Cjvocn 'fwartsjexels in het harL> Onderzoek naar winkelbestand over twee weken van start i 4 TMV heeft volste vertrouwen in houding van gemeente Texel Sint Jeroengroep is op zoek naar ander onderkomen Op bouwterrein 125.000,- schade Honderden hermpaaltjes slachtoffer van ergerlijke vernielzucht Kansen op vestiging grootwinkelbedrijf nihil vo< orlopig Mn il Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Plantsoentje Stenenplaats wordt niet betegeld ƒ100,boete voor te hard optreden van portier Zweefvliegclub heeft binnenkort „eigen" instructeur Met auto over de kop Tijdens NSVH-tentoonstelling openbare voorlichtingsles Paardestal moet voor verpleeghuis wijken BLOEMBOLLEN A. van Strien BIJDAG 29 OKTOBER 1971 85e JAARGANG No. 8618 Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verscliynt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ4,50 p. kw. -f 50 ct incasso; los 20 ct. Advert 20 ct per mm. excl. 4°/0 BTW In een ongewoon druk bezochte ver- adering zijn de leden van de Algeme ne Texelse Middenstandsvereniging (ATMV) dinsdagavond akkoord gegaan met het grootscheepse structuuronder zoek inzake de toekomstige ontwikke ling van het winkelbestand op Texel. Het onderzoek zal worden uitgevoerd nauwe samenwerking met de ge meente Texel, de Stichting Ontwikke ling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf en het Koninklijk Ver bond van Ondernemers (KVO). Het on derzoek behelst de inventarisatie van het huidige winkelbestand, onderzoek naar de omvang van de bestedingen van de bewoners en toeristen en de ;oopgewoonten alsmede een funktie inalyse van het bestaande winkelbe- itand. De totale kosten zullen meer dan /50.0 0 0,belopen. Het grootste deel van dit bedrag (ƒ35.000,komt be schikbaar in de vorm van een subsidie van de Stichting Ontwikkeling en Sa nering van het Midden- en Kleinbe drijf. ƒ10.000,komt van de gemeente Texel die zelf veel belang heeft bij het onderzoek omdat de resultaten van nut tullen zijn bij het ontwerpen van be- itemmingsplanncn. Een resterend be- lrag van ƒ2.500,tot ƒ5.000,moet worden opgebracht door de Midden- jtandsvereniging. De verenigingskas is daartoe sterk jenoeg dat het de individuele onderne- ners niets kost; voor hen is het onder dek bijzonder aantrekkelijk omdat ie- ler een (vertrouwelijk) rapport krijgt lat betrekking heeft op zijn zaak al- een. Het onderzoek zal worden opgezet n uitgevoerd door het KVO. Dinsdag- ivond was de KVO-vertegenwoordiger P van Dissel aanwezig om de vra- ;en van de leden ten aanzien van dit inderzoek te beantwoorden. Voorzitter C. N. de Wit vertelde hoe nen op het idee van een structuuron derzoek was gekomen. Toen de ge- neente begon met het maken van nieu- e bestemmingsplannen voor de dor- fen deed zich bij de rtiiddenstand be- oefte aan inspraak gevoelen. De mid- lenstandsvereniging, winkeliersvereni- ARCIIEOLOGISCH ONDERZOEK De archeologische opgravingen die aomentcel worden uitgevoerd op het errein van het bestemmingsplan Den torg ncord-west (begrensd door Pont- eg, Gasthuisstraat, Beatrixlaan, Ko- erstraat en Akenbuurtsweg) hebben en schade doen ontstaan die door de ienst gemeentewerken wordt geraamd p 125.000,De schade bestaat hicr- dat op sommige punten aanmerkelijk ieper wordt gegraven dan de vaste rondslag waardoor op deze plaatsen een huizen kunnen worden gebouwd enzij extra diepe en daardoor veel ostbaardcr funderingen worden toe- epast. Ook de aanleg van de riolering d een veel kostbaarder karwei wor- en. De verwachting dat dergelijke schade an het terrein zou ontstaan bestond «ds geruime tijd, maar van de zijde de Rijksdienst voor Oudheidskundig odemonderzoek werd desgevraagd 'eegedeeld dat beslist geen schade zou itstaan. De heer M. Bakker van fcxels Belang dacht daar echter an- ?rs over nadat hij de meer dan een 'eter diepe kuilen had gezien en stelde fagen in de raadsvergadering. Een on- fzoek naar aanleiding daarvan stelde in het gelijk. B. en W. hebben eds besloten een schadeclaim in te lenen. nniinnniiiiiiiiiinnnnniunuiiiHiimiiiiiniiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriuiiiiiii|]n iiuuiiuuiomiuiiuuiiummJUuiiiiiiiiuiiiiuiiiuiuHuiiiuniiiHBUiiinmiilu ging Den Burg en Jonge Ondernemers organisatie bundelden hun krachten en voerden met B. en W. overleg. Men was er niet gerust op dat in de nieuwe plannen de middenstand wel voldoende armslag zou worden geboden. En wat had de gemeente met het winkelbe stand voor? Moesten de winkels in de dorpskernen gesitueerd blijven of moesten ook mogelijkheden voor win kelbouw buiten de dorpen worden ge boden? Angst Een niet geringe rol speelde de angst van de ondernemers dat bepaalde grootwinkelbedrijven wellicht de mo gelijkheid zouden krijgen om op een goed per auto bereikbaar punt een su permarkt te stichten hetgeen een ramp zou zijn voor de kleine ondernemers in de dorpskernen. Het bleek dat de gemeente het ook allemaal nog niet zo precies wist en gaarne bereid was haar beleid mede te bepalen aan de hand van een onderzoek waarbij onbetrouw bare vage veronderstellingen zouden plaatsmaken voor „harde" gegevens. De besprekingen ontwikkelden zich naar wens. De gemeente heeft haar fi nancieel aandeel in het onderzoek toe gezegd en ook op de financiële steun van het Ontwikkelings- en sanerings fonds mag worden gerekend. Het on derzoek kan half november beginnen en zal ongeveer een jaar in beslag ne men. De heer Van Dissel vertelde dat de meeste gegevens door middel van mon delinge enquetes zullen worden ver gaard. Zowel ondernemers, de Texe laars als de toeristen zullen worden ondervraagd. De vragen aan de onder nemers zullen betrekking hebben op bedrijfspolitiek (expansie, assortiment), balanscijfers, financiering, rentabiliteit, huisvesting, technische capaciteiten, in vestering in de afgelopen jaren, inves teringsplannen, kosten als gevolg van de eilandpositie, het werkgelegenheids aspect enz. Het spreekt vanzelf dat de In de laatstgehouden raadsvergade ring deed de heer C. Ellen van 't Pakt de suggestie om het plantsoentje op de Stenenplaats te betegelen omdat het door het gedrag van het publiek toch maar een rommelige toestand is. B. en W. hebben nu laten weten dat betege ling niet mogelijk is in verband met de gezondheid van de oude kastanjeboom. Enkele jaren geleden heeft deze uit de Franse tijd stammende boom nog een „chirurgische" behandeling onder gaan. De specialisten die dit werk uit voerden hebben echter als voorwaarde gesteld dat de omliggende grond 'open' moet blijven zodat de wortels voldoen de lucht kunnen krijgen. „In overleg met deskundigen wordt nagegaan of er een oplossing mogelijk is waarmee het zelfde effekt wordt beoogd als bedoeld door de heer Ellen", aldus B. en W. Portier S. C. K. van de bar-dancing „J'Elleboog" werd maandag door de politierechter tot ƒ100,boete veroor deeld, wegens te hard optreden tegen de 51-jarige TESO-matroos J C. V. Laatst genoemde had op 4 juli van dit jaar, toen hij tegen 12 uur de bar-dancing binnen wilde gaan, enkele vuistslagen moeten incasseren van K. Volgens V. had hij alleen maar een grapje gemaakt tegen K. door te vragen of hij een pilsje voor drie kwartjes kan krijgen inplaats van een gulden. Hij had een vuistslag als antwoord gekregen. Toen hij vroeg wat dat te betekenen had, viel een tweede klap, waarbij hij in het gezicht werd gewond. Hij had daardoor vijf dagen niet kunnen werken en miste al dus de zondagmiddagtoeslag van ƒ46,26. Maandag diende hij voor dat bedrag een vordering in. K. gaf een andere lezing van de toedracht. V. had hem duidelijk uitgedaagd en toen hij hem daarom uit de zaak wilde verwijderen, had hij een schop tegen de schenen gekregen. K. nam dit niet en deelde de klappen uit. Officier van justitie mr. Wooldrik vond dat K. te hard was opgetreden en eiste ƒ100,boete en toewijzing van de vor dering van ƒ46,26. Mr. Markus vonniste conform. verstrekte gegevens in veilige handen zijn. Ze worden voor zover het niet gaat om het individuele rapport per be drijf verwerkt. De consumenten zullen worden ge- enqueteerd inzake koopdagen (tijdstip en frequentie), budgetcijfers, koopge drag naar inkomen en gezinssamen stelling, invloed autobezit e.d. Hieruit kan o.m. geconcludeerd worden hoe het staat met de afvloeiing van de koop kracht naar winkels buiten het eiland, of de eilandbewoners tevreden zijn met hun zaken over speciale wensen en over het koopgedrag van groepen. Van de toeristen wil men weten wat zij op het eiland kopen, verdeeld naar plaats en branche. (De heer Van Dissel ver telde in dit verband dat over de toe ristische bestedingen heel weinig be kend is, maar doorgaans worden de aan toeristen te danken inkomens flink overschat). Uit de gegevens komen con clusies naar voren inzake de koop krachtbinding en in samenhang met prognoses voor 1980 en zelfs 1990 kan dan iets zinnigs worden gezegd over de eventuele behoefte aan meer winkel ruimte. Als blijkt dat die uitbreiding gewenst is (maar dat staat nog niet vast want het zou best kunnen dat in sommige kernen van overbewinkeling in bepaalde branches sprake is!) meteen suggesties kunnen worden gedaan in zake plaats, voorwaarden, branches,' parkeergelegenheid enz. Ook zal komen vast te staan wat de consekwenties zijn van verkeersvrije winkelstraten, een vraag die in de recente periode her haaldelijk is opgeworpen. Sterk staan |Door het onderzoek komen de on dernemers sterk te staan tegenover de gemeente, aldus de heer Van Dissel. Gebleken is dat de plaatselijke over heid niet twijfelt aan de objectiviteit en deskundigheid van 't Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf, adviezen van die zijde worden echt niet genegeerd. Voor de betrokken onderne mers is het ook een voordeel dat de KVO-voorlichtingsdienst (waarop veel ondernemers een beroep doen als zij met plannings- en andere problemen zitten) veel effektiever kan werken als de resultaten van het onderzoek be kend zijn. Voor de Texelse situatie, die beslist aanzienlijk afwijken van de lan delijke, is dat van veel gewicht. Het onderzoek kan zelfs een permanent ka rakter krijgen door het uitvoeren van periodieke onderzoeken waardoor een plaatselijke omzetstatistiek ontstaat, die bijvoorbeeld de ontwikkeling van de omzet per branche aangeeft alle maal uitermate nuttig voor iemand die overweegt iets nieuws te beginnen of zijn bestaande aktiviteiten wil uitbrei den. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd uitvoerig gebruik gemaakt. Al direkt kwam men met 't spook van het gevreesde grootwinkelbedrijf („We noemen geen namen") aandragen. De heer J. Veltkamp vroeg zich af of de gemeénte Texel bevoegd is een aan vraag van een dergelijk bedrijf af te wijzen. De heer Van Dissel stelde ech ter dat dit wel degelijk het geval is. Het is een kwestie van het geven van bestemmingen aan de gronden. Uit een gesprek met de burgemeester was ge bleken dat alle gronden op Texel een duidelijke bestemming hebben en het vestigen van winkels buiten de dorps kernen is beslist niet mogelijk. Als uit het nu te produceren rapport blijkt dat (Zie vervolg pagina 2) De heer Ben Gieze jr. uit Eierland is geslaagd voor het theoretisch gedeel te van het instructeursexamen zweef vliegen. Hij moet nu nog het praktisch examen doen en mag dan als grond- instructeur fungeren bij het solovlie- gen. Voor het geven van zweefvliegles in de lucht, dus met tweezitstoestellen, is het nodig dat hij minimaal 750 „ei gen" starts en 110 vlieguren op zijn naam heeft staan. De Zweefvliegclub hoopt dat het in de loop van volgend jaar zover zal zijn. Het zal dan de eer ste instructeur zijn die de club in zijn 6-jarig bestaan uit eigen gelederen op brengt. Nu is men nog aangewezen op instructeurs van het vasteland, wat ge zien de eilandpositie nogal wat prakti sche moeilijkheden oplevert. 'De 20-jarige visser P.J.B. uit De Koog reed maandagmiddag met zo ho ge snelheid over de Schilderweg dat hij in de flauwe bocht nabij de Zuivelfa briek de macht over het stuur verloor. Hij begon te slingeren, kwam met een der wielen in de berm terecht en sloeg over de kop. De wagen, een BMW 1800, liep flinke plaatschade op en bleef ge kanteld liggen. De bestuurder bleef on gedeerd. AANVULLENDE AGENDA Aan de agenda van de raadsvergade ring van dinsdagavond zijn de volgen de punten toegevoegd; 27. Aankoop van een perceel grond aan de Langeveldstraat te De Cocks- dorp van de heer J. Reuvers, wonende aldaar. 28. Aangaan van een overeenkomst tot pachtontbinding met de heer M. P. Reuvers, wonende nabij Den Burg. 29. Ruiling van grond aan de Ploos- terstraat te De Cocksdorp met mevr. E. D. Kuijper-Reuvers te Den Burg. 30. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Kogerstraat te Den Burg aan de heer P. D. Kuijper, wonende al daar. 31. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Kogerstraat te Den Burg aan de heer C. H. F. Duin, wonende al daar. In het kader van de NVSH-tentoon- stelling, die vanavond wordt geopend in het Groene Kruisgebouw te Den Burg worden zaterdagmiddag enkele open bare lessen sexuele voorlichting gege ven aan scholieren. Om half drie begint in de tentoonstellingsruimte een les, die wordt gegeven door onderwijzer W. Rienks aan de vierde klas van de o.l. school en om 3 uur geeft onderwijzer G. Westerlaken een voorlichtingsles aan de derde klas van de LTS. Belangstel lenden zijn daarbij uiteraard welkom. zal zelf De St. Jeroengroep, sinds enige tijd een jeugdvereniging, die open staat voor leden van alle gezindten, is op zoek naar een nieuwe behuizing. Het huidige ge bouw, de Paardestal aan de Hollewal zal binnen niet al te lange tijd moeten verdwijnen in verband met de bouw van het verpleeghuis. Geld voor de bouw van een nieuw onderkomen is er niet. De Paardestal is eigendom van de R.K. Kerk. In 1957 werd door de paro chie aan de St. Jeroengroep het voor stel gedaan, de toen al in verwaarloosde staat verkerende stal als clubgebouw te gebruiken zonder huur te betalen. Hier op ging men gretig in. Hopman de heer N. Slijderink zegt hiervan: „Dat had men nooit moeten doen. Nu heeft de vereniging zelf er een prachtig jeugd huis van gemaakt, maar heeft hier geen enkele zeggenschap over. Het gebouw kan zonder enige inmenging van de St. Jeroengroep verkocht worden". Wettelijk heeft de Verkennersgroep geen recht op een vergoeding voor het verliezen van het verenigingsgebouw. Het is dan ook geen wonder dat het bestuur zich zorgen over de toekomst maakt. Het probleem werd woensdag avond tijdens een vergadering in hotel „De Zwaan" uitvoerig besproken door leiders en ouders van de St. Jeroen- leden. Onderhandelingen tussen de R.K. Kerk en de Gemeente zijn inmiddels al gaande. Beloofd is, dat de vergoeding, die de kerk voor het gebouw zal krij-| Het schijnt de laatste maanden bij zonder „in" te zijn om de langs diverse Texelse wegen staande bermpaaltjes om te rijden of op andere wijze opzettelijk te vernielen of te beschadigen.. Ge meentewerken heeft in het afgelopen jaar maar liefst 300 paaltjes moeten vervangen. Omdat deze golf van erger lijke vernielzucht nog steeds voortduurt zijn alweer honderd nieuwe paaltjes be steld. De schade is vooral groot langs de Ruijsweg en de Oosterenderweg. De aankoopprijs van een bermpaaltje be draagt omstreeks 12,de tijdrovende kosten van het plaatsen (mensen van gemeentewerken zijn weken lang bezig geweest) niet meegerekend. Op Texel staan bermpaaltjes van drie typen. Het oudst zijn de platte betonnen paaltjes; voorts zijn er houten paaltjes met over trek van hard plastic en de nieuwste en sterkste paaltjes zijn geheel uit taai plastic vervaardigd. Deze laatste gelden als „onverwoestbaar". Als er een auto overheen rijdt, veert het paaltje onmid dellijk weer in de juiste stand. Toch zijn de vandalen (of vandaaltjes) erin ge slaagd de witte en rode reflectoren uit het plastic los te snijden. Bij de houten paaltjes met plastic mantel werd het plastic kapot geslagen of ingedeukt. Bij gemeentewerken is het opgevallen dat de verkeersborden (die in vorige jaren bij tientallen sneuvelden) het te genwoordig veel minder slecht hebben te verduren. Men gaat ervan uit dat het zo grootscheeps vernielen van berm paaltjes niet aan de aandacht van voor bijgangers kan zijn ontsnapt en gehoopt wordt, dat de politie nog eens een tip krijgt, waardoor de daders kunnen wor den aangehouden. gen, geheel aan de Jeroengroep worden geschonken. De jongens hebben n.l. vanaf 1957 zoveel energie en geld aan verbetering en verfraaiing van de Paardestal besteed, dat het gebouw eigenlijk op naam van de vereniging zou moeten staan. Aanvankelijk werd een lening van ƒ10.000,genomen, maar deze is al enige jaren geleden afbetaald. Vorig jaar heeft de St. Jeroengroep met eigen krachten het gebouw voorzien van toiletten. Dit in verband met verhuren aan andere groepen in de zomer. Hier mee was een bedrag van ƒ3500,ge moeid. Het is langzamerhand een goed onderhouden en redelijk comfortabel jeugdhuis geworden. Verwacht mag dan ook worden, dat de koopsom evenredig aan de waarde van het gebouw zal zijn. Men hoopt nu maar dat de door de kerk geformeerde „werkgroep Materia len" het gebouw voor een zo hoog mo gelijke prijs zal verkopen. Waar moet het nieuwe gebouw ko men? Enkele suggesties zijn al gedaan. De kerk bood een strook bouwgrond aan, op het voetbalveld van de Texelse Boys, waarop momenteel alleen een be scheiden kantinegebouwtje staat. De kleedhokjes, douches enz. voor de voet ballers, zouden dan ook door St. Jeroen gebruikt mogen worden. Men vond dit niet ideaal, o.a. omdat het terrein nogal ver buiten Den Burg ligt. Het overste ken van de Pontweg werd ook als be zwaar gevoeld. Een andere plaats stelde de Gemeente voor. In het bestemmingsplan Noord- West is een stukje bouwterrein gereser veerd voor een jeugdgebouw of iets dergelijks. Deze plek ligt vlak achter jeugdherberg „De Eyercoogh" en zou precies uitkomen op het nog overge bleven verharde weggedeelte van de oude Westerweg. Sarasani Een der aanwezigen, de heer C. van Etten, vond het niet noodzakelijk een nieuw gebouw te zetten. „We kunnen net zo goed proberen of we Sarasani kunnen huren. Dat kan ook in de zomer aan andere jeugdgroepen verhuurd worden, zodat niet een belangrijke in komstenbron wegvalt. De bijbehorende grond zou dan aan anderen verhuurd kunnen worden". Zijn suggestie vond weerklank. Men beloofde naar de moge lijkheden te zullen informeren. Intus sen wil de St. Jeroengroep niet werke loos toezien. Binnenkort zal een bouw fonds worden ingesteld, waarop men o.a. door schenkingen en winst uit ak tiviteiten een bedrag bijeen hoopt te (Zie vervolg pagina 2) Plant nu bloembollen van eerste kwaliteit. Wij hebben een uitzonderlijke kollektie voor tuinbeplanting en kamerkuituur. Verzendhuis Witte Kruislaan 28, tel. (02220) 2904

Texelsche Courant | 1971 | | pagina 1