namens de Texelse meisjes deel aan het onderdeel langemat, waarbij ze met 14,2 punten in de middenmoot be landden. De jongens verwierven een tweede prijs (15,60 punten) op het onderdeel minitramp-paardspringen. De eerste prijs (15,90) ging naar „Wilhelmina" uit Bocholtz. Veel minder goed deden de jongens het op de langemat. Hier kwa men ze niet verder dan 12,90 punten, terwijl de eerste prijswinnaar op dit onderdeel 16.60 punten liet noteren. Aan de kampioenschappen werd deze keer door veel meer groepen deelgeno men dan vorig jaar; de concurrentie was derhalve aanmerkelijk groter. De meisjesgroep stond onder leiding van de heer J. Kuiper; de jongens onder leiding van de heer Mets. Het was de derde achtereenvolgende keer dat GVT in Zwolle van de partij was. OOSTEREND Vrijdagavond is uit een kaar in het kanaal bij Oost 25 pond paling gestolen, eigendom van de heer C. Dijker uit het Noorden. Het was de derde wekelijkse keer dat pa lingdieven hier hun slag sloegen. Ook de vorige diefstallen (waarbij meer palingvissers benadeeld werden en waarbij het om nog belangrijk gro tere hoeveelheden ging) hadden plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. In verband daarmee besloten de gedu peerden een wachtdienst in te stellen, ingaande middernacht. Het posten had vrijdagavond echter geen zin meer want even na half tien werd al gecon stateerd dat de kaar van de heer Dijker was leeggeroofd. Evenals bij de vori ge diefstallen was het slot van de kaar geforceerd. Aangezien er een half uur tevoren nog niets aan de hand was, staat vast dat de dieven tussen negen en half tien hun slag hebben geslagen. De verdenking ging uit naar de in zittenden van een Renault 16 die men omstreeks kwart over negen bij de kaar heeft zien stoppen. Daarna reed de wagen met hoge snelheid weg. De inzittenden, afkomstig van het vaste land, werden later aangehouden en konden geen bevredigende verklaring geven voor hun aanwezigheid ter plaat se. Niet kon worden aangetoond dat de ca vijf pond paling die zij bij zich had den, uit de „gekraakte" kaar afkom stig was. Het onderzoek wordt voort gezet. Woensdag 20 oktober Den Burg, hotel De Oranjeboom, 14.30 uur, bijeenkomst bejaardenbond met optreden senioren zangvereniging Zanglust en lezing door de heer Loerakker met 300 dia's. Den Burg, „Casino", 11.00 uur, be- jaardengymnastiek. Vrijdag 22 oktober Den Burg, Gebouwtje bij Doopsgezinde kerk, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub De Kiekendief. Den Burg, N.H. gemeente, bazaar. Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Zaterdag 23 oktober Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel', 20.00 uur, optreden Cabaret zonder Filter (Tilburgse studenten cabaret) voor ,,'t Nut". Van 18 tot en met 22 oktober Den Burg, expositieruimte raadhuis, tentoonstelling mevr. Co'tje Horst van Mourik Broekman. Openstelling van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 welkom in uw Inloop- waar wij u met kennis van zaken een persoonlijk advies geven. ■fa waar u een ongekende keuze vindt in een uitstekend samen gestelde voorraad. DEZE WEEK KINDERBOEKENWEEK, MET VELE LEUKE ATTRAKTIES. boekhandel j. nauta de texelse boekhandel

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1