Cjroen ZwartsJexeU in het karL, Strikt zakelijkeNI SII-expositie in het Groene Kruisgebouw I &X TAXI 0| Zaterdag studentencabaret in „De Lindeboom-Texel" 1 (02220) 3132 J 99 folledi^ beeld van nu beschikbare voorlichtingsmateriaal I november start nformatiecentrum Vrachtwagen zwaar beschadigd Verloting moet SVC-kas versterken Weer voorlezen in openbare bibliotheek „THE BUFFOONS" Op havenplein Den Helder Binnenkort toch wachtgelegenheid buspassagiers BLOEMBOLLEN A. van Strien Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed - dag 22 OKTOBER 1971 rEXELSE'WCOURANT 85e JAARGANG No. 8616 gave N.V. v.h. LangereM De Roofl <bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Ratf» feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonm. prijs ƒ4,50 p. kw. 50 ct incasso; los 20 d. Advert 20 ct per mm. exd. 4o/0 BTW Vrijdagavond 28 oktober om half acht 1 burgemeester W. H. Sprenger in het bouw van het Groene Kruis te Den ïrg een tentoonstelling openen, die eel is gewijd aan voorlichtings- ateriaal op het gebied van de sexuali- it. De tentoonstelling is ingericht door Texelse werkgroep van de NVSH en il tol en met zaterdagmiddag 29 okto- ir voor iedere geïnteresseerde toegan- •lijk zijn. Aangezien een belangrijk iel van de expositie bestaat uit hulp- iddclen, die voor sexuele voorlichting school zijn bestemd, hoopt men voor- onderwijskrachten te kunnen begroe- a. Deze zijn dan ook speciaal uitge- >digd, evenals de ca. 150 Texelse VSH-leden, het gemeentebestuur, het stuur van het Groene Kruis en de be- uursleden van de Stichting Cultureel 3irk- De tentoonstelling is vrijdagavond ien tot 24.00 uur en zaterdag van .00-12.00 en van 13.30 - 18.00 uur. 'ie erheen wil, moet gebruik maken in de ingang aan de zijde van de Witte uislaan. Twee vertrekken, een wacht- |imte en een dokterskamer, zijn door it Groene Kruis voor dit doel be- likbaar gesteld. Overzicht Het idee voor de tentoonstelling ont-^ ind naar aanleiding van eerder door NVSH georganiseerde onderwijsak- teiten op Texel. Vorig jaar werd in burgemeester De Koning-hal een acher-in" gehouden. Deze was niet jzonder succesvol, maar werd toch ge- (lgd door een gespreksavond met on- rwijsmensen, waarbij het verlangen iar goed voorlichtingsmateriaal naar iren kwam. De nu in te richten ten- instelling geeft 'n nagenoeg volledig ild van het voorlichtingsmateriaal, tegenwoordig aan de markt is. Niet een worden boeken, plaatwerk e.d. toond, maar ook films en diaseries, lfs geluidsbanden met discussiestof irden afgespeeld. Een der vertrekken tot filmzaaltje worden gemaakt; tinu zullen hier dia's en films wor- n geprojecteerd. Er zijn vier films, loemetjes en bijtjes", een tekenfilm, de noodzaak van sexuele voorlich- ig bepleit; ,,Sex voor tieners", een :hte" voorlichtingsfilm, die al eerder Dr Texelse LTS-leerlingen werd ver- md; Eigentijds" over voorbehoeds- ddelen en Phoebe", een speelfilm er een schoolmeisje dat zwanger •rdt en de daaruit voortvloeiende pro- imen. De drie dia-series zijn „Van :el tot mens" (voorlichting over het tstaan van het nieuwe leven); „Wel 'el geen mens" (over voorbehoeds- ddelen) en een serie over bouw en nctie van de geslachtsorganen. Boeken Zeer veel boeken zullen worden ge ïnd. De boekenstand is ingericht door NVSH en Langeveld de Rooij te n Burg. Vanzelfsprekend zijn alle :gaven van de NVSH aanwezig; er is el foldermateriaal. Mevrouw Van gten uit Leeuwarden, vormingsmede- rkster van de NVSH, zal de tentoon- C filing begeleiden en vragen van be- ekers beantwoorden. Dezelfde twee vertrekken, die nu or de expositie worden gebruikt, zul- i met ingang van 1 november a.s. fnen als informatiecentrum van de fSH. Het centrum zal elke maandag- ond van half acht tot half tien zijn opend. Men kan er terecht voor aan- op van voorbehoedsmiddelen, het rkrijgen van informatie en voor het ien van boeken uit de wetenschappe- NVSH-bibliotheek. De voorzitter het Groene Kruis, de heer P. Beem- rboer, zal het informatiecentrum op November officieel in gebruik stellen, ij het Groene Kruis is men van me- ig dat het herbergen van het infor- itiecentrum zeker kan worden gere nd tot de dienstverlenende taken van Groene Kruis. En wat niet onbe- igrijk is: het nieuwe, grote Groene uisgebouw wordt er weer wat beter t benut. Al direct na de opening van gebouw liet het bestuur waten, dat gingen zouden worden ondernomen om wat meer aktiviteiten aan te trek ken. De meeste vertrekken blijven nu nog het grootste deel van de week on gebruikt. Zakelijke opzet De aard van de tentoonstelling zal strikt zakelijk zijn. De organisatoren stellen er prijs op dit met nadruk aan te kondigen, omdat gebleken is dat nog al wat misverstanden de ronde doen. Tegenover de NVSH bestaat nog altijd vooroordeel. Menigeen beschouwt de vereniging als een bedreiging van de normen en goede zeden, als een propa gandist van sexsuele losbandigheid, overspel, groepssex, parnerruil, homo filie e.d. Degenen, die menen dat zij dit op de tentoonstelling bevestigd zullen zien, komen bedrogen uit. Onjuiste veronderstellingen werden onlangs ge uit in de vergadering van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk, waar bezwaar werd gemaakt te gen het oorspronkelijke voornemen om de expositie in het raadhuis te houden. Dat nu voor het Groene Kruisgebouw is gekozen heeft met die bezwaren overi gens niets te maken. Op het moment dat Cultureel Werk vergaderde was al be sloten naar het andere gebouw te gaan, omdat dit geschikter werd geacht, o.a. met het oog op openstelling 's avonds Geen porno De organisatoren hebben de mogelijk heid gehad om een bepaalde hoek van de tentoonstelling te wijden aan het verschijnsel pornografie. De schooljeugd krijgt tegenwoordig vrij makkelijk der gelijke porno in handen, maar de mees te ouderen hebben het nooit gezien. Het zou geen kwaad kpnnen als die ouders er toch eens kennis mee maakten, ook al om de mogelijkheid te scheppen, dat over dergelijke zaken normaal kan worden gepraat zonder geheimzinnig- héid. De organisatoren hebben echter geen „porno-hoek" willen inrichten om er volledig zeker van te zijn dat nie mand, die de expositie bezoekt, zich gekwetst kan voelen. Het studentencabaret „Cabaret zon der filter" uit Tilburg treedt zaterdag avond a.s. op in hotel „De Lindcboom- Texel" te Den Burg. De vijf studenten omvattende groep komt op uitnodiging van het Nutsdepartement Texel, dat zijn leden ook in het vorige seizoen een ca baretavond aanbood en daarmee een zeer geslaagde greep deed. De voorstel ling van zaterdagavond a.s. is voor le den van het Nut gratis toegankelijk; anderen betalen 2,50. Wat de kwaliteit van het gebodene betreft, mogen de bezoekers van de avond wel enige ver wachtingen koesteren, want het „Caba ret zonder filter" verwierf een derde prijs bij het vorig jaar te Delft gehou den studenten-cabaret-festival. „Het „Cabaret zonder filter" heeft enig verloop gekend wat de medewer kers betreft, maar bestaat nu uit vijf man: Joost van Eijkeren, Piet van Eijke- ren en Guido de Wijs vormen de kern. Zij worden muzikaal bijgestaan door slagwerker Pim de Kort en pianist Frans van Hoek. Woensdagmiddag rond vijf uur werd een vrachtwagen van de fa. H. Daal der Zonen uit De Cocksdorp zwaar beschadigd, toen chauffeur M. H. B. uit De Cocksdorp met te grote snelheid een bocht wilde nemen op de Eerste Dwars-weg in 't Noorden ter hoogte van hoeve „St. Marcus". Hij kon het stuur niet meer in bedwang houden en ramde met kracht de wand van een be tonnen brug, voorbij de bocht. Chauf feur en medeinzittende L. P. bleven ongedeerd. Gevreesd wordt dat de zo goed als nieuwe vrachtwagen (Bed ford) onherstelbaar is. DE COCKSDORP De Sportvereni ging De Cocksdorp heeftL de laatste tijd kostbare uitgaven moeten doen. Zo werd een veldverlichting aangeschaft en bleek de aanschaf van een brug voor de gymnastiek onvermijdelijk. Het is allemaal belangrijk duurder uitgevallen dan was voorzien, waardoor men met een onoverkomelijk kastekort dreigt op gescheept te raken. Verlossing uit de zorgen kan de loterij brengen, waarmee maandag a.s. wordt begonnen. Leden en bestuursleden van SVC zullen trachten 3000 loten ƒ1,aan de man te bren gen, voornamelijk in Eierland en De Cocksdorp. Als er loten overblijven, zal het restant elders op het eiland te koop worden aangeboden. Er zijn 10 aantrek kelijke prijzen uitgeloofd tegen geredu ceerd tarief door de leveranciers be schikbaar gesteld, zoals een bromfiets, radio, wekker, camera, horloge e.d. De namen van de kopers worden op het duplo van elk lot genoteerd, zodat de prijswinnaars hun prijzen thuisbezorgd krijgen, ook zonder dat zij zich na het bekend worden van de uitslag melden. De trekking, door notaris Van Wijland, geschiedt zo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 31 december a.s. Volgende week begint in de openbare bibliotheek te Den Burg weer het weke lijkse voorlezen voor kinderen van 5 en 6 jaar. Ingaand woensdagmiddag 27 ok tober kunnen de kinderen hiervoor te recht van kwart voor twee tot kwart over twee. Er zijn geen kosten aan ver bonden. Ouders worden erop attent ge maakt dat uitsluitend kinderen van 5 en 6 jaar toegang hebben; de drukte wordt anders veel te groot. Met het voorlezen belast zich de vaste assistente van de bi bliotheek, mej. C. M. v.d. Meer. Zaterdag 23 oktober Den Burg, hotel 'De Lindeboom-Texel', 20.00 uur, optreden Cabaret zonder Filter (Tilburgse studenten cabaret) voor ,,'t Nut". Donderdag 28 oktober Den Burg, „De Oranjeboom", 20.00 uur, optreden Dorien Mijksenaar en Jo Spiers met „Bent u ook zo'n vrouw, mevrouw" voor Plattelandsvrouwen, Vrouwengilde en N.K.V. Den Burg, Hotel De Graaf, 20.00 uur bijeenkomst postzegelruilbeurs. Vrijdag 29 oktober Den Burg, Hotel De Zwaan, 20.00 uur, bijeenkomst Ver. Vrienden van het paard. Oosterend, De Bijenkorf, 19.30 uur, bijeenkomst Modelbouwclub. De praatkern" van het Tilburgse Caba ret zonder filter". Van links naar rechts Piet van Eijkeren, Joost van Eijkeren en Guido de Wijs. Blijkens de recensies maken ze er een lekkergekke boel van en demonstreren ze vaak verrassende vondsten. Het programma heeft sterke mimische kan ten met goed gecoördineerde bewegin gen en een goed gebruik van eenvou dige hulpmiddelen als hoeden en papie ren bloemen. Maar ook wat de zang betreft is het „Cabaret zonder filter" goed, vooral in de ensemblenummers. Volgens Heieen Hermans in „De Tele graaf" is een sololiedje als „Toos", echter een van de hoogtepunten, juist omdat het serieus is temidden van het vele lichte werk. „Het Cabaret zonder filter" is nog jong, zowel wat de leef tijd betreft van de medewerkers als de tijd van hun bestaan, maar zij brengen een goed uitgebalanceerd programma, waarom het dikwijls hard lachen is ge blazen. Het zijn vooral de kleine din getjes die de nummers zo komisch ma ken, een parodie op een blokfluitend schoolklasje met gekke bewegingen, een kinderpianootje bij een mime-nummer, de zwarte lap van de fotograaf, alles maakt een heel verzorgde indruk". Zaterdag Vrijdag en zondag DISCOTHEEK Bij slecht weer is het voor een niet- automobilist geen pretje om een reis naar Den Helder te maken. Hij bereikt het vasteland in de meest comfortabele omstandigheden, maar als hij op het havenplein moet wachten op de bus die hem naar station of ziekenhuis zal ver voeren, moet hij veel ontberingen door staan. Op het havenplein ontbreekt na melijk een eenvoudige schuilgelegen- heid bij de bushalte. Het duurt soms wel tien minuten voordat de bus arriveert. Wat dat betekent, hebben de passagiers de afgelopen dagen weer zeer tot hun schade ervaren. Ze konden zich in een zuidwesterstorm met moeite op de been houden en de herhaaldelijk neerklette rende regenbuien zorgden ervoor, dat ze binnen een paar minuten geen droge draad meer aan hun lijf hadden. In het verleden is over het ontbreken van een schuilgelegenheid bij de bus halte herhaaldelijk geklaagd bij TESO. Deze op haar beurt gaf de klachten door aan het gemeentebestuur te Den Helder, maar aangezien het haventerrein terri toir is van Rijkswaterstaat was niet recht duidelijk bij welke instantie men precies moest zijn. Te duur Contact tussen gemeente en rijkswa terstaat resulteerde echter toch in het plan om een zg. abri of ander eenvou dig afdakje te plaatsen. De kosten zou den enkele duizenden guldens bedragen en dat was een haalbare kaart. Nader onderzoek door Rijkswaterstaat zo vertelde men ons in Den Helder wees echter uit dat de abri niet zómaar kon worden neergeezt. Het wegdek moest veranderd worden, er moest grondwerk worden neergezet. Het wegdek moest dat de kosten misschien wel het tien voudige zouden belopen. Dat was géén haalbare kaart en het plan ging de ijs kast in. Geen antwoord De klachten duurden echter voort. O.a op de aandeelhoudersvergadering van TESO werd het bestuur verzocht nogmaals aandrang te willen uitoefe nen. Op 7 april van dit jaar deed direc teur M. C. de Gorter een schriftelijk be roep op het Helderse gemeentebestuur. Gelet op de toch wel onhoudbare toe stand ter plaatse doen wij, mede uit naam van het reizend publiek, een be roep op U te willen bewerkstelligen dat alsnog een goede schuilgelegenheid op genoemde plaats wordt aangebracht". Op deze brief werd tot dusver geen ant woord ontvangen. Hoop Bij de gemeente Den Helder infor meerden wij hoe de zaken ervoor ston den. Ambtenaar algemene zaken J. W. Wijnands vertelde ons dat de Dienst Openbare Werken de kwestie opnieuw in studie heeft genomen, naar aanlei ding van de TESO-brief van 7 april. Be keken zal worden of er toch niet een op lossing voor het probleem is te vinden. Overleg met Rijkswaterstaat zal worden gevoerd. Met TESO is men van mening, dat er een behoorlijke wachtgelegen heid moet komen en dat daarmee ge zien het reeds begonnen winterseizoen spoed moet worden betracht. TESO zal in ieder geval spoedig antwoord krijgen. Er is dus nog hoop Plant nu bloembollen van eerste kwaliteit. Wij hebben een uitzonderlijke kollektie voor tuinbeplanting en kamerkuituur. Verzendhuis Witte Kruislaan 28, tel. (02220) 2904 |iiiiiiiinniiiiimnnniniiiHniiiiiiiiniiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiim nfinuiiiiiiiuiiiiniuiiiiiiiiiiiiuiiuimuuiiiuiiiiiuniiiiniiuinruinimiiiiiiiiiiiimiinin ajiiiiiiiiiuiiüiujiiuiiiiuiiiiuuiujiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiumiiuiuiiiiumim Martien van de Wetering 1 Ook voor ziekenfonds en verz. 5 IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1